آموزش سکس و رابطه جنسی؛ پاسخ به پرسش‌هایی که ناگفته مانده‌اند

خلاصه این مقاله را بشنوید

روابط انسان‌ها با یکدیگر بسیار پیچیده است و جنبه‌های مختلفی دارد. آموزش سکس و رابطه جنسی هم بخشی از مهم‌ترین روابطی است که از پس تعاملات انسانی میان آدم‌ها شکل می‌گیرد. سالیان طولانی است که پژوهشگران در حوزه‌های علمی مختلف از روان گرفته تا طب سنتی در تلاش هستند که با هزارتوهای پیچ‌درپیچ رابطه انسان‌ها در زمینه سکس و نزدیکی بیشتر آشنا شوند.

چه جوامع بپذیرند و چه هنوز مقوله سکس و گفتن از آن برایشان تابو، خجالت‌آور یا نامطلوب و شرم‌آور باشد، نیاز به آموزش و اطلاع‌رسانی در این‌باره بسیار زیاد است. بخش مهمی از سلامت روان و جسم آدم‌های هر جامعه‌ای در گروی آموزش جنسی و سکس است و از این رو میزان مراجعه خانم‌ها به پزشک زنان در این رابطه بسیار زیاد است هرچند که مردان هم به همین میزان دغدغه‌مند هستند. در این مقاله می‌خواهیم از تمام نکاتی بگوییم که درباره چنین رابطه‌ای در ذهن‌ها شکل می‌گیرد. با دکتردکتر همراه باشید و پاسخ پرسش‌هایی را بخوانید که معمولا درباره‌شان صحبت نمی‌شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

سکس و رابطه جنسی چیست؟

سکس رابطه‌ای میان دو نفر است که به آنها برای رسیدن به لذت جنسی کمک می‌کند. چنین رابطه‌ای با تماس بدنی و کلامی شکل می‌گیرد و به نتیجه‌ای لذت‌بخش می‌رسد. زمانی که از سکس و رابطه جنسی صحبت می‌شود، فقط حرف از ارگاسم (رسیدن به اوج لذت جنسی) به‌میان نیست.

در این رابطه هم آمادگی روح‌ و روان دخیل است و هم بدن با تمام اعصاب و کارکردهای مختلفی که دارد، سهم ویژه‌ای در این لذت ایفا می‌کند. در واقع، با شکل‌گیری رابطه جنسی میان آدم‌ها، فقط نزدیکی اندام‌های جنسی و لذت جسمانی نقش ندارد. حرف از ایجاد رضایتی است که هم با لذت‌ تن به‌ وجود می‌آید و هم با خوشحالی خاطر و روان.

برای رسیدن به چنین چیزی، افراد حاضر در رابطه جنسی باید توافقاتی با هم داشته باشند و با رضایت دست به تجربه ارتباطی جسمی بزنند که هم بدنشان را به لذت می‌رساند و هم روانشان را. برای همین است که اگر یکی از افراد رابطه تمایلی به ادامه نداشته باشد، همه‌چیز باید متوقف شده و اصراری در کار نباشد.

سکس و رابطه جنسی

دخول در رابطه جنسی؛ این واژه معروف در سکس به چه معنا است؟

روش‌های مختلفی برای برقراری رابطه جنسی یا همان سکس وجود دارد. آدم‌ها به شیوه‌های مختلف و از روش‌های گوناگونی به لذت موردانتظار جنسی می‌رسند اما معروف‌ترین و رایج‌ترین راه برقراری رابطه و رسیدن به لذت دخول جنسی (Sexual penetration) است.

منظور از آن چیست؟ دخول به ورود آلت جنسی مردانه به واژن، دهان یا مقعد طرف مقابل گفته می‌شود. رایج‌ترین شکل سکس درمیان مردان و زنان هم از راه واردشدن آلت مردانه به واژن زنان شکل می‌گیرد. آگاهی در این رابطه، شب زفاف یا شب حجله راحت‌تری را برای زوج‌های جوان به همراه خواهد داشت.

برای اینکه درک بهتری از دخول و روند رابطه جنسی داشته باشید، بهتر است که پیش از هرچیز درباره اندام‌های جنسی و دستگاه تناسلی مردان و زنان بدانید.

با دستگاه تناسلی زنان و مردان بیشتر آشنا شوید

برای اینکه بهتر و بی‌دغدغه وارد سکس و رابطه جنسی شوید، باید شناخت خوبی از اندام‌های جنسی خود داشته باشید. فقط کافی نیست که اندام تناسلی خودتان را بشناسید بلکه باید درباره دستگاه تولیدمثل طرف مقابل هم اطلاعات داشته باشید.

دستگاه تناسلی زنانه

بخش های مختلف اندام‌ تناسلی زنانه کارکردهای مختلف و متنوعی دارند. برای فرزندآوری و لقاح تخمک و اسپرم به این سیستم نیاز است. بار رساندن زنان به لذت جنسی را هم که به دوش می‌کشد. اندام‌های تناسلی که در رابطه جنسی مشارکت دارند به‌شرح زیر هستند:

 • فرج (farj)
 • لابیای ماژور
 • لابیای مینور
 • کلیتوریس
 • دهانه مجراری ادرار
 • دهانه واژن و واژن
 • غدد بارتولین
 • رکتوم یا پرینه
 • مقعد

اندام جنسی زنان

فرج

فرج بخش بیرونی آلت تناسلی زنانه است و اندام‌های دیگر را درون خودش جای می‌دهد. برای رسیدن به لذت جنسی به این اندام نیاز دارید. پیش از هرچیز در آموزش رابطه جنسی و سکس باید توجه‌تان را به شناخت این بخش از بدن زنان جلب کنید. درون فرج اندام‌های مختلفی قرار دارد که یکی‌یکی در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

لابیای ماژور

به لبه‌های بیرونی فرج لابیای ماژور گفته می‌شود. با بازشدن فرج، این دو لبه در طرفین آن، پیش از هرچیز به چشم می‌خورند و در طول سکس و رابطه جنسی هم حالتی متورم پیدا می‌کنند.

لابیای مینور

در بخش درونی‌تر فرج و بعد از لابیای مانور هم چین‌ و شکن‌های پوستی با عنوان لابیای مینور وجود دارد. با وجود این بخش، دهانه رحم و واژن پوشانده می‌شود.

کلیتوریس

در جلوی لابیای مینور و در بخش بالایی درون فرج هم بخش مهمی به نام کلیتوریس (clitoris) وجود دارد. این بخش پر است از پایانه‌های عصبی و زمانی که زنان از نظر جنسی تحریک می‌شوند، پر از خون و متورم می‌شود. رسیدن به ارگاسم در زنان به مدد وجود این بخش در فرج ممکن می‌شود. لمس و تماس با این بخش احساس لذت ایجاد می‌کند.

دهانه مجرای ادرار

این بخش هم دهانه مجرایی است که ادرار از آن خارج می‌شود. این مجرا لوله‌ای است که به مثانه متصل می‌شود و خروج ادرار را ممکن می‌کند. این دهانه دقیقاً زیر کلیتوریس است.

دهانه واژن و واژن

واژن همان مجرایی است که آلت جنسی مردانه در زمان دخول به آن وارد می‌شود. این کانال ماهیچه‌ای راهی است که به‌سمت دهانه رحم می‌رسد. دهانه واژن هم در تحریک جنسی نقش مهمی دارد. از این بخش است که ورود آلت تناسلی مردانه به درون واژن شدنی و ممکن می‌شود.

غدد بارتولین

غدد بارتولین (bartholin) غده‌هایی در فرج هستند که وظیفه‌شان تولید مایعاتی غلیظ است. زمانی که رابطه جنسی شکل می‌گیرد، این مایعات برای روان‌سازی مسیر دخول ترشح می‌شوند.

رکتوم یا پرینه

به دهانه راست‌روده رکتوم (rectum) یا پرینه می‌گویند. این بخش از اندام تناسلی هم حد فاصل میان فرج و مقعد است.

مقعد

این بخش هم دهانه قسمت پایینی راست‌روده است و در واقع، انتهایی‌ترین بخش روده بزرگ به‌شمار می‌رود. مدفوع و ضایعات جامد بدن از همین قسمت خارج می‌شوند.

یکی از بخش‌های مهم از اندام تناسلی و آناتومی اندام تناسلی زنان، پرده بکارت است که در مطلبی از مجله دکتردکتر به‌طور کامل درباره آن برایتان گفته‌ایم؛ مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

دستگاه تناسلی مردانه

دستگاه تناسلی مردانه هم دارای بخش‌های درونی و بیرونی است. بعضی از اندام‌ها داخل لگن قرار گرفته‌اند و بعضی خارجی هستند و در بیرون آن قرار دارند. مردها برای بررسی و درمان مشکلات جنسی و اندام تناسلی خود به دکتر اورولوژ مراجعه می‌کنند. بخش‌های مختلف دستگاه تناسلی مردان شامل موارد زیر است:

 • بیضه‌ها
 • اپیدیدیم
 • مجرای وابَران یا واز دِفِران
 • پروستات
 • وزیکول یا کیسه منی
 • مجرای ادرار
 • پنیس یا آلت مردانه
 • کیسه بیضه

دستگاه تناسلی مردانه

بیضه‌ها

مردان دو بیضه دارند که با کیسه‌ای موسوم به اسکروتوم یا کیسه بیضه پوشانده شده‌اند. این اندام‌ها وظیفه تولید هورمون‌ها (بیشتر تستوسترون) و اسپرم را به‌عهده دارند. تستوسترون هورمونی است که در رشد جنسی مردان نقش مهمی ایفا می‌کند. رشد آلت تناسلی و بیضه‌ها هم در گروی همین هورمون است.

اپیدیدیم

اپیدیدیم (Epididymis) پشت هر بیضه قرار می‌گیرد و سلول‌های اسپرم را تا رسیدن به بلوغ نگهداری می‌کند.

مجرای وابران یا واز دفران

مجرای وابران یا واز دفران (Vas deferens) اسپرم‌های بالغ را برای خروج و انزال به مجرای ادرار می‌برد.

پروستات

در مقوله آموزش رابطه جنسی و سکس باید به پروستات هم نگاه ویژه‌ای داشته باشید. این اندام که در عمق لگن، جلوی رکتوم و زیر مثانه قرار دارد، مایعاتی پروستاتیک می‌سازد. این مایع سرشار از پروتئین‌ها، آنزیم‌ها و موادی معدنی است که به حفاظت و تغذیه اسپرم‌ها کمک می‌کند.

در طول رابطه جنسی، پروستات مایع مخصوص را تولید می‌کند و آن را از راه مجاری به‌ سمت مجرای ادرار می‌فرستد. این مایع با اسپرم و مایعات دیگر بدن مخلوط می‌شود و در قالب منی از مجرای ادرار مردان بیرون می‌آید.

وزیکول یا کیسه منی

کیسه یا وزیکول منی غددی هستند که در دو طرف پروستات قرار دارند. بیشتر مایع موجود در ترکیب منی را همین غده‌ها می‌سازند. وزیکول‌های منی با مجرای دفران ترکیب می‌شوند تا تخلیه منی از مجرای ادراری صورت بگیرد.

مجرای ادرار

این مجرا هم ادرار را از مثانه به سمت آلت تناسلی برای تخلیه می‌برد. مایع منی هم از همین مجرا از بدن خارج می‌شود.

پِنیس یا آلت مردانه

پنیس یا آلت تناسلی مردانه هم بیرونی‌ترین بخش این دستگاه است و از بافت‌های متنوعی شامل پوست، اعصاب، ماهیچه و رگ‌های خونی تشکیل می‌شود.

کیسه بیضه

اسکروتوم (Scrotum)‌ یا کیسه بیضه  این اندام یعنی بیضه‌ها را در خود نگه می‌دارد و اسپرم و هورمون‌های جنسی مردانه را تولید، ذخیره و منتقل می‌کند.

ارگاسم چیست؟

تجربه افراد از لذت جنسی متفاوت است. به عبارت دیگر، نظر و ایده هرکس درباره این لذت مخصوص به خودش است و همه حس‌ و حالی مشابه را تجربه نمی‌کنند. عوامل مختلفی می‌توانند در رسیدن به رضایت و لذت جنسی نقش داشته باشند.

ارگاسم (orgasm) اوج لذت جنسی است. زمانی که سکس و رابطه جنسی منجر به نهایت لذت می‌شود، فرد به ارگاسم می‌رسد. مردان زمانی به ارگاسم می‌رسند که آلت تناسلی‌شان بزرگ و سفت شود.

با ترشح هورمون‌ها چنین حالتی به فرد دست می‌دهد و در نهایت، انزال یا همان خروج مایع منی از اندام تناسلی صورت می‌گیرد. تجربه ارگاسم در زنان هم با تحریک کلیتوریس و متورم‌شدن آن همراه است.

ارگاسم و حس بی‌نظیر بعد از آن، تنها یکی از فواید رابطه جنسی است.

ارگاسم چیست

کلیتوریس و پنیس یا همان آلت مردانه دارای پایانه‌های عصبی پرشمار هستند. تماس جنسی باعث می‌شود که پیام‌های مختلفی به اعصاب برسد و احساس لذت در بدن پخش شود.

به‌جز دخول به شیوه‌های مختلف، نوازش و بوسیدن و آماده‌شدن برای برقراری رابطه می‌تواند رسیدن به اوج لذت جنسی را تسریع کند. نقاط مختلفی از بدن افراد در لمس از سوی خود یا دیگری لذت جنسی می‌برند. با کشف این نقاط در بدن خود و طرف مقابل، رسیدن به لذت را ساده‌تر می‌کنید.

یکی از نقاطی که علاوه بر کلیتوریس در زنان باعث رسیدن به ارگاسم می‌شود، نقطه‌ای است موسوم به جی (Gräfenberg spot). پیداکردن این نقطه کار ساده‌ای نیست. این نقطه و ناحیه در دهانه واژن قرار دارد و یک نقطه به‌خصوص نیست بلکه ناحیه‌ای از ابتدای واژن است که تحریک آن می‌تواند احساس لذت زیادی در رابطه به وجود بیاورد.

انواع سکس و پوزیشن‌های رابطه جنسی را می‌شناسید؟

رابطه جنسی انواع مختلفی دارد. افراد گوناگون عادت‌های جنسی مختلفی دارند و به شکل‌های مختلفی به ارگاسم یا همان اوج لذت جنسی می‌رسند. از انواع سکس باید به موارد زیر اشاره کنیم:

پوزیشن های رابطه جنسی

 • سکس واژنی: در سکس واژنی، آلت مردانه در تماس با واژن قرار می‌گیرد یا وارد آن می‌شود.
 • رابطه دهانی: در این نوع از رابطه، طرفین با مکیدن، بوسیدن یا لیسیدن اندام تناسلی یکدیگر رسیدن به لذت را مقدور می‌کنند.
 • رابطه مقعدی: در سکس به این شیوه، آلت تناسلی مردانه وارد مقعد می‌شود. استفاده از روان‌سازها برای چنین رابطه‌ای مهم است چون مقعد برخلاف واژن، در طول رابطه جنسی ترشحاتی روان‌کننده ندارد.
 • لمس اروژن (Erogenous touching): با استفاده از دست‌ها یا اندام‌های دیگر بدن هم امکان ایجاد تماس جنسی لذت‌بخش وجود دارد. بوسیدن، لمس نقاط مختلف بدن از جمله پستان‌ها در این دسته از انواع سکس قرار می‌گیرد.
 • کام‌دهی با دست: برای تحریک اندام جنسی در این روش از دست‌ها استفاده می‌شود.
 • خودارضایی: لمس بدن خود برای ایجاد احساس لذت جنسی خودارضایی است. وسایلی هم برای تحریک جنسی شخصی وجود دارد. این عمل در بسیاری از ادیان به‌عنوان گناه شناخته می‌شود و برای همین در بیشتر جوامع پذیرفته نمی‌شود و قبیح به‌شمار می‌رود.

پوزیشن‌های مختلفی برای برقراری سکس و رابطه جنسی وجود دارد. از انواع آن می‌توانیم به موارد زیر نگاهی داشته باشیم:

 • چهره‌ به چهره؛ در چنین پوزیشن یا همان موقعیتی، زن روی زمین دراز می‌کشد و مرد بین پاهای او قرار می‌گیرد. شاید در این روش، هردو به یک اندازه به لذت جنسی نرسند.
 • زن در بالا؛ این اصطلاح برای موقعیتی استفاده می‌شود که زن روی بدن مرد می‌نشیند و در آن دخول عمیقی انجام می‌شود و با تحریک زیاد کلیتوریس زن همراه است.
 • سگی؛ در این روش، مرد از پشت سر زن دخول را انجام می‌دهد و آلت تناسلی را وارد واژن می‌کند. در این روش، دخول عمیقی رخ می‌دهد.
 • روش اتو صاف؛ در این روش از سکس و رابطه جنسی، زن به سمت صورت روی تخت دراز می‌کشد و پاها را صاف نگه می‌دارد و دخول با درازکشیدن مرد روی بدن او و از پشت انجام می‌شود. دخول در این روش عمیق و تحریک شدید است.
 • رویارویی نشسته؛ یکی از روش‌ها هم این است که زن روی پای مرد می‌نشیند، به‌طوری که چهره‌شان رو در روی هم قرار بگیرد و دخول در این حالت انجام می‌شود.

درباره محبوب‌ترین پوزیشن‌های رابطه جنسی در یکی از مقالات مجله دکتردکتر به‌طور کامل همه چیز را برایتان توضیح داده‌ایم؛ برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

رابطه جنسی سالم و رابطه جنسی امن چیست؟

منظور از سکس و رابطه جنسی سالم چیست؟ یعنی زمانی که با مراقبت از خود نمی‌گذارید که مشکلاتی نظیر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی (STIs)‌ پیش بیاید. رابطه جنسی امن هم رابطه‌ای حفاظت‌شده است که در آن با روش‌های پیشگیری از بارداری مختلف، مانع از لقاح و حاملگی می‌شوید.

بارداری در نتیجه رابطه‌ای رخ می‌دهد که در آن آلت تناسلی مردانه وارد واژن زن می‌شود. امکان انتقال اسپرم به رحم زن به روش‌های مختلف وجود دارد. در واقع، در شکل‌های مختلف ارتباط جنسی میان مرد و زن، امکان باروری به وجود می‌آید.

کاندوم برای رابطه جنسی امن

نکات بهداشتی رابطه جنسی

برای رعایت بهداشت در ایمنی جنسی باید به نظافت دستگاه تناسلی و باقی بخش‌های بدن توجه داشته باشید. استفاده از روش‌های پیشگیری مختلف هم برای حفظ ایمنی و جلوگیری از بارداری و انتقال بیماری‌های مقاربتی مهم است. روش‌های زیر برای حفظ ایمنی و بهداشت سکس مناسب هستند:

 • استفاده از کاندوم‌های خارجی (از سوی مردان استفاده می‌شوند)
 • استفاده از کاندوم‌های داخلی (از سوی زنان استفاده می‌شوند)
 • تعویض کاندوم در زمان تغییر پوزیشن و مدل رابطه برای پرهیز از پارگی و آسیب‌دیدن آن
 • انجام آزمایش‌های مختلف برای آگاهی از وجود بیماری‌های مقاربتی در بدن خود و شریک جنسی
 • پوشیدن دستکش‌هایی از جنس نیتریل یا لاتکس در سکسی که کام‌جویی با دست انجام می‌شود.

روش‌های پیشگیری سدکننده باعث می‌شوند که ترشحات بدن شرکای جنسی به تن هم راه پیدا نکند و از همین روی، تاحد زیادی مانع از انتقال بیماری‌های مقاربتی می‌شوند. اثرگذاری این روش‌ها (مثلا استفاده از کاندوم) می‌تواند درصد بالایی از ایمنی (در حدود بالای ۸۰درصد در صورت استفاده درست) را به رابطه تقدیم کند.

بیماری‌های مقاربتی از راه مایع منی، ترشحات واژن، تماس پوستی، خون و بزاق منتقل می‌شوند. از بیماری‌هایی که در سکس و رابطه جنسی منتقل می‌شوند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • HIV
 • سوزاک
 • کلامیدیا
 • سفلیس
 • زگیل تناسلی
 • اچ پی وی
 • هپاتیت B و C
 • تریکومونیازیس

سن شروع رابطه جنسی و اولین رابطه جنسی کی است؟

نخستین تجربه‌ای که از رابطه جنسی به‌ دست می‌آورید، اثرگذاری زیادی روی دید و نگاهتان نسبت به این موضوع دارد. برای همین است که سن مناسب شروع رابطه و چگونگی انجام نخستین سکس از سوی پزشکان و روانشناسان همیشه مورد تحقیق و بررسی بوده و هست. فرهنگ جوامع و موضوعاتی مانند عرف، سبک زندگی و آمادگی جسمانی افراد در این زمینه نقش مهمی بازی می‌کنند.

در جوامع آزادی مانند آمریکا، تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد که روابط جنسی زیر ۱۵ سال زود است و عواقب و مشکلاتی به‌ همراه می‌آورد. سنین میان ۱۵ تا ۱۹ سال هم بهترین زمان برای شروع سکس عنوان و معرفی می‌شود و اگر نخستین رابطه به بعد از ۱۹ سال موکول شود، یعنی نخستین رابطه کمی دیر شکل گرفته است.

باید در نظر بگیرید که سن مناسب در هر جامعه و برای هر فردی متفاوت است. رسیدن به آمادگی جسمی و روانی و آگاهی از مدیریت رابطه بسیار مهم است. سکس در گروه‌های سنی که درک درستی از پیشگیری و مراقبت‌های بهداشتی ندارند با عواقب بسیار ناخوشایندی همراه است.

بعضی از مطالعات نشان می‌دهد، مردانی که زودتر از سن ۱۵ سالگی و در سنین نوجوانی شروع به سکس می‌کنند، نسبت به افراد دیگر پرخاشگر هستند و رفتارهای ضداجتماعی بیشتری نشان می‌دهند.

این موضوع در زنان مشابه نیست و کسانی که در سن پایین شروع به برقراری رابطه جنسی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.

سن شروع سکس

فرقی نمی‌کند که چندساله هستید، سن مناسب زمانی است که برای پرسش‌های زیر پاسخ مناسبی داشته باشید:

 • علاقه‌ای به سکس در حال حاضر دارید؟
 • به ارتباط با شریک جنسی‌تان علاقه دارید؟
 • درباره بهداشت و ایمنی جنسی اطلاعات کافی دارید؟
 • بعد از برقراری رابطه احساس پشیمانی و ناراحتی نمی‌کنید؟
 • این کار را با میل شخصی و فقط با خواست خودتان انجام می‌دهید؟
 • توانایی مدیریت رابطه در بخش‌های مختلف را دارید و هرگاه که نیاز به توقف باشد، می‌توانید نظرتان را اعلام کنید؟

خجالت در اولین رابطه

باید بدانید که سکس و رابطه جنسی باعث درگیرشدن جسم و روح می‌شود. در واقع، در این رابطه هم انرژی جسمی صرف می‌شود و هم مدام از نظر روانی فعالیت می‌کنید. برای همین، بروز احساسات مختلف در قبل، طول و بعد از آن چیز عجیبی نیست.

بسیاری از افراد در نخستین رابطه یا حتی قبل از هربار سکس دچار خجالت و شرم می‌شوند. دلایل متنوعی برای این موضوع وجود دارد:

 • ترشح هورمون‌های مختلف باعث بروز احساسات گوناگونی می‌شود که شرم و خجالت هم بخشی از آنها است.
 • دید و نگاهی که به یک رابطه دارید هم می‌تواند روی احساساتتان اثر بگذارد و باعث خجالت شود. برای مثال، نگرانی بابت اثرگذاری سکس روی رابطه عاطفی‌تان.
 • احساسی که نسبت به ظاهر و بدن خود دارید هم گاهی پایه و اساس نگرانی و خجالت را فراهم می‌آورد.
 • سکس در بسیاری از جوامع تابو بوده و هست؛ یعنی موضوعی است که درباره‌اش آزادانه صحبت نشده و گفتن و شنیدن از آن قبیح بوده است. به‌طور ناخودآگاه، چنین دیدگاه‌هایی می‌تواند احساس گناه و خجالت را به افراد منتقل کند.

تعداد نرمال سکس و زمان آن را می‌دانید؟

نیازها و شرایط جسمانی و روانی افراد با یکدیگر متفاوت است. با این‌حال، متخصصان معتقدند که هفته‌ای یک‌بار برای متوسط افراد کافی است. نیاز و میل به برقراری رابطه جنسی در سنین مختلف هم متفاوت است. برای مثال، افراد در سنین ۴۰ تا ۵۰ سالگی کمی کمتر از پیش مایل به سکس هستند و شاید تعداد نرمال رابطه جنسی‌شان از هفته‌ای یک‌بار کمتر شود.

این در حالی است که برای رده‌بندی سنی ۲۰ تا ۳۰سالگی، نیاز و علاقه به سکس بیشتر است و حتی شاید بیشتر از هفته‌ای یک‌بار رابطه جنسی برقرار کنند. در کنار مقوله سن، تعداد نیاز به سکس به شرایط و سبک زندگی افراد هم وابسته است.

مدت زمان مطلوب سکس و رابطه جنسی هم در رابطه‌ای واژنی که با دخول صورت می‌گیرد در حدود ۷ تا ۱۳ دقیقه است. رابطه زیر ۲ دقیقه کوتاه و بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه هم طولانی محسوب می‌شود.

درباره مدت زمان نرمال سکس می‌توانید در مطلبی تحت همین عنوان در مجله دکتردکتر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

روش‌های تقویت و افزایش میل جنسی

برای تقویت و بالابردن میل جنسی، روش‌های مختلفی وجود دارد. هم راه‌کارهایی طبیعی برای این کار موجود است و هم می‌توانید با کمک‌گرفتن از روش‌هایی مانند ایجاد آرامش (ریلکسیشن) در بدن و روان، میل جنسی را بیشتر کنید. راه‌کارهای مختلفی برای افزایش میل جنسی وجود دارد و بنا به شرایط خودتان باید از میان آنها به مورد مناسب برسید:

 • مدیتیشن و تکنیک‌های ایجاد آرامش
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • مصرف موادی مانند سیر و ریحان
 • مصرف شکلات
 • خوردن میوه‌هایی مانند موز و انجیر
 • استفاده از آووکادو در غذا و میان‌وعده‌ها
 • مدیریت استرس و اضطراب
 • خواب کافی و باکیفیت
 • ورزش‌کردن

در زمینه تقویت و افزایش میل جنسی آقایان می‌توانید مطلبی کامل و مجزا را در مجله دکتردکتر مطالعه کنید. در این مطلب، 11 روش موثر اما بدون عوارض را بررسی کرده‌ایم و تاثیر طب سنتی روی تقویت میل جنسی را توضیح داده‌ایم؛ مطالعه این مطلب به شما توصیه می‌شود.

مشکلات جنسی مردان و زنان چیست؟

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جسمانی افراد بالغ مشکلات جنسی است. این موضوع در بسیاری از افراد دیده می‌شود و منظور از آن، مشکلاتی است که مانع از لذت‌بردن از رابطه جنسی می‌شوند. اختلالات و مشکلات جنسی مردان و زنان می‌توانند در بخش‌های مختلف سکس و رابطه خود را نشان بدهند:

 • اختلال در تحریک‌شدن؛‌ بعضی از افراد نمی‌توانند به نقطه تحریک مناسب برسند.
 • مشکلات هورمونی؛ اختلالات سطح هورمون‌ها هم می‌توانند میل جنسی را تحت تأثیر قرار بدهند.
 • اختلالات ارگاسم؛ در برخی از افراد مشکلاتی برای رسیدن به اوج لذت وجود دارد یا این تجربه با درد همراه است.
 • درد در سکس؛ یکی دیگر از مشکلات جنسی هم بروز درد در هنگام برقراری رابطه است.

اگر می‌خواهید درباره مشکلات جنسی زنان بیشتر بدانید، می‌توانید اطلاعات کامل را از مقاله لینک داده شده به دست بیاورید.

مشکلات جنسی مردان و زنان چیست؟

مشکلات زنان

نوسانات و اختلالات هورمونی، مشکلات جسمانی مانند ابتلا به بعضی بیماری‌ها نظیر سرطان‌های مختلف، نارسایی و مشکلات کلیوی یا بیماری‌هایی مانند ام‌.اس (MS) می‌توانند رابطه جنسی را برای زنان با چالش‌هایی مواجه کنند.

نگرانی‌های روانی، اضطراب و فشارهای فرهنگی و اجتماعی وارد بر زنان هم می‌توانند روی برقراری رابطه جنسی سالم و لذت‌آفرین اثر منفی بگذارند. بیماری‌هایی مانند واژینیسموس (Vaginismus) از جمله همین بیماری‌ها است. در چنین وضعیتی، شرم و اضطراب باعث قفل‌شدن واژن و لگن می‌شود.

مشکلات مردان

مردان هم می‌توانند دچار مشکلات جنسی مختلفی شوند. برای مثال، کاهش هورمون تستوسترون، کم‌شدن میل جنسی و بی‌علاقگی به سکس در کنار اختلالات نعوظ (مشکل در رسیدن به نعوظ و سفت و برافراشته‌نشدن آلت در هنگام ارگاسم) هم از مشکلات جنسی مردان است. انزال دیرهنگام یا زودهنگام هم از مشکلاتی است که مردان در این زمینه تجربه می‌کنند.

اشتباهات رفتاری زنان و مردان در رابطه جنسی چیست؟

امکان بروز اشتباهات مختلف در سکس و رابطه جنسی وجود دارد. رفتارهای نادرست می‌توانند لذت‌بردن از چنین رابطه‌ای را مخدوش یا کم کنند. هم زنان مرتکب اشتباهاتی رفتاری در سکس می‌شوند و هم مردان. برای مثال به موارد زیر نگاهی بیاندازید تا ببینید که چطور هریک از زوج‌ها می‌تواند دچار اشتباه شود و رابطه لذت‌بخش را برای خود یا/و دیگری خراب کند:

 • بی‌توجهی به تفاوت عشق و سکس
 • ناآگاهی از نیازهای جنسی یکدیگر
 • نداشتن عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس کافی
 • تلاش زیاد برای خاص‌بودن
 • نگاه توأم با شرم و خجالت به سکس
 • نداشتن تنوع در پوزیشن‌ها و اعمال جنسی
 • قلابی‌بودن ارگاسم
 • نادیده‌گرفتن عشق‌بازی پیش و پس از رابطه

بی‌توجهی به تفاوت عشق و سکس

بدن زنان در سکس و رابطه جنسی، اوکسی‌توسین (oxytocin)‌ فراوانی تولید می‌کند. این هورمون باعث ایجاد وابستگی و علاقه زیادی به طرف مقابل می‌شود. برای همین است که زنان در سکس عاطفی‌تر از مردان رفتار می‌کنند و همین شائبه را برایشان به‌وجود می‌آورد که پای احساس و عشق زیادی در رابطه به‌میان است.

این در حالی است که بدن مردان چنین عملکردی ندارد. زنان باید بیشتر به تفاوت میان عشق و سکس دقت کنند تا رفتارهای طرف مقابل برایشان قابل‌درک‌تر شود و خودشان هم به‌اشتباه نیافتند.

از سوی دیگر، مردان هم در بسیاری از مواقع با این اعتقاد که زنان عاطفی‌تر هستند، فراموش می‌کنند که نیازهایی صرفا جنسی و جسمی هم برای زنان وجود دارد و این نیازها و خواسته‌ها را دست‌کم می‌گیرند.

ناآگاهی از نیازهای جنسی یکدیگر

گاهی‌اوقات، برخی از زنان فکر می‌کنند که مردان همیشه میل به برقراری رابطه دارند. چنین چیزی اشتباه است و باعث می‌شود که سرخوردگی‌ها و توقعاتی در رابطه میان زن و مرد به‌وجود بیاید.

با شناخت نیازهای جنسی طرف مقابل می‌توانید از بروز چنین رفتارهای اشتباهی جلوگیری کنید. مردان هم رفتارهای اشتباهی در این زمینه دارند و گاهی در نظر نمی‌گیرند که لزوما هر زمان که آنها نیاز به سکس دارند، طرف مقابلشان هم نیاز و خواسته‌ای مشابه ندارد.

نداشتن عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس کافی

همه افراد پیش از سکس به اندام خود نگاه می‌کنند و دل‌نگرانی‌هایی بابت نظر طرف مقابل درباره خود دارند. این موضوع هم در مردان وجود دارد و هم در زنان. واقعیت این است که نداشتن اعتماد به نفس و عزت نفس کافی در زمینه قضاوت‌کردن ظاهر خود روی میل جنسی افراد و طرف مقابلشان اثرگذاری مستقیم دارد.

برای اینکه بتوانید رابطه جنسی خوبی را پشت سر بگذارید، باید خود را دوست بدارید و این را در زمان برهنگی و سکس نشان بدهید. رفتاری که درباره اندام طرف مقابل از خود نشان می‌دهید هم روی اعتماد به نفس او اثر می‌گذارد. اگر زن هستید، باید بدانید که مردان هم به‌اندازه زنان درباره جسمشان نگران هستند و احترام به طرف مقابل در این زمینه را فراموش نکنید.

تلاش زیاد برای خاص‌بودن

نباید انتظار زیادی از خود و طرف مقابل داشته باشید. قرار نیست که فقط یک بار رابطه جنسی را تجربه کنید. حتی اگر این‌طور هم باشد، نباید اسیر کمال‌گرایی شوید و بخواهید که همه‌چیز به حالتی ایدئال پیش برود.

یادتان باشد که سکس و رابطه جنسی گاهی سریع است، گاهی طولانی‌تر و پر از احساس، گاهی آنچه می‌خواهید پیش نمی‌آید و گاهی هم همه‌چیز به‌ درست‌ترین حالت پیش می‌رود. صحبت از تعامل و ارتباط دو روح و جسم به‌میان است.

این‌ها پیچیدگی‌های فراوانی دارند و نمی‌توانید همیشه روندی مطلوب و کمال‌گرایانه را برایشان در نظر بگیرید. بهتر است که انتظاراتتان را در حد متوسط و معقولی نگه دارید و همیشه به‌ دنبال خاص‌بودن نباشید.

نگاه توأم با شرم و خجالت به سکس

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، سکس و رابطه جنسی در بسیاری از جوامع و برای بسیاری از افراد مقوله شرم‌آوری تلقی می‌شود. چنین نگاهی به رابطه جنسی می‌تواند مشکلات فراوانی به همراه بیاورد.

خجالت‌کشیدن طبیعی است اما باید از پس ترک آن برآیید. چنین رفتاری می‌تواند باعث بروز اختلالاتی در برقراری رابطه، رسیدن به ارگاسم و میل جنسی شود. به هر دلیلی که درگیر چنین نگاهی هستید، زمان آن رسیده که به دنبال ترک و رفعش باشید.

نداشتن تنوع در پوزیشن‌ها و اعمال جنسی

هر رابطه‌ای نیاز به تنوع دارد. سکس و رابطه جنسی هم از این قاعده مستثنی نیست. پس همیشه از یک روش و موقعیت استفاده نکنید و سعی داشته باشید که با ایجاد تنوع در طول سکس به آن شور و نشاط بیشتری تزریق کنید.

تعداد نرمال سکس و زمان سکس

قلابی‌بودن ارگاسم

دروغ‌گفتن در هر رابطه‌ای ناخوشایند است. لزومی ندارد که درباره رسیدن به ارگاسم دروغ بگویید. قلابی‌بودن ارگاسم پایه‌های بی‌اعتمادی در رابطه را می‌گذارد. شما که چنین چیزی نمی‌خواهید؟ می‌خواهید؟

ارگاسم قلابی در ابتدا به هوای ایجاد حس خوشایند در طرف مقابل یا نشان‌دادن توانایی جنسی انجام می‌شود. در ادامه رابطه و در بلندمدت، چنین رفتار اشتباهی باعث بروز سرخوردگی‌ها و ناکامیابی می‌شود.

درباره وضعیت خود در قبل، طول و بعد از سکس با شریک جنسی‌تان صحبت کنید و نگذارید که نیازها و خواسته‌هایتان ناگفته بمانند. چنین رابطه‌ای قطعا سالم‌تر و بهره‌ورتر خواهد بود.

نادیده‌گرفتن عشق‌بازی پیش و پس از رابطه

برای شکل‌گیری رابطه‌ای خوشایند باید پیش از سکس و رابطه جنسی به عشق‌بازی دقت کنید. آماده‌شدن بدن و روان با این کار ممکن می‌شود. بعد از رابطه هم عشق‌بازی و توجه به یکدیگر را فراموش نکنید.

اگر چنین چیزی انجام نشود، بسیاری از افراد پس از رابطه دچار احساسات ناخوشایندی می‌شوند. برای مثال، بعضی از افراد حس می‌کنند که بی‌ارزش هستند، تحقیر شده‌اند یا از آنها سؤاستفاده به عمل آمده است.

انتقاد جنسی چیست؟

انتقادکردن در هر زمینه‌ای آدابی دارد. اگر نقد و نظری درباره رفتار یا موضوعات دیگر جنسی شریکتان در این زمینه دارید هم باید با در نظرگرفتن اصول صحبت کنید.

برای طرح انتقاد جنسی، کلامی آرام و مهربانانه داشته باشید. اگر با دعوا یا بدزبانی دیگری را نقد کنید، اثرات بسیار بدی روی رابطه‌تان خواهید گذاشت.

درباره چیزهایی بگویید که امکان تغییر و بهبود دارند. بدیهی است که بعضی از ویژگی‌های جسمی افراد قابل تغییر نیست. با طرح نقد و ایرادگرفتن از آنها روی روحیه فرد مقابل اثر منفی می‌گذارید و در ضمن، رفتاری ظالمانه از خود بروز می‌دهید.

اگر قصد دارید که درباره چیزی در سکس و رابطه جنسی با طرف دیگر نقدی مطرح کنید، منصف باشید و البته واقع‌بین. بسیاری از خواسته‌هایی که گاهی در ذهن شکل می‌گیرند، در عمل امکان اجرایی‌شدن ندارند.

 به این نکات قبل و بعد رابطه جنسی توجه کنید

نکاتی وجود دارد که باید قبل و بعد از سکس و رابطه جنسی در نظر بگیرید. چه نکاتی؟

 • از خوردن غذاهای پرادویه و چرب خودداری کنید. این غذاها می‌توانند باعث افزایش اسید معده یا سوزش آن شوند و حال جسمی‌تان را مخدوش کنند.
 • اگر احساس آبریزش بینی دارید، از مصرف آنتی‌هیستامین پرهیز کنید. همان‌طور که این دارو مخاط بینی را خشک می‌کند، ترشحات دیگر بدن را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. برای مثال، واژن را خشک می‌کند و این چیزی نیست که شما در سکس می‌خواهید.
 • اصلاح موهای زائد بدن پیش از رابطه فکر خوبی نیست و باعث حساسیت و آسیب‌پذیری پوست می‌شود.
 • برای نظافت ناحیه تناسلی زنانه نباید از محصولات معطری استفاده کنید که احتمال ایجاد خشکی و آسیب‌زدن به واژن و فرج را به همراه دارند.
 • پوشیدن لباس‌های تنگ بعد از رابطه فکر خوبی نیست. بهتر است که اجازه بدهید، ترشحات بدن راحت‌تر خارج شوند.
 • یکی از روش‌هایی که برای جلوگیری از عفونت‌های میکروبی توصیه می‌شود، دستشویی رفتن و تخلیه مثانه بعد از رابطه جنسی است.
 • اگر از اسباب‌بازی‌هایی برای رابطه جنسی استفاده می‌کنید، حتما به نظافت آنها پیش از به‌کارگیری دقت داشته باشید.

نکات قبل و بعد سکس

درباره سکس و رابطه جنسی اطلاعات داشته باشید

معمولا پرسش‌های مختلفی درباره سکس و رابطه جنسی در سنین مختلف برای افراد پیش می‌آید. در بسیاری از جوامع، صحبت‌کردن از سکس و ارتباطات جنسی کار ساده‌ای نیست. برای همین، بسیاری از پرسش‌های ذهنی افراد بی‌پاسخ می‌ماند.

چنین چیزی مانع از آن می‌شود که روابطی سالم و بهداشتی به‌راحتی شکل بگیرند. بروز بیماری‌های جنسی مختلف و حل‌نشدن مشکلات موجود در سکس هم از عواقب اطلاع‌رسانی‌های ناقص یا اندک است.

بهتر است که برای داشتن روابطی سالم در این زمینه، مطالعات خود را بالا ببرید و در صورت وجود هرگونه مشکل از پزشکان کمک بگیرید. برای دریافت نوبت ملاقات با متخصصان این حوزه هم می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید.

اگر نکته‌ای از نظر ما جا مانده یا پرسشی ذهنتان را مشغول کرده است، سؤالات‌تان را از ما بپرسید. گفتن از مشکلات و تجربه‌هایتان هم می‌تواند برای خودتان و مخاطبان دیگر ما مفید باشد. با ما در ارتباط باشید.

منابع:

healthline.com

getketish.com

today.com

pharmeasy.in

sharecare.com

familydoctor.org

medicalnewstoday.com

mayoclinic.org

healthline.com

healthline.com

eu.usatoday.com

healthline.com

bbc.com

psychologytoday.com

beintheknow.org

helloclue.com

everydayhealth.com

cancer.ca

cancer.ca

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
48 نظرات
 1. جعفر غلامی می گوید

  اگر در سن بین ۱۵ تا۱۹ هستیم و زن و دوست دختر هم نداریم باید چه کنیم

 2. میم می گوید

  سلام من خانومم همجنسگرایی رو دوست دارد ودر رابطه سکس سرده چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   حتما باید جهت بررسی به متخصص روانپزشکی و سکس تراپیست مراجعه کنید

 3. علی می گوید

  سلام خانم دکتر من تا حالا دخول نداشتم
  اختلال نعوظ دارم
  زود انزالی دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا باید از نظر مسائل جسمانی باید بررسی شوید و در صورت نرمال بودن می توانید به سکس تراپ مراجعه نمایید
   درمان اصولا ترکیبی و دارودرمانی و تکنیک رفتاری هست
   جهت معاینه و انجام ازمایش ابتدا به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 4. رضا9044302484 می گوید

  سلام ودرود دکترجان.جوان35ساله هستم روز وشب خودارضایی میکنم دیرانزالی شدیدی دارم بالای45دقیقه.خواستم بگم قابل درمان هست ممنونم ازشما.رضاهستم ازخوزستان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله قابل درمان هست
   با توجه به شدت و تکرار وسواس گونه ای که عرض کردین هم درمان دارویی و هم رواندرمانی لازم است
   به سکس تراپیست مراجعه کنید یا از تماس تلفنی با سکس تراپیست بهره ببرید

 5. یکی می گوید

  چرا باید سکس انجام بشه لازمه؟😂😂😂

 6. جعفر می گوید

  خوب است

  1. مشاور سلامتی می گوید

   تشکر از اشتراک گزاری نظرتان

 7. 09044302484 می گوید

  سلام ودرود.شرمنده آقادکتر یک سوال سایزآلت من21سانت هست قطرش10 خواستم بدونم نرمال یانیاز به جراحی دارم باتشکر رضاهستم ازخوزستان

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درحالت نعوظ و غیر نعوظ سایز زد ذکر کنید

 8. shahin.orggggg@gmail.com می گوید

  ببخشید من اعتیاد به خود ارضایی دارم راه حلی دارید به من بگید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   با سلام
   در صورتیکه خودارضایی به صورت با تکرار زیاد و وسواس گونه انجام گیرد نیاز به مداخله درمانی دارد،هم رواندرمانی و هم درمان دارویی لازم است
   به متخصص روانپزشکی مراجعه کنید

 9. مهتا می گوید

  من واژنم کوچیکه و آلت همسرم داخلش نمی ره باید چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت درمان به متخصص زنان مراجعه کنید

 10. مهدی می گوید

  سلام من ۲۳ سالمه تا حالا اصلا سکس نداشتم ولی زمانی یادم سکس می افته نمی تونم خودمو کنترل کنم راه چاره چیه؟
  ممنون

 11. امین می گوید

  وقت بخیر
  آیا نقاط حساس زنان که باعث تحریک آنها بشه ،باهم فرق میکنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله تفاوت دارد

 12. احمد می گوید

  سلام
  میخواستم بدونم حجم مایع منی برای حاملگی باید چقدر باشد؟؟
  ممنون میشم توضیح بدید🤚🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر کیفیت و تعداد اسپرم طبیعی باشد حجم اندک در حد ۲-۳سی سی هم ممکن است سبب بارداری شود

 13. محمد می گوید

  سلام من التم تو حالته نعوظ۲۲سانت میشه و همسرم راضیه ازم می خواستم بگم چیزی هست بتونم استفاده کنم بشه ۲۵سانت

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر و اینکار توصیه نمیشود

 14. ‌۰۰ می گوید

  سلام میخواستم بگم موقعه رابطه دچارخون ریزی کم میشم وموقعه رابطه دردوسوزش دارم علتش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر عفونت ها باید بررسی شین
   جهت‌ بررسی به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 15. امین می گوید

  سلام خسته نباشید من مشکلم اینه که واژن خانومم خیلی تنگه آلتمم نمیره تو لطفا راهنماییم کنید چون خانومم خیلی اذیت میشه

 16. .... می گوید

  سلام ببخشید من ۱ سال پیش رابطه جنسی داشتم بعد ترمیم کردم الان ۱ سال گذشته امروز رابطه از عقب داشتم دکتری ک عملم کرده بود گفت ک اصلا نباید رابطه جنسی ن از جلو ن از عقب داشته باشم الان ک رابطه داشتم پرده بکارتم؟ ک ترمیم کردم پاره شده ؟ ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   رابطه مقعدی عموما منجر به پارگی نمیشود
   بهتر است نظر جراح خود رو جویا شوید

 17. امین می گوید

  سلام من دیر انزالی دارم واقعا دوستش ندارم طرف مقابل کم میاره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا علل هورمونی و جسمی باید بررسی شوند و اگر مشکلی نباشد مشاوره سکستراپیست کمک کنندست

   1. ناشناس می گوید

    ببخشیدزمان انزال من به زیر۱ دیقه هم میرسه،من چیکار کنم واسه زیاد شدن تایم انزال و بزرگی آلت؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     زودانزالی با دارو و البته رواندرمانی شناختی رفتاری درمان پذیر است 
     به غیر از درمانهای دارویی؛ درمان رفتاری مثل نزدیکی متمرکز بر اندام غیرتناسلی کمک‌ کننده هستند
     حتما زیر نظر متخصص اورولوژی و متخصص روانپزشکی باشید
     مطالعه کتاب غلبه بر زودانزالی، آسیب ها و راهکارهای درمان تالیف خادم الحسینی هم کمک‌کننده هست

 18. A می گوید

  سلام با خوردن ۸ تا قرص ال دی برای جلوگیری از بادارای سیستم بدن رو بهم میریزه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله سبب بهم خوردن پریود و هورمون تا ۲-۳ماه ممکن است بشود

 19. Mali می گوید

  سلام من دوست پسرم پردمو زده بعد از اون روز به بعد دیگ خیلی رابطمون جدی تر شد تازه بعد اون یه رابطه جنسی های دیگع ای هم داشتیم حالا میخواد خاستگاری کنه ازم خواستم بپرسم اگه ببرنم آزمایش بدم بعد پرده نا سالم میزنه نشون میده ک کی زدش ؟ مشکلی پیش نمیاد

  بعد میتونم پول بدم که بگن پرده سالمه؟ آخه میترسم خانوادش نزارن به هم برسیم خیلی همو دوسداریم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله در معاینه مشخص می شود
   اما مشخص نمیشود توسط چه کسی

 20. Armin.shahraki می گوید

  لطفاً اطلاعات بیشتری در این زمینه بگزارید…ممنونم خیلی زیاد…❤️❤️❤️💜

 21. ارمین می گوید

  ممنون از اطلاعات مفیدتون خیییییلی سپاس❤️❤️❤️❤️❤️❤️
  خیلی جامعه ما نیاز داره ب این سواد آموزی به این ترتیب وتوضیح از نظر من باید از کودکی آموخت چون من سه ساله ازدواج کردم هنوز نتونستم رابطه برقرار کنم چون همسرم واژینسموس داره و خیلی تو زندگیمون تاثیرات مخرب گذاشته
  از طرفی هم بخاطر کمبود آموزش های صحیح کلی از 15سلگی تا ب الان اتفاقات ناخوشایندی تو زندگیم افتاده ک اگر علمشو داشتم همیچی عوض میشد

 22. Mustafa می گوید

  سلام من مصطفی هستم مشگل این است که در حالت
  ادرار ک+++م سوزش می‌گیره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   ازمایش ادرار و کشت ادرار جهت بررسی عفونت بدهید

   1. مم می گوید

    سلام من زود انزالی دارم تا نزدیک میشوم خودم و خراب میکنم .چکار کنم

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     برای زود انزالی ، درمان ترکیبی دارویی و رواندرمانی شناختی رفتاری کنار هم میتوانند سبب بهبود شوند
     به غیر از درمانهای دارویی؛ درمان رفتاری مثل نزدیکی متمرکز بر اندام غیرتناسلی کمک‌ کننده هستند
     مطالعه کتاب غلبه بر زودانزالی، آسیب ها و راهکارهای درمان تالیف خادم الحسینی هم کمک‌کننده هست
     زیر نظر متخصص روانپزشکی و متخصص اورولوژی باشید

 23. Abdulrazeq shah "aimaq می گوید

  بسیار یک معلومات خوب وعالی
  خیلی موضوع مهم است واقعاََ تشکر از زحمات شما .
  دستتان درد نکنه

 24. ابولفضل کریمی می گوید

  خدا پدر مادرت بیامرزه واقعا مفید بود من از نظر خودم به خیلی از جواب سوالاتم رسیدم فقط میخاستم بدونم که کاندوم رو باید از کجا تهیه کرد

 25. توکلی می گوید

  مطالب بسیار مفیدی بود.

 26. مریم می گوید

  سلام دیشب شب زفاف من بود اما پرده پاره نشد سوزش و درد فقط داشتم علتش چیست ایا نیاز به جراحی دارم؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   پاره شدن پرده اصطلاح علمی درستی نیست
   در برخی انواع هایمن فقط سوزش و درد بروز میکند و خونریزی واضحی ندارد

   1. میلاد می گوید

    سلام درمان زود انزالی چیه و اینکه اگه قرص داپوکستین ۳۰ را بخورم خوبه؟؟؟
    یه قرص معرفی کنید که عوارض نداشته باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر