آندوسکوپی چیست و چرا انجام می‌شود

 • 1397-05-29
 • ۱۱۸۲۸۶ بازدید
 • 72
علت آندوسکوپی

آندوسکوپی روشی است که پزشک با استفاده از ابزارهای تخصصی به نام آندوسکوپ اندام های داخلی و عروق بدن را مشاهده می کند.

آندوسکوپ یک لوله باریک و انعطاف پذیر با دوربینی بر یک سر آن است. این ابزار از طریق برش جراحی یا از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود. علت اندوسکوپی بررسی بخش های مختلف بدن، از جمله مفاصل، ریه ها، مثانه، دستگاه گوارش وآپاندیس است. اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز کاربرد دارد که ما تعدادی از آنها را برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که آندوسکوپی می شود، نام آن تغییر می کند.

اصول کار اندوسکوپی استفاده از یک آیینه و نور بازتابیده است. اندوسکوپ های اولیه فقط از چند آیینه و عدسی ساخته شده بودند اما از ۳۰ سال پیش و با پیشرفت علوم، آنها جای خود را به دستگاه های حاوی فیبر نوری دادند که با استفاده از آنها، تصاویر بسیار واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آید.

به چه علت آندوسکوپی صورت می‌گیرد

با توجه به وضعیت بیمار و نوع بیماری علت اندوسکوپی از فرد به فرد دیگر فرق می‌کند. از جمله مواردی که پزشک برای پیدا کردن علت بیماری آندسکوپی را تجویز می کند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت اندوسکوپی اندام های فوقانی برای تشخیص و گاهی اوقات درمان انجام می شود. بررسی علائم و علت اندوسکوپی ممکن است به پزشک کمک کند تا علائم و نشانه های گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی، مشکلات بلعیدن و خونریزی گوارشی را تشخیص دهد. همچنبن ممکن است پزشک برای جمع آوری نمونه های بافت (بیوپسی) از آندوسکوپی برای بیماری‌ها و شرایط مانند کم خونی، خونریزی، التهاب، اسهال یا سرطان سیستم گوارش استفاده کند.

پزشک می تواند از طریق آندوسکوپ ابزار مخصوصی برای درمان مشکلات سیستم گوارش مانند سوزاندن یک منبع خونریزی برای متوقف کردن خونریزی گوارشی، قطع کردن یک پولیپ یا از بین بردن یک شی خارجی استفاده کند. علت آندوسکوپی گاهی برای کمک به سایر روش‌های درمانی مانند سونوگرافی است. یک پروب اولتراساوند ممکن است به اندوسکوپ متصل شود تا تصاویر متفاوتی از دیوار مری یا معده ایجاد شود.

علت آندوسکوپی

گاهی علت اندوسکوپی بررسی و تشخیص علت مشکلاتی مثل درد مداوم قسمت فوقانی شکم، تهوع، استفراغ، اشکال در بلع یا سوزش سر دل است. علت اندوسکوپی می تواند خارج کردن جسم خارجی از دستگاه گوارش یا تشخیص ناهنجاری‌های مری، معده یا دوازدهه و نیز تومورها و سرطان هایی که در مراحل اولیه هستند باشد. برخی پزشکان اندوسکوپی را برای انجام نمونه برداري و تشخیص تومورهای بدخیم از تومورهای خوش خیم انجام می دهند. علت آندوسکوپی در مواردی مانند تشخیص عفونت هلیکو باکتر پیلوری در معده است. آندوسکوپی اجازه می دهد تا دکتر شما به صورت بصری یک عضو را بدون نیاز به برش بزرگ ببیند. یک صفحه نمایش در اتاق عمل اجازه می دهد که دکتر دقیقا همان چیزی را که آندوسکوپ می بیند، ببیند. اگر هر یک از علائم و نشانه های زیر را دارید، پزشک ممکن است آندوسکوپی را تجویز کند، علت آندوسکوپی ممکن است موارد زیر باشد:

انواع آندوسکوپی

اندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده نیست، بلکه برای سایر اعضای بدن نیز به کار می رود که ما تعدادی از آنها را. برای شما بیان می کنیم. البته بر اساس عضوی که اندوسکوپی می‌شود، نام آن تغییر می کند.

 • آرتروسکوپی: اندوسکوپی مفاصل و استخوان‌ها
 • برونکوسکوپی: اندوسکوپی ریه‌ها
 • کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی: آندوسکوپی روده بزرگ
 • سیستوسکوپی و یورتروسکوپی: آندوسکوپی سیستم ادراری
 • الپاراسکوپی: آندوسکوپی ناحیه شکم یا لگن
 • آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی برای مشاهد مری و معده

چه پزشکی آندوسکوپی را انجام می دهد؟

. بسیاری از انواع آندوسکوپی می توانند توسط پزشک متخصص گوارش انجام گیرند. جراحان دستگاه گوارش نیز می توانند این کار را انجام دهند. اگر پزشک برای شما آندسکوپی را تجویز کرده و شما علت آندوسکوپی را نمی دانید، بهتر است به پزشک معالج خود اعتماد کنید، شما می‌توانید برای انجام آندسکوپی و پیگیری روند درمانی خود از لیست پزشکان متخصص گوارش سامانه دکتر دکتر استفاده کرده و از دکتر مورد نظر خود نوبت بگیرید.

عوارض اندوسکوپی

اندوسکوپی یک روش بسیار امن است. شما می توانید خطر ابتلا به عوارض اندوسکوپی را با دنبال کردن دستورالعمل پزشکان خود برای آماده شدن برای اندوسکوپی، مانند نخوردن و متوقف کردن داروهای خاص، کاهش دهید. عوارض نادر عبارتند از:

خون ریزی: خطر ابتلا به عوارض خونریزی پس از اندوسکوپی افزایش می یابد اگر علت آندسکوپی حذف یک قطعه یا نمونه برداری بافت (بیوپسی) باشد احتمال خونریزی وجود دارد.

عفونت: زمانی که روش های اضافی به عنوان بخشی از اندوسکوپی انجام می شود در اثر آندوسکوپی خطر ابتلا به عفونت افزایش می یابد. اکثر عفونت ها جزئی هستند و می توانند با آنتی بیوتیک ها درمان شوند.

سوزش دستگاه گوارش

علائم و نشانه هایی که پس از آندوسکوپی ممکن است مشاهده کنید، عبارتند از:

علت آندوسکوپی

 

قبل از آندوسکوپی چه باید کرد؟

قبل از انجام آندوسکوپی، فرد باید اطلاعات نسبتا کاملی درباره وضعیت خود قبل از آن داشته باشد. او می تواند این اطلاعات را از طریق مطالعه کسب کند و یا از پزشک خود سوال نماید. او باید بداند علت اندوسکوپی چیست.

افرادی که می خواهند اندوسکوپی شوند، باید با نحوه انجام آن آشنایی نسبی داشته باشند و علت اندوسکوپی را از قبل بدانند.

فردی که می خواهد آندوسکوپی شود، باید 6 تا 8 ساعت قبل از آن، هیچ چیزی نخورد و ننوشد.

اگر بیمار به هر نوع دارویی حساسیت دارد، باید قبل از آندوسکوپی، پزشک متخصص خود را از آن مطلع کند

برای انجام آندوسکوپی، شما باید راحت بوده و  روی سمت چپ خود دراز بکشید.

به گلوی شما یک اسپری بی‌حس کننده زده می‌شود تا چیزی احساس نکنید. همچنین یک قطعه کوچک محافظ در بین دندان های شما قرار داده می شود. این کار باعث میشود که دندان های شما آسیبی نبیند و نیز دندان های شما هم به آندوسکوپ صدمه نزنند.

وقتی که شما آماده بودید، پزشک، سر آندوسکوپ را روی زبان شما قرار داده و آن را به سمت گلو میبرد و از شما میخواهد که آن را قورت دهید، با این کار، مری باز شده و آندوسکوپ داخل آن می شود و سپس به سمت پایین و معده میرود. در طی این مدت، یک پرستار دائما مراقب شما خواهد بود و با یک ساکشن، بزاق شما را که در دهانتان جمع می شود، بیرون میکشد. مانند وسیله‌ای که در دندانپزشکی وجود دارد. وقتی که سر آندوسکوپ وارد معده شد، از طریق یک لوله که در آندوسکوپ قرار دارد، معده باد می شود تا مشاهده داخل آن بهتر انجام شود. در صورت مشاهده موارد مشکوک، پزشک ممکن است اقدام به نمونه برداری از بافت معده (بیوپسی) کند که این کار، کاملا بدون درد است. وقتی که کار پزشک تمام شد، آندوسکوپ به بیرون کشیده می شود.

اگر فردی که می خواهد آندوسکوپی شود بیماری خاصی دارد، مانند دیابت، فشار خون بالا و…، حتما به پزشک خود باید اطلاع دهد. تا تمهیدات متناسب با بیماریاش برای او در نظر گرفته شود

بعد از آندوسکوپی چه می شود؟

بعد از اندوسکوپی مدتی طول می کشد تا فرد از حالت بیهوشی خارج شود در اغلب موارد، بیمار پس از به هوش آمدن، احساس گلودرد خفیف می‌کند که معموال پزشک برای بهبود این مشکل، قرقره کردن آب نمک را توصیه می‌کند. همچنین ممکن است مشکالت تنفسی بعد از اندوسکوپی دیده شود. البته هر دو مشکلی که ذکر شد، خفیف و موقتی است و هیچ جای نگرانی ندارد هنگامی که فرد کامال به هوش آمد، تحت نظر پزشک می‌تواند غذا بخورد و معمولا هیچ نوع پرهیز غذایی برای این افراد وجود ندارد، مگر اینکه بیمار از قبل بیماری خاصی مثل دیابت داشته باشد و باید رژیم بگیرد. پس از اندوسکوپی، ممکن است علائم و نشانه های ناراحت کننده ای را تجربه کنید مانند:

نفخ و گاز

گرفتگی 

گلو درد

این علائم و نشانه ها با گذشت زمان بهبود خواهد یافت. اگر نگران یا ناراحت هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. در صورتی که در طی 24 – 72 ساعت دچار درد شدید شکمی، تب، لرز یا خونریزي (استفراغ خونی یا مدفوع تیره رنگ)، اشکال در بلع و بلع دردناك و یـا مـشکلات تنفـسی شـدید، باید سریعا به مرکز درمانی مراجعه نمایید.

بر گرفته از:

Mayoclinic

Healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «آندوسکوپی چیست و چرا انجام می‌شود»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

72 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام ببخشید من امروز آندوسکوپ داشت دکتر گفتند که پرز اثنی عشری کم شد چه کار کنم

  • سلام بايد از نظر هليكوباكتر هم بررسي شيد
   اگه مثبت بود دارو مصرف كنيد

 2. سلام
  یک بیمار مبتلا به التهاب معده با سابقه اچ پیلوری برای چکاب هر چند سال باید چکاب انجام بده؟

  • سلام
   اگر علامتی ندارد و درمان شده و زخم و…ندارد لازم نیست مگر درصورت بروز علایم

 3. سلام داکتر صاحب من ۶۰ سال عمر دارم و بیماری شکر، قلب و معده همچنان دارم تقریبا دو ماه می شود هیچ چیزی را خورده نمی توانم جز شوربای ترکاری که آن هم تا یک حدی اذیت ام می کند در قسمت فوقانی شکم بعداز خوردن نان سختی ایجاد می شود وقتی لمس هم کنم افگار می شود درد هم می کند
  اچ پای لوری هم منفی است معاینه تلویزیونی کردیم هیج مشکلی را نشان نداده است اما معده من هیج نان را هضم کرده نمی تواند قبضیت شدید هم دارم.

  • سلام بازمه كه به متخصص گوارشم احعه كنيد و اندوسكوپي انجام بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. سلام ببخشید پدرم 63ساشونه میلی ب غدا ندارن و ی کوچولو بالای ناف سمت راست شکمشون سفت شده.. دکتر براشون اندسکوپی نوشته آیا لازمه؟؟

 5. سلام خسته نباشید . من تقریبا یک ماه پیش مسموم شدم و استفراغ کردم ازون موقع احساس میکنم چیزی تو گلوم گیر کرده و الان در قفسه سینه احساس گرفتگی میکنم و به سمت راستمم این درد کشیده میشه ازونجایی که سابقه ی مسمومیت و استفراغ نداشتم ممکن هست از رفلاکس معدم باشه؟چه دارویی باید مصرف کنم؟

  • سلام ممكنه استفراغهاتون باعث خرلش حزيي مري شده باشه
   ممكنم هست منحر به رفلاكس معده شده باشه
   بهتره اندوسكوپي كنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. سلام خانم دکتر خسته نباشید من پدرم سالهاست که نفخ شدید شکم دارند به طوری که اصلا از حبوباب مصرف نمیکند یا چیزهای نفخ دار الان حدود چهار ماه پیش عمل قلب باز انجام داند بعد از عمل مشکلی نداشت الان دوماه شب ها که میخواره ازحال شدید میگیره تا صبح اندوسکوپی معده هم انجام دادند هیچ مشکلی نداشت دوباره ادمه داشت الان اندوسکوپی رود با دستور پزشک میخوا انجام بدهند ولی شب تا صبح خواب ندارند همش دل پیچه دارند اما روزها خوب میشن بنظر شما مشکل چیست ممنون میشم خانم دکتر عزیز راهنمایی کنید حدود ۶۰ سال سن هم دارند

  • سلام
   باید کولونوسکوپی شن با توجه به سنشون
   اگه نتیجه خوب باشه اضطراب و سندرم روده تحریک پذیر مطرحه

 7. سلام،،خداقوت خانم دکتر من نفخ شدید دارم ی بار ب پزشک داخلی مراجعه کردم گفت سلیاک
  دومی بار ک رفتم گفت عفونت معده دادین دارو مصرف کردم گفتن ک عفونت معده رفع شده اما همچنان نفخ شکمم زیاد تر شده بنظرتون آندوسکوپی برم ؟

  • سلام بله حتما بايد آندوسكوپي انجام بديد و نمونه برداري انجام بديد

 8. سلام خسته نباشید برای رفتن به آندوسکپی باید حتما یک نفر همراهمون باشد یا نیازی نیست

 9. سلام
  من هفت ماه پیش اندوسکوپی معده انجام دادم . علایم بیماری من (سوزش.دردمعده.نفخ.دردوسط پشت.قاذو قور شکم و کاهش وزن) ایا دوباره می تونم اندوسکوپی انجام بدهم.عوارض دارد یا نه؟اندوسکوپی قبلی گاستریت شدید معده داشتم

 10. سلام من چن روز پیش مسموم شدم و بالا اوردم ازون روز احساس میکنم چیزی تو گلومه و پایین نمیره امروز از گلوم پایین رفته و حس میکنم یه چیزی اول معدم گیر کرده علتش چیه ایا باید اندوسکوپی کنم؟

 11. با سلام من ۴۴ ساله هستم از۱۸ سالگی معده درد دارم نزدیک ۶بار اندوسکوپی شدم در گذشته اندوسکوپی زخم اثنی عشر نشان داده بود الان بعض وقتها که استرس می گیرم درد پیدا می کند چون مادرم سرطان معده داشت من از او زمان حساس شدم دو سال است که هر ساله اندوسکپی کردم دکتر فقط لانسپرازول داده تو را خدا از این فکر دربیارید که ممکنه من هم سرطانی باشم

 12. سلام وقت بخیر من الان چند وقتی غذا که میخورم بسرعت احساس سنگینی میکنم علت چیزت

 13. سلام من الان نزدیک 1 ماه بیشتره سوزش تو حلقم حس میکنم و سمت راست گلوم احساس درد انتی بیوتیک هم خوردم رفلاکس معده هم دارم غدد لنفاوی گلوم هم بزرگ شده تو آزمایش خونم esr 45 بود گلو دردم از رفلاکس یا از چیز دیگه ایه

 14. سلام خسته نباشید الان ۲سال است که معده درددارم چن بارم رفتم دکترقرص مصرف کردم ولی فایده ای نداشت آیابایدآندوسکوپی برم

 15. سلام حدود 2 ماه حالت تهوع دارم و مشکلات معده به متخصص مراجعه کردم به من قرص اوزونیوم قبل صبحانه وشام وقرص موتیلوور قبل هر وعده غذا داد یک مدتی خوب شدم اما باز حالت تهوع دارم و همان مشکلات آیا لازمه آندوسکوپی کنم البته کیسه صفرا ندارم.

  • سلام
   اگه با مصرف دارو همچنان ادامه دارد بله لازم است

  • سلام من چند سال معده درد دارم .بالا میارم .از اندوسکوپی میترسم.احساس میکنم سرطان دارم

   • سلام لزوما هر معده دردي سرطان نيست
    بيهوشتون ميكنن با ماده بيهوشي كوتاه اثر
    بايد اندوسكوپي بديد حتما

 16. سلام من ۲ماه هست که سرگیجه گوش درد ترشح گوش و تهوع دارم چندسالی هست علایم داشتم ولی این ماههای اخیر شدید تر شده

 17. سلام خسته نباشید
  من حدود یک‌ ماهه صداهای عجیب غریبی از شکمم بعد از هر موقع غذا خوردن در میاد و هر موقع هم فست فود میخورم سریعابعدش به دستشویی مراجعه میکنم
  ۲-۳بار هم اسهال شدم ایا نیاز به اندوسکوپی هست؟

  • سلام . خسته نباشید . در مدفوع من کف دیده میشه . و غدایی که میخورم خیلی سریع هضم میشه و دوباره گرسنم میشه سوزش معده هم دارم و اب بزاق دهانم خیلی ترشح میشه . علائم مثل ریزش مو و خستگی و لاغر شدن و رنگ پریدنی هم پیدا کردم

 18. سلام وقتتون بخیر
  من دوماه پیش کرونا گرفتم و ازاون موقع اسیدمعده و رفلاکس دارم و دوباردکتررفتم بهم کپسول امپرازول دادن ودو دوره استفاده کردم والان دوروزه که احساس تلخی در دهان دارم بایدچیکارکنم

 19. سلام و خسته نباشید مرسی از مطالب مفیدتون
  بنده ۱۹سالمه نزدیک نه ماه اکثر وقت ها حالت تهوع دارم فقط استفراغ نمیکنم و دردی تو شکمم نیست و کاهش وزن داشتم اما الان نزدیک پنج ماه وزنم ثابته بعد چند مرتبه دکتر رفتم قرص های مختلف مصرف کردم اما تاثیری نداشته زمانی که مصرف میکنم خوبه اما قطعش میکنم باز شروع میشه و هر دکتری که رفتم میگن مشکل از اعصابته ازمایش های مختلفی دادم ازمایش خون . مدفوع و غیره همشون خوب بودن و مشکلی نداشته . و در حال حاضر از داروهای گیاهی استفاده میکنم .
  ممنون میشم کمک کنید

  • سلام عزیزم
   داروهایی که مصرف میکنین و باهاش خوبین رو ذکر کنین

   • اس امپرازول و فامنیدتون(یه چنین چیزی بود )

    • سلام
     همین داروها رو ادامه بدین
     اگه بعد ۶ هفته خوب نشدبن اندوسکوپی بدین

   • سلام من حدود یک سالی هست که درد معده دارم. سر دلم هم یه حالت سفتی هس که اصلا ول نمیشه. این دردها همیشه باهام هستش. باید آندوسکوپی بشم؟

    • سلام چون طولاني مدت اين دردو داريد بله بايد اندوسكوپي شويد

     • سلام خانم دکتر
      بنده شکم درد معده درد دارم دو هفته پیش استفراق کردم معده دردم بیشتر شده رفتم متخصص داخلی آزمایش دادم مشکلی نبود نیازی به اندوسکپی هست ممنون میشم جواب دهید

     • اگه متخصص داخلي اشاره اي نكردن به هليكوباكتر نه لازم نيست

 20. سلام من تنگی نفس دارو وخفه میکنه منو وعارپق میزنم راحت میشم ولی احساس میکنم غذارودام مونده وپایین نرفته سه ماهه داوروولی خوب نمیشم

 21. سلام من تقریبا دوساله سوزش شکم دارم وهمیشه احساس خفگی میکنم ودیگر اینگه فشارم همیشه بالامیره چه کاری باید انجام بدم

 22. سلام
  خسته نباشید
  خداقوت
  به مدت یکساله که معده ام درد میکنه وسط شونه هام درد شدیدی داره گاهی اوقات به استخوان های سینه نیز سرایت میکنه ونفس کشیدن برام مشکله احساس خفگی میکنم و هر چی میخورم نفخ میکنم
  جدیدا هم حالت تهوع هم سر‌گیجه بخصوص شب بیشتر میشود .
  ایا اندوسکوپی انجام بدم یانه؟

 23. سلام.به مدت ی هفته شکم درد شدید دارم مدفوع اسهالی خونی داشتم حتی به زیر دنده هام درد کشیده میشه قبلا درصورت ناشتا بودن درد داشتم ولی حالا همیشگی هست به سختی نفس میکشم احساس میکنم معدم سوراخ سوراخ میشه.علت و راه حلش چی هست؟

 24. با سلام دو روزه در مدفوع خونه دیده میشه چه دلیلی میتونه داشته و در ضمن تو این مدت غذا های فست فودی زیادی خوردم

 25. سلام من چندسال مشکل معده دارم به متخصص گوارش مراجع کردم گفتن اندوسکوپی بایدانجام بدم وروده هام‌تحریک پذیره.خونریزی بامدفوع درد شیکم درد بلافاصله بعدخوردن غذا بایدحتما برم دستشویی اصلا هضم نمیکنم

  • سلام عزیزم
   باید آندوسکوپی و کولونوسکوپی شین جهت بررسی کولیت

 26. سلام من حدود یک هفتس معده‌ درد دارم ک شبها درد میکنه فقط. دیشب چند یک بار استفراغ کردم گاهی اوقات معدم غذا رو هضم نمیکنه. از طرفی هم خارش شدید در بدنم دارم ک فکر میکنم مربوط ب دستگاه گوارش یا کبدم هستش. لازمه آندوسکوپی کنم؟

  • سلام بله بايد اندوسكوپي بديد و سونوگرافي كبد هم انجام بديد

 27. سلام من اشتهام خیلی کمه چندوقتی اینطوری شدم آیا آندوسکوپی نیاز دارم خیلی ضعیف شدم

 28. سلام
  من ۱۲ سالم است .
  یک سالی میشه معده درد دارم اولین باری که به پزشم مراجعه کردم فقط معده ام درد میکرد اما الان احسای میکنم معدم ام میسوزه و بعد از خوردن چیزی حالم بد میشه و استفراق میکنم تا الا ۵
  ۶ بار به دکتر مراجعه کردم بهم دارو میدم تا ۱ ماه خوبم اما بعد از اون باز معدم میسوزه
  آیا باید اندوسکوپی انجام بدم؟

 29. سلام خسته نباشید من صبح اندسکوپی معده انجام دادم دکتر بام یه شیشه کوچیک داد رنگش نارنجی هست گفت اگه رنگش تغیر کرد بیار برام فقط میخواستم بپرسم تا چند ساعت بعد رنگش تغیر کنه ببریم پیشش

 30. سلام
  من۲۰ سالمه از اواسط اسفند ۹۸ احساس سنگینی روی قفسه سینه ودرد در قفسه سینه و پشت بین دو کتف دارم که یه مدت خوب شد الان به همراه این دردها بعضی وقتها احساس سوزش هم میکنم
  متخصص قلب هم رفتم اکو و نوار دادم مشکلی از قلبم نبود قرص پنتو پرازول ۴۰ پوکساید ۵ و پروپرانول۴۰ برام تجویز کردن دارو هارا استفاده کردم ۱۰ روزی خوب بودم اما حالا دو روزه درد ها برگشته و بیشتر هم شده دو دفعه هم با تپش قلب و این درد ها از خواب پریدم.ممکنه مشکل از معده یا مری باشه و لازم باشه اندوسکپی انجام بدم.در ضمن مصرف دارو هارا هم قطع نکردم یکی دو دفعه یک شب درمیان خوردم.

  • یلام
   جهت بررسی مجدد به متخصص داخلی مراجعه کنید
   در صورت سالم بودن جهت کاهش اضطراب به روانپزشک مراجعه شود

  • ببخشید میخواستم بدونم کمرتون درد نمیکنه مواقعی که این حالت ها بهتون دست میده…

   • سلان من معدم زیاد دردنمیکنه ولی هرصب حالت تهوع دارم بالامیارم دکترهم رفتم ولی خوب نشدم کمرم هم دردمیکنه میگن بخاطرآمپول بی حسی هست که زدن آیا آندوسکوپی لازمه من برم

   • سلام من چند روز پیش آندوسکوپی دادم یه مایع داخل شیشه رو واسه آزمایش بهم دادندند میخاستم بدونم این نمونه که از معده من گرفتند و مانند آبه چی هستش و سوال دیگه اینکه فتق معده چیه که در آندوسکوپی مشخص شده

    • سلام
     اون نمونه جهت بررسی عفونت باکتری اچ پیلوری هست
     فتق هم در برخی موارد وجود داره و ممکن سبب ریفلاکس معده شه

  • سلام خسته نباشیدالان ۲سال است ک معده درددارم ۱ماهی میشه ک آندوسکوپی کردم دکترگفت ک میکروب معده دارم برام قرص نوشت یه ماهه قرصامومصرف ولی هیچ فرقی نمیکنه معدم بازم دردمیکنه آیابایددوباره ب دکترمراجعه کنم؟

   • سلام بله بايد از نظر ريشه كن شدن عفونتتون بررسي شبد و در صورتي كه ريشه كن نشده بود بايد دوباره دارو مصرف كنيد( آنتي بيوتيك جديد)

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر