استامینوفن کودکان؛ جدول دُز و مصرف برای سنین خردسال

خلاصه این مقاله را بشنوید

استامینوفن کودکان برای کاهش تب و درد تجویز می‌شود. استامینوفن از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک است و در دُزهای 100، 125 و 325 میلی‌گرم برای گروه سنی کودک (از 2 ماهگی به بعد) در داروخانه‌های به‌فروش می‌رسد. این دارو معمولا اولین انتخاب مادران نگران با دیدن علائمی همچون تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد، احساس داغی، خستگی، گیجی و بی‎‌قراری است. مصرف استامینوفن برای سنین کودک به‌صورت کنترل‌شده و ترجیحا با دستور پزشک اطفال یا دکتر عمومی، هیچ اشکالی ندارد اما زمانی که مصرف آن بیش از حد شود، عوارضی همچون بی‌اشتهایی، حالت تهوع، استفراغ و درد در قسمت راست و بالای شکم را در کودک به‌وجود می‌آورد.

در ادامه این مطلب قصد داریم تا درباره این دارو، شیوه مصرف آن، نام‌های تجاری و عوارض احتمالیش برایتان بگوییم. مطالعه این مطلب، حدودا 8 دقیقه طول خواهد کشید. با خواندن این مقاله، درباره نکات مهمی که در زمینه مصرف استامینوفن کودکان وجود دارد، آگاهی نسبی پیدا خواهید کرد.

اگر سوالی درباره این دارو دارید، می‌توانید در انتهای همین صفحه و در بخش نظرات بنویسید تا کارشناس سلامتی دکتردکتر به آن پاسخ دهد.

استامینوفن کودکان چیست؟

استامینوفن (Acetaminophen) دارویی برای کاهش درد و تب است. درمان سردرد، دندان درد، درد عضلانی، سرماخوردگی و دردهای قاعدگی از دیگر موارد مصرف استامینوفن هستند.

این دارو هم برای بزرگسالان و هم کودکان در مواردی نسبتا مشابه تجویز می‌شود. طبق تجربه پزشکی و با توجه به فرمول ساخت این دارو، استامینوفن مسکنی بی‌خطر است و برای تسکین دردهای خفیف و متوسط و کاهش تب کودکان و بزرگسالان مصرف می‌شود.

لازم به‌ذکر است که استامینوفن کودکان در دُزهای خفیف‌تری نسبت به بزرگسالان تولید می‌شوند و معمولا بدون نسخه پزشک هم به فروش می‌رسند. استامینوفن را می‌توان با نام‌های تجاری تایلانول و پانادول تهیه کرد.

اینفوگرافی استامینوفن کودکان

استامینوفن کودکان به چه شکل‌هایی در بازار موجود است؟

قطره استامینوفن کودکان، محلول خوراکی، سوسپانسیون (نوعی محلول با مخلوطی ناهمگن که در آن ذرات محلول حل نمی‌شود)، قرص جویدنی و معمولی، شیاف و آمپول اشکال مختلف استامینوفن کودکان هستند. استامینوفن کودکان را می‌توانید به‌صورت هر کدام از این مدل‌ها تهیه کنید، فقط لازم است موقع خرید، به توضیحات روی بسته توجه کنید یا به مسئول داروخانه بگویید که قصدتان از خرید این دارو برای درمان علائم خفیف کودکتان است.

بهترین شربت استامینوفن کودکان

برندهای مختلفی شربت استامینوفن مخصوص کودکان ارائه داده‌اند اما از میان آنها، استامینوفن کودکان پاراکید از باقی محصولات میزان رضایت بیشتری را از طرف مصرف کنندگان کسب کرده‌ است.

پسرم خیلی تب داشت، با دکتر عمومی مشورت کردم و بهم توصیه کردن که شربت استامینوفن به بچه‌م بدم؛ واقعا مثل آب روی آتیش بود و خیلی سریع تبش اومد پایین

استامینوفن کودکان پاراکید مسکن و تب بر مخصوص کودک است که بیشتر برای تسکین دردهای ملایم کاربرد دارد و معمولا از آن به عنوان ضد تب هم استفاده می‌کنند.

شربت استامینوفن مخصوص درد و تب 120 میلی‌لیتر برای تسکین سردرد، گوش درد، درد دندان درآوردن، درد عضلانی و درد ناشی از سرماخوردگی کودکان مناسب است و طعم توت فرنگی دارد.

استامینوفن کودکان

استامینوفن کودکان خارجی

شربت استامینوفن پانادول (Panadol)، قطره استامینوفن آدول (Adol)، ادویل کودکان (Advile) و پاراستامول (Parastamol)، استامینوفن‌هایی با برند خارجی و مناسب کودکان هستند. اگر بین استفاده از استامینوفن ایرانی و خارجی دو دل مانده‌اید، می‌توانید با ثبت نوبت دکتر از پلتفرم آنلاین دکتردکتر، با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید.

استامینوفن در چه دوزهایی برای کودکان تجویز می‌شود؟

استامینوفن کودکان در سه دُز 125، 325 و 500 تجیز می‌شود. هر چند که دُز بالاتر فقط باید با نظر پزشک به کودک خورانده شود.

میزان مصرف این دارو در کودک به چهار عامل سن، وزن و شدت درد یا تب بستگی دارد. برای همین توصیه می‌کنیم که اگر فرزندتان بیمار است، او را نزد دکتر اطفال در تهران یا دیگر شهرهای ایران ببرید و بگذارید که پزشک متخصص در این زمینه تصمیم بگیرد.

قرص استامینوفن 325 برای کودکان هر 4 ساعت یک بار باید به کودک خورانده شود. میزان آن را نیز متناسب با فرمول بالا باید به دست بیاورید.

دستورالعمل کلی برای دزهای مصرفی کودک بر اساس جدول زیر است:

سن کودک

بازه مصرف

نحوه مصرف

استامینوفن برای کودکان زیر دو سالهر 24 ساعت یک بار، بین 3 تا 5 روزمایع، قرص جویدنی و شیاف استامینوفن
2 تا 11 سالهر 4 تا 6 ساعت یک بار، طبق تشخیص پزشکقرص، شربت و شیاف استامینوفن

نحوه عملکرد استامینوفن کودکان

پس از مصرف استامینوفن کودکان، این دارو ماده‌ای به نام پروستاگلاندین‌ را از خود آزاد می‌کند که مستقیما روی سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد. با مهار این بخش از ساختمان بدن توسط استامینوفن، سیگنال‌های درد مهار می‌شوند. استامینوفن کودکان برای تب نیز با همین سازوکار، مرکز تنظیم دمای هیپوتالاموس را کنترل می‌کند.

هر چند ساعت یک بار باید استامینوفن مصرف شود؟

حدودا بعد از گذشت 30 الی 40 دقیقه پس از مصرف استامینوفن، اولین اثرات این قرص را می‌توان در کودک مشاهده کرد. کم شدن درد، متعادل شدن دمای بدن او و پایین آمدن تب، از جمله اولین نشانه‌های عمل کردن استامینوفن در بدن کودک است. اثر استامینوفن، 4 تا 6 ساعت است و بعد از آن علائم مجددا با دُزی کمتر (بستگی به روند درمان کودک و نوع بیماری او دارد) بازمی‌گردند.

مدت زمان تاثیر شربت استامینوفن کودکان نیز به‌عنوان یکی از انواع این دارو که اثرگذاری سریعی دارد نیز در همین بازه زمانی است. همچنین بهترین پیشنهاد برای دوز شربت استامینوفن کودکان بسته به سن و وزن او، معمولا بین 10 تا 15 میلی‌گرم است.

قرص استامینوفن کودکان خارجی

تداخلات دارویی استامینوفن کودکان

مصرف استامینوفن با داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین (کومادین) یا داروهای ضد افسردگی خاص، مانند مهارکننده‌های MAO، می‌تواند باعث عارضه‌ای همچون خونریزی شود. همچنین مصرف این دارو مخصوصا در دُزهای بالا در شرایط ابتلا به آسیب‌های کبدی، برای کودکان بسیار خطرناک است. اگر از تداخلات دارویی استامنیوفن برای کودکتان مطمئن نیستید، با دکتر عمومی هم می‌توانید مشورت کنید.

عوارض استامینوفن برای کودکان

حالت تهوع، استفراغ، از دست‌دادن اشتها، اسهال، دل‌درد، تعریق بیش از اندازه، خواب‌آلودگی، سرگیجه، سردرد و ابتلا به یبوست از جمله عوارض استامینوفن برای سنین خردسال و کودک است. در صورتی‌که به فرزند خود استامینوفن داده‌اید، باید سریعا حالت‌های او را به پزشک گزارش دهید هرچند که بیشتر اوقات معمولا خفیف و موقتی هستند. در ضمن یادتان باشد که به‌هبچ‌عنوان از استامینوفین برای کاهش تب در نوزادان بدون مشور و نشخه پزشک استفاده نکنید.

موارد منع مصرف استامینوفن کودکان

به گفته متخصصان و مشاوران پزشکی، کودکان باید کمترین میزان استامینوفن را مصرف کنند. اگر مجبور به استفاده از این دارو شدید، حتما با دکتر داروساز مشورت کنید که دّز خریداری شده بی‌خطر باشد. در مجموع کودکان نباد در شرایط زیر، این دارو را مصرف کنند:

  • کودکانی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند؛
  • کودکانی که داروهای دیگر حاوی استامینوفن مصرف می‌کنند؛
  • کودکانی که به استامینوفن یا هر یک از ترکیبات آن حساسیت دارند؛
  • کودکانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین استفاده می کنند.

سوالات متداول استامینوفن کودکان

برای کاهش درد، بهبود سردرد، پایین آوردن تب کودکان، بهبود سردرد و تسکین درد عضلانی معمولا استامینوفن برای سنین کودک تجویز می‌شود.

بله، یکی از عوارض مصرف استامینوفن کودکان بروز حالتی همچون اسهال است که اکثر اوقات موقتی است. اگر ادامه پیدا کرد و با عوارض دیگری همچون سردرد و سرگیجه همراه بود، باید به پزشک مراجعه کنید.

شربت اگر با دوز ۱۲۰ میل در هر ۵ سی سی باشد، دوز رایج آن نصف وزن کودک است.
به‌طورمثال، باید به کودک۱۰ کیلویی باید ۵ سی سی داده شود.
قطره اگر ۱۰۰ میل در هر میلی لیتر باشد، باید دو برابر وزن قطره به کودک داده شود؛ مثلا اگر کودک۵ کیلویی بود، باید به آن ۱۰ قطره داده شود.

زمان‌بندی مناسب آن هم، هر 6 الی 8 ساعت است.

بله. سرگیجه و خواب آلودگی از جمله علائمی هستند که الدین کودکان بعد از مصرف این دارو در فرزندان خود مشاهده کرده‌اند.

آسپرین اصلا جایگزین استامینوفن نیست؛ در صورت بروز حساسیت، بسیار هم برای کودکان فاویسم خطرناک است. 

فاویسم نوعی بیماری ارثی است که در نتیجه کمبود آنزیمی در بدن به نام گلوگز ۶ فسفات دهیدروژناز ایجاد می‌شود.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر