مجله پزشکی دکتر دکتر

بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی

4 دی 1397

541

بیماری‌های گوارش
بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

کبد یکی از مهمترین ارگان‌های بدن است که آنزیم‌های مهمی از جمله بیلی روبین را می‌سازد و ترشح می‌کند.

کبد بزرگ‌ترین ارگان بدن است. وزنی بین ۱ تا ۱.۵ کیلوگرم دارد. اندازه و شکل کبد بر اساس شکل کلی بدن تغییر می‌کند برای مثال دراز و باریک یا چاق و مربعی شکل می‌شود. کبد در ربع فوقانی راست شکم درست در زیر قفسه سینه در مقابل دیافراگم قرار گرفته است و براساس اندازه آن به سمت ربع فوقانی چپ نیز گاها کشیده می‌شود.

کبد جزء معدود ارگان‌هایی است که خون‌رسانی دو گانه دارد. حدودا ۲۰ درصد جریان خون کبدی از خون اکسیژن‌دار شریان کبدی است و ۸۰ درصد مابقی از خون ورید پورت تامین می‌شود. ورید پورت حاوی خون سیاهرگی است که از معده، روده‌ها، پانکراس و طحال به کبد برمی‌گردد. این ورید سرشار از موادغذایی است.

اکثر سلول‌های کبدی را سلول‌هایی به نام هپاتوسیت‌ها تشکیل می‌دهند. بقیه سلول‌های کبدی شامل سلول‌های کوپفر، سلول‌های ستاره‌ای، سلول‌های اندوتلیال و عروق خونی، سلول‌های مجاری صفراوی و ساختارهای حمایتی هستند.

هپاتوسیت‌ها اعمال بسیار مهم و حیاتی در راستای حفظ وضعیت و سلامت بدن انجام می‌دهند. این اعمال شامل موارد زیر هستند:

ساخت اکثر پروتئین‌های ضروری سرم (آلبومین، پروتئین‌های حامل، فاکتورهای انعقادی، بسیاری از فاکتورهای هورمونی و رشدی)

تولید صفرا و حامل‌های صفرا (اسیدهای صفراوی، کلسترول، لسیتین، فسفولیپیدها)

تنظیم موادغذایی (گلوکز، گلیکوژن،لیپیدها، کلسترول، اسیدهای آمینه)

متابولیسم و تجزیه ترکیبات لیپوفیلیک و دفع آنها از طریق صفرا یا ادرار (بیلی روبین، آنیون‌ها، کاتیون‌ها،داروها)

همان طور که می‌بینید کبد عملکردهای زیاد و پیچیده‌ای دارد. به همین دلیل ارزیابی عملکرد کبد اندکی دشوارتر از سایر ارگان‌های بدن است.

معمول‌ترین تست‌های آزمایشگاهی که برای سنجش عملکرد کبد استفاده می‌شوند شامل LFT، اندازه‌گیری سطح بیلی روبین سرم، آلبومین سرم، زمان پروترومبین (PT) است. LFT سطح سه آنزیم مهم کبدی یعنی آلکالین فسفاتاز (ALP)، آسپارتات ترنس آمیناز (AST) و آلانین ترنس آمیناز (ALT) را نشان می‌دهد. در ادامه ذکر خواهیم کرد که سطح هر کدام از این آنزیم‌ها در نوع خاصی از بیماری‌های کبدی اهمیت زیادی برای ما دارد. بیلی روبین سرم نشان‌دهنده میزان فعالیت کبد از نظر تجزیه مواد و دفع آنهاست. آلبومین سرم و تست پروترومبین نیز نشان‌دهنده میزان ساخت پروتئین توسط کبد را نشان می‌دهند به عبارتی نمایانگر میزان سنتز توسط کبد هستند.

در ادامه این مطلب به بررسی عملکرد کبد خواهیم پرداخت. رویکر ما در این مطلب بیشتر پیرامون بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی است.

بیلی روبین چیست؟

بیلی روبین یک پیگمان (رنگدانه) تتراپیرول (چهارحلقه‌ای) بوده که حاصل شکسته شدن هموگلوبین است. حدودا ۷۰ تا ۸۰ درصد بیلی روبین ساخته شده در روز، از شکستن هموگلوبین گلبول‌های قرمز فرسوده وپیر خون حاصل می‌شود. دو نوع بیلی روبین در بدن داریم: بیلی روبین کونژوگه و غیرگونژوگه.

پس از تخریب این سلول‌ها، هم موجود در آنها در داخل سلول‌های رتیکواندوتلیال کبد تجزیه می‌شود. زمانی که بیلی روبین با پروتئین آلبومین متصل شود به بیلی روبین غیرکونژوگه (نامحلول یا غیرمستقیم) تبدیل می‌شود. این نوع بیلی روبین همان طور که گفته شد در داخل آب نامحلول بوده و اغلب وارد خون و ادرار نمی‌شود.

زمانی که بیلی روبین از پروتئین آلبومین جدا شود تبدیل به نوع کنژوگه یا محلول یا مستقیم می‌شود. در این صورت بیلی روبین، محلول در آب خواهد بود. این نوع بیلی روبین می‌تواند وارد خون شود یا از طریق ادرار دفع شود و رنگ زرد ادرار را ایجاد کند.

بیلی روبین و بیماری‌زایی

زردی یا ایکتر، به تغییر رنگ بافت در نتیجه رسوب بیلی روبین گفته می‌شود. رسوب بافتی بیلی روبین فقط در صورت بالا بودن میزان بیلی روبین سرم (هایپربیلی روبینمی سرمی) روی می‌دهد. این علامت بالینی اغلب نشان‌دهنده وجود یک بیماری کبدی یا با احتمال کمتری وجود یک نوع خاص از آنمی به نام آنمی همولیتیک است.

میزان افزایش بیلی روبین سرم ممکن است با انجام یک معاینه فیزیکی توسط پزشک حاذق تخمین زده شود. به طوری که وجود زردی در اسکلرا (بخش سفید چشم) نشان می‌دهد که میزان بیلی روبین سرم حداقل ۳ میلی‌گرم در دسی لیتر است. اسکلرا به دلیل محتوای بالای الاستینی تمایل خاصی به بیلی روبین دارد. به همین دلیل افزایش حتی میزان مختصر در بیلی روبین سرم خود را با زردی اسکلرا نشان می‌دهد.

در صورتی که پزشک با معاینه اسکلرا شک در ایکتریک (زرد بودن) بیمار کرد می‌تواند در قدم بعدی مخاط زیر زبان بیمار را معاینه کند.

آخرین محلی که با افزایش بیلی روبین زردی را نشان می‌دهد پوست فرد است. بنابراین در صورتی که دیدید پوست فردی ایکتریک شده است بدانید که او در مراحل پیشرفته‌ای از بیماری کبدی به سر می‌برد. در نتیجه با افزایش سطح بیلی روبین سرم، نهایتا پوست (مخصوصا در افرادی که پوست روشن دارند.) زرد می‌شود. حتی اگر روند بیماری طولانی شود و سطح بیلی روبین در خون مرتبا افزایش پیدا کند، احتمالا پوست به رنگ سبز هم در بیاید. (این رنگ سبز در نتیجه اکسیداسیون بیلی روبین به بیلی‌وردین ایجاد می‌شود.)

چه عواملی باعث بالا رفتن بیلی روبین می‌شوند

در قسمت‌های بالا گفتیم که بیلی روبین در نتیجه تجزیه هموگلوبین موجود در گلبول‌های قرمز توسط سلول‌های کبدی حاصل می‌شود. بنابراین هر زمان که تخریب گلبول‌های قرمز خون زیاد شود و تولید هم افزایش یابد یا هر زمان که سلول‌های کبدی آسیب ببینند و نتوانند بیلی روبین را به خوبی دفع کنند ما شاهد بالا رفتن سطح سرمی بیلی روبین خواهیم بود و به دنبال آن ایکتر بروز پیدا می‌کند.

یکی از دلایل اصلی بالا رفتن میزان بیلی روبین در خون و ایکتر (زردی) که به دنبال آن رخ می‌دهد، آنمی همولیتیک است. گلبول‌های قرمز از زمانی که از مغز استخوان خارج می‌شوند و به داخل خون محیطی ورود پیدا می‌کنند، به طور متوسط ۱۲۰ روز عمر می‌کنند. در صورتی که به هر دلیلی عمر گلبول‌های قرمز کمتر از این میزان شود، در جاهای مختلف بدن تخریب می‌شوند و هم موجود در آنها در کبد تجزیه شده و حاصل آن تولید بیلی روبین است. به دنبال این وقایع زردی بروز پیدا می‌کند.

علل مختلفی می‌توانند موجب بروز آنمی همولیتیک شوند. برای مثال کمبود آنزیم G6PD سبب می‌شود که انعطاف‌پذیری گلبول‌های قرمز کم شود در نتیجه در هنگام عبور از مویرگ‌های ریز حبس می‌شوند و از بین می‌روند.

علت مهم دیگر در بالا رفتن سطح سرمی بیلی روبین و بروز زردی، آسیب سلول‌های کبدی است. برای مثال در انواع هپاتیت‌های ویروسی و غیرویروسی یا هپاتیت ناشی از الکل ممکن است شاهد این علامت بالینی باشیم.

یکی دیگر از علل افزایش بیلی روبین خون، انسداد مجاری صفرا داخل کبدی یا خارج کبدی است. این مشکل می‌توان به علل مختلفی بروز پیدا کند برای مثال مجاری داخل کبدی ممکن است به‌علت مصرف برخی داروها انسداد پیدا کنند. همچنین برخی بیماری‌های انگلی می‌توانند در داخل مجاری صفراوی داخل کبدی قرار گرفته و در این محل  انسداد ایجاد کند. البته این قبیل انگل‌ها در مناطق جغرافیایی خاصی دیده می‌شوند و به طور کلی شناسایی آنها بسیار نادر است.

شایع‌تر از مسائلی که ذکر شد، باید به سنگ‌های مجاری صفراوی و یا تومورهای کبدی یا تومورهای مجاری صفراوی اشاره کنیم. چرا که این موارد موجب مسدود کردن مسیر صفرا می‌شوند و به این شکل سطح بیلی روبین خون را بالا می‌برند. یکی از نشانه‌هایی که اغلب با زردی ناشی از افزایش بیلی روبین همراه است، خارش شدید پوست است.

نشانه‌های بالا رفتن سطح بیلی روبین در خون

از نشانه‌های اصلی این مشکل همان طور که در قسمت‌های قبل گفتیم زردی اسکلرا، زردی مخاط زیر زبان و زردی پوست است. همین طور در بعضی موارد خاص همراه این شرایط خارش شدید پوست نیز وجود دارد.

اما شاخص حساس‌تر دیگر در افزایش بیلی روبین سرم، تیره شدن رنگ ادرار است. علت این رخداد دفع کلیوی بیلی روبین کونژوگه است. بیماران اغلب در این حالت ادرار خود را به رنگ چای یا کولا تشبیه می‌کنند. دفع بیلی روبین در ادرار نشان‌دهنده افزایش جزء مستقیم بیلی روبین است و در نتیجه می‌تواند مویدی بر بیماری کبدی باشد.

بالا رفتن دیگر آنزیم‌های کبدی نشان‌دهنده چیست

از جمله آنزیم‌های مهم کبدی AST و ALT هستند. این دو آنزیم اغلب در بیماری‌های کبدی که سلول‌های کبدی (هپاتوسیت‌ها) درگیر هستند، بالا می‌روند. اصطلاحا گفته می‌شود که AST و ALT در بیماری‌های هپاتوسلولار افزایش پیدا می‌کند. مثال بارزی از این بیماری‌ها انواع هپاتیت‌های حاد و مزمن هستند. هپاتیت می‌تواند سطح این آنزیم‌ها را تا ۱۰ برابر میزان نرمال افزایش دهد.

یکی دیگر از آنزیم‌های مهم کبدی ALP است. این آنزیم اغلب در بیماری‌های انسدادی کبدی بالا می‌رود. برای مثال زمانی که مجاری صفراوی داخل یا خارج کبدی توسط یک سنگ اشغال شده‌اند، سطح این آنزیم افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر آن گاهی فرد دارای انواع تومورهای کبدی است. این تومورها ممکن است داخل مجاری صفراوی باشند که در این صورت موجب مسدود کردن مسیر صفرا می‌شوند. گاهی نیز ممکن است این تومورها در خارج از مجاری باشند ولی به دلیل فشاری که از خارج به مجاری صفراوی وارد می‌کنند، مسیر عبور صفرا را مختل کنند. این تومورها ممکن است تومورهای اولیه خود کبد باشند و یا تومورهایی باشند که از سایر نقاط بدن به کبد متاستاز داده باشند.

کبد محل اصلی متابولیزه کرن اکثر داروها محسوب می‌شود. بنابراین دور از انتظار نیست اگر بگوییم که مصرف طولانی مدت برخی داروها ممکن است با عوارض کبدی همراه باشد. گاهی اوقات افراد به صورت خودسرانه از دارویی استفاده می‌کنند که این موضوع ریسک چنین عوارضی را چند برابر می کند.

در ادامه لیستی از داروهایی که می‌توانند سبب آسیب‌های کبدی بشوند و در نتیجه سطح آنزیم‌های کبدی را بالا ببرند، ارائه می‌کنیم:

 • داروهای مسکن‌ از جمله آسپیرین، استامینوفن، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و فنیل بوتازون
 • داروهای  ضد تشنج از جمله فنی توئین، اسید والپوریک (دپاکوت)، کاربامازپین و فنوباربیتال
 • آنتی بیوتیک‌ها از جمله تتراسایکلین، سولونامید، ایزونیازید، سولفامتوکسازول، تریمتوپریم، نیتروفروناشن و فروکنازوا و داروهای ضدقارچ
 • داروهای کاهش‌دهنده کلسترول خون  مثل لوواستاتین، پراواستاتین، آتروواستاتین، روزاواستاتین، سیمواستاتین و  استاتین‌های دیگر
 • برخی داروهای تقویتی مثل نیاسین  همان ویتامین B3
 • داروهایی که برای بیماری‌های قلب و عروق مصرف می‌شوند مثل آمیودارون، هیدرالازین و کویینیدین
 • داروهای ضدافسردگی  مخصوصا سه حلقه‌ای‌ها (TCA)
 • داروهایی که در شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند مثل متوتروکسات

تغییرات سطح آنزیم‌های کبدی چگونه تشخیص داده می‌شود

در صورت شک پزشک به تغییرات پاتولوژیک آنزیم‌های کبدی، باید سطح این آنزیم‌ها مورد سنجش قرار گیرد. تشخیص این امر بسیار آسان و کم‌هزینه است و تنها از طریق یک نمونه خون انجام می‌گیرد.

علاوه بر آنزیم‌های کبدی سطح بیلی روبین خون نیز از این طریق (نمونه خون) قابل اندازه‌گیری است. در نهایت اغلب پزشک با استفاده از نتایج حاصل از آزمایش آنزیم‌های کبدی و نیز سطح بیلی روبین تشخیص قطعی را مطرح می‌سازد.

درمان افزایش آنزیم‌های کبدی

قطعا درمان این مشکل به علت آن بستگی دارد. در واقع در این شرایط باید عامل زمینه‌ای را پیدا کرد و سپس آن را برطرف نمود تا به این ترتیب سطح آنزیم‌های کبدی به میزان نرمال خود برگردد. برای مثال اگر علت افزایش آنزیم‌های کبدی سنگ مجاری صفراوی باشد در صورت تشخیص پزشک، سنگ خارج می‌شود. اگر علت این موضوع هپاتیت باشد فرد درمان‌های ضدهپاتیت دریافت می‌کند.

در صورتی که اقدام به درمان بیماری کردید به این نکته دقت کنید که در بیماری‌های کبدی بیمار باید هر ۶ ماه یک بار آزمایش‌های کبدی را تکرار کند تا پزشک بتواند سیر پیشرفت درمان یا بیماری را بررسی کند. پزشک با توجه به نتیجه این آزمایش‌ها دوز داروها و انواع آنها را تعیین و تغییر می‌دهد. یا حتی ممکن است با توجه به این آزمایشات قطع درمان را برای بیمار تشخیص دهد.

مسئله‌ای که در درمان این قبیل موارد اهمیت دارد تشخیص به موقع مشکل در فرد و یافتن علت آن است تا بتوان به سرعت وارد عمل شد و برای فرد درمان‌های مناسب را اجرا کرد. مسئله مهم در بیماری‌های کبدی، جلوگیری از تغییر بیماری کبدی به سمت سیروز (آخرین و پیشرفته‌ترین مرحله همه بیماری‌های کبدی – End Stage Hepatic Disease) است.

منابع:

اصول طب داخلی هاریسون ۲۰۱۵ ویرایش نوزدهم

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی»

541 پاسخ به “بیلی روبین و آنزیم‌های کبدی”

 1. محمود هدایتیان گفت:

  سلام خانم دکتر خدا قوت
  Ast 19
  Alt 21
  Alkaline phosphates 149
  بیلی روبین توتال 1.92
  بیلی روبین دایرکت 0.80
  هپاتیت c داشتم 18 سال قبل یکسال اینترفرون استفاده کردم
  با این شرایطی که اعلام کردم
  نتیجه آزمایشم چگونه هست ؟
  سنم ۶۳ سال هست
  ممنونم از پاسخگوی تان

 2. زهرا گفت:

  Alt=48(22/2)-86(23/2)-79(25/2)-73(26/2)-65(27/2)-50(30/2)-43(31/2)-37(01/03)-41(02/03)-27(06/03)-62(09/03)

  Alt=135(22/2)-190(23/2)-227(25/2)-208(25/2)-229(26/2)-218(27/2)-180(30/2)-189(31/2)-143(01/03)-133(03/02)-77(06/03)-87(09/03)

  Alk p=321-227-212-281-258-318-238

  LDH=485

  Pt p=36-13-11/5-40

  Pt c=12/5-13-11/5-12
  T bili =0.99-1/2-0.7-1/5-1/3-0.7-0.9

  سونوگرافی کبد و مجاری  صفراوی  در چهار نوبت  و سه  مرکز مختلف  سالم
  اکو قلب سالم
  جنین سالم
  اکوی قلب جنین سالم

  داورها

  اورسوفار  ursophar300
  آمپول  نوکساپارین NOXPrine
  شیاف  پرژسترون
  قرص  pregnazon
  قرص Ferosis
  کپسول vit E 
  کپسول  vit D3

  آزمایشات

  FANA =NEGATIVE
  Anti smooth  muscle  Ab= NEGATIVE
  Anti  lkm ab= NEGATIVE

  CBC=11/8  – 1/08- 275

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بیوپسی کبدی برای بررسی هپاتیت اتوایمیون و …بشوید

 3. مهدی گفت:

  سلام دکتر.ممنون میشم ، بفرمائید مشکلی دارم یا خیر🙏🙏

  Total bilirubin 0.9
  Direct bilirubin 0.3
  AST 21
  ALT 19
  Alkaline phosphatase 125
  تری گلیسیرید ، اوره ،کراتینین ، تیروئید و بقیه چیزها تو رنج نرمال نوشته.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام سونوگرافي كبد و كيسه صفرا بديد و از نظر كبد چرب بررسي شيد

 4. سیاوش گفت:

  درود برشما خانم نازلی آتش پور .آیا مقدار bilirubin total 1.22 برای فرد ۳۴ ساله طبیعیست؟
  bilirubin direct 0.33
  s.g.o.t Ast 16
  s.g.p.t Alt 14

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله عزيزم اصلا نگران نباشيد

 5. مسعو گفت:

  سلام،آزمایشات من:
  بیلیروبین توتال1.58
  دایرکت 44
  SGoT 16
  ALT 10
  ALKALI PHOSPATAZ 128
  آیا ملک کبدی یاصفراوی دارم، 70 ساله هستم با تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سونوگرافي كبدو كيسه صفرا بديدو

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 6. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید همسر من ازمایش دادن alt :57
  Ast:42
  Alk:226

  اضافه وزنم دارن و سیگارم خیلی میکشن نظرتون راجب ازمایشش چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد وزن كم كنن و براي كبد چربشون درمان بگيرن
   لطفا > برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 7. محمد گفت:

  برای خانما 19است ؟یافرق نمیکنه چون یه یه جا خوندم 19برای خانما و30برای اقایان درسته ؟باتشکر

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بستگی به کیت آزمایشگاه دارد

 8. محمد گفت:

  سلام خانم دکترنازلی altبرای اقایان ازچندبه بعدکبدچرب درنظرمیگیرندچون یکدفعه پرسیدم گفتید19

 9. رزاق گفت:

  سلام خواهش میکنم پاسخ خود را خانم دکتر مبسوط بدید تا از نگرانی دربیام

  اقا ۳۵ ساله
  ۶ ماه قبل کم خونی داشتم بجز تزریق خون از هیچ دارویی استفاده نکردم
  این نتایج چند روز قبل هست
  Bt 3.1
  Bd 0.4
  Locatet dehy 347
  Iron 108
  Zinc 120
  Ferritin 67
  G6pd 20

  Wbc 7500
  Rbc 5.98
  Hb17.2
  Htc 49.8
  Platelets 215000
  Osmatic fragility normal
  Hba 97.9
  Hba2 2.1
  Antinuclear antibody 0.5

  این ازمایشات را متخصص خون نوشتن اما امکان ویزیت دوباره برایم مقدور نیست.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   حتما لازمه پزشکتون دوباره بررسی کنه
   چون آزمایشات فوق تخصصی هستن و با در نظر گرفتن تشخسص خاصی درخواست شدن

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با فوق تخصص خون استفاده کنید.

 10. محمد گفت:

  سلام alt 20وast23نرمال است؟ممنون ازپاسخگویتون

 11. صابر گفت:

  سلام خسته نباشید
  Bilirubin total 1.89
  Direct0.37
  Indirect1.5
  Ast25
  Alt28
  ۱۹ سالمه نظرتون راجب جواب آزمایش چیه راهنمایی میکنین

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   احتمالا سندرم ژیلبرت مطرحه

 12. معصومه گفت:

  خسته نباشین بیلی برون توتال۳۱ودایزکت ۱۷نشانه چیس فردا قراره بستری شن نگرانم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر اختلالات كيسه صفرا و مجاراي صفراوي بررسي شيد

 13. هادی گفت:

  با سلام و احترام
  پدر من 78 سال سن دارد دیابتی می باشد از novorapid و لانتوس استفاده می کند و این نتیجه آخرین آزمایش می باشد که 1400/01/31 گرفته شده . من نگران موارد بالای نتایج آزمایش ایشان هستم که در زیر موارد بالا ذکر کرده ام . ممنون میشم راهنمایی فرمایید چه کاری برای ایشان انجام دهم . البته ایشان مشکل قلبی هم دارند که در واقع کارایی قلب ایشان 10 تا 15 درصد می باشد.
  FBS 398
  Urea 82
  Creatinin 1.8
  Bilirubin Total 3.7
  Bilirubin Direct 0.8
  AST(SGOT) 24
  ALT(SGPT) 31
  Alkaline Phosphatase 322
  Ab.A1c 12.7
  EAG 318
  از این که راهنمایی می کنید کمال شما و قدردانی را دارم.

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   آیتم ها کنترل نشده هستند ، نیاز به معاینه و تغییر دارو دارند

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 14. م گفت:

  سلام خسته نباشید. من ۲۷ سالمه و باردارم دکتر این آزمایش رو برام نوشته مشکلی داره آزمایشم
  Bilirubin(total)2.6
  Direct 0.7
  AST20
  ALT19
  Serum144

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   میزان توتال بالاست و شرح حال دقیق لازمه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 15. عسل گفت:

  سلام.خسته نباشید
  ببخشید من 38 سالمه آزمایش رفتم این ماه
  آنزیم کبد ALT 31.14
  AST 26.77
  ALP 256
  کلسترول 210
  تری‌گلیسیرید 180
  بود میخواستم ببینم مشکلی ندارم از نظر کبد ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام كبدتون چربه بايد ضمن رعايت رژيم غذايي دارو هم كصرف كنيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 16. شقایق گفت:

  با سلام و خسته نباشید،
  من 20 سالمه
  دکتر برای جوش های صورتم راکوتان تجویز کردن و عدد آزمایشهام اینگونه بود
  alt 27
  ast 25
  alp 195
  cholostrol 138
  triglycerides 70
  bilirubin total 1.15
  bilirubin direct 0.4
  bilirubin indirect 0.7
  از نظر شما با توجه به آزمایشها کبدم سالم هست و مشکلی نیست؟

 17. فائزه گفت:

  سلام .من بیست و یک سالمه بیلی روبین توتال۱.۷و بیلی روبین دایرکت ۰.۵هست
  به نظرتون سونو کبد لازمه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايش ast alt alk.p بديد در صورت نرمال بودن لزومي نداره سونو كبد بديد

 18. مرضیه گفت:

  سلام خانم دکتر من ادرارم خیلی زرده بعد التهاب روده هم دارم می خواستم ببینم آیا بین التهاب روده و زردی ادرار رابطه ای وجود دارد

 19. الهام كرمى گفت:

  سلام خسته نباشد
  ast 27
  alt 12
  alk 134
  total 2.5
  direct 0/4
  آيا مشكل خاصى هست؟ ممنون
  و مشكلم جوش زدن هست

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   میزان توتال بالاست و شرح حال دقیق لازمه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 20. مهرشاد گفت:

  سلام
  بیلی روبین توتال ۳.۶
  دایرکت بیلیروبین ۴۹صدم
  ast 22
  Alt 19
  Alk 170
  بنظرتون خطرناک هست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام احتمالا سندرم ژيلبرت باشه
   بهتره

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 21. فاطمه گفت:

  برای مشکل افسردگی به روانپزشک مراجعه کردم یک سری ازمایش برام نوشتن که انجام دادم جواب ازمایش ها بالاتر از مقدار طبیعی بود خواستم فعلا این جا بفرستم که ببینم مشکلی هست یا نه چون نگرانم کرده …

 22. ابراهیم گفت:

  سلام ببخشید من در ازمایش سونوگرافی کبدم چرب بود پزشک گفت رژیم بگیر واین ازمایش را انجام بده ممکنه نظرتون را نسبت به جواب ازمایش من بفرماید sgot 18_sgpt 19 _Alkaline ph 130_ bilirubin total 1.3 _ bil dir .22 در ضمن من تالاسمی منور دارم ۶

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام آزمايشتون نرماله نگران نباشيد

 23. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید
  ۱۵ ساله هستم
  alt/ 30
  ast/ 8
  total billirubine : 2.13
  direct billirubine: 0.75
  نظرتون چیه ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چرا آزمایش دادین؟ چه علایمی داشتین؟
   بقیه فاکتورها هم باید بررسی شه

 24. عباس گفت:

  سلام مدتی است که من ترش میکنم و سوزش معده دارم. وچند سال ازمایش تست کبد دادم انزیم های کبدم بالا بود که دارو خوردم انزیم هایم نرمال شد برای چکاب کبد وکیسه صفرا به دکتر بگم چه ازمایش هایی بدم و ایا بیماری کبد ارثی هم میشود

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بیماری کبد ارثی هم میشه ولی بیشترش ارثی نیست
   شما ازمایش cbc, diff, bun, cr, ast, alt, alkp, billT, billD بدهید همچنین ازمایش قند و چربی
   سونوگرافی از کبد و مجاری صفراوی هم بدهید

 25. مسعود گفت:

  سلام
  من مدت 3 ماهه کهیر مزمن دارم (همراه خارش شدید) و هرچقدر آنتی هیستامین و کورتن مصرف میکنم خوب نمیشم. تمام آزمایش ها نرمال هست به جز این 2 تا :
  vitamine D : 14
  : 1.92 Total bilirubin

  به نظر شما مشکل خود ایمنی بدن من از کبد هست؟
  با تشکر فراوان

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نمیشه با این ازمایش مشخص کرد
   عدد ast, alt, alkp و bun, cr را ذکر کنید
   همچنین hb, plt, ldh را

 26. فاطمه مرادی گفت:

  سلام خانم دکتر میتونیم بگیم بیلی روبین از تخریب گلبول های قرمز در کبد بوجود میاد (اگر اسم هموگلوبین رو نبریم اشکال نداره؟؟)

 27. رضا گفت:

  سلام وعرض ادب
  bilirubin total 2.47
  bilirubin direct 1.28
  A.S.T 18
  A . L .T 26.8
  و تالاسمی مینور هم دارم.بالا بودن بیلی روبین خونم نشانه ی چیست. و آیا روزه گرفتن بر من واجب است؟ در طول روز که روزه هستم خیلی مشکل دارم.باتشکر وسپاس فراوان

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   عدد Hb, mcv, plt, ldh , retic را ذکر کنید

 28. Ali گفت:

  سلام خسته نباشید ۱۸ سالمه
  Total bilirubin2.76
  Bilirubin direct0.46
  Bilirubin indirect2.3
  Ast83
  Alt43
  نظرتون راجبش جواب آزمایش چیه با چه کارایی میتونم به حد نرمال برسونم ورزش هم میکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد رژيم بگيريد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 29. امین گفت:

  سلام دکتر ۳۵ سالمه
  بیلی روبین توتال 2.9
  بیلی روبین مستقیم 0.59
  Ast 29
  Alt 36
  Alp 163
  Albumin 5
  Total protein 8.2
  نظرتان چیه ؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   علایم خاصی دارین؟
   آزمایش cbc هم باید بررسی شه مثل Hb, plt و همینطور ldh
   اگه ازمایشا و سونوگرافی کبد و طحال همش نرمال باشه و فقط بیلی روبین بالا باشه در این حد
   ممکن سندرم ژیلبرت باشه

 30. Ali گفت:

  سلام
  Total bilirubin2.76
  Bilirubin direct2.3
  Ast83
  Alt43
  نظرتون راجبش چیه بالا بودن ast دلیلش چی میتونه باشه من روز قبل آزمایش هم باشگا بودم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   باید از نظر التهاب کبد بررسی شین
   کبد چرب، هپاتیت ویروسی و خودایمنی
   سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی بدین و با جواب آزمایش ها

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوارش مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...