جسم خارجی در بینی کودکان ؛ یک عامل گرفتگی بینی

 • 1396-12-19
 • ۳۲۷۲۵ بازدید
 • 95

جسم خارجی در بینی کودکان سنین 2 تا 5 سال بسیار شایع می باشد. والدین باید علائم و نشانه های جسم خارجی بینی در کودکان شان را بخوبی بشناسند تا در صورت نیاز جهت تشخیص و درمان به موقع به پزشک مراجعه نمایند.

اگر کودکتان مایل است مکررا اجسام ریز را وارد بینی و گوش خود کند، شاید به این دلیل باشد که خارش، درد یا سوزش بینی یا گوش دارد و یا اینکه صرفا جهت کنجکاوی و شیطنت اینکار را انجام می دهد.

جالب است بدانید که جسم خارجی در بینی کودکان نسبت به جسم خارجی در گوش، دیرتر علامتدار می شود، حتی گاهی والدین هم تلاش می کنند که به داخل بینی فرزندشان نور بیاندازند و جسم وارد شده را ببینند، اما چیزی رویت نمی شود، گویا که اصلا چیزی نیست!

آیا نوع جسم خارجی در بینی کودکان اهمیتی دارد؟

طبیعی است که نوع جسم خارجی در بینی کودکان، به اورژانسی بودن یا نبودن خروج آن جسم ارتباط نزدیکی دارد. دکمه های ریز و دانه های تسبیح، تکه های کاغذ یا مقوا، نخود، لوبیا، تخمه و سایر مواد ریز افتاده بر سطح زمین، از جمله شایع ترین انواع جسم خارجی در بینی کودکان هستند.

اگر جسم خارجی در بینی کودکان یک باتری ساعت مچی باشد، زنگ هشدار مهمی به صدا در آمده است. اقدام سریع و اورژانسی لازم می باشد. والدین باید در اسرع وقت به اورژانس یا پزشک مراجعه کنند بدین دلیل که باتری اگر در بینی بماند، مواد شیمیایی از خودش آزاد می کند که بر مخاط داخل بینی اثر گذاشته و تخریب می نماید.

علائم هشدار دهنده از جسم خارجی در بینی کودکان

کودکی که جسمی را به داخل یکی از سوراخ های بینی اش فرو کرده است، احتمالا بعد از گذر مدت زمانی، ترشحات چرکی و بدبو از بینی خارج می شود.

گریه مکرر و همزمان دست زدن به بینی توسط کودک، اشکال در تنفس، مسدود شدن یکطرفه سوراخ بینی، خونریزی گاه به گاه از یک سوراخ بینی، خرخر کردن از علائم هشدار دهنده شایع از حضور داشتن یک جسم خارجی در بینی کودکان است.

جسم خارجی در بینی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

شما والدین گرامی، احتمالا یا بطور مستقیم دیده اید که کودکتان جسم خارجی را در بینی اش فرو کرده است یا اینکه می دانید فرزندتان قبلا هم تلاش برای وارد کردن جسم های ریز در گوش یا بینی داشته است. طبیعی است که باید به پزشک مراجعه نمایید، معاینه و رویت بخش های درونی بینی توسط دستگاه صورت می گیرد.

 

اگر پزشک موفق به رویت جسم خارجی در بینی کودک شد که اقدام به خروج آن می کند، ولی اگر جسم خارجی رویت نگردید، نمی توان به قطعیت گفت که کودک هیچ جسمی را وارد بینی نکرده است.

چند توصیه کلیدی درمانی

دستکاری بینی ممنوع!

گاهی والدین سر از خود، با ابزار غیر استانداردی از قبیل موچین، گوش پاک کن و غیره در خارج کردن جسم خارجی از بینی تلاش می کنند که این یک اقدام کاملا اشتباه است. احتمال اینکه بدتر آن جسم را به داخل بینی و به سمت حلق هل بدهید بیشتر است. لطفا داخل بینی کودک را دستکاری نکنید.

تنبیه کردن کودک ممنوع!

اگر بخاطر وارد کردن جسم خارجی در بینی، کودک تنبیه شدید یا فیزیکی کنید، احتمال اینکه فرزندتان برای لج بازی دوباره این کار را تکرار کند زیاد است. لطفا با مهربانی و آرامی، وی را از عواقب این کار آگاه نمایید.

مراجعه به پزشک در اسرع وقت

به شما توصیه می کنیم که معاینه، رویت فضای درونی بینی، تشخیص و درمان خارج کردن جسم خارجی فقط و فقط توسط پزشک اجرا گردد فلذا مراجعه به پزشک در اسرع وقت، منطقی ترین اقدام اولیه برای جسم خارجی در بینی کودکان به حساب می آید.

برگرفته از: دیتابیس اطلاعات پزشکی Health Line

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «جسم خارجی در بینی کودکان ؛ یک عامل گرفتگی بینی»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

95 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام برادر من ته هسته خرما رفته تو بینیش اصلا هم معلوم نیست ایا با مراجعه به پزشک در میاد؟

  • سلام خودتون اصلا نبايد دستكاريش كنيد
   بايد ببريدش اورژانس گوش و حلق و بيني تا خارجش كنين

 2. خواهر ۴ ساله دارم دستمال کاغذی رفته تو بینیش آیا خطری داره؟

 3. توروخدا کمکم کنین آبجیم ۴ سالشه چسب کف دستش بوده گردش کرده اومده بو کنه رفته تو بینی گیر کرده چیکار کنم

  • سلام بايد ببريدش اورژانس گوش و حلق و بيني تا معاينش كنن اگرم اورژانس نميبريد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 4. دخترم تخمه راکردبینیش نمیدونم چیکارکنم

  • سلام اصلا دستكاريش نكنيد به اورژانس گوش و خلق و بيني مراجعه كنيد تا خارجش كنن

 5. کودک سه ساله ام قرض آهن توی بینی خود کرده .بطوری که الان دیده نمیشود ولی خیلی اذیت است نمی تواند بخوبی نفس بکشد و خیلی بی قرار است لطفا راهنمایی کنید

 6. سلام ما قطره ی بیلی ناستر (برای زردی بچه ) رو که خوارکی بوداشتباهی داخل بینی ریختیم ۴ قطره در هر سوراخ حالا چی کار کنیم عوارضی داره چی کار کنیم

 7. سلام خواهر من ۶ سالشه تکه ی کوچکی از دستمال را داخل بینی کرده و در نمی اید به نظر شما الان چیکار کنیم

  • سلام اصلا دست بهش نزنيد بايد متخصص گوش و خلق و بيني معاينش كنن و دستمالو خارج كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 8. سلام، برادرزاده من ۳ سالشه، چند روز پیش خودش گفت که عدس کرده داخل بینیش، همون شب بردنش پیش متخصص، بعد از کلی معاینه گفت چیزی نیست، امشب تب کرده و کمی اسهال داره، به نظرتون چیزی داخل بینیشه یا سرما خورده؟

 9. سلام برادرزاده من ۴ سالشه امشب دوتا تخمه داخل هردوتا سوراخ بینیش کرد بردیمش دکتر گریه کرد نزاشت دربیارن الان ما باید چی کار کنیم؟

 10. دختر دوساله ام کاغذ خیلی کوچولویی رو تو بینیش کرد نتونستم بیرون بیارمش خواستم بینیش رو بشورم تا بیاد بیرون ولی مطمئنم بیرون نیومد وقتی دوباره نگاهش کردم دیگه تو بینیش نبود بنظرتون ببرمش دکتر

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر