حساسیت های پوستی آلرژی زا و راهی برای درمان آن

  • 1397-03-03
  • 4

پوست یکی از اعضای بدن ادمی است که بسیار حساسیت بالایی را در بر دارد این حساسیت هم از لحاظ زیبایی وهم از لحاظ سلامت بسیار حائز اهمیت است. به خاطر همین حساس بودن، بیشتر از سایر اعضای بدن، در معرض عوامل الرژی زای فصلی و خوراکی  قرار می گیرد و حساسیت های پوستی مرتبط با عوامل الرژی زا را بروز می دهد. 

آلرژیک پوستی چیست؟

کودکان و بزرگسالان می توانند انواع مختلفی از شرایط پوستی را تجربه کنند. اختلالات پوستی به دلایل مختلف رخ می دهد. یکی از این علل آلرژی است. یک واکنش آلرژیک وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی یک واکنش غیر معمول به یک ماده بی ضرر را از خود نشان دهد. کار سلول های سیستم ایمنی بدن برای پیدا کردن مواد خارجی مانند ویروس ها و باکتری ها و از بین بردن آن ها است. به طور معمول، این پاسخ ما را از بیماری های خطرناک محافظت می کند.

افراد مبتلا به آلرژی پوست دارای سیستم ایمنی بیش از حد حساسی هستند. آنها می توانند به علت پروتئین های موجود در غذا، گرده، لاتکس، مواد مخدر و یا چیزهای دیگر، بثورات پوستی، علائم آلرژیک و سایر شرایط را ایجاد کنند. مواد تشکیل دهنده واکنش های آلرژیک آلرژن ها هستند.این الرژن ها همان طور که گفته شد در برخی از مواد غذایی و مصرفی بیش از سایرین هستند و در فصولی مثل فصل بهار بیشتر، که در ادامه به هر یک پرداخته می شود.

آلرژن های موجود در فصل بهار

اکنون فصل بهار است و این فصل زیبا در کنار طراوت و زیبایی که با خود به همراه دارد؛ برای افراد مبتلا به الرژِی متاسفانه عطسه، ابریزش و حساسیت های پوستی را به دنبال دارد که گاهی این افراد را بسیار درگیر می کند و تمام این فصل زیبا باید درگیری قرمزی، خارش پوستی، لکه های تیره اطراف چشم، و بیماری های الرژی زایی چون اگزما را تجربه کنند. که این عوامل به دلیل گرده افشانی های موجود در فصل بهار است که گرده های موجود از الرژن های بهاری هستند که این شرایظ حساسیت زا را ایجاد می کنند.

اما مشکلات  نامبرده وقتی دوچندان می شوند که فرد مبتلا به الرژی به درستی نمی داند که باید چگونه از پوست خود در شرایط الرژی زا مراقبت کند. یکی از موارد الرژی های فصلی اگزما است.

اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما به تنهایی آلرژی ندارد، اما با قرار گرفتن در معرض آلرژن های فصلی، می توانند آن را افزایش دهند. این در شرایطی است که لایه محافظ پوست به طور غیرمعمول در برابر تحریک کننده های خارجی آسیب پذیر می شود، که اغلب سبب خارش، خشکی پوست و بثورات پوستی می شوند، در صورت خارش های پوستی، پوست صورت و بدن پوشیده از بثورات پوستی می شود. برای افراد مبتلا به این بیماری مهم است که به دنبال علائم آلرژی خود باشند و در مورد یک رژیم صحیح جهت مراقبت از پوست خود با متخصص پوست  صحبت کنند. پاکسازی هیپوالرژیک و سپس مرطوب کننده های مناسب پوست و ضد حساسیت هم برای تقویت لایه محافظ پوست و تسکین آن ضروری است. هنگامی که این حساسیت پوستی فعال می شود، بثورات ایجاد شده ممکن است نیاز به درمان با داروهای تجویزی داشته باشند.

چشم های پف کرده و لکه های دایره ای تیره

از دیگر از علائم حساسیت زای فصل بهار، فرد مبتلا به الرژی علائمی مثل چشم های خارش دار، آبدار و پف کرده را به همراه دارد. این حساسیت همراه با دیگر علائم حساسیت مثل، بینی سرخ شده و عطسه های پیاپی می باشد که با مالش و خارش ان این مشکلات دو برابر می شوند.

در وهله اول باید سعی کنید با یک متخصص پوست مشورت کنید تا برای شما دارو ها و قطره های چشم  را تجویز کند. همچنین  چشم ها را با اب سرد شستشو دهید و در صورت استفاده از لوازم ارایشی سعی کنید نوع ضد حساسیت ان را انتخاب کنید همچنین در صورت خروج از خانه حتما از عینک افتابی استفاده کنید.

حساسیت های پوستی و آلرژن های موجود در مواد غذایی

همان طور که اشاره شد در برخی از مواد غذایی هم الرژن هایی موجود است که برخی به ان ها حساسیت دارند و این حساسیت علاوه بر اثراتی که بر روی سایر بدن دارد بر روی پوست هم خود را نشان می دهند. این علائم بیشتر به صورت خارش، سوزش، دانه های ریز قرمز و گاهی حتی با خشکی پوست همراه هستند.از جمله این مواد غذایی عبارتند از:

شیر و ماست(به طور کلی لبنیات)، تخم مرغ، بادام زمینی.ماهی، سویا، گندم. گوجه و بادمجان این مواد غذایی بیش از سایر مواد غذایی الرژی زا هستند و در بین اکثریت رایج می باشند.

در ارتباط با درمان این موارد حساسیت  های پوستی و الرژی زا تنها راه درست درمان، پزشک متخصص است چرا که همه عوامل حساسیت زا شبیه به هم نیستند و به طبع نحوه برخورد و درمان ان ها با هم یکسان نیست به خاطر همین موضوع، یک پزشک متخصص بهتر می تواند شما را راهنمایی کند و دارو هایی متناسب با شرایط شما را تجویز کند.

 اما در قسمت زیر یک سری راهکار خانگی برای شرایطی که علائم حاد نیستند و برای علائمی مثل خارش، سوزش و قرمزی همراه هستند ارائه شده که این موارد بیشتر به صورت موضعی استفاده می شوند و بدین صورت که مقداری را امتحان کرده در صورت مناسب بودن و نداشتن الرژی استفاده می کنید.

 

درمان حساسیت های پوستی در خانه

نشانه های آلرژی  و حساسیت های پوستی مانند قرمزی، خارش، و تورم اغلب به مدت یک یا دو هفته با درمان یا بدون درمان، خود بهبود می یابند. شما می توانید چندین کار را انجام دهید تا در عین حال آن را راحت تر تجربه کنید

از تماس خودداری کنید

 منظور از تماس، تماس های فردی که امکان دارد در دید و بازدی ها یا حال و احوالپرسی صورت بگیرد، تماس با حیوانات خانگی، تماس با اشیایی که اطراف شما هستند مثل تختخواب، روکش بالش، حوله مصرفی که باید حتما تمیز باشند تا از انتقال میکروب و آلودگی که حساسیت شما را وخیم می کند، خودداری کنید.

کمپرس یخ

در فصل بهار حساسیت هایی که بر روی پوست بدن و صورت بر جای گذاشته می شود، با سوزش و قرمزی همراه است که بیش از سایر فصول این  اتفاق می افتد. برای همین سعی کنید از کمپرس یخ در خانه استفاده کنید تا در تسکین ان موثر واقع شود

بلغور جو دو سر

برای بهبود قرمزی و سوزش می توانید از بلغور جو دو سر استفاده کنید برای این کار مقداری از ان را بگذارید در آب بماند و سپس آن را له کنید و بر روی نقطه حساس بگذارید اگر علائمی نداشتید به مدت یک 20 الی 30 دقیقه از ان استفاده کنید.

کرم ضد خارش

این دسته از کرم ها را در دستور کار خود اضافه کنید. لوسیون بدون هیدروکورتیزون یا کالامین ممکن است خارش را کاهش دهد.این داروها را از داروخانه با مشورت پزشک تهیه کنید.

لباس مناسب

لباس های خود یا کودک تان را که مبتلا به الرژی است  خیلی تنگ انتخاب نکنید سعی کنید از نوع نخی  و گشاد باشند

با تمام این اوصاف و شرایط همیشه رعایت کردن اصول اولیه و ایمنی می تواند تا حدودی مشکلات را کاهش دهد. اما در مواقع ضروری بیش از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید. 

 

 

برگرفته از سایت: الرژی پوست

برگرفته: درمان حساسیت و الرژی پوست

برگرفته: انواع حساسیت ها و الرژی های پوستی

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

  • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «حساسیت های پوستی آلرژی زا و راهی برای درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

4 دیدگاه در حال حاضر

  1. بچه ۷ماهه دارم یک هفته حساسیت پوستی شدیددوروزبستری شده دوباره بیماری عودکرده سیترزین شربت هیدروکسزین شربت پادزینک اکسایدداره جواب نمیده

  2. بعد از رنگ کردن مو بعضی بخار که حساسیت می نامند به روی آم برآمده و از مرهم بیتامیتازون ان استفاده کرده ام چندان نتیجه نداده و خارش
    روی دارم چطور و از کدام دارو استفاده کنم

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر