سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

سینوزیت حاد و مزمن

سینوزیت چیست؟ چه تفاوتی بین سینوزیت حاد و مزمن وجود دارد؟ در این مقاله به طور کامل به معرفی سینوزیت و راه‌های درمان آن پرداخته‌ایم با ما همراه باشید.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت یک اصطلاح پزشکی به معنی التهاب سینوس‌ها است که معمولا در اثر عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و یا قارچی در افراد به وجود می‌آید. سینوزیت تورم بافتی است که سینوس‌ها را پوشش می‌دهد.

سینوزیت مشکلی بسیار عمومی و شایع است که تعداد زیادی از بیماران بخش‌های تنفسی را به خود اختصاص می‌دهد.

سینوس چیست؟

سینوس‌ها حفره‌هایی در جمجمه انسان هستند که در حالت طبیعی باید توخالی باشند و فقط هوا در آنها جریان داشته باشد. مهم‌ترین سینوس‌ها در پیشانی، استخوان بینی، گونه‌ها (سینوس‌های ماگزیلاری) و زیر چشم‌ها قرار دارند.

سینوزیت یا عفونت سینوس

سینوس‌ها در صورت سالم بودن پر از هوا هستند و میزان مشخصی از مخاط نیز درون سینوس‌های سالم وجود دارد ولی هیچ اثری از میکروب، باکتری یا هرگونه عامل خارجی در آنها نیست.

عفونت سینوسی می‌تواند باعث ایجاد سردرد یا فشار در ناحیه چشم، بینی، یا در یک سمت سر شود.

اگر شما هم با مشکلات سینوزیت درگیر هستید و از آن رنج می‌برید، می‌توانید از طریق تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی مشکل خود را در سریع‌ترین زمان حل کنید.

انواع سینوزیت

سینوزیت دو نوع حاد و مزمن دارد که تفاوت آنها در شدت و مدت علائم و همچنین تعداد تکرار آن در طول یک سال است.

سینوزیت حاد چیست؟

سینوزیت حاد به حالتی گفته می‌شود که علائم سینوزیت حداکثر تا ۴ هفته وجود دارند؛ بیش از سه بار در سال اتفاق نمی‌افتد و هر بار بیشتر از ۱۰ روز طول نمی‌کشد. اغلب این نوع سینوزیت‌ها به گفته متخصصان گوش، حلق و بینی به علت رشد بیش از حد باکتر‌ی‌ها در محل سینوس‌ها بروز پیدا می‌کند.

علائم سینوزیت

سینوزیت مزمن چیست؟

سینوزیت مزمن زمانی بروز پیدا می‌کند که علائم سینوزیت بیش از ۳ ماه فرد را درگیر کند؛ بیش از چهار بار در سال رخ می‌دهد و در مورد علائم هم معمولا بیش از ۲۰ روز طول می‌کشد. اغلب قارچ‌ها و باکتر‌ی‌ها سبب سینوزیت مزمن هستند.

علائم سینوزیت در بزرگسالان چیست؟

علائم سینوزیت در نوع حاد و مزمن تقریبا یکی است. معمولا علائم سینوزیت حاد اندکی شدیدتر از سینوزیت مزمن است. مدت زمان نوع مزمن نیز طولانی‌تر بوده و حدود ۱۲ هفته به طول می‌انجامد.

این علائم شامل تب، سردرد شدید، درد زیر چشم، درد دندان، آبریزش بینی، گلودرد، سخت شدن تنفس، بوی بد دهان، از دست دادن نسبی حس بویایی، سرفه، خستگی و احساس کوفتگی و کسالت است.

علائم سینوزیت در کودکان چیست؟

نشانه‌های سینوزیت در کودکان اندکی با نشانه‌های سینوزیت در بزرگسالان متفاوت است. از جمله علائم سینوزیت در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کودک مدت طولانی مبتلا به سرماخوردگی است و با گذشت زمان نه تنها بهتر نمی‌شود بلکه شرایطش وخیم‌تر هم می‌شود.
 • کودکان مبتلا به سینوزیت تب شدیدی را تجربه می‌کنند که همزمان با آن ترشحات بینی آنها نیز تغییر رنگ داده و تیره‌تر می‌شود.
 • کودک آبریزش بینی شدیدی دارد که بیشتر از ۱۰ روز ادامه دارد ولی شدیدتر نمی‌شود.
سینوزیت در کودکان

چه زمانی فرد به سینوزیت مبتلا می‌شود؟

اگر به هر دلیلی مجاری سینوسی بسته شوند؛ مثلا با ترشح بیش از حد مخاط، ارتباط سینوس‌ها با بیرون قطع شده و بستر برای رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها فراهم می‌شود.

به طور کلی بیماری سینوزیت ممکن است در ۳ حالت بروز پیدا کند:

 • درون سینوس‌ها اجسام مژه‌ مانندی وجود دارد که با زنش‌های خود مخاط را که میکروب‌ها و مواد خارجی را به خود جذب می‌کند به بیرون هدایت می‌کنند و از تجمع آنها درون محیط سینوس و بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. اگر به هر دلیلی این اجسام مژه مانند به درستی عمل نکنند مواد اضافی و میکروب‌ها در محل سینوس‌ها تجمع پیدا می‌کنند و سینوزیت بروز پیدا می‌کند.
 • به طور طبیعی درون سینوس‌ها مخاط وجود دارد اگر مقدار این مخاط از میزان مشخصی بیشتر شود، حالتی که معمولا در سرماخوردگی‌ها و آلرژی‌ها رخ می‌دهد، مخاط اضافی، مجاری سینوسی را می‌بندد و زمینه برای سینوزیت فراهم می‌شود.
 • برخی مشکلات آناتومیکی مانند انحراف تیغه‌ی میانی بینی، پولیپ بینی و یا مشکلات مجرای بینی نیز می‌توانند سبب بسته شدن مجرای سینوس شوند و در ادامه سینوزیت به وجود آید.

چه مواردی ریسک ابتلا به سینوزیت را در فرد افزایش می‌دهد؟

برخی شرایط و بیماری‌ها در فرد، زمینه را برای بروز سینوزیت فراهم می‌کنند؛ از جمله:

 • رینیت آلرژیک (التهاب مخاط بینی)
 • فیبروز سیستیک (سفتی مخاط، نوعی بیماری که بر اثر آن ترشحات در بخش‌هایی از بدن سفت و چسبنده می‌شوند)
 • بیماری‌ها و عواملی که باعث فلج و از کار افتادگی اجسام مژکی می‌شوند
 • تغییر ارتفاع (پرواز و یا سقوط)
 • سیگار کشیدن
 • نقص در سیستم ایمنی در اثر HIV یا شیمی درمانی و …
سیگار کشیدن یکی از علت‌های ابتلا به سینوزیت

چگونه بیماری سینوزیت تشخیص داده می‌شود؟

اولین اقدام پزشک متخصص برای تشخیص سینوزیت، بررسی وجود یا عدم وجود پولیپ بینی است. سپس مرحله بعدی در معاینه دق کردن است. در این حالت پزشک در محل سینوس‌ها در جمجمه بیمار دق می‌کند در صورتی که سینوس‌ها خالی باشند صدای رزونانس و در صورت پر بودن سینوس‌ها از چرک و عفونت و ترشحات، صدای دال می‌دهد.

گام بعدی استفاده از پاراکلینیک در معاینه است. پزشکان از اندوسکوپی بینی یا رینوسکوپی برای تشخیص سینوزیت استفاده می‌کنند. البته در بعضی شرایط پزشک از سی‌تی‌اسکن یا ام‌آرآی برای تشخیص قطعی سینوزیت یا تشخیص تومور در سینوس‌ها استفاده می‌کند.

در صورتی که این معاینات نتوانند پزشک را به طور قطعی از وجود سینوزیت مطمئن سازند برخی آزمایش‌های حساسیت، آزمایش‌های مربوط به کنترل سطح ایمنی بدن، تست سنجش عملکرد درست اجسام مژگانی و سیتولوژی بینی انجام می‌شود.

تشخیص سینوزیت توسط پزشک

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت پس از تشخیص قطعی توسط پزشک آغاز می‌‌شود. مراحل درمان سینوزیت چندان پیچیده نیست اما توجه کامل بیمار را می‌طلبد به طوری که دقیقا مراقبت‌های فردی را انجام دهد و علاوه بر آن داروهایی که توسط پزشک تجویز می‌شوند را نیز مرتب و طبق دستور مصرف کند.

نکته‌ قابل توجه در درمان سینوزیت این است که به هیچ وجه بدون مشورت پزشک از اسپری‌های ضد احتقان استفاده نکنید. حتی در صورتی که پزشک آنها را برایتان تجویز کرد، در مصرف آنها زیاده‌روی نکنید؛ زیرا این اسپری‌ها در ابتدا سبب رفع احتقان مجاری تنفسی می‌شوند و به همین دلیل بسیار برای افراد مطلوب هستند اما به گذشت زمان اوضاع را وخیم‌تر می‌‌کنند.

آنتی بیوتیک‌ها ممکن است برای کمک به پیشگیری از عوارض، کاهش علائم و کاهش خطر سینوزیت مزمن تجویز شوند. جراحی سینوس آخرین اقدام برای کسانی است که به دارو پاسخ نمی‌دهند.

قبل از مراجعه به پزشک می‌توانید با استفاده از تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش، حلق و بینی با پزشک ارتباط برقرار کنید و از نگرانی های خود در این زمینه بکاهید.

درمان‌های خانگی سینوزیت

منظور از مراقبت‌های فردی، همان درمان سنتی و خانگی سینوزیت است. از جمله روش‌های درمان سینوزیت در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرد بیمار در طول روز چند بار حوله‌ای را گرم کرده و بر روی صورت خود قرار دهد
 • مصرف مایعات را در طول شبانه روز افزایش دهد
 • روزانه چند بار مجاری تنفسی خود را در معرض بخار قرار دهد تا بخار آب به ضدعفونی سینوس‌ها بپردازد
 • همین طور از اسپری‌های نازال (بینی) نرمال سالین استفاده کند. (اسپری‌ها نیز نقش ضدعفونی‌کنندگی مجاری بینی را دارند)
درمان‌های خانگی سینوزیت

چگونه سردرد سینوسی را برطرف کنیم؟

التهاب سینوس‌ها می‌تواند منجر به سردرد سینوسی شود. درمان‌های سردرد سینوسی عبارت‌اند از:

 • درمان‌های خانگی (به آنها اشاره کردیم)
 • داروهای ضد درد (OTC)
 • داروهای ضد انعطاف‌پذیر
 • اسپری‌های بینی ضد انعقاد
 • استروئیدهای استنشاقی
 • آنتی هیستامین‌ها
 • عمل جراحی

چند توصیه مهم در مورد افراد مبتلا به سینوزیت

افرادی که از مشکل سینوزیت رنج می‌برند نباید بیش از حد در معرض باد و هوای سرد قرار بگیرند و در صورتی که مجبورند در چنین شرایطی باشند باید به خوبی خود را بپوشانند.

دوری از هوای سرد و باد در افراد سینوزیتی

همچنین این افراد نباید به طور ناگهانی تغییر وضعیت دهند؛ مثلا ناگهان به جلو خم شوند. علاوه بر این مبتلایان به سینوزیت نباید در معرض تغییر دمای ناگهانی قرار بگیرند.

پیشگیری از سینوزیت

پیشگیری از سینوزیت کار چندان دشواری نیست فقط باید از اکثر موارد و شرایطی که احتمال سرماخوردگی را بالا می‌برند دوری کنیم و از هر آنچه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ استقبال کنیم.

 • نسبت به رعایت بهداشت فردی حساسیت داشته باشیم و بعد از آنکه از بیرون به منزل می‌آییم یا بعد از دست دادن با افراد، حتما دستانمان را با آب و صابون بشوییم.
 • سعی کنیم با استفاده از دستگاه بخور مجاری تنفسی‌مان را همیشه مرطوب نگه داریم
 • از استعمال سیگار و قلیان پرهیز کنیم
 • هر ساله واکسن آنفولانزا بزنیم
 • جایگاه ویژه‌ای برای میوه و سبزیجات در رژیم غذایی‌مان قائل شویم. زیرا میوه‌ها و سبزیجات به دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان‌هایی همچون ویتامین C سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند
تقویت سیستم ایمنی بدن راه پیشگیری از سینوزیت

در صورت رعایت این مسائل به احتمال بسیار قوی درگیر سینوزیت نخواهیم شد. بنابر مطالب ذکر شده قطعا دریافته‌اید که خودتان مهم‌ترین عامل برای پیشگیری و درمان کامل سینوزیت هستید.

برای تشخیص سینوزیت به کدام متخصص مراجعه کنیم؟

سینوزیت اغلب برای اولین بار توسط یک پزشک عمومی، پزشک مراقبت‌های اولیه یا پزشک داخلی تشخیص داده می‌شود. اما در مورد اطفال، ممکن است توسط متخصص اطفال تشخیص داده شود.

اگر سینوزیت از نوع مزمن یا شدید باشد، ممکن است مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی بهتر باشد. اگر سینوزیت شما به مرحله حاد برسد و یا علائم به مرحله  وخامت برسد شاید نیاز باشد متخصص را در مراقبت‌های ویژه بیمارستان ملاقات کنید.

سخن آخر

همان طور که گفته شد سینوزیت شامل عفونت‌هایی است که سینوس‌ها را مورد تهدید قرار می‌دهد. عدم درمان به موقع و پیگیری سینوزیت به دلیل قرارگیری سینوس‌ها در نقاط حساس می‌تواند برای سایر اعضا خطرساز باشد.

بنابراین در صورت داشتن نشانه‌های سینوزیت حاد یا مزمن و همینطور سابقه بیماری سینوسی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

در صورتی که هرگونه تجربه‌ای در مورد بیماری سینوزیت دارید با ما و سایر خوانندگان این مطلب در میان بگذارید. شما همچنین می‌توانید تمام سوالات و نگرانی‌های خود در مورد سینوزیت و بیماری‌های سینوسی را در بخش نظرات، پایین همین مقاله بپرسید. پزشکان و کارشناسان مجله دکتردکتر آماده پاسخ‌گویی به شما عزیزان هستند.

منبع:

webmd

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

886 دیدگاه در “سینوزیت چیست؟ درمان عفونت سینوزیت (عفونت سینوس) حاد و مزمن

 • سلام خانم دکتر، مدتیه آبریزش و گرفتگی بینی دارم و دکتر آلرژی شدید تشخیص داده و در گزارش سی تی من پان سینوزیت تشخیص دادن و در ویزیت اول دارویی ندادن ، وگفتن باید جراحی بشم، من بعد از یه سرماخوردگی اینطوری شدم و هنگام بیرون رفتن و را ه رفتن جفت بینیم باز میشه، آیا میشود این را بدون جراحی درمان کرد؟ و این جراحی چه عوارضی داره؟

  پاسخ
  • سلام
   بهتره اول به متخصص” عفونی مراجعه کنید و یک دوره درمان دارویی بگیرید

   پاسخ
 • سلام دکتر. من به محض اینکه باد بهم میخوره پیشانیم درد میگیره و بینیم میگره وسردرد داذم. و مرتب ترشحات بینی واب ریزش بینی دارم واز این وضعیت خسته شدم لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   سینوزیتتون مزمن هست و درمان قطعیش جراحیه عزیز
   فقط با مراعات عدم برخورد باد سرد، شستشو با نرمال سالین، مصرف شربت و قرص خلط آور مثل برم هگزین و مونته لوکاست و آنتی بیوتیک در زمان عود علایم میتونین علایم رو تسکین بدین
   از کلاه و هدبند استفاده کنید و با ایجاد پوشش مناسب سر و صورت از برخورد هوای سرد خودداری کنید.راه دیگری ندارد

   پاسخ
 • با سلام من ایرانم سکونت نمیکنم
  ۲۵ روز پیش کووید گرفتم پس از بهبودی به سینوزیتم عفونت کرده مخاط پیش گلوم دارم و ولی خیلی بی حالم سرگیجه دارم موقع پیاده‌روی و استفراغ میکنم شب ها بی خواب شدم کمی میخوابم گر میگیره و کلافه میشوم
  خیلی میترسم

  پاسخ
  • سلام
   سرگیجه و تهوع و سینوزیت همه از عوارض طولانی مدت کروناس
   و برای هر کدام‌داروی جداگانه لازمه
   نگران نباشین
   برای سینوزیت آنتی بیوتیک خوراکی و مراعات عدم برخورد باد سرد، شستشو با نرمال سالین، مصرف شربت و قرص خلط آور مثل برم هگزین و مونته لوکاست میتونین علایم رو تسکین بدین

   پاسخ
 • سلام من ۲۵ روز پیش مبتلا به کووید شدم بعد از بهبودی سر درد میاد بعضی موقعه گوشم و تیغه ای بینی ام انگار چیزی از چشم میخواد بریزه تو گلوم پشت گلوم مخاط سفید دارم بعضی موقعه ها بالا میارم بینی ام کیپ شده موقعه پیاده روی طولانی سرگیجه میگیرم
  ۲ روزه آموکسی‌سیلین مصرف میکنم

  پاسخ
  • سلام عزیز
   بله علایمتون به سینوزیت میخوره
   آموکسی سیلین به تنهایی کافی نیست، مدل قوی تر مثل آموکسی کلاو
   و شربت خلط آور مثل برم هگزین بهتره مصرف شه

   پاسخ
 • سلام. من سه سال پیش در بارداری سینوزیت شدید از ناحیه سمت چپ پیدا کردم و همه پزشکان گفتند باید عمل آندوسکوپی کنم. ولی متاسفانه تا ۲ سال بعد به خاطر بچه، نتونستم هیچ درمان جدی انجام بدم. پس از دو سال سینوزیت خفیف تر شد و با د چندین دوره درمان دارویی ، پس از اینکه عکس انداختم، ظاهرا کاملا برطرف شده بود. ولی یکسال از درمان ها میگذره، هنوز که هنوزه با کمی باد سرد یا سرخ کردن غذا یا خوردن سرخ کردنی ها، سرییعا فقط از سمت چپ چرک میکنه و به صورت گلو درد یا سردرد بروز میکنه. حدود ماهی یکبار درگیر سینوس چرکی میشم.
  واقعا نمیدونم چه درمانی داره؟؟
  ممنونم.

  پاسخ
  • سلام
   سینوزیتتون مزمن هست و درمان قطعیش جراحیه عزیز
   فقط با مراعات عدم برخورد باد سرد، شستشو با نرمال سالین، مصرف شربت و قرص خلط آور مثل برم هگزین و مونته لوکاست میتونین علایم رو تسکین بدین

   پاسخ
 • سلام دکتر خسته نباشید دکتر من سینوزیت دارم که کهنه شده الان هم که هواگرم است باموتور میرم یکم که باد به سرم میخوره سردرد شدید میگیرم ودرد پشت چشمام میزنه

  پاسخ
  • سلام
   سینوزیتتون مزمن هست و درمان قطعیش جراحیه عزیز
   فقط با مراعات عدم برخورد باد سرد، شستشو با نرمال سالین، مصرف شربت و قرص خلط آور مثل برم هگزین و مونته لوکاست میتونین علایم رو تسکین بدین

   پاسخ
 • سلام
  منم سینوس هام عفونت کردند احتمالا فقط دارم میمیرم ی کوچولو باد میوَزه من سردرد یا صورتم درد میگیره خسته شدم !
  قبلا اینطوری نبود الان ک فصل بهار هست و من باید توی خونه هم شال یا روسری سرم باشه یعنی چی آخه من بعد از کرونا اینطوری شدم چون قبلا زمستون اصلا کلاه بافت سرم نمیزاشتم بیرون رفتنی ! ولی الان بهارمم شده زمستون …. خوشم نمیاد !!!!🤕🤕🤕🤕🤕

  پاسخ
  • سلام عزیز
   یه دوره درمان آنتی بیوتیک مناسب، داروهای رقیق کننده خلط باید مصرف کنید تا عفونت حاد برطرف شه
   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص گوش و حلق و بینی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر
  من تو دوران نوجوانی چلک گلو سبز رنگ داشتم
  نمیدونم دلیلش چی بود
  ولی الان ابریزش بنی دارم به حدی که وقتی یه هوا سرد گرم بهم میخوره اب ریزش بینم با سرفه مکرر دارم
  اب ریزش هم کاملا سفید
  وقتی قرص انتی هستامین میخورم یا سیتریزن برای تقریبا یک هفته خوبم
  فقط وقتایی ک سرما میخورم سردرد شدید میگیرم احساس سردی عجیبی داخل جمجمه دارم گلوم کلا عفونتی میشه سبز رنگ جلو پیشونیم با گیج گاهم بدجور درد میگیره خیلی اذیت میشم هم از لحاظ ابریزش بینی چون وقتی شروع میشه دیگه بندنمیاد
  هم از لحاظ موقعی ک سرماخوردگی یا کمی سرما میخورم ممنون میشم راهنماییم کنید
  دکترم رفتم البتا دکتر عمومی فقط انت هستامین داده اونم میخورم گلوم چلکی میشه
  اجرتون پایدار…

  پاسخ
  • سلام
   میتونه سینوزیت مزمن خفیف باشه

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر
  من حدود ۴-۵ ماه پیش کرونا گرفتم ، حس بویایی و چشایی و از دست دادم اما همش ۲ هفته بود که چشایی و بویایم خوب شد تا اینکه حدود ۲ ماه بعد کرونا ، از داخل بینیم یه بوی گندی حس میکنم ، بوی یه چیز گندیده یا بوی دود ، شبیه چنین چیزیه ، بیشترم زمانی هس که یا غذا میخورم یا میخوام دست صورتمو بشورم ، الان حدود ۳ ماهه من اینطوری هستم چندتا دکتر عمومی هم رفتم گفتن مال کروناست باید باهاش بسازی ،، یه هفته پیش که من سرما خورده بودم ، حس بویایی و چشاییم کامل خوب شده بود تا اینکه سرماخوردگیم خوب شد و باز بوی گند شروع شد با شدت بیشتر ، الان من نمیدونم مشکلم چیه و درمانم چیه …
  لطفا شما منو راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام عزیز، اگه علایمتون ادامه داره
   مصرف مایعات زیاد و شستشو با نرمال سالین
   همچنین فیزیوتراپی بویایی (استنشاق بوهایی مثل قهوه، نعناع، اکالیپتوس، گلاب هرکدام چند دقیقه در طول روز و تکرار هر چند ساعت) کمک کنندس

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من از حدود یکسال پیش سر درد شدید از ناحیه صورت و چشم ها و پیشانی گرفتم به همراه ترشحات زیاد چشم و گاهی بینی و گرفتگی و کیپ شدن همیشه یکی از مجاری بینی ها و ضعف بویایی و ورم کردن بالای ابروها در ناحیه سینوس ها حالت برآمدگی و تنگی نفس گاه و بیگاه که تشخیص داده نشد و به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم که بعد از عکسبرداری گفتن سینوزیت نیست میخاستم بدونم ممکنه سینوزیت باشه ولی توی عکسبرداری مشخص نشه؟

  پاسخ
  • سلام سينوزيت مرمن مشخص ميشه
   اما سينوزيت حاد نه
   سي تي اسكن بايد بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  من خیلی وقته سینوزیت شدیدی دارم الانم عفونت پشت حلق وگلو درد دارم و فردا مخوام واکسن سینوفارم بزنم .مشکلی نداره؟؟؟؟ در ضمن ۱۷ سالمه

  پاسخ
  • سلام
   اگه علایم عفونت دارین فعلا نزنید واکسن

   پاسخ
 • سلام من ۲۰ سالمه و صبح ها خلط دارم و بینیم پره میتونه سینوس باشه؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر كرونا بررسي شيد

   پاسخ
 • سلام و خسته نباشید همسر من چندسال پیش سردرد های شدیدی داشت هرچه دکتر رفتیم گفتن سردرد خوشه ای هست خوب شد ولی الان مجددا یه طرف سرش درد شدید میگیره همراه باذچشم درد و جمع شدن خلط پشت گلو و سنگین شدن گوش همون سمت و ابریزش بینی و حالت تهوع و تورم یه سمت بینی که درست جای سینوس هست اگه میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • سلام
   سینوزیت مطرحه
   باید آنتی بیوتیک مناسب، شستشوی بینی با سرم شستشو، اسپری بینی تحویز شه

   پاسخ
 • سلام بیش از یکساله خلط پشت حلق دارم صبح ها بیشتر میشه قرص آموکسی هم مصرف میشه ولی چرا قطع نمیشه؟؟؟؟؟؟

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر رفلاكس معده هم بررسي شبد لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • اگه بیشتر از یک سال آبریزش بینی داشته باشیم باید چیکار کنیم

  پاسخ
  • سلام اسپري مومتازون هر ١٢ ساعت دو پاف بزنيد

   پاسخ
 • سلام من الان دو ماهه پیشونیم درد میکنه تا جایی که مو می‌رویه با جای شقیقه هام رفتم دکتر گفته سینوزیت دارو داد استفاده کردم خوب که شدم یک بسته از قرص هام موند نخوردم الان باز دو روزه شدید درد میکنه چکار کنم اگه میشه بگید ممنون

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  من چند وقته به علائم سرماخوردگی داغی چشم و بی حال وکرخ شدن بدن ناگهانی دچار شدم ولی قرص سرماخوردگی کمک زیادی نمیکنه و گاها یک هفته هم علائم وجود داره ولی تب چک شده وجود نداشتم وهر بار با بخور گرم بهتر شدم ولی با بخور التهاب و گرفتگی بینی گاهی شدیدتر شده و گاهی هم کاملا خوب شدم و این اتفاق در دو ماه چندبار اتفاق افتاده ممکنه نشونه سینوزیت باشه؟ اگه بله از چه نوع هست؟ جای نگرانی وجود داره؟به چه دکتری مراجعه کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   اول از همه از نظر کرونا باید بررسی شین

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام. وقت بخیر
  من تورم خفیف سینوس ماگزیلاری دارم . و کیست کوچک هم در دو طرف دیده میشه . میخواستم بدونم مسئله بزرگیه یا با دارو حل میشع؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام بايد معاينه شيد و سي تي اسكن بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من یه سر درد شدید دارم در حدی که بستلا میخوام درس هم بخونم هواسم پرت میکنه بیشتر سمت بغل های سرمه و جلو سرم همراه با چشم درد و یکم بدن درد دارم حالا بی حوصله گی امکان داره سینوزیت باشه یا دلیل دیگه داره دارو خاصی نیست مصرف کنم

  پاسخ
  • سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام من یه سر درد شدید دارم در حدی که بستلا میخوام درس هم بخونم هواسم پرت میکنه بیشتر سمت بغل های سرمه و جلو سرم همراه با چشم درد و یکم بدن درد دارم حالا بی حوصله گی امکان داره سینوزیت باشه یا دلیل دیگه داره دارو خاصی نیست مصرف کنم

  پاسخ
  • سلام بيشتر به سردرد عصبي ميخوره
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام سینوزیت میتونه از آب سرد شروع بشه؟!

  پاسخ
  • سلام بله، سينوزيت بدليل التهاب سينوسها هست
   و باد سرد و آب سرد در افرادي كه مستعد هستند ميتونه منجر به التهاب شه

   پاسخ
   • خیلی ممنون دستتون دردنکن❤

 • سلام من ۴۰ سال دارم و تا کنون سینوسهام عفونت نکرده بودن بعد از سرما خوردگی و خوب شدنش ،یک باره خلط پشت بینی و گلوم که باعث استرس و تپش قلبم شده.دکتر برام کلاموکس۶۲۵ و قرص جشان استیل ستیئلین تجویز کرد به مدت ۹ روز اما خوب نشدم ، دوباره رفتم پیش دکتر عمومی ۵ تا قرص تاوانکس به مدت ۵ روز تجویز کرد خوب نشدم ،باید چ کار کنم همینطور خلط میاد. لطفا راهنمایم کنید.ممنون

  پاسخ
  • سلام بينيتونو با سرم شستشو بشوريد مرتباسپري داخل بيني مومتازون بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف
   مايعات هم زياد مصرف كنيد

   پاسخ
 • سلام خانوم دکتر من سینوزیت دارم میگم احتمال داره عفونت سینوس هام به گوشمم (خارش و درد گوش)سرایت کنه ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • سلام بله احتمالش هست

   پاسخ
 • منروی روی صورتم سوزش شدیدی دارم دردچشم سردردم شدید است

  پاسخ
  • سلام بدليل ميگرن هستش لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر آیا حتما سینوزیت با تب و آبریزش همراهه؟ آخه من اینها رو ندارم اما هر روز درد بینی و گونه و پیشانی دارم فقط. پزشک مراجعه کردم گفت احتمالا سینوزیته ولی چون علایم دیگه ندارم شک کردم خواهشا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   ممکن است شما دچار سینوزیت مزمن باشید
   برای تایید تشخیص سی تی بدهید

   پاسخ
 • سلام ۴ ماه پیش کرونا گرفتم بعداز خوب شدن عوارض آن گرفتگی بینی چپ وریزش آب وسردرد شدید از ناحیه بالای ابرو و پیشانی میگیرم دکتر انتیو بیوتیک چند نوبت داد ولی خوب نشدم الان سیتریزین وایروکاست وقطره بینی بتامتزون دادن ویک هفته دارم استفاده میکنم ولی هنوز خوب نشدم البته گفتن اگر خوب نشد از سینوسها عکس بگیر ضمن اینکه شبها گلودرد وبه زور آب دهان قورت میدم ودهانم بد بو میشه عاجزانه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام ميتونه بدليل سينوزيت باشه
   اما بايد اول از نظر كرونا هم بررسي شيد و تست covid pcr بديد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • سلام.خسته نباشید .من حدود سه ساله از گلوم درد میکنه و گوشام و سر درد شدید به حدی که این یه سال اصلا نمیتونم سرمو رو بالشت بذارم احساس میکنم سرم پر از عفونته به نظرتون ممکنه سینوزیت داشته باشم؟

  پاسخ
  • سلام
   اگه علایم ترشح و خلط پشت حلق، کیپی بینی، احساس پری صورت دارید بله

   پاسخ
 • سلام خانم ۲۹ ساله هستم که دوسال پیش عمل تیروییدکتومی توتال انجام دادم تابستون دکترغددم تیازیدیک چهارم نوشت ومتفورمین جهت تنبلی تخمدان بعد ۴۰ روز قطع کردم چون احساس میکردم چیزی توگلومه گاهی هم چیزی پرت میشه گلوم راه تنفسیم مسدودمیشهوبعد چنددقیقه برمیگرده نفسم
  تابستون عکس حنجره انداختم گفتن سمت راست حنجره ام فلجه ورفلاکس وسنوزیت دارم یه
  دکترگوش حلق بینی سفکسیم که همیشه میخورم نوشت اسپری سدیم کلراید پودر روتارین وقرص پنتوپرازول و فاموتدین وواسه فلجی حنجره گفتن گفتار درمانی که نرفتم داروها هم موثرنبود
  به دکتر دیگه مراجعه که جراح سروگردن نیزبود مراجعه گفتن که چون دوسال ازعملت گذشته باگفتاردرمانی درست نمیشه وبایدعمل کنی یه پلاستیک میزارن داخل حنجره اینجورچیزی گفتن آیا درسته؟
  وواسه سنوزیتم کوآموکسی کلاو ومعده شربت سامیتیکون .که نه سنوزیتم وخلط زرد رنگ پشت حلقم خوب شد ونه مشکل بلعی که بعد رفلاکس معده بدتر شد والان بجز دکترغدد تحت نظر دکترگوارش هم هستم
  درحال حاظر داروهای مصرفیم:لووتیروکسین،کلسیم،کلستریول،نولپازا،لانسوپرازول،فاموتدین،دمپریدون ،کلدنیوم سی وستریزن
  خواهش میکنم توروخدا بگید من چکار کنم واسه این مشکلاتی که ذکر کردم سنوزیت چندساله باهامه بعد رفلاکس بدترشدم ،مشکل بلع(گاهی احساس میکنم بعدغذا یه تیکه ازغذا توگلوم میمونه وازگلو تا قفسه سینه احساس سنگینی میکنم) تابستون بعد مصرف تیازیداینطورشدم
  داخل بینی امم گاهی خشکه گاهی نه
  بیشتراوقات خشکه

  پاسخ
  • سلام
   اولین قدم انجام سی تی اسکن از سینوس هاست تا ببینیم چندتا سینوس درگیرن و میزان درگیری چقدر هست

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر، من باردارم و ۳۵ هفتمه و دو روزه سینوزیتم اوت کرده درد شدید پیشانی، بینی، زیر چشم و گلودرد شدید دارم از بخورو دمنوش هم استفاده کردم اما فقط یه ساعت خوبم بعدش دردام شروع میشه لطفا راهنماییم کنین با توجه به بارداریم چه کار کنم بهتر بشم، تست کرونا هم دادم متفی بود.

  پاسخ
  • سلام بايد براي درمان به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه كنيد تا بر اساس شوايطتون دارو تحويز كنن
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

   پاسخ
 • با سلام من ۳ ماهه مشکل سینوزیت دارم بینیم کیپ شده قرص کو اموکسی کلاو ۶۲۵ مصرف کردم ترشحات پشت حلقم زیاد شده بوی بد میده ۴۴ تا قرص مصرف کردم اما همچنان یک طرف بینیم کیپه

  پاسخ
  • سلام
   این دارو کافی نیست،
   علاوه بر تغییر آنتی بیوتیک باید از اسپری بینی، داروهای رقیق کننده خلط استفاده کنید
   چون امکان تجویز دارو در کامنت نیست،

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با متخصص عفونی استفاده کنید.

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
۱۰ روش طبیعی برای تسکین و درمان کبودی در منزل
کبودی نتیجه ضربه به بدن و آسیب به پوست است. این ضربه...
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه (PTSD) چیست؟ بررسی علائم و راه‌های درمان آن
اختلال اضطراب پس از سانحه به وضعیت روانی گفته می‌شود که در...
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
ختنه با حلقه چگونه انجام می‌شود؟ عوارض و مراقبت‌های پس از آن
در تکنیک ختنه با حلقه یا Plastibell یک حلقه پلاستیکی با اندازه...
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
درمان سکته مغزی چقدر طول می‌کشد؟
انسداد رگ یا تشکیل لخته در رگی که وظیفه رساندن اکسیژن و...
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با روان درمانی و مشاوره امکان پذیر است؟
زبان و توانایی صحبت کردن یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های انسان با سایر...