علت درد استخوان چیست

 • 1397-11-03
 • ۴۵۳۵۲۲ بازدید
 • 511
علائم درد استخوان

درد استخوان عبارت است از حساسیت شدید به درد و احساس درد و هر نوع ناراحتی در یک یا چند استخوان. این درد با دردهای عضلانی و مفصلی متفاوت است. برای آشنایی با علت‌های استخوان درد با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

درد استخوان معمولا به بیماری‌هایی نسبت داده می‌شود که می‌توانند عملکرد عادی یا ساختار استخوان را تحت تاثیر قرار دهند. ممکن است استخوان در حالت ثابت یا در حال حرکت باشد و درد را تجربه کنید.

عوامل ایجادکننده درد استخوان

بیماری‌ها و شرایط متعددی ممکن است منجر به درد در استخوان شود. این عوامل عبارت‌اند از:

جراحت و آسیب‌دیدگی

آسیب دیدگی یکی از دلایل شایع ابتلا به درد استخوان است. این درد معمولا ناشی از حوادثی مثل تصادف اتومبیل و سقوط از ارتفاع است. ضربه ممکن است سبب شکستگی در استخوان شود. هر آسیبی که به استخوان برسد، می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

کمبود مواد معدنی

استخوان‌های بدن برای اینکه قوی و محکم بمانند به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی عبارت‌اند از کلسیم و ویتامین دی. کمبود کلسیم و ویتامین دی، معمولا به پوکی استخوان منجر می‌شود که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مربوط به استخوان است. افرادی که در مراحل پیشرفته‌ پوکی استخوان قرار دارند، درد استخوان را تجربه می‌کنند.

سرطان متاستاتیک

نوعی از سرطان که در جای دیگری از بدن شروع می‌شود ولی به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا می‌کند. سرطان‌های سینه، ریه، تیروئید، کلیه و پروستات، از جمله سرطان‌هایی هستند که به استخوان هم سرایت می‌کنند.

سرطان استخوان

سرطان استخوان، رشد سلول‌های سرطانی در بافت استخوان است. این سرطان نسبت به سرطان متاستاتیک استخوان، نادرتر است. این بیماری می‌تواند درد در استخوان را ایجاد کند و باعث از بین رفتن یا آسیب رسیدن به ساختار عادی استخوان شود.

بیماری‌هایی که موجب اختلال در تامین خون برای استخوان می‌شود

بعضی از بیماری‌ها مثلا کم‌خونی داسی‌شکل، مانع از تامین خون برای استخوان‌ها می‌شود. بدون منبع مداوم و ثابت خون، بافت استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این مشکل، باعث ایجاد دردهای شدید و ضعف در استخوان‌ها می‌شود.

عفونت

اگر عفونت از استخوان ناشی شود یا به آن سرایت کند، می‌تواند به بیماری شدید و خطرناکی به نام عفونت استخوان (osteomyelitis) منجر شود. این عفونت در بافت استخوان می‌تواند سلول‌های استخوان را بکشد و باعث ایجاد درد استخوان شود.

سرطان خون

لوکمیا یا سرطان خون، سرطان مغز استخوان است. مغز استخوان در بیشتر استخوان‌ها پیدا می‌شود و مسئول تولید سلول‌های استخوانی است. افرادی که به سرطان خون مبتلا هستند، معمولا درد استخوان به خصوص در ساق پا را تجربه می‌کنند.

علائم درد استخوان چیست؟

یکی از قابل توجه‌ترین علائم درد استخوان، درد یا هر نوع ناراحتی در استخوان است چه استخوان، ثابت باشد چه در حال حرکت. دیگر علائم آن، به علت ایجاد درد استخوان بستگی دارد:

 • آسیب‌دیدگی: ورم، تغییر شکل یا شکستگی قابل مشاهده، ضربه‌ ناگهانی و محکم یا صدای خرد شدن در موقع آسیب
 • کمبود مواد معدنی: درد در بافت و عضلات، اختلالات خواب، ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات
 • پوکی استخوان: کمردرد، خمیدگی ستون فقرات، کاهش وزن به مرور زمان
 • سرطان متاستاتیک: علائم متعددی که به محل انتشار سرطان بستگی دارد مثلا سردرد، درد در قفسه سینه، شکستگی استخوان، تشنج، سرگیجه، زردی، تنگی نفس، ایجاد ورم در شکم
 • سرطان استخوان: افزایش شکستگی در استخوان‌ها، احساس کردن توده یا جرم زیر پوست، بی‌حسی یا خواب رفتگی (وقتی که تومور به یکی از عصب‌ها فشار می‌آورد)
 • عدم تامین خون برای استخوان: درد مفاصل، از دست دادن عملکرد مفاصل، ضعف
 • عفونت: قرمزی، رگه‌هایی در محل عفونت، ورم، احساس گرما در محل عفونت
 • لوکمیا: خستگی، رنگ‌پریدگی، تنگی نفس، عرق شبانه، کاهش وزن بی‌دلیل

درد استخوان در بارداری

درد در استخوان لگن، یکی از مشکلات رایج زنان باردار است. این درد معمولا به عنوان یکی از «دردهای لگن و کمر مرتبط با بارداری» در نظر گرفته می‌شود. علائم دیگر آن عبارت‌اند از درد در استخوان رحم، احساس سفتی در اندام و درد در مفاصل لگن.

این دردها معمولا تا بعد از زایمان ادامه دارد و قابل حل نیست. درمان‌های اولیه می‌تواند علائم را کاهش دهد. درمان‌های این مشکل عبارت‌اند از:

 • مانیپولاسیون یا درمان دستی برای حرکت صحیح مفاصل
 • فیزیوتراپی
 • تمرین در آب
 • تمرین برای تقویت عضلات کف لگن

این مشکل با وجود اینکه رایج است، ولی نرمال نیست. اگر چنین دردی را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

درد استخوان چطور تشخیص داده می‌شود؟

پزشک برای درمان باید دلیل ایجاد درد استخوان را پیدا کند. از بین بردن دلیل ایجاد درد استخوان، باعث کاهش یا حذف درد می‌شود. پزشک، تست‌های فیزیکی را انجام می‌دهد و سوابق بیمار را بررسی می‌کند.

سوالات رایج پزشکان برای تشخیص بیماری عبارت‌اند از:

 • در کدام نقطه درد دارید؟
 • اولین بار چه زمانی درد را حس کردید؟
 • آیا درد به مرور بدتر می‌شود؟
 • آیا علائم دیگری همراه با درد استخوان دارید؟
روش‌های تشخیص درد استخوان

پزشک ممکن است برای شما آزمایش خون بنویسد تا کمبود ویتامین‌ها و علائم سرطان را تشخیص دهد. آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند که عفونت و اختلالات غدد فوق کلیه را که باعث اختلال در سلامت استخوان می‌شود، تشخیص دهد.

 • سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی و عکس از استخوان، از دیگر مواردی است که به پزشک در تشخیص آسیب و نواحی تحت تاثیر قرار گرفته، جراحات و تومورهای موجود در استخوان کمک می‌کند.
 • تست‌های ادرار می‌تواند اختلالاتی که در مغز استخوان وجود دارد شناسایی کند از جمله مولتیپل میلوما.
 • در برخی از موارد، پزشک، چندین آزمایش و تست را درخواست می‌کند تا بیماری‌های مختلف را بررسی کند و علت دقیق ایجاد درد استخوان را تشخیص دهد.

درد استخوان چگونه درمان می‌شود؟

وقتی پزشک، علت درد استخوان را تشخیص دهد، درمان را شروع می‌کند. ممکن است پزشک توصیه کند که نواحی آسیب دیده را تا حد امکان در حالت استراحت قرار دهید. همچنین احتمال دارد که داروی مسکن برای کمتر کردن دردهای شدید استخوان، تجویز کند.

اگر پزشک در مورد علت اصلی بیماری، اطمینان نداشته باشد و احتمال عفونت را در نظر بگیرد، برای بیمار، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حتی اگر علائم شما ظرف چند روز بهبود پیدا کرد، حتما دوره‌ درمان را کامل کنید و داروهای خود را کامل بخورید.

کورتیکواستروئیدها از داروهای رایجی هستند که برای کاهش التهاب تجویز می‌شوند.

انواع درمان‌های درد استخوان

مصرف داروهای مسکن

داروهای مسکن از جمله داروهای رایجی است که پزشکان برای کاهش درد استخوان تجویز می‌کنند. البته داروهای مسکن، علت اصلی درد استخوان را درمان نمی‌کنند. داروهایی که بدون نسخه‌ پزشک ارائه می‌شوند مثلا ایبوپروفن، استامینوفن می‌توانند برای کاهش درد، مورد استفاده قرار بگیرند. داروهایی مثل پاراستامول یا مورفین، در صورت وجود درد متوسط تا شدید، توسط پزشک تجویز می‌شوند.

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها

اگر عفونت استخوان داشته باشید، پزشک، آنتی‌بیوتیک‌های قوی تجویز می‌کند تا عامل اصلی مسبب عفونت را از بین ببرد. این آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است سیپروفلوکساسین، کلیندامایسین یا وانکومایسین باشد.

درمان با مکمل‌های غذایی

افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند باید سطح ویتامین دی و کلسیم بدن را افزایش دهند. پزشک ممکن است برای جبران کمبود مواد معدنی، برای شما مکمل‌های دارویی تجویز کند. این مکمل‌های غذایی به شکل‌های قرص، مایع و محصولات جویدنی، عرضه می‌شود.

درمان‌های مربوط به سرطان

درمان کردن درد استخوان ناشی از سرطان، سخت است. پزشک برای کاهش درد باید ابتدا سرطان را درمان کند. رایج‌ترین درمان‌های سرطان عبارت‌اند از جراحی، پرتو درمانی و شیمی‌درمانی که حتی می‌تواند درد استخوان را افزایش دهد.

بیس فسفونات از جمله داروهایی هستند که برای پیشگیری از آسیب دیدن استخوان و درد استخوان در افراد مبتلا به سرطان‌های متاستاتیک، تجویز می‌شوند.

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن بخش‌هایی از استخوان که به دلیل عفونت از بین رفته‌اند، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید. همچنین برای جاانداختن استخوان‌های شکسته یا تومورهای ایجاد شده بر اثر سرطان نیز ممکن است عمل جراحی برای بیماران تشخیص داده شود.

در آسیب‌های حاد، ممکن است به جراحی‌های ترمیمی برای جایگزین کردن مفاصل نیاز پیدا کنید.

پیشگیری از درد استخوان

هر چقدر استخوان‌های محکم‌تر و سالم‌تری داشته باشید، کمتر در معرض آسیب و ابتلا به درد استخوان قرار می‌گیرید. برای اینکه سلامت استخوان خود را حفظ کنید، به این نکات توجه کنید:

 • برنامه ورزشی منظم
 • دریافت کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی
 • اجتناب از سیگار

علاوه بر بهبود سلامت استخوان، باید از آسیب‌هایی که موجب ایجاد درد در استخوان می‌شود، اجتناب کنید. محیط خانه را مرتب نگه دارید تا خطر سقوط و افتادن، کمتر شود. فرش‌ها را در جای خود محکم کنید که لیز نخورند و نور کافی برای خانه تامین کنید. هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها، مراقب باشید. برای انجام فعالیت‌های ورزشی به خصوص ورزش‌های تماسی مثل بوکس و فوتبال، لباس و تجهیزات ایمنی مناسب داشته باشید.

ریکاوری درد استخوان

در بسیاری از موارد، درمان مشکلاتی که باعث ایجاد درد استخوان شده است، مدت‌ها طول می‌کشد. مثلا دردی که ناشی از شیمی‌درمانی یا شکستگی است.

در جریان ریکاوری، به ناحیه‌ آسیب‌دیده ضربه وارد نکنید. ضربه زدن و عدم ملایمت در برخورد با اعضای آسیب دیده، باعث تشدید درد می‌شود. تا جایی که ممکن است، به نواحی آسیب‌دیده استراحت بدهید و برای جلوگیری از اسیب‌های آتی، تا حد امکان، عضو مربوطه را حرکت ندهید.

در بعضی از موارد، ابزارهای مختلف می‌تواند باعث کاهش درد در ناحیه شود مثلا آتل‌بندی، گچ گرفتن و غیره برای حمایت عضو آسیب دیده و کمک به بهبود آن استفاده می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد استخوان معمولا ناشی از بیماری‌های جدی و خطرناک است. حتی درد ملایم استخوان ممکن است نشانی از یک فوریت پزشکی باشد. اگر درد استخوان بی‌دلیل دارید که ظرف مدت چند روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین، اگر درد استخوان با علائمی مثل کاهش وزن، کاهش اشتها و خستگی عمومی بدن همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد استخوان ناشی از آسیب دیدگی باشد، نیاز به ویزیت فوری پزشک دارد. شکستگی ناشی از آسیب مستقیم، درمان‌های دارویی هم دارد. بدون درمان صحیح، استخوان‌ها ممکن است در جای نادرستی جوش بخورند و ترمیم شوند که باعث ایجاد اختلال در حرکت دادن استخوان می‌شود. این آسیب دیدگی‌ها زمینه را برای عفونت نیز فراهم می‌کند. پس توجه داشته باشید که بهتر است در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کنید.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد استخوان چیست»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

511 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانمی هستم ۲۷ ساله حدود یک ماه هست در قسمت کتف تا پشت کمرم احساس درد و خشکی دارم که با ماساژ و جکوزی بهتر نشدم. نظر شما چیه؟
  (با توجه به اینکه من مادر و عمم هردو ملتیپل ملیوم داشتن)
  ممنون

 2. سلام وقتتون بخیر 27سال سن دارم چند سالی میشه که استخوان های بدنم درد میکنه بیشتر از ناحیه زانو تا پایین با هیچ مسکنی هم آروم نمیشه راه که میرم صدای استخونای مچ پام رو خیلی واضح میشنوم الان چند روزی هست که دست راستم شدید از بازو به پایین درد میکنه دکتر رفتم دارو داد ولی یک ذره فایده نداشت حالا دست چپم دقیق مثل دست راستم شده و احساس درد خیلی شدید دارم چندین ساله پی گیر هستم ولی دکترا با توجه به آزمایش میگن چیزی نیست و فقط کمبود کلسیم دارم اینم بگم که به قرص کلسیم حساسیت دارم ممنون میشم بفرمایید پیش چه دکتری برم ارتوپد و متخصص داخلی رفتم نتیجه نگرفتم

  • سلام
   به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

  • سلام خسته نباشید من ۱۹سالمه یک هفته پیش دچار حالت تهوع و تب و درد در استخوان های پا شدم دکتر مراجعه کردم حالت تهوع و تب خوب شده ولی درد در استخونای پا اذیتم میکنه میشه بگید چیکار کنم پیش چه دکتری برم

 3. سلام خسته نباشی من خانمی 47ساله به مدت 15روز مهره کمرم از بالا تا پایین دردمیکنه وشدت دردش به استخوان پاهام فشارمیاره به قسمت زانوهام با ساق پاهام بیشتر دردمیگیره با خوردن استامین فون اروم میشه ولی برای یه روز لطفا راهنمایی کنید

 4. سلام
  من ۱۷سالمہ از ناحیہ کتف تانوک انگشتان ھردودستم
  دندہ ھام واز زانوتا انگشتان پام درد دارم

 5. سلام ۴۰ سالمه و بمدت یکسال که از لگن به پایین درد دارم به جدی که از درد پاهام خوابم نمیبره آزمایش خون هم دادم هیچ مشکلی نداشتم کنار ران پام هم یه غده چربی در اومده پاهام و کمرم هم بشدت سوزن سوزن میشه .ممکنه راهنمایی کنید

  • سلام
   لازم است توسط متخصص مغز و اعصاب یا ارتوپدی از جهت دیسک کمر معاینه شوید

 6. سلام من خانم 39 ساله هستم مدتی است که شبها مغز استخوان ساق پاهایم غش وصعف دارد به طوری که مرتب پاهایم را در حالت خواب به زمین میزنم نظر شما پزشک عزیز چیست

 7. من از کودکی مثل پدرم درد استخوان های پا و دست رو دارم گاهی خیلی شدید درد میکرد طوری که تحملش سخت بود و هیچ تشخیص واضحی صورت نگرفت و گفتن که سالمم با اینکه با گذشت زمان کمتر این درد به سراغم میاد ولی نگرانم میکنه نمی دونم باید بی خیالش بشم یا نه

  • سلام
   دوست گرامی لازم است جهت معاینه و چکاپ به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 8. سلام
  من ۳۱سالمه.3 هفته پیش بیماری ویروسی گرفتم که بدن درد و لرز داشتم. الان که بهبود پیدا کردم مجدد درد و ضعف در استخوان ها احساس میکنم که شدید نیست اما بسیار اذیت کننده است و شب ها شروع میشه.ممکنه بیماری خاصی باشه؟

 9. سلام وقت بخیر.حدود ده روز هست سرگیجه دارم وتمام بدنم خصوصاپاها ودرزمان شب بیشتر درد میکند
  البته سرگیجه درحالت عادی ندارم مثلا وقتی خیلی زود صورتم را به طرفی میچرخانم یا تند راه میرم احتمال سرگیجه زیادترمیشود.
  دکتر هم رفتم آنتی بیوتیک دادن ویتامین دی دادن هیچ فایده نداشته.
  نظرعزیزانچیه؟

  • سلام
   میتواند سرگیجه از منشا گوش میانی باشد
   اگر کم کم رو به بهبود است اقدامی نیاز ندارد در غیر اینصورت ویزیت شوید

 10. سلام خانمی ۴۷ ساله هستم حدوددوهفته ای میشه که صبحهابابیدارشدن ازخواب دربعضیازانگشتام احساس دردمیکردم مثلا دوانگشت یا سه انگشت یک دست ،اماالان حدودسه چهارروزی هست که دراستخوان ساق پاویاساق دست مخصوصا هنگام بلند کردن جسمی احساس میکنم استخوانم درد میکند،البته کم خونی داشتم که تحت نظردکتربامصرف داروخوب شدم وویتامین دماهی یک عدد مصرف میکنم،لطفاراهنماییم کنید ،باتوجه به شیوع ویروس کرونا جرات رفتن به مطب دکتر را ندارم ،ممنون میشم ازراهنماییتون

 11. سلام رژیم سخت گرفتم 42 کیلو کم کردم بدنسازی میرفتم چندین بار به پاین کتفم و کمدم آسیب جدی وارود شده و باعث صدای چون شکستی استخوان احسام کردم درد زیاد دارم چیکار کنم

 12. سلام
  ۱۸ساله هستم و در قسمت ران درد دارم کنار پاهام هم دردش بیشتره و گاهی به لگن هم‌میکشه. زانو ب پایین هم درد داره.دست چپ و راستم از کتف تا پایین درد میکنه علت چیه؟

  • با سلام نیاز به معاینه و آزمایش خون و کلسیم و ویتامین د و‌‌‌…است
   به پزشک مراجعه کنید

 13. سلام ببخشيد بنده ٢٦ سالم هست و يك سالي هست كه من كل پام درد ميكنه و كمرم هم درد ميكنه مخصوصا وقتي دست ميزنم قشنگ درد رو احساس ميكنم و بعضي وقت ها استخوان هاي پام درد ميكنه ولي جديدا هست كه دستم هم درد ميگيره آرنجم و ساعدم هم دو روزه كه دردش بيشتر شده،من قبلا آزمايش ويتامين d دادم و ويتامينم ٧ بوده ولي الان دوماه هست كه دارم قرص ويتامين d ميخورم و اين دردم شب ها بيشتر ميشه
  من از مواد لبنياتي خيلي كم استفاده ميكنم يعني شير ماست پنير نميخورم
  ميخواستم ببينم چه آزمايش هايي رو بايد انجام بدم؟!
  و باتوجه به اين علامت ها چه مشكلي دارم؟!

  • با سلام
   آزمایش کلسیم،تیرویید ،ویتامین د مجدد،فاکتورهای روماتیسمی،تب مالت
   بهتر است آزمایشات زیر نظر متخصص داخلی یا فوق تخصص روماتولوژی انجام سود

 14. سلام
  من ۱۹سالمه از زانوم تا نوک انگشتای پام و از آرنج تا انگشتای دستم درد دارم و شبا هم بیشتر‌میشه.بیشتر در مچ پا و مچ دست و انگشتان درد دارم
  گاهی اوقات کمردرد و لگن درد هم دارم که به ران هم کشیده میشه دردش ولی خفیفه
  اکثر اوقات استرس و نگرانی شدید هم دارم علت چیه؟:(

  • با سلام
   لازم است معاینه و آزمایش کلسیم و ویتامین د و روماتیسم و تب مالت انجام شود.به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 15. سلام
  50 سالمه دو روزی است که استخوان زانو به پایینم تیر میکشه هم شب و هم روز دردش کم و زیاد میشه
  دلیلش چیه ؟میتونم برای کلسیم باشه ؟

 16. سلام
  من ۱۹ سالمه بسیار پای درد میشوم وقتی زیاد قدم میزنم و در هوای سرد پای درد ام بیشتر میشود و نمیتوانم درست راه بروم من ۸ بودم که پای دردی ام شروع شد هر قدر تداوی کردم نشد
  بعضی وقت پاهام میلرزه از پای دردی زیاد رنج میبرم حتا نمیتوانم به مدد تولانی استاده شوم پاهام از حرکت میمانه خوش میشوم اگر جواب بگرم

  • با سلام
   دوست گرامی نیاز به معاینه است.اما با توجه به سن میتواند تاشی از نرمی استخوان کشکک پا باشد.به ارتوپد مراجعه کنید

 17. با سلام من از هفته پیش دستام و کل کمرم تا شونه هام درد خیلی شدیدی گرفت امپول ویتامین دی دکتر نوشته بودن زدم فرداش خوب شد الان ۴ روزه گذشته دوباره همون درد اومدش سراغم از شونه هام تا پایین دستم و کل کمرم درد میکنه در حدی که از دردش سرم هم درد میگیره تو این یک هفته هی تب هم میکنم ولی خودش خوب میشه خشکی شدید دهن هم دارم هرچی اب میخورم بزاق دهنم خشک میشه .تنها دارویی که مصرف میکنم قرص ضدبارداری اتیسترون هست ممکنه از عوارض اون باشه؟ و اینکه یه چند هفته ای هم میشه که رنگ ادرارم به شدت زرده

  • با سلام
   تب مکرر و درد استخوان نیاز به آزمایش و بررسی توسط متخصص داخلی یا عفونی دارد

 18. با سلام و خسته نباشید من حدود یکسالی هست که پشت پام درد داره و استخوانهای جلوی پاهام هم داره و خیلی فشار وارد میشود به ان واحساس مور مور میکنه دکتر ارتوپد رفتم گفتن ام ار ای بدم از کمر گفتن که دیسک خفیف کمر دارم و احساس سرگیجه میخواستم بدونم علت چیست

  • با سلام
   سرگیجه که مبحث جدا گانه ای است بهتر است جهت آن آزمایش کم خونی داده شود و معاینه شوید
   اما دیسک کمر میتواند سبب مور مور و درد پا شود در کنار آن آزمایش کلسیم و ویتامین د و …زیر نظر پزشک چک شود

 19. سلام .۲۹ سالمهو حدودا از ۲۴ سالگی هر ۲ ماه در میون استوان پام از مچ پا به حدی درد میره که خوابیدن مختل میشه و این درد کمکم از مچ پا به کمر میرسید.یک ماهی هست که به شدن متل درد سیاتیک پا درد دارم که به کمرم میزنه..و اینکه شغل من اداریه و ۸ ساعت تمام نشسته هسستم.الان ۲ روزه که تمام استخون های بدنم به جز دستا،از گردن تا مچ پا به حدی درد نیکنه که نه میتونم بشینم.نه میتونم بخوابم و شبا با مسکن به خواب میرم…ممنون میشم داهنمایی کنید

 20. من الان یکماه و نطمه که از گرون با پایین کل استخونام از نوک انگشتا دستام تا پاهام انقد درد میکنن که غیرقابل تحمله دیگه واسم حتی استخکنهای صورتم درد میکنن و البته سردردهای میگرنی هم دارم.
  هیچگونه کارهای سنگینی هم نمیکنم حتی ورزش.
  فقط میرم ۴ساعت سرکار و میام‌اونم‌گاهی روزا
  کارم کراتین مو هستش دلیلش چیه؟

  • با سلام
   آزمایش و چکاپ کامل از نظر خون،تیرویید کلسیم و ویتامین د،،روماتیسم ،تب مالت و….زیر نظر پزشک انجام شود

 21. سلام من خانم ۲۶ ساله هستم از لحاظ آزمایش همین هفته چک کردم کلسیم و ویتامین d خوبه و در طول روز خوبم فقط احساس خستگی می کنم .ولی شبا وقتی خوابم میبره ساعت ۳:۳۰ یا ۴ خود به خود از درد دست (از بازوها تا نوک انگشتام)و پاهام درد میگیره و نمی تونم بخوابم الان بیش از یک هفتس .دردش جوریه که حس میکنم عضلاتم گرفته یا توی استخونام درد میکنه

  • با سلام
   درصورتی که استرس خاص و نگرانی نداشته اید و مشکل عصبی نیست بهتر است جهت بررسی و معاینه دیسک و سندرم تونل کارپ و ….به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 22. سلام.
  مدت زیادیه که از زانو به پایین درد استخوانهام شروع میشه و به شب که میرسه این دردها خیلی بیشتر میشه و تمام انگشتهای پام با درد زیادی همراهه و فقط صدا میدن.

  • با سلام
   سن خود را ذکر نکرده اید،علایم دیگر مانند احساس تب و تعریق و مصرف لبنیات محلی نیز باید بررسی شود
   سطح کلسیم و ویتامین د را بررسی کنید.

 23. سلام تقریبن دو هفته میشه که وقتی شب خوابم نصف شب دستم یا پام رو تکون میدم درد شدیدش بیدارم می‌کنه بعد آهسته آهسته ماساژ میدم تا بهتر میشه دلیلش چیه مور مور هم می‌کنه خواب رفتگی هم که زیاده فقط زانو آرنج مچ دست و مچ پام اینطوری

 24. سلام من ی حاملگی داشتم که دچار درد کتف می شدم وبا انجام ازمایشات متعدد معلوم شد حاملگی داخل رحم هست ومتاسفانه در 5هفتگی سقط شد ولی این درد همچنان دارم وبه صورت پراکنده در بدن بیشتر دردست در نقاط مختلفش دارم و3هفته هم دارم d3,50000میخورم

 25. سلام من ۳۵ سالمه هر چند ماه یک بار استخوانهای ساق و رانم تیر میکشه و درد شدیدی میکنه بعضی مواقع مسکن ها هم جوابگو نیستن در ضمن کارم هم آرماتور بندیه میشه دلیلشو برام بگید ممنون

 26. سلام عرض ادب
  بنده ۳۵ سال سن دارم و حداقل ۱۵ سال بود که هیچ ورزشی انجام نداده بودم، چند ماه پیش شروع به ورزش کردم(آمادگی جسمانی و فوتسال) که هنگام ورزش پام پیچ خورد و به پزشک مراجعه کردم و پزشک بعد از دیدن عکس رادیولوژی پام بهم گفت یه مقدار پوکی استخوان داری، الانم موقع دویدن ساق پاهام درد میگیره مخصوصا اگه روی پنجه بدوم، آیا ممکنه دلیل این درد پوکی استخوان باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • با سلام
   معاینه کامل عضلات باید انجام شود بیشتر ناشی از کشش عضلانی میتواند مطرح باشد تا پوکی استخوان،جهت معاینه به ارتوپد مراجعه کنید

 27. دستم چند روزه درد میکنه از ارنج تا پایین وقتی حرکتش میدم وحشتناک درد میکنه در حالت عادی حس مور مور و سوزن شدن داره

 28. من تمام ازمایشات دادم دکتر گفت چیزیت نیست ولی همچنان درد میاد و میره نمیدونم چیکار کنم دلیلش چی میتونه باشه

  • با سلام
   سوال خود را به طور کامل ذکر کنید
   درد از کی ایجاد شده و در کدام قسمت بروز میکند و با چه شدتی است؟علایم دیگر همچون تب و تعریق و…..را ذکر کنید

 29. ممنون خیلی خوب بود.

  • ممنونیم از حسن نظر شما

  • با عرص سلام چند وفتی صبحها از خواب بیدار میشم سینه پام وپشت دستام درد میگره شاید تا چند لحضه اول قادر به بلند شدن نباشم روز اصلا درد حس نمیکنم فقط وفقط صبح وخیلی حس بدیه ممنون میشم جوابمو بدین خدا خیرتون بده

   • سلام
    علاوه بر مکان های ذکر شده در مچ دست و پا و مفاصل هم درد دارید؟؟
    درد شما بعد از بیدار شدن چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟
    آیا با حرکت و فعالیت درد تشدید می شود؟

 30. بسار عالی و مفید بود.

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر