علت درد استخوان چیست؟ 7 عامل اصلی بروز و روش‌های درمان آن

علت درد استخوان چیست؟

درد استخوان و درد مفاصل یا عضله بر قسمت‌های مشابه بدن شما تأثیر می‌گذارد؛ اما گاهی تشخیص تفاوت بین آنها دشوار است. معمولا بعد از یک تمرین سخت یا زمانی که آنفولانزا دارید، ممکن است احساس بدن درد یا درد عضلانی کنید. یا حتی امکان دارد در مفاصلی مانند مچ پا، زانو یا آرنج به دلیل آرتروز به خصوص در سنین میانسالی احساس درد کنید.

درد استخوان معمولاً عمیق‌تر، تیزتر و شدیدتر از درد عضلانی است. درد عضلانی نیز در کل بدن احساس می‌شود و در طی یک یا دو روز کاهش پیدا می‌کند، درد استخوان متمرکزتر و تقریبا طولانی‌تر است. اگرچه درد استخوان کمتر از درد مفاصل یا ماهیچه آزاردهنده است ولی باید همیشه جدی گرفته شود.

علائم درد استخوان

عوامل ایجادکننده درد استخوان

بیماری‌ها و شرایط متعددی ممکن است منجر به درد در استخوان شود. این عوامل عبارت‌اند از:

1. جراحت و آسیب‌دیدگی

آسیب دیدگی یکی از دلایل شایع ابتلا به درد استخوان است. این درد معمولا ناشی از حوادثی مثل تصادف اتومبیل و سقوط از ارتفاع است. ضربه ممکن است سبب شکستگی استخوان شود. هر آسیبی که به استخوان برسد، می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

2. کمبود مواد معدنی

استخوان‌ها برای اینکه قوی و محکم بمانند به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی عبارتند از کلسیم و ویتامین دی. کمبود کلسیم و ویتامین دی، معمولا به پوکی استخوان منجر می‌شود که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مربوط به استخوان است. افرادی که در مراحل پیشرفته‌ پوکی استخوان قرار دارند، درد استخوان را تجربه می‌کنند.

3. سرطان متاستاتیک

سرطان متاستاتیک نوعی از سرطان است که در جای دیگری از بدن شروع می‌شود ولی به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا می‌کند. سرطان‌های سینه، ریه، تیروئید، کلیه و پروستات، از جمله سرطان‌هایی هستند که به استخوان هم سرایت می‌کنند.

4. سرطان استخوان

سرطان استخوان، رشد سلول‌های سرطانی در بافت استخوان است. این سرطان نسبت به سرطان متاستاتیک استخوان، نادرتر است. این بیماری می‌تواند درد در استخوان را ایجاد کند و باعث از بین رفتن یا آسیب رسیدن به ساختار عادی استخوان شود.

5. بیماری‌هایی که موجب اختلال در تامین خون 

بعضی از بیماری‌ها مثلا کم‌خونی داسی‌شکل، مانع از تامین خون برای استخوان‌ها می‌شود. بدون منبع مداوم و ثابت خون، بافت استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این مشکل، باعث ایجاد دردهای شدید و ضعف در استخوان‌ها می‌شود.

6. عفونت

اگر عفونت از استخوان ناشی شود یا به آن سرایت کند، می‌تواند به بیماری شدید و خطرناکی به نام عفونت استخوان (osteomyelitis) منجر شود. این عفونت در بافت استخوان می‌تواند سلول‌های استخوان را بکشد و باعث ایجاد درد استخوان شود.

7. سرطان خون

لوکمیا یا سرطان خون، سرطان مغز استخوان است. مغز استخوان در بیشتر استخوان‌ها پیدا می‌شود و مسئول تولید سلول‌های استخوانی است. افرادی که به سرطان خون مبتلا هستند، معمولا درد استخوان را به خصوص در ساق پا تجربه می‌کنند.

استخوان

آیا پریود باعث درد استخوان می‌‌شود؟

قاعدگی یا PMS ممکن است همراه با دردهای مفصلی باشد زیرا بدن در ابتدای خونریزی قاعدگی کاهش استروژن را تجربه می‌کند. همانطور که در مقاله‌ای که در سال 2008 در Reviews in Pain منتشر شد، توضیح می‌دهد زمانی که سطح استروژن پایین است افراد به طور کلی درد را با شدت بیشتری احساس می‌کنند.

علاوه بر این، در مقاله منتشر شده در سال 2020 در مجله بین‌المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی، افزایش تعداد پروستاگلاندین‌ها قبل و در طول دوره قاعدگی ممکن است در ایجاد درد در عضلات و مفاصل شما نقش داشته باشد. NSAID ها در کاهش درد ناشی از افزایش پروستاگلاندین‌ها موثر هستند.

علائم درد استخوان چیست؟

یکی از قابل توجه‌ترین علائم درد استخوان، درد یا هر نوع ناراحتی در استخوان است؛ چه استخوان ثابت باشد، چه در حال حرکت. دیگر علائم آن، به علت ایجاد درد استخوان بستگی دارد:

 • آسیب‌دیدگی: ورم، تغییر شکل یا شکستگی قابل مشاهده، ضربه‌ ناگهانی و محکم یا صدای خرد شدن در موقع آسیب
 • کمبود مواد معدنی: درد در بافت و عضلات، اختلالات خواب، ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات
 • پوکی استخوان: کمردرد، خمیدگی ستون فقرات، کاهش وزن به مرور زمان
 • سرطان متاستاتیک: علائم متعددی که به محل انتشار سرطان بستگی دارد مثلا سردرد، درد در قفسه سینه، شکستگی استخوان، تشنج، سرگیجه، زردی، تنگی نفس، ایجاد ورم در شکم
 • سرطان استخوان: افزایش شکستگی در استخوان‌ها، احساس کردن توده یا جرم زیر پوست، بی‌حسی یا خواب رفتگی (وقتی که تومور به یکی از عصب‌ها فشار می‌آورد)
 • عدم تامین خون برای استخوان: درد مفاصل، از دست دادن عملکرد مفاصل، ضعف
 • عفونت: قرمزی، رگه‌هایی در محل عفونت، ورم، احساس گرما در محل عفونت
 • لوکمیا: خستگی، رنگ‌پریدگی، تنگی نفس، عرق شبانه، کاهش وزن بی‌دلیل

برای دسترسی به دکتر ارتوپد، می‌توانید از طریق دکتردکتر، بهترین متخصصان شهر خود را پیدا کرده و نوبت ویزیت حضوری و غیرحضوری خود را اینترنتی، ثبت کنید. خوشبختانه، در هر کجای ایران که باشید، این امکان برایتان وجود دارد که متخصصین شهر خود را پیدا کنید. مثلا اگر ساکن مشهد هستید، می‌توانید بهترین دکتر ارتوپد مشهد را از میان بیش از 24 متخصص فعال در این شهر، انتخاب کرده و علائم درد استخوان خود را بررسی کنید. 

درد استخوان در بارداری

درد در استخوان لگن، یکی از مشکلات رایج زنان باردار است. این درد معمولا به عنوان یکی از «دردهای لگن و کمر مرتبط با بارداری» در نظر گرفته می‌شود. علائم دیگر آن عبارت‌اند از درد در استخوان رحم، احساس سفتی در اندام و درد در مفاصل لگن.

این دردها معمولا تا بعد از زایمان ادامه دارد و قابل حل نیست. درمان‌های اولیه می‌تواند علائم را کاهش دهد. درمان‌های این مشکلات عبارتند از:

 • مانیپولاسیون یا درمان دستی برای حرکت صحیح مفاصل
 • فیزیوتراپی
 • تمرین در آب
 • تمرین برای تقویت عضلات کف لگن

این مشکل با وجود اینکه رایج است، ولی نرمال نیست. اگر چنین دردی را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

تشخیص درد استخوان

درد استخوان چطور تشخیص داده می‌شود؟

پزشک برای درمان باید ابتدا دلیل ایجاد درد استخوان را پیدا کند. طبیعتا از بین بردن دلیل ایجاد درد استخوان، باعث کاهش یا حذف درد می‌شود. پزشک، تست‌های فیزیکی را انجام می‌دهد و سوابق بیمار را بررسی می‌کند.

سوالات رایج پزشکان برای تشخیص بیماری عبارتند از:

 • در کدام نقطه درد دارید؟
 • اولین بار چه زمانی درد را حس کردید؟
 • آیا درد به مرور بدتر می‌شود؟
 • آیا علائم دیگری همراه با درد استخوان دارید؟
 • سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی و عکس از استخوان، از دیگر مواردی است که به پزشک در تشخیص آسیب و نواحی تحت تاثیر قرار گرفته، جراحات و تومورهای موجود در استخوان کمک می‌کند.
 • تست‌های ادرار می‌تواند اختلالاتی که در مغز استخوان وجود دارد شناسایی کند از جمله مولتیپل میلوما.
 • در برخی از موارد، پزشک، چندین آزمایش و تست را درخواست می‌کند تا بیماری‌های مختلف را بررسی کند و علت دقیق ایجاد درد استخوان را تشخیص دهد.

درمان درد استخوان چگونه است؟

وقتی پزشک علت درد استخوان را تشخیص دهد، درمان را شروع می‌کند. ممکن است پزشک توصیه کند که نواحی آسیب دیده را تا حد امکان در حالت استراحت قرار دهید. همچنین احتمال دارد که داروی مسکن برای کمتر کردن دردهای شدید استخوان، تجویز کند.

اگر پزشک در مورد علت اصلی بیماری، اطمینان نداشته باشد و احتمال عفونت را در نظر بگیرد، برای بیمار، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حتی اگر علائم شما ظرف چند روز بهبود پیدا کرد، حتما دوره‌ درمان را کامل کنید و داروهای خود را کامل بخورید. کورتیکواستروئیدها از داروهای رایجی هستند که برای کاهش التهاب تجویز می‌شوند.

انواع درمان‌های درد استخوان

برخی از انواع دردهای استخوانی در نهایت پس از درمان از بین می‌روند، در حالی که انواع دیگر ممکن است مزمن باشند و باید برای مدت طولانی درمان شوند. انواع مختلف درمان درد استخوان عبارت است از:

مصرف داروهای مسکن

داروهای مسکن از جمله داروهای رایجی است که پزشکان برای کاهش درد استخوان تجویز می‌کنند. البته داروهای مسکن، علت اصلی درد استخوان را درمان نمی‌کنند. داروهایی که بدون نسخه‌ پزشک ارائه می‌شوند مثلا ایبوپروفن، استامینوفن می‌توانند برای کاهش درد، مورد استفاده قرار بگیرند. داروهایی مثل پاراستامول یا مورفین، در صورت وجود درد متوسط تا شدید، توسط پزشک تجویز می‌شوند.

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها

اگر عفونت استخوان داشته باشید، پزشک، آنتی‌بیوتیک‌های قوی تجویز می‌کند تا عامل اصلی مسبب عفونت را از بین ببرد. این آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است سیپروفلوکساسین، کلیندامایسین یا وانکومایسین باشد.

درمان با مکمل‌های غذایی

افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند باید سطح ویتامین دی و کلسیم بدن را افزایش دهند. پزشک ممکن است برای جبران کمبود مواد معدنی، برای شما مکمل‌های دارویی تجویز کند. این مکمل‌های غذایی به شکل‌های قرص، مایع و محصولات جویدنی، عرضه می‌شود.

درمان درد استخوان

درمان‌های پزشکی سرطان استخوان

درمان کردن درد استخوان ناشی از سرطان، سخت است. پزشک برای کاهش درد باید ابتدا سرطان را درمان کند. رایج‌ترین درمان‌های سرطان عبارت‌اند از جراحی، پرتو درمانی و شیمی‌درمانی که حتی می‌تواند درد استخوان را افزایش دهد. بیس فسفونات از جمله داروهایی هستند که برای پیشگیری از آسیب دیدن استخوان و درد استخوان در افراد مبتلا به سرطان‌های متاستاتیک، تجویز می‌شوند.

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن بخش‌هایی از استخوان که به دلیل عفونت از بین رفته‌اند، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید. همچنین برای جاانداختن استخوان‌های شکسته یا تومورهای ایجاد شده بر اثر سرطان نیز ممکن است عمل جراحی برای بیماران تشخیص داده شود. در آسیب‌های حاد، ممکن است به جراحی‌های ترمیمی برای جایگزین کردن مفاصل نیاز پیدا کنید.

آیا پیشگیری از درد استخوان ممکن است؟

هر چقدر استخوان‌های محکم‌تر و سالم‌تری داشته باشید، کمتر در معرض آسیب و ابتلا به درد استخوان قرار می‌گیرید. برای اینکه سلامت استخوان خود را حفظ کنید، به این نکات توجه کنید:

 • برنامه ورزشی منظم
 • دریافت کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی
 • اجتناب از سیگار

علاوه بر بهبود سلامت استخوان، باید از آسیب‌هایی که موجب ایجاد درد در استخوان می‌شود، اجتناب کنید. محیط خانه را مرتب نگه دارید تا خطر سقوط و افتادن، کمتر شود. فرش‌ها را در جای خود محکم کنید که لیز نخورند و نور کافی برای خانه تامین کنید. هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها، مراقب باشید. برای انجام فعالیت‌های ورزشی به خصوص ورزش‌های تماسی مثل بوکس و فوتبال، لباس و تجهیزات ایمنی مناسب داشته باشید.

طول درمان درد استخوان چقدر است؟

در بسیاری از موارد، درمان مشکلاتی که باعث ایجاد درد استخوان شده است، مدت‌ها طول می‌کشد. بهبودی به طور متوسط 6 تا 8 هفته طول می‌کشد، اما بر اساس استخوان، نوع شکستگی (مثلا درد ناشی از شیمی‌درمانی یا شکستگی است)، سن و وضعیت کلی سلامت شما متفاوت باشد. در طی دو هفته اول، به صبر و مراقبت از خود نیاز دارید. در جریان ریکاوری، به ناحیه‌ آسیب‌دیده ضربه وارد نکنید. ضربه زدن و عدم ملایمت در برخورد با اعضای آسیب دیده، باعث تشدید درد می‌شود. تا جایی که ممکن است، به نواحی آسیب‌دیده استراحت بدهید و برای جلوگیری از اسیب‌های آتی، تا حد امکان، عضو مربوطه را حرکت ندهید. در بعضی از موارد، ابزارهای مختلف می‌تواند باعث کاهش درد در ناحیه شود مثلا آتل‌بندی، گچ گرفتن و غیره برای حمایت عضو آسیب دیده و کمک به بهبود آن استفاده می‌شود.

درد استخوان

درد استخوان را جدی بگیرید!

درد استخوان معمولا ناشی از بیماری‌های جدی و خطرناک است. حتی درد ملایم استخوان ممکن است نشانی از یک فوریت پزشکی باشد. اگر درد استخوان بی‌دلیل دارید که ظرف مدت چند روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر درد استخوان با علائمی مثل کاهش وزن، کاهش اشتها و خستگی عمومی بدن همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد استخوان ناشی از آسیب دیدگی باشد، نیاز به ویزیت فوری پزشک دارد. شکستگی ناشی از آسیب مستقیم، درمان‌های دارویی هم دارد. بدون درمان صحیح، استخوان‌ها ممکن است در جای نادرستی جوش بخورند و ترمیم شوند که باعث ایجاد اختلال در حرکت دادن استخوان می‌شود. این آسیب دیدگی‌ها زمینه را برای عفونت نیز فراهم می‌کند. پس توجه داشته باشید که بهتر است در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کنید. برای قرار گرفتن در روند درمان، می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر کمک بگیرید.

منابع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
832 نظرات
 1. نفیسه می گوید

  سلام وقتتون بخیر من بعضی وقتها استخوان های بعضی نقاط بدنم مثل کتف یا ساق پا یا یکی از انگشتام تیر میکشه حدود 2 ثانیه بعد خوب میشه تا دفعه بعدی میخواستم علتشو بدونم

 2. شادمهر می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه من چند وقتی میشه درد در دست چپ و لگنم از سمت چپ دارم
  وقتی که به مهمونی میرم و کمتر میخابم استخون درد شدیدی میگرم و نمیتونم از جام بلند بشم میشه لطفا راهنمایی کنید

 3. فرشته می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه من چند وقتی میشه درد در دست چپ و لگنم از سمت چپ دارم
  وقتی که به مهمونی میرم و کمتر میخابم استخون درد شدیدی میگرم و نمیتونم از جام بلند بشم میشه لطفا راهنمایی کنید

 4. ت می گوید

  سلام، من زنی ۴۱ ساله هستم، حدود چند ماهی هست که درد خفیفی در مغز استخوان ساق دستهام دارم. این درد پیش از پریود خیلی خیلی شدید میشود. قرص اهن و کلسیم و ویتامین دی مصرف میکنم اما نه دائم. بنظرتون چه کار مراقبتی و درمانی انجام دهم. تشکر. لطفا جواب را به ایمیلم بفرستید.

 5. سیامک می گوید

  سلام،بنده 42سالمه دو ماهی میشه که درد استخوان در مرحله اول در پاهام وبعد زانوهام والان هم در کتفم دارم که بصورت چرخشی هستش,یکی خوب میشه اون یکی شروع میشه،ممنون اگر راهنمایی کنید.

 6. سیامک می گوید

  سلام،بنده دو ماهی میشه که درد استخوان در مرحله اول در پاهام وبعد زانوهام والان هم در کتفم دارم که بصورت چرخشی هستش,یکی خوب میشه اون یکی شروع میشه،ممنون اگر راهنمایی کنید.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   دردهای چرخشی در مفاصل خصوصا اگر همراه با تورم و گرمی باشد نیاز به ازمایش خون جهت رد علل روماتولوژیک دارد
   به فوق تخصص روماتولوژی یا به متخصص داخلی مراجعه کنید

 7. رضا لطفی می گوید

  سلام خسته نباشید من مرد ۴۰ساله هستم ۲ماه درد شدید استخوان دارم هر قسمتی از بدنم مثل انگشتانم و بیشتر مچ پام وروی پام درد دارد و همه جا بدنم تق تق صدا میده صبح نمیتونم از جام بلند شم زانوم جواب نمیده خشک میشه باید به کمک چیزی بلند شم بعد از این کرونا ۲ماه پیش گرفتم این مشکل ایجاد شد ودیگه خوب نشد هر مسکنی حتی قویترین مسکن میخورم درد کم نمیشه ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 8. مهدی می گوید

  سلام من ۲۴ سالمه درد در قسمت قفس سینه طرف راست البته استخوان ها زمانی که فشار وارد کنم میاد این درد مربوط جدی میشود

 9. جواد می گوید

  سلام خدا قوت
  ۲۵ سالمه از بچگی درد استخوان دارم گاهی اوقات واقعا نمیشه تحمل کرد
  تقریباً ماهی یک بار هست
  به طوری که اول دست هام درد میگیرن بعد از مدتی پاها درد میگیرن یا بلعکس وقتی پا درد می‌گیرم دراز میکشم پاهامو به دیوار تکیه میدم آروم تر میشه و وقتی بلند میشم دو برابر درد میگیره بچه که بودم رفتم دکتر گفتن به خاطر رشد هستش ولی دیگه فکر نمیکنم اینطور باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام ، هر بار که دردها شروع میشه چقدر طول میکشه؟
   علایم دیگری همچون تب و لرز و دل درد و….همراهش هست؟

 10. fericanferycanm@gmail.com می گوید

  سلام چند روز هست بدن درد مثل کوفتگی و استخوان درد دارم 4 ماه پیش چکاب کلی دادم هیچی نبود فقط ویتامین سی کم بود چیکار کنم

 11. ایرانی دلیر می گوید

  سلام…..من حدود یک ماه ونیمی است ..که درد در مچ دست…انگشتان‌…زانو…و…..دارم….البته به صورت یکی یکی یعنی وقتی مچ دست درد دارد جایی دیگه نیست….ازمایش روماتیسم دادم که خداراشکر جوابش منفی بود…البته التهاب روده دارم….میشه بگید مشکل چیه….دکتر ارتوپد خم رفتم مشکلی نداشتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید علایم دیگر مثل تورم مفاصل، گرمی مفاصل، محدودیت حرکتی، خشکی صبحگاهی، مدت زمان درد در هر منطقه بررسی شود تا بتوان نظر داد

 12. ماریا می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خانم 21 ساله هستم ، حدوداً بعد از سن بلوغ استخون درد هام در قسمت های دست (بازو ،مچ) و پا ( ران ، ساق ) شروع شده ، و تقریباً هفته ای سه الی چهار بار شاید هم بیشتر این درد سراغم میاد و در حدی هستش که نمیتونم کاری انجام بدم و باید مسکن مخصوص استخون درد بخورم تا بتونم به کار های روزمره برسم ، آزمایش خون دادم ولی مشکلی نبود ، نمیدونم چه دکتری باید برم و چه درمانی رو باید شروع کنم .

 13. سرور می گوید

  سلام من ۱۹ سالمه مدتیه زانوهام درد خفیفی دارن ونمیتونم زیاد پاهامو جمع کنم یعنی باید پاهام رو دراز کنم حتی اگه برم مهمونی باز پاهامو نمیتونم زیاد جمع کنم ولی امروز بدون هیچ دلیلی زانوهام خیلی درد گرفتن وبعدش استخون پاهام شروع کردن به تیر کشیدن وبیشتر از ۶ ساعته که تو همین حالتن دلیلش چی میتونه باشه ؟ممنون میشم اگه جواب بدین

 14. زهرا سلیمانی می گوید

  سلام من زنی ۴۵ ساله هستم پارسال استخوان دستام درد میکرد حالت گز گز ودرد می‌گرفت وخوب میشد رفتم دکتر وآزمایش کامل دادم چیزی نبود ودکتر متخصص داخلی فقط برام یه قرصی نوشت که همه ویتامینا رو داشت بهتر شدم الان چند روزه دوباره مثل پارسال شدم چکار کنم منو راهنمایی کنید الان درددرناحیه دست وساق پا دارم چکارکنم ؟البته من مادرم ۲۴ سال پیش فوت شد وسرطان استخوان گرفت یعنی پوکی استخوان داشت درمان نکرد شد سرطان.من باید آزمایش تراکم استخوان بدم لطفا راهنمایی وبه چه دکتری برم؟

 15. خاطره می گوید

  سلام و وقت بخیر. من یک خانم با ۵۱ سال سن هستم. مدت دو سال درد شدید در استخوان یک پا دارم. و این درد شدیدتر شده. طوری که شب ها از درد نمیتونم خوب بخوابم. یه توده هایی هم در قسمت کمر در همان سمت راست بدن دارم، که متخصص مغز و اعصاب تشخیص التهاب دادند و تزریق کورتون در کمر و کشاله ران انجام دادن. اما بهتر نشدم‌ . استخوانم پای راستم از ران، و زانو و ساق و تازگی ها مچ پا ، به شدت درد داره.عرق شبانه هم دارم که البته ممکنه برای تغییرات هورمونی باشه. اما گاهی طوری هست که کاملا تمام لباس هام خیس میشن.
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 16. مهریاس می گوید

  باسلام وقت بخیرببخشید .دخترخانم مجردی هستم ک
  ۳۳سالمه ویمدته ک همش خسته هستم و درحال دراز کشیدنم و تامیخام راه برم تنگی نفس پیدامیکنم و ضعف توبدنم زیادشده..
  دکترای زیادی رفتم و داروهای زیادی بهم دادن .چندبار هم امپول نوربین خارجی زدم و نصف روز خوب بودم
  اما ب تازگی بمدت۸روزه ک استخوان پشت پای راستم(روی مچ پام) دردداره هرچقد روپام راه برن بی فایدست و ازدردزیاد پاموبایدزمین بکوبم تاکمی دردش کم بشه..شایدعلایم یکی ازداروهاییِ ک میخورم اما نمیدونم کدوم داروست ک دلیلش این شده..شایدم دلیلش چیزدیگریست یه راهنمایی کوچیک شما نجات دهنده حال من خاهدبود… چکارکنم و پیش چ دکتری برم؟آیا عوارض داروهامه؟ایامولتی ویتامین و منیرالی ک دکتربهم داده چاره دردم خاهدبود؟؟؟
  میشه کمکم کنیدلطفا🙏🏻😔🌹

 17. مجتبی شیرخانی می گوید

  سلام نزدیک سه ماهه درد انگشت وسط دست راست استخوان ارنج دست راست و مچ دست چپم داره البته تا سه ماه پیش والیبال میرفتم که ترک کردم ولی بهتر نشده شرایط درد در قسمتهایی که گفتم بهتر نشده علتش چی میتونه باشه

 18. فاطمه می گوید

  سلام ….چند مدته استخوان دنده م درد میکنه بعد ب همه جای بدنم دردش و میزنه یعنی درد گردشیه و استخوان های انگشت دست پا و کتف هم درد داره ولی بیشتر قسمت دنده هست و جاهای دیگه دردش گذریه و هر روز ب همین شکله دکتر هم رفتم گفت گرفتگیه عضلات ….ولی اینجوری نیست چون ک دردش تو بدنم مداومه

 19. علی ضیایی می گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون
  بنده ۴۵ سالمه بیماری نقرس دارم
  علاوه بر اون صبح ها و معمولا بعد از خواب
  احساس خواب آلودگی و درد در بدنم دارم
  و شب ها در پاهام احساس گرما دارم
  علتش کم خونی میتونه باشه یا چی؟

 20. Fatemeh می گوید

  همسر من ۳۱سالشه شدیدا درد داره استخواناش
  خودشم یه جوریه که دو دقیقه استخوان دستش دو دقیقه استخوان پاش کلا همه جاش
  الانم فصل گرماس سردشه پهلو هاش یخه دستاش داغه علتش چی‌میتونه باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   باید ازمایش خون و چکاپ بدهند
   جهت بررسی به متخصص داخلی مراجعه کنید

 21. عبدالقدیر علییار می گوید

  سلام .
  از معلومات تان واقعا ممنونم .
  یه خواهش دارم لطف کنید معلومات ارائه بدهید!
  من ۲۳ ساله هستم
  تقریبا ۵ ماه میشه وقتی خواب هستم طرف چپ درد در قسمت مغز استخوان بازو تا آرنج و گاهی هم در قسمت استخوان لگن تا زانو دارم که سبب بی‌خوابی و بی حوصلگی شده نمیدونم چی کار کنم . نظر و مشاوره ارزشمندم تون را نیازمندم .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا باید چکاپ و ازمایش خون انجام شود و سپس از نظر دیسگ گردن و دیسک کمر باید بررسی شوید
   جهت معاینه به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 22. رویا نیکزاد می گوید

  سلام خدمت شما!
  21 ساله هستم و مدت تقریباً دو هفته شده که در قسمت های استخوان ساق دست و ساق پا و بعضاً شانه و انگشتان درد مثلی گزگز وارد میشه و چند ثانیه درد میگیره و گم میشود، میشه لطف نموده رهنمایی کنید !
  ممنون تان!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر دردها مکرر و پراکندس از نظر کمبود کلسیم و ویتامین دی و کم خونی بررسی شین

 23. نسیم شریف می گوید

  سلام خسته نباشید
  ببخشید بنده ۲۹ سال دارم تقریبا ۴ روزی هست استخوان ساق پای چپم درد میکنه و امروز متوجه شدم که ناخون های پای سمت چپم انگار دارن میفتن انگشتهام احساس سردی دارن و هیچ مشکلی هم ندارم نه دیابت و نه چیز دیگه ای و این درد با مسکن خوب میشه
  میشه لطفا راهنمایی کنید که دلیلش چی هست

 24. نسرین حسینی می گوید

  سلام خسته نباشید من الان ۴۳ سالمه چند ساله ارتروز گردن وکتف وزانو دارم دیکس کمر هم دارم قبلا هم اینطوری شدم داخل استخوان‌ها م یخ میکنه ودرد میگیره خود به خودی خوب میشم ولی بعد از یه مدتی تکرار میشه وقتی کولر کار میکنه من استخوان دردم بیشتر میشه خواهش میکنم راهنمایی کنید من باید چه دکتری برم وعلت مریضی من چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   میتونید به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه

 25. آرین بابایی نزاد می گوید

  سلام من 15 سالمع کلا مثلا یزره پام کج کنم برعکس کنم یدفعه بخوام پامو راست کنم یه تق محکم میگه خیلی درد میگیره برا چی همه استخون بدن همینجور شده دستامم یه کم کج تر کنم تق میگه چرا اینجور شدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   با توجه به شرح حال و علایمی که گفتین جهت بررسی باید به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 26. فاطمه می گوید

  سلام وقتتون بخیر خانومی ۲۲ ساله هستم مدتی هست که استخوان های بدنم درد میکنه تیکه به تیکه مثلا انگشتم به شدت یا مچ دستم باز ول میکنه گردن مو میگیره بعد از زایمانم لگنم به شدت درد میکنه امکانش هست راهنمایی کنید میشه تیک عصبی باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   تیک عصبی که خیر، باید ابتدا ازمایش خون انجام شود، با توجه به زایمان اخیر و علایم، کلسیم و ویتامین دی چک شود

 27. اسما محمدی می گوید

  سلام ۲۱ سالمه یک ماهه پیش آبله مرغان گرفتم و از موقع شروع آبله تا الان که تموم استخوان درد دارم آیا خطر ناکه یا عادیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   استخوان درد اگر بعد از بهبود دوره تب طول کشیده نیاز به معاینه هست
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 28. هانی جواهری می گوید

  سلام ۳۰سالمه شبا بالم و پاهام درد میگیره یجوری که نفسم بند میاد و نمیتونم بخوابم از درد باید برم پیش چه دکتری؟و ایا خطرناکه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا بهتره یک چکاپ بدین
   جهت انجام ازمایش خون به متخصص داخلی مراجعه کنید

  2. عسل می گوید

   سلام۱۷ سالمه دوساله که دست ها و پاهام گاها درد شدیدی میگیره و استخونام تیر بد میکشن که انجام هیچ کاری برام مقدور نیست راه رفتن و کار کردن برام سخت میشه میشه بگید مشکلم چیه؟

 29. نيلوفر می گوید

  سلامرخانوم دكتر من ٣٢ سالمه ويتامين دي بدنم كمه روي٩ هست دكتر گفت هر ١٠ روز دارم امپوا ل ميزنم ولي شديدا استخون درد دارم قبلا بازوهامم بود الان استخوان بامه با دستام هم درد داره هم ميسوزه ممنون ميشم راهنمايي كنيد همش درد دارم خيلي اذيتم ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   بهتره ازمایشات تکمیلی بدین ، اگر درد منتشر و مفاصل دارین بهتره جهت بررسی به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 30. فریده می گوید

  سلام من33سالمه، اول درد انگشت داشتم بعد دست بعد مچ دست وکم کم همه بدنم درد گرفت خیلی خسته وبیحالم، مچ دست چپم اندازه بند انگشت زیر پوستش هست علتش چی میتونه باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   اگر درد مفاصل دارین بهتره ازمایشات تکمیلی بدین و به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه

 31. زراعت دوست می گوید

  سلام وقت بخیر خانم ۲۵ ساله هستم درد من از گردن شروع میشه میره روی کتف من و قلب همزمان دست و پای چپ منم همینجوری استخوانم درد میگیره و بی طاقت میشم دکتر قلب رفتم گفت از استرس هست مجدد برای چکاپ کامل پیش چه متخصصی برم؟!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   جهت معاینه و بررسی علل ارتوپدی بهتره به متخصص ارتوپدی یا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

  2. محدثه می گوید

   سلام وقت بخیر صبح هنگام استخوان هام خشک هستن به خصوص انگشت های دستام نمیتونم محکم مشت کنم و در طول روز هم انگار ساق پاهام تو یه تشت آب سرد بودند و هم سرده و هم درد داره و انگشتای دستام ،ساق دستام ،ران پام ،ساق پام درد دارند به طوری که مسکن میخورم تا آروم بشم بتونم کارهای روزمره ام رو انجام بدم .میشه راهنمایی کنید به چه متخصصی مراجعه کنم؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام دوست عزیز
    باید به فوق تخصص روماتولوژی مراجعه کنید

 32. نفس می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه و زانوی سمت چپم تقریبا دو هفته هست که درد داره وقتی که می‌خوام بشینم درد میگیره و وقتی که می‌خوام بلند بشم هم درد میگیره هر وقت که زانوم رو خم میکنم درد میگیره بعد وقتی که از خواب بیدارم میشم کل استخوان های بدنم درد داره انکار که یکی منو کوفته البته ۱ سال پیش آزمایش خون دادن دکتر گفت کمبود ویتامین دی دارم بهم قرص داد بعد از چند مدت که استفاده کردم دردم بهتر شد ولی بعد دیگه مصرف نکردم علت درد چیه ؟ ممکنه دوباره کمبود ویتامین دی داشته باشم؟ یا یه مشکل دیگه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکنه بخاطر کمبود ویتامین د باشه
   البته علل دیگر هم مثل کمبود کلسیم، کندومالاسی پتلا، علل اسیب به لیگامان ها و مینیسک و…باید مد نظر باشه
   با توجه به طول کشیدن علایمتون جهت بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 33. یاسمن می گوید

  سلام ۲۳ سالم دوسال پیش به پای چپم ضربه وارد شد(بالای پام پشت ران ) فقط زیاد درد گرفت جاش کبود نشد و الان حدود دوسال چند روز پشت سرهم در هفته پایم درد میگیره دردش گاهی کم گاهی زیاد ولی مداوم و به تازگی هرازگاهی موقع راه رفتن و نشستن برخاستن به مشکل میتونم پای سمت چپم حرکت بدم و حتی موقع خوابیدنم استخوان پام درد میگیره راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با توجه به طول کشیدن علایم به مدت ۲ سال و تشدید علایم لازمه معاینه شین و به متخصص ارتوپدی مراجعه کن

 34. سمیرا می گوید

  سلام شبتون بخیر
  خانم ۲۱ساله هستم که حدود بک هفته ای هست ساق های پام گودی کمر تا توی لگن و ساق دستام تو شب خیلی زیاد درد میگیره و الان در حال حاظر نسبت به شب گذشته دردش افزایش پیدا کرده
  در خانواده مادرم سابقه سرطان روده کبد و رحم داشت که اول رحم در اوردن بعد روده رو عمل کردن و دوسال شیمی درمانی میشدن و در حین شیمی درمانی متوجه غده در کبد شدن ولی بعدش بهبود پیداکردن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   بهتره ابتدا چکاپ کامل و بررسی کم خونی و ویتامین د و کلسیم و….بدین
   جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید

  2. پارمیس می گوید

   سلام علت دردتون چی بود چون من دقیقا همین بخش هاست دردم؟؟؟

 35. ناشناس می گوید

  سلام
  من ١٧سالمه واليبال بازي ميكنم و بعد از مدتي بازي مثلا نيم ساعت استخوان بلند پا.
  درد ميكنه و نميتونم پرش كنم
  علتش چيه ؟؟ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مکان درد دقیقا واضح مشخص نکردین
   اگر قسمت های انتهایی و نزدیک پاشنه هست عللی مثل تاندونیت ، فاشئیت پلانتار مطرحه و برای بررسی به متخصص ارتوپدی مراجعه کنید

 36. مریم می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  خانم ۲۰ ساله هستم حدودا دوران نوجوانی درد استخوان در نواحی ساق پا ، زانو ، ران و حتی استخوان دست هم احساس درد دارم .
  جوری که اصلا نمیتونم راه برم ، و ربطی به فعالیت روزانه اصلا نداره ، گاهی تمام روز فعالیتی نداشتم ولی شب تمام استخوان هام درد داشته.
  مشکل از چی میتونه باشه ؟
  چندین ساله با قرص دارم این درد رو درمان میکنم .

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   چکاپ دادین؟ کم خونی؟ کمبود کلسیم و ویتامین د۳؟ ازمایش تیرویید؟

 37. فرحناز بهرامی می گوید

  سلام خانم 39ساله هستم حدود7الی 8سال درد استخوان خواب رفتگی وگز گز کردن در استخوان دارم تا ب حال فقط ب پزشک عموی مراجعه کردم وهیچ نتیجه ای نگرفتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز،
   گزگز طولانی مدت ممکن عللی همچون کم خونی، کمبود ویتامین ها از جمله b12 و ویتامین d , علل اضطرابی و…. مطرح باشه، با توجه به شرح حالتون انجام چکاپ کامل و معاینه زیر نظر متخصص مغز و اعصاب انجام شه

 38. مریم دلنوازی می گوید

  مریم دلنوازی
  من حالا از مدت ۱۰ سال پیش درد در لگنم و وپای چپم از رانم شکسته ودوتا زانوام آرتروز شدید دارم کمرم تنگی نخاع داشتم عمل کردم اما دیسک کمرم خشک هست عمل نکردم اما تمام استخونام درد دارم هیچ نمیتوانم راه برم آیا مشکلم حل میشه چکار باید بکنم به چه دکتری باید مراجعت کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   ابتدا باید mri انجام شه تا محل دقیق آسیب و دیسک ها مشخص بشه
   سپس بنابر وضعییتون درمان صورت بگیره
   بهتره جهت بررسی به متخصص مغز و اعصاب یا متخصص طب فیزیکی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر