علت درد استخوان چیست

 • 1397-11-03
 • ۴۵۳۵۷۲ بازدید
 • 511
علائم درد استخوان

درد استخوان عبارت است از حساسیت شدید به درد و احساس درد و هر نوع ناراحتی در یک یا چند استخوان. این درد با دردهای عضلانی و مفصلی متفاوت است. برای آشنایی با علت‌های استخوان درد با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

درد استخوان معمولا به بیماری‌هایی نسبت داده می‌شود که می‌توانند عملکرد عادی یا ساختار استخوان را تحت تاثیر قرار دهند. ممکن است استخوان در حالت ثابت یا در حال حرکت باشد و درد را تجربه کنید.

عوامل ایجادکننده درد استخوان

بیماری‌ها و شرایط متعددی ممکن است منجر به درد در استخوان شود. این عوامل عبارت‌اند از:

جراحت و آسیب‌دیدگی

آسیب دیدگی یکی از دلایل شایع ابتلا به درد استخوان است. این درد معمولا ناشی از حوادثی مثل تصادف اتومبیل و سقوط از ارتفاع است. ضربه ممکن است سبب شکستگی در استخوان شود. هر آسیبی که به استخوان برسد، می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

کمبود مواد معدنی

استخوان‌های بدن برای اینکه قوی و محکم بمانند به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی عبارت‌اند از کلسیم و ویتامین دی. کمبود کلسیم و ویتامین دی، معمولا به پوکی استخوان منجر می‌شود که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مربوط به استخوان است. افرادی که در مراحل پیشرفته‌ پوکی استخوان قرار دارند، درد استخوان را تجربه می‌کنند.

سرطان متاستاتیک

نوعی از سرطان که در جای دیگری از بدن شروع می‌شود ولی به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا می‌کند. سرطان‌های سینه، ریه، تیروئید، کلیه و پروستات، از جمله سرطان‌هایی هستند که به استخوان هم سرایت می‌کنند.

سرطان استخوان

سرطان استخوان، رشد سلول‌های سرطانی در بافت استخوان است. این سرطان نسبت به سرطان متاستاتیک استخوان، نادرتر است. این بیماری می‌تواند درد در استخوان را ایجاد کند و باعث از بین رفتن یا آسیب رسیدن به ساختار عادی استخوان شود.

بیماری‌هایی که موجب اختلال در تامین خون برای استخوان می‌شود

بعضی از بیماری‌ها مثلا کم‌خونی داسی‌شکل، مانع از تامین خون برای استخوان‌ها می‌شود. بدون منبع مداوم و ثابت خون، بافت استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این مشکل، باعث ایجاد دردهای شدید و ضعف در استخوان‌ها می‌شود.

عفونت

اگر عفونت از استخوان ناشی شود یا به آن سرایت کند، می‌تواند به بیماری شدید و خطرناکی به نام عفونت استخوان (osteomyelitis) منجر شود. این عفونت در بافت استخوان می‌تواند سلول‌های استخوان را بکشد و باعث ایجاد درد استخوان شود.

سرطان خون

لوکمیا یا سرطان خون، سرطان مغز استخوان است. مغز استخوان در بیشتر استخوان‌ها پیدا می‌شود و مسئول تولید سلول‌های استخوانی است. افرادی که به سرطان خون مبتلا هستند، معمولا درد استخوان به خصوص در ساق پا را تجربه می‌کنند.

علائم درد استخوان چیست؟

یکی از قابل توجه‌ترین علائم درد استخوان، درد یا هر نوع ناراحتی در استخوان است چه استخوان، ثابت باشد چه در حال حرکت. دیگر علائم آن، به علت ایجاد درد استخوان بستگی دارد:

 • آسیب‌دیدگی: ورم، تغییر شکل یا شکستگی قابل مشاهده، ضربه‌ ناگهانی و محکم یا صدای خرد شدن در موقع آسیب
 • کمبود مواد معدنی: درد در بافت و عضلات، اختلالات خواب، ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات
 • پوکی استخوان: کمردرد، خمیدگی ستون فقرات، کاهش وزن به مرور زمان
 • سرطان متاستاتیک: علائم متعددی که به محل انتشار سرطان بستگی دارد مثلا سردرد، درد در قفسه سینه، شکستگی استخوان، تشنج، سرگیجه، زردی، تنگی نفس، ایجاد ورم در شکم
 • سرطان استخوان: افزایش شکستگی در استخوان‌ها، احساس کردن توده یا جرم زیر پوست، بی‌حسی یا خواب رفتگی (وقتی که تومور به یکی از عصب‌ها فشار می‌آورد)
 • عدم تامین خون برای استخوان: درد مفاصل، از دست دادن عملکرد مفاصل، ضعف
 • عفونت: قرمزی، رگه‌هایی در محل عفونت، ورم، احساس گرما در محل عفونت
 • لوکمیا: خستگی، رنگ‌پریدگی، تنگی نفس، عرق شبانه، کاهش وزن بی‌دلیل

درد استخوان در بارداری

درد در استخوان لگن، یکی از مشکلات رایج زنان باردار است. این درد معمولا به عنوان یکی از «دردهای لگن و کمر مرتبط با بارداری» در نظر گرفته می‌شود. علائم دیگر آن عبارت‌اند از درد در استخوان رحم، احساس سفتی در اندام و درد در مفاصل لگن.

این دردها معمولا تا بعد از زایمان ادامه دارد و قابل حل نیست. درمان‌های اولیه می‌تواند علائم را کاهش دهد. درمان‌های این مشکل عبارت‌اند از:

 • مانیپولاسیون یا درمان دستی برای حرکت صحیح مفاصل
 • فیزیوتراپی
 • تمرین در آب
 • تمرین برای تقویت عضلات کف لگن

این مشکل با وجود اینکه رایج است، ولی نرمال نیست. اگر چنین دردی را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

درد استخوان چطور تشخیص داده می‌شود؟

پزشک برای درمان باید دلیل ایجاد درد استخوان را پیدا کند. از بین بردن دلیل ایجاد درد استخوان، باعث کاهش یا حذف درد می‌شود. پزشک، تست‌های فیزیکی را انجام می‌دهد و سوابق بیمار را بررسی می‌کند.

سوالات رایج پزشکان برای تشخیص بیماری عبارت‌اند از:

 • در کدام نقطه درد دارید؟
 • اولین بار چه زمانی درد را حس کردید؟
 • آیا درد به مرور بدتر می‌شود؟
 • آیا علائم دیگری همراه با درد استخوان دارید؟
روش‌های تشخیص درد استخوان

پزشک ممکن است برای شما آزمایش خون بنویسد تا کمبود ویتامین‌ها و علائم سرطان را تشخیص دهد. آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند که عفونت و اختلالات غدد فوق کلیه را که باعث اختلال در سلامت استخوان می‌شود، تشخیص دهد.

 • سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی و عکس از استخوان، از دیگر مواردی است که به پزشک در تشخیص آسیب و نواحی تحت تاثیر قرار گرفته، جراحات و تومورهای موجود در استخوان کمک می‌کند.
 • تست‌های ادرار می‌تواند اختلالاتی که در مغز استخوان وجود دارد شناسایی کند از جمله مولتیپل میلوما.
 • در برخی از موارد، پزشک، چندین آزمایش و تست را درخواست می‌کند تا بیماری‌های مختلف را بررسی کند و علت دقیق ایجاد درد استخوان را تشخیص دهد.

درد استخوان چگونه درمان می‌شود؟

وقتی پزشک، علت درد استخوان را تشخیص دهد، درمان را شروع می‌کند. ممکن است پزشک توصیه کند که نواحی آسیب دیده را تا حد امکان در حالت استراحت قرار دهید. همچنین احتمال دارد که داروی مسکن برای کمتر کردن دردهای شدید استخوان، تجویز کند.

اگر پزشک در مورد علت اصلی بیماری، اطمینان نداشته باشد و احتمال عفونت را در نظر بگیرد، برای بیمار، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حتی اگر علائم شما ظرف چند روز بهبود پیدا کرد، حتما دوره‌ درمان را کامل کنید و داروهای خود را کامل بخورید.

کورتیکواستروئیدها از داروهای رایجی هستند که برای کاهش التهاب تجویز می‌شوند.

انواع درمان‌های درد استخوان

مصرف داروهای مسکن

داروهای مسکن از جمله داروهای رایجی است که پزشکان برای کاهش درد استخوان تجویز می‌کنند. البته داروهای مسکن، علت اصلی درد استخوان را درمان نمی‌کنند. داروهایی که بدون نسخه‌ پزشک ارائه می‌شوند مثلا ایبوپروفن، استامینوفن می‌توانند برای کاهش درد، مورد استفاده قرار بگیرند. داروهایی مثل پاراستامول یا مورفین، در صورت وجود درد متوسط تا شدید، توسط پزشک تجویز می‌شوند.

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها

اگر عفونت استخوان داشته باشید، پزشک، آنتی‌بیوتیک‌های قوی تجویز می‌کند تا عامل اصلی مسبب عفونت را از بین ببرد. این آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است سیپروفلوکساسین، کلیندامایسین یا وانکومایسین باشد.

درمان با مکمل‌های غذایی

افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند باید سطح ویتامین دی و کلسیم بدن را افزایش دهند. پزشک ممکن است برای جبران کمبود مواد معدنی، برای شما مکمل‌های دارویی تجویز کند. این مکمل‌های غذایی به شکل‌های قرص، مایع و محصولات جویدنی، عرضه می‌شود.

درمان‌های مربوط به سرطان

درمان کردن درد استخوان ناشی از سرطان، سخت است. پزشک برای کاهش درد باید ابتدا سرطان را درمان کند. رایج‌ترین درمان‌های سرطان عبارت‌اند از جراحی، پرتو درمانی و شیمی‌درمانی که حتی می‌تواند درد استخوان را افزایش دهد.

بیس فسفونات از جمله داروهایی هستند که برای پیشگیری از آسیب دیدن استخوان و درد استخوان در افراد مبتلا به سرطان‌های متاستاتیک، تجویز می‌شوند.

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن بخش‌هایی از استخوان که به دلیل عفونت از بین رفته‌اند، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید. همچنین برای جاانداختن استخوان‌های شکسته یا تومورهای ایجاد شده بر اثر سرطان نیز ممکن است عمل جراحی برای بیماران تشخیص داده شود.

در آسیب‌های حاد، ممکن است به جراحی‌های ترمیمی برای جایگزین کردن مفاصل نیاز پیدا کنید.

پیشگیری از درد استخوان

هر چقدر استخوان‌های محکم‌تر و سالم‌تری داشته باشید، کمتر در معرض آسیب و ابتلا به درد استخوان قرار می‌گیرید. برای اینکه سلامت استخوان خود را حفظ کنید، به این نکات توجه کنید:

 • برنامه ورزشی منظم
 • دریافت کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی
 • اجتناب از سیگار

علاوه بر بهبود سلامت استخوان، باید از آسیب‌هایی که موجب ایجاد درد در استخوان می‌شود، اجتناب کنید. محیط خانه را مرتب نگه دارید تا خطر سقوط و افتادن، کمتر شود. فرش‌ها را در جای خود محکم کنید که لیز نخورند و نور کافی برای خانه تامین کنید. هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها، مراقب باشید. برای انجام فعالیت‌های ورزشی به خصوص ورزش‌های تماسی مثل بوکس و فوتبال، لباس و تجهیزات ایمنی مناسب داشته باشید.

ریکاوری درد استخوان

در بسیاری از موارد، درمان مشکلاتی که باعث ایجاد درد استخوان شده است، مدت‌ها طول می‌کشد. مثلا دردی که ناشی از شیمی‌درمانی یا شکستگی است.

در جریان ریکاوری، به ناحیه‌ آسیب‌دیده ضربه وارد نکنید. ضربه زدن و عدم ملایمت در برخورد با اعضای آسیب دیده، باعث تشدید درد می‌شود. تا جایی که ممکن است، به نواحی آسیب‌دیده استراحت بدهید و برای جلوگیری از اسیب‌های آتی، تا حد امکان، عضو مربوطه را حرکت ندهید.

در بعضی از موارد، ابزارهای مختلف می‌تواند باعث کاهش درد در ناحیه شود مثلا آتل‌بندی، گچ گرفتن و غیره برای حمایت عضو آسیب دیده و کمک به بهبود آن استفاده می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد استخوان معمولا ناشی از بیماری‌های جدی و خطرناک است. حتی درد ملایم استخوان ممکن است نشانی از یک فوریت پزشکی باشد. اگر درد استخوان بی‌دلیل دارید که ظرف مدت چند روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین، اگر درد استخوان با علائمی مثل کاهش وزن، کاهش اشتها و خستگی عمومی بدن همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد استخوان ناشی از آسیب دیدگی باشد، نیاز به ویزیت فوری پزشک دارد. شکستگی ناشی از آسیب مستقیم، درمان‌های دارویی هم دارد. بدون درمان صحیح، استخوان‌ها ممکن است در جای نادرستی جوش بخورند و ترمیم شوند که باعث ایجاد اختلال در حرکت دادن استخوان می‌شود. این آسیب دیدگی‌ها زمینه را برای عفونت نیز فراهم می‌کند. پس توجه داشته باشید که بهتر است در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کنید.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد استخوان چیست»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

511 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانمی ۳۹ ساله هستم کم کاری تیروئید دارم گاهی تنگی نفس دارم.کیست هموراژیک دارم که چند ماهه قرص ضد بارداری مصرف می کنم.مدتی پیش درد ناگهانی و نسبتا شدید در استخوانهایم به صورت پراکنده احساس میکردم که خود به خود خوب شد و الان مجددا این دردها برگشته و ناگهان در قسمتی از بدنم استخوان درد در حد چند ثانیه تا یک دقیقه و گاهی کمی بیشتر می گیرم.ممنون میشم راهنماییم کنید که دلیل درد چیه؟

 2. سلام.اقای هستم که سن۴۳ ساله از اهواز که چند ماه با درد دست وپا و انگشت ومچ دست وبازو دچار شدم.البته ناگفته نماندمن قبلا از ناحیه کمر عمل جراحی روی ستون فقرات انجام دادم بروی مهره ۳و۴و۵پلا تین گذاشتن با این حال چندسال میگذرد دردم چند ماه شروع شده شاید هم از قرص که قبل استفاده می کردم خواهشمند راهنمایی کنید چکار کنم.ممنونم

  • سلام
   دوست عزیز باید آزمایش خون و کلسیم و ویتامین د و فاکتورهای روماتیسمی بدهید

 3. سلام وقتتون بخیر…درد خفیفی در ساق پا دارم …هیچ زائده ایی ندارم …همیشه هم درد نمیگیره گاهی اوقات شروع به درد میکنه…وزنم پایینه اما کاهش نداشتم…تب هم ندارم ..

 4. سلام
  خانمی ۳۴ ساله هستم .احساس دائمی درد در قسمت بندهای انگشت وکتفها و پشت آن بخصوص دست چپ و درد گردن دارم تازگی ها هم سمت چپ صورتم بالای چشمها وپیشانی و پشت گوشها درد زیادی احساس میکنم .کلا همیشه بدن درد و احساس خستگی زیاد دارم آزمایش خون دادم مقدار فسفر بالاست ولی کلسیم نرمال و ویتامین دی پایین هست که کپسول ویتامین دی دو هفته ای یکبار مصرف میکنم .مقداری هم کم چربی خون دارم بقیه آزمایشها نرمال هست وهمیشه ضعف در استخوان های پا دارم .لطفا راهنمایی کنید وعلت اینکه فسفر بالا دارم چیه و برای درد هام چیکار کنم

  • سلام
   دوست عزیزم
   آیا در آزمایش ها فاکتورهای روماتیسمی (anti ccpو RF)،تب مالت(wright و 2ME) و ESR و cRp بررسی شده یا خیر؟
   اگر بررسی نشده باید بررسی شوند

 5. سلام.من ی زن ۳۲ سالم الان نزدیک دوهفته س در قسمت دستام احساس درد میکنم وزنم ۱۰۸ کیلویه امانسبت ب هیکلم استخوان دست و پاهام ضعیف هستن
  ی دختر دوساله دارم و ب خاطر نگهداری از مادر همسرم و کار منزل همه میگن درد دستهات بخاطر فشار کاره.ایا این دردم ک در قسمت مچ .ارنج و بازوهام دارم طبعیه یا..
  بخاطر اینکه مشکل جدی باشه خیلی استرس دارم
  خواهشا راهنماییم کنین??

 6. سلام من چندما ه پیش دچار درد کتف، بازو ،چندتا از مفصل های انگشت دست وپا، مچ پای چپ بودم که این درد ها باخوردن ویتامینd3ومکمل ها کمتر شده وازمایش روماتیسم وتیروئید هم دادم که خداروشکر نبود وجالبه این دردا باخواب شب وشروع خونریزی پریودی به پایان میرسد به نظر شما علت این دردا چیه؟

 7. با سلا مرسی از مطالب مفید تون من ۳۰ سال دارم پارسال هم ب دلیل تیروئید ناشی از اضطراب قرص پردینزول مصرف میکردم و ویتامین D بدنم کم هست
  جدیدا هم وسایل ها از دستم میفتن و نمیتونم کنترل کنم
  مهمتر از همه اینکه چند روزی هست استخان دست هام و پاهام خیلی درد میکنه در حدی ک احساس میکنم دارن میشکنن

 8. سلام وقت بخیر دختر۲۸ساله یی هستم،یکسال از ازدواجم میگذره. همیشه موقع پریود درد خیلی شدید دارم که با استراحت مطلق خوب میشه، چند وقتیه استخوان درد دارم بیشتر از ناحیه غضروف کتف و ران اما این بار موقع پریودی استخوان درد شدید دارم و لگنم ورم کرده بدنم سرده تنگی نفس و قلب درد هم به خاطر استرس تقریبا چندوقت یبار دارم. با استخوان درد سنگینی نفسم دارم و واقعا درد غیرقابل تحملیه مخصوصا از قسمت لگن و تا حدودی کمرم بخاطر کرونا خیلی وقته بیرون نرفتم و نمی تونم دکترم برم اول فک کردم عفونت باشه ولی بدنم گرم نیست، اینم بگم قبل از این پریودی ترشح سبز بدون بو یکم داشتم

 9. سلام من ازچند سال پیش بندهای انگشتان دست پا درد شروع شد بد کمرو زانو نیز درگیر شد الان حدود ۵ ماهی هست زایمان کردم درد اسخوانهای بدنم بیشتر شده وکل مفصلهای بدن گرفته ودرد شدید داره ل لطف کنید منو راهنمایی کنید من ترس شدید از سرطان استخوان دادم

 10. سلام ، ۲۴ ساله هستم، حدود سه سالی هست دردی توو پام از ران پا تا ناحیه ساق پا احساس میکنم به صورتی ک درد شدیده اما نمیتونم متوجه بشم کدوم قسمت پام درد داره و درد کامل توو استخوان پام احساس میشه یجوری ک انگار مغز استخوان پام درد میکنه
  این درد مقطعیه بدون دلیل خاص میاد و بدون انجام کار خاصی هم از بین میره

 11. سلام وقت بخیر خسته نباشید …دو روزه که استخوان های زانو و زانو ب پایین درد میکنه با استامینوفن خوب نشد احساس سرما هم مکنم همش کنار بخاری هستم از یک ماه پیش پاهام عرق میکردن شبا الان تمام بدنم عرق میکنه خسته و کوفته وکم انرژی هستم ، یک ماهی هم میشه کم اشتها شدم ، یم ماهه قرص سیتالوپرام، پروپرانول، بوسپیراکس و استفاده میکنم ، تب، سرفه ،سردرد ندارم ، سنگ کلیه و افتادگی میترال دارم . ایا این علایم ک گفتم میتونه از عوارض قرص هایی که مخورم باشه؟؟؟ یا مشکل دیگه ای دارم ؟

 12. سلام من 19 سالمه ،طی یک سالونیم 3 بار دستوپام شکست اول زانو( بعد شکستگی کاهش وزن ۱۰ کیلویی) دوم مچ دست و سوم کف پا ،الان چند ماهه درد استخوان شدیدی دارم کل استخوان بدنم درد شدیدی داره بیشتر کمرم قفسه سینم و مچ دستا وپاها ، آزمایش تراکم استخوان برای کمرم دادم دکتر گفت کمرم داره پوکی استخوان میگیره ، کلا پیش چندتا دکتر رفتم اما داروهایی که دادن تاثیر نداشت فقط دردم رو آروم میکرد ، الانم رفتم پیش یه دکتر دیگه و آزمایش دادم و منتظرم تا دکتر بیاد برم پیشش ، بنظرتون مشکل من چیه؟ و چطور حل میشه؟

 13. سلام خسته نباشید ببخشید من تو پاهام احساس ضعف و تیر کشیدن و سوزن و سوزن شدن و درد شدید دارم از ران پا تا کف پاهام

 14. سلام خوبید ببخشید مزاهم وقتتان شدم من یک دختر 13 ساله هستم استخوان های پاهایم درد میکند مدتی اگر میتونید ما را راهنمایی کنید از مقالاتخوشم اومد

  • سلام
   دوست عزیز
   توضیحات شما کامل نیست
   کدام قسمت پا
   از کی شروع شده
   چه وقتی دردش بیشتر است
   تب و یا لرز هم دارید و….

 15. سلام ببخشید من چند روز استخوان هر دو پام درد میکنه و شب ها دردش بیشتر می شود لطفاً راهنمایی کنید

  نزدیک به یک هفته است درد میکنه ولی شبها دردش بیشتره.دو ساعت پیش یک عدد دیکلوفناک و یک عدد متوکاربامول خوردم دردش ساکت تر شد

 16. سلام‌‌ دکتر جان من درد شدید استخوان دارم همه بدنم به خصوص پشت کمر دستم‌ که می‌زنی به استخوان‌هام‌ درد داره چه کار باید بکنم ممنون

  • سلام
   درد از کی شروع شده
   همراه تب؟تهوع؟بی حالی؟

  • سلام
   درد از کی شروع شده
   همراه تب؟تهوع؟بی حالی؟ سردرد
   سایر علایم کاملا توضیح داده شود

 17. سلام . خسته نباشید
  من دو سه روزیه که احساس درد خفیف در عضلات پا دارم . یک مقدار هم استخوان مچ دست هایم درد میکنه و بعد خوب میشه یا مثلا ناخن های دستم گز گز میکنه یک مقدار
  21 سال دارم و مرد هستم و سابقه هیچ بیماری ندارم . فقط یک مقدار کم خونی دارم و از لحاظ بدنی لاغر و کم غذا هستم همیشه
  ممنون میشم راهنمایی

 18. سلام
  ۳۴ سالم هست.حدود یک هفته هست که درد در گردن و دوتا از مفصل های انگشت دست راستم و کلا خشکی و درد در دستانم و دوتا پاهام و مخصوصا ارنج و اشیل پا هام احساس میکنم
  قبلا هم و همیشه درد هایی در استخوان و ماهیچه هام داشتم ولی این درد ضربه ای و ممتد هست مخصوصا در مفصل انگشتم انگار ضربه خوده ولی ضربه ای نخورده و خوب نمیشه
  الان که کرونا هست نمیتونم برم دکتر
  از طرفی همیشه وزنم کمه(۴۰) و مرتب غذا نمیخورم…همیشه قرصای ویتامین میخورم ولی نمیدونم الان کمبودی دارم یا نه…
  ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید
  بد تشکر

 19. درد استخوان در ارنج و کف پا

 20. با سلام و وقت بخیر
  توضیحات عالی بودن
  من ۳۳ سالمه و درد اول از مچ دست چپ شروع شد الان درد تا بازوی ادامه پیدا میکنه و سر انگشتان دست راست هم مچش درد گرفته و همینطور زانوها طوری که راه میرم استخونام صدا میدن درد قفسه سینه دارم و تنگی نفس و خستگی پیش پزشک رفتم بهم قرض کلسیم +دی دادن و امپول نروبیون که با وجود اینا بهبود پیدا نکردم و هر روز داره این درد به قسمتهای دیگه سرایت میکنه کاهش وزن ندارم و ام ار آی از مچ دست هم دادم با توجه به شرایط الان کرونا نمی تونم به پزشک مراجعه کنم خواهش میکنم راهنمایی ام کنید و بگید مشکلم چی هست.

  • سلام
   علایم شما پراکنده است و مدت بروز علایم را ذکر نکرده اید
   اما اگر تنگی نفس و خستگی دارید و دردهای استخوان به تازگی بروز کرده لازم است حتما جهت معاینه به متخصص داخلی مراجعه کنید یااز مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با متخصص داخلی استفاده کنید

 21. سلام
  سجادی هستم ۳۲ ساله
  بنده یه دوسالی هست که استخوانهای ساق دستم و گاهی اوقات ساق پاهام درد می گیره در حدی که به سختی میتونم چیزیرو بردارم .یه مسکن که میخورم خوب میشه . کل این جریان زمانی رخ میده که من غذاهایی با طبع سرد میخورم .
  نظر شما چیه ؟
  تا به حال هم دکتر نرفتم برا مریضیم

 22. سلام ببخشید من دختر ۲۳ ساله هستم
  دو شبه که پای راستم از کف پا تا ران درد میکنه مثل درد پریود،اما پریودم یه هفتس پاک شدم ،پیاده روی هم زیاد ندارم،میشه بگین علتش چیه

 23. سلام و وقت بخیر
  من 38سالمه و آلن نزدیک 10روزه که دستهایم از آرنج به پایین مخصوصا کف دست و انگشتان درد می‌کنه و خواب می‌ره
  ماساژ و غیره فایده ای ندارد
  گوشی توی دستم میگیرم وتایپ میکنم خواب می‌ره
  چند روز پیشش با تینر 20هزار وسمباده لرزان کار کردم
  می‌تونه از اونا باشه
  ممنونم

 24. سلام و وقت بخیر
  من 38سالمه و آلن نزدیک 10روزه که دستهایم از آرنج به پایین مخصوصا کف دست و انگشتان درد می‌کنه و خواب می‌ره
  ماساژ و غیره فایده ای ندارد
  گوشی توی دستم میگیرم وتایپ میکنم خواب می‌ره
  چند روز پیشش با تینر 20هزار کار کردم وبا سمباده لرزان
  می‌تونه از اونا باشه
  ممنونم

 25. سلام خسته نباشید دکتر سال نو مبارک من ۴۵ سالمه درد دست پا دارم ودست پا هم خیلی داغ میشه همیشه باید مالش بدم تا یک خورده ساکت بشه ممنون از راهنمایتون

  • سلام
   سال نو مبارک
   دوست گرامی باید آزمایش کم خونی،کلسیم ،تیرویید و ویتامین د۳ و تب مالت و فاکتورهای روماتیسمی انجام شود.به متخصص داخلی مراجعه کنید

 26. سلام من 17سالمه هراز گاهی استخوان دست پام دردوسوزش میکرد ولی الان چند روزه زانو درد هم ب اونا اضافه شدع لطفا راهنماییم کنید.

  • سلام
   در فرصت مناسب آزمایش کم خونی و کلسیم و ویتامین د۳ بدهید

   • سلام من 20 سالمه
    بعضی وقتا ک هوا سرده استخوان های پام درد میگیره ولی درد استخوان های دستم از آرنج تا مچ م بهش اضافه شده… با ویتامین د کمتر میشه دردش؟

    • سلام
     ابتدا باید آزمایش انجام شود و سطح کم خونی و کلسیم و ویتامین د و منیزیوم و…چک شود

 27. سلام ۲۷ ساله هستم مدتی هست استخوان درد و کمردرد دارم طوری ک احساس میکنم مغز استخوانم درد می‌کنه ، ممنون میشم راهنمایی کنید و علت رو بگید

 28. سلام چند وقت هست در تمام بدنم احساس بی حالی وبی حسی میکنم واستخوان دست وپاهام بشدت درد میکنه آزمایش دادم اما جوابش به دکتر نشان ندادم هنوز به خاطر قرنطینه کرونا

 29. سلام ۱۷ سالمه دو ماهی هست که دستام بازوم کف پاهام یهو شروع میکنه به درد گرفتن دیگه واقعا خسته شدم به نظرتان برا چیه؟خواهش جواب بدین خیلی میترسم

 30. سلام دختری 28 ساله هستم سالی یک بار زانو های من قفل میکنه و باور شدید همراه امسال زانو ارنج و کتف من درد بسیار شدیدی داره نمیتوانم تکان دهم لطفا کمکم کنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر