علت درد استخوان چیست

 • 1397-11-03
 • ۴۵۳۵۲۱ بازدید
 • 511
علائم درد استخوان

درد استخوان عبارت است از حساسیت شدید به درد و احساس درد و هر نوع ناراحتی در یک یا چند استخوان. این درد با دردهای عضلانی و مفصلی متفاوت است. برای آشنایی با علت‌های استخوان درد با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

درد استخوان معمولا به بیماری‌هایی نسبت داده می‌شود که می‌توانند عملکرد عادی یا ساختار استخوان را تحت تاثیر قرار دهند. ممکن است استخوان در حالت ثابت یا در حال حرکت باشد و درد را تجربه کنید.

عوامل ایجادکننده درد استخوان

بیماری‌ها و شرایط متعددی ممکن است منجر به درد در استخوان شود. این عوامل عبارت‌اند از:

جراحت و آسیب‌دیدگی

آسیب دیدگی یکی از دلایل شایع ابتلا به درد استخوان است. این درد معمولا ناشی از حوادثی مثل تصادف اتومبیل و سقوط از ارتفاع است. ضربه ممکن است سبب شکستگی در استخوان شود. هر آسیبی که به استخوان برسد، می‌تواند باعث ایجاد درد شود.

کمبود مواد معدنی

استخوان‌های بدن برای اینکه قوی و محکم بمانند به انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی نیاز دارند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی عبارت‌اند از کلسیم و ویتامین دی. کمبود کلسیم و ویتامین دی، معمولا به پوکی استخوان منجر می‌شود که یکی از رایج‌ترین بیماری‌های مربوط به استخوان است. افرادی که در مراحل پیشرفته‌ پوکی استخوان قرار دارند، درد استخوان را تجربه می‌کنند.

سرطان متاستاتیک

نوعی از سرطان که در جای دیگری از بدن شروع می‌شود ولی به سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا می‌کند. سرطان‌های سینه، ریه، تیروئید، کلیه و پروستات، از جمله سرطان‌هایی هستند که به استخوان هم سرایت می‌کنند.

سرطان استخوان

سرطان استخوان، رشد سلول‌های سرطانی در بافت استخوان است. این سرطان نسبت به سرطان متاستاتیک استخوان، نادرتر است. این بیماری می‌تواند درد در استخوان را ایجاد کند و باعث از بین رفتن یا آسیب رسیدن به ساختار عادی استخوان شود.

بیماری‌هایی که موجب اختلال در تامین خون برای استخوان می‌شود

بعضی از بیماری‌ها مثلا کم‌خونی داسی‌شکل، مانع از تامین خون برای استخوان‌ها می‌شود. بدون منبع مداوم و ثابت خون، بافت استخوان شروع به تحلیل رفتن می‌کند. این مشکل، باعث ایجاد دردهای شدید و ضعف در استخوان‌ها می‌شود.

عفونت

اگر عفونت از استخوان ناشی شود یا به آن سرایت کند، می‌تواند به بیماری شدید و خطرناکی به نام عفونت استخوان (osteomyelitis) منجر شود. این عفونت در بافت استخوان می‌تواند سلول‌های استخوان را بکشد و باعث ایجاد درد استخوان شود.

سرطان خون

لوکمیا یا سرطان خون، سرطان مغز استخوان است. مغز استخوان در بیشتر استخوان‌ها پیدا می‌شود و مسئول تولید سلول‌های استخوانی است. افرادی که به سرطان خون مبتلا هستند، معمولا درد استخوان به خصوص در ساق پا را تجربه می‌کنند.

علائم درد استخوان چیست؟

یکی از قابل توجه‌ترین علائم درد استخوان، درد یا هر نوع ناراحتی در استخوان است چه استخوان، ثابت باشد چه در حال حرکت. دیگر علائم آن، به علت ایجاد درد استخوان بستگی دارد:

 • آسیب‌دیدگی: ورم، تغییر شکل یا شکستگی قابل مشاهده، ضربه‌ ناگهانی و محکم یا صدای خرد شدن در موقع آسیب
 • کمبود مواد معدنی: درد در بافت و عضلات، اختلالات خواب، ضعف، خستگی، گرفتگی عضلات
 • پوکی استخوان: کمردرد، خمیدگی ستون فقرات، کاهش وزن به مرور زمان
 • سرطان متاستاتیک: علائم متعددی که به محل انتشار سرطان بستگی دارد مثلا سردرد، درد در قفسه سینه، شکستگی استخوان، تشنج، سرگیجه، زردی، تنگی نفس، ایجاد ورم در شکم
 • سرطان استخوان: افزایش شکستگی در استخوان‌ها، احساس کردن توده یا جرم زیر پوست، بی‌حسی یا خواب رفتگی (وقتی که تومور به یکی از عصب‌ها فشار می‌آورد)
 • عدم تامین خون برای استخوان: درد مفاصل، از دست دادن عملکرد مفاصل، ضعف
 • عفونت: قرمزی، رگه‌هایی در محل عفونت، ورم، احساس گرما در محل عفونت
 • لوکمیا: خستگی، رنگ‌پریدگی، تنگی نفس، عرق شبانه، کاهش وزن بی‌دلیل

درد استخوان در بارداری

درد در استخوان لگن، یکی از مشکلات رایج زنان باردار است. این درد معمولا به عنوان یکی از «دردهای لگن و کمر مرتبط با بارداری» در نظر گرفته می‌شود. علائم دیگر آن عبارت‌اند از درد در استخوان رحم، احساس سفتی در اندام و درد در مفاصل لگن.

این دردها معمولا تا بعد از زایمان ادامه دارد و قابل حل نیست. درمان‌های اولیه می‌تواند علائم را کاهش دهد. درمان‌های این مشکل عبارت‌اند از:

 • مانیپولاسیون یا درمان دستی برای حرکت صحیح مفاصل
 • فیزیوتراپی
 • تمرین در آب
 • تمرین برای تقویت عضلات کف لگن

این مشکل با وجود اینکه رایج است، ولی نرمال نیست. اگر چنین دردی را تجربه می‌کنید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

درد استخوان چطور تشخیص داده می‌شود؟

پزشک برای درمان باید دلیل ایجاد درد استخوان را پیدا کند. از بین بردن دلیل ایجاد درد استخوان، باعث کاهش یا حذف درد می‌شود. پزشک، تست‌های فیزیکی را انجام می‌دهد و سوابق بیمار را بررسی می‌کند.

سوالات رایج پزشکان برای تشخیص بیماری عبارت‌اند از:

 • در کدام نقطه درد دارید؟
 • اولین بار چه زمانی درد را حس کردید؟
 • آیا درد به مرور بدتر می‌شود؟
 • آیا علائم دیگری همراه با درد استخوان دارید؟
روش‌های تشخیص درد استخوان

پزشک ممکن است برای شما آزمایش خون بنویسد تا کمبود ویتامین‌ها و علائم سرطان را تشخیص دهد. آزمایش خون به پزشک کمک می‌کند که عفونت و اختلالات غدد فوق کلیه را که باعث اختلال در سلامت استخوان می‌شود، تشخیص دهد.

 • سی‌تی اسکن، ام‌آر‌آی و عکس از استخوان، از دیگر مواردی است که به پزشک در تشخیص آسیب و نواحی تحت تاثیر قرار گرفته، جراحات و تومورهای موجود در استخوان کمک می‌کند.
 • تست‌های ادرار می‌تواند اختلالاتی که در مغز استخوان وجود دارد شناسایی کند از جمله مولتیپل میلوما.
 • در برخی از موارد، پزشک، چندین آزمایش و تست را درخواست می‌کند تا بیماری‌های مختلف را بررسی کند و علت دقیق ایجاد درد استخوان را تشخیص دهد.

درد استخوان چگونه درمان می‌شود؟

وقتی پزشک، علت درد استخوان را تشخیص دهد، درمان را شروع می‌کند. ممکن است پزشک توصیه کند که نواحی آسیب دیده را تا حد امکان در حالت استراحت قرار دهید. همچنین احتمال دارد که داروی مسکن برای کمتر کردن دردهای شدید استخوان، تجویز کند.

اگر پزشک در مورد علت اصلی بیماری، اطمینان نداشته باشد و احتمال عفونت را در نظر بگیرد، برای بیمار، آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حتی اگر علائم شما ظرف چند روز بهبود پیدا کرد، حتما دوره‌ درمان را کامل کنید و داروهای خود را کامل بخورید.

کورتیکواستروئیدها از داروهای رایجی هستند که برای کاهش التهاب تجویز می‌شوند.

انواع درمان‌های درد استخوان

مصرف داروهای مسکن

داروهای مسکن از جمله داروهای رایجی است که پزشکان برای کاهش درد استخوان تجویز می‌کنند. البته داروهای مسکن، علت اصلی درد استخوان را درمان نمی‌کنند. داروهایی که بدون نسخه‌ پزشک ارائه می‌شوند مثلا ایبوپروفن، استامینوفن می‌توانند برای کاهش درد، مورد استفاده قرار بگیرند. داروهایی مثل پاراستامول یا مورفین، در صورت وجود درد متوسط تا شدید، توسط پزشک تجویز می‌شوند.

تجویز آنتی‌بیوتیک‌ها

اگر عفونت استخوان داشته باشید، پزشک، آنتی‌بیوتیک‌های قوی تجویز می‌کند تا عامل اصلی مسبب عفونت را از بین ببرد. این آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است سیپروفلوکساسین، کلیندامایسین یا وانکومایسین باشد.

درمان با مکمل‌های غذایی

افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند باید سطح ویتامین دی و کلسیم بدن را افزایش دهند. پزشک ممکن است برای جبران کمبود مواد معدنی، برای شما مکمل‌های دارویی تجویز کند. این مکمل‌های غذایی به شکل‌های قرص، مایع و محصولات جویدنی، عرضه می‌شود.

درمان‌های مربوط به سرطان

درمان کردن درد استخوان ناشی از سرطان، سخت است. پزشک برای کاهش درد باید ابتدا سرطان را درمان کند. رایج‌ترین درمان‌های سرطان عبارت‌اند از جراحی، پرتو درمانی و شیمی‌درمانی که حتی می‌تواند درد استخوان را افزایش دهد.

بیس فسفونات از جمله داروهایی هستند که برای پیشگیری از آسیب دیدن استخوان و درد استخوان در افراد مبتلا به سرطان‌های متاستاتیک، تجویز می‌شوند.

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن بخش‌هایی از استخوان که به دلیل عفونت از بین رفته‌اند، نیاز به عمل جراحی پیدا کنید. همچنین برای جاانداختن استخوان‌های شکسته یا تومورهای ایجاد شده بر اثر سرطان نیز ممکن است عمل جراحی برای بیماران تشخیص داده شود.

در آسیب‌های حاد، ممکن است به جراحی‌های ترمیمی برای جایگزین کردن مفاصل نیاز پیدا کنید.

پیشگیری از درد استخوان

هر چقدر استخوان‌های محکم‌تر و سالم‌تری داشته باشید، کمتر در معرض آسیب و ابتلا به درد استخوان قرار می‌گیرید. برای اینکه سلامت استخوان خود را حفظ کنید، به این نکات توجه کنید:

 • برنامه ورزشی منظم
 • دریافت کلسیم و ویتامین دی به اندازه کافی
 • اجتناب از سیگار

علاوه بر بهبود سلامت استخوان، باید از آسیب‌هایی که موجب ایجاد درد در استخوان می‌شود، اجتناب کنید. محیط خانه را مرتب نگه دارید تا خطر سقوط و افتادن، کمتر شود. فرش‌ها را در جای خود محکم کنید که لیز نخورند و نور کافی برای خانه تامین کنید. هنگام بالا و پایین رفتن از پله‌ها، مراقب باشید. برای انجام فعالیت‌های ورزشی به خصوص ورزش‌های تماسی مثل بوکس و فوتبال، لباس و تجهیزات ایمنی مناسب داشته باشید.

ریکاوری درد استخوان

در بسیاری از موارد، درمان مشکلاتی که باعث ایجاد درد استخوان شده است، مدت‌ها طول می‌کشد. مثلا دردی که ناشی از شیمی‌درمانی یا شکستگی است.

در جریان ریکاوری، به ناحیه‌ آسیب‌دیده ضربه وارد نکنید. ضربه زدن و عدم ملایمت در برخورد با اعضای آسیب دیده، باعث تشدید درد می‌شود. تا جایی که ممکن است، به نواحی آسیب‌دیده استراحت بدهید و برای جلوگیری از اسیب‌های آتی، تا حد امکان، عضو مربوطه را حرکت ندهید.

در بعضی از موارد، ابزارهای مختلف می‌تواند باعث کاهش درد در ناحیه شود مثلا آتل‌بندی، گچ گرفتن و غیره برای حمایت عضو آسیب دیده و کمک به بهبود آن استفاده می‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

درد استخوان معمولا ناشی از بیماری‌های جدی و خطرناک است. حتی درد ملایم استخوان ممکن است نشانی از یک فوریت پزشکی باشد. اگر درد استخوان بی‌دلیل دارید که ظرف مدت چند روز بهبود پیدا نکرد، به پزشک مراجعه کنید.

همچنین، اگر درد استخوان با علائمی مثل کاهش وزن، کاهش اشتها و خستگی عمومی بدن همراه است، حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر درد استخوان ناشی از آسیب دیدگی باشد، نیاز به ویزیت فوری پزشک دارد. شکستگی ناشی از آسیب مستقیم، درمان‌های دارویی هم دارد. بدون درمان صحیح، استخوان‌ها ممکن است در جای نادرستی جوش بخورند و ترمیم شوند که باعث ایجاد اختلال در حرکت دادن استخوان می‌شود. این آسیب دیدگی‌ها زمینه را برای عفونت نیز فراهم می‌کند. پس توجه داشته باشید که بهتر است در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کنید.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارتوپد روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارتوپد دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت درد استخوان چیست»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

511 دیدگاه در حال حاضر

 1. با سلام چند وقته معده درد دارم الان درد شدید به وسط کمر زده چه کنم با تشکر

 2. سلام خسته نباشید ۲۷ سالمه و از ۱۵ فروردین به مدت دو هفته آنتی بیوتیک و چرک خشک کن مصرف کردم از همون تاریخ بدن درد و علایم گوارشی مثل اسهال داشتم اما الان در ماهیچه های پشت پا و پاشنه پام احساس درد دارم که گاهی دور چشام سیاه میشه و میسوزه مخصوصا سمت راستی، همینطور سر دلم چسبیده به قفسه سینه یه احساس گرفتگی یا پُری معده دارم مدفوع بد و ادرار تیره هم دارم

 3. سلام.۲۳سالمه و گاهی اوقات از ساق پام درد شروع میشه و به کف پاهام میرسه و بعد از چند روز خوب میشه.تو این یسال کلا ۳بار اینجوری شدم.الان دقیقا همون درد اومده سراغ دست راستم.یعنی از بازو شروع میشه و به نوک انگشتام میره درد ولی مرکز درد قسمت بازو و ساعد دستم هست.این ماه خیلی موبایل دستم بوده و زیاد استرس داشتم و موقع مطالعه پشت و رو میخوابم معمولا.آیا نگرانی وجود داره؟؟

 4. با سلام و وقت بخیر 21 ساله هستم چند مدتیه فقط شب ها موقع خواب نمیتونم به آرومی بخوابم استخوان های پام خود به خود درد میکنن موقع خوابم نه راه میرم نه چیز سنگینی بلند میکنم حتی اهل سیگارهم نیستم نمیدونم چرا شبا استخوان درد میگیرم درصورتی که توی طول روز اصلا خبری از استخوان درد نیست

  • سلام
   بهتر است ابتدا آزمایش کم خونی و کلسیم و منیزیوم و ویتامین د۳ و esr و crp بدهید

 5. سلام. من 29سالمه.چندین سال هست که درد پا از لگن تا مچ پا میگیرم. دردش شبیه استخوان درد عست و زق زق میکنه. معمولا قبل پریود یا در مدت دو پریود رخ میده. موقع راه رفتن کم میشه. موقع دراز کشیدن بیشتر میشه. معمولا 4 یا پنج روز طول میکشه خوب میشه. همه ی ماه ها هم اتفاق نمیفته. درد لگن تا ساق. یه وقتایی مسکن میخورم. با پوشیدن پاهام و گرم نگه داشتن کمتر میشه. من ام آری آی کمر هم دادم ولی مشکلی نداشتم. ویتامین دی هم تو آخرین آزمایشم نرمال بود.
  یه دردیه که آدمو کلافه میکنه. من حتی به روماتولوژیست هم مراجعه کردم. و گفتن مشکل از کمرت نیست.

  • سلام
   اگر سونوگرافی رحم و تخمدان و آزمایش خون و کلسیم نرمال است
   جای نگرانی نیست و میتواند مربوط به سندرم پیش از قاعدگی باشد

 6. با سلام من در قسمت ساق پای چپم بعضی وقت ها احساس درد می کنم این دردها را در مچ دستام هم حس می کنم.باید چیکار کنم?

  • سلام
   شما باید آزمایشات cbc, diff , Ast ,Alt , tsh ,t4, ca, mg, vit d3
   EsR, cRp ,Rf را انجام دهید

 7. سلام خسته نباشید خانم 50 ساله هستم چند روزیه درد در انگشتان دستم و مچ دستم پس از بیدار شدن از خواب احساس میکنم و از 2-3 ماه قبل درد در پاهام از استخوان لگن تا نوک انگشتان پا درد دارم. لازم به توضیح است که 2سال زیر نظر دکتر برای تورم عصبی چشمم دارو های کورتونی (پردنیزولون) مصرف کرده ام. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید.

  • سلام
   دوست عزیز
   شما بایدRF, ESR, cRp , cbc, diff , Ast , tsh ,t4, ca, mg, vit d3 انجام دهید و معاینه انجام شود
   به متخصص ارتوپد مراجعه کنید

 8. اسلام خسته نباشید
  خانم دکتر 9 ماه از زایمان طبیعیم میگذره.در طول بارداری درد دنبالچه درد لگن داشتم.بعد زایمان کم کم بهتر شدم ولی گاها لگنم قسمت فمور وقتی به سمت چپ یا راست به پهلو می خوابم مخصوصا شبها هنگام شیردهی درد می گیرد و احساس سوززش دارد.اگر به پهلو نخوابم مشکلی نیست چه باید کنم این مشکل چقد حاد است ایا باید به دکتر مراجعه کنم.راهنمایی بفرمایید.ممنونم…

 9. سلام من فقط دست راستم زیاددرد میگیره البته ی چندسالی میشه ک اینجوری بخصوص موقعی که گوشی دستم باش یه چیزی تایپ کنم بشدت دردمیگیره وهردفه هم که دکتر میرم فقط ویتامین برام تجویز میکنن استفاده میکنم خوب میش ولی دوباره بحالت عادیش برمیگرده “حالا تازگیا دست چپم قسمت بازوم دردمیگیره واقعا نمیدونم چیکارکنم “ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 10. سلام ۳۳سالمه
  قبلا کم خونی داشتم که تا حدودی بهتر شده
  الان نزدیک یک هفته است که استخوان ران و ساق پام درد میکنه و گاهی به کف پام هم میزنه.در برخی موارد هم احساس ضعف در پاهام میکنم این درد با دوران قاعدگی ام شروع شده است.به طوري كه دلم ميخواد پاهايم وا دائم ماساژ بدهم.لطفا راهنمایی بفرمایید

 11. سلام
  من ۴۱سالمه .۲هفتست تمام نفاصل سمت راست بدنم به خصوص زانوم درد میکنه.راهنمایی میکنید لطفا؟

 12. سلام خسته نباشید ۲۱ سالمه . در بیشتر مواقع درد زیادی در دستانم حس میکنم جوری که درد از دستانم به نوک انگشتام منتقل میشه و حتی با ماساژ هم خوب نمیشه جوری که دستامو سفت با پارچه یا دستبند میبندم و خیلی بیحال میشم و حتی حال صحبت کردن هم ندارم .درد در ساق پا و زانومم حس میکنم اما درد دست هام واقعا طاقت فرساس

  • سلام
   نیاز به معاینه و مراجعه حضوری به متخصص داخلی می باشد

 13. سلام
  خانمی ۲۷ ساله هستم هفته قبل بمدت سه روز ط ف چپ یرم شدیدا درد میکرد با چشم چپم و ازیتروامیسین ۲۵۰ مصرف کردم خوب شد ولی از حدود ۴ روز پیش حس درد و ضعف در عضلات و انگشتان دست چپم دارم و این درد حس میکنپ از کتفم‌ منتشر میشه و به استخوان و بازو و انگشتانم میزنه. البته شدید نیست ولی حس ضعفی که در دست چپم دارم اذیت کننده است . سابقه بیماری قلبی و عروقی ندارم . و اینکه طی این چند هفته استرس داشتم و بخاطر مشکلی ناراحت بودم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 14. با سلام من ۱۹ سالمه و چن وقتی هست که بی دلیل استخوان آرنجم به شدت درد میکنه و همچنین زانو درد شدید که بی هیچ دلیل خاصی درد شروع میشه و یک هفته ای قطا میشه بعد شروع میشه و تمام اسخوان های بدنم به طور کلی تیر میکشه و واقعا کلافم کرده و از کل استخوان های بدنم منظورم اینه که حتی تا انگشتهای دست و پام هم تیر میکشه و احساس ضعف داره علائم چی میتونه باشه میشه راهنماییم کنید

  • سلام
   جهت بررسی از نظر میزان کلسیم،فسفر،ویتامین د
   فاکتورهای التهابی و ….
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 15. سلام وخسته نباشید
  خانم ۲۳ ساله هستم، درد استخوان گاهی غیرقابل تحمل در جاهای مختلف بدنم دارم حتی بدون فعالیت، با فعالیت بیشتر میشه، فک کنم پوکی استخوان هم داشته باشم با حرکت بدنم صدای تق توق استخونام رو میشنوم
  ویتامین دی پایین دارم، قفسه سینه امم درد میگیره گاهی انگار دنده هامو دارن میشکنن و گاهی در سمت چپ و وسط درد میگیره ک گاهی تا گردن بالا میره
  کارم بیهوشی بود و یه مدتی هست ک کنار گذاشتمش،بعد از یه بازه ناراحتی روحی ک کاهش وزن پیدا کردم دیگ با بهتر شدن اوضام وزنم بالا نرفت و فعالیتای ورزشی که قبلا خیلی دنبال میکردم نکردم
  گاهی دردی ک نمیدونم منشا عصبی یا چی از بالاتر و پشت رانم شروع میشه و تا نوک پام ادامه داره و ممکنه ساعت ها طول بکشه
  در مدت این چن سال خیلی فشار ب خودم اوردم و کلا احساس میکنم بدنمو داغون کردم
  میشه در مورد هر کدوم اینا و همینطوری کلی برای بهبود شرایطم راهنماییم کنید
  خیلی ممنون
  خسته نباشید

  • سلام
   دوست گرامی به روانپزشک مراجعه کنید
   احتمالا دردهای شما منشا روحی روانی داروند
   با روان درمانی و دارودرمانی به مرور دردهای شما از بین می رود

 16. سلام من ۱۴ ساله هستم فقط استخوان لگنم سمت راست مواقعی که به سمتش میخوابم میسوزد ولی اگر به سمتش نخوابم درد یا سوزشی ندارم و در طول روز مثل نشستن و انجام دادن کار های روزمره مشکلی ندارم چه کاری باید انجام دهم میتونید کمکم کنید ؟

 17. سلام اقای دکتر من ۲۶ سالمه یکسالی هست همیشه در قسمت لگن و کمرم درد دارم و وقتی رابطه جنسی برقرار میکنم بعدش دردهایی سراغم میاد که غیرقابل تحمل هستش واقعا شرایط سختی رو میگذرونم این مشکلات از چیه و آیا راه حلی برای کمتر شدن درد هست

 18. سلام،من ۴۳سال سنمه،و حدود دوماه هست که درد استخوانی دارم مث اینکه هر ده دقیقه یه بار بدنم آلارم میزنه یه جای از بدنم مخصوصا بند انگشتام، پاهام ،همه تیر میکشن ،میشه بگید مشکلم چیه کلافه شدم

 19. سلام خانومی 23ساله هستم پارسال پله رو ندیدم کمرم به عقب برگشت رفتم پیش پزشک برام عکس رادیولوژی و ام ار ای نوشتن که مشخص شد که فتق دیست دارم و از روی عکس رادیولوژی تشخیص پوکی استخوان گسترده دادن پزشک ارتوپد. من دوتا دکتر دیگه بردم گفتن پوکی استخوان ندارم. ولی استخوان هام خیلی تیر می کشه مثلا استخوان ساق پام که بعضی اوقات به لنگیدن هم می رسه و ساق دستم زانومم ورم داره و درد می کنه البته این دردا همیشگی نیست و همش مربوط یه یک طرف بدنمه همون پام که زانوش و ساقش درد داره استخوان ران که به لگن می رسه و کش همون پامم درد می گیره الان اینا نشونه پوکی استخوانه. استخونام اقلا تحمل سرما هم ندارن بشدت تیر می کشن به اب سرد دست بزنم یا جای سردی باشم. الان اینا از دیسک کمرمه یا واقعا پوکی استخوان دارم کمبود ویتامین هم دارم

  • سلام
   دوست عزیز
   جهت بررسی پوکی استخوان به طور دقیق به فوق تخصص غدد مراجعه کنید تا درصورت نیاز سنجش تراکم استخوان انجام شود

 20. سلام من ۳۲ سالمه و دو ماه باردار هستم. این دو روز که دوتا دستم از قسمت ساق درد میکنند گاهی بعضی وقت ها درد تا کف دست هم میرسه. کار سنگین یا ضربه نخوردن. دکتر برام قرص ویتامین ب ۶ نوشته.
  لطفا راهنمایی کنید. که باید چیکار کنم. دردش نسبت به روز اول کمتر شده. ولی بازم درد دارم. روز اول به حدی بود که گریه می گردم و می ترسیدم دستامو تکون بدم

 21. سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم
  جناب دکتر من جوان۲۶ ساله هستم چن وقتی هست احساس ضعف در استخوانهایم میکنم وقتی میرم سرکار بعد از کار بدن درد د استخوان درد دارم به طوری که تاسه روز میخوابم احساس میکنم روز به روز استخوانهایم ضعیف تر میشوند چن روزی هست استخوان کف پای راستم خیلی درد میکند به نظرتون مشکل چیست؟؟ بیشتر وقتها بیحالم ممنونم از پاسختون

  • سلام
   به پزشک متخصص داخلی مراجعه و چکاپ کامل کنید
   در صورتی که معاینه و ازمایشات شما نرمال بود
   به روانپزشک جهت رد افسردگی مراجعه فرمایید

 22. سلام.مدتیه درد استخوان هم در پا وهم دردست دارم از چی میتونه باشه؟

  • سلام
   دوست گرامی توضیح شما بسیار مختصر است
   جهت راهنمایی بهتر از مشاوره رایگان تلفنی دکتر دکتر استفاده کنید

 23. سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه من چند سالی هست که استخون ساق پام درد میکنه ضربه یا چیزی هم ندیده و دو تا ماه هم اینطورین…پارسال هم قسمت پایینی کمرم خیلی درد گرفته بود رفتم دکتر برام استراحت مطلق و MRIنوشت mriدادم ولی گفت چیزی نیست قرص ها رو که خوردم بهتر شدم ولی دوباره کمر دردم شروع شده و همینطور هنوز درد توی استخون ساق پا رو دارم علتش چی میتونه باشه؟ باید بگم کم خون هم نیستم mri هم دادم مشکلی نبود

 24. سلام خانمی هستم ۲۹ ساله چهار روزه که درد کمر ودرد استخوان پا و درد کف پا دارم جوری هست که هنگام خواب از شدت درد استخوان کف و ساق پا خوابم نمیبره در ضمن کم کاری تیرویید دارم که الان با بالا بردن دوز قرص تیررویید کمی پر کار شده که ناخن شصتم داره میفته راهنمایی کنید ممنونم

 25. سلام خانمی هستم 28ساله حدودا 2ماهه از زایمان دوم میگذره و درد شدید پا ار زانو به پایین دارم و در موقع راه رفتن دردش بیشتر هم میشه دلیلش چی میتونه باشه و راه درمانش رو بگین ممنون میشم

  • سلام
   نیاز به معاینه و بررسی می باشد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

   • با سلام من مشکل ورم معده دارم وازدوهفته پیش که قرص اسپرین انداختم پاهام ورونام درد میکنه میگیره.ول میکنه باتماس با۴۰۳۰ وشک بر داشتن کرونا مراجعه به پایگاه سلامت نمودم وپزشک اونجا برام ازمایش نوشت وازمایشم نرمال بود وتب و نرخ تنفسییمم نرمال بود با توجه به ازمایشاتم ایا درد پاهام میتونه ناشی از مشکلات گوارشیم باشه

 26. سلام وقتتون بخیر
  خانمی هستم ۳۲ ساله وزن ۶۰ کیلو و قد ۱۷۵ که مدتی هست دچار دردی مثل وجود خار در قسمت بیرونی سمت راست زانوی پای راستم شده ام که وقتی رعایت نمیکنم و روی زمین میشینم دردش بدتر میشه و مجبورم روی صندلی بشینم. ضمنا اخیرا موقع بلند شدن از روی زمین یک قسمت هلالی در زیر زانوم هم درد میکنه و بعد از چند دقیقه بهتر میشه. بعضا موقع راه رفتن هم احساس میکنم زانوم در میره.
  دو ماه پیش به تشخیص متخصص در شهرستان عکس هم گرفته شد که به من گفتن چیزی دیده نمیشه و یک ماه قرص کارتیژن خوردم که تاثیری نداشت.
  میشه لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنون از وقتی که میذارین

  • سلام
   اگر منظورتون از در رفتن زانو ،خالی شدن یا از زیر در رفتن زانو می باشد احتمالا مشکل مربوط به رباط یا مینیسک زانو می باشد
   برای تشخیص نیاز به ام آر ای می باشد

  • سلام خدمت دکتر عزیز.پسر من۱۶سال سن داره الان نزدیک ب ۴سالی میشه که زانو راستش با ضربه خوردن ب زمین از پشت زانو ورم کرده و هرکاری میکنم راضی نمیشه ببرمش متخصص ولی خودم باگوشی از پشت زانوش عکس گرفتم بردم پیش متخصص گف احتمال زیاد کیست بیکر هس باید ام آر آی بگیره با دردسری راضیش کردم بردمش برا ام آر آی ب محض ورود ب دستگاه ام آر آی ترسید نزاشت بگیرن الان ماندم چکار بکنم میخاستم ببینم راهکاری هس درمان خانگی بشه یا داروی خاصی که خونه استفاده بکنیم براش خیلی نگران آینده اش هستم قدش هم ۱۷۸وزنش ۷۶هس ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

   • سلام
    دوست عزیز
    خیر کیست بیکر راهکار خانگی و درمان دارویی ندارد
    البته باید حتما mri انجام شود تا تشخیص دقیقا قطعی شود
    اگربه هیچ وجه mri انجام نمیدهد حداقل توسط متخصص ارتوپدی ویزیت شود

 27. سلام. من 40سال دارم و
  سوالی پرسیدم اما چیزی رو فراموش کرده بودم. درد در ناحیه مچ چپ و آرنج راست از حدود 5روز قبل. (حدود یه هفته ست که روزی 30دقیقه تمرینات سبک یوگا انجام میدم) از حدود یک سال قبل هم کتف چپم درد داره و به مرور بیشتر شده. محدود شده حرکت دست چپم و مثلن نمیتونم دستم رو به وسط کمرم و نزدیک کتف هام برسونم(با فیزیوتراپی هم رفع نشده) . اما چیزی که بیشتر نگرانم کرده درد آرنج و مچ هستش.

 28. با سلام و قدردانی از این که بی منت به سوال ها و مشکلات پاسخ میدهید
  من دختری ۱۸ ساله ام، چند هفته هست که در ناحیه زیر بغل و گاها هر دو سینه احساس درد داشتم، و الان علاوه بر آن گاهی احساس درد در استخوان ها و مفاصل می کنم.البته همه درد ها گذرا هستند و مداوم نیستند. مشکل خاص و بیماری هم ندارم. این موضوع خیلی نگرانم کرده اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

 29. با عرض سلام و تشکر، خانمی ۳۴ ساله هستم، حدود یک هفته است که دردی از ناحیه کتف چپم شروع شده و در کل بازو و ساعدم میپیچه، ضمن اینکه سردرد و چشم درد هم همراهش بود، و یکی دو روزیه که درد تو پاهام هم شروع شده، وزنم نرماله و سابقه بیماری خاصی نداشتم. با استامینوفن سردردم فروکش کرد ولی درد کتف و پاهام به قوت خودش باقیه. با این اوصاف میشه تشخیصی بدین؟

  • سلام پیشاپیش تشکر میکنم بابت وقتی که می‌گذارید. همسرم خ ۳۹ ساله دو روز است که درد استخوان ساق پا دارد ، دست چپش هم گاهی درد میکند و سر درد دارد علت چه چیزی میتواند باشد
   ممنون بابت زحماتتون

 30. سلام من دردخیلی شدیدیدردستهام دارم مخصوصا شبهاازدردازخواب بیدارمیشم بیشترین دردطرف چپ انگارقلبم تیر میکشه ودرضمن من پانیک دارم لطفاکمکم کنید

  • سلام
   جهت توضیح بیشتر علائم از مشاوره رایگان دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک بهره مند شوید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر