عوارض واکسن آنفولانزا و نکاتی که از آن‌ها اطلاع ندارید!

عوارض واکسن آنفولانزا

آنفولانزا یک بیماری عفونی است که از طریق افراد به یکدیگر منتقل می‌شود. ویروس آنفولانزا به محض ورود به بدن شروع به تکثیر و رشد می‌کند و به این صورت در مدت زمان کوتاهی فرد دچار بیماری می‌شود. آنفولانزا از آن دسته بیماری‌هایی است که در فصول سرد افراد زیادی به آن مبتلا می‌شوند اما خبر خوب این است که هم درمان راحتی دارد و هم تزریق واکسن آنفولانزا تا حد زیادی بدن را در مقابل آن مقاوم می‌کند. با این که تجویز درمان و واکسن این بیماری طبق نظر دکتر داخلی است اما خوب است که با سازوکار عملکرد و خصوصا عوارض واکسن آنفولانزا آشنا شوید. در ادامه این مطلب از مجله دکتردکتر با ما همراه باشید زیرا قصد داریم تا به بررسی عوارض و نحوه تزریق واکسن بیماری آنفولانزا بپردازیم.

عوارض واکسن آنفولانزا؛ نجات دهنده یا خطرناک؟!

آنفولانزا یک بیماری کاملا جدی و عفونی است که در مواردی منجر به بستری شدن بیمار و در صورت عدم درمان درست و به‌موقع، منجر به مرگ او می‌شود. هر فصل آنفولانزا متفاوت بوده و عفونت حاصل از این بیماری افراد را به شیوه‌های متفاوتی فرد را درگیر می‌کند، با این همه هر ساله میلیون‌ها نفر به این بیماری مبتلا شده و صدها تا هزاران نفر به خاطر آن در بیمارستان بستری شده و گاهی بر اثر این بیماری تنفسی، جان خود را از دست می‌دهند. 

حال تزریق واکسن آنفولانزا، ریسک آسیب‌های جدی و مرگ در اثر این بیماری را تا حدی زیادی خنثی می‌کند.  تزریق واکسن آنفولانزا مزایایی مثل کم‌تر شدن خطر ابتلا به بیماری، بستری شدن در بیمارستان و حتی خطر مرگ مخصوصا در کودکان را دارد البته از عوارض این واکسن نیز نمی توان چشم‌پوشی کرد. بسیاری آنفولانزا را با بیماری مثل سرماخوردگی یکسان می‌دانند در صورتی که این دو بیماری با هم تفوات‌های بسیاری دارند. می‌توانید در مطلب تفاوت کرونا، سرماخوردگی، آنفولانزا و حساسیت فصلی را مورد بررسی قرار دهید.  برای بررسی عوارض واکسن آنفولانزا لازم است تا درباره واکسن آن بیشتر بدانید.

واکسن آنفولانزا چیست؟

واکسن آنفولانزا داروی پیشگیری از ابتلا به 4 نوع متداول ویروس آنفولانزا است. این واکسن دارای مقدار بسیار کمی از ویروس‌های مرده یا غیر فعال این بیماری هستند که بدن را در برابر نفوذ این عفونت مقاوم می‌کنند.

نحوه تزریق واکسن آنفولانزا همانند دیگر داروهای همپای خود، تزریقی است و از طریق بازو وارد بدن می‌شود، هر چند که این واکسن به صورت اسپری بینی نیز در دسترس است.

واکسن آنفولانزا باعث می‌شود که بدن دو هفته بعد از واکسیناسیون شروع به تولید آنتی بادی کند. این آنتی بادی‌ها در برابر عفونت ناشی از ویروسی که واکسن بر اساس آن ساخته شده در بدن مصونیت ایجاد می‌کند. 

واکسن آنفولانزا

واکسن‌های فصلی آنفولانزا از بدن در برابر ویروس‌هایی که به گفته دانشمندان در فصل‌های پیش رو رایج هستند، محافظت می‌کند. بیش‌تر واکسن‌های تولید شده در کشور آمریکا در برابر 4 ویروس مختلف آنفولانزا مصونیت ایجاد کرده و به اصطلاح به آن‌ها واکسن‌های چهار ظرفیتی یا چهارگانه (quadrivalent) گفته می‌شود.

این واکسن‌ها حاوی دو ویروس‌ آنفولانزای نوع A یعنی ویروس H1N1 و ویروس H3N2 و دو ویروس آنفولانزای نوع B  هستند. همچنین گروه دیگری از واکسن‌های آنفولانزای تولید شده سه ظرفیتی یا سه گانه (trivalent) بوده و از بدن در برابر سه نوع ویروس مختلف آنفولانزا یعنی دو ویروس‌ آنفولانزای نوع A ویروس H1N1 و ویروس H3N2 و یک ویروس آنفولانزای نوع B  محافظت می‌کنند. 

دو نوع از واکسن‌های سه ظرفیتی مشخصاً برای افراد 65 سال و بالاتر طراحی شده‌اند که در نهایت باعث ایجاد پاسخ دستگاه ایمنی قوی‌تری در آن‌ها خواهد شد. 

انواع واکسن آنفولانزا 

واکسن آنفولانزا در انواع مختلفی تولید می‌شود، این واکسن‌ها نسبت به یکدیگر برتری خاصی نداشته و فاقد اولویت‌بندی هستند: 

 • واکسن آنفولانزای خنثی کننده (IIV) 
 • واکسن آنفولانزای نوترکیب (RIV)
 • واکسن آنفولانزای تضعیف کننده (LAIV) 

علاوه بر این واکسن‌های آنفولانزای سه و چهار ظرفیتی هم در دسترس هستند. 

واکسن آنفولانزای سه ظرفیتی با سوزن به همراه ماده یاور یا ادجوانت (adjuvant) که برای افراد 65 سال و بالاتر مناسب است. واکسن آنفولانزا چهار ظرفیتی با دوز مناسب

واکسن چهار ظرفیتی نیز با استفاده از ویروس های رشد یافته درون تخم مرغ مانند آفلوریا چهار ظرفیتی، فلوریکس چهار ظرفیتی، فلولاول چهارظرفیتی و فلوزون چهار ظرفیتی تولید می‌شود. این نوع واکسن برای گروه های سنی مختلف، واکسن های متفاوتی دارد. برخی از این واکسن ها، برای کودکان ۶ ماهه تولید شده و با استفاده از سوزن، به بازو تزریق خواهد شد. واکسن های دیگر نیز از طریق سوزن (برای افراد بالای ۵ سال) یا جت انژکتور (برای افراد ۱۸ تا ۶۴ سال) وارد بدن می‌شوند. در ادامه هر 4 نوع واکسن چهار ظرفیتی آنفولانزا را بیشتر معرفی خواهیم کرد:

 • واکسن سلولی آنفولانزا  چهار ظرفیتی (Flucelvax Quadrivalent)

این نوع واکسن حاوی ویروس رشد یافته در کشت سلولی (بدون تخم مرغ) است، برای افراد بالای ۴ سال تزریق می شود

 • واکسن آنفلوآنزا چهار ظرفیتی نوترکیب (Flublok Quadrivalent) 

این واکسن بدون تخم مرغ هم برای افراد بالای ۱۸ سال مناسب است.

 • واکسن آنفولانزا چهار ظرفیتی به همراه مواد یاور 

این نوع واکسن برای افراد 65 سال و بالاتر مناسب است.

 • واکسن آنفولانزا با دوز بالا 

این نوع واکسن برای افراد 65 سال و بالاتر مناسب است.

چه زمانی باید واکسن آنفولانزا را تزریق کرد؟

بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا پیش از شیوع ویروس آن است چرا که بعد از تزریق واکسن، بدن به ۲ هفته زمان نیاز دارد تا آنتی بادی تولید کرده و از شخص در برابر بیماری محافظت کند. پس در آغاز فصل پاییز و پیش از شروع فصل آنفولانزا برای دریافت واکسن برنامه ریزی کنید. سازمان پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا پیشنهاد می‌کند که تا پیش از پایان ماه اکتبر یا آغاز ماه آبان باید واکسن زده شود. همچنین کودکانی که به دو دوز مختلف از واکسن نیاز دارند باید زودتر واکسینه شوند. چرا که لازم است بین تزریق دو دوز واکسن ۴ هفته فاصله باشد.

چه افرادی می‌توانند واکسن آنفولانزا دریافت کنند؟

افرادی که واجد صلاحیت برای دریافت واکسن کرونا هستند به چهار دسته تقسیم می‌شوند:

 • واکسن‌های آنفولانزای خنثی کننده برای افراد 6 ماهه به بالا مناسب است. 
 • برخی از واکسن‌ها تنها برای بزرگسالان مناسب است. برای مثال واکسن نوترکیب برای افراد 18 ساله به بالا و واکسن‌ها خنثی کننده با دوز بالا و به همراه مواد یاور برای افراد 65 سال به بالا توصیه می‌شود. 
 • زنان باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن می‌توانند واکسن را دریافت کنند. 
 • بیش‌تر افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند هم می‌توانند واکسن را تزریق کنند. 

چه افرادی نباید واکسن آنفولانزا دریافت کنند؟

واکسن‌های مختلف آنفولانزا برای استفاده گروه‌های مختلف سنی وجود دارد. علاوه بر این، برخی از واکسن‌ها برای گروهی از افراد توصیه نمی‌شود. عواملی که مشخص می‌کند یک واکسن برای فرد مناسب است یا خیر، شامل سن فرد، وضعیت سلامت کنونی و گذشته فرد و یا هرگونه حساسیت به واکسن آنفولانزا و اجزای سازنده‌ی آن است.  افرادی که نمی‌توانند واکسن را دریافت کنند عبارتند از:

 • کودکان کم‌تر از 6 ماه 
 • افرادی که حساسیت شدیدی به واکسن آنفولانزا دارند و مواد تشکیل دهنده این واکسن حتی عاملی تهدید کننده برای زندگی آن‌هاست. این افراد ممکن است به ژلاتین، آنتی بیوتیک‌ها و یا دیگر اجزای تشکیل دهنده واکسن حساسیت داشته باشند. 

همچنين دسته‌اي از افراد نمی‌توانند که واکسن آنفولانزای تضعیف کننده را دریافت کنند زیرا عوارض واکسن آنفولانزا برای آن‌ها بیش از حد خواهد شد:

 • کودکان کم‌تر از 2 سال 
 • بزرگسالان 50 ساله و بیش‌تر 
 • زنان باردار 
 • افرادی یا حساسیت زیاد و شدید به واکسن آنفولانزا و مواد تشکیل دهنده‌ی آن 
 • کودکان 2 سال تا 17 ساله که داروهای حاوی آسپیرین یا سالیسیلات را مصرف می‌کنند. 
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف 
 • افرادی که از افرادی با سیستم ایمنی ضعیف محافظت می‌کنند. ( این افراد در صورت دریافت این واکسن تا 7 روز نباید با افراد بیمار برخورد داشته باشند ) 
 • کودکان 2 تا 4 ساله مبتلا به آسم و یا افرادی که در 12 ماه گذشته دچار خس خس سینه شده اند. 
 • افرادی که در 48 ساعت گذشته داروهای ضد ویروسی برای درمان آنفولانزا دریافت کرده‌اند. 

عوارض تزریق واکسن آنفولانزا

عوارض واکسن آنفولانزا 

تزریق واکسن آنفولانزا همراه با فواید فراوانی است و این غیرقابل انکار است اما تزریق این دارو، مضراتی هم دارد که از آن‌ها با عنوان عوارض واکسن آنفولانزا یاد می‌شود. عوارض آنفولانزا معمولا خفیف هستند اما تحت شرایطی ممکن است که به صورت گسترده‌ای در فرد موجب واکنش شوند. در ادامه به بررسی عوارض واکسن آنفولانزا می‌پردازیم.

واکنش در محل تزریق

شایع‌ترین عوارض واکسن آنفولانزا برای بزرگسالان و کودکان به صورت مشترک، بروز حساسیت در بازو و نقطه‌ای است که واکسن آنفولانزا در آن تزریق شده است. احساس گرما، درد و تورم را اکثر افراد تا حداکثر دو روز بعد از تزریق حس می‌کنند.

سرگیجه و غش

سرگیجه و در نتیجه آن غش کردن، از جمله عوارض واکسن آنفولانزا است که ضمن درمان پزشکی، می‌توان از آن پیشگیری کرد. مثلا می‌توانید بعد از تزریق واکسن بنشینید یا غذایی قوی مثل اسنک میل کنید. این عارضه ممکن است تا دو روز به طول بیانجامد.

اسپری واکسن آنفولانزا

واکسن آنفولانزا حاوی تیمروزال است

تیمروزال ماده‌ای نگهدارنده است که از جیوه در ساخت آن استفاده شده است. تیمروزال در فرمول ساخت واکسن آنفولانزا به کار گرفته شده تا از رشد باکتری و میکروب جلوگیری کند.

این ماده دارای عوارض محدودی است که به گفته پزشکان خطرناک نیستند اما اگر بخواهید می‌توانید از واکسنی استفاده کنید که این ماده در آن به کار نرفته باشد.

احساس سردرد

احساس سردرد یکی از دیگر عوارض واکسن آنفولانزا است که معمولا در همان روز اول خودش را نشان می‌دهد. اگر درد زیادی را تحمل می‌کنید، می‌توانید از مسکن استفاده کنید.

دردهای ماهیچه ای

به جز سردرد، دردهای ماهیچه‌ای از دیگر عوارض تزریق واکسن آنفولانزا هستند که البته مدت زمان کوتاهی به طول خواهند کشید. برای تسکین درد ماهچیه‌ای هم می‌توانید از قرص‌های مسکن و ضد درد استفاده کنید ولی به کودک خود بدون مشورت پزشک، دارو ندهید.

تب

اگر تب دارید و دمای بدنتان بالای 38 درجه سانتی‌گراد است، شما دچار یکی از معمول‌ترین عوارض واکسن آنفولانزا یعنی تب شده‌اید. تب واکسن معمولا خود به خود درمان می‌شود اما با درمانی مشابه روش های درمان سرماخوردگی خفیف نیز می‌توان این مشکل را حل کرد.

عوارض خطرناک واکسن آنفولانزا

عوارضی که در بخش بالا درباره آن‌ها صحبت کردیم، عارضه‌های معمول تزریق این واکسن هستند اما گاهی عوارض واکسن آنفولانزا جدی و خطرناک می‌شود:

سندرم گیلن باره

سندرم گیلن باره (GBS) یک بیماری عصبی است که در بدن ضعفی فلج‌کننده به وجود می‌آورد. با این که محققان هنوز به قطعیت درباره این سندورم نرسیده‌اند اما در دفعات مکرری مشاهده شده که کسانی که این واکسن را تزریق می‌کنند به GBS مبتلا می‌شوند. اگر علائم این سندروم را در خود مشاهده کردید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

تب بالا

اگر درجه دمای بدن شما بیشتر از درجه دمای تب یعنی بالاتر از 38 درجه سانتی‌گراد شد، سریعا برای دریافت درمان و مراقبت های پزشکی به دکتر مراجعه کنید.

واکنش‌های شدید آلرژیک

بیشتر کسانی که دچار عوارض جانبی جدی واکسن آنفولانزا شده‌اند، واکنش‌های شدید آلرژیکی همچون کهیر، تورم، مشکلات تنفسی، ضربان قلب بالا، ضعف و سرگیجه را تجربه کرده‌اند.

عوارض واکسن آنفولانزا در کودکان

کودکان دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری نسبت به بزرگسالان هستند و از این رو بروز عوارض واکسن آنفولانزا در کودکان خطرناک‌تر است. اگر این نشانه‌ها را در فرزند خود دیدید، سریعا به دکتر اطفال مراجعه کنید:

 • تورم و خارش
 • آبریزش بینی
 • سردرد
 • گلورد
 • سرفه
 • بدن درد
 • تب خفیف

عوارض واکسن آنفولانزا در بارداری

با این که تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری خطرناک نیست اما عوارض خفیفی هم دارد. سردرد، بالا رفتن درجه دمای بدن و احساس سرگیجه از جمله این موارد است.

عوارض اسپری واکسن آنفولانزا

اسپری واکسن آنفولانزا همانند نسخه تزریقی خود دارای عوارض است:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • غش
 • تب
 • احساس خستگی
 • از دست دادن اشتها
 • آبریزش بینی
 • گلودرد

عوارض واکسن آنفولانزا در بارداری

سوالات متداول درباره واکسن آنفولانزا و عوارض آن

درباره عوارض واکسن آنفولانزا سوالاتی وجود دارد که بین اکثریت افراد مشترک است. در ادامه برخی از آن‌ها را مطرح کرده و پاسخ می‌دهیم:

آیا واکسن آنفولانزا باعث بروز بیماری می‌شود؟

خیر، واکسن آنفولانزا باعث بیماری آنفولانزا نمی‌شود. واکسن آنفولانزای تزریقی در حال حاضر به دو روش تولید می‌شود:

 • ویروس هایی که خنثی شده و دیگر باعث بروز عفونت نمی شوند.
 • به جای استفاده از چند ویروس، از پروتئین یک ویروس آنفولانزا استفاده می شود. (این مسئله، پیش زمینه ساخت واکسن های آنفولانزا نوترکیب است) 

واکسن آنفولانزای تضعیف کننده که به صورت اسپری بینی استفاده می‌شود هم از ویروس آنفولانزای زنده ضعیف شده تشکیل شده و نمی‌توانند باعث بروز بیماری شوند. این ویروس‌ها تنها در نواحی با درجه حرارت کم‌تر یعنی بینی باعث بروز عفونت می‌شوند و در ریه‌ها و سایر بخش‌های دستگاه تنفسی که گرم‌تر هستند، عفونت ایجاد نمی‌کنند. 

بعد از دریافت واکسن چه عوارض جانبی ممکن است رخ دهد؟

واکسن آنفولانزا باعث بیماری نمی شود، اما ممکن است بعد از واکسن زدن یا استفاده از اسپری های بینی، عوارض جانبی رخ دهد که در مقایسه با علائم بیماری اصلی، خفیف و زودگذر خواهند بود.

درد، قرمز شدن و التهاب محل تزریق، سر درد خفیف، تب خفیف، درد عضلانی، تهوع و خستگی از عوارض پرتکرار تزریق واکسن و علائمی مثل آبریزش بینی، خس خس سینه، سردرد، استفراغ، درد های عضلانی و تب از عوارض اسپری واکسن آنفولانزا هستند.

عوارض واکسن آنفولانزا چه زمانی شروع‌ می‌شوند؟

این عوارض خفیف، معمولا مدت کوتاهی بعد از دریافت واکسن شروع شده و ممکن است همه این علائم را نداشته باشند. تزریق واکسن آنفولانزا مانند دیگر تزریقات ممکن است باعث از حال رفتن فرد شود. در صورت احساس سرگیجه، تغییر در حس بینایی و یا وز وز گوش حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.  با این حال، در موارد نادر، این واکسن می تواند باعث بروز واکنش های آلرژیک شدید و حتی مرگ شود.

چرا باید هر سال واکسن آنفولانزا را دریافت کرد؟

به دو دلیل لازم است که هر سال واکسن آنفولانزا زده شود:

 • مصونیت ناشی از واکسن با گذشت زمان کاهش پیدا می‌کند، بنابراین واکسیناسیون سالانه برای ایجاد مصونیت بالاتر بسیار لازم است.
 • ویروس آنفولانزا همواره در حال تغییر است و واکسن آنفولانزا هر سال برای ایجاد مصونیت در برابر ویروس تغییر می‌کند‌.

آیا واکسن آنفولانزا بلافاصله بعد از دریافت عمل می‌کند؟

خیر، همان‌گونه که گفته شد دو هفته بعد از واکسیناسیون، آنتی بادی‌ها شروع به تولید کرده و از بدن در برابر عفونت ناشی از ویروس آنفولانزا حفاظت می‌کنند. به همین دلیل است که پیش از شیوع بیماری در جامعه باید واکسن آن را دریافت کرد.

آیا واکسن آنفولانزا خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را افزایش خواهد داد؟

در حال حاضر شواهدی مبنی بر زیاد شدن خطر ابتلا به کووید ۱۹ در صورت دریافت واکسن آنفولانزا وجود ندارد.

در صورت دریافت واکسن احتمال ابتلا به بیماری آنفولانزا وجود دارد؟

بله، حتی با وجود دریافت واکسن آنفولانزا، احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد. با این حال تا زمانی که تست‌های لازم انجام نشود، نمی‌توان با اطمینان ابتلا به این بیماری را تایید کرد.

احتمال ابتلا به بیماری با وجود دریافت واکسن به دلایل زیر رخ می‌دهد:

 • ممکن است کمی پیش از واکسیناسیون و یا زمانی که بدن در حال ساخت آنتی بادی است، فرد در معرض ویروس قرار گرفته باشد. همین مواجه با ویروس موجب بیماری فرد خواهد شد. 
 • ممکن است فرد در معرض نوعی از ویروس آنفولانزا قرار بگیرد که واکسن آنفولانزا آن را در بر نمی‌گیرد.
 • با این همه متاسفانه برخی از افراد با وجود دریافت واکسن مناسب هم بیمار می‌شوند. مصونیت ناشی از واکسن ابعاد گسترده‌ای دارد و به عواملی همچون سن و وضعیت عمومی سلامتی بستگی دارد
 • واکسن آنفولانزا در میان افراد جوان، سالمند و کودکان سالم بهتر عمل می‌کند. 
 • برخی از افراد مسن و یا افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن هم بعد از دریافت واکسن مصونیت کم‌تری نسبت به دیگر افراد در برابر بیماری پیدا می‌کنند. 

واکسیناسیون برای ویروس آنفولانزا، یک ابزار بدون نقص نیست، اما در حال حاضر بهترین راه برای محافظت در برابر این بیماری است.

در صورت ابتلا به بیماری، واکسن آنفولانزا چگونه از بدن محافظت می‌کند؟

برخی از افرادی که واکسینه می شوند، ممکن است مجددا به آنفولانزا مبتلا شوند. اما برخی مطالعات نشان می دهد در صورت ابتلا به آنفولانزا، بعد از واکسن زدن، شدت بیماری به اندازه قبل نخواهد بود

اطلاعات تکمیلی درباره عوارض واکسن آنفولانزا

گروهی از افراد باید قبل از تزریق واکسن آنفولانزا با پزشک خود مشورت کنند:

 • افرادی که به تخم مرغ و یا هر کدام از اجزای واکسن حساسیت دارند
 • افرادی که پیش‌تر به سندروم گیلن – باره (Guillain-Barré Syndrome) یا یک بیماری فلج کننده با نام اختصاری GBS مبتلا بوده‌اند. 
 • افرادی که احساس بیماری می‌کنند باید پیش از دریافت واکسن با پزشک خود مشورت کنند. 

افرادی که پیش از دریافت واکسن تضعیف کننده باید با پزشک خود مشورت کنند، شامل: 

 • افراد 5 ساله به بالای مبتلا به آسم 
 • افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای که آن‌ها را مستعد عوارض ناشی از واکسن آنفولانزا می‌کند. این بیماری‌ها شامل بیماری مزمن ریوی، بیماری قلبی، بیماری کلیوی، اختلالات کبدی، اختلالات عصبی و عصبی – ماهیچه‌ای، اختلالات خونی و یا اختلالات متابولیکی مانند دیابت هستند. 
 • افراد مبتلا به بیماری‌های حاد 
 • افراد مبتلا به سندروم گلین باره که پیش‌تر یک دوز از واکسن را دریافت کرده‌اند.

عوارض واکسن آنفولانزا را می‌توان کنترل کرد!

آنفولانزا از آن دسته بیماری‌هایی است هم می‌توان آن را به راحتی درمان کرد و هم با تزریق واکسن، از وقوعش جلوگیری کرد. البت عوارض واکسن آنفولانزا در کنار مزایای آن کاملا قابل توجه است. برای همین بهترین راه‌حل در این زمینه، مشورت با پزشک است و می‌توان طبق صلاحدید او، واکسن آنفولانزا را تزریق کرد. برای دریافت مشاوره درمانی می‌توانید از طریق نوبت دهی آنلاین دکتردکتر به راحتی اقدام کنید.

خوشحال می‌شویم که نظرتان درباره عوارض واکسن کرونا را با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

منابع:

cdc

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

68 دیدگاه در “عوارض واکسن آنفولانزا و نکاتی که از آن‌ها اطلاع ندارید!

 • سلام ببخشید من دوهفته گیش انفلو انزا دارم حالا دوباره گلودرد دارم واز خانه هم بیرون نرفتم یعنی دوباره انفلو انزا دارم

  پاسخ
  • سلام
   هر گلو دردی آنفولانزا نیست
   از طرفی بروز آنفولانزا مجدد در عرض ۲ هفته بعیده

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر.من دیشب واکسن آنفلونزا زدم صبح،زیر هر دو چشمم متورم شدهشبیه تاول یا کهیر وسوزن سوزن میشه .آیا حساسیت به واکسنه،وباید چکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   بله حساسیت و ویزیت لازم
   ب پزشک عمومی یا به متخصص” داخلی مراجعه کنید

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر عزیز
  پسر۴ساله من حدود ۲هفته مریض بود.دکترش گفتن ۱۰ روز دیگه واکسن بزنه
  ۲ساعت بعداز واکسن تب کرد تا۲روز وتا۳۸/۲هم رسید(زیربغل)
  الان که روز سوم هست میگه گلوم دردمیکنه ایا به خاطر واکسن هست یا ویروس دیگه ای وارد بدنش شده

  پاسخ
  • سلام عزیزم
   اگه گلو درد داره احتمالا ویروس

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر چند روز بعد از ابتلا و قطع داروی مصرفی برای آنفولانزا امکان تزریق واکسن هست؟ ممنون

  پاسخ
  • سلام
   با بهبود تب و تمام علایم میتونین بزنین

   پاسخ
 • سلام
  همیشه واکسن آنفلوآنزا در دست از تزریق میشد
  این بار که واکسن ایرانی فلوگارد تهیه کردم
  و در عضله پا تزریق کردند،
  اثربخشی داره این نوع تزریق

  خیلی ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   بخاطر چربی باسن، جذب و اثرش کم میشه

   پاسخ
 • سلام
  وقتتون بخیر خانم دکتر
  یک ماه پیش عمل آندوسکوپی سینوس داشتم.
  سوال من این هست که الان میتوانم واکسن آنفلوآنزا بزنم یا نه؟

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
 • سلام من‌اشتباهی به جای ی دوز ۲ دوز فرانسوی تزریق کردم مشکلی نداره؟

  پاسخ
  • موردی نداره

   پاسخ
 • سلام خوبید شبتون بخیر من چهارشنبه شب واکسن آنفولانزا زدم بعد از چهار روز گلودرد و آبریزش بینی شدید دارم طبیعیه یا باید برم دکتر؟

  پاسخ
  • سلام
   فعلا فقط مایعات بخورید و فعالیت سنگین نداشته باشین

   پاسخ
 • سلام وقت بخیر خانم ۸۵ ساله ای در خانه ای زندگی میکنند که یکی از افراد خانواده با وجود تزریق واکسن انفلوانزا درگیر این ویروس شده /ایا الان با وجود حضور فرد بیمار در خانه ، اون خانم ۸۵ ساله میتواند واکسن انفلوانزا را تزریق کند؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر بهتره نزنند چون احتمال ابتلا هست

   پاسخ
 • سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من واکسن آنفلونزای فرانسوی تزریق کردم. الان ۵ روز گذشته ولی هیچ علائم و عوارضی نداشتم اصلا……خواستم ببینم یعنی واکسن اثر نکرده؟ و ایمنی ایجاد نمیکنه؟

  پاسخ
  • سلام
   موردی نیست
   اثر کرده

   پاسخ
 • با سلام
  در حال حاضر واکسن آنفولانزای ایرانی، فرانسوی و هلندی توی داروخونه ها موجوده، سوال من اینه آیا کیفیتشون فرق می‌کنه یا همش یه کیفیت داره؟

  پاسخ
  • سلام
   پلتفورم مشابه دارن اما کیفیت و عوارض متفاوت

   پاسخ
 • سلام من ماه پیش واکسن تزریق کردم اما قبل از اینکه بدنم ایمن بشه آنفولانزا گرفتم و ۱۳ روز طول کشید میخوام بپرسم آیا واکسن دیگه بدنمو ایمن نکرده؟ و آیا ممکنه مثل یک فرد واکسن نزده مجدد بیمار بشم؟

  پاسخ
  • سلام
   ایمنی ایجاد میشه

   پاسخ
 • سلام ، آیا بعد از تزریق واکسن انجام فعالیت های سنگین باشگاهی منعی نداره؟ ممنون بابت راهنمایی های مفیدتون

  پاسخ
  • سلام
   بهتره تا ‌چند روز رعایت کنید

   پاسخ
 • سلام
  بعد از گذراندن دوران نقاهت انفولانزا انتى بادى بيمارى در بدن هست كه مجدد انفولانزا نگيريم يا نه
  در واقع من واكسن نزدم و الان درگير بيمارى هستم
  خواستم بدونم بعد از خوب شدنم در برابر بيمارى مقاوم هستم يا خير
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   بله تا چند هفته مصون هستید

   پاسخ
   • سلام ممنون میشم بگید چند هفته ای که فرمودید چقدره؟ ۴ هفته ؟ بیشتر ؟ کمتر؟

   • سلام
    اگر قطعا آنفولانزا بوده بعد از بهبود علایم میشه بلافاصله زد اما
    چون مشخص نیست که قطعا آنفولانزا داشتین یا کرونا
    ۴ اای ۶ هفته

 • سلام
  وقتتون به خير
  مبخواستم بدونم من كه الان انفولانزا گرفتم و خونه در حال استراحتم بعد از بهبود انتى بادى داخل بدنم ميمونه يا لازمه واكسن بزنم
  چند سالى هست كه واكسن انفولانزا نزدم

  پاسخ
  • سلام
   بله تا چند هفته مصون هستید

   پاسخ
 • سلام من سه روز قبل به دخترم واکسن انفلوانزا زدم.از شبش تب کرده و ابریزش و سرفه داره.تبش با دارو قطع و مجدد شروع میشه.انتی بوتیک شروع نکنم؟یک هفته قبلش سرما خورده بود ک بهتر شده بود

  پاسخ
  • سلام
   فعلا خیر انتی بیوتیک لازم نیست
   در صورتی که ۲۴ ساعت دیگه تب داشت ویزیت شود

   پاسخ
 • سلام براي دختر هفت ساله ك متوالد ٩٥ هست چند دوز واكسن بايد زده بشه؟

  پاسخ
  • سلام
   در بالای ۳ سال تک دوز اثرات لازم رو داره و در برخی موارد زیر ۸ سال
   اگر اولین بار است که واکسن میزند و قبلا سابقه واکسن نداشته دو دوز با فاصله حداقل یک ماه و بیشتر

   پاسخ
 • سلام. من ۴ شنبه هفته قبل واکسن انفولانزا فرانسوی تزریق کردم و از شنبه شب تب ۳۸ درجه دارم که با استامینوفن قطع شده ولی مجددا ایجاد میشود‌. علت این تب واکسن تزریق شده است؟ به جز تب علامت دیگری ندارم

  پاسخ
  • سلام
   اگر اطرافیانتون کسی علامت نداره بله احتنالا بخاطر واکسن

   پاسخ
 • سلام چند روز بعد از سرما خوردگی میتونیم واکسن انفولانزا بزنیم برای بچه ۷ ساله

  پاسخ
  • حداقل یک هفته تمام علایم بهبود پیدا کرده باسند

   پاسخ
 • سلام من سه روز پیش واکسن خریدم داروخانه گفت در یخچال بزارید بعد از سه روز از یخچال بیرون ا وردم ساعت ۶ غروب ببرم تزریق کنم ف راموش کردم داخل ماشین موند بعد از حدود ۱۰ ساعت ۵ صبح اوردم تویخچال گذاشتم ایا امکان داره خراب شده باشه یا تزریق کنم

  پاسخ
  • سلام
   چون تمام تایم شب بوده و سرد بوده مشکلی نیست

   پاسخ
 • سلام من واکسن آنفولانزا زدم و متاسفانه هواگیری شد آیا لازمه به علت کم بودن دوز مصرفی دوباره بزنم؟؟

  پاسخ
  • سلام
   خیر

   پاسخ
 • سلام برای پسر سه سال و سه ماهه ام تزریقاتی درمانگاه گلریز امروز واکسن و زدن ولی هوا گیری نکردن من موقع تزریقشون دیدم داخلش هوا هست ایرادی نداره؟

  پاسخ
  • سلام
   موردی نیس

   پاسخ
 • سلام خسته نباشید
  پسرم دو ساله ای دارم که بخاطر بیماری ژنتیک و ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن دکتر براش واکسن انفولانزا نوشت.که پارسال تزریق کرد و مقدار تزریقی دو سوم سرنگ بود…امروز هم براش تزریق کردن ولی من اشتباهی به جای اینکه بگم یک سوم باید خالی بشه گفتم یک سوم باید تزریق بشه و اون تنها یک سوم از واکسن رو دریافت کرد
  میخواستم ببینم آیا این مقدار تاثیری داره؟یا باید دوباره دریافت کنه.اگر باید دریافت کنه چ زمانی و چ مقدار
  ممنونم

  پاسخ
  • سلام
   اگر بار اول هست که واکسن میزنه میتونه با فاصله حداقل یک ماه از دوز قبلی دوز دیگر بزند، با پزشکش در این باره مشورت کنید

   پاسخ
 • سلام. من ۳۵هفته باردارم. پدرم برام تزریق واکسن آنفولانزا رو انجام داد ولی قبل از تزریق دو تا سه قطره از محلول از سوزن بیرون اومده بود به خاطر هواگیری. خواستم بدونم با توجه به شرایطی که داره و میگن اگر ازش مقداری خارج بشه دوزش کم میشه و اثر بخشی نداره من باید چیکار کنم؟

  پاسخ
  • سلام
   موردی نیست

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر
    برای دختر ۳/۵ ساله ام واکسن انفلوانزا زدم
    ۲ هفته قبل کمی سرما داشت خوب شد اما بصورت طبیعی دارای الرژی و کمی ابریزش داره
    میتونم برای کنترل ابریزش بهش شربت سرما خوردگی بدم یا باید صبر کنم؟ چند وقت بعد از تزریق میشه به بچه ها دارو داد؟

   • سلام
    بهش مایعات بدین
    بهتره دارویی ندین

 • با سلا و احترام پسرم ۳۵ ساله میباشند بسیار به سرما حساس سالانه با تزریق واکسن آنفلانزا نوع فرانسوی حساسیت سرما شان خیلی کم میشد و به ندرت سرما میخورد . امسال از نوع هلندی را به مدت ۴۰ روز پیش تزریق نمود و انگار واکسنی تزریق نکرده باشه حساسیت به سر ما اون مثل زمانیکه واکسن نزده باشه است. و مربتب با برخورد هوای سرد ابریزش و عطسه داره . ایا الان واکسن نوع فرانسه را تزریق کنه خطر داره ؟ با تشکر از خانم دکترای عزیز لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
  • سلام
   این علایمشون ربطی به واکسن نداره دوست عزیز و لازم نیست واکسن تکرار شه
   بیشتر سینوزیت مطرحه ونیاز به تکمیل شرح حال و معاینه هست

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

   پاسخ
 • سلام خدا قوت
  ۵ روز می باشد که واکسن آنفلوانزا را زده ام و بعد از آن دچار خارش شدید گلو شده ام . لطفا راهنمایی ام کنید علتش چی .

  پاسخ
  • سلام ۳روزبچه هام درگیرانفولنزا شدیم چندروز بعدمیتونیم واکسن بزنیم وچه واکسنی برا بچه ها تزریق کنیم لطفاراهنمایی کنید

   پاسخ
   • سلام
    چون مشخص نیست که قطعا آنفولانزا گرفتین یا کرونا
    ۴ اای ۶ هفته بعد از بهبودی

 • با سلام وخسته نباشی.میخواستم بدون ک پدرم ۷۴سالشه وبیماری اسم دارن ۲روز پیش واکسن انفولانزا هلندی تزریق کردن .الان دچار ابریزش بینی شدن میخواستم بدون ازعوارض واکسنه برای پدم مشکلی پیش نمیاد ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
 • سلام خدا قوت
  کسی که واکسن آنفولانزا می زند ممکن است عوارض ان به افراد نزدیک انتقال پیدا کنه

  پاسخ
  • سلام نه همچين چيزي امكان نداره

   پاسخ
 • سلام من بیمار ام اس هستم خدود یک ماه پیش از طرف انجمن واکسن کره ای برای ما تزریق ردن که ویالهای شیشه ای شبیه امپول های ویتامین بود اگر بعداز یکناه واکسن انفولانزای که الان امده و فرانسوی هست رو بزنم مشکلی ایحاد نمیشه؟

  پاسخ
  • سلام
   دیگه نزنین
   لازم نیست

   پاسخ
 • باسلام وعرض ادب آیا سه روزبعدارتزریق واکسن آنفلوانزا میتوانم آنتی بیوتیک برای برطرف شدن سوزش ادرارمصرف کنم؟باتشکرازشما

  پاسخ
  • سلام
   بله

   پاسخ
گفتگو
جدیدترین‌ها
۱۷ روش درمان افسردگی بدون دارو؛ صلح را در درون خود جستجو کنید!
۱۷ روش درمان افسردگی بدون دارو؛ صلح را در درون خود جستجو کنید!
حدود ۶۰ درصد از ایرانی‌ها یا افسرده هستند یا در معرض این...
خشونت علیه زنان‌؛ گره‌ای کور که با آگاهی باز می‌شود
خشونت علیه زنان‌؛ گره‌ای کور که با آگاهی باز می‌شود
تصویر زنانی کتک‌خورده، تحقیرشده، تنها در مقابل تبعیض‌ها و اسیر در چارچوب‌های...
آزمایش تستوسترون و تمام نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!
آزمایش تستوسترون و تمام نکات مهمی که باید درباره آن بدانید!
آزمایش تستوسترون سطح این هورمون در خون را بررسی می‌کند. پزشکان با...
گر گرفتگی یائسگی؛ احساس گرمای شدیدی که قابل کنترل است!
گر گرفتگی یائسگی؛ احساس گرمای شدیدی که قابل کنترل است!
یائسگی آخرین مرحله از چرخه باروری خانم‌هاست که در آن فرایند تخمک‌گذاری...
انواع دارو یائسگی برای کنترل فوری علائم
انواع دارو یائسگی برای کنترل فوری علائم
پایان دوره باروری یک سیکل طبیعی در بدن خانم‌هاست، اما بعضی از...