تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی را جدی بگیرید

همه می‌دانند که ورزش‌کردن یکی از بهترین و مفیدترین کارهایی است که می‌توانیم برای سلامت روح و جسم انجام بدهیم. این را هم بدانید که تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی بسیار زیاد است. اهمیت‌دادن به کیفیت رابطه جنسی را در زندگی دست‌کم نگیرید.

بسیاری از مشکلات روحی و جسمی با رسیدگی به این موضوع می‌توانند حل و رفع شوند. هرگونه مشکل در این زمینه هم نیاز به پیگیری نزد پزشکان متخصص از جمله دکتر زنان دارد. در این مقاله از اثرات مثبت ورزش بر سکس و رابطه میان این دو برایتان می‌گوییم. با ما همراه هستید؟

تاثیر ورزش بر کیفیت رابطه جنسی چیست؟

ورزش‌کردن می‌تواند اثرات بسیار مثبتی روی رابطه جنسی داشته باشد. از جمله این مزایا، به موارد زیر دقت کنید تا به اهمیت موضوع پی ببرید و از انجام تمرینات ورزشی غافل نشوید:

  • ترشح هورمون‌های شادی‌آور
  • آمادگی بهتر بدن برای رابطه جنسی
  • افزایش اعتماد به نفس

تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی

ترشح هورمون‌های شادی‌آور

زمانی که ورزش می‌کنید، طیفی از تغییرات هورمونی هم در بدن رخ می‌دهد. بروز تغییراتی در سطح هورمون‌های کورتیزول، استروژن، اوکسی‌توسین، پرولاکتین و تستوسترون از جمله عواملی است که تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی را شکل می‌دهد. هورمون تستوسترون نقش مهمی در میل جنسی مردان و زنان دارد.

اوکسی‌توسین هم هورمونی است که حال خوشایندی در بدن به وجود می‌آورد و در زمان رسیدن به ارگاسم در بدن ترشح می‌شود. با ورزش‌کردن می‌توانید ماده شیمیایی سروتونین را هم در بدن بیشتر کنید. این هورمون تنش‌های بدن را کم می‌کند و به آن آرامش می‌دهد.

با وجود چنین ماده‌ای در بدن، آرام‌تر می‌شوید و احساس خوشحالی در شما به وجود می‌آید. همه این‌ها روی بیشترشدن میل جنسی و بهبود کیفیت سکس اثرات مثبت دارند.

آمادگی بهتر بدن برای رابطه جنسی

ورزش منظم اثرات فوق‌العاده‌ای روی رابطه جنسی می‌گذارد. با تمرینات ورزشی می‌توانید عضلاتتان را قوی‌تر کنید و گردش جریان خون بهتری داشته باشید. سلامت قلب و عروق با ورزش تضمین می‌شود.

با ورزش می‌توانید قلب قوی‌تری داشته باشید که در هر پمپاژ خون به نقاط مختلف بدن، حجم خون بیشتری به هر بخش از بدن می‌فرستد. افزایش گردش خون در بدن زنان و مردان اثرات مثبت روی تحریک جنسی دارد.

این موضوع روی رسیدن مردان به حالت نعوظ هم اثر می‌گذارد. هرچقدر که گردش خون در ناحیه تناسلی بیشتر شود، آقایان بهتر و راحت‌تر به حالت نعوظ می‌رسند.

زنان هم با ورزش‌کردن، بدن آماده‌تری برای سکس پیدا می‌کنند. کسی که مرتب ورزش می‌کند، سریع‌تر برای رابطه آماده می‌شود و ترشحات لیزکننده واژن و رحمش بیشتر می‌شود. تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی به شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد. هم پیش از سکس، برقراری رابطه راحت‌تر می‌شود و هم برای رسیدن به اوج لذت جنسی و کم‌شدن از دردهای احتمالی.

افزایش اعتماد به نفس

تأثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی روی اعتماد به نفس و روحیه افراد هم دیده می‌شود. انرژی و انعطاف‌پذیری بدن فردی که ورزش می‌کند از دیگران بیشتر است و دید خوبی نسبت به بدن خود پیدا می‌کند.

کسانی که از شکل بدن خود راضی نیستند و موضوعاتی مانند اضافه‌وزن باعث شرمنده‌شدن آنها نسبت به بدنشان می‌شود، در رابطه جنسی ضعیف‌تر از افراد ورزشکاری ظاهر می‌شوند که اندام خود را دوست دارند.

ورزش یکی از راه‌های تقویت و افزایش میل جنسی مردان و زنان است که در نتیجه رضایت‌مندی از اندام و بدن به وجود می‌آید. اگر شما هم از اندامتان رضایت کافی ندارید، حتماً به ورزش‌کردن اهمیت بدهید.

تاثیر ورزش بر افزایش میل جنسی چیست؟

تحقیقات علمی نشان می‌دهند که ورزش‌کردن می‌تواند روی میل جنسی اثرات مثبتی بگذارد. با ورزش‌، جریان خون گردش بهتری در بدن پیدا می‌کند و این موضوع باعث می‌شود که تحریک اندام‌های جنسی هم سریع‌تر صورت بگیرد.

در واقع، افزایش گردش خون در ناحیه تناسلی، آن را حساس‌تر و تحریک‌پذیرتر می‌کند. فقط ۲۰ دقیقه ورزش هوازی مانند دویدن، شنا یا دوچرخه‌سواری، بدن را برای رابطه جنسی بهتر آماده می‌کند.

بنا به نتایج پژوهش‌ها، زنانی که تمرینات یوگا و پیلاتس انجام می‌دهند، بعد از ۶۰ دقیقه انجام این ورزش‌ها و با تکرار تمرینات به اندازه ۲ بار در هفته در پی ۱۲ هفته متوالی، تحریک و ارگاسم بیشتر و باکیفیت‌تری را تجربه می‌کنند.

تمرینات پیلاتس منظم می‌تواند به کم‌شدن دردهای احتمالی در طول سکس و همچنین رضایت بیشتر از رابطه جنسی هم کمک شایانی کند.

تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی

ورزش‌هایی که برای سکس مناسب هستند

تمرینات مختلف ورزشی از اثرگذاری مثبت این اقدام روی رابطه جنسی خبر می‌دهند. حتی پیاده‌روی ساده هم می‌تواند کیفیت رابطه جنسی را بیشتر کند. ورزش‌های مختلف دیگری هم هستند که انجام آنها باعث بهبود رابطه جنسی می‌شود.

یوگا

شاید فکر کنید که ورزش‌هایی با تحرکات بیشتر مانند دویدن هستند که موجب افزایش خون و بهبود سکس می‌شوند. این طور نیست؛ ورزش‌هایی مانند یوگا هم تأثیرات فوق‌العاده‌ای در این زمینه دارند.

تمرینات یوگا عاملی برای ایجاد ارتباط بهتر میان بدن و ذهن هستند. با انجام چنین ورزشی می‌توانید کنترل بهتری روی بدن و فکرتان داشته باشید. کسی که بدن خود را بهتر می‌شناسد، پیش‌بردن رابطه‌ای جسمی مانند سکس را هم بهتر مدیریت می‌کند.

علاوه بر آگاهی ذهنی بیشتری که با یوگا در بدن به وجود می‌آید، کنترل هر بخش از تن و انعطاف‌پذیری در نتیجه تمرینات آن هم بیشتر می‌شود. برای مثال، کنترل بخش‌های مهمی از بدن که در سکس نقش فراوانی دارند (مانند لگن) بسیار راحت‌تر می‌شود.

از جمله حرکات و تمرینات معروف و اثرگذار یوگا بر بهبود کیفیت رابطه جنسی باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • حرکت گربه
  • حرکت پُل
  • حرکت کودک شاد
  • حرکت بچه

برای تقویت و افزایش میل جنسی زنان و مردان باید به اهمیت ورزش‌های مهمی مانند یوگا پی ببرید.

ورزش‌های کاردیو

تمرینات ورزشی قلبی و عروقی مانند شنا، کوهنوردی، دویدن و دوچرخه‌سواری به بهبود رابطه جنسی کمک می‌کنند. ورزش‌های کاردیو نظیر حرکات ایروبیک هم باعث افزایش گردش خون در ناحیه تناسلی می‌شوند. تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی با انجام چنین ورزش‌هایی به اوج خود می‌رسد.

میل جنسی در چنین شرایطی افزایش پیدا می‌کند و در مردان، نعوظ راحت‌تر رخ می‌دهد. ورزش‌های کاردیو می‌توانند به کاهش سطح استرس و اضطراب در هر فرد هم کمک کنند. چنین چیزی نتیجه بسیار مثبتی روی سکس می‌گذارد.

رابطه جنسی و عضله سازی- بدنسازی چیست؟

تمرین با وزنه باعث می‌شود که سطح هورمون تستوسترون در مردان بالا برود. با افزایش حجم این ماده در بدن، عضله‌سازی بهتر صورت می‌گیرد و با بهبود حجم ماهیچه‌ها در نواحی مختلفی مانند شانه‌ها، عضلات سینه و شکم، کیفیت سکس هم ارتقا پیدا می‌کند. این بخش‌های بدن در طول رابطه جنسی نقش مهمی در بهبود عملکرد دارند.

تمریناتی که به تقویت عضله لگن کمک می‌کنند، در بالارفتن سطح رابطه جنسی نقش مهمی دارند. عضلات کف لگن از اندام‌هایی حمایت و پشتیبانی می‌کنند که در سکس نقش مهمی دارند؛ رکتوم، رحم، روده کوچک و مثانه.

تمرینات ورزشی که موجب عضله‌سازی در نواحی مختلف از جمله لگن می‌شوند به مردانی که دچار مشکلات نعوظ هستند هم در رفع این مسأله کمک می‌کنند. تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی را نمی‌توان کتمان کرد و نادیده گرفت.

ورزش و رابطه جنسی

تاثیر ورزش بر اندام جنسی و سلامت آنها چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی بسیار زیاد و مثبت است. عضله‌های قوی بدن در نواحی مختلف و از جمله لگن به قدرتمندترشدن و بهبود عملکرد اندام‌های جنسی کمک می‌کنند.

افزایش گردش خون در اندام تناسلی مردان و زنان هم از نتایج ورزش است و تحریک‌پذیری جنسی را بالا می‌برد. زمانی که خون بیشتری با سرعت مطلوب در این بخش‌های بدن در جریان باشد، فرد راحت‌تر و سریع‌تر تحریک می‌شود و می‌تواند ارگاسم بهتری را هم تجربه کند.

فاصله زمانی بین ورزش و رابطه جنسی چقدر باشد؟

بلافاصله بعد از ورزش‌کردن، تحریک‌پذیری جنسی بالا می‌رود. متخصصان می‌گویند که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از ورزش شدید، میل جنسی به بیشترین مقدار خود می‌رسد. تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی سریع و زودهنگام است.

در واقع، ورزش هم اثرات مثبت سریع و کوتاه‌مدت روی میل جنسی می‌گذارد و هم تأثیرات مطلوب بلندمدتی دارد که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

این را هم به خاطر داشته باشید که در هر کاری، رعایت تعادل مهم است. نباید آنچنان درگیر ورزش‌کردن شوید که ابعاد مختلف زندگی‌تان تحت تأثیر قرار بگیرد. بعضی از افراد، با ورزش‌کردن افراطی به بدن و روان خود آسیب می‌زنند.

این دسته از افراد دچار وسواس و افراط می‌شوند و فکر می‌کنند که اگر تمرینات زیاد و پرفشارشان را کنار بگذارند، اندامشان از حالت ایدئال خارج می‌شود. این مطلوب نیست و یادتان باشد که تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی در زمانی مناسب خواهد بود که شکلی متعادل در آن وجود داشته باشد.

تاثیر رابطه جنسی بر ورزش  چیست؟

صحبت‌های زیادی درباره اثرگذاری منفی یا مثبت رابطه جنسی روی عملکرد ورزشکاران مطرح می‌شود. اما آیا واقعا، رابطه جنسی می‌تواند باعث افت عملکرد ورزشکاران شود یا باعث بهترشدن فعالیت‌های آنها شود؟

بسیاری از مربیان تیم‌های ورزشی، سکس و رابطه جنسی را برای بازیکنانشان در طول تورنومنت‌ها ممنوع می‌کنند. چرا؟ واقعیت این است که مطالعات مختلفی در این زمینه انجام شده است. اما نتایج چه می‌گویند؟ در ادامه خواهیم گفت.

ایا فعالیت جنسی باعث کاهش عملکرد ورزشکاران می شود؟

بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که هیچ رابطه معناداری میان رابطه جنسی و ورزش‌کردن وجود ندارد. در واقع، اگرچه با ورزش‌کردن کیفیت سکس بالاتر می‌رود اما رابطه جنسی نمی‌تواند روی عملکرد ورزشکاران اثر منفی یا مثبتی بگذارد.

بنابراین، برقراری رابطه جنسی پیش از ورود به مسابقات ورزشی یا قبل از شروع ورزش، هیچ اثر مشخصی روی عملکرد فرد نخواهد داشت. مانعی در این زمینه وجود ندارد و اگر افراد، پیش از ورزش به رابطه جنسی مشغول شوند، مشکلی برایشان پیش نخواهد آمد.

ورزش و رابطه جنسی

تاثیر ورزش بر رابطه و میل جنسی را فراموش نکنید

ورزش‌کردن از بهترین اقداماتی است که می‌توانید به برنامه زندگی‌تان اضافه کنید. فقط بحث زیبایی اندام و متناسب‌شدن نیست بلکه این کار می‌تواند ابعاد مختلف زندگی‌تان از جمله برقراری رابطه جنسی را خوشایندتر و باکیفیت‌تر کند.

توجه به نیازهای جنسی و تدارک‌دیدن مسیری برای ارتقای کیفیت آن از مهم‌ترین چیزهایی است که باید در زندگی زیر نظر بگیرید. سلامت جنسی موضوع مهمی است و برای رفع هرگونه مشکل مرتبط به آن، نیاز به مراجعه به پزشکان متخصص دارید.

یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت نوبت ملاقات با پزشکان خبره، استفاده از سیستم نوبت اینترنتی سایت دکتردکتر است. این روش بهینه را به خاطر بسپارید.

پرسشی درباره رابطه میان ورزش و سکس برایتان باقی مانده است؟ اگر سؤالاتتان را با ما درمیان بگذارید، به آنها پاسخ خواهیم داد و در کنارتان خواهیم بود.

منابع:

trainingpeaks.com

proactivemensmedical.com

hellogiggles.com

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر