چند نکته حیاتی از مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

 • 1397-05-02
 • ۲۱۵۰۶ بازدید
 • 6
مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

اگر شما جراحی قلب داشتید و عمل جراحی شما با موفقیت انجام شده است، حالا نوبت شما است تا با رعایت مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب، روند بهبود و سلامتی خود را هر چه سریع تر به دست آورید. لذا خواهشمندیم به نکات و مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب که در این مقاله برای شما آورده ایم توجه فرمایید.

مرحله اول بازسازی جراحی قلب می تواند 6 تا 8 هفته طول بکشد. هنگامی که از بیمارستان مرخص می شوید، مجموعه ای از دستورالعمل های مراقبت بعد از عمل را دریافت خواهید کرد. این ها دستور العمل ها و مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب به شما کمک می کند تا از لحاظ جسمی و احساسی، بهتر بهبود یابید. بروز افسردگی، بی اشتهایی، هیجان، ترس، کاهش تمرکز و بی حوصلگی بعد از عمل جراحی قلب طبیعی است این علائم ظرف ۲ ماه به تدریج برطرف خواهد شد. بعد از اینکه بیمارستان مرخص شدید، باید با پزشک خود خود برای پیگیری قرار ملاقات هماهنگ شوید. بسیار مهم است که این قرار ملاقات ها را حفظ کنید تا مطمئن شوید بهترین مراقبت های ممکن برای پاسخگویی به نیازهای فردی را دریافت می کنید. ما در این مقاله سعی کردیم تا نکات و مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب را برای بهبودی سریع تر شما در خانه را جمع آوری کنیم، لذا این نکات را حتما رعایت کنید تا زودتر سلامتی خود را باز یابید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب در منزل

اولین نکته مهم در مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب، وضعیت شخص در خانه بعد از عمل جراحی است. پس از ترخیص از بیمارستان، به مدت 8 تا 10 هفته بنا به دستور پزشک استراحت مطلق در منزل ضروری است. استراحت به هیچ وجه به معنای بستری بودن نبوده و فقط از محل کار و اضطراب های محیطی که برای قلب ایجاد خطر می کنند، دوری می کنید. در این مدت باید تمرین های تنفسی را اجرا کنید تا تنفس شما به حالت عادی برگردد.

1- مراقبت از جناغ سینه

بیماران پس از جراحی قلب دچار درد های پراکنده و گاهی شدید در قفسه سینه، جناغ و ناحیه ستون فقرات، شانه و گردن می شوند. این درد ها بعد از عمل جراحی به طور طبیعی احساس می شود و به مرور زمان از شدت آن کاسته می شود.

جناغ سینه بعد از همل جراحی به شدت حساس و ناپایدار است، بنابراین اقدامات لازم بعد از عمل جراحی قلب برای جلوگیری از صدمه و درد بیشتر را در این مورد رعایت کنید:

 • از بلند کردن وزن های سنگین اجتناب کنید.
 • هنگام دراز کشیدن و بلند شدن این کار را به آهستگی انجام دهید.
 • هر گونه تورم و قرمزی التهاب یا درد شدید در جناغ سینه را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • در صورت بروز درد ناگهانی و شدید حتما به بیمارستان مراجعه کنید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

2- مراقبت از زخم بعد از عمل جراحی

رعایت مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای بهبود سلامتی و وضعیت بیمار اهمیت ویژه ای دارد. بعد از عمل جراحی، ناحیه برش یافته بعد از دو روز به پانسمان نياز ندارد مگر اينکه خونريزی وجود داشته باشد خارش، سوزش و بی حسی در مسير زخم طبيعی است.

دوش مختصر از روز سوم مجاز است و با استفاده از صابون ضد باکتری يا شامپو بچه به آرامی و با دست محل زخم را تميز کنيد تا دلمه ها از بين برود. استفاده از روغنها، کرم، پماد و پودر و يا دود مواد مخدر بر روی زخم اصلاً توصيه نمی شود.

3- اشتها

بعد از عمل تا چند روزی ممکن است اشتهای شما کاهش يابد و احساس تلخی در دهان داشته باشيد ولی شما بايد به هر صورت رژيم مناسب و کافی را برای بهبود هرچه سريع تر دريافت کنيد.

4- رژيم غذايی

از نکات مهم مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب، رعایت رژیم غذایی مناسب و کافی است. بعد از عمل جراحی مصرف چربی را در رژيم غذايی محدود کنيد و بهتر است کل چربی که در پخت و پز روزانه استفاده می کنيد حداکثر ۶ قاشق چايخوری باشد و بهتر است از روغن های کاندلا، کنجد، زيتون و هسته انگور استفاده کنيد و تا حد امکان از مصرف روغن حيوانی، روغن نباتی و کره پرهيز نماييد. بهتر است مواد غذايی را آب پز يا کباب کنيد و از سرخ کردن آنها اجتناب کنيد. روزانه مقادير زيادی سبزيجات و ميوه های تازه مصرف کنيد. سبزيجاتی مانند کلم بروکلی، اسفناج، کاهو، هويج، کدوحلوايی مناسبترند. مصرف نان غلات کامل، حبوبات، برنج قهوه ای و جو و مغزها مثل گردو، فندق، پسته. البته به صورت خام مفيد است و مصرف نان سفيد، برنج سفيد، شيرينی را کاهش دهيد.

از آنجايی که اکثر بيماران بعد از عمل بی اشتها هستند و نيز مشکلات گوارشی  از جمله یبوست دارند بهتر است بجای مصرف ٣ وعده غذايی، غذاها را به حجم های کمتر تقسيم کرده و ۵ تا ۶ وعده مصرف کنيد. مصرف نمک را به حداکثر روزانه يک قاشق چايخوری محدود کنيد. مصرف کافئين را به دو فنجان در روز محدود کنید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای انجام فعاليت های روزانه

احساس خستگی و ضعف بعد از جراحی کاملاً طبيعی است. فعاليت خود را از پياده روی حدود ٢٠ دقيقه آغاز کنيد و به تدريج تا يک ساعت افزايش دهيد و به تدريج ٢ تا ٣ بار در روز اينکار را انجام دهيد. شما می توانيد فعاليت های ساده روزانه مثل خريد را انجام دهيد ولی فعاليت های سنگين تر مثل جاروزدن، زمين شويی، بلندکردن اجسام سنگين تر از ۵ کيلوگرم، هل دادن يا کشيدن اجسام سنگين و کارهای کشاورزی در ٣ ماه اول برای شما ممنوع است و بعد از آن بايد جراح به شما اجازه دهد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

1-خواب

اکثر بيماران بعد از عمل دچار کاهش خواب می شوند و گاهی از کابوس های شبانه رنج می برند که معمولاً ناشی از استرس عمل جراحی و دردهای محل عمل می باشد. برای رفع آن بهتر است در اواخر بعد از ظهر و عصر نخوابيد و با نظر پزشک از آرامبخش های ملايم و در صورت نياز قرص خواب استفاده کنيد. با استفاده از بالش اضافی می توانيد بهتر تنفس کرده و راحت تر بخوابيد. در يک ماه اول بهتر است بحالت طاق باز بخوابيد.

2- ورزش و پياده روی

بعد از اینکه مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب را انجام دادید، باید کم کم شروع به ورزش کردن کنید تا شادابی را به بدن خود هدیه دهید. شروع پياده روی بعد از عمل بدين شکل است.

 • هفته اول: راه رفتن به صورت مداوم ٣ تا ۴ بار در روز و هر بار ٣ تا ۵ دقيقه هفته دوم: ٣ بار در روز هر بار به مدت ١٠ دقيقه هفته سوم: ٢ بار در روز هر بار به مدت ١۵ دقيقه بعد از آن هر روز حداقل ٢ بار در روز ٢٠ دقيقه پياده روی کرده و به تدريج حتی تا يکساعت آنرا افزايش دهيد.
 • پياده روی نبايد در هوای خيلی سرد يا خيلی گرم انجام شود.
 • سرعت پياده روی بايد به شکلی باشد که فرد قادر به صحبت کردن باشد نه به شکلی که شما را به نفس نفس بياندازد.
 • اگر هنگام پياده روی هر يک از اين علايم پيدا شد فوراً پياده روی را قطع و استراحت کنيد: تنگ نفس، ضعف شديد، عرق شديد، حالت تهوع و سرگيجه. اگر با استراحت بر طرف نشد فوراً به پزشک مراجعه کنيد.
 • . از تردميل و ساير وسايل ورزشی بدون هماهنگی پزشک استفاده نکنيد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای رانندگی

از وسايل پرخطر مثل دوچرخه، موتورسيکلت، بهتر است حداقل ٣ ماه استفاده نکنيد. چرا که در صورت عدم تعادل شما قادر به کنترل آن نخواهيد بود و ممکن است فشار زيادی به محل برش قفسه سينه وارد نمايد. بعد از يک ماه شما مجاز هستيد که برای مسيرهای کوتاه با ماشين رانندگی کنيد

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای مسافرت رفتن

دو هفته بعد از عمل با اجازه پزشک خود می توانيد مسافرت با هواپيما و قطار يا اتومبيل داشته باشيد. در مسافرت های طولانی با اتومبيل يا قطار برای جلوگيری از تشکيل لخته خون در پاها بهتر است هر ٢ ساعت چند دقيقه توقف کرده و راه برويد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای حمام کردن

طبق عادت هميشگی خود حمام کنيد، پوست اطراف زخم ممکن است پوسته پوسته شود و يا قطعات کوچکی از بخيه پيدا شود و بيافتد که کاملاً طبيعی است. مطمئن باشيد که بخيه های عمقی در قلب و قفسه سينه شما محکم هستند و تغييراتی که در سطح پوست خود احساس می کنيد اثری بر روی آنها ندارد. استفاده از دوش بجای وان راحت تر است و با استفاده از يک چهارپايه زير دوش بنشينيد. حين استفاده درب حمام را از داخل قفل نکنيد و حتماً يک نفر از اعضای خانواده شما را همراهی کند.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای بازگشت به کار

اکثر بيماران می توانند بعد از ٢ تا ٣ ماه به کار خود برگردند. ولی اين به نوع کار شما نيز بستگی دارد. می توانيد از کارفرمای خود بخواهيد که کارهای سبک تری را به شما واگذار کند.

مصرف دارو بعد از عمل جراحی قلب

در صورت مصرف آسپرين حتماً آنرا وسط غذا ميل کنيد، اگر هنگام مصرف داروها دچار سردرد، سرگيجه، تاری ديد شديد می شويد به پزشک خود اطلاع دهيد. از مصرف خودسرانه دارو حتی داروهای گياهی خودداری کنيد. هنگام استفاده از قرص نيتروگليسيرين زيرزبانی در وضعيت نشسته و يا خوابيده قرار گيريد و بعد از چند دقيقه آهسته آهسته بلند شويد.

 

بر گرفته از:

نکات لازم برای بهبودی سریع بعد از عمل جراحی قلب باز

توصیه های لازم بعد از عمل جراحی قلب

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «چند نکته حیاتی از مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

6 دیدگاه در حال حاضر

 1. با عرض سلام آیا بعد عمل قلب و بهوش امدن درد زیادی دارد
  و سوال دیگه اینکه بعد چه مدت بیمار خودش میتواند به سرویس بهداشتی برود

  • سلام بله دردش زياده اما قابل تحمله
   ضد درد هم ميزنن
   تا يك هفته بايد استراحت كنيد و نميتونيد راه بريد

 2. ایا میتوانم تفننی تریاک بکشم

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه