چند نکته حیاتی از مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

اگر شما جراحی قلب داشتید و عمل جراحی شما با موفقیت انجام شده است، حالا نوبت شما است تا با رعایت مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب، روند بهبود و سلامتی خود را هر چه سریع تر به دست آورید. لذا خواهشمندیم به نکات و مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب که در این مقاله برای شما آورده ایم توجه فرمایید.

مرحله اول بازسازی جراحی قلب می تواند 6 تا 8 هفته طول بکشد. هنگامی که از بیمارستان مرخص می شوید، مجموعه ای از دستورالعمل های مراقبت بعد از عمل را دریافت خواهید کرد. این ها دستور العمل ها و مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب به شما کمک می کند تا از لحاظ جسمی و احساسی، بهتر بهبود یابید. بروز افسردگی، بی اشتهایی، هیجان، ترس، کاهش تمرکز و بی حوصلگی بعد از عمل جراحی قلب طبیعی است این علائم ظرف ۲ ماه به تدریج برطرف خواهد شد. بعد از اینکه بیمارستان مرخص شدید، باید با پزشک خود خود برای پیگیری قرار ملاقات هماهنگ شوید. بسیار مهم است که این قرار ملاقات ها را حفظ کنید تا مطمئن شوید بهترین مراقبت های ممکن برای پاسخگویی به نیازهای فردی را دریافت می کنید. ما در این مقاله سعی کردیم تا نکات و مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب را برای بهبودی سریع تر شما در خانه را جمع آوری کنیم، لذا این نکات را حتما رعایت کنید تا زودتر سلامتی خود را باز یابید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب در منزل

اولین نکته مهم در مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب، وضعیت شخص در خانه بعد از عمل جراحی است. پس از ترخیص از بیمارستان، به مدت 8 تا 10 هفته بنا به دستور پزشک استراحت مطلق در منزل ضروری است. استراحت به هیچ وجه به معنای بستری بودن نبوده و فقط از محل کار و اضطراب های محیطی که برای قلب ایجاد خطر می کنند، دوری می کنید. در این مدت باید تمرین های تنفسی را اجرا کنید تا تنفس شما به حالت عادی برگردد.

1- مراقبت از جناغ سینه

بیماران پس از جراحی قلب دچار درد های پراکنده و گاهی شدید در قفسه سینه، جناغ و ناحیه ستون فقرات، شانه و گردن می شوند. این درد ها بعد از عمل جراحی به طور طبیعی احساس می شود و به مرور زمان از شدت آن کاسته می شود.

جناغ سینه بعد از همل جراحی به شدت حساس و ناپایدار است، بنابراین اقدامات لازم بعد از عمل جراحی قلب برای جلوگیری از صدمه و درد بیشتر را در این مورد رعایت کنید:

 • از بلند کردن وزن های سنگین اجتناب کنید.
 • هنگام دراز کشیدن و بلند شدن این کار را به آهستگی انجام دهید.
 • هر گونه تورم و قرمزی التهاب یا درد شدید در جناغ سینه را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • در صورت بروز درد ناگهانی و شدید حتما به بیمارستان مراجعه کنید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

2- مراقبت از زخم بعد از عمل جراحی

رعایت مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای بهبود سلامتی و وضعیت بیمار اهمیت ویژه ای دارد. بعد از عمل جراحی، ناحیه برش یافته بعد از دو روز به پانسمان نياز ندارد مگر اينکه خونريزی وجود داشته باشد خارش، سوزش و بی حسی در مسير زخم طبيعی است.

دوش مختصر از روز سوم مجاز است و با استفاده از صابون ضد باکتری يا شامپو بچه به آرامی و با دست محل زخم را تميز کنيد تا دلمه ها از بين برود. استفاده از روغنها، کرم، پماد و پودر و يا دود مواد مخدر بر روی زخم اصلاً توصيه نمی شود.

3- اشتها

بعد از عمل تا چند روزی ممکن است اشتهای شما کاهش يابد و احساس تلخی در دهان داشته باشيد ولی شما بايد به هر صورت رژيم مناسب و کافی را برای بهبود هرچه سريع تر دريافت کنيد.

4- رژيم غذايی

از نکات مهم مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب، رعایت رژیم غذایی مناسب و کافی است. بعد از عمل جراحی مصرف چربی را در رژيم غذايی محدود کنيد و بهتر است کل چربی که در پخت و پز روزانه استفاده می کنيد حداکثر ۶ قاشق چايخوری باشد و بهتر است از روغن های کاندلا، کنجد، زيتون و هسته انگور استفاده کنيد و تا حد امکان از مصرف روغن حيوانی، روغن نباتی و کره پرهيز نماييد. بهتر است مواد غذايی را آب پز يا کباب کنيد و از سرخ کردن آنها اجتناب کنيد. روزانه مقادير زيادی سبزيجات و ميوه های تازه مصرف کنيد. سبزيجاتی مانند کلم بروکلی، اسفناج، کاهو، هويج، کدوحلوايی مناسبترند. مصرف نان غلات کامل، حبوبات، برنج قهوه ای و جو و مغزها مثل گردو، فندق، پسته. البته به صورت خام مفيد است و مصرف نان سفيد، برنج سفيد، شيرينی را کاهش دهيد.

از آنجايی که اکثر بيماران بعد از عمل بی اشتها هستند و نيز مشکلات گوارشی  از جمله یبوست دارند بهتر است بجای مصرف ٣ وعده غذايی، غذاها را به حجم های کمتر تقسيم کرده و ۵ تا ۶ وعده مصرف کنيد. مصرف نمک را به حداکثر روزانه يک قاشق چايخوری محدود کنيد. مصرف کافئين را به دو فنجان در روز محدود کنید.

چه زمانی به دکتر قلب مراجعه کنیم؟

در زمان مراقبت بعد از عمل جراحی قلب آن هم در منزل، ممکن است مشکلاتی به‌جود بیاید، باید در سریع‌ترین زمان ممکن، برای گرفتن مشاوره پزشکی تخصص در این رابطه، اقدام کنید. خوشبختانه برای این کار، راه‌های مختلف و سریعی وجود دارد؛ مثلا از سامانه آنلاین ثبت نوبت پزشک دکتردکتر، کمک بگیرید و نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری خود را ثبت کنید. خبر خوب این است که در تمامی شهرهای ایران، متخصصان قلب بسیاری فعالیت می‌کنند. مثلا اگر ساکن شهر تهران هستید، بیش از 267 دکتر قلب تهران هستند که می‌توانید با آن‌ها، مشاوره تخصصی و پزشکی داشته باشید.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای انجام فعاليت های روزانه

احساس خستگی و ضعف بعد از جراحی کاملاً طبيعی است. فعاليت خود را از پياده روی حدود ٢٠ دقيقه آغاز کنيد و به تدريج تا يک ساعت افزايش دهيد و به تدريج ٢ تا ٣ بار در روز اينکار را انجام دهيد. شما می توانيد فعاليت های ساده روزانه مثل خريد را انجام دهيد ولی فعاليت های سنگين تر مثل جاروزدن، زمين شويی، بلندکردن اجسام سنگين تر از ۵ کيلوگرم، هل دادن يا کشيدن اجسام سنگين و کارهای کشاورزی در ٣ ماه اول برای شما ممنوع است و بعد از آن بايد جراح به شما اجازه دهد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب

1-خواب

اکثر بيماران بعد از عمل دچار کاهش خواب می شوند و گاهی از کابوس های شبانه رنج می برند که معمولاً ناشی از استرس عمل جراحی و دردهای محل عمل می باشد. برای رفع آن بهتر است در اواخر بعد از ظهر و عصر نخوابيد و با نظر پزشک از آرامبخش های ملايم و در صورت نياز قرص خواب استفاده کنيد. با استفاده از بالش اضافی می توانيد بهتر تنفس کرده و راحت تر بخوابيد. در يک ماه اول بهتر است بحالت طاق باز بخوابيد.

2- ورزش و پياده روی

بعد از اینکه مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب را انجام دادید، باید کم کم شروع به ورزش کردن کنید تا شادابی را به بدن خود هدیه دهید. شروع پياده روی بعد از عمل بدين شکل است.

 • هفته اول: راه رفتن به صورت مداوم ٣ تا ۴ بار در روز و هر بار ٣ تا ۵ دقيقه هفته دوم: ٣ بار در روز هر بار به مدت ١٠ دقيقه هفته سوم: ٢ بار در روز هر بار به مدت ١۵ دقيقه بعد از آن هر روز حداقل ٢ بار در روز ٢٠ دقيقه پياده روی کرده و به تدريج حتی تا يکساعت آنرا افزايش دهيد.
 • پياده روی نبايد در هوای خيلی سرد يا خيلی گرم انجام شود.
 • سرعت پياده روی بايد به شکلی باشد که فرد قادر به صحبت کردن باشد نه به شکلی که شما را به نفس نفس بياندازد.
 • اگر هنگام پياده روی هر يک از اين علايم پيدا شد فوراً پياده روی را قطع و استراحت کنيد: تنگ نفس، ضعف شديد، عرق شديد، حالت تهوع و سرگيجه. اگر با استراحت بر طرف نشد فوراً به پزشک مراجعه کنيد.
 • . از تردميل و ساير وسايل ورزشی بدون هماهنگی پزشک استفاده نکنيد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای رانندگی

از وسايل پرخطر مثل دوچرخه، موتورسيکلت، بهتر است حداقل ٣ ماه استفاده نکنيد. چرا که در صورت عدم تعادل شما قادر به کنترل آن نخواهيد بود و ممکن است فشار زيادی به محل برش قفسه سينه وارد نمايد. بعد از يک ماه شما مجاز هستيد که برای مسيرهای کوتاه با ماشين رانندگی کنيد

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای مسافرت رفتن

دو هفته بعد از عمل با اجازه پزشک خود می توانيد مسافرت با هواپيما و قطار يا اتومبيل داشته باشيد. در مسافرت های طولانی با اتومبيل يا قطار برای جلوگيری از تشکيل لخته خون در پاها بهتر است هر ٢ ساعت چند دقيقه توقف کرده و راه برويد.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای حمام کردن

طبق عادت هميشگی خود حمام کنيد، پوست اطراف زخم ممکن است پوسته پوسته شود و يا قطعات کوچکی از بخيه پيدا شود و بيافتد که کاملاً طبيعی است. مطمئن باشيد که بخيه های عمقی در قلب و قفسه سينه شما محکم هستند و تغييراتی که در سطح پوست خود احساس می کنيد اثری بر روی آنها ندارد. استفاده از دوش بجای وان راحت تر است و با استفاده از يک چهارپايه زير دوش بنشينيد. حين استفاده درب حمام را از داخل قفل نکنيد و حتماً يک نفر از اعضای خانواده شما را همراهی کند.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی قلب برای بازگشت به کار

اکثر بيماران می توانند بعد از ٢ تا ٣ ماه به کار خود برگردند. ولی اين به نوع کار شما نيز بستگی دارد. می توانيد از کارفرمای خود بخواهيد که کارهای سبک تری را به شما واگذار کند.

مصرف دارو بعد از عمل جراحی قلب

در صورت مصرف آسپرين حتماً آنرا وسط غذا ميل کنيد، اگر هنگام مصرف داروها دچار سردرد، سرگيجه، تاری ديد شديد می شويد به پزشک خود اطلاع دهيد. از مصرف خودسرانه دارو حتی داروهای گياهی خودداری کنيد. هنگام استفاده از قرص نيتروگليسيرين زيرزبانی در وضعيت نشسته و يا خوابيده قرار گيريد و بعد از چند دقيقه آهسته آهسته بلند شويد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
133 نظرات
 1. ساناز می گوید

  همسر من حدود شش ماه هست رگ های قلبش مسدود شده بود عمل قلب باز انجام داده چند روزی هست هر از گاهی پشتش درد میکنه و همراه دست چپ علتش بعد عمل چی میتونه باشه

 2. امیررضا زکی می گوید

  باسلام پدر من 3ماهه عمل باز کرده بعد سه ماه
  از شکم و اطراف معده درد داره می خواستم ببینم
  مشکل از چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بدون شرح حال دقیق نمیتوان نظری داد
   به متخصص داخلی مراجعه کنید

 3. عباسی می گوید

  سلام پدر من تازه یه هفته است عمل کردن بیمارستان قلب،ترشحات آب و گاهی خون آب خارج میشه از جای بردیگی سینه،براشون چرک خشک کن نوشتن و مرخص کردن، الان باید چیکار کنیم قطع بشه حال راه رفتن ندارن و درست غذا نمیخوره

 4. هارون می گوید

  سلام من عمل قلب باز شدم بعد از یک ساعت پیاده روی خیلی زیاد عرق میکنم باید چی کار کنم بعد اینکه سنم هم ۵۵ هست

 5. فرید می گوید

  سلام خسته نباشید پدر بنده به علت گرفتگی ۴تا از رگ قلبشون عمل قلب باز کردن بعد از ۱۴ روز قرص های ضد عفونتشون تموم شد وا دکتر گفتن که نیازی نیست تکرار بشه اما ۳ روز بعد از جای بخیه مایع ترشح کرده
  به جراحشون مراجعه کردیم دوباره همون قرص چرک خشک کنو تکرار کردن خاستم ببینم خطرناکه یا طبیعیه؟ممنون🙏🏻

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر قرمزی ، ترشح بو دار، تب ، بی حالی ندارن داروها رو مصرف کنن
   با شروع مصرف مجدد دارو باید کم کم ترشحات کاهش پیدا کند
   در غیر اینصورت مجددا به جراحشون مراجعه کنید

 6. مهرداد می گوید

  با سلام من عمل Asdانجام دادم ۲۰روز پیش چند وقت طول میکشه که درد قفسه سینم کم بشه و چند وقت دیگه میتونم رانندگی کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر اکو بعد عمل خوب بوده و فشار خون کنترل هست و افت فشار ندارین
   مانعی برای رانندگی نیست به کمک همراه میتونین کم کم فعالیت روزمره رو شروع کنید

 7. گلشاه بلوچ می گوید

  سلام وخسته نباشید.
  من فردی ۴۵ساله هستم که درمورخه ی ۱ /یکم مرداد۱۴۰۲ عمل قلب داشته ام و ۵تا رگم رو تعویض کرده اند ورگ پایم را تا کشاله ران برداشته اند و جای ران تورم دارم و کمی سفت شده سونوگرافی انجام دادم دکتر گفتند کمی عفونت داره اما دارویی برایم تجویز نکرده اند و همچنین دریچه ی قلبم را ترمیم کرده اند، و بعداز یکماه به دکترم مراجعه کروم اکو انجام دادند وef به سی وپنج رسیده میخواستم بدونم ef ام خوبه ؟؟؟ و قسمت راست قفسه سینه ام درد داره. امروز دوماه و ۶ روز است هنوز اون درد ها رو حس میکنم. و قفسه سینه ام از بیرون می سوزه…و بجای پزشک معالجم سری دوم یه پزشک متخصص قلب دیگه معاینه ام کرد و داروهای اضافه به من داد الان همش قرص میخورم و مشکل معده پیداکرده ام. لطفا” راهنمایی کنید که باخوردن این همه دارو برایم مشکلی پیش نمیاد؟؟ باتشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در مورد ef ,بستگی به ef قبل از عمل دارد، مهم این است که با دارو کنترل شود و افت نکند
   درد قفسه سینه و پا تا چند هفته طبیعی هست و گاهی تا مدت های طولانی اما اگر عفونتی هست دارو لازم داره
   اگر مشکل معده پیدا کردین، در اثر خوردن پلاویکس و آسپرین معمولا ایجاد میشه ، بهتره با نظر پزشکتون داروی مناسب معده تجویز شود

 8. فلامند می گوید

  سلام عمل قلب باز کردن .یک ماه میگذره دندانم عفونت کرده آیا چرک خشک کن میتونم مصرف کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله حتما باید آنتی بیوتیک مناسب برای شما تجویز شه

 9. علیرضا می گوید

  سلام 3ماه عمل تعویض دریچه آئورت انجام دادم
  باشگاه بدنسازی میتونم برم
  قلیون میتونم بکشن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   به قلیان فکر نکنید
   شروع ورزش فقط با نظر پزشک معالجتون
   اونهم احتمالا بدنسازی رو در ابتدا مجوز ندهند

 10. مریم میرزاخانی می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  همسر م 10ماه پیش عمل قلب باز انجام داده 3تارگ اصلی تعویض شده میخواستم بدونم پلاویکس رو تا کی باید استفاده کنند ممنون از همراهی شما

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   زمان قطع پلاویکس را پزشک متخصصشون با توجه به وضعیت سلامتی قلب و ازمایشاتشون مشخص میکنن

 11. یسنا می گوید

  سلام خسته نباشید پدر من یکسال پیش عمل قلب باز کرده میخاد برای اربعین بره کربلا اونجا گرمه و یکم پیاده روی داره اشکالی نداره بره براش مشکلی پیش نمیاد پیشنهاد شما چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به شرایط ایشون و سختی مسیر و شرایط ویژه اربعیین فقط پزشک معالجشون میتونه اجازه سفر بهشون بده

 12. عطیه می گوید

  سلام مادر من ۵۶ سالشونه و ۵ ماهه عمل ترمیم دریچه به روش کم تهاجمی انجام دادن بعد از بیمارستان دکتر فعلا گفتن اکو لازم نیست ، و نوار قلب گرفتن فقط گفتن دوماه دیگه اکو میکنن، حال عمومی مادرم خیلی بهتره اما گاهی بعد انجام فعالیت احساس ضعف و‌خستگی میکنن و نگرانیم باز هم برای قلب نباشه ، البته این احساس با استراحت از بین میره ، طبیعی هست؟ اگر خدایی نکرده در عمل مشکلی بوده باشه علائم چی هست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تنگی نفس ، درد قفسه سینه، تهوع از علایم شایع مشکلات قلبی هست

 13. فرمانده می گوید

  سلام‌…یه‌ سوال‌ داشتم.
  بعد عمل قلب چند روز میکشه تا سرحال شی؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بستگی دارد نوع عمل چه باشد و مشکل زمینه ای چی باشد؟

 14. عباس سجادیان می گوید

  سلام وخسته نباشی
  من ۹ماه پیش عمل باز انجام دادم گرفتگی
  ۵ رگ که ۳تا اصلی بودن داشتم اینجوری که بهم گفتن وندانسته ۷۰روز بعداز عمل ماشین هل دادم وفشار زیادی متحمل شدم
  ومدتی هست که دستم روی استخوان سینه می‌گذارم احساس درد دارم ورگ هم از پای چپ برداشته شده وکمی متورم هست وبا توجه به شغلم که کشاورزی هست بعضی وقتها احساس سر گیجه وضعف هم دارم لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم از صبر وحوصله وقتیکه میگذارید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام جناب سجادیان گرامی
   با توجه به جراحی سنگین شما لازمه هر ۳ ماه توسط پزشک معالجتون ویزیت شین و فشارخون بررسی و اکو و نوارقلب بدهید

 15. غلام سلمانی پور می گوید

  مقاله بسیار مفیدی است.دست دکتر دردنکند

 16. سارینا می گوید

  ببخشید من پدرم خیلی ورم پاش زیاده باید چیکار کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ابتدا چکاپ کامل و بررسی کارکرد کلیه و کبد و…انجام شه
   همچنین اکو قلبی و نوار قلب لازمه
   به متخصص قلب مراجعه کنید

 17. غلام سلمانی پور می گوید

  واقعا ازاین مقاله وراهنمائیهای مفید آن استفاده کردم

 18. یاسین احمدی می گوید

  سلام من قبل از عمل باز دوبسته سیگار میکشیدم الان نمتونم ترکش دهم چکارکنم لطفا راهنمای کنیدی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   ترک سیگار ناگهانی خصوصا اگر فرد تعداد سیگار بالا و سالهای زیادی سیگار میکشه بدون مشورت با روانپزشک ممکن نیست
   به متخصص روانپزشکی مراجعه کنید

 19. مهنا زرین می گوید

  سلام وقت بخیر من ۲۲ ساله هستم و ۱۸ روز هست ک عمل قلب باز انجام دادم به دلیل حفره قلب مادر زادی میخاستم بدونم میتونم برم کافه چون در کافه سیگار و قلیون کشیده میشه و دود هست؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ترجیحا از حضور در محیط های بسته با دود دخانیات خودداری کنید

 20. محمد می گوید

  سلام و وقت بخیر خدمت پزشکان عزیز و زحمت کش، بنده آقا و ۴۰ ساله هستم یک ماه هست که جراحی قلب باز داشتم که اصلاح کامل PAPVC +ترمیم دریچه تریکوسپید +بستن ASD با پچ پریکارد+بستن PFO+تیمکتومی انجام شده. در مورد زمان شروع رانندگی و استفاده از مشروبات الکلی خواستم بپرسم. پیشاپیش از پاسخ شما کمال تشکر را دارم 🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مصرف مشروبات که توصیه نمیشه
   در مورد شروع رانندگی در صورتی که کاملا به حالت طبیعی برگشتین و فشارخون کنترل هست و از نظر جسمی قدرتتون برگشته، بهتره در مسافت های کوتاه و ابتدا با همراه باشید

 21. مجتبی ابوالحسنی می گوید

  سلام…خسته نباشین… من حدودا دو‌ماه پیش ائوریسم ائورت داشتم و عمل کردم و الان کاملا همه چی اوکیع وef به پنجاه و پنج رسیده…. میخواستم ببینم از کرم ترمیم کننده برای جای زخمم‌میتونم استفاده کنم…. ؟؟؟ یه خط حدودا پنج سانتی وسط قفسه سینه دارم فقط… عملم هم بصورت نیمه تهاجمی با استفاده از رگ فمورال بوده که وصل شده به قلب و قسمت صعودی ائورتم با مصنوعی تعویض شده …. میخواستم ببینم مشکل خاصی که در ادامه ندارم … سرکارمم میتونم برگردم و دانشگاهم… بیست و سه سالمه …. فقط قسمت صعودی ائورتم مشکل دار بوده و دریچه ها و بقیه قسمت ها سالم بوده …. در ضمن کیس تاکایاسو برای روماتولوژی هم هستم …..ممنون میشم جوابمو بدین …. تشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   بله میتونین از کرم استفاده کنید
   و به زندگی طبیعی البته با محدودیت فعالیت سنگین برگردین
   فقط زیر نظر متخصص قلب و روماتولوژیتون باشین و ویزیت ها سر موقع انجام شه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر