دو ویژگی کلیدی برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب

 • 1396-11-28
 • 0

تماس مستقیم و طولانی مدت با نور خورشید ممکن است برای پوست شما آسیب رسان باشد. استفاده از کرم ضد آفتاب خوب ، یک لایه محافظ بر روی پوست ایجاد می کند فلذا اثرات مخرب اشعه های موجود در نور خورشید دبگر بر پوست شما سازگار نحواهد بود.

احتمالا برای شما پیش آمده است که وقتی تصمیم به انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب می گیرید، ناخودآگاه در دریای بیکرانی از تبلیعات آرایشی و بهداشتی غرق می شوید بگونه ای که انتخاب بسیار سخت می شود. طبیعی است که باید ویژگی ها و شاخص های بهداشت و سلامت یک کرم ضد آفتاب خوب و مناسب را بدانید.

شاخص های استاندارد برای انتخاب کرم ضد آفتاب خوب

شاید برای شما سوال باشد که کرم ضد آفتاب، صرفا یک کرم بهداشتی است پس چگونه می تواند نور خورشید را بی اثر کند؟

دوست عزیز، در کرم ضد آفتابی که شما بر روی پوست خود می مالید، مواد متعدد تشکیل دهنده ای دارد که یا نور خورشید را جذب می کند و اجازه عبور اشعه ها را نمی دهد (ضد آفتاب شیمیایی) و یا اینکه نور خورشید را منعکس می کند و از سطح پوست بر می گرداند (ضدآفتاب فیزیکی). یک کرم با چنین اثراتی؛ فوق العاده است مگر نه؟

SPF: مهم ترین شاخص یک کرم ضد آفتاب خوب

شاخص محافظت پوست در برابر نور خورشید که اصلاحا SPF شناخته می شود، مهم ترین فاکتوری است که می تواند به شما در تشخیص قدرت و توانایی کرم ضد آفتاب کمک کند.

یک کرم ضد آفتاب خوب و مناسب با قدرت بالا باید SPF بیشتر از 30 داشته باشد.

 • اگر SPF کرم ضد آفتاب شما 15 باشد، می‌تواند جلوی یک پانزدهم اشعه‌های مضر آفتاب را بگیرد.
 • اگر SPF کرم 30 باشد، از برخورد ۹۷ درصد اشعه‌های مضر آفتاب با پوست جلوگیری می‌کند.
 • اگر SPF کرم ضد آفتاب 50 باشد،جلوی برخورد ۹۸ درصد اشعه‌های ماورای بنفش با پوست را می‌گیرد.

جالب است بدانید که اگر شما کرم ضد آفتاب بصورت نمالید و در فضای باز و در تماس با نور خورشید قرار بگیرید، پوست شما توانایی دارد که 10 دقیقه در برابر اشعه های خورشید طاقت بیاورد.

نکته ای که می تواند برای شما به عنوان یک دلیل و برهان باشد که چرا باید از کرم ضد آفتاب خوب استفاده کنید، این است که اگر عدد  SPF کرم را در زمان 10 دقیقه ضرب کنید، عددی که بدست می آید مدت زمانی است که پوست شما با داشتن لایه محافظت کننده ای از کرم ضد آفتاب توانایی غلبه بر اشعه های نور خورشید دارد.

قدرت حفاظتی کرم ضد آفتاب در برابر انواع اشعه های مضر آفتاب

نور خورشید دارای دو نوع اشعه مضر ماورای بنفش A و B می باشد. شما در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب خوب و مناسب، توجه داشته باشید ممکن است روی کرم ضد آفتاب نوشته شده باشد “طیف گسترده یا wide spectrum” یعنی این کرم توانایی حفاظتی در برابر هر دو نوع اشعه ماورای بنفش را دارا می باشد.

به خاطر بسپارید که:

 • استفاده از ضد آفتاب هایی که بصورت پودر یا اسپری هستند برای شما مناسب نمی باشد بدین دلیل که ممکن است ذرات معلق به صورت استنشاقی وارد مجاری تنفسی تان گردد.
 • بعضی از کرم های ضد آفتاب دارای موادی هستند که ممکن است برای سلامت بدن شما مفید نباشند از قبیل رتینیل پالمیتات و اکسی بنزون. سعی کنید کرم هایی انتخاب کنید که فاقد این مواد شیمیایی باشد.

به شما توصیه می کنیم که برای انتخاب کرم ضد آفتاب خوب و استفاده متمادی از آن، از پزشکان، به خصوص متخصصین پوست، مو و زیبایی راهنمایی بگیرید تا مناسب ترین نوع کرم ضد آفتاب را بر اساس خصوصیات پوستی شما پیشنهاد کنند.

مجله سلامت و پزشکی Medical News Today

لیست پزشکان متخصص پوست، مو و زیبایی

لیستی از پزشکان متخصص پوست، مو و زیبایی را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، تصویر زیر را کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «دو ویژگی کلیدی برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر