تخصص پوست و مو چیست و دکتر پوست کیست؟

این که بدانید تخصص پوست و مو چیست و دکتر پوست کیست، کمک می‌کند تا در زمان بروز مشکلات پوست و مو، بدانید باید به کدام تخصص مراجعه کنید. دکتر پوست، پزشکی است که به‌طور ویژه در شناسایی، پیشگیری و درمان بیماری‌های پوست، مو، ناخن و غشاهای مخاطی آن طبابت می‌کند. اقدامات درمانی مختلف متخصص پوست و مو و زیبایی، دارودرمانی و لیزر درمانی هستند. به متخصصین پوست، دکتر پوست هم می‌گویند. این افراد درباره اختلالاتی مانند آکنه، اگزما یا پسوریازیس به بیماران کمک می‌کنند. انجام جراحی‌های زیبایی و اقدامات زیبایی پوست و مو هم از سوی برخی متخصصان پوست انجام می‌شود.

در این مقاله از مجله سلامت و پزشکی دکتردکتر، درباره اینکه تخصص پوست و مو وزیبایی چیست و پزشک متخصص در این زمینه چه می‌کند، برایتان می‌گوییم. همچنین در خصوص متخصصان بیماری‌های پوست و مو و درمان بیماری های پوست و مو، خواهید خواند. پزشک زیبایی پوست و مو را که بشناسید، درباره روند مراجعه به این متخصصان به نتیجه بهتری می‌رسید. مطالعه این مقاله به ۴ دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر سوالی درباره تخصص پوست و مو و زیبایی یا دارودرمانی و موضوعات دیگر دارید، در پایان این مقاله بپرسید تا متخصصان در رسیدن به پاسخ به شما کمک کنند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند پنهان کردن

تخصص پوست و مو و زیبایی چیست؟

خدمات دکتر پوست و مو و زیبایی متنوع است. دکتر پوست، پزشکی است با تخصص در درمان بیماری‌هایی که پوست، مو و ناخن‌ها را تحت تاثیر، قرار می‌دهند. متخصص پوست و مو، می‌تواند بسیاری از شرایط مختلف مانند آکنه، شوره سر، اگزما و سلولیت را تشخیص بدهد و درمان کند. با آگاهی از اینکه تخصص پوست و مو چیست و در زمینه زیبایی چه اقداماتی از سوی پزشکان این رشته انجام می‌شوند، برنامه‌ریزی برای درمان ساده‌تر خواهد شد. این پزشک، علم استفاده از روش‌های تشخیصی و تجویز درمان‌های تهاجمی و غیر تهاجمی را دارد. درمان بیماری‌های پوستی، تنها با مراجعه به دکتر پوست، میسر می‌شود.

متخصص پوست و مو و زیبایی در حال ویزیت بیمار
متخصص پوست و مو به دقت عوارض پوستی بیمار خود را معاینه می کند.

دکتر پوست کیست؟

افرادی که پزشکی خوانده‌اند، امکان ادامه تحصیل در رشته پوست و مو دارند. این افراد که با عنوان دکتر پوست معروف‌اند، بیماری‌های مختلف مربوط به پوست و مو را درمان می‌کنند و از سوی دیگر در صورت داشتن تخصص‌های جزئی‌تر، تزریق بوتاکس یا کاشت مو هم انجام می‌دهند. این متخصصان هم به زیبایی پوست و مو رسیدگی می‌کنند و هم اقدامات درمانی مانند دارودرمانی انجام می‌دهند.

تخصص پوست و مو چه فوق تخصص‌ها و فلوشیپ‌هایی دارد؟

با توجه به علم پزشکی نوین، رسیدگی به پوست و مو یا پیش‌برد اقدامات زیبایی با وجود متخصص پوست و مو و زیبایی، بهبود یافته است. از این رو، زیرشاخه‌های بسیاری مختلفی برای رشته، شکل گرفته که هر کدام، به صورت تخصصی، یکی از وجوه درمانی آن را در بر می‌گیرند. از زیبایی گرفته تا شناخت آسیب و درمان، جزء خدمات متخصصین این رشته، هستند. تخصص پوست و مو، 4 فلوشیپ زیر را دربر می‌گیرد:

تخصص پزشکی

متخصص پوست، بیماری‌هایی را  تشخیص می دهد که می‌توانند بر پوست، مو و ناخن‌ها تأثیر بگذارند و برای پیشگیری از آن‌ها، دارو تجویز می‌کند. این بیماری‌ها، معمولا منشا درونی دارند و در صورت عدم درمان توسط متخصص، امکان دارد که ضررهای جبران‌ناپذیر بسیاری، وارد کنند. متخصص پوست با به عمل آوردن آزمایش‌های مختلف، بیماری و علت وقوع آن را پیدا کرده و روند درمان را، آغاز می‌کند.

تخصص پوست و مو چه فوق تخصص ها و فلوشیپ هایی دارد؟

تخصص جراحی

دکتر پوست، بیماری‌هایی را که روی پوست، مو و ناخن‌ها تأثیر می‌گذارند، از طریق روش‌های جراحی مانند برداشتن سلول‌های سرطانی پوست درمان می‌کند. جراحی بیماری‌های پوستی، بیشتر برای کسانی است که دچار ضایعات پوستی یا بیماری‌های سرطانی شده‌اند. در چنین مواقعی، جراح پوست، با به عمل آوردن آزمایش‌های مختلف، بهترین راه درمان را، عمل جراحی تشخیص می‌دهد و با بهترین ابزار، آن را انجام می‌دهد.

تخصص زیبایی

متخصص پوست، از درمان‌هایی برای بهبود ظاهر پوست، مو و ناخن استفاده می‌کند. این تخصص همچنین برای زیبایی از روش‌هایی مانند تزریق فیلر، لایه‌برداری شیمیایی، کاشت مو و جراحی های زیبایی لیزر برای کم‌کردن اسکار، چین و چروک و رگ‌های واریسی، کمک می‌گیرد. تغییر شکل بدن، تخلیه چربی، تزریق باسن، کوچک یا بزرگ کردن سینه‌، از دیگر انواع خدمات زیبایی این پزشکان، هستند.

مشاوره تلفنی و متنی با دکتر پوست

آسیب‌شناسی پوست

متخصص پوست در زمینه پوست و آسیب‌شناسی تخصص دارد. این تخصص، نمونه‌هایی از پوست، مو و ناخن را با میکروسکوپ برای تشخیص و درمان بیماری‌ها بررسی می‌کند. به این صورت با تشخیص مشکل و علت وجود آن، مراحل درمان بیماری آغاز شده و فرد با کمک و راهنمایی پزشک، مسیر صحیح درمان را پیش می‌گیرد.

معاینه بیماری های پوستی توسط دکتر پوست

دکتر پوست چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

طیف وسیعی از بیماری‌ها و وضعیت‌های مربوط به پوست، مو و امور زیبایی از سوی متخصص پوست و مو پیگیری و درمان می‌شود. برای رفع مشکلاتی که برای ناخن‌ها، پوست بخش‌های مختلف بدن یا موها پیش می‌آید، پزشکان دارای تخصص در این زمینه‌ها تجویزات مناسب دارند. پوست خشک، بثورات، کهیر، شوره سر، گل‌مژه، سلولیت و بسیاری از دیگر مشکلات پوست و بیماری‌های مو، توسط دکتر پوست درمان می‌شوند. دیگر بیماری‌های مهم پوست و مو عبارتند از:

اگزما

اگزما نوعی بیماری شایع پوستی است که باعث خشکی، قرمزی و خارش پوست می‌شود. این بیماری، دارای انواع مختلفی‌ست و ممکن است از نوع خفیف یا شدید باشد. نام دیگر اگزما، درماتیت پوستی است و گاهی باعث ایجاد تاول، می‌شود. درماتیت اتوپیک، درماتیت تماسی، درماتیت نومولار، درماتیت رکودی، درماتیت سبوره (درماتیت سبورئیک)، درماتیت اکسفولیاتیو، درماتیت عصبی و درماتیت هرپتی فرم، انواع مختلف اگزما هستند.

صورت، پلک، لاله گوش، دست، پا و پوست سر، نواحی هستند که درگیر اگزما می‌شوند. برای رفع اگزما باید به متخصص پوست مراجعه کنید. تشخیص نوع این مشکل اهمیت زیادی در روند درمان دارد.

سرطان پوست

رشد غیرطبیعی سلول‌های پوستی باعث ایجاد سرطان پوست می‌شود. سرطان پوست، 4 نوع مختلف دارد؛ سرطان سلول پایه‌ای (کارسینوم سلول باسل)، سرطان سلول فلسی یا سنگفرشی (کارسینوم سلول اسکواموس یا فلسی)، کراتوآکانتوما (KERATOACANTHOMAS) و ملانوما (تومور تیره‌رنگ قشر عمیق پوست). البته سرطان‌های نادر پوستی هم وجود دارند؛ کارسینوم سلول مرکل، سارکوم کاپوسی، لنفوم جلدی (پوستی) و تومورهای آدنکس پوستی. مهم‌ترین دلیل وقوع این بیماری، قرار گرفتن در معرض آفتاب است. با رعایت اقدامات پیشگیرانه و توجه به توصیه‌های متخصصان پوست، از این بیماری در امان خواهید ماند.

سرطان پوست
زخم روی این انگشت‌های دست از علائم سرطان است.

ریزش مو

ریزش مو، کاهش حجم موی سر به دلیل وراثت، بیماری، کمبود ویتامین، آب و هوای نامناسب یا تغذیه است. نام دیگر ریزش مو، آلوپسی است و سر و دیگر نواحی دارای مو در بدن را درگیر می‌کند. بسته به علت ریزش مو، نوع آن فرق خواهد کرد؛ در این صورت، باید درمان مناسب با علت برای بیمار، تجویز شود. استرس، تغذیه نامناسب، وراثت، کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن یا آب و هوای نامناسب، باعث ریزش مو می‌شوند. ریزش مو، انواع مختلفی دارد. آلوپسی آره آتا یا ریزش موی تکه تکه، آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی با الگوی مردانه، تلوژن افلوویوم یا ریزش موقت و آلوپسی کششی، انواع مختلف ریزش مو هستند. ریزش مو در نتیجه درمان به موقع، قابل درمان است.

پسوریازیس

پسوریازیس نوعی بیماری خودایمنی است که در اثر آن، سلول‌های پوستی تا 10 برابر سریع‌تر از حالت عادی، رشد می‌کنند. در چنین حالتی، لکه‌های قرمز برآمده با پوسته‌های سفید روی پوست ظاهر می‌شوند. نام دیگر این بیماری، داء‌الصدف است. لکه‌های پسوریازیس، همراه با خارش هستند و گاهی هم ایجاد درد می‌کنند. پسوریازیس در تمام نقاط بدن می‌توانند ایجاد شوند اما با این حال، زانو و آرنج، بیشتر درگیر آن می‌شوند. این بیماری مسری نیست و معمولا بین سنین 15 تا 35 سالگی، رخ می‌دهد. پسوریازیس، قابل درمان نیست اما می‌توان آن را تحت نظر دکتر پوست، کنترل کرد.

آکنه

آکنه، نوعی عارضه پوستی است که باعث ایجاد جوش می‌شود. آکنه بیشتر در صورت، شانه، کمر و سینه دیده می‌شود. در صورتی‌که آکنه درمان نشود، امکان دارد که به لک تبدیل شود. دلایل ایجاد آکنه، هم می‌تواند در اثر منشا درونی باشد و هم در اثر آلودگی‌های بیرونی. آکنه، بیماری متداول پوستی است که هر کسی حداقل یک بار، درگیر آن شده است. در صورتی که برای درمان این بیماری به موقع اقدام شود، احتمال درمان همیشگی آن، بسیار بالا است.

آکنه یا جوش، یکی از بیماری های پوستی

دکتر پوست چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

اگر بخواهید بدانید که تخصص پوست و مو چیست و دکتر پوست دقیقاً چه می‌کند، باید به خدمات او دقت داشته باشید. دکتر پوست، باید در زمینه تشخیص و درمان بیماری‌ها، تبحر کافی داشته باشد. ضمن این که داشتن تجهیزات کامل درمانی برای معاینه بیمار و درمان او از طرف پزشک، اهمیتی ویژه دارد. از این رو پزشکان پوست، در هر دو حیطه درمان و زیبایی، اقدام به ارائه خدمات مختلف می‌کنند. در ادامه، خدمات دکتر پوست را بررسی خواهیم کرد:

اکسیزیون یا برداشتن سرطان پوست یا رشد خوش‌خیم

الکترودسیکاسیون و کورتاژ (ED&C)، روشی است که از ابزاری به نام کورت برای خراش‌دادن بافت پوست و به دنبال آن کوتر برای جلوگیری از خونریزی استفاده می‌کند. با این روش، امکان برداشتن توده‌هایی خوش‌خیم از روی سطح پوست وجود دارد. روش اکسیزیون، تاثیر بالایی در درمان مشکلات پوستی، علی‌الخصوص سرطان‌های پوستی دارد.

خدمات زیبایی پوستی

تمام اقدامات متخصص پوست، محدود به فعالیت‌های درمانی-پزشکی نمی‌شود. متخصص پوست و مو و زیبایی، اقدامات مربوط به بهبود ظاهر پوست یا مو هم انجام می‌دهد و همین، باعث محبوبیت خدمات این پزشکان شده است. لازم به ذکر است که خدمات زیبایی این پزشکان، گاهی در راستای از بین بردن عیوب است و گاهی، صرفا برای تغییر فرم. در جدول زیر، خدمات زیبایی این پزشکان را دسته‌بندی کرده‌ایم:

درمان‌های میکرودرم ابریژنبرای بهبود بافت و رنگ پوست یا کاهش چین و چروک یا اسکار
برداشتن اسکار با سابسیژن لیزر مجدد یا میکرونیدلینگ، با یا بدون فرکانس رادیویی
درمپلنینگ لایه‌برداری سطحی پوست
تزریق فیلر درما موادی برای قرارگیری زیر پوست و کاهش چین‌وچروک و جای زخم
تزریق بوتاکسمصرف سم بوتولینوم برای مسدودکردن سیگنال‌های عصبی در راستای جلوگیری از چین و چروک
لایه‌برداری شیمیایی استفاده از محلول اسیدی روی پوست برای از بین‌بردن لایه بیرونی
لایه‌برداری پوست با لیزر برای سوزاندن دقیق پوست آسیب‌دیده
اسکلروتراپی درمانی برای به حداقل رساندن ظاهر رگ‌های واریسی یا عنکبوتی
کاشت مو کاشت موهای سالم از نواحی دیگر سر در ناحیه ریزش مو

برای آگاهی دقیق‌تر از اینکه تخصص پوست و مو و زیبایی چیست و چه می‌کند، باید به حذف تاتو، اغلب با استفاده از لیزر در این حیطه تخصصی هم اشاره کنیم. جراحی‌های زیبایی جزئی که می‌توانند با بی‌حسی موضعی انجام شوند، مانند لیپوساکشن هم از سوی برخی متخصصان پوست و زیبایی، انجام می‌شوند.

چه زمانی باید به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنیم؟

روش‌های فتودینامیک‌

فتودینامیک تراپی (PDT)، نوعی روش درمانی است که در اصل، برای درمان سرطان به کار برده می‌شود. در روش فتودینامیک، از نور برای درمان سلول‌های پیش‌سرطانی، آکنه و سایر بیماری‌های پوستی، استفاده شود. در این روش، عامل حساس‌کننده نور، از دو طریق وارد می‌شود؛ یا از طریق ورید وارد جریان خون می‌شود یا روی پوست قرار می‌گیرد. به این صورت، جریان نور، در مدت زمان معینی توسط سلول‌های سرطانی، جذب می‌شود. بعد از این مرحله، نور به ناحیه اصلی، تابانده می‌شود. متخصصان پوست می‌توانند از ابزارهای موجود در این روش در راستای تشخیص و درمان کمک بگیرند.

استفاده از روش‌های موضعی برای درمان

متخصص پوست و مو برای درمان بیماری‌های پوستی به صورت موضعی از روش‌هایی مانند کرایوتراپی، یعنی روشی برای انجماد نواحی پوست با نیتروژن مایع برای درمان بیماری‌هایی مانند زگیل یا کراتوز سبورئیک (زگیل‌های خوش‌خیم) استفاده می‌کند. البته تجویز کرم‌های موضعی هم روشی پربازده در درمان بیماری‌های پوستی است. مثلا کرم بتامتازون یک کورتیکواستروئید، تاثیر زیادی در درمان اگزما و کاهش التهاب ناشی از آن، دارد.

پیوند پوست

پیوند پوست، روشی است که در آن پزشک، پوست سالم را از جای دیگری در بدن فرد می‌گیرد و آن را به ناحیه آسیب‌دیده، متصل می‌کند. نام دیگر پیوند پوست، گرافت پوستی (Skin grafting) است. از این روش، اغلب پس از مشکلاتی مانند تروما، زخم‌های بزرگ و سوختگی، استفاده می‌شود. پسوند پوست روی منطقه‌ای از پوست که دیگر بافت طبیعی ندارد، انجام می‌شود. با علم به اینکه تخصص پوست و مو چیست و مراجعه به پزشک متبحر می‌توانید مشکلات پیچیده‌ پوست را هم حل کنید.

شیمی درمانی موضعی پوست

از روش‌های شیمی‌درمانی روی پوست برای درمان توده‌های پیش‌سرطانی ناشی از قرارگرفتن در معرض نور خورشید یا سرطان‌های پوست مختلف مانند کارسینوم سلول بازال یا کارسینوم سلول سنگفرشی استفاده می‌شود. در این روش، از داروهای موضعی همچون کرم 5-flurouracil (5-FU)، استفاده می‌شود. این کرم، روی مواضعی که هنوز سرطان به صورت عمقی نفوذ نکرده، مالیده می‌شود تا جلوی گسترش سرطان به نواحی دیگر، گرفته شود.

روش های مختلف درمان پوست توسط پزشک

روش‌های تشخیص در تخصص پوست و مو و زیبایی چیست؟

برای تشخیص بیماری‌های پوستی، روش‌های مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها، پزشک می‌تواند بیماری را تشخیص دهد. لازم به ذکر است که بنا به مشکل یا خواسته مراجعان، دکتر پوست و متخصص پوست و مو و زیبایی، از روش‌های ترکیبی استفاده می‌کند؛ مثلا، پزشک در کنار انجام معاینه فیزیکی، نیاز دارد که نتایج آزمایش‌های مختلف را هم بررسی کند. از روش‌های تشخیصی زیر در مسیر درمان بیماری های پوستی، استفاده می‌شود:

تست پچ

تست پچ برای تشخیص حساسیت پوستی به‌کار می‌رود. تست پچ، می‌تواند واکنش‌های آلرژیکی که حتی در طی چند روز گذشته ایجاد شده‌اند را تشخیص دهد. در این تست، از سوزن استفاده نمی‌شود. رش کار تست پچ به این شکل است که این چسب‌ها، روی پوست قرار می‌گیرند و آلرژن‌ها (موادی که ممکن است فرد به آنها حساسیت داشته باشد) را آزمایش می‌کنند. روی این چسب‌ها، آغشته به مواد حساسیت‌زاست؛ برای همین بعد از این آزمایش، پوست از نظر هرگونه واکنشی بررسی می‌شود.

بیوپسی پوست

بیوپسی پوست، روشی‌ست که سلول‌ها یا بافت‌های پوست را برای بررسی میکروسکوپی برای کمک به تشخیص بیماری‌هایی مانند سرطان پوست، نمونه‌برداری می‌کنند. بیوپسی پوست، به وسیله روش‌های مختلفی انجام می‌شود؛ تراشیدن، پانچ و اکسیزیونال. بیوپسی، در محیطی کاملا بهداشتی انجام می‌شود و برای انجامش از ابزاری همچون تیغ و اسکالپال، استفاده می‌شود. بیوپسی نخستین گامی است که متخصصان پوست برای تشخیص وضعیت بیمار مشکوک به سرطان انجام می‌دهند. پسوریازیس، سرطان‌های پوست و اگزما، از جمله بیماری‌هایی هستند که با بیوپسی پوست، تشخیص داده می‌شوند.

آزمایش کشت پوست

کشت، آزمایشی است که برای شناسایی میکروارگانیسم (باکتری، قارچ یا ویروس) عفونت‌زا انجام می‌شود. ممکن است که پوست، مو یا ناخن کشت شوند. با این کار، علت ایجاد بیماری و عفونت یا گسترش بیماری مخصوصا در بیماران پای دیابتی، تشخیص داده می‌شود. البته از این آزمایش، برای تشخیص عفونت پوست در اثر گاز حیوانات و انسان، خراشیدگی پوست، بریدگی و زخم‌های سوراخ شده نیز استفاده می‌شود. به این صورت، پزشکان با بررسی سلول‌های نواحی مختلف پوست، به مشکلات پوست، پی می‌برند.

دکتر پوست چه بیماری هایی را درمان می کند؟
پزشک خال‌های پوستی بیمار را در ناحیه پشت و گردن بررسی می‌کند.

روش‌ها و روندهای درمان در تخصص پوست و مو چیست؟

پزشکان با یادگیری استراتژی‌های تازه و دریافت فلوشیپ و تخصص در حیطه‌های خاص و مشخص، بیش از هر زمان دیگری به درمان مشکلات پوست و مو می‌پردازند یا امور زیبایی را پیش می‌برند. از جراحی گرفته تا درمان‌های فیزیکی یا به وسیله دستگاه و داروهای موضعی، از جمله روش‌های مورد استفاده متخصصان پوست هستند. از روش‌های متنوعی که دکتر پوست برای درمان مشکلات مربوط به تخصص خود استفاده می‌کند، باید به موارد زیر، اشاره کنیم:

جراحی الكتريكی پوست

این روش، شامل استفاده از جريان الكتريكي با فركانس بالا براي بريدن يا تخريب بافت است. اثرات حرارتی جریان‌های الکتریکی فرکانس بالا باعث می‌شوند که بافت‌های زائد از بین بروند یا جلوی خونریزی گرفته شود؛ به این عمل، کورتاژ پوست می‌گویند. برای انجام عملیات مختلف با این روش به ابزارهای ویژه نیاز است. از جراحی الکتریکی پوست، برای درمان تومورهای پوستی کوچک و واضح بدن و سرطان‌های پوستی، استفاده می‌شود.

کرایوسرجری

عمل کرایوسرجری (cryosurgery)، شامل جراحی با استفاده از سرمای شدید برای انجماد و تخریب بافت می‌شود. کرایوسرجری، روشی کم‌تهاجمی است و معمولا با برش‌های عمیق و خونریزی زیاد، همراه نمی‌شود. از این روش، برای از بین‌بردن ضایعات پوستی پیش‌سرطانی نیز استفاده می‌کنند. از کرایوسرجری، برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌های پوستی خوش خیم و بدخیم و برخی از انواع سرطان‌های پوستی، استفاده می‌شود.

روش‌ها و روندهای درمان در تخصص پوست و مو
روند حذف بافت سرطانی از روی پوست

جراحی لیزر پوست

لیزر، نوعی جراحی زیبایی با استفاده از پرتوهای نور است. تابیدن متداوم نور لیزر به موضع جراحی باعث می‌شود که تغییراتی در آن ناحیه رخ بدهد. جراحی لیزری راهی بی‌خطر برای درمان ضایعات پوستی مختلف است. از این روش، عمدتا برای جوان سازی پوست و از بین بردن جای زخم، جای تتو و از بین بردن موهای زائد، استفاده می‌شود. لطفا توجه داشته باشید که هزینه لیزر، بسته به نوع دستگاه و خدمت مورد نظر، متفاوت است.

جراحی حذف پوست

در جراحی حذفی از چاقوی جراحی برای برداشتن بافت استفاده می‌شود. حذف پوست اضافی و افتاده نواحی مختلف صورت و بدن با این روش انجام می‌شود. برداشتن پوست اضافی بعد از عمل‌هایی مانند حذف چربی‌های بدن، نمونه‌ای از چنین اقداماتی هستند. در این جراحی، پوست افتاده، حذف و الباقی آن، کشیده می‌شود. به این روش، لیفت یا کانتورینگ نیز می‌گویند. این جراحی، معمولا روی باسن، بازوها، شکم، ران و سینه‌ها انجام می‌شود.

جراحی Mohs

جراحی موس، تکنیکی جراحی است که شامل حذف لایه به لایه سلول‌های سرطانی از پوست می‌شود. با جراحی موس، پزشکان لایه‌های نازکی از پوست حاوی سرطان (کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و انواع ملانوما) را برمی‌دارند. چنین اقدامی به کنترل بیماری کمک شایانی می‌کند. سرعت بالای درمان و تخصی بودن این روش، مزایای جراحی Mohs هستند. البته در این روش، پزشک دید کامللی نسبت به روند گسترش سرطان دارد و این خود از دیگر مزایای این روش برای پزشکان، محسوب می‌شود.

معاینه نزد دکتر پوست

چه زمانی باید به متخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنیم؟

برای رفع مشکلات متنوع و رسیدگی کلی به پوست و مو یا ناخن‌ها، می‌توانید به پزشکی با تخصص پوست و مو و زیبایی مراجعه کنید. از ویژگی‌های متخصصین پوست این است که در زمینه دریافت خدمات زیبایی و درمانی، تخصص کافی دارند و می‌توان با خیال راحت به آن‌ها، اعتماد کرد. به‌طور کلی، موارد زیر برای مراجعه به پزشک را به‌خاطر بسپارید:

 • بروز هرگونه وضعیت غیرعادی برای پوست نواحی مختلف، موها یا ناخن‌ها
 • ایجاد علائم قابل پیگیری مانند جوش‌زدن یا ایجاد خال روی پوست
 •  رسیدگی به زیبایی بیشتر پوست و مو و دریافت اصول مراقبتی
 • جوانسازی پوست و رفع عیوب ناشی از آثار پیری
 • پیگیری درمان‌های مربوط به کاشت مو

آگاهی از وضعیت فیزیکی، باعث می‌شود که در مرحله درست به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

محل کار دکتر پوست چگونه است؟

محل کار متخصص پوست و مو و زیبایی، عموما در مطب شخصی، کلینیک‌های تخصصی یا بیمارستا‌ن‌ها است. هر چند که می‌توان آن‌ها در مراکز آموزشی همچون دانشگاه‌ها نیز، ملاقات کرد. همچنین برای پیدا کردن دکتر پوست تهران یا سایر شهرها، می‌توانید از سایت نوبت دهی دکتردکتر کمک بگیرید. اگر قصد مراجعه به دکتر پوست در مطب شخصی یا کلینیک‌های تخصصی را دارید، می‌توانید انتظار محیطی مدرن و پاکیزه را داشته باشید. محل کار متخصصین پوستی، عموما بسیار مجهز است و انواع مختلف دستگاه‌های درمانی، لیزر و تجهیرات وجود دارد.

در انتخاب بهترین دکتر پوست چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟

بهترین پزشکان پوست، سابقه درخشانی در درمان مراجعین خود دارند و با صبر و حوصله، شرح حال بیمار را دریافت می‌کنند. از این رو، برای انتخاب بهترین متخصص پوست و مو، باید به نکات زیر دقت کنید:

 • اعتبار پزشک و مرور نظرات مراجعان قبلی او در سامانه‌های آنلاین
 • بررسی وجود گواهینامه‌ها و مدارک علمی معتبر در حیطه‌های تخصصی ویژه زیبایی و درمان
 • تحت پوشش قرارداشتن خدمات ارائه‌ شده از سوی پزشک

 بنا به توصیه انجمن علمی تخصص پوست در آمریکا (AAD)،

برای مراجعه جهت امور زیبایی، حتماً به پزشکان متخصص در این حیطه مراجعه کنید و از انجام عملیات زیبایی نزد افرادی که در این زمینه تحصیل نکرده‌اند، بپرهیزید.

این‌روزها، شمار کسانی که ادعای تبحر و تخصص در زمینه ارائه خدمات زیبایی پوست و مو دارند، بسیار زیاد شده و نباید خود را به‌دست آن‌ها بسپارید. نبود دید علمی و تجربه تخصصی در این حیطه منجر به بروز عوارض بسیار ناخوشایندی می‌شود. لازم است که به‌دقت بدانید تخصص پوست و مو چیست و چه پزشکانی مسئول رسیدگی به این زمینه هستند.

تخصص پوست و مو چیست

در مراجعه به دکتر پوست باید انتظار چه معاینه‌ها و اقداماتی داشته باشیم؟

زمانی که به متخصص پوست مراجعه می‌کنید، باید با علم به اینکه تخصص پوست و مو چیست و چه چیزهایی را درمان می‌کند، حواستان به نکات زیر باشد:

 • مجموعه علائمی را که تجربه می‌کنید، به‌خاطر بسپارید یا یادداشت کنید تا دقیق درباره‌شان حرف بزنید.
 • از سوابق پزشکی خود بگویید و نتیجه آزمایش‌هایتان را به‌همراه داشته باشید.
 • از آرایش‌ کردن بپرهیزید تا وضعیت پوست یا ناخن و مو مشخص شوند.
 • برای زیبایی پوست و مو، اقدامات پیشگیرانه را از پزشک یاد بگیرید.

در مطب پزشک، دکتر پوست از شما سوالاتی درباره علائم و عوارضی بیماری پوستی‌تان می‌‌پرسد. معاینه نقاطی که مشکل دارند هم در جلسه اول صورت می‌گیرد. باید آمادگی این را داشته باشید که تحت معاینه از نزدیک قرار بگیرید. سپس درباره ادامه روند درمان و انتخاب‌های پیش رو به شما گفته می‌شود.

برای درمان بیماری های پوست و مو می‌توان روی متخصصان این حیطه حساب کرد. اگر بدانید که بهترین مطب‌ و کلینیک‌ برای تخصص پوست و مو و زیبایی کجاست و بهترین دکتر پوست کیست، درمانتان در مسیر بهتری قرار می‌گیرد. دکتر زیبایی و پوست خبره می‌تواند اقداماتی مانند جراحی یا تجویز دارو، انجام دهد.

برای مشاوره با بهترین پزشکان پوست و مو، می‌توانید از طریق سامانه آنلاین ثبت نوبت دکتردکتر، اقدام کنید. شناسایی بهترین دکتر پوست در این سامانه مقدور است. اقداماتی مانند تزریق بوتاکس، لیزردرمانی، کاشت مو یا تشخیص بیماری‌های پوست و مو باید تحت نظر دکتر پوست و مو صورت بگیرند.

منابع:

webmd.com

siumed.com

سوالات متداول دکتر پوست و مو

انواع امراض پوستی مانند حساسیت‌ها، زگیل، ضایعات سرطانی، جوش و آکنه و موارد مربوط به امور زیبایی مانند بوتاکس یا لیزردرمانی و کاشت مو هم در حیه تخصص پزشک پوست و مو قرار دارد.

پزشکان عمومی بعد از اتمام مرحله عمومی باید در دوره‌ای چهارساله اقدام به تحصیل در رشته تخصصی پوست کنند. بعد از گذراندن تخصص، امکان شرکت در دوره‌های کوتاه‌تر تخصصی ویژه تحت عنوان فلوشیپ هم وجود دارد. دوره‌های فوق تخصص هم در حدود ۲ تا ۳ سال زمان می‌برند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
4 نظرات
 1. حسن دادور می گوید

  سلام و وقت بخیر
  متخصص پوست بلفاروپلاستی هم انجام میده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   خیر برای بلفاروپلاستی باید به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

 2. سوگل می گوید

  سلام
  من زگیل تناسلی دارم که چند بار درمان کردم ولی برگشته، برای درمان به متخصص پوست مراجعه کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونید هم به متخصص پوست مراجعه کنید و هم به فلوشیپ انکولوژی زنان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر