حساسیت پوستی چه انواع، دلایل و درمان‌هایی دارد؟

خلاصه این مقاله را بشنوید

درباره حساسیت پوستی یا آلرژی چه می‌دانید؟ شاید شما هم با بروز لکه‌ها یا جوش‌های قرمز روی پوست خودتان یا دیگران مواجه شده باشید و احتمالاً خودتان و اطرافیانتان از لفظ آلرژی یا حساسیت هم زیاد استفاده کرده‌اید. با این حال، امکان دارد که به‌ طور دقیق ندانید، منظور از حساسیت یا آلرژی چیست. گاهی‌ اوقات، باید برای کشف علت این بروزات پوستی باید به دکتر پوست مراجعه کنید. در این مقاله هم سعی کرده‌ایم که اطلاعات کاملی درباره حساسیت پوستی و انواعش در اختیارتان بگذاریم. دلایل و درمان‌های هریک را مطرح می‌کنیم تا به طور دقیق از اوضاع و احوال پوست‌تان باخبر شوید.

حساسیت پوستی چیست؟ چقدر احتمال خطرناک شدن آن وجود دارد؟

زمانی که سیستم ایمنی نسبت به محرکی پاسخ می‌دهد، امکان دارد که دچار حساسیت‌های پوستی شویم. معمولاً محرک‌هایی که باعث بروز حساسیت می‌شوند، خطرات آنچنانی ندارند و مشکلاتی جدی به وجود نمی‌آورند.

واکنش‌های سیستم ایمنی که به واکنش‌های آلرژیک یا حساسیت معروف‌اند، علائمی مانند خارش، قرمزی و بثورات پوستی ایجاد می‌کنند. تورم، سوزش و خارش هم از نشانه‌های دیگر بروز حساسیت پوستی هستند. از انواع حساسیت‌های پوستی در ادامه نام می‌بریم.

علت حساسیت پوستی

انواع حساسیت پوستی را می‌شناسید؟

حساسیت پوست می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. دسته‌بندی‌های کلی برای این موضوع شامل موارد زیر می‌شود:

 • درماتیت آتوپیک (Atopic dermatitis) یا همان اگزما
 • درماتیت تماسی
 • کهیر
 • آنژیوادم (Angioedema)

 درماتیت آتوپیک

این حساسیت پوستی با نام اگزما هم شناخته می‌شود و با خشکی و خارش پوست همراه است. اگزما یا درماتیت آتوپیک از رایج‌ترین مشکلات پوستی است و بیشتر در کودکان رخ می‌دهد. برای درمان حساسیت پوستی در کودکان باید نظر دکتر پوست را جویا شوید.

عوامل ژنتیکی و محیطی می‌توانند باعث ابتلا به این حساسیت شوند. بروز درماتیت آتوپیک با آسم، حساسیت‌های غذایی و فصلی هم در ارتباط است. به عبارت دیگر، این‌ها می‌توانند باعث تحریک بدن و ایجاد حساسیت شوند.

مصرف غذایی خاص یا محرک‌های دیگری نظیر استرس، لوسیون‌ها و صابون‌ها، سرما و هوای خشک می‌توانند موجبات ابتلا به درماتیت آتوپیک را فراهم کنند.

درماتیت تماسی

تماس موادی حساسیت‌زا با پوست می‌توانند باعث بروز درماتیت تماسی شوند. اگر بخواهیم از عوامل حساسیت‌زایی نام ببریم که این حساسیت پوستی را شغله‌ور می‌کنند، باید اشاره‌ای به فلز نیکل داشته باشیم.

بعضی از افراد به برخی از فلزات مانند نیکل حساسیت دارند. با لمس‌کردن این فلز و استفاده از وسایلی مانند گوشواره‌هایی از این جنس، امکان بروز درماتیت تماسی به وجود می‌آید.

حساسیت به پیچک و بلوط سمی هم میان افراد پرشماری رایج است. برای درمان حساسیت پوستی به بدلیجات باید استفاده از آنها را کنار بگذارید و برای موارد دیگر هم تماستان با ماده سمی و حساسیت‌زا را قطع کنید.

کهیر

حساسیت‌داشتن به بعضی از خوراکی‌ها باعث بروز برآمدگی‌هایی روی سطح پوست می‌شود که کهیر نام دارند. بدن در مواجهه با محرک‌های حساسیت‌زا، ماده‌ای موسوم به هیستامین ترشح می‌کند. ظهور برجستگی‌های پوستی هم به همین خاطر است. نیش‌زدن حشرات هم می‌تواند محرکی برای سیستم ایمنی و بروز کهیر باشد.

آنژیوادم

ورم‌های شدید پوستی هم از انواع حساسیت هستند و آنژیوادم نام دارند. چنین شکلی از حساسیت معمولاً در لب‌ها، پشت چشم و گلو رخ می‌دهند. در بسیاری از موارد، با بروز آنژیوادم، کهیر هم به‌ طور هم‌زمان رخ می‌دهد.

برای مطالعه بیشتر درباره آنژیوادم می‌توانید مقاله‌ آنژیوادم چیست و در چه شرایطی منجر به مرگ می‌شود؟ را در مجله دکتردکتر مطالعه کنید.

علائم حساسیت پوستی چیست؟

نشانه‌های حساسیت پوست بنا به ریشه آن متفاوت خواهد بود. در ادامه از علائم آلرژی در هریک از انواع حساسیت می‌گوییم:

اگزما یا درماتیت آتوپیک

اگر دچار این نوع از حساسیت شوید، پوست‌تان حالتی زبر، خشک و قرمز پیدا می‌کند. خارش هم از علائم شایع اگزما است. این نوع از آلرژی بیشتر صورت، زانوها، دست‌ها و آرنج را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. گاهی هم از زخم‌های این حساسیت مایعی بی‌رنگ ترشح می‌شود.

اگزما
نمونه‌ای از اگزما

درماتیت تماسی

بثورات و زخم‌هایی که با وجود درماتیت تماسی ظاهر می‌شوند هم خارش‌زا و هم در بیشتر موارد دردناک هستند. امکان دارد که این زخم‌ها با تاول و برآمدگی همراه باشند. تماس با محرک‌ها یا بلافاصله یا ۴۸ ساعت بعد از تماس باعث بروز این حساسیت پوستی می‌شوند.

درماتیت
نمونه‌ای از درماتیت تماسی

کهیر

برآمدگی‌های برجسته یا صافی که خارش‌زا هستند هم در دسته‌بندی‌های حساسیت کهیری قرار می‌گیرند. بروز چنین حساسیتی معمولاً پرده از وجود مشکلی جدی‌ و قابل‌پیگیری برمی‌دارد.

اگر دوست دارید درباره کهیر بیشتر بدانید، دکتردکتر مقاله‌ای در این‌باره برایتان آماده کرده است؛ مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

کهیر
نمونه‌ای از کهیر

آنژیوادم

این نوع از حساسیت با ورم بخشی از بدن همراه می‌شود؛ برای مثال، پشت چشم‌ها ورم می‌کند یا در ناحیه گلو التهاب و تورم به وجود می‌آید. اگر آنژیوادم در گلو رخ بدهد، تنفس را با مشکل روبه‌رو می‌کند. در این حالت، نیاز فوری به مراجعه به پزشک وجود دارد.

آنژیوادم
نمونه‌ای از آنژیوادم

دلایل بروز حساسیت‌های پوستی چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، انواع مختلفی از حساسیت پوستی وجود دارد. مجموعه‌ای از عوامل رایج برای ابتلا به حساسیت‌های پوستی وجود دارد:

 • مصرف برخی از داروها باعث بروز حساسیت می‌شود. برای درمان حساسیت پوستی به دارو باید به پزشک مراجعه کنید.
 • تماس با بعضی فلزات مانند نیکل هم روی پوست آلرژی ایجاد می‌کند. برای درمان حساسیت پوستی به بدلیجات باید استفاده از آنها را کنار بگذارید و کمی صبر کنید تا عوارض بهبود پیدا کنند.
 • بعضی از افراد به پلاستیک حساسیت دارند و استفاده از موادی از این جنس می‌تواند باعث بروز آلرژی پوستی برای آنها شود.
 • حساسیت به نور فرابنفش خورشید هم از جمله مواردی است که در بعضی از افراد دیده می‌شود. اگر عوارضی جدی بابت این آلرژی می‌بینید، برای درمان حساسیت پوستی به آفتاب باید به پزشک مراجعه کنید.

برخی از افراد هم به بزاق، سلول‌های پوستی و فضولات حیوانات حساسیت دارند. اگر نشانه‌های این مشکل سریع رفع نشود، برای درمان حساسیت پوستی به حیوانات خانگی هم باید به پزشک مراجعه کنید.

برای آشنایی با بهترین داروهای حساسیت پوستی و خارش، می‌توانید مطلبی تحت همین عنوان را در مجله دکتردکتر مطالعه کنید.

چه زمانی باید برای درمان به پزشک مراجعه کنید؟

کهیر و آنژیوادم معمولاً نشانه‌ای از مشکلی جدی در بدن هستند. اگر علائم زیر از آنها را مشاهده کردید، سریع با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید:

 • تمام بدنتان با کهیر پر شده است.
 • به سختی نفس می‌کشید.

در موارد زیر هم به پزشک مراجعه کنید:

 • بثورات و علائم پوستی حساسیت بعد از ۲ تا ۳ هفته بهبود پیدا نمی‌کنند.
 • علائم و نشانه‌های اگزما آزاردهنده شده‌اند و نمی‌توانید آنها را کنترل کنید.
 • زخم‌هایتان خون‌ریزی یا چرک زردرنگ دارند و حالتی عفونی پیدا کرده‌اند.
 • به حساسیتی دچار شده‌اید که تازه است و قبلاً آن را تجربه نکرده‌اید.

در تمامی این شرایط، باید هرچه‌زودتر با بهترین متخصص پوست شهر خود ملاقات کنید. شما در هر شهری از ایران که ساکن باشید، به‌راحتی به بهترین متخصصان شهر خود دسترسی خواهید داشت. برای مثال، اگر در تهران زندگی می‌کنید، می‌توانید از میان بیش از 111 دکتر پوست تهران به بهترین متخصص پوست مورد نظر مراجعه کرده و مراقبت‌های پزشکی و تخصصی دریافت کنید.

تشخیص حساست پوستی چگونه صورت می‌گیرد؟

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، حساسیت‌های پوستی در اثر بروز واکنش سیستم ایمنی به محرک‌ها به وجود می‌آیند. برای کشف دلیل باید پزشک پوست را معاینه کند و آزمایش‌هایی انجام بدهد. در این مسیر، پزشکان:

 • درباره نشانه‌ها، وضعیت پوست و زمان ظهور علائم از شما سؤالاتی می‌پرسند.
 • برای بررسی وضعیت اقدام به معاینه پوست در نواحی چشم، گردن، گلو و سینه می‌کند.

از آزمایش‌های زیر هم برای ارزیابی دقیق‌تر وضعیت استفاده می‌شود؛ آزمایش‌های:

 • خراش یا پریک پوست (Skin prick test)
 • زیرپوستی (Intradermal)
 • خون
 • چالش
 • برچسب

درمان حساسیت پوستی

آزمایش خراش یا پریک پوست

اگر مشکوک به حساسیت باشید، پزشک اندکی از ماده حساسیت‌زا را روی پوست‌تان قرار می‌دهد و به آرامی پوست را می‌خراشد. اگر نسبت به ماده حساسیت داشته باشید، بدن در عرض ۱۵ دقیقه نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

واکنش به شکل بروز خارش، قرمزی و زخم بروز می‌کند. شاید کهیر هم روی پوست به وجود بیاید. اگر آثار ناشی از کهیر بزرگ باشند، تشخیص حساسیت ساده‌تر می‌شود. این را هم بدانید که نتیجه این آزمایش به طور قطعی نشان از حساسیت ندارد.

آزمایش زیرپوستی

اگر در آزمایش خراش یا پریک پوستی چیزی نشان داده نشود از آزمایش زیرپوستی کمک می‌گیرند. در واقع، زمانی که آزمایش قبلی چیزی نشان ندهد و همچنان مشکوک به ابتلا به آلرژی باشید، این آزمایش هم انجام می‌شود. در این روش، پزشک یا پرستار مقداری از مواد محرک را زیر پوست تزریق می‌کنند تا واکنش بدن نسبت به آن مشخص شود.

آزمایش خون

با گرفتن نمونه‌ای خون و بررسی آن در آزمایشگاه مشخص می‌شود که ابتلا به حساسیت پوستی وجود دارد یا خیر. در آزمایشگاه با اضافه‌کردن مواد حساسیت‌زا به خون منتظر واکنش می‌شوند. در بسیاری از موارد این آزمایش برای تشخیص حساسیت قابل اعتماد نیست چون گاهی بدون وجود حساسیت، باز هم نتیجه مثبت می‌شود. به چنین حالتی مثبت کاذب (false positive) گفته می‌شود.

آزمایش چالش

در مطب پزشک به شما ماده‌ای حساسیت‌زا داده می‌شود تا با مصرف آن واکنش بدنتان ارزیابی شود. پزشک در آنجا حضور دارد و واکنش‌هایتان را ارزیابی می‌کند.

آزمایش برچسب

از آزمایش برچسب برای ارزیابی ابتلا به درماتیت تماسی استفاده می‌شود. پزشک اندکی ماده حساسیت‌زا روی پوست قرار می‌دهد و روی آن را با باند می‌پوشاند. این باند ۲ تا ۴ روز روی پوست می‌ماند و بعد از آن وضعیت بدن نسبت به ماده حساسیت‌زا مورد بررسی قرار می‌گیرد. معمولاً وجود بثورات و زخم‌هایی روی پوست نشان از دچارشدن به حساسیت دارد.

درباره انواع مختلف تست و آزمایش حساسیت پوستی می‌توانید در مطلبی تحت همین عنوان در مجله دکتردکتر بیشتر مطالعه کنید.

درمان حساسیت پوستی چگونه است؟

بنا به اینکه به چه نوعی از حساسیت دچار هستید، روش‌های درمانی مختلفی هم برایتان در نظر گرفته می‌شود. با این حال، دو رویکرد کلی برای درمان حساسیت پوستی وجود دارد:

 • دوری‌کردن از ماده حساسیت‌زای مشکوک
 • استفاده از داروها و کرم‌ها برای رهایی از خارش، تورم یا درد

در ادامه به درمان‌های اختصاصی هر نوع از حساسیت‌ها اشاره می‌کنیم:

درمان حساسیت پوستی اگزما

 • از خاراندن، مالیدن و شست‌وشوی ناحیه حساس بپرهیزید.
 • پوست را چندبار در روز با کرم یا لوسیون‌هایی بدون الکل، رایحه و رنگ مصنوعی مرطوب کنید. بعد از خروج از حمام هم زمانی که پوست هنوز مرطوب است از این محصولات استفاده کنید.
 • پوشیدن لباس‌های پشمی هم باعث تحریک پوست حساس می‌شوند و بهتر است که آنها را کنار بگذارید.
 • از صابون و شامپوهای ملایم استفاده کنید.
 • برای درمان حساسیت پوستی به خاک و غبار باید تماستان را با محیط حاوی آنها قطع کنید.
 • مدت‌زمان حمام‌کردن را کوتاه کنید و با آب ولرم خودتان را بشویید.

درمان کهیر و آنژیوادم

 • اگر دچار حساسیت شدید هستید، مصرف آنتی‌هیستامین‌ها برایتان تجویز می‌شود.
 • علت بروز حساسیت نامشخص است. بعضی از افراد در تماس با الکل یا مصرف داروهای غیراستروئیدی و آسپرین دچار حساسیت می‌شوند. با قطع مصرف آنها امکان بهبود وجود دارد.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ پرهیز کنید و پوست را خنک نگه دارید. درباره آنژیوادم در یکی از مقالات مجله دکتردکتر برایتان گفته‌ایم، مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

درمان درماتیت تماسی

 • این نوع از حساسیت نیاز به درمانی مشخص ندارد اما معمولاً ۱۴ تا ۲۸ روز تا بهبود کامل طول می‌کشد.
 • اگر با ماده حساسیت‌زایی مانند پیچک سمی تماس داشتید هم باید سریع محل تماس را با آب و صابون بشویید.
 • پزشکان برای کنترل علائم و عوارض از آنتی‌هیستامین‌ها هم استفاده می‌کنند. با این حال، حدود چند هفته طول می‌کشد تا عوارض ناشی از حساسیت از بین بروند.
 • لوسیون کالامین و کمپرس سرد هم می‌توانند باعث تسکین درد و خارش شوند.
 • حمام در وان حاوی آب و بلغور جوی دوسر هم آرامش‌بخش است.

آلرژی پوستی

جلوگیری از حساسیت پوستی

بهترین روش برای پیشگیری از حساسیت پوستی دوری از مواد محرک و حساسیت‌آور است. با این حال، گاهی چنین امکانی وجود ندارد و دچار حساسیت می‌شوید. برای پیشگیری از اگزما هم باید پوست را مرتب چرب کنید تا علائم آن ظاهر نشوند یا بازگشت نکنند.

برای پیشگیری و درمان حساسیت پوستی به زنجبیل و مواد خوراکی دیگر باید مصرف آن را ترک یا قطع کنید. با این کار، علائم حساسیت بهبود پیدا می‌کنند اما اگر وضعیت بهبود پیدا نکرد، نیاز به مراجعه به پزشک دارید.

حساسیت پوستی در بیشتر مواقع جدی نیست اما به علائم توجه کنید

یادتان باشد که حساسیت پوستی در بیشتر مواقع مشکلی جدی و خطرناک نیست اما با این حال، در بعضی موارد هم عوارض خطرناکی دارد و باید آن را پیگیری کنید.

برای ملاقات با پزشکان پوست و متخصصان دیگر می‌توانید از سیستم نوبت دهی آنلاین دکتردکتر استفاده کنید. اگر هم تجربه یا پرسشی درباره حساسیت‌های پوستی دارید، حتماً با ما درمیان بگذارید.

منابع:

mayoclinic.org

mayoclinic.org

intermountainhealthcare.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
403 نظرات
 1. صدیقه سعادت می گوید

  من وقتی حمام میروم قرمزی پوست صورت بیشتر میشود وبا هیچ دارویی بهتر نمیشود لطفا شوینده ای را معرفی کنید که حساسیت زا نباشد،
  باتشکر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعد از استحمام فورا از کرم مرطوب کننده مناسب پوستتان از برند درمالیفت تستفاده کنید
   حمام کوتاه مدت و با آب ولرم باشد و از صابون و کیسه کشیدن در حمام استفاده نکنید

 2. مهدیه می گوید

  سلام،من بعد از خوردن هر وعده غذایی دست ها و گردن و پشت پام قرمز میشه و خارش هم داره، یه بار هم سابقه شوک آنافیلاکسی رو هم دارم،برای من درمان ‌کامل وجود داره؟
  مدت زیادیه که بعد از هر وعده کهیر میزنم و نتیجه نگرفتم از درمان

 3. خانم می گوید

  سلام شب یهود از خواب پاشدم دستم یه جوری خارش و قرمزی جاگذاشت بعد تمام بدنم خورد ریز قرمز شد نمیدانم آیا امکان حساسیت در خواب است یا حشری گزید نمیدانم ولی تمام بدنم یهوی قرمز و خارش پیدا کرد با جوش های بزرگ دلیل چیه

 4. کاربر بی نام می گوید

  سلام من بدنم خارش شدیدی میگیره و وقتی میخارونم جاش باد میکنه قرمز میشه بعد یک ساعت خوب میشه درمانش چیه؟

 5. H می گوید

  سلام من یه مدت بود برای کم شدن جوش های صورتم خیار رو تیکه میکردم و توی فریزر میذاشتم و روی صورتم میذاشتمش و بعدش رو صورتم یخ میمالیدم. این مدت هم این مشکلی نبود اما امروز که یه خیار گذاشتم صورتم ورم کرد و قرمز شد و الان هم میخاره و خیلی داغ شده.چیمار میتونم بکنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   فقط با آب ولرم شستشو بدهید

  2. ابراهیمی می گوید

   سلام وقت بخیر من ساعد دستم مدتی دونه دونه شد فقط یک قسمتش رفتم دکتر گفت قارچ گرفته دارو داد خوب نشد دوباره رفتم دکتر نمونه گرفت گفت قارچ نیست ولی حدث زد اگزماست صابون وپماد دست ساز داد کمی بهتر از قبل شد ولی دوباره برگشته مثل قبل با دونه های قرمز نظر شما چیه ؟

 6. M.R می گوید

  سلام وقتتون بخیر من پوست دستم چند وقت پیش کهیر زده بود قبل تر ها هم یعنی چند سال پیش لکه های قرمز اما بدون درد در پا و دستم داشتم و پوست دست و پام همیشه خشکه میگم ممکنه پوست بدنمون حساس باشه اما صورت نه من پوست صورتم به هر مواد شوینده ای نمی سازه یا جوش میزنه یا چرب میشه یا بعضی شوینده ها خشک میشه الان پوست صورتم جز پوست های حساس قرار میگیره

 7. رها می گوید

  سلام خسته نباشید.
  من از یک ساعت فلزی استفاده کردم که دیتم دچار حساسیت و خارش شد و چند ساعت بعدش توی نواحی دیگه‌ی بدنم هم قرمزی‌ و خارش ایجاد شد و الان بعد از ۲۴ ساعت هنوز از بین نرفته. میخواستم ببینم این چه نوعیه و ایا آلرژی به بدلیجات به بقیه قسمت‌های بدن هم سرایت میکنه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر فقط در همون ناحیه ایجاد میشه

 8. mina می گوید

  سلام من صبح که از خواب بیدار شدم گونه هام هردو طرف قرمز شده بود و با کرم اِن اِن بهتر شده ولی قرمزیش از بین نمیره آیا اگ حساسیت باشه بخواطه اینکه شب من شوینده زدم به صورتم آیا طول میکشه بهتر بشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه شوینده ای زدین و اینکه بار اول بودین استفاده کردین؟

 9. محمد می گوید

  سلام
  من وقتی بدنم رو میخارونم بعد از تقریبا ۱۰ثانیه پف میکنه
  لطفا دلیلشو بهم بگید
  باتشکر🏵️

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه نوعی واکنش حساسیتی و یا کهیر فشاری باشه

 10. محمدی می گوید

  روی لپ نوزادسه ماهم یه طرفش هم از دوماهگی قرمزه کلا شیر خشک کمکی بهش میدم دکترش عوض کرد ضد آلرژی ولی بازم همینجوره چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت بررسی باید به فوق تخصص آلرژی و آسم کودکان مراجعه کنید

 11. مهدی می گوید

  با سلام،من تتو داره بدنم یه چندسالی میشه زدم.الان یه چند وقته یه دونهای کوچیکی بعضی جاهای تتوم زخم شده پوسته داده دلیلش چی میتونه باشه؟مرسی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید معاینه شود تا بتوان نظر داد

 12. گل دختر می گوید

  سلام خانمی۶۰ساله زیرچشم هاپف کرده گاهی هم زیرچشمها جوش های تعدادکم ولی درشت وچروک زیادفقط هم زیرچشم ها این مشکلات هس سابقه هیچ بیماری ندارن وتنهاقرص فشارخون میخورن لطفا راهنمایی کنیدممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   برای پف دور چشم باید ازمایش کلیوی و تیرویید و….انجام شود

 13. فرهاد می گوید

  سلام من حدود ۱ ساله بدنم کهیر میزنه و شروع به خارش میکنه ولی قرص سیتریزین بخورم خوب میکنه ۱ روز من قبلا این طوری نبودم و آزمایش دادم تیروئید کم کار داشتم ممکنه از تیروئید کم کار باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   خیر کم کاری تیرویید سبب کهیر و خارش نمی شود

 14. H می گوید

  سلام خسته نباشید
  من بعضی قسمت ها پوستم بیشتر قسمت دست هام و گردنم دانه ها کوچولو زد بعد کم کم رفع شدن و همون قسمت ها قهوه ای رنگ شد و پوستمم خشک شده باید چکار کنم میتونه دلیلش حساسیت باشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکنه حساسیت پوستی باشه
   اما نیازه معاینه شوید و به متخصص پوست مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر