گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم

 • 1397-07-12
 • ۱۶۳۹۸۶ بازدید
 • 496
علت پانکراتیت

گاستریت یا ورم معده حالتي است كه در اثر افزایش اسيد معده، معده دچار التهاب، آزردگي، زخم سطحي يا عفونت در لايه مخاطي می‌شود.

گاستریت در واقع جزئی از يك طيف بيماری است كه شامل زخم سطحی معده نيز می‌شود. گاستریت حاد ناگهانی رخ می‌دهد و اغلب به درمان مناسب پاسخ می‌دهد در حالی که ورم معده مزمن به آرامی رشد می‌کند. ورم معده اغلب توسط یک باکتری به نام H. pylori ایجاد می‌شود. گاستريت يا ورم معده خود به خود يك بيماري نيست اما موجب التهاب بافت‌های معده شده و زمانی اتفاق می‌افتد كه بافت درون معده تحريك پذير می‌شود.

ممكن است ورم معده در كوتاه مدت و يا به تدريج و در مدتي نسبتاً طولاني فرد را مبتلا كند كه معمولاً درمان گاستریت آسان و بدون دردسر است.درمان گاستریت

 انواع گاستريت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده ممکن است حاد یا مزمن باشد، گاستریت حاد به صورت یک حمله ناگهانی رخ می‌دهد، ورم معده مزمن تدریجاً در طول زمان پیشرفت می‌کند. علت ورم معده حاد بیشتر به خاطر مصرف غذاهای تند و پر ادویه است. در برخی موارد، ورم معده می‌تواند منجر به زخم معده و افزایش خطر سرطان معده شود. با این حال، برای اکثر افراد، ورم معده جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می‌یابد.

چه وقت برای دیدن یک دکتر

تقریباً همه افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و معده به ورم معده مبتلا می‌شوند. اکثر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. در مقاله قبلی به بررسی علائم و علت ورم معده پرداختیم، اگر شما علائم و نشانه‌های گاستریت را بیش از یک هفته یا بیشتر دارید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

تشخیص گاستریت

برای تشخیص علائم و نشانه‌ها و به طبع آن درمان ورم معده، پزشک بعد از معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال بیمار و بیماری‌ها و داروهای مصرفی، جهت تشخیص بهتر و دقیق‌تر ورم معده ممکن است روش‌های زیر را تجویز کند:

آندوسکوپی مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص و درمان گاستریت یا ورم معده استفاده از آندوسکوپی است.

تست‌های H. pylori. پزشک شما ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه آیا باکتری H. پیلوری را بدهد (علت اصلی ورم معده و گاستریت باکتری به نام هیلکو باکتر پیلوری است). اینکه کدام نوع آزمایش را انجام می‌دهید بستگی به وضعیت شما دارد. H. pylori ممکن است در یک آزمایش خون، در آزمایش مدفوع یا با آزمایش تنفسی تشخیص داده شود.

اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی. اشعه ایکس تصاویری از مری، معده و روده کوچک را برای جستجوی ناهنجاری‌ها را می‌دهد.درمان گاستریت

درمان گاستریت

علت ورم معده، ضعف در پوشش مخاطی معده است که منجر به گاستریت می‌شود. داشتن پوشش معده نازک یا آسیب دیده که خطر ابتلا به گاستریت را بیشتر می‌کند. علت دیگر ورم معده، عفونت باکتریایی دستگاه گوارش است که می‌تواند باعث ایجاد ورم معده شود. درمان ورم معده بستگی به علت خاص آن دارد. به خاطر داشته باشید:

 • ورم معده حاد: بر اثر عفونت یا یک عامل محرک ایجاد می‌شود و باعث بروز ناگهانی ناراحتی و در معده می‌شود؛ اما با از بین بردن عامل التهاب نیز این درد و ناراحتی به سرعت از بین می‌رود و درد تسکین می‌یابد.
 • ورم معده مزمن: وضعیتی است که در آن مخاط داخلی معده در بلند مدت در معرض آسیب قرار می‌گیرد. عامل التهاب و آسیب معمولاً میکروب هلیکوباکتری است. گاستریت مزمن معمولاً باعث درد یا سوءهاضمه نمی‌شود اما بروز آسیب‌های شدید به مخاط معده می‌تواند باعث فقر ویتامین B12 و کم‌خونی شدید شود.

گاستریت حاد ناشی از مصرف مواد غذایی تند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا مصرف بیش از حد الکل است، درمان گاستریت در این حالت متوقف کردن مصرف این مواد است. داروهای مورد استفاده برای درمان ورم معده مزمن عبارت‌اند از:

داروهای آنتی‌بیوتیک برای کشتن H. pylori. برای هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش شما، پزشک ممکن است ترکیبی از آنتی‌بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیسین) و آموکسی سیلین (آموکسیل، اوگوتیمین، دیگران) یا مترونیدازول (Flagyl) را برای کشتن این باکتری پیشنهاد کند.درمان گاستریت

داروهایی که تولید اسید معده را مسدود می کنند، نیز در صورتی که علت گاستریت اسید معده تشخیص داده شود برای درمان گاستریت کاربرد دارد. مهارکننده‌های پمپ پروتون، با مسدود کردن فعالیت قسمت‌هایی از سلول‌هایی که اسید تولید می کنند، اسید را کاهش می‌دهند. این داروها عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، لنسپروزول (Prevacid)، رابپرازول (Aciphex)، اسموپرازول (Nexium)، دکسلانوسپارازول (دگزیلانت) و پنتورپازول (پروتونیک).

استفاده طولانی مدت از مهارکننده‌های پمپ پروتون، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر ابتلا به شکستگی‌های ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد. در مورد مصرف این داروها برای درمان گاستریت با پزشک معالج خود صحبت کنید.

آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند نیز در درمان ورم معده به صلاح دید پزشک معالج تجویز می‌شوند. آنتی اسید ها اسید معده موجود را خنثی می کنند و می‌توانند باعث تسکین درد شوند. عوارض جانبی می‌تواند شامل یبوست یا اسهال باشد.

درمان ورم معده به شیوه خانگی

علاوه بر درمان ورم معده با داروها شیمیایی، شما می‌توانید یا انجام برخی از کارها و اقدامات قدم مهمی در درمان گاستریت بردارید، ازجمله:

 • خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذا. اگر شما در دچار سوء هاضمه هستید، خوردن وعده‌های کوچک‌تر و بیشتر غذا می‌تواند به کاهش اثرات اسید معده کمک کند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای محرک. اجتناب از غذاهایی که معده شما را تحریک می کنند، به خصوص آنهایی که تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب هستند.
 • اجتناب از خوردن الکل. الکل می‌تواند لایه مخاطی معده را تحریک کند. پس از خوردن آن جدا خودداری کنید.
 • تغییر در مصرف نوع داروها. اگر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهند، از پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی دیگر که اثرات جانبی کمتری دارند، سؤال بپرسید.
 • خوردن برخی از میوه‌ها برای درمان گاستریت مفید هستند، مصرف زنجبیل (خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد)، توت فرنگی (خاصیت ضد اکسیدانی و حاوی مواد فنلی جهت درمان التهاب معده)، بابونه؛ ریحان، نعنا و … برای درمان ورم معده به روش طب سنتی مفید است.درمان گاستریت

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی. گرچه عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یکی از رایج‌ترین اختلالات گوارشی در سراسر جهان است، تنها برخی از افراد مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش هستند. پزشکان معتقدند آسیب‌پذیری باکتری ممکن است ژنتیکی باشد یا ناشی از انتخاب بد شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی باشد.

افزایش سن سالمندان دارای خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می‌شود.

مصرف الکل بیش از حد الکل می‌تواند باعث تخریب و تخریب معده شما شود که باعث می‌شود معده شما به اسید گوارشی آسیب پذیرتر شود. الکل بیش از حد، احتمال دارد علت ورم معده حاد باشد.

استرس. استرس شدید ناشی از جراحی عمده، آسیب، سوختگی یا عفونت شدید می‌تواند علت ورم معده حاد باشد.درمان گاستریت

عوارض

گاستریت بدون درمان، ممکن است به زخم معده و خونریزی معده منجر شود. به ندرت، بعضی از انواع گاستریت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. اگر علائم و نشانه‌های شما بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید. انواع خاصی از ورم معده، از جمله ورم معده آتروفیک اتوایمیون و ورم معده H. pylori، می‌تواند اثر بخشی توانایی بدن برای جذب آهن از خون را کاهش دهد. در گاستریت آتروفیک اتوایمیون، این حالت می‌تواند بر جذب ویتامین B12 تاثیر بگذارد. هر دو نوع می‌توانند فرد را مبتلا به کم خونی کند.

پیشگیری از عفونت H. pylori

مشخص نیست که چگونه H. pylori پخش می‌شود، اما شواهدی وجود دارد که می‌توان آن را از فرد به فرد یا از طریق مواد غذایی و آب آلوده انتقال داد. شما می‌توانید با شستن دست‌های خود با آب و صابون و خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده‌اند اقدام به محافظت از خود در مقابل عفونت‌ها، مانند H. pylori کنید.

منابع:

mayoclinic

healthline

سوالات پزشکی و مشاوره رایگان

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

496 دیدگاه در حال حاضر

 1. هر نوع غذایی که میخورم معده من باد میکنه

  • سلام دکتر
   من 47سالمه حدودا ۶ ماه هستش که سوزش معده دارم و همون موقع هم رفتم آندوسکوپی ((Received specimen fixed in formalin consists of three .1 round creamy_brown tiny pieces of soft tissue

   SOS=3/1
   E=T
   H.pylori is seen
   Negative for intestinal metaplasia and dysplasia

   Gastric . هنوزم بعد از شش ماه احساس سوزش در معده و دردگرفتن قسمت پشت حفره شکمی در سمت پشتی معده رو دارم چیکار کنم کامل خوب شه ، متاسفانه کبد چرب هم دارم دکتر چکار میشه کرد.موتیدون ۱۰ میلی و پنتوپرازول ۴۰ میلی و سیم لیور ۱۴۰ رو هم مصرف میکنم.

 2. سلام بیشتر از شش ماه بالای شکمم ورم می‌کنه متخصص گوارش پنتوزول تجویز کردن ولی هنوز در صورت عدم استفاده از قرص دوباره ورم می‌کنه?

 3. سلام من ورم معده دارم دکتر قرص امپرازول ۴۰ موتیدون و ایمی پرامین تجویز کرده،میخواستم بدونم مصرف گلوتامین کراتین ویتامین دی۳ ویتامین e و منیزیم برام ضرر داره یا نه؟ممنون

 4. سلام خسته نباشید … بنده ۲۳ سالمه الان نزدیک ۱۰ روزه که
  احساس. میکنم یه چیزی. مث تیکه غذا مابین مری و معده ام گیر کرده احساس. حالت تهوع دارم ولی بالا نمیارم در حالیکه وعده غداییم خیلی. کمه ممکنه ۱۵ ساعت چیزی. نخورم اصلا..ب. دکتر. معده رفتم قرص پنتوپرازول و دومپریدون و …مصرف کردم ولی. خوب نشدم.. میشه واقها راهنمایی. کنید. خسته شدم از این حالت تعووووع و بی اشتهایی خیلی لاغر شدم

 5. سلام
  2هفته ای هست مادرم با درد شدید معده مواجه شده آزمایش‌های بسیاری انجام داده اما متوجه نمیشن مشکل چیه ی دکتر فرمودن معدشون پیچ خورده. یکی دیگه میگه تورم معده داره. آندوسکوپی انجام داده دریچه معدشون تقریبا بسته شده
  اگه امکانش هست دکتر متخصص خوب معرفی کنید لطفا
  09195551225

  • سلام
   شما می توانید از طریق لینکی که همکارم در اختیار شما قرار می دهند به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید

 6. سلام
  بعد از خوردن آب سرد و کلا نوشیدنی های سرد سریع حالت تهوع میگیرم.علت چیست؟
  ممنونم

 7. سلام من هفته پیش احساس خفگی و تنگی نفس داشتم و ورم معده به پزشک مراجعه کردم سونو و آزمایش دادم گفتن چیزی نیست ولی هنگام سونو در قسمت معده درد شدیدی داشتم و بعد ان نفسم بهتر شد انگار چیزی سر مهدم گیر کرده بود دکتر پنتو پرازول ۴۰ و کلیدنیوم سی و دمپریدون ۱۰ بدام نوشتن چند روزی خوب بودم الان از صبح با درد معده از خواب پاشدم دوسال پیش هم آندوسکوپی شدم و عفونت معده داشتم ولی تو این دوسال خوب بودم الان چیکار کنم

  • سلام
   به مصرف داروها ادامه دهید
   از خوردن غذاهای تند و تیز،نوشابه،قهوه،چای و .. بپرهیزید
   اگر پس از خوردن سه ماه از داروها مجددا علایم داشتید جهت اندوسکوپی اقدام کنید

 8. با سلام . بنده ۲۴ ساله هستم .
  دو ماه می شود تحت درمان عفونت مجاری هستم نمیدانم این مشکلم مربوط به آن می‌شود . قبلاً هم دو بار دچار ورم معده شدم.پنتوپرازول ، مترینودازول و رانیتیدین مصرف میکردم . سه سال پیش آزمایش مدفوعم برای عفونت منفی بود .دکتر تشخیص معده عصبی داد سابقه خانوادگی هم دارم . دو روز پیش شام فست فود خوردم . صبح‌ که از خواب بیدار شدم کو آموکسی کلاو رو در حالی که ناشتا بودم خوردم و کمی نگذشت که علایم ورم مثل ضعف ، درد، داغی در پایین قفسه سینه و معده و کم کم سنگینی در قفسه سینه و حتی آب خوردن هم سخت است . امروز هم تنگی نفس اضافه شد و شب نتونستم بخوابم از درد . لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  بنده قرص کو آموکسی کلاو ۶۲۵ و فلوکونازول ۱۵۰ مصرف میکنم میخواستم بدانم باید چه دارویی مصرف کنم و اینکه دارو ها تداخل ندارند . در ضمن بنده کلا آدم استرسی هستم .

 9. با سلام . بنده ۲۴ ساله هستم .
  دو ماه می شود تحت درمان عفونت مجاری هستم نمیدانم این مشکلم مربوط به آن می‌شود . قبلاً هم دو بار دچار ورم معده شدم. سابقه خانوادگی هم دارم . دو روز پیش شام فست فود خوردم . صبح‌ که از خواب بیدار شدم کو آموکسی کلاو رو در حالی که ناشتا بودم خوردم و کمی نگذشت که علایم ورم مثل ضعف ، درد، داغی در پایین قفسه سینه و کم کم سنگینی در قفسه سینه و حتی آب خوردن هم سخت است . امروز هم تنگی نفس اضافه شد و شب نتونستم بخوابم از درد . لطفاً راهنمایی کنید ممنون

  • سلام ، ميتونه بخاطر آنتي بيوتيك باشه، اما كوآموكسي روي مجاري ادراري تاثيري نداره مگه اينكه كشت اين جوابو داده باشه.

 10. با سلام من 17 سال سن دارم در معده داشتم بعضی وقتا کم اشتها بودم وبعضا وقتها بالا می آوردم به پزشک مراجعه کردم اندسکوپی انجام دادم ونتيجه گستریت اچ پلیوری بود ميشه در این مورد راهنمایی بفرماید

  • سلام، گاستريت h.pylori يعني عفونت معده با اين باكتري، بايد ١ ماه درمان شويد و ١/٥ ماه بعد مجددا اندوسكوپي شويد

 11. سلام من نیش درد خیلی ریز بغل دنده های سمت چپ از سمت کلیه به بالا دارم و ورم معده دارم چکار کنم فامتدین مصرف میکنم کلیدینیوم سی مصرف میکنم پنتو پارازول هم ناشتا میخورم. بغل دنده های سمت چپ نیش درد دارم که گاهی درد ندارم گاهی دارم البته نه اینکه خیلی اذیت شوم چکآر کنم. ممنون.

  • سلام در كنار مصرف اين داروها بايد از نظر قلبي هم بررسي شويد و تست ورزش دهيد.

 12. سلام ورم معده ی شدید دارم در این روزهای کرونایی چه دارویی پیشنهاد میکنید

 13. سلام ،درسال 94 بعد از اندوسکوبی درمان عفونت معده گرفتم بعد از دوره درمان درد خفیف معده دوباره تکرارشد ودکتر گوارش گفتتد باید ناشتا امپرازول مصرف کنم منم هر از چند گاهی مصرف میکردم اما سال 98دوباره درد ونفخ واحساس خشکی دردهان ومری داشتم وزنمم در طول شش ماه حدود 8کیلو کاهش پیدا کرد وبعد از چند بار مراجعه به دکتر در17/3/99 اندوسکوبی گرفتند و تشیخص گاستریت یا ورم معده دادنند و لانزو 30 قبل صبحانه وقبل شام واموکسی سلیین 500 دوعدد صبح ودوعدد شب وکلاریترومایسین 500صبح وشب تجویز کردند متاسفانه اسهال شدم ویک روز دارو را قطع ودباره شروع کردم وامروزطول درمان تمام شد واما بازم درد خفیف را احساس میکنم وباتوجه به ترشح اسید معده وگاهی خیس شدن بالش زیر سرم چه داروی مصرف کنم وبه چه مدت .ازمایش خون تیرویید وادرار ومدفوع قبل از اندوسکوبی بدونه مشکل .از جنابعالی به خاطر پاسخگویی دراین شرایط کروناییی که دل سوزانه پاسخ گویی سپاس گذارم.

 14. سلام. خانم دکتر نزدیک یک هفتس معدم درد میکنه احساس ضعف و حالت تهوع سیگاری بودم و یک هفتس دیگ نمیکشم و اینکه کروناهم دارم قرص آزیترومایسین 500 شربت دیفن هیدرامین و کپسول تلفیقی استامینیفون و کافیین و ایبوپروفن میخورم الان تو 24 ساعت بیشتر ساعات احساس صعف و درد و حالت تهوع دارم لازم بذکربگم ک 28 سالم و تو 18 سالگی معدمم عمل کردم اثناعشرم سوراخ شده بود و همیشه مشکل معده داشتم چون رعایت نداشتم ممنون میشم بگین چ قرصایی مصرف کنم تا تموم شدن قرنطینم بعد قرنطینه پیش دکتر گوارش میرم

 15. پرسش‌های من
  وضعیت

  سوال خصوصی
  در انتظار تایید
  هنوز سوال شما تایید نشده
  دسته بندی

  گوارش و کبد

  پرسش و پاسخ

  سلام خسته نباشید من یه پسر هجده سالم که در بالای ناف یعنی معده احساس درد دارم و به راحتی نمیتونم بادگلو بزنم و وقتی بادست روی معده ام رو فشار میدم درد بیشتر میشه با تشخیص دکتر هادی غفرانی اندوسکوپی کردم و نمونه برداری هم کردن و گفتند گاستریت داری و همینطور اسید معدت زیاده چیزی که من موقع اندوسکوپی دیدم کف داخل معدم زیاد بود و نتیجه نمونه برداری اومد و باکتری هم نداره معدم احتمال میدم برای دارو های گیاهی قبل از مراجعه به پزشک باشه ولی ورم معده رو دارم الان حدود یک ماه دارو هارو شروع کردم ولی احساس رضایت کامل ندارم یکم فرد عصبی و اضطرابی هستم که میتونه مربوط به سنم باشه تجویز دکتر قرص نولپازا ۴۰ قبل از صبحانه و شام و قرص متروماکس ۲۵۰ هر هشت ساعت که دیگه تموم شده و همینطور این دو دارو که میدونم برای افسردگی و اضطراب هست دوکسپین و یه قرص دایره ای سبز رنگ کوچک که گفته نصف کن به همراه دوکسپین هر شب بخور خوابم خیلی خوب شده قبلا بین خواب هی پامیشدم به همراه اینا پرهیزاتمو رعایت کردم و همینطور چای سبز هم مصرف میکنم ولی پیش اومده پنج الا شیش دفعه قرص هامو یادم بره مصرف کنم مثلا نولپازا رو قبل از وعده نخوردم و به همراه وعده خوردم یا مترو ماکس یکی دو ساعت جابجا شده باشه زمانی که وعده غذایی با حجم کمتری میخورم خیلی بهترم نسبت به زمانی که خودم و سیر میکنم ویا پیش اومده صبحانه نخوردم ولی بجاش نولپازا رو قبل از ناهار خوردم الان حس میکنم باید به طور کامل مداوا میشدم ولی هنوز هست علائم شاید یکم کمتر و بعضی مواقع به کمر و قفسه سینم میزنه و این رو هم بگم حدود سه بسته از قرص نولپازام مونده بنظرتون نیازه دوباره به دکتر مراجعه کنم ویا صبر کنم تا دوره داروهام کامل بشه ببخشید اگر طولانی شد لطفا راهنمایی کنید بنظرتون نیاز هست به دکتر دیگری مراجعه کنم یا فقط به دکتر خودم بگم که این دارو ها روی من جواب قطعی نداده و در ضمن یکم تند تند غذا میخورم و خوب غذارو آسیاب نمیکنم

  • سلام
   خیر فعلا نیازی به مراجعه مجدد نیست
   داروها تا ۲ ماه به شکل مرتب مصرف شود و از مصرف ادویه و غذاهای تند و نفاخ و چای و قهوه خودداری کنید

 16. سلام خانم دکتر خسته نباشین
  ببخشید دکترم منو به آزمایش مدفوع فرستادن اگه فاموتیدین مصرف کنم اشکالی نداره تو جواب آزمایشم تاثیر داره یا نه؟

  • سلام
   مشکلی نیست

  • سلام
   آزمایش مدفوع جهت عفونت روده اگر باشد مشکلی ندارد
   اما جهت h.pylori بهتر است ۲ هفته قبل قطع شود

 17. سلام پسری هستم 22 ساله
  با سابقه ی زخم معده و خونریزی گوارشی
  تقریبا 9 ماه هست که از خوب شدن وضعیت معدم میگذرد، اما متاسفانه هفته ی پیش مصرف مشروبات الکلی داشتم و این موضوع باعث شد در بیمارستان به خاطر شکایت از سوزش معده و تهوع و سرگیجه به مدت 5 روز بستری شدم و جواب آندوسکوپی نشان داد که معده و اثنی عشرم ورم کرده، در طول دوران بستری بهم پنتاپرازول تزریق میکردن، الان دو روزه که مرخص شدم ولی بجز کلیدینوم سی قبل هر وعده، داروی دیگری مصرف نمیکنم چون دکتر معالجم واقعا یه فرد ناشی بود(برایم نولپازا 40 تجویز کرد اما من مصرف نکردم)
  الان دو روزه که به سختی و با دمنوش گیاهی و قرص شکمم کار میکند
  خواستم ازتون راهنمایی بگیرم چه قرصی بخورم و یا آیا نیاز هست دوباره نزد دکتر دیگری بروم؟
  ممنون میشم قرص معرفی کنید برای ورم معده و اثنی عشرم و نحوه مصرف و مدت رمان مصرف رو بگین

 18. سلام حادثه سوختگی برام پیش اومد کلی انتی بیوتیک ومسکن استفاده کردم وعصبی وافسرده شدم معدم صبحهاحس تهوع دارم چندبارهم بالا اوردم اما خالی بوده شب اسیدمعده داشتم که شربت المینیوم جی خوردم خوب شدم بی اشتهابودم امپرازول میخورم۲۰ اوایل مصرف حی ضعف شدید داشتم الان حس میکنم هم ضعف دارم هم حس پری وسیری معدم آشوبه ودیرهضم میکنم وچندروزه اسهال هم دارم چیکارکنم؟مخصوصا صبح بیدارمیشم حالم بده

 19. سلام، خسته نباشید من دو روزیه که سوزش سردل معده‌ دارم کمی هم ورم کرده، قبلا آندوسکوپی انجام شده جوابش التهاب بوده، دکتر الان چه داروهایی تجویز میکنید، ممنون

 20. سلام و درود، از بیست و ششم اسفند درد شدید قفسه سینه داشتم بطوریکه برای مشکل قلبی و کرونا تست پی سی آر و تست ورزش و نوار قلب و اکو انجام دادم و همگی منفی بود و وقتی دکتر فوق تخصص گوارش اول خرداد آندوسکوپی کردند تشخیص ورم معده انترال دادند در معده و گفتند داروهایی که از همان فروردین مصرف میکردم را ادامه دهم اما باز هم کمی درد در سمت چپ و راست شکم گاهی دارم و چند روز یکبار هم آن درد منحوس قفسه سینه سراغی از من می گیرد. این را هم بگویم که سونوگرافی هم انجام دادم و هیچ مشکلی در کبد و کلیه و کیسه صفرا و پانکراس گزارش نشد جز کمی کبد چرب نوع یک و هموژن. داروهای مصرفی هم صبح ها یک عدد پنتوپرازول ناشتا و شب ها قبل از خواب یک عدد فاموتیدین و روز سه بار قبل از غذا کلیدینیوم سی هست. اما چون کلیدنیوم سی در من یبوست شدید ایجاد نمود ملین لاکتولوز هم به من تجویز شده که باز هم مشکل یبوست ادامه دارد. بهبود داشته ام اما به نظر روند بهبود کند است. به نظر هم می رسد که استرس و فست فود و چاقی عامل گاستریت من بوده است. الکل و سیگار اصلا مصرف ندارم. ضمنا رژیم غذایی بدون ترشی، ادویه، نوشابه، فست فود، کاکائو و قهوه و مرکبات را هم دنبال میکنم. دکتر در ویزیت بعد از آندوسکوپی فقط یک چیز به من گفتند و گفتند کلیدینیوم سی را اصلا قطع نکن فعلا

 21. سلام خسته نباشید سه روز شکم بعد غذا درد میکنه حدود 5دقیقه ودوباره یک ساعت خوب میشه دوباره 5دقیقه درد 1ساعت خوب میشه اسهال هم دارم

 22. به دكتر هاى زيادى مراجعه كردم ولى تغييرى احساس نكردم احساس ميكنم معدم درد خيلى شديدى نداره و ورم كرده

 23. سلام به مدتيه كه احساس ميفهمي تو معدم دارم وقتي پره يه جور اذيت ميكنه وقتي خاليه يه مدل ديگه احساس پري ميكنم تو معدم و اينكه احساس ميكنم اروغ دارم ولي نمياد وقتي مياد كمي سبك ميشم اوايل هم يهو حس ميكردم از داخل يه اب گرم ريختن تو شيكمم ولي از وقتي قرص لانسوپرازول خوردم اون مشكل حل شده البته رفلاكس هم داشتم الان ندارم

 24. با سلام و خسته نباشید

  رفلاکس معده دارم، روی زبونم اسید هستش و سفید می باشد. دهنم تلخ و بد مزه است. معدم ورم کرده و احساس سوزش و حالت تهوع دارم. 2 بار قبلا آندوسکوپی انجام دادم و مشکیل خاصی جز IBS نداشتم. هر چند وقت یکبار اینطوری می شم. سعی می کنم رژیم غذاییم را رعایت کنم. ممنوم می شم اگر بفرمائید چه دارویی باید مصرف کنم؟

 25. سلام خانم دکتر،ممنون میشم بگیدطول درمان قطعی چه وقته ست،اندسکوپی هم انجام دادم،رفلاکس معدهGrad aهست
  اسیدمعده زیاد-ورم معده-غذای زیادنمیتونم بخورم-دردرومیزنه به شونه  وکتف سمت چپ وراست باسوزش سردل-احساس سفتی شکم بعدازغذا-   آروغ زیاد-درددرسینه براثرفشارزیاداسید-استرس جهت بالااومدن اسید، الان چندماهه درگیراین موضوع هستم-بارعایت کامل غذایی جهت رفلاکس معده

 26. سلام من معدم نه ماهه که اذیت میکنه آندوسکوپی انجام دادم دکترم گفته ورم و اعصابه معدست همه جا دکتر رفتم ولی خوب نمیشم سرترالین پنجاه و میرتازاپین پونزده میخورم و قرص ناشتایی پنتومید و آمپرازول هردوش رو استفاده کردم تورو قرآن به دادم برسین خیلی خستم

  • سلام
   دوست عزیز علایم خود را بیان نکردید
   درد؟نفخ؟ سوزش سر دل و یا احساس سیری؟اسهال و یبوست؟

 27. سلام . من ترشح اب دهانم زیاده به قدری که بالش خیس میشه . بعد من گهگاهی یه دردی در قسمت دوازده معده ام میگیره همراه با استفراغ و اسهال و نفس کشیدنم تند میشه احساس سیری دارم . درد خیلی شدید غیر قابل تحمل هست این اتفاق خیلی بندرت میفته و هیچ دارویی هم تاثیری نداره خوشحال میشم راهنماییم کنید ممنون

 28. سلام پنتوپرازول روچندروزمصرف کنم؟

 29. سلام‌ من بعد از ابتلا ب کرونا در همان حین مصرف داروها اسهال شدم اماچند وقت بعد دادوها معدم بهنر شد بعد از یکماه نفسم گرفت و هرچی پیگیر شدم و دکتر ریه رفتم بهم اسپری سیمبیکورت دادن بعد از استفاده نفسم خوب شد امو معدم درد گرفت الان نفسم ب حالته عادی برگشتا اما ورم معده دارم گاهی قلبم تیر میکشه اول امپرازول ناشتا استفاده میکردم اما فرقی نکرد فوق گوارش بهم پنتوپرازول ناشتا و دومپریدون نهار و شام و کلیدیوم سی شب بهم تجویز کردن اما حس میکردم قلبم تند میزنه چند روز فاموتیدین استفاده کردم خیلی بهتر شدم اما چون میترسیدم دارومو تغییر بدم دوباره دوپریدون رو شروع گ
  کردم .الان نمیدونم چکار کنم

 30. سلام ورم معده و عفونت هلیکو باکتری دویست دارم اندوسکوپی کردم اس امپرازول 40ومب اکتو 2000تجویز کرده خیلی اذیت میشم طول دوره درمان چقدر است ممنون

  • سلام
   تا ۳ هفته مصرف شود

   • سلام خیلی ممنون از سایت خوبتون
    26سالمه حدودا 5 ماه هست ک ورم معده دارم
    و اندوسکوپی کردم:((ESOPHAGITID GRADE A. MEDIUM SIZE SLIDING HIATAL HERNIA, MILD TO MODERATE GASTRITIS)) علایمم سوزش معده وقتی ک معدم خالیه یکم احساس باد بودن معده و درد سر معده هست
    حدودا 40روز هست صبح ها کپسول لانزو30عبیدی، قبل نهار دمپرویدون10، شب قبل خواب فاموتیدین20 میخورم
    علایمم کمتر شده(از 4روز در هفته به یک روز) اما خوب نشدم، بعضی وقتاهم سیگار میکشم مثلا هفته ای 5نخ
    الان باید چیکار کنم ک کامل خوب بشم؟

    • سلام
     مصرف داروها را برای یک ماه دیگر ادامه دهید
     سیگار تاثیر منفی دارد
     غذای چرب و سنگین و کافیین مصرف نکنید

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر