گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم

 • 1397-07-12
 • ۱۶۲۳۹۷ بازدید
 • 441
علت پانکراتیت

گاستریت یا ورم معده حالتي است كه در اثر افزایش اسيد معده، معده دچار التهاب، آزردگي، زخم سطحي يا عفونت در لايه مخاطي می‌شود.

گاستریت در واقع جزئی از يك طيف بيماری است كه شامل زخم سطحی معده نيز می‌شود. گاستریت حاد ناگهانی رخ می‌دهد و اغلب به درمان مناسب پاسخ می‌دهد در حالی که ورم معده مزمن به آرامی رشد می‌کند. ورم معده اغلب توسط یک باکتری به نام H. pylori ایجاد می‌شود. گاستريت يا ورم معده خود به خود يك بيماري نيست اما موجب التهاب بافت‌های معده شده و زمانی اتفاق می‌افتد كه بافت درون معده تحريك پذير می‌شود.

ممكن است ورم معده در كوتاه مدت و يا به تدريج و در مدتي نسبتاً طولاني فرد را مبتلا كند كه معمولاً درمان گاستریت آسان و بدون دردسر است.درمان گاستریت

 انواع گاستريت یا ورم معده

گاستریت یا ورم معده ممکن است حاد یا مزمن باشد، گاستریت حاد به صورت یک حمله ناگهانی رخ می‌دهد، ورم معده مزمن تدریجاً در طول زمان پیشرفت می‌کند. علت ورم معده حاد بیشتر به خاطر مصرف غذاهای تند و پر ادویه است. در برخی موارد، ورم معده می‌تواند منجر به زخم معده و افزایش خطر سرطان معده شود. با این حال، برای اکثر افراد، ورم معده جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می‌یابد.

چه وقت برای دیدن یک دکتر

تقریباً همه افراد مبتلا به اختلالات گوارشی و معده به ورم معده مبتلا می‌شوند. اکثر موارد سوء هاضمه کوتاه مدت هستند و نیازی به مراقبت های پزشکی ندارند. در مقاله قبلی به بررسی علائم و علت ورم معده پرداختیم، اگر شما علائم و نشانه‌های گاستریت را بیش از یک هفته یا بیشتر دارید، حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.


متخصص گوارش و کبد و صفرا

تشخیص گاستریت

برای تشخیص علائم و نشانه‌ها و به طبع آن درمان ورم معده، پزشک بعد از معاینات فیزیکی و گرفتن شرح حال بیمار و بیماری‌ها و داروهای مصرفی، جهت تشخیص بهتر و دقیق‌تر ورم معده ممکن است روش‌های زیر را تجویز کند:

آندوسکوپی مطمئن‌ترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص و درمان گاستریت یا ورم معده استفاده از آندوسکوپی است.

تست‌های H. pylori. پزشک شما ممکن است آزمایش‌هایی برای تعیین اینکه آیا باکتری H. پیلوری را بدهد (علت اصلی ورم معده و گاستریت باکتری به نام هیلکو باکتر پیلوری است). اینکه کدام نوع آزمایش را انجام می‌دهید بستگی به وضعیت شما دارد. H. pylori ممکن است در یک آزمایش خون، در آزمایش مدفوع یا با آزمایش تنفسی تشخیص داده شود.

اشعه X از دستگاه گوارش فوقانی. اشعه ایکس تصاویری از مری، معده و روده کوچک را برای جستجوی ناهنجاری‌ها را می‌دهد.درمان گاستریت

درمان گاستریت

علت ورم معده، ضعف در پوشش مخاطی معده است که منجر به گاستریت می‌شود. داشتن پوشش معده نازک یا آسیب دیده که خطر ابتلا به گاستریت را بیشتر می‌کند. علت دیگر ورم معده، عفونت باکتریایی دستگاه گوارش است که می‌تواند باعث ایجاد ورم معده شود. درمان ورم معده بستگی به علت خاص آن دارد. به خاطر داشته باشید:

 • ورم معده حاد: بر اثر عفونت یا یک عامل محرک ایجاد می‌شود و باعث بروز ناگهانی ناراحتی و در معده می‌شود؛ اما با از بین بردن عامل التهاب نیز این درد و ناراحتی به سرعت از بین می‌رود و درد تسکین می‌یابد.
 • ورم معده مزمن: وضعیتی است که در آن مخاط داخلی معده در بلند مدت در معرض آسیب قرار می‌گیرد. عامل التهاب و آسیب معمولاً میکروب هلیکوباکتری است. گاستریت مزمن معمولاً باعث درد یا سوءهاضمه نمی‌شود اما بروز آسیب‌های شدید به مخاط معده می‌تواند باعث فقر ویتامین B12 و کم‌خونی شدید شود.

گاستریت حاد ناشی از مصرف مواد غذایی تند، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا مصرف بیش از حد الکل است، درمان گاستریت در این حالت متوقف کردن مصرف این مواد است. داروهای مورد استفاده برای درمان ورم معده مزمن عبارت‌اند از:

داروهای آنتی‌بیوتیک برای کشتن H. pylori. برای هلیکوباکتر پیلوری در دستگاه گوارش شما، پزشک ممکن است ترکیبی از آنتی‌بیوتیک ها مانند کلاریترومایسین (بیسین) و آموکسی سیلین (آموکسیل، اوگوتیمین، دیگران) یا مترونیدازول (Flagyl) را برای کشتن این باکتری پیشنهاد کند.درمان گاستریت

داروهایی که تولید اسید معده را مسدود می کنند، نیز در صورتی که علت گاستریت اسید معده تشخیص داده شود برای درمان گاستریت کاربرد دارد. مهارکننده‌های پمپ پروتون، با مسدود کردن فعالیت قسمت‌هایی از سلول‌هایی که اسید تولید می کنند، اسید را کاهش می‌دهند. این داروها عبارت‌اند از: امپرازول (Prilosec)، لنسپروزول (Prevacid)، رابپرازول (Aciphex)، اسموپرازول (Nexium)، دکسلانوسپارازول (دگزیلانت) و پنتورپازول (پروتونیک).

استفاده طولانی مدت از مهارکننده‌های پمپ پروتون، به ویژه در دوزهای بالا، ممکن است خطر ابتلا به شکستگی‌های ران، مچ دست و ستون فقرات را افزایش دهد. در مورد مصرف این داروها برای درمان گاستریت با پزشک معالج خود صحبت کنید.

آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند نیز در درمان ورم معده به صلاح دید پزشک معالج تجویز می‌شوند. آنتی اسید ها اسید معده موجود را خنثی می کنند و می‌توانند باعث تسکین درد شوند. عوارض جانبی می‌تواند شامل یبوست یا اسهال باشد.

درمان ورم معده به شیوه خانگی

علاوه بر درمان ورم معده با داروها شیمیایی، شما می‌توانید یا انجام برخی از کارها و اقدامات قدم مهمی در درمان گاستریت بردارید، ازجمله:

 • خوردن وعده‌های کوچک‌تر غذا. اگر شما در دچار سوء هاضمه هستید، خوردن وعده‌های کوچک‌تر و بیشتر غذا می‌تواند به کاهش اثرات اسید معده کمک کند.
 • اجتناب از خوردن غذاهای محرک. اجتناب از غذاهایی که معده شما را تحریک می کنند، به خصوص آنهایی که تند، اسیدی، سرخ شده یا چرب هستند.
 • اجتناب از خوردن الکل. الکل می‌تواند لایه مخاطی معده را تحریک کند. پس از خوردن آن جدا خودداری کنید.
 • تغییر در مصرف نوع داروها. اگر از داروهای ضد درد استفاده می‌کنید که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهند، از پزشک خود در مورد گزینه‌های دارویی دیگر که اثرات جانبی کمتری دارند، سؤال بپرسید.
 • خوردن برخی از میوه‌ها برای درمان گاستریت مفید هستند، مصرف زنجبیل (خاصیت ضد التهابی و ضد باکتریایی دارد)، توت فرنگی (خاصیت ضد اکسیدانی و حاوی مواد فنلی جهت درمان التهاب معده)، بابونه؛ ریحان، نعنا و … برای درمان ورم معده به روش طب سنتی مفید است.درمان گاستریت

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به گاستریت را افزایش می‌دهد عبارت‌اند از:

عفونت باکتریایی. گرچه عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یکی از رایج‌ترین اختلالات گوارشی در سراسر جهان است، تنها برخی از افراد مبتلا به اختلالات دستگاه گوارش هستند. پزشکان معتقدند آسیب‌پذیری باکتری ممکن است ژنتیکی باشد یا ناشی از انتخاب بد شیوه زندگی مانند سیگار کشیدن و رژیم غذایی باشد.

افزایش سن سالمندان دارای خطر بیشتری برای ابتلا به ورم معده می‌شود.

مصرف الکل بیش از حد الکل می‌تواند باعث تخریب و تخریب معده شما شود که باعث می‌شود معده شما به اسید گوارشی آسیب پذیرتر شود. الکل بیش از حد، احتمال دارد علت ورم معده حاد باشد.

استرس. استرس شدید ناشی از جراحی عمده، آسیب، سوختگی یا عفونت شدید می‌تواند علت ورم معده حاد باشد.درمان گاستریت

عوارض

گاستریت بدون درمان، ممکن است به زخم معده و خونریزی معده منجر شود. به ندرت، بعضی از انواع گاستریت مزمن ممکن است خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. اگر علائم و نشانه‌های شما بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید. انواع خاصی از ورم معده، از جمله ورم معده آتروفیک اتوایمیون و ورم معده H. pylori، می‌تواند اثر بخشی توانایی بدن برای جذب آهن از خون را کاهش دهد. در گاستریت آتروفیک اتوایمیون، این حالت می‌تواند بر جذب ویتامین B12 تاثیر بگذارد. هر دو نوع می‌توانند فرد را مبتلا به کم خونی کند.

پیشگیری از عفونت H. pylori

مشخص نیست که چگونه H. pylori پخش می‌شود، اما شواهدی وجود دارد که می‌توان آن را از فرد به فرد یا از طریق مواد غذایی و آب آلوده انتقال داد. شما می‌توانید با شستن دست‌های خود با آب و صابون و خوردن غذاهایی که به طور کامل پخته شده‌اند اقدام به محافظت از خود در مقابل عفونت‌ها، مانند H. pylori کنید.

منابع:

mayoclinic

healthline

سوالات پزشکی و مشاوره رایگان

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «گاستریت یا ورم معده را چگونه درمان کنیم»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

441 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشیدمن چندساله ورم معده دارم ورمش جوری که ازشکم بالاتراومده بایدچیکارکنم

 2. سلام خسته نباشید الان نزدیک به ۵ماه ک ورم معده و میکروب التهاب دارم اندوسکپی گرفتم گفتن ک یکم ورم معده با میکروب التهاب سوهاضمه دارم با خوردن دارو بهتر شدم ک امدم لواشک خوردم الان مثل قبل شدم احساس سوزش دارم بی اشتهام چیکار باید کنم

  • سلام
   خانم دکتر من تو کلونوسکوپی ۳پولیپ توبولار کوچیک با دیسپلازی خفیف ودرجه پایین داشتم که دکتر برداشت حالا داروی بهم ندادن گفت حدودا ۳سال دیگه برم بررسی مجدد
   حالا کمی ترسیدم نیاز به درمان بیشتر یا پیگیری نداره

   • سلام نه عزيزم احتمال سرطان كنه واسه پوليپ توبولار فقط بايد پيگيري شيد
    همچنين فيبر و ميوه زياد بخوريد
    و اصلا نذاريد يبوست شويد
    روزي دو ليتر آب مصرف كنيد

 3. سلام ٣١ ساله هستم دو ساله كه عضلات دو طرف پايين دندم شديدا درد ميكنه شبا نميزاره بخوابم و صبحا بيشتر ميشه چنبار دكتر رفتم و اندوسكپي گاستريت بدون باكتري دارم قبل اندوس مبورين پرودايجست مترونيندازول دايجستيو خوردم و الان دو ماهه بنتوپرازول كلدينيوم سي و فاموتيدين ميخورم بهترم اما خوب نميشم قرصا اذيتم ميكنن و بيحال يا اسهالم يا يبوست – معده دردم خيلي كمه مشكلم بيشتر عضلات و گوشت دو طرف پايين دندمه

 4. سلام دکتر،یک سالی هست که شکم درد هستم و اغلب سر شکم درد میکنه و صبح ناشتا درد خیلی بیشتر و گاهی همراه حالت تهوع است و اشتهام کلا خیلی کمه،دفه اول که رفتم دکتر آزمایش خون نوشت و گفت که عفونت و میکروب هست،دارو داد اما بهتر نشدم این دفعه و تازگی که رفتم متخصص داخلی بدون آزمایش گفت ورم معده هست و قرص های سوکر الفیت،بایو آی بی اس،لانسوپرازول،کلیدینیوم سی تجویز کردن،نظر شما چیه؟ممنون میشم پاسخ بدین

 5. سلام خسته نباشین ۳۶سالمه تا یه هفته پیش اصلا مشکل معده نداشتم اما الان یه هفتست غذا که می خورم یه حالت سنگینی دارم انگار یه چیز سنگین رو معدم گذاشته باشن شب که می خوابم بیشتر میشه همراه با سرفه

 6. سلام دکتر. این قرص کلوفک و فاموتیدین رو تا چند روز ادامه بدم. قبل غذا باید خورده بسه یا قبل از غذا.ی سوال دیگه ام داشتم اینگه مصرف فلفل و ادویه های تند طی این دوسال مصرف باعث ورم یا التهاب معدم نشده؟؟ ؟؟؟عکس آندوسکوپی چیزی نشون نداد. هرچقدرم هم قرص ها و گیاهای دارویی خوردم جواب نداده. 20 کیلو وزن کم کردم. هیچ چیزی نمیتونم بخورم. یکم غذا بخورم بحدی نفخ میکنه معده وروده های من ک هر لحظه ممکنه منفجر بشه. آخه این چه مرضیه ک هیچ دکتری نمیتونه نشخیص بده. ممنون از لطفتون

  • سلام فلفل و ادويه تند مثل سم هست واسه شما نبايد اصلا بخوريد
   كلوفك و فاموتيدين تا ٣ ماه بخوريد

 7. چند وقت سمت چپ شکمم احساس ورم و پری و سنگینی دارم و روده هام سر و صدا میکنن و شبها احساس سرگیجه و تهوع بهم دستمیده و گاز زیاد معده و روده دارم که چون نمیتونه خارج شه یه حال خفگی دارم و احساس فشار تو بدنم و چشمام،علت چیست؟ممنون

 8. سلام
  ببخشید من ورم معده دارم با هلیکوباکتری کم. ترش هم میکنم هر وقت که قرص های چرک خشک کن میخورم ترش کردنم ول میشه ایا علت ترش کردن میتونه التهاب و هلیکوباکتری باشه یا مشکل دیگری هست

 9. سلام
  من حدود 2سال ی کپسول برای لاغری استفاده کردم ک حاوی تمامی مواد و ادویه های تند مثل فلفل و زنجبیل بوده. بعد از ماه دچار یبوست شدید شدم و بعد یبوست رودم از بین رفت ولی هرچی میخوردم معده و روده هام شدیدا باد می‌کرد و باد توی معده و روده هام تا ساعتها میچرخید تا زمانی ک غذا هضم بشه. الان 5ماهه ک دیگ نمیخورم ولی همچنان دچار نفخ شدید و کاهش شدید وزن شدم. هیچی نمیتونم بخورم چون هرچی میخورم تا ساعتها باید درد بکشم و تمام سیستم گوارشم نفخ شدید میکنه. پیش خیلی از دکترا رفتم هرکدوم ی علتیو گفتن ولی فایده ایی نداشته. آندوسکوپی ام دوبار انجام دادم ولی دکترا گفتن هیچیت نیست. آخه مگه میشه هیچی نباشه. ممنون میشم راهنماییم کنید. ممنون از لطفتون.

 10. سلام من از شب عید حدود ۷ ماه میشه مشکل معده پیدا کردم ازمایش هلیکوباکتر دادم گفتن عفونت داره دوره انتی بیوتیک هم مصرف کردم مجدد اندوسکپی کردم گفتن مقدار کمی ورم معده دارم ولی بیشتر از استرسه
  الان چندماهه دارم اس امپرازول صبح و شب مصرف میکنم هیچ کمکی نکرده رفلاکس معده گرفتم طوریکه نفس کشیدن سخت میشه برام، معدم سنگینه همش نمیدونم چکار کنم دیگه

 11. زن ۴۹ ساله درد معده شدید هرروزصبح باید یک لخته آب زدر از دهنم میاد بعد سوزش شدید هم آنتوسکپی شدم هم سونو گرافی شدم هم آزمایش دادم فقط میگن ورم معده داری خیلز قرص دادن ولی نمیتونم بخورم هرموقع بخورم احساس درد شدید میکنم لطفن راهنمایی

 12. سلام، مامانبزرگم مشکل معده و روده داره و مشکل اعصاب و فشارخون داره، هروقت عصبی میشه معده ش بهم میریزه، دکتر بردیم خوب نشده، شکمش خیلی درد میکنه و هرچی میخوره بالا میاره و یبوست داره، قرص معده میدیم تاثیری انگار نداره، چه غذایی هایی واسش خوبه و چه داروهای باید مصرف کنه؟ لطفا بگین ممنونم

  • سلام سنشان را ذکر کنید
   داروهایی که مصرف کرده‌اند را نام ببرید
   همچنین از کی درد معده شروع شده است آیا آندوسکوپی کرده اند یا خیر

   • سنشون ۷۸ساله، بخاطر سنشون و بالاس اندوسکوپی نکردن چون ضعیف هستن، فاموتیدین و امپرازول و مرتیدازول و قرص فشار و قرص خواب اور الپرازولام استفاده میکنن، از شدتی ناراحتی معده و روده اصلا نمیتونه چیزی بخوره چون بالا میارن،بیشتر از ۷ ساله مشکل معدشون بیشتر شده

 13. سلام
  من ترم معده کهنه دارم سالها با دارو و پرهیز آرامش کردم اخیرا قرص سوی منو پوز مصرف می کنم برای درمان گرگرفتگی
  و دوباره ورم معده م شروع شده چکار کنم؟
  با تشکر

 14. سلام ورم معدہ دارم سوزش شکم دارم چ دارویی باید مصرف کنم

 15. سلام من رفلاکس دارم آزمایش اچ پیلوری خون دادم بالا بود ورم و سنگینی معده هم دارم لطفا راهنمایی بفرمایید

 16. سلام.۲۸سالمه مشکل ورم معده دارم، هردکتری رفتم خوب نشدم و رژیم غذایی میگیرم بدتر میشم ضعف دارم یا اسید معده م بیشتر میشه؟ لطفا بگین چه نوع رژیم غذایی داشته باشم؟ چون حتی نون میخورم معده م میسوزه

 17. سلام.۲۷سالمه، ۱۰ساله مشکل معده دارم، ۳سال پیش اندوسکوپی انجام دادم دکتر بهم گفتن که عفونت معده و ورم معده داری دارو دادن ۱۰روز مصرف کردم فقط یه کوچولو خوب شدم الان ۳ساله ک میگذره هردکتری میرم دارو میدن خوب نمیشم، رژیم غذایی میگیرم بدتر میشم انگار اسید معده بیشتر میشه و ضعف میکنم همیشه وقتی که غذا میخورم بعدش سردردم و ۷ماه سرفه میکنم، دیگ واقعا کلافه شدم موقع امتحان حالم بدتر میشه زندگی کلا بهم ریخته واقعا واسم دردسر شده چون همش مریضم، دوماه پیش ازمایش خون دادم واسه عفونت تو ازمایش که عفونت معده نداشتم ولی دکتر گفتن که ورم معده داری دارو دادن خوب نشدم

  • سلام نام داروهایی که مصرف کرده‌اید را اگر بخاطر دارید تایپ کنید

 18. با سلام ورم معده من باعث بزرگی بالای شکم شده وکلا نشان دهنده است…..من به علت یبوست لاکسی ژل میخورم ومسکن به علت دردهای عضلانی…لطفا راهنماییم کنید.

 19. سلام خسته نباشید من ۲۵ سالمه دو سه روزه رو سینم انگتر فشار وارد میشه بعد دردم داره میزنه به پشتم معده و زیر دنده هام شکمم زیر بغلام همه جام درد میکنه ،یه چیزی هم میخورم حالت تهوع میاد ،گلومم انگار چیزی مونده دستام تا مچ درد میکنه بی حالم بلند میشم تپش قلب میگیرم😥

 20. با سلام. من 35 سالمه چند روز قبل یک لقمه غذای داغ خوردم الان احساس سوختگی قسمت فوقانی معده دارم چکار کنم ایا نیاز به پرهیز غذایی دارو یا مراجعه به پزشک دارد؟

 21. سلام من غذا میخوردم احساس سنگینی میکنم به سختی نفس می کشم

 22. سلام من چند سالی هست که درد ورم معده دارم اما دو سه روزی هست که ورم معده خیلی اذیتم می کنه دکتر برام پنتو پرازول ومترو نیدازول و آموکسی سیسیلین نوشته از وقتی که این داروها رو می خورم درد معده ام بیشتر شده لطفا بفرمایید که من باید چکار کنم هم آب داخل دهنم جمع می شه وهم معده ام میسوزه و خیلی هم کمرم تا پشت شانه هام درد میکنه و اشتهام هم کم شده

 23. سلام من یکم که غذا میخورم معدم سریع باد میکنه بعضی موقعه ها باد هم میکنم صبح ها از درد کمر بیدا میشم باید چیکار کنم؟

  • سلام من چندروزه احساس میکنم ک ورم معده داره چون هرچی میخورم حتی آب هم میخورم سرمعدم درمیگیره چ قرصی مصرف کنم ممنونم از راهنماییتون الان صبح قبل ناشتا دوروزه لانزو مصرف میکنم ولی تاثیری نداشته فعلا

 24. سلام من۳۳ساله الان چندسال مشکل معده درد دارم وهیچ دارویی نمتونم مصرف کنم هر دکتری رفتم بعضیا گفتن میکروب معده داری وبا پرهیز غذایی کمی بهتر شدم ولی الان ورم معدم ب قلبم وکبدم اثر کرده دکتر بم میگن از فشار معدت قلبت ورم داره وبخاطر همین مشکل تنفسی دارم وخیلی اذیتم اقای دکتر لطفا پاسخ سوالم را بدهید

 25. سلام
  پدر من ۷۸ سالشه روزی چند بار به مدت ۱۰ دقیقه الی ۲ ساعت شکمش به شدت احساس داغی میکنه آزمایش،،کلونوسکپی،آندوسکوپی و اسکن شکم و لگن دادیم گفتن ورم معده داره ،قرص پنتوپرازول خارجی ،دمپریدوم و شربت معده میخوره اما بهتر نشده چکار کنیم

  • سلام
   دوست عزیز حداقل باید دو هفته از داروها مصرف نمایند تا نتیجه مشخص شود
   در صورت عدم بهبودی باید با پزشکان مجددا مشورت نمایید

 26. سلام من 23 سالمه و 48 کیلوام یه مدت پیش حس کردم روده هام ورم دارن رفتم دکتر گفتن سندروم روده تحریک پذیر دارم دارو ها رو مصرف کردم بهتر شد اما الان که دوسال میگذره یه مدتع که این معده و روده هام همه ورم کردن . فقط ورمش داره اذیتم میکنع درد یا سوزش یا چیز دیگه ای نیست

 27. سلام ۳۹سالمه یه مدت بخاطر درد دندون و عفونت مجبور شدم مدام مسکن و چرک خشک کن استفاده کنم و الان درد شدیدی تو معدم احساس میکنم طوری که میزنه به پشتم و انگار قلنج شدم شکمم هم بعد از هر بارغذا خوردن خیلی ورم میکنه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام خانم دکتر من ۴۳ سالمه یک سال پیش یه دفعه درد شدید سر معده احساس کردم یعنی در به حدی بود که وقتی خوب میشم چند روز از شدت درد کسل میمونم .دکتر گفت ورم معده داری و معدتون استرسی هست حالا پرهیز میکنم ولی هر چند ماه اینحالت بهم دست میده بنظرتون چکار کنم؟

  • سلام.من اقای ۳۹ ساله هستم.مدتی هست ترشح اسید معده م وسوزش به حد غیر قابل تحمل رسیده.وسر معده م باد کرده.لطفا بگید چی مصرف کنم

 28. سلام . من یک هفته پیش حالت سرماخوردگی داشتم . گلو درد داشتم . بعد از چند پرسش به من گفت شما انفولا انزا گرفتید از نوع گاستریت . ولی من اصلا معده درد نداشتم . الان بو و مزه را تشخیص نمیدهم .و علی رغم مصرف دارو گلو درد و سر درد را دارم همچنان .آیا این علائمی که من دارم گاستریت است واقعا ؟ ممنون .

 29. سلام خوبین من دو سه روز بود ک زنجبیل مصرف میکردم صبحا بعد به یکباره چند لکه خونریزی داشتم و بعد شکمم خیلی ورم کرد الانم سر معدم سنگینه خیلی قبلا ک اندوسکوپی داده بودم معدم میکروبی بود و رفلکس داشتم و گفت استرسم تاثیر داشته و یه دوره به تجویز پزشک دارو مصرف کردم ولی الان ۲روزه سر معدم درد شدید و سنگینی شدید حس میکنم انگار چیزی گیر کرده
  چی کار کنم؟

 30. با سلام فقط معدم ورم میکنه ظاهر خیلی بدی میشه وگرنه درد اصلا ندارم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر