مجله پزشکی دکتر دکتر

بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج و دوران نامزدی

13 اردیبهشت 1400

0

زنان و زایمان
بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج و دوران نامزدی

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

یکی از نگرانی‌های زوج‌ها در اوایل ازدواج یا دوران نامزدی، استرس بارداری ناخواسته است. در حال حاضر روش‌های مختلفی برای جلوگیری از بارداری وجود دارد که آگاهی از انواع و نحوه استفاده از آن‌ها می‌تواند میزان این استرس را کاهش دهد. همچنین در اغلب موارد، در صورت بروز حاملگی در دوران عقد بیان این موضوع و آمادگی‌های لازم برای حمایت مالی و عاطفی از کودک، برای زوج‌ها امکان‌پذیر نیست. بنابراین، برای آشنایی با راه های جلوگیری از بارداری و بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج، در این مقاله همراه ما باشید. 

Header text

Header text

بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج

روش های جلوگیری از بارداری بسیار متنوع و گوناگون است. به همین دلیل هرکس متناسب با نیاز و شرایط بدنی خود می‌تواند از یکی از این راهکارها استفاده کند. 

توجه کنید که در هرکدام از روش‌ها تا حدودی احتمال حاملگی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال استفاده از آی یو دی تا ۹۹ درصد از بارداری جلوگیری می‌کند؛ در حالی که کاندوم تقریبا ۱۸ درصد و قرص‌های ضدبارداری تا ۹ درصد خطا دارند.

بنابراین، اگر در اوایل ازدواج خود هستید و تصمیم به بارداری ندارید، سعی کنید از روش‌هایی استفاده کنید که کمترین خطا را داشته باشند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین و بهترین این روش‌ها اشاره می‌کنیم.

 • کاندوم

کاندوم وسیله‌ای است که از انتقال اسپرم به داخل واژن و رحم و در نتیجه بارداری جلوگیری می‌کند. کاندوم انواع مختلفی دارد که برای زنان و مردان به‌صورت جداگانه طراحی شده است. کاندوم‌ها را معمولا با جنس لاتکس تولید می‌کنند. همچنین کاندوم می‌تواند احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهد. اما برای بیماری‌هایی مثل زگیل تناسلی کاربرد زیادی ندارد. استفاده از این روش می‌تواند تا حدود ۸۰ درصد از بارداری جلوگیری کند.

 • قرص‌های ضدبارداری

قرص‌های ضدبارداری تا حدود ۹۵ درصد از بارداری جلوگیری می‌کنند و یکی از بهترین و محبوب‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود. اما برخی زنان به‌دلیل عوارض جانبی این قرص‌ها مثل اسهال، یبوست و حالت تهوع نمی‌توانند از آن استفاده کنند. قرص‌های ترکیبی که شامل ۲ هورمون پروژسترون و استروژن است، قرص‌های LD و HD از رایج‌ترین قرص‌های ضدبارداری محسوب می‌شوند. قرص‌های LD و HD در ۲ مدل ترکیبی یا پروژسترون تولید می‌شوند. 

راه های جلوگیری از بارداری
قرص ال دی از داروهای جلوگیری از بارداری
 • قرص‌های اورژانسی

قرص های اورژانسی بعد از رابطه جنسی محافطت‌نشده که احتمال ورود اسپرم به داخل واژن وجود دارد، استفاده می‌شود. این قرص‌ها به‌صورت تکی یا دوتایی تجویز می‌شوند و انواع مختلفی دارند. قرص لوونورژسترول که نوعی قرص اورژانسی محسوب می‌شود، با به تأخیر انداختن و توقف تخمک‌گذاری، از بارور شدن آن‌ها به‌وسیله اسپرم جلوگیری می‌کند. قبل از استفاده از این قرص در اوایل ازدواج یا دوران نامزدی، بهتر است که با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

 • محاسبه روز تخمک‌گذاری

روز تخمک‌گذاری در بدن زنان متناسب با چرخه قاعدگی آن‌ها مشخص می‌شود. تقریبا ۲ هفته بعد از اولین روز پریود، تخمک‌گذاری شروع می‌شود. اما تعیین دقیق این دوره اهمیت زیادی دارد. اگر قاعدگی منظمی دارید، از روز شروع قاعدگی بعدی‌تان ۱۶ روز کم کنید. روز مشخص شده تاریخ آغاز دوره قاعدگی شما است که تقریبا ۳ تا ۴ روز طول خواهد کشید. اما در قاعدگی نامنظم، باید هر روز صبح قبل از خروج از تختخواب، دمای بدن خود را اندازه بگیرید. اگر ۳ تا ۴ روز پشت‌سرهم دمای بدنتان افزایش پیدا کرد، این روزها دوره تخمک‌گذاری شما است. 

در این دوران میزان میل جنسی و آمادگی برای حاملگی در زنان افزایش می‌یابد. بنابراین با تعیین دوره تخمک‌گذاری خود، می‌توانید با اجتناب از رابطه جنسی، احتمال بارداری را کاهش دهید. میزان دقت این روش تقریبا ۷۶ درصد است.

 • IUD

آی یو دی (IUD)، نوعی دستگاه T شکل است که داخل رحم قرار داده می‌شود و بین ۳ تا ۱۲ سال می‌تواند از بارداری جلوگیری کند. در صورت استفاده از این روش نیاز به مصرف قرص نیست. اما هر ۶ ماه باید برای معاینه بالینی و انجام سونوگرافی به پزشک مراجعه کنید. استفاده از این روش تا ۹۹ درصد از حاملگی جلوگیری می‌کند و باید توسط متخصص زنان در بدن جای‌گذاری شود.

بهترین روش پیشگیری از بارداری در اوایل ازدواج
استفاده از دستگاه آی یو دی برای جلوگیری از بارداری
 • چسب‌های پوستی

چسب‌های پوستی که در نقاط مختلف بدن می‌توانند قرار بگیرد، تا ۹۹ درصد از بارداری جلوگیری می‌کند. این چسب‌ها را باید ۳ هفته روی بدن بچسبانید و ۱ هفته بردارید تا پریود شوید. این چسب‌ها از ۲ هورمون پروژسترون و استروژن تشکیل شده‌اند.

 • دیافراگم

دیافراگم هم مثل کاندوم وسیله‌ای است که از ورود اسپرم به داخل واژن جلوگیری می‌کند. با قرار دادن آن داخل واژن و استفاده از اسپرم‌کش، می‌توان تا حدود ۹۰ درصد احتمال بارداری را کاهش داد.

جلوگیری از بارداری در اولین رابطه 

برای جلوگیری از بارداری در اولین رابطه، باید از رابطه جنسی محافظت‌نشده پیشگیری کرد. اگر از تکنیک، دارو یا وسایل ضدبارداری استفاده نکنید، احتمال بارداری افزایش می‌یابد. بنابراین، در اولین قدم به این موضوع توجه کنید که متناسب با شرایط جسمی و روحی خود چه روشی برایتان مناسب است و بعد با پزشک زنان در این مورد مشورت کنید. 

رابطه جنسی ایمن به رابطه‌ای گفته می‌شود که زن یا مرد از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده می‌کند تا از حاملگی و انتقال عفونت‌های تناسلی پیشگیری کنند.

چندین روش برای زوج‌هایی که می‌خواهند اولین رابطه‌شان را تجربه کنند وجود دارد. در ادامه به برخی از در دسترس‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم. توجه کنید که علاوه بر این موارد، می‌توانید از روش‌های قبلی که توضیح داده‌ایم نیز استفاده کنید.

روشهای پیشگیری از بارداری در اولین رابطه

 • استفاده از کاندوم مردانه
 • محاسبه روز تخمک‌گذاری و اجتناب از داشتن رابطه جنسی در این دوره
 • مصرف قرص ضدبارداری
 • استفاده از چسب‌های ضدبارداری

روش دیگری که می‌تواند امکان بارداری در اولین رابطه را کاهش دهد، خروج آلت تناسلی مردانه قبل از انزال است. در این روش باید قبل از خروج مایع منی، از ورود اسپرم به داخل رحم و واژن جلوگیری شود. این روش نسبت به بقیه موارد خیلی دقیق و مطمئن نیست.

عوارض جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج

از عوارض جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج می‌توان به مشکلات استفاده از داروهای هورمونی ضدبارداری اشاره کرد. برخی زنان نسبت به این داروها حساسیت دارند یا در ماه‌های اول مصرف، دچار مشکلات گوارشی می‌شوند. به‌طورکلی توجه کنید که استفاده از داروهای ضدبارداری باعث نازایی یا ناباروری نمی‌شود.

عوارض داروهای جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج
احساس خستگی، از عوارض داروهای جلوگیری از بارداری

عوارض داروهای جلوگیری از بارداری

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • یبوست
 • احساس خستگی
 • سردرد یا سرگیجه
 • دردهای شکمی
 • لکه بینی
 • نامنظم شدن قاعدگی
 • تغییرات خلق‌وخو

کلام آخر

بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج بر اساس شرایط جسمی، روحی و سن افراد متفاوت است. به همین دلیل باید با توجه به این مسائل و نظر پزشک روش مناسب را انتخاب کرد. استفاده از کاندوم مردانه، محاسبه روز تخمک‌گذاری، قرص‌های ضدبارداری و چسب‌های ضدبارداری متداول‌ترین راهکارهای ضدبارداری برای اولین رابطه به شمار می‌روند.

سوالات متداول

بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج کدام است؟

بهترین روش برای هر فرد متناسب با شرایط جسمی و روحی آن مشخص می‌شود. بنابراین، نمی‌‌توان گفت که یک روش به‌خصوص برای همه زنان و مردان وجود دارد.

آیا استفاده از روشهای جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج باعث نازایی می‌شود؟

خیر، هیچ مدرک یا تحقیق علمی اثبات نکرده است که استفاده از داروهای ضدبارداری موجب نازایی می‌شود. ممکن است برخی عوارض مثل حالت تهوع و تغییرات گوارشی در زنان دیده شود.

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری در اولین رابطه موثرتر است یا داروهای هورمونی؟

برای سنجش میزان تاثیر راههای جلوگیری از حاملگی باید به درصد عملکرد آن‌ها توجه کرد. استفاده از کاندوم تقریبا ۸۰ درصد و قرص‌های ضدبارداری ۹۵ درصد موثر هستند.

پس از شروع مصرف داروهای ضدبارداری، تا چه مدت زمانی می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم؟

محدودیت زمانی مشخصی برای قرص‌های ضدبارداری وجود ندارد. اما بهتر است بعد از ۲ تا ۳ سال استفاده مداوم از این داروها، چند ماه به بدنتان استراحت دهید. سپس می‌توانید دوباره مصرف آن‌ها را شروع کنید.

منابع:

liveabout

webmd

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «بهترین روش جلوگیری از بارداری در اوایل ازدواج و دوران نامزدی»

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...