قرص اورژانسی؛ دستورالعمل زمان مصرف و بررسی عوارض (به‌همراه ویدیو)

خلاصه این مقاله را بشنوید

استفاده از قرص اورژانسی یکی از راه‌های پرطرفدار برای پیشگیری از بارداری ناخواسته است که افرادی که روابط متعدد جنسی دارند و از لوازم مراقبتی استفاده نمی‌کنند، مشتریان آن هستند. اگر برای شما سوال است که سازوکار قرص اورژانسی چیست؟ باید به این نکته اشاره کنیم که این قرص، با بالا بردن سطح هورمون‌های زنانه از انعقاد نطفه جلوگیری می‌کند. البته بهتر است قبل از استفاده از این قرص با عوارض قرص اورژانسی آشنایی داشته باشید و برای پیشگیری از بارداری با یک دکتر زنان مشورت کنید.

به‌هرحال لازم است تا درباره قرص اورژانسی به عنوان یکی از  شناخته‌شده‌ترین قرص‌های جلوگیری از بارداری، بیشتر بدانید. به همین منظور ما در این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر به بررسی کامل ماهیت قرص اورژانسی و از آن مهم‌تر، عوارض آن بر بخش‌های مختلف بدن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی نام دسته‌ای از داروهای پیشگیری از بارداری است و به طور کلی در 3 نوع متفاوت تولید می‌شود. قرص اورژانسی ضدبارداری، تخمک گذاری را به تعویق انداخته و در نهایت از بارداری پیشگیری می‌کند.

اما برخلاف تصور عموم، مصرف قرص اورژانسی راه حلی فوری و قطعی برای پیشگیری از بارداری نیست و برای مصرف آن باید به دستور پزشک به همراه زمانبندی‌های ویژه توجه کرد، درغیر این‌صورت مصرف آن تاثیری نخواهد داشت. 

در ویدیوی زیر درباره قرص اورژانسی گفته‌ایم:

play-rounded-fill
انواع قرص‌‌های اورژانسی و تاثیر آنها 

قرص‌ های اورژانسی ضدبارداری به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند. در ادامه انواع قرص اورژانسی ضد بارداری را به تفکیک مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1. قرص‌های لوونورژسترول

لوونورژسترول (Levonorgestrel) یکی از رایج‌ترین انواع قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری از نوع هورمونی است. این قرص‌ها توسط انجمن غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و به عنوان پرمصرف‌ترین داروی اورژانسی جلوگیری از بارداری شناخته می‌شود.

این دارو در تمامی داروخانه‌ها و مراکز درمانی بدون نیاز به نسخه و به تمامی افراد فروخته می‌شود. قرص‌های لوونورژسترول نسبت به سایر روش‌های پیشگیری از بارداری در مرحله دوم، (پس از برقراری رابطه جنسی بدون وسایل پیشگیری) شناخته‌شده‌تر هستند.

براساس نظر سازمان FDA، قرص اورژانسی ضدبارداری در واقع به دو طریق از بارداری جلوگیری می‌کند: از آزاد شدن تخمک جلوگیری می‌کند و مانع قرار گرفتن تخمک بارور شده در رحم می‌شود. این قرص‌ها برای اثرگذاری بیشتر باید هربار بیشتر از یک عدد مصرف شوند. از انواع این قرص‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرص مای‌وِی (My Way)
 • پلن بی وان‌استپ (Plan B One–step)
 • پرونتزا (Preventeza) 
 • قرص تیک‌اکشن (Take Action).

قرص ضدبارداری اورژانسی

2. قرص‌های یولی پیریستال

یکی از دیگر انواع قرص‌ ضدبارداری اورژانسی، یولی‌ پیریستال (Ulipristal) است که با نام‌های اِلا و اِلاوان هم شناخته می‌شود. برای تهیه این قرص به نسخه‌ پزشک نیاز خواهید داشت. این قرص ‎‌ضدهورمونی است و عمل تشکیل جنین را مختل می‌کند. به یولی‌ پیریستال، قرص‌های پیشگیری اضطراری نیز می‌گویند. 

3. قرص ال دی

قرص‌های ال‌دی (LD) که با نام اچ‌دی (HD) هم شناخته می‌شوند، از دیگر قرص‌های پیشگیری از بارداری است. این دسته از داروهای ضدبارداری نسبت به دو نوع دیگر اثری ضعیف‌تر دارند و باید حتما در هر نوبت از مصرف، بیشتر از دو دوز از آن استفاده شود. قرص ال دی را می‌توان بدون تجویز پزشک خریداری کرد.

بهترین قرص اورژانسی برای جلوگیری از بارداری

اگر قصد بارداری ندارید و می‌خواهید در کنار سایر روش‌های پیشگیری، از قرص‌های اورژانسی استفاده کنید، بهتر است با دکتر زنان مشورت کنید تا بهترین قرص ضدبارداری را به شما تجویز کند. در حال حاضر انواع متفاوتی از این قرص‌ها در داروخانه‌ها موجود است، اما از بهترین قرص‌های اورژانسی باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • قرص لوونورژسترول؛ یک روش قابل اعتماد و کم‌خطر برای پیشگیری از بارداری است.
 • قرص یولی‌پریستال‌استات؛ کاهش احتمال بارداری تا حدود 50 درصد، این قرص باید بعد از رابطه جنسی محافظت‌نشده استفاده شود.
 • قرص تنسی؛ از بهترین قرص‌های ضدبارداری که عوارض جانبی کمی دارد و باید نهایتا 2 روز بعد از رابطه جنسی استفاده شود.

بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی

قرص اورژانسی ضد بارداری از آزاد شدن تخمک یا قرار گرفتن تخمک بارور شده در رحم جلوگیری می‌کند. زمانبندی در خوردن قرص اورژانسی اهمیت بالایی دارد، بنابراین لازم است تا قرص اورژانسی پیش از هردوی این مراحل مصرف شود.

به‌صورت‌کلی نظر متخصصان این است که قرص اورژانسی در سریع‌ترین زمان ممکن پس از رابطه جنسی بدون وسایل پیشگیری مصرف شود؛ اما نتایج تحقیقات نشان داده که مصرف قرص اورژانسی ضدبارداری در 72 ساعت اول پس از رابطه جنسی، موفقیت بالایی را در پیشگیری از بارداری به دنبال دارد.

طریقه مصرف قرص اورژانسی به چه صورت است؟

نحوه مصرف هرکدام از انواع قرص‌های اضطراری با هم متفاوت است. معمولا در فاصله 72 ساعت پس از رابطه جنسی، باید یک قرص به همراه آب فراوان مصرف شود.

توجه داشته باشید که اگر پس از مصرف قرص اورژانسی دچار خون‌ریزی غیرعادی شدید، حتما به دکتر زنان اطلاع بدهید. همچنین برای اطمینان از عملکرد این قرص، بهتر است 3 هفته پس از مصرف، توسط دکتر خود معاینه شوید.

مصرف قرص اورژانسی

چه مواقعی باید از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده کنیم؟

اگرچه که تشخیص نیاز به استفاده از قرص اضطراری ضدبارداری برعهده شما است، اما بهتر است در شرایط زیر، از قرص اورژانسی استفاده کنید:

 • اگر از هیچ وسیله پیشگیری از بارداری استفاده نکرده‌اید
 • اگر کاندوم در حین رابطه پاره شده و یا آسیب دیده‌ است
 • اگر دیافراگم پیشگیری از بارداری از جای خود خارج شده‌ است
 • اگر حداقل 2 یا 3 قرص پیشگیری از بارداری قبلی خود را فراموش کرده‌اید
 • اگر به هر علتی احساس کردید که وسیله پیشگیری از بارداری شما به خوبی عمل نکرده‌ است
 • اگر مجبور به رابطه جنسی ناخواسته شده‌اید.

قبل از استفاده از این قرص‌ها باید بدانید که تعداد مصرف قرص اورژانسی در ماه چند تا است؟ در پاسخ باید اشاره کنیم که شما فقط یکبار در ماه مجاز هستید از قرص اورژانسی استفاده‌ کنید. همچنین در طول چرخه قاعدگی خود تنها یک بار مجاز به استفاده از قرص اورژانسی هستید.

چه مواقعی نباید از قرص اورژانسی استفاده کنیم؟

یکی از موارد مهمی که درباره مصرف قرص اورژانسی بسیار مهم است و معمولا توجه کمی به آن می‌شود، موارد منع مصرف است که عبارتنداز: 

 • اگر به باردار بودن مشکوک هستید
 • اگر سابقه حساسیت به قرص ضدبارداری دارید
 • اگر سابقه خون‌ریزی غیرعادی داشته و به دکتر خود اطلاع نداده‌اید
 • اگر در یک سال گذشته بیشتر از 3 بار از این قرص‌ها استفاده کرده‌اید

برای حفظ سلامت و درامان ماندن از عوارض قرص اورژانسی بهتر است به این موارد توجه کنید و در صورتی که هرکدام از این شرایط را داشتید، با دکتر زنان مشورت کنید. همچنین اگر در دوران تخم‌گذاری هستید یا اضافه وزن بیش از حد دارید، احتمالا اثر قرص اورژانسی ضدبارداری کاهش پیدا خواهد کرد.

توصیه پزشک برای مصرف قرص اورژانسی

در چه صورت قرص اورژانسی اثر نمیکند؟

قرص اضطراری باید بلافاصله و تا حداکثر 72 ساعت بعد از رابطه جنسی مصرف شود تا بیشترین تاثیر را در پیشگیری از بارداری داشته باشد، طبعا هرچه زمان بیشتری از رابطه جنسی گذشته باشد، تاثیر این قرص‌ها کمتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که این قرص‌ها روش تضمینی برای جلوگیری از بارداری نیستند و موارد مختلفی ممکن است تاثیر آن‌ها را کاهش داده یا از بین ببرد. برخی‌ از مواردی که ممکن‌ است باعث کاهش اثربخشی قرص اورژانسی شود عبارت‌اند از:

 • مصرف قرص اورژانسی با تأخیر بیش از ۷۲ ساعت پس از رابطه جنسی
 • مصرف برخی از داروها مانند برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، کاربامازپین، فنوباربیتال، فنیتوئین، ریفامپین، تتراسیکلین
 • مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند قند، شکر و مواد شیرین‌کننده‌های مصنوعی
 • مصرف برخی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی مثل ویتامین C و E
 • داشتن بیماری‌هایی که باعث اختلال در جذب و هضم داروها می‌شوند
 • وزن بالای ۷۵ کیلوگرم
 • داشتن مشکلات گوارشی، کبدی و غیره.

عوارض قرص اورژانسی ضد بارداری چیست؟

اگرچه قرص ضدبارداری اورژانسی بدون نیاز به نسخه فروخته می‌شود، مصرف این دارو نباید به یک روتین تبدیل شود. در صورتی که تا دو ساعت بعد از مصرف قرص اورژانسی دچار حالت تهوع و استفراغ شدید، حتما به دکتر زنان مراجعه کنید.

قبل از مصرف هر نوع از این داروها باید از عوارض قرص اورژانسی بر پریود مطلع باشید و بدانید که این داروها، پریود شما را تا حدود یک هفته به تاخیر می‌اندازد. از دیگر عوارضی که با خوردن این قرص‌ها ممکن است با آن درگیر شوید، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • خون‌ریزی شدیدتر نسبت به همیشه
 • حالت تهوع
 • درد شکمی
 • خستگی
 • سردرد
 • احساس سرگیجه
 • تاخیر در زمان پریود
 • مشکلات پوستی
 • مشکلات اعصاب و روان و غیره.

این عوارض بعد از استفاده از این داروها طبیعی است، اما در صورتی که هرکدام از عوارض فوق، برای مدت زمان طولانی و شدیدتر از حالت معمول رخ داد، با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض قرص اورژانسی

1. عوارض پوستی قرص اورژانسی ضد بارداری

یکی از مهم‌ترین عوارض قرص اورژانسی لوونورژسترول که به عنوان مشهورترین قرص ضد بارداری شناخته می‌شود، حساسیت‌های پوستی است. این قرص پس از ورود به بدن به‌سرعت تجزیه و مقادیر بالایی از هورمون پروژسترون را آزاد می‌کند تا در مدت زمان بسیار کوتاهی از بارداری جلوگیری کند.

اما همین مسئله می‌تواند باعث ترشح بیش‌ازحد چربی پوست شده و باعث بروز آکنه در پوست شود. همچنین حساسیت به هورمون‌های استفاده شده در قرص اورژانسی می‌تواند زمینه‌ساز بروز انواع راش پوستی در بخش‌های مختلف صورت و بدن شود. البته این عوارض خیلی جدی و خطرناک نیستند و با متعادل شدن میزان هورمون‌ها در بدن، برطرف می‌شوند.

2. عوارض قرص اورژانسی بر اعصاب

هورمون‌ها نقش بسیار مهمی در وضعیت روحی و عصبی افراد داشته و تغییرات هورمونی، می‌تواند زمینه‌ساز بروز مشکلات روحی روانی متعددی شود. یکی از بزرگترین اشتباهاتی که افراد در زمان استفاده از قرص می‌کنند، مصرف بی‌رویه و روتین آن بعد از هر رابطه جنسی است.

قرص اورژانسی ضدبارداری برای جلوگیری از لقاح یا جای‌گیری تخمک بارور شده در رحم، در مدت زمان کوتاهی، مقدار بسیار زیادی هورمون در بدن آزاد می‌کند تا با حداکثر توان از بارداری جلوگیری کند.

اما این حجم بالای هورمون آزاد شده در بدن، علاوه بر جلوگیری از بارداری، تعادل هورمونی بدن را به‌هم می‌زند و باعث به وجود آمدن مشکلات عصبی متعددی می‌شود. یکی از رایج‌ترین عوارض مصرف بیش‌ازحد قرص اورژانسی ضدبارداری، افسردگی است. تغییر حالت، خستگی و کلافگی از دیگر عوارض رایج این قرص‌ها هستند که در مدت زمان کوتاهی برطرف می‌شوند.

اما در صورتی که از قرص اورژانسی به صورت مداوم و به عنوان جایگزین کاندوم و سایر وسایل پیشگیری از بارداری استفاده کنید، این عوارض جانبی کوتاه مدت، ممکن است باعث افسردگی و مشکلات حاد روحی روانی شوند.

همچنین افزایش استرس، تپش قلب و بروز احساسات متناقض در مدت زمان کوتاه، از دیگر عوارضی است که مصرف بیش از اندازه قرص اورژانسی ضد بارداری بر سلامت اعصاب و روان شما خواهد داشت.

3. عوارض قرص اورژانسی بر پریود

یکی از تاثیراتی که قرص ضدبارداری روی بدن خانم‌ها می‌گذارد، برهم زدن نظم قاعدگی است. با مصرف این قرص‌ها، ممکن است عادت ماهانه بعدی شما بر خلاف برنامه همیشگی اتفاق بیفتد. با این حال در زمینه بررسی اثرات قرص اورژانسی بر پریود باید این نکته را گوشزد کنیم که اگر چرخه قاعدگی شما به تعویق افتاد، حتما به دکتر زنان مراجعه کنید و آژمایش بارداری بدهید. 

زمان بندی مصرف قرص اورژانسی

قرص اورژانسی بارداری را خودسرانه مصرف نکنید!

بهتر است قبل از رابطه جنسی از یک وسیله پیشگیری مطمئن استفاده کنید، اما اگر به هردلیلی ناچار به خوردن قرص اضطراری شدید، توجه داشته باشید که مصرف بی‌رویه این قرص‌ها چه تاثیراتی بر بدن خواهد داشت.

پس بهتر است بعد از داشتن رابطه جنسی پرخطر، آرامش خود را حفظ کرده و در زمان مناسب یک قرص ضدبارداری اورژانسی مصرف کنید. این قرص‌ها به‌طور کلی، ضرر جدی ندارند، اما زمانی که مصرف آن‌ها تبدیل به یک روتین شود، خطراتی بدن شما را تهدید خواهد کرد. 

بهترین کار این است که برای پیشگیری از بارداری، برای مشاوره و درمان تحت نظر یک پزشک متخصص باشید. اگر برای پیدا کردن دکتر زنان خوب دچار مشکل هستید، می‌توانید از طریق سیستم نوبت‌دهی آنلاین دکتردکتر اقدام کنید.

اگر سوال یا ابهامی درباره قرص‌های اورژانسی دارید، در قسمت کامنت‌ها از ما بپرسید. همچنین اگر تجربه‌ای در زمینه مصرف این قرص‌ها دارید، با ما و دیگر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول قرص اورژانسی

قرص اورژانسی نام بخشی از داروهای پیشگیری از بارداری است قرص اورژانسی ضدبارداری، تخمک گذاری را به تعویق انداخته و در نهایت از بارداری پیشگیری می‌کند.

قرص‌های لوونورژسترول، قرص‌های یولی پیریستال و قرص‌های ال‌دی (LD) سه نوع متداول قرص اورژانسی هستند.

بهتر است که قرص اورژانسی در سریع‌ترین زمان پس از رابطه جنسی بدون وسایل پیشگیری مصرف شود. البته برخی از پزشکان معتقدند که مصرف قرص اورژانسی ضدبارداری در 72 ساعت اول پس از رابطه جنسی، موفقیت بالایی را در پیشگیری از بارداری به دنبال دارد.

نحوه مصرف هرکدام از انواع قرص‌های اضطراری با هم متفاوت است. معمولا بهترین دستورالعمل مصرف قرص تا 72 ساعت بعد از رابطه جنسی است. برای اطمینان از عملکرد این قرص، بهتر است 3 هفته پس از مصرف، توسط دکتر خود معاینه شوید.

اگر از وسال پیشگیری استفاده نکرده‌اید، کاندوم پاره شد یا آسیب دید، مصرف قرص پیشگیری را فراموش کرده‌اید یا مجبور به رابطه جنسی شدید، حتما از قرص اورژانسی ضد بارداری استفاده کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید

ممکن است شما دوست داشته باشید
1,467 نظرات
 1. نرگس حلیلی می گوید

  سلام‌وقت بخیر
  من‌ماه پیش درست ۳روز بعداز پریودم از قرص ضد بارداری ۱ استفاده کردم از همونایی ته ۱عدد هست. حدود ۵روز بعدش دوباره رپیود شدم‌به مدت ۲۰روز دوباره پریود بودم و بعد۴روز پاک شدم‌و دوباره پریود شدم خیلی هم خونریزی زیادی دارم خیلی هم ناراحتم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قرص اورژانسی میتونه تا چند سیکل اختلال پریود بده

   1. ناشناس می گوید

    سلام
    من ماه پیش قرص اورژانسی خوردم، همون ماه پریود شدم تا 20 روز
    الان در ماه جدید هنوز پریود نشدم، ممکنه از عوارض این قرص باشه
    ؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     بله

 2. سیما می گوید

  سلام. ببخشید من قرص جلوگیری خوردم.شب اول یکی و شب بعدهم دومی رو خوردم.الان یک هفته میگذره پرخاشگر شدم و اعصابم خیلی ضعیف شده.اصلا حوصله هیچ کسی رو ندارم.کلافه هستم.شما میشه راهنماییم کنید در زمان اضطراری باید چه قرصی بخورم که اعصابم خورد نشه و عوارض هم نداشته باشه.خیلی سربچم دادمیزنم.همسرم درکم میکنه اما بچم شش سالشه گناه داره.ممنونم

 3. حدیثه می گوید

  سلام وقت بخیر من ماه پیش در روز های اخد پریودی روز ۷ام دابطه داشتم و قرص اورژانسی مصرف کردم و حدود یک هفته بعد در حد لکه بینی به مدت ۳ ،۴ روز خوریزس خیلی خیلی سبک داشتم و در این ماه هنوز پریود نشدم دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا بخاطر قرص هست؟ ایا با وجود لکه بینی خیلی کم قرص اورژانسی موثر بوده با خیر ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه بخاطر قرص اورژانسی باشه

 4. ستاره می گوید

  سلام من ۱۷شهریور رابطه داشتم و قرص استفاده کردم
  ۱۳هم پریود شده بودم
  الان مهرماه ۲۴ام تازه لکه بینی پیدا کردم قهوه ای رنگ ولی هنوز پریود نشدم
  دلیلش چی میتونه باشه؟
  ممنون میشم جوابمو بدید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام.از لوارض قرص

 5. هدیه اکبری می گوید

  سلام. وقتتونبخیر
  من قرص اورژانسی که 0.75 هست یعنی از اون دوتایی هارو یدونه رو خوردم و قرص دوم رو 24 ساعت بعد خوردم. زمان خوردن قرص دوم اشکالی نداشته؟ درست بوده؟
  ممنون میشم جواب من رو بدهید.
  چون میگن ک قرص دوم رو باید 12 ساعت بعد خورده بشه.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله باید ۱۲ ساعت بعد خورده شه
   همین دوزی ک مصرف کردین هم اثر داره البته

   1. مریم می گوید

    سلام خسته نباشید من دیروز ساعت5 رابطه جنسی بدون محافظ داشتم یه ربع بعدش قرص اورژانسی خوردم ولی صبحش آمپول پنی سیلین زدم ساعت 2ونیمم قرص ازیترومایسین خوردم. آیا اثر داره امروز ساعت 3عصر هم یدونه قرص اورژانسی دیگه خوردم میترسم بچه هام کوچیکن لطفا راهنماییم کنید

    1. مشاور سلامتی می گوید

     با داروهایی که فرمودین تداخل نداره

 6. صنم می گوید

  سلام .من مدتی از قرص اورژانسی استفاده کردم .حالا روی پوست صورتم لک شده روی گونه هام و روی پیشونیم .این لک دائمیه یا ازبین میره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش هورمونی و انزیم کبدی بدین

 7. سلا می گوید

  سلام من ماه قبل قرص اورژانسی خوردم و بعد یک هفته پریود شدم بعد از یک ماه پریود شدم اما اصلا حالت عادی نداشت.خونریزی به صورت لکه بینی بوده حالا که 12 روز میگذره هنوزهم لکه بینی دارم الان که 12 روز میگذره حین رابطه کاندوم پاره شد الان باید بخور م؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   هرچند عوارض داره اما چون رابطه سیف نبوده بخوربد

 8. زهرا می گوید

  سلام من قرص خوردم و فرداش به شدت درد شدید تخمدان
  و درد پریود دارم نزدیک به پریودمم نیست، این درد شدیدم طبیعیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   عموما همچین درد شدیدی ایجاد نمیکند

 9. ناشناس می گوید

  سلام من مرداد ماه از قرص های اورژانسی خوردم و شهریور با یه هفته تاخیر پریود شدم، ولی الان یعنی دوره دوم بعد از قرص ۱۰ روز تاخیر دارم، ممکنه از عوارض قرص باشه هنوز؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله

 10. Ghezal می گوید

  سلام وقت بخیر من
  ۲۴ شهریور نزدیکی داشتم بعد قرص اورژانسی خوردم
  ۳۱ پریود شدم خونریزی تا ۳ روز داشتم .قبل از این نزدیکی یه هفته قبلش پریود بودم .بعد دوباره ۴مهر نزدیکی داشتم بعد ۲ روز قرص خوردم اورژانسی. ۱۱مهر باز ۳ روز خونریزی داشتم پریودی .الان میخوام بدونم بارداری که ندارم ؟خیالم راحت باشه ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله نگران نباشین
   اما مصرف مکرر اورژانسی عوارض داره و توصیه نمیشود

 11. ناشناس می گوید

  سلام.۲۰ ام رابطه محافظت نشده داشتم ۵ ساعت بعدش دوتا قرص اورژانسی ۷۵ ٪خوردم بعد از گذشت ۱۴ روز هنوز پری نشدم موعد پریودم هم دو روز گذشته . درد پریودی و ترشح دارم میرم میبینم هیچی نیست.بی بی چک سه بار با فاصله زدم منفی بوده .زعفرون اینا هم خوردم اما همچنان نشدم نگرانم چیکار میتونم بکنم ایا آمپول بزنم زود پری میشم؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول ازمایش bhcg بدین

 12. ناشناس می گوید

  من مشکوک به بارداریام آیا میتونم قرص اورژانسی بخورم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   خیر! اثری که ندارد هیچ
   عوارض زیاد دارد

 13. الهه می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من در سه ماه اخیر دوبار قرص اورژانسی مصرف کردم

  حدود دوماهه من به فاصله ی کمتر از بیست روز پریود میشم و این دفعه بعد شش روز از آخرین پریود، پریود شدم دوباره
  نسبت ب گذشته رنگ قهوه ای هست، که بعد یکی دو روز خون میاد و هر دفعه ۵روز طول میکشه
  یعنی از عوارض قرص اورژانسیه؟۲۴ سالمه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله و اصلا توصیه نمیشه به این شکل مصرف کنید

   1. الهه می گوید

    خیلی ممنون بابت پاسختون

    فقط آیا داروی خاصی هم مصرف کنم یا صبر کنم که خود بدنم تنظیم بشه؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     خواهش میکنم
     خیر دارویی لازم نیست صبر کنید

 14. نرگس می گوید

  سلام بنده هفته پیش قرص اورژانسی خوردم دوسه روز بعدش خونریزی شدیدی داشتم ولخته های بزرگ مثل جیگر موقعه ادرار ازم خارج میشد بعد سه روز خونریزی ام متوقف شد اما الان چند روز هست موقعه ادرار یه چیزی مثل پوست سر وقتی میخارونیم کنده میشه پوسته نازک هست حالا قرمز رنگ و ریزریز در ادرارهم هست همش باید برم غسل کنم خسته شدم
  بنظرتون چیکارکنم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر خونریزی هنگام ادرار هست( یعنی از واژن نیست) ارتباطی به قرص اورژانسی ندارد
   ازمایش ادرار و کشت ادرار بدین

 15. مـــریم می گوید

  سلام
  من حدود دوهفته قبل نزدیکی محافظت نشده داشتم، دوساعت بعد یه قرص 75/. خوردم
  حدود 30ساعت بعد یک قرص 1/5خوردم
  از دو روز بعدش پایین شکمم درد میکنه و گاهی کمر درد دارم
  هنوز وقت پریودم نشده ولی احساس میکنم سینه هام سفتتر شده و گاهی درد میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه از عوارض قرص باشه
   اگر یک هفته از موعد پریودتون گذشت تست bhcg جهت رد بارداری بدین

 16. فاطمه می گوید

  سلام.من تیرماه قرص اورژانسی خوردم.یه هفته بعدش پریود شدم ینی مرداد.ماه شهریورم پریود معمولی داشتم اما پریود مهر ماهم ریخت بهم و دچار لکه بینی شدم.آیا از اثرات قرصه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر ارتباطی ندارد

 17. مینا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من قرص روکین مصرف میکردم هرشب
  شب گذشته ۲ بار مایع منی به داخل ریخته شد و در فاصله ۱ساعت قرص اورژانسی مصرف کردم و روز ۲۶ پریودی بودم
  احتمال بارداری هست ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیلی بعید اما صفر نیست

 18. زهرا می گوید

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  من ۲۳ مهر پریود شده بودم وچون رابطه داشتم قرص اورژانسی هم ۲۲مهر استفاده کردم هم ۲۹مهر…امروز ۶ آبان پریود شدم دوباره ..از عوارض قرص هستش ؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز بله

 19. زیبا می گوید

  سلام رابطه اواخر شهریور ماه داشتم و قرص اورژانسی استفاده کردم واوایل ماه مهرخونریزی شدید و اوایل آبان ماه احساس پریودی رو دارم ولی هنوز نشدم .بنظرتون احتمال پریودی هست؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از عوارض قرص
   ممکنه دوباره پریود شین

 20. صفورا می گوید

  سلام من سه شنبه رابطه داشتم دوساعت بعدش اورژانسی خوردم و هر شب ال دی مصرف میکنم صبح اون روز نصف الانزپین مصرف کردم امروز پنج روزه هنوز پریود نشدم ممکنه باردار باشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   هر چند بعیده اما باید تست بارداری بدین

   1. F می گوید

    سلام باکره هستم و موقعه معاشقه با نامزدم مقداری از مایع پیش آب بیرون اومد نمیدونم وارد واژن شد یا خیر ولی بنابه احتیاط یکی دوساعت بعد قرص اورژانسی خوردم ۲۲ آبان باید پریود میشدم ولی امروز که ۲۴ آبان هست هنوز نشدم احتمال بارداری وجود داره؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     خیلی بعیده

 21. ناشناس می گوید

  سلام
  من 9 شهریور پریود شدم و 19ام رابطه داشتم ک کاملا سیف بود ولی ترسیدم و طی 3 روز 3 تا قرص اورژانسی ب فاصله 24 ساعت خوردم و 29ام پریود شدم ولی مهرماه و تا ب الان ک ماه ابانیم دیگ پریود نشدم . 2بار هم بیبی چک زدم ک منفی بود اما بخاطر اینک پریود نشدم هنوز خیلی استرس دارم . ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سل.عوارض قرص اورژانسیه

 22. ماه می گوید

  سلام، اگه 5 روز بعد از رابطه قرص اورژانسی خورد و بعدش پریود شد، یعنی بارداری نبوده؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر پریود شدین خیر

 23. .. می گوید

  من 1روز بعد از پریودیم با نامزدم رابطه داشتم و کاندوم پاره شد متاسفانه شب بعدش 2قرص اورژانسی خوردم و من تنبلی تخمدان هم دارم و قرص مدروکسی پروستوژن هم 14روز بعد از پریودی روزی2تا ب مدت 10روز میخورم
  میخاصتم بدونم ایا بعد از خوردن قرص اورژانسی قرص مدرکسی پروستوژن بخورم یا ن
  تو رو خودا زود جواب بدین خیلی استرس دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر خوردین موردی نیست

 24. تیام می گوید

  سلام. من ۴ آبان رابطه داشتم داخل تخلیه نشده، ششم روز پریودم بوده علائم داشتم ولی نشدم، دهم قرص اورژانسی استفاده کردم تاثیری داره یا احتمال بارداری هست؟ممنونم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بارداری بعید هست

 25. زهرا می گوید

  سلام من ۸ ابان رابطه داشتم و روز ۱۰ ام پریودم بود احساس میکنم شاید یه ذره اب منی رفته باشه داخل واژنم. من شدیدا کهیر دارم و کلا تحت درمان هستم میخواستم بدونم قرص اورژانسی باعث کهیر میشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر انقد نزدیک به پریودتوت بوده بعیده بارداری
   اگر حساسیت دارویی و غذایی دارین ممکن باعث کهیر بشه

 26. مرتضی می گوید

  سلام من و نامزدم شب گذشته نزدیکی کردیم و نامزدم پرده بکارت داره و هیچ دخولی نکردیم… حس میکنیم ک ی قطره مایع منس افتاده روی واژن ایا بارداری ممکن است؟ مصرف قرص اورژانسی چی لازمه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعید است

 27. Sayeh می گوید

  سلام دکتر من دوهفته پیش رابطه محافظت نشده داشتم و از اخرین رابطم مطمئن نیستم بعد از ارضا شدن همسرم بدون شستن دوباره رابطه داشتیم همه رابطه تخلیه خارج بوده اما من بازم ۲ ساعت بعد قرص اورژانسی بخاطر نشستن و احتمال وجود اسپرم روی الت همسرم ، مصرف کردم تاریخ پریودم ۶ ابان بوده که امروز ۱۰ ام هست و‌هنوز پریود نشدم ، درد در سینه هام هنگام لمس دارم و خیلی میخوابم ممکنه از عوارض قرص باشه ؟! و ایا بارداری ممکنه!؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام‌
   با تفاسیر شما بارداری بعید و بخاطر قرص
   بازهم جهت اطمینان خاطر ازمایش بدین

 28. فائزه می گوید

  سلام ببخشید من ۳۰ م پریود شدم و الان که ۱۱ م هست
  دیروز رابطه محافظت نشده داشتم اما شک دارم مطمئن نیستم مایع ریخته یا ن …هنوز هیچ قرصی مصرف نکردم چون اصلا تا حالا مصرف نکردم و حس خوبی ب قرص ندارم
  آیا امکان بارداری هست؟
  تا چند روز بعد رابطه میشه قرص اورژانسی استفاده کرد ک ۱۰۰ درصد اثر داشته باشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله هست
   تا ۲۴ ساعت اول بیشترین اثر رو داره

 29. فائزه می گوید

  ببخشید اگه بلافاصله بعد از رابطه…واژن رو قشنگ بشوریم و ادرار کنیم
  آیا ممکنه مایع منی کامل تخلیه شه و بارداری صورت نگیره؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   خیر

  2. مریم می گوید

   سلام من شب نزدیکی آزاد داشتم وصبح رفتم قرص 1/5مصرف کردم و6 ساعت بعدش بازهم قرص اورژانسی 75 بنظرتون امکان بارداری هست یک هفته از مصرف قرص گذشته اما حالم بده کلا احساس خستگی وسردرد میکنم امکان بارداری هست؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    احتمال بارداری صفر نیست اما کم هست

 30. آرزو می گوید

  سلام من یه مشکلی برام پیش اومده اونم این هستش که من ۲۹مهرپریودشدم وهفته ی بعدش ۵آبان ینی یک هفته بعدش رابطه جنسی داشتم باهمسرم که ایشون منی روداخل بدنم ریختن قرص خوردم.
  دیشب ینی۱۰آبان رفتم سرویس عذرمیخوام تودستمالم خونابه دیدم امروزم خونریزی قهوه ای رنگ دارم و دلدردمثله دلدره پریودی اصلاتواین همه سال همچین چیزی ندیدم یکم نگرانم ممنون میشم اگراطلاعاتی دارین کمکم کنید😔😔

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   میتونه عوارض قرص باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.