علائم سرطان سینه و روش‌هایی برای جلوگیری از این سرطان شایع در زنان

 • 1397-07-29
 • 0
علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه یا سرطان پستان که شایع‌ترین سرطان مهاجم در زنان است، موارد متعددی همچون داشتن توده در سینه است.

سرطان سینه سرطانی است که در سلول‌های سینه شکل می‌گیرد. پس از سرطان ریه، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان است. سرطان سینه ممکن است در مردان و زنان رخ دهد، اما در زنان بیشتر است.

سرطان سینه چیست

سرطان، از جمله بیماری‌های مزمن و غیر واگیردار است که گروه وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود. این بیماری همچون سایر بیماری‌های مزمن، در هر فرد، گروه سنی و هر نژادی رخ می‌دهد و به‌عنوان یک معضل عمده بهداشتی و تأثیرگذار بر سلامت جامعه محسوب می‌شود. سرطان سینه، به صورت تغییرات رشد خارج از کنترل سلول‌ها در بافت سینه تعریف می‌شود که این رشد غیر طبیعی، در غدد تولیدکننده شیر (لوبول‌ها) یا در مجاری که لوبول‌ها را به نوك پستان مرتبط می‌کنند (داکت)، ایجاد می‌شود.

حمایت قابل توجه از آگاهی سرطان سینه و منابع مالی تحقیقاتی موجب پیشرفت در تشخیص علائم سرطان سینه در زنان و درمان آن شده است. میزان بقای سرطان سینه افزایش یافته است و تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری به علت عواملی مانند تشخیص زودرس، به طور مداوم کاهش می‌یابد. آگاهی از علائم سرطان سینه و نیاز به غربالگری، راه‌های مهمی برای کاهش خطر ابتلا به آن است.علائم سرطان سینه

نکاتی در مورد سینه

سینه از غدد مترشحه شير و چربی تشكيل شده است. زنجیره‌های غدد لنفاوی زير بغل و كنار جناغ سينه با پستان در ارتباط هستند. سینه طبيعی در لمس حالت پشته پشته دارد. قوام پستان در افراد مختلف متفاوت است. حتی قوام آن در طی يک دوره عادت ماهيانه نیز تغیير می‌کند.

اندازه و شكل ظاهری سینه به خصوصيات ارثی و وزن شخص بستگی دارد. دو پسـتان ممكن است از نظر اندازه كمی متفاوت باشند. تيرگی رنگ نوك پستان و هاله‌ی اطراف آن در اشخاص مختلف متفاوت است. ممکن است از هنگام بلوغ نوک پستان‌ها كمی فرو رفته باشد.

علائم سرطان سینه

اولین علائم سرطان سینه معمولاً ناحیه بافتی ضخیم در پستان یا یک توده در پستان یا زیر بغل است. توده شایع‌ترین علائم سرطان سینه است كه در اغلب موارد توسط خود بيمار به صورت اتفاقی يا در معاينه كشف می‌شود. توده‌های مشكوك به سرطان، در لمس به صورت سفت يا سخت احساس می‌شوند، حركت نمی‌کنند و به قسمت‌های اطراف خود چسبیده‌اند، منفرد و بدون درد هستند.

معرفی تخصص و بهترین دکتر زنان و زایمان
تشخیص زودهنگام علائم سرطان سینه احتمال بهبودی را افزایش می‌دهد. سایر علائم سرطان سینه عبارت‌اند از:

 • درد در زیر بغل و پستان که با چرخه ماهانه تغییر نمی‌کند
 • پیت یا قرمزی پوست پستان مانند پوست نارنجی
 •  بثورات در اطراف یا در یکی از نوک سینه‌ها
 •  تخلیه از نوک پستان، احتمالاً حاوی خون
 • نوک پستان معکوس شده یا فرو رفته
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 •  پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک پستان

اکثر توده‌ها سرطانی نیستند، اما به‌هرحال باید توسط یک متخصص زنان و زایمان بررسی شوند.علائم سرطان سینه

انواع سرطان سینه

کارسینوم داکتال: این مورد در کانال شیر شروع می‌شود و شایع‌ترین نوع آن است.

کارسینوم لوبولار: این نوع سرطان در لوبول شروع می‌شود.

سرطان پستان تهاجمی: زمانی است که سلول‌های سرطانی از داخل لوبول ها یا کانال‌ها خارج می‌شوند و به بافت‌های نزدیک حمله می‌کنند و احتمال گسترش به سایر قسمت‌های بدن را افزایش می‌دهد.

سرطان پستان غیر تهاجمی: زمانی است که سرطان هنوز در محل منشأ قرار دارد و به بافت‌های اطراف هجوم نبرده‌ است. با این حال، این سلول‌ها در نهایت می‌توانند به سرطان مهاجم پستان تبدیل شوند.

علائم سرطان سینه

علل سرطان سینه

سرطان سینه هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌های پستان شروع به رشد غیر طبیعی می‌کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم تقسیم می‌شوند و به انباشته شدن ادامه می‌دهند. آنها در نهایت تشکیل یک توده می‌دهند. سلول‌ها ممکن است از طریق پستان شما به گره‌های لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند (متاستاز).

سرطان پستان اغلب با سلول‌های مجاری تولید شیر (کارسینوم مجاری تهاجمی) آغاز می‌شود. سرطان پستان ممکن است در بافت غدد لوبول (کارسینوم لوبولار مهاجم) یا در سایر سلول‌ها یا بافت داخل سینه شروع شود. محققان، هورمون، سبک زندگی و عوامل محیطی را به‌عنوان عوامل افزایش دهنده خطر سرطان سینه شناسایی کرده‌اند؛ اما معلوم نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطرناکی ندارند، سرطان می‌گیرند و افراد دیگری که دارای عوامل خطر هستند هرگز دچار سرطان نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان ناشی از تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط باشد.

سرطان سینه ارثی

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد سرطان‌های پستان به جهش‌های ژنی منتهی می‌شود که در نسل‌های یک خانواده وجود دارند. تعدادی از ژن‌های جهش ‌یافته به ارث برده می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

شناخته شده ترین ژن 1 سرطان پستان (BRCA1) و ژن 2 سرطان سینه (BRCA2) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می‌دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان‌های دیگر دارید، پزشک ممکن است یک آزمایش خون برای تشخیص جهش‌های خاصی در BRCA یا دیگر ژن‌هایی تجویز کند که از طریق خانواده شما انجام می‌شود،

عوامل خطر

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه هر چیزی است که باعث می‌شود احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتر شود؛ اما داشتن یک یا حتی چند عامل خطر سرطان پستان لزوماً به این معنی نیست که شما سرطان سینه را توسعه می‌دهید. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه هیچ فاکتور شناختی ندارند. عوامل مؤثر بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارت‌اند از:

 • زن بودن: زنان مبتلا به سرطان سینه بسیار بیشتر از مردان هستند.
 • افزایش سن: خطر ابتلا به سرطان سینه نسبت به سن افزایش می‌یابد.
 • تاریخچه شخصی وضعیت سینه: اگر بیوپسی سینه‌ای دارید که در محل کارسینوم لوبولار (LCIS) یا هیپرپلازی غیرطبیعی پستان یافت می‌شود، شما احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهید.

علائم سرطان سینه

تاریخچه شخصی از سرطان پستان: اگر سرطان سینه را در یک سینه داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان در سینه دیگر افزایش می‌یابد.

سابقه خانوادگی سرطان پستان: اگر در مادر، خواهر یا دختر شما سرطان پستان تشخیص داده شود، به خصوص در سنین جوان، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به سرطان سینه تشخیص سابقه خانوادگی بیماری ندارند.

ژن‌های ارثی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند: جهش‌های ژن خاصی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند می‌توانند از والدین به کودکان منتقل شوند. جهش‌های ژن شناخته شده ترین ژن BRCA1 و BRCA2 نامیده می‌شوند. این ژن‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان‌ها را افزایش دهند.

قرار گرفتن در معرض اشعه: اگر شما به عنوان یک کودک یا جوان بالغ در معرض تابش‌های اشعه قرار گرفتید، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد.

چاقی: چاق شدن خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

شروع یائسگی: اگر یائسگی را شروع کردید، احتمال بیشتری برای ایجاد سرطان پستان دارید.

داشتن اولین فرزند در سن بالا: زنانی که اولين فرزندشان را بعد از 30 سالگی زايمان می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزايش می‌دهند.

هورمون درمانی پس از یائسگی: زنان یائسه که برای درمان نشانه‌ها و علائم یائسگی، هورمون درمانی داروهای ترکیب‌کننده استروژن و پروژسترون را انجام می‌دهند، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند.

نوشیدن الکل: نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

جلوگیری

راه مطمئن برای جلوگیری از سرطان پستان وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری‌های شیوه زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و دیگر انواع سرطان را کاهش دهد. این موارد شامل:

 • اجتناب از مصرف الکل بیش از حد
 • داشتن رژیم سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 • ورزش کافی کردن
 • حفظ شاخص توده بدنی سالم (BMI)

 

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

همین الان می‌توانید سوالات و دغدغه‌های خود را از دکتر متخصص زنان و زایمان بپرسید.

پرسیدن سوال

دکتر مهدیه کمالی

متخصص زنان و زایمان، برد تخصصی از دانشگاه تهران

پرسش و پاسخ درباره «علائم سرطان سینه و روش‌هایی برای جلوگیری از این سرطان شایع در زنان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر