علائم سرطان سینه و روش‌هایی برای جلوگیری از این سرطان شایع در زنان

 • 1397-07-29
 • ۱۴۱۱۹ بازدید
 • 63
علائم سرطان سینه

علائم سرطان سینه یا سرطان پستان که شایع‌ترین سرطان مهاجم در زنان است، موارد متعددی همچون داشتن توده در سینه است.

سرطان سینه سرطانی است که در سلول‌های سینه شکل می‌گیرد. پس از سرطان ریه، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان است. سرطان سینه ممکن است در مردان و زنان رخ دهد، اما در زنان بیشتر است.

سرطان سینه چیست

سرطان، از جمله بیماری‌های مزمن و غیر واگیردار است که گروه وسیعی از بیماری‌ها را شامل می‌شود. این بیماری همچون سایر بیماری‌های مزمن، در هر فرد، گروه سنی و هر نژادی رخ می‌دهد و به‌عنوان یک معضل عمده بهداشتی و تأثیرگذار بر سلامت جامعه محسوب می‌شود. سرطان سینه، به صورت تغییرات رشد خارج از کنترل سلول‌ها در بافت سینه تعریف می‌شود که این رشد غیر طبیعی، در غدد تولیدکننده شیر (لوبول‌ها) یا در مجاری که لوبول‌ها را به نوك پستان مرتبط می‌کنند (داکت)، ایجاد می‌شود.

حمایت قابل توجه از آگاهی سرطان سینه و منابع مالی تحقیقاتی موجب پیشرفت در تشخیص علائم سرطان سینه در زنان و درمان آن شده است. میزان بقای سرطان سینه افزایش یافته است و تعداد مرگ و میر ناشی از این بیماری به علت عواملی مانند تشخیص زودرس، به طور مداوم کاهش می‌یابد. آگاهی از علائم سرطان سینه و نیاز به غربالگری، راه‌های مهمی برای کاهش خطر ابتلا به آن است.علائم سرطان سینه

نکاتی در مورد سینه

سینه از غدد مترشحه شير و چربی تشكيل شده است. زنجیره‌های غدد لنفاوی زير بغل و كنار جناغ سينه با پستان در ارتباط هستند. سینه طبيعی در لمس حالت پشته پشته دارد. قوام پستان در افراد مختلف متفاوت است. حتی قوام آن در طی يک دوره عادت ماهيانه نیز تغیير می‌کند.

اندازه و شكل ظاهری سینه به خصوصيات ارثی و وزن شخص بستگی دارد. دو پسـتان ممكن است از نظر اندازه كمی متفاوت باشند. تيرگی رنگ نوك پستان و هاله‌ی اطراف آن در اشخاص مختلف متفاوت است. ممکن است از هنگام بلوغ نوک پستان‌ها كمی فرو رفته باشد.

علائم سرطان سینه

اولین علائم سرطان سینه معمولاً ناحیه بافتی ضخیم در پستان یا یک توده در پستان یا زیر بغل است. توده شایع‌ترین علائم سرطان سینه است كه در اغلب موارد توسط خود بيمار به صورت اتفاقی يا در معاينه كشف می‌شود. توده‌های مشكوك به سرطان، در لمس به صورت سفت يا سخت احساس می‌شوند، حركت نمی‌کنند و به قسمت‌های اطراف خود چسبیده‌اند، منفرد و بدون درد هستند.

معرفی تخصص و بهترین دکتر زنان و زایمان
تشخیص زودهنگام علائم سرطان سینه احتمال بهبودی را افزایش می‌دهد. سایر علائم سرطان سینه عبارت‌اند از:

 • درد در زیر بغل و پستان که با چرخه ماهانه تغییر نمی‌کند
 • پیت یا قرمزی پوست پستان مانند پوست نارنجی
 •  بثورات در اطراف یا در یکی از نوک سینه‌ها
 •  تخلیه از نوک پستان، احتمالاً حاوی خون
 • نوک پستان معکوس شده یا فرو رفته
 • تغییر در اندازه یا شکل سینه
 •  پوسته پوسته شدن پوست روی سینه یا نوک پستان

اکثر توده‌ها سرطانی نیستند، اما به‌هرحال باید توسط یک متخصص زنان و زایمان بررسی شوند.علائم سرطان سینه

انواع سرطان سینه

کارسینوم داکتال: این مورد در کانال شیر شروع می‌شود و شایع‌ترین نوع آن است.

کارسینوم لوبولار: این نوع سرطان در لوبول شروع می‌شود.

سرطان پستان تهاجمی: زمانی است که سلول‌های سرطانی از داخل لوبول ها یا کانال‌ها خارج می‌شوند و به بافت‌های نزدیک حمله می‌کنند و احتمال گسترش به سایر قسمت‌های بدن را افزایش می‌دهد.

سرطان پستان غیر تهاجمی: زمانی است که سرطان هنوز در محل منشأ قرار دارد و به بافت‌های اطراف هجوم نبرده‌ است. با این حال، این سلول‌ها در نهایت می‌توانند به سرطان مهاجم پستان تبدیل شوند.

علائم سرطان سینه

علل سرطان سینه

سرطان سینه هنگامی رخ می‌دهد که برخی از سلول‌های پستان شروع به رشد غیر طبیعی می‌کنند. این سلول‌ها سریع‌تر از سلول‌های سالم تقسیم می‌شوند و به انباشته شدن ادامه می‌دهند. آنها در نهایت تشکیل یک توده می‌دهند. سلول‌ها ممکن است از طریق پستان شما به گره‌های لنفاوی یا سایر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند (متاستاز).

سرطان پستان اغلب با سلول‌های مجاری تولید شیر (کارسینوم مجاری تهاجمی) آغاز می‌شود. سرطان پستان ممکن است در بافت غدد لوبول (کارسینوم لوبولار مهاجم) یا در سایر سلول‌ها یا بافت داخل سینه شروع شود. محققان، هورمون، سبک زندگی و عوامل محیطی را به‌عنوان عوامل افزایش دهنده خطر سرطان سینه شناسایی کرده‌اند؛ اما معلوم نیست که چرا برخی از افرادی که هیچ فاکتور خطرناکی ندارند، سرطان می‌گیرند و افراد دیگری که دارای عوامل خطر هستند هرگز دچار سرطان نمی‌شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان ناشی از تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط باشد.

سرطان سینه ارثی

پزشکان تخمین می‌زنند که حدود 5 تا 10 درصد سرطان‌های پستان به جهش‌های ژنی منتهی می‌شود که در نسل‌های یک خانواده وجود دارند. تعدادی از ژن‌های جهش ‌یافته به ارث برده می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

شناخته شده ترین ژن 1 سرطان پستان (BRCA1) و ژن 2 سرطان سینه (BRCA2) است که هر دو به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان سینه و تخمدان را افزایش می‌دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان‌های دیگر دارید، پزشک ممکن است یک آزمایش خون برای تشخیص جهش‌های خاصی در BRCA یا دیگر ژن‌هایی تجویز کند که از طریق خانواده شما انجام می‌شود،

عوامل خطر

عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه هر چیزی است که باعث می‌شود احتمال ابتلا به سرطان سینه بیشتر شود؛ اما داشتن یک یا حتی چند عامل خطر سرطان پستان لزوماً به این معنی نیست که شما سرطان سینه را توسعه می‌دهید. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه هیچ فاکتور شناختی ندارند. عوامل مؤثر بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه عبارت‌اند از:

 • زن بودن: زنان مبتلا به سرطان سینه بسیار بیشتر از مردان هستند.
 • افزایش سن: خطر ابتلا به سرطان سینه نسبت به سن افزایش می‌یابد.
 • تاریخچه شخصی وضعیت سینه: اگر بیوپسی سینه‌ای دارید که در محل کارسینوم لوبولار (LCIS) یا هیپرپلازی غیرطبیعی پستان یافت می‌شود، شما احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهید.

علائم سرطان سینه

تاریخچه شخصی از سرطان پستان: اگر سرطان سینه را در یک سینه داشته باشید، احتمال ابتلا به سرطان در سینه دیگر افزایش می‌یابد.

سابقه خانوادگی سرطان پستان: اگر در مادر، خواهر یا دختر شما سرطان پستان تشخیص داده شود، به خصوص در سنین جوان، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد. با این حال، اکثر افراد مبتلا به سرطان سینه تشخیص سابقه خانوادگی بیماری ندارند.

ژن‌های ارثی که خطر سرطان را افزایش می‌دهند: جهش‌های ژن خاصی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند می‌توانند از والدین به کودکان منتقل شوند. جهش‌های ژن شناخته شده ترین ژن BRCA1 و BRCA2 نامیده می‌شوند. این ژن‌ها می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه و سایر سرطان‌ها را افزایش دهند.

قرار گرفتن در معرض اشعه: اگر شما به عنوان یک کودک یا جوان بالغ در معرض تابش‌های اشعه قرار گرفتید، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد.

چاقی: چاق شدن خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهد.

شروع یائسگی: اگر یائسگی را شروع کردید، احتمال بیشتری برای ایجاد سرطان پستان دارید.

داشتن اولین فرزند در سن بالا: زنانی که اولين فرزندشان را بعد از 30 سالگی زايمان می‌کنند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزايش می‌دهند.

هورمون درمانی پس از یائسگی: زنان یائسه که برای درمان نشانه‌ها و علائم یائسگی، هورمون درمانی داروهای ترکیب‌کننده استروژن و پروژسترون را انجام می‌دهند، خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند.

نوشیدن الکل: نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

جلوگیری

راه مطمئن برای جلوگیری از سرطان پستان وجود ندارد، اما برخی از تصمیم گیری‌های شیوه زندگی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه و دیگر انواع سرطان را کاهش دهد. این موارد شامل:

 • اجتناب از مصرف الکل بیش از حد
 • داشتن رژیم سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه
 • ورزش کافی کردن
 • حفظ شاخص توده بدنی سالم (BMI)

 

منابع:

mayoclinic

medicalnewstoday

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علائم سرطان سینه و روش‌هایی برای جلوگیری از این سرطان شایع در زنان»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

63 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خسته نباشید. من ۱۶ سالمه توی سینه سمت راست نزدیک نوک سینه وقتی دست میزنم یه چیز گرد حس میکنم این چیه؟خطرناکه؟من خیلی استرس گرفتم میترسم خدایی نکرده چیز خطرناکی باشه

  • سلام
   باید معاینه سینه شین
   شاید کیست ، فیبرو کیستی چیزی باشه

   با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به جراح عمومی مراجعه کنید.

 2. سلام وقت بخیر من ۱۶سالمه جدیدا هر دوتا سینم درد میکنه و حتی گه گاهی درد به کمرم میزنه ،زیر بغلم هم تیر میکشه .
  وقتی روی سینه هام دست میکشم یه چیزای توپ مانند سفت احساس میکنم که درد هم میکنند
  آیا جای نگرانی هست؟

  • سلام
   باید سینتون معاینه شه عزیزم
   ولی اگه درد بیشتر نزدیک پریودتون رخ میده بخاطر هورمون هاست

 3. سلام خانم دکتر من ۲۸ سالمه،یه وقتایی که سینه هام رو نگاه میکنم نوکشون یه شکل عجیبی دارن ولی وقتی بهشون دست میزنم شکلشون عادی میشه، خیلی نگرانم آیا خطرناکه؟

 4. سلام .دخترمن چهارده سالشه ،ازهمون اوایل دوره بلوغ هم سینه سمت راستش کمی بزرگتر از سینه سمت چپش بود،آیامشکل خاصی داره

 5. سلام من یکی از سینه هام از اون یکی بزرگ تر شده یک ماهی میشه و نوکش هم فرو رفتگی داره و اصلا مثل اون یکی سینه ام نیست ولی درد یا توده یی حس نمیکنم و 18سالمه ایا این بزرگی و فرورفتگی عادیه؟؟

 6. سلام دختر من ۱۷ سالشه پایین نوک سینه سمت راست یه جوش زده بود فرمز رود ولی دو روز میگذره قرمز بودنش خیلی کم شده ولی هست هنوز کامل نرفته تو این دو روزهم گاهی درد کم داشته خیلی کم میتونه از الائم سرطان باشه

  • سلام اگه سابقه سوطان پستان در خانواده داريد بايد ام ار اي بدهد اما اگه نه سابقه نداريد محلول كليندامايسين موضعي استفاده كنيد همراه با پماد بتامتازون موضعي تا ٦ روز

 7. سلام دخترمن ١٤سال داره و قسمت زير نوك سينه چپش يه جوش زد كه وقتي من ديدمش متورم و قرمز بود و وقتي دست زدم مقداركمي خون اومد بدون اينكه فشارش بدم احساس كردم موي برگشته باعث اين جوش شده وكمي هم عفونت ازش خارج شد روز بعد كه ديدمش فقط قرمز بود و ديگه متورم و برجسته نبود به نظرتون علايم سرطان؟

 8. سلام خسته نباشین.16 سالم هست و چند ماه قبل چند قطره خون مثل جوش اما جوش نبود از کنار هاله سینم بیرون امد بعد از اون هرازگاهی توی سینم درد حس میکنم مخصوصا زمان عادت ماهیانه‌ و نوک سینم خشک هست و پوسته پوسته میشه که جدید نیست.آیا این خطرناک هست؟

  • سلام ممكنه حساسيت پوستي باشه
   پماد هيدروكورتيزون روش بزنيد اگه برطرف نشد بايد معاينه شيد

 9. سلام خسته نباشین…من یه دختر ۲۰ ساله ام که پشت نوک سینه هام یه توده رو حس میکنم (البته جدید نیس)فقط گاااهی وقتا زیربغلم تیر میکشه..دو سه روزیه بالای سینه هام شبیه ترک پوستی خط کوچیک افتاده…خطرناکه؟

  • سلام ممكنه فيبرآدنوم باشه اما بايد سونوگرافي بديد و نمونه برداري كنيد ازش

 10. سلام دکتر من یه دختر ۱۸ ساله هستم یه توده فیبروآدنوم تو سینه م بود که جراحی کردم و برداشتم و وقتی برای آزمایش فرستادن شکسون بین توده فیلودس خوش خیم و فیبرو آدنوم بود و الان سه ماه میگذره زیر جای عملم یکم احساس سفتی میکنم میخواستم بدونم جای نگرانی وجود داره

 11. سلام خانم دكتر.من يك سطح خال مانند روى برست سمت چپ دارم. هيچ برآمدگي نداره. انگار ده تا نقطه ريزقهوه اى كنارهم رو پوست جمع شدن. مدتها پيش يكي ديگه هم اونورترش ظاهرشده. اينها خطرناكه؟ هيچ مشكل ديگه اي ندارم

  • سلام بايد معاينه شيد و اگه تازه ايجاد شده نمونه برداري هم انجام بديد

   • مثل لك هست . انگار با مدادقهوه اي چندتا لك خيلي كم رنگ كشيده شده. كاملا صاف و هم سطح پوست هست.
    شبيه اين كك مك هاي صورت هست ولي بزرگتر. واقعا نياز به نمونه برداريه؟ ترسيدم اينطوري گفتيد !!

 12. سلام خوب هستین خسته نباشید من کنار هاله سینه سمت چپ ام یه توده شبیه به جوش اما جوش نیست چون نه قرمز نه الان بعد چند هفته از بین رفته اما وقتی فشار میدم یه چیزی شبیه به چرک خیلی کم ازش میاد بیرون نه درد میکنه نه حرکت خیلی نگرانم
  🙁

  • سلام بدليل غدد شيري اطراف آرئول هستش
   اما بهتره متخصص زنانم معاينتون كنن

 13. سلام من دختری ۱۹ ساله ام نزدیک ۳سالی میشه سینه سمت چپ ام نزدیک پریودی هام دردخفیف میگره ومواقعی که استرس دارم ،یه توده اندازه یه توپک داخل سینه ام هست تکون هم نمیخوره تغیری هم باسینه دیگه ام نداره آیا جای نگران کننده ای هست؟؟؟

  • سلام نه عزيزم اما بايد سونوگرافي بديد و نمونه برداري هم انحام بديد
   معمولا تو سن شما اين توده ها فيبرآدنوم هستند كه خوش خيمه و اصلا خطرناك نيست

 14. خواهش میکنم جواب منم بدین توروخدا . دوماهه شونه راستم با سینه وزیربغلم درد میکنه خوبم نمیشع ماما معاینه کرد گفت توده ای نیس عکس از شونه گرفتم اونم سالم بود ۲۳ سالمه مجردم دارم ازنگرانی میمیرم ممکنه مشکل از سینه ام باشه؟؟؟؟

 15. سلام من ۱۹سالمه و دیروز ب صورت اتفاقی متوجه شدم ک سینه سمت راستم‌ ی چیز توپ ماننده ک حرکت میکنه دست میزنم و هیچ دردیم‌ ندارم ولی تو سینه سمت چپم نیس این حالت ‌‌‌‌….خیلی نگرانم از دیشب فکرم مشغوله ایا این نشانه سرطان سینس‌..‌؟!نشانه چیه؟!این علائم و باید چیکارکنم؟؟

  • سلام اصلا نگران نباشيد خيلي از دختر ها اين مشكلو دارن، يا كيسته يا فيبر آدنوم خيت
   بايد سونوگرافي بديد و نمونه برداري كنيد ازش

 16. سلام خانوم دکتر من ۱۹سالمه و تو دوتا سینه هام وقتایی ک قرار پریود بشم حدود یک هفته قبل سمت بالا و کنار سینه هام درد میکنه و سفت میشه و وقتی هم ک پریود نیستم کلا از دوران بلوغم قسمت بالا و کنار سینه هام سفت تر از بقیه جاها ک اگر فشارش بدم ی خورده محکم درد میگیره ولی هیچ علائم دیگه ای ندارم فقط همین خطرناک ؟ممکن بخاطر رشدش باشه؟

  • سلام مشکلی وجود ندارد و درد سینه ها قبل از پریودی طبیعی میباشد

 17. سلام من ۳۷ سالمه حدود یک ماه هست که دچار درد در سینه ی چپ بسمت زیربغل دارم گاهی این درد به دست چپم میزنه وگاهی از زیربغل به سمت پشتم واینکه وقتی سینه ام رو فشار میدم ازش مایع زردرنگی بیرون میزنه

  • سلام
   حتما باید معاینه و مامو گرافی یا سونوگرافی از سینه انجام شود
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 18. سلام خانم دکتر۲۴سالمه،بعضی قسمت هاله سینه ام پوسته پوسته میشه گهگاهی و گهگاهی هم خارش میگیره واینکه معاینه خانگی رو انجام دادم هیچ توده ای احساس نکردم اما گاهی اوقات مو زیر پوستی زیر بغلم رشد میکند آیا خطرناک است؟

 19. دختری 14ساله هستم سینه هام چند روز هی تیر ميکشه ولی میکنه گاهی تا زیر بغلم هم می ره الان خوب شده خیلی نگرانمو گریه میکنم الان امروز دستام ضعف داره نگرانم

 20. سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر من ۲۳سالمه کمی دچار درد درناحیه کناری سینه ها سمت زیر بغل شده ام البته نزدیک دوره پریود اینجور میشم نوک یکی از سینه هام حالت پوست پوشت گرفته ولی شستشودادم خوب شد ایا این پوست پوست شدن جای نگرانی داره

  • سلام اگه با شستشو برطرف شد مشكلي نداره اما اگه مونده و خارش داره بايد معاينه شويد

 21. سلام من 17 ساله هستم… سینه ی سمت راست نوکش و هاله ی اطرافش یکم از سینه چپم پایین تره… خیلی خیلی کم (کمتر از 1 سانت) خطرناکه؟

 22. سلام من ۲۲ ساله هستم
  به تازگی متوجه شدم که رگ های روی هر دو سینه ام برجسته شدن آیا ممکنه علامت سرطان سینه باشه؟
  و با توجه به اینکه من در حالی این متنو مینویسم که نزدیک زمان قاعدگیم هستم ممکنه به دلیل قاعدگی باشه چون قبلا دقت نمیکردم؟
  سابقه خانوادگی در سرطان سینه ندارم
  و مجرد هستم

  • سلام ميتونع بدليل نزديك شدن به تايم پريودتون باشه اما بهتره توسط متخصص زنان هم ويزيت شويد.

  • سلام دختری ۱۸ سال ام نوک سینه سمت راستم درد میکنه واگه فشار می دم یک مایع کرمی رنک ازش میاد البته خیلی کمه دس می زنم یک چیزی گرد کوچک میفته زیر دستتم ایا سر طان دارم لطفا جواب بدید خیلی نگرانم

   • سلام دوست عزیز با توجه به سن کم شما احتمالا نباید مسئله خاصی وجود داشته باشد با این حال معاینه توسط پزشک جراح عمومی و سونوگرافی پیشنهاد می شود

  • سلام خوب هستین خسته نباشید من کنار هاله سینه سمت چپ ام یه توده شبیه به جوش اما جوش نیست چون نه قرمز نه الان بعد چند هفته از بین رفته اما وقتی فشار میدم یه چیزی شبیه به چرک خیلی کم ازش میاد بیرون نه درد میکنه نه حرکت خیلی نگران
   🙁

   • سلام دوست عزیز با توجه به اهمیت هر گونه تغییر در بافت سینه باید حتما معاینه شوید به متخصص جراحی مراجعه کنید

 23. سلام من 13 سالمه و چند روز هست که سینه چب بزرگتر شده و درد هم داره اما زیر بغلم هیچ دردی یا… . احساس نمیکنم ایا میتونه سرطان سینه باشه

  • سلام سرطان با درد همراه نيست
   تو سن شما هم شايع نيست
   درد سينتون بدليل هوموناتون هست
   احتمالا نزديم پريوديتونه سينه ها متورم ميشن بعضي وقتا هم نا متقارن بزرگ و دردناك ميشن
   راه درمانشم ويتامين E روزي يكي و استامينوفن هر ١٢ ساعت يكي هست

 24. سلام من ۱۸ سالمه مجرد یک ماهی هست سینه سمت چپ درد داره و بزرگ شده آیا ممکنه سرطان سینه باشه

 25. سلام ودورد من ۳۰ سالمه ومجرد من چندوقته سینه چپم احساس درد داره که بیشتر از ناحیه زیر بلغم انگار سوزن میکنن تو سینم کلا از بچگی نوک سینه هامم فرورفته بوده .یکمم چسینه چپم بزرگتره .وازمایش پرولاکنین دادم که ۴۸ بود .رفتم پیش دکتر داخلی و گوارش گفتن پرکاری تیرویید هستش .درضمن یه مدت لیزر کردم دردم سینه م بیشتر شده

  • سلام باه پركاري تيروييد گالاكتوره ميده كه با افزايش پرولاكتين همراهه
   اگه توده اي در سنه احساس نميكنيذ دردش بختطر همين پركاري هست اما ميتونيد سونوگرافي پستان و نواحي آگزيلاري بديد( زير بغل)

 26. سلام‌من‌۱۵‌سالمه‌داخل‌قفسه‌سینم‌بیشترداخل‌پستان‌سمت‌چپ‌درد‌میگیره‌و‌درد‌میپیچه‌تو‌او‌ناحیه‌سمت‌راستی‌هم‌بعضی‌وقت‌ها‌درد‌میگره‌‌در‌روز‌۵‌یا‌۶‌بار‌اتفاق‌میفته‌آیا‌سرطان‌هستش?

  • سلام نه عزيزم سرطان اصلا با درد نيست
   اينا تغييرات فيبروكيستيك هستش بدليل تاثير پروژسترون و استروژن در پستان
   ويتامين e يكماه يك روز درميان بخوريد
   كپيول مفناميك اسيد هنگام درد مصرف كنيد

 27. سلام غده سالید در سینه نشانه ی چیست

  • سلام
   توده solid یعنی توده با بافت جامد( دارای مایع و سپتوم و حفرع نیست)
   باید معاینه سینه و بررسی دقیق سونوگرافی انجام شود تا درصورت نیاز اقدامات بعدی انجام گردد
   به متخصص جراحی مراجعه کنید

 28. سلام من 15 سالمه دوره نوک سینم سیاه شده و سینه هام هم خیلی کوچیکه واقعا افسرده شدم آیا ممکنه سرطان سینه داشته باشم؟

  • سلام خير اينا نشان دهنده سرطان نيست نگران نباشبد

 29. دختری هستم18ساله زیر بغلم انگار مثل ی غده هستش دست میزنم درد میگیره دردش به سینم ودستم پشت کمرمم میزنه

  • سلام بايد سونوگرافي بدين عزيزم

   • سلام من 19سالمه بالای سینه سمت راستم دست که میزارم فشار میدم انگار یه برامدگی کوچک هست و گاهی اوقات نفس کشیدن هم برام سخت میشه دورش هم جوش میزنه بعد یه توده سفتی هم داخل خود سینم از اول بوده جایه نگرانی هست؟

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر