برجستگی در سر آلت تناسلی نشانه چیست؛ علل، علائم و درمان

پیدا کردن برجستگی در سر آلت تناسلی می تواند هشدار دهنده باشد، اما اغلب اوقات برآمدگی در این ناحیه جدی  و نگران کننده نیست. در واقع این وضعیت همیشه به این معنی نیست که مبتلا به یک عفونت مقاربتی (STI) یا سایر مشکلات جدی سلامتی شده اید. برآمدگی‌های سر آلت تناسلی نسبتاً شایع هستند و اغلب بخشی از آناتومی طبیعی آلت تناسلی هستند. برای اطلاع از آن چه که می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی در این ناحیه شود، سایر علائمی که باید از آن‌ها آگاه بود و این که چه کارهایی می‌توان در مورد آنها انجام داد، ادامه مطلب را بخوانید.

علل برجستگی در سر آلت تناسلی

غدد تایسون

غدد تایسون غدد چربی ریز هستند که در دو طرف فرنولوم، که چین بافت همبند زیر آلت تناسلی است، تشکیل می شوند. آنها به صورت برجستگی های کوچک زرد یا سفید زیر سر آلت تناسلی ظاهر می شوند. غدد تایسون ساختارهای عادی در نظر گرفته می شوند و بی ضرر هستند. در نتیجه هیچ درمانی لازم نیست.

لکه های فوردایس

لکه های فوردایس برجستگی های کوچک مایل به زرد یا سفید روی سر، ساقه یا پوست ختنه گاه آلت تناسلی هستند. آنها در واقع غدد چربی بزرگ شده هستند و بی ضرر در نظر گرفته می شوند. لکه‌های فوردایس نیازی به درمان ندارند، اما اگر ظاهر لکه‌ها باعث ناراحتی شما شود. گزینه‌هایی برای درمان در دسترس است. درمان ها شامل لیزر درمانی و برخی درمان های موضعی و خوراکی می باشد. یک متخصص پوست می تواند در تعیین بهترین گزینه برای شما کمک کند.

پاپول مرواریدی آلت تناسلی

پاپول های مرواریدی آلت تناسلی(PPPs) برآمدگی های خوش خیم گوشتی، صورتی یا سفید زیر سر آلت تناسلی هستند. آنها بسیار رایج هستند، نگرانی پزشکی ندارند و معمولاً در اطراف سر آلت تناسلی یا درست زیر آن تشکیل می شوند، همچنین اندازه آنها متفاوت است.

PPP ها نیازی به درمان ندارند (اغلب با گذشت زمان برطرف می شوند)، اما برخی افراد به دلایل زیبایی آنها را بر می دارند. پزشکان به طور کلی برداشتن پاپول ها را توصیه نمی کنند مگر اینکه نگران ظاهر پاپول ها باشید. گزینه های درمانی برای این مشکل شامل کرایوسرجری یا لیزر درمانی است.

پسوریازیس

یک سوم تا دو سوم افراد مبتلا به پسوریازیس در برخی مواقع پسوریازیس ناحیه تناسلی را تجربه می کنند. پسوریازیس معکوس شایع ترین نوع پسوریازیس در ناحیه تناسلی است و پسوریازیس پلاکی بعد از آن قرار دارد.

پسوریازیس معکوس می تواند باعث شود پوست قرمز و سفت شده و همراه با درد وخارش باشد. پسوریازیس پلاکی می تواند باعث ایجاد تکه های برجسته پوست با نواحی نقره ای یا سفید شده و ممکن است به صورت لکه ها یا برجستگی های قرمز کوچک روی سر آلت تناسلی یا ساقه آن ظاهر شود.

درمان های خانگی سوریازیس : برای درمان پسوریازیس در خانه و کمک به تسکین خارش، می توانید از مرطوب کننده های OTC ملایم و بدون عطر استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از اصطکاک لباس های گشاد و راحت بپوشید

درمان پزشکی : یک متخصص پوست می تواند بهترین درمان را برای پسوریازیس ناحیه تناسلی توصیه کند. همچنین ممکن است داروهای موضعی مانند کرم کورتیکواستروئیدی با دوز کم برای تسکین التهاب، درد و خارش تجویز شود. علاوه بر این درمان پسوریازیس خوراکی و تزریقی نیز در دسترس است.

لیکن اسکلروزوس

لیکن اسکلروزوس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه هایی از پوست سفید نازک و براق در ناحیه تناسلی یا مقعدی می شود. لکه ها می توانند صاف یا کمی برآمده باشند و همچنین در هنگام مقاربت ممکن است خارش یا درد داشته باشند. ختنه نشدن می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. افراد مبتلا به لیکن اسکلروزوس کمی بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست در ناحیه آسیب دیده هستند.

درمان های خانگی لیکن اسکلروزوس : با شستشوی دقیق پوست و با استفاده از صابون های ملایم که حاوی مواد شیمیایی خشن نیستند، ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید. از نظر علائم سرطان پوست ناحیه را تحت نظر بگیرید.

درمان پزشکی : پزشک ممکن است یک استروئید موضعی یا داروی تعدیل کننده سیستم ایمنی را تجویز کند. همچنین برداشتن پوست ختنه گاه برای افراد مبتلا به موارد شدید و ختنه نشده توصیه می شود.

برجستگی در سر آلت تناسلی

زگیل ناحیه تناسلی

زگیل تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود که شایع‌ترین مورد STIT است. زگیل تناسلی برآمدگی های گوشتی یا خاکستری رنگی هستند که می توانند روی آلت تناسلی و اطراف آن از جمله کشاله ران، ران ها و مقعد ایجاد شوند. چند زگیل نزدیک به هم می توانند ظاهری شبیه گل کلم ایجاد کنند. همچنین خارش و خونریزی نیز ممکن است وجود د اشته باشد.

درمان های خانگی : برخی درمان های خانگی برای زگیل تناسلی در دسترس است، اما شواهد کمی برای حمایت از اثربخشی آنها وجود دارد. داروی درمان زگیل OTC می تواند باعث تحریک شدید شود و نباید در ناحیه تناسلی استفاده شود.

درمان پزشکی : زگیل های تناسلی اغلب خود به خود از بین می روند، اما HPV می تواند در سلول ها باقی بماند و باعث شیوع مجدد زگیل شود. درمان می تواند به تسکین علائم کمک کند و ممکن است شامل درمان های تجویزی موضعی باشد. همچنین زگیل‌هایی که از بین نمی‌روند را می‌توان با جراحی‌های جزئی، مانند کرایوسرجری، الکتروکوتریزاسیون یا اکسیزیون برداشت.

تبخال ناحیه تناسلی

تبخال تناسلی یک بیماری مقاربتی شایع است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود و معمولاً از طریق تماس جنسی منتشر می شود. این بیماری باعث ایجاد برجستگی های قرمز کوچک یا تاول های سفید روی آلت تناسلی می شود. هنگامی که تاول ها پاره شده  و دلمه می بندند، ممکن است زخم نیز ایجاد شود. همچنین ممکن است قبل از ایجاد تاول، درد یا خارش را در آن ناحیه تجربه کنید. علاوه بر این علائم شبه آنفولانزا و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران داشته باشید.

درمان های خانگی : ناحیه آلوده را تمیز و خشک نگه دارید. هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن از پاک کننده های ملایم با آب گرم استفاده کنید. پارچه های نخی گشاد بپوشید تا ناحیه ای که تبخال ایجاد شده، راحت باشد.

درمان پزشکی : هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما درمان با داروهای ضد ویروسی می‌تواند به بهبود سریع‌تر زخم‌ها، کاهش شدت، طول مدت علائم و کاهش دفعات عود کمک کند. داروها شامل آسیکلوویر (زویراکس) و والاسیکلوویر (والترکس) هستند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

مولوسکوم کنتاژیوزوم یک بیماری پوستی ویروسی است که باعث ایجاد برجستگی های گرد و بدون درد روی پوست می شود. اندازه آنها می تواند از یک نقطه سنجاق تا یک نخود متغیر باشد و به صورت خوشه ای تشکیل شوند. این عارضه بیشتر در کودکان دیده می شود.

در یک بزرگسال سالم، مولوسکوم کونتاژیوزوم که اندام تناسلی را درگیر می کند، یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود. در این وضعیت ممکن است متوجه توده هایی در شکم، کشاله ران و ران ها و همچنین آلت تناسلی خود شوید. تا زمانی که توده ها وجود داشته باشند، این وضعیت بسیار مسری است.

درمان های خانگی : برای جلوگیری از انتشار ویروس به نواحی دیگر، برجستگی ها را لمس نکرده یا ناحیه را اصلاح نکنید. تا زمانی که برآمدگی وجود دارد از تماس جنسی خودداری کنید.

درمان پزشکی : این ویروس معمولاً بدون درمان در عرض 6 تا 12 ماه از بین می رود اما اغلب به این دلیل که بسیار مسری هستند، درمان پزشکی توصیه می شود. گزینه‌های درمانی عبارت از خراش دادن، کرایوسرجری و درمان‌های موضعی می باشند.

برجستگی در سر آلت تناسلی

سیفلیس

سیفلیس یک بیماری مقاربتی است که توسط باکتری ایجاد می شود. اولین علامت عفونت یک زخم کوچک به نام شانکر است که حدود سه هفته پس از مواجهه و معمولاً در جایی که باکتری وارد بدن شده است ایجاد می شود. در بسیاری از افراد فقط یک شانکر ایجاد می شود، اما در برخی نیز چندین شانکر ایجاد می شود. اگر سیفلیس درمان نشود، می تواند عوارض جدی که بر قلب و مغز تأثیر می گذارد، ایجاد کند.

درمان پزشکی : پنی سیلین که یک آنتی بیوتیک است، درمان ارجح برای تمام مراحل است و اگر کمتر از یک سال پس از عفونت تزریق شود، یک تزریق می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. در غیر این صورت ممکن است به دوزهای اضافی نیاز باشد.

سرطان آلت تناسلی

سرطان آلت تناسلی بسیار نادر است. علائم ناشی از سرطان آلت تناسلی همچنین ممکن است ناشی از شرایط دیگر باشد. اولین علامت سرطان آلت تناسلی تغییر در پوست آلت تناسلی است که معمولاً در نوک یا پوست ختنه گاه است. علائم عبارتند از:

 • برجستگی های پوسته ای کوچک روی سر آلت تناسلی یا پوست ختنه گاه
 • تغییر در رنگ یا ضخامت پوست
 • برجستگی های صاف قهوه ای مایل به آبی
 • توده یا زخم
 • بثورات قرمز مخملی زیر پوست ختنه گاه
 • ترشحات بدبو یا خونریزی

درمان پزشکی : درمان بستگی به مرحله سرطان دارد. جراحی اصلی ترین درمان مورد استفاده است، اما ممکن است به جای آن یا علاوه بر جراحی از پرتودرمانی نیز استفاده شود. سایر درمان ها شامل درمان های موضعی و شیمی درمانی است.

تشخیص علت برآمدگی آلت تناسلی

پزشک به طور فیزیکی اندام تناسلی را معاینه می کند و در مورد سابقه جنسی شما می پرسد. برخی از برجستگی ها در سر آلت تناسلی فقط بر اساس ظاهر آنها قابل تشخیص هستند. بسته به یافته ها، پزشک ممکن است برای بررسی STI یا شرایط دیگر، از شما نمونه بافت یا آزمایش خون بگیرد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

حتی اگر برآمدگی‌های روی سر آلت تناسلی اغلب به دلیل شرایط بی‌خطر ایجاد شده اند، باز هم باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرند تا بیماری زمینه‌ای که نیاز به درمان دارد، مشخص شود. اگر فکر می کنید در معرض یک بیماری مقاربتی قرار گرفته اید یا علائم آن را دارید، یا اگر درد یا خونریزی دارید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

نتیجه گیری

برآمدگی‌های روی سر آلت تناسلی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که برخی از آنها جدی‌تر از بقیه هستند. در مورد هرگونه تغییری که مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
5 نظرات
 1. شمس علی می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید یک برآمدگی شبیه استخوان در ناحیه ختنه گاه وجودداره و دست هم که میزنم حرکت میکنه میخوام ببینم مشکل از چیه؟ امکان داره سرطان پنیس باشه؟

 2. محمد می گوید

  سلام
  مثلا شخصی ختنه نکرده و بعد چن سال
  میتونه ختنه کنه یا ن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله باید توسط متخصص” اورولوژی ویزیت شین

 3. مولایی می گوید

  سلام
  وقت بخیر
  در هنگام ختنه در کودکی فرنولوم زیاد لخت شده و گلنس هم کله قندی نیست آیا در بزرگسالی امکان ترمیم و اصلاح وجود دارد
  تشکر از توجه و راهنمایی شما

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   امکان ترمیم در بزرگسالی هست بستگی به معاینه دارد
   به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر