علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟

 • 1398-10-04
 • ۲۳۴۴۲۹ بازدید
 • 329
علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن چیست؟ چگونه از خون دماغ شدن پیشگیری کنیم؟ در این مقاله به بررسی دلایل خونریزی از بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که رگ‌های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می‌شوند، خون از بینی جاری می‌شود که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می‌گویند.

علت خون دماغ شدن‌های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده‌ی شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی‌ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت. 

انواع خون دماغ شدن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می‌گیرد:

خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds

دیواره‎ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می‌کند سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ‌های خونی زیادی است و این رگ‌ها می‌توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش‌تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می‌شوند. 

خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن‌تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده دیده می‌شود. 

فشار خون دلیل خون دماغ خلفی

علت خون دماغ شدن

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده‌ این عارضه ربط مستقیمی به جراحت‌های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان‌های بینی و یا شکستگی پایه‌ی جمجمه می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر ضربه‌ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده‌اید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت‌های خون دماغ شدن قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد کرد و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد. 

خشکی هوا از دلایل خون دماغ

چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می‌شود؟

انگشت کردن در بینی 

اگر به آلرژی‌هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری‌هایی که باعث خارش بینی می‌شوند، مبتلا هستید، باعث می‌شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید. 

فین کردن 

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی سطحی شود. 

محکم فین کردن و خون دماغ شدن

اختلالات لخته شدن خون از علت‌های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی‌دهنده  (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می‌کنند، می‌توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند. 

داروها

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که خون را رقیق می‌کنند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می‌کنند؛ مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار دشوار خواهد بود. 

وارفارین عامل خونریزی از بینی

داروهای موضعی و اسپری‌های بینی 

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین‌ها (antihistamines) می‌توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی استفاده کنید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد کرد. 

مکمل‌های غذایی طبیعی

برخی مکمل‌های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می‌توانند خون را رقیق کرده، باعث ادامه‌دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدن شوند که توقف آن بسیار دشوار باشد. این مکمل‌های غذایی طبیعی شامل:

 • زنجبیل 
 • بابونه‌ی گاوی 
 • سیر
 • کهن‌دار یا گینگو 
 • جینسینگ 
 • ویتامین E

علل خون دماغ شدن در کودکان چیست؟

چندین دلیل برای خون دماغ شدن کودک وجود دارد:

 • هوای خشک: هوای گرم یا اغلب هوای خشک باعث خون دماغ شدن کودکان می‌شود. هر دو عامل سبب حساس شدن و دهیدراته شدن غشاهای بینی می‌شوند.
 • خراشیدن یا گرفتن بینی: این دومین عامل خون دماغ شدن است. حساس کردن بینی با خراش دادن یا گرفتن آن باعث می‌شود که رگ‌های خونی در معرض خونریزی قرار گیرند.
خون دماغ شدن در کودکان
 • ضربه: زمانی که ضربه‌ای به بینی کودک وارد شود، می‌تواند آغاز خونریزی بینی باشد. اغلب مشکلی جدی نیست، اما اگر پس از ده دقیقه خونریزی بند نیامد حتما کودک را نزد پزشک ببرید.
 • سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی: هر بیماری که سبب گرفتگی یا حساس شدن بینی شود باعث خونریزی بینی می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: عفونت‌های باکتریایی می‌توانند باعث زخم و قرمزی و پوسته پوسته شدن داخل بینی و جلوی سوراخ بینی شود. این عفونت‌ها منجر به خونریزی می‌شوند.

در موارد نادر، اغلب خونریزی‌های بینی به علت مشکلات مربوط به لخته شدن خون یا رگ‌های خونی غیرطبیعی است. اگر کودک شما دچار خونریزی بینی شد و دلایل آن به موارد ذکر شده در بالا مربوط نبود، کودک را نزد پزشک ببرید.

بیماری‌هایی که احتمال خون دماغ شدن را بالا می‌برد؟

اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین‌تر از سایر افراد باشد و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را دشوارتر خواهد کرد. 

فشار خون 

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد. 

علت عمده خون دماغ

ناهنجاری‌ها 

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مشکلات مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت. 

تومورها

تومورهای خوش‌خیم و بدخیم بینی و سینوس‌ها می‌توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن‌تر و افراد سیگاری بیش‌تر از سایرین است. 

مواد مخدر 

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می‌شود، باعث پارگی رگ‌های خونی درون راه‌های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد. 

تحریک‌کننده‌های شیمیایی 

اگر در محیط خانه و یا کار در معرض تحریک‌کننده‌های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است دچار خونریزی بینی شوید.

تحریک‌کننده‌های شیمیایی برای خون دماغ

چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر وقت‌ها خونریزی از بینی نگران‌کننده نیست؛ ولی برخی از انواع خون دماغ شدن نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت:

 • خونریزی از بینی بعد از 20 دقیقه متوقف نشود
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشد
 • بعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت به طور مکرر و به مقدار زیاد خون دماغ می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش‌تر از یک بار در هفته خون دماغ می‌شوید، احتمالاً این نشانه‌ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. 

راه‌های درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

اگر خون دماغ شدید، می‌توانید مراحل زیر را انجام داده تا به سرعت خونریزی بینی خود را کم یا قطع کنید:

صاف بنشینید و کمی به جلو خم شوید

در این وضعیت بیشتر تمایل بر آن است که کمی به سمت عقب متمایل شوید تا از چکیدن خون بر صورت خود جلوگیری کنید، اما باید بدانید که کمی به سمت جلو متمایل شدن روش بهتری است.

این کار باعث می‌شود که خون وارد مجرای گلو نشود؛ زیرا اگر این اتفاق رخ دهد در نهایت باعث خفه شدن یا استفراغ می‌شود. سعی کنید به جای بینی با دهان خود نفس بکشید و آرام بمانید.

از بستن بینی خود خودداری کنید

بعضی افراد از پد پنبه‌ای، دستمال، یا حتی تامپون استفاده می‌کنند تا جلوی خونریزی بینی را بگیرند. این کار می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود، چرا که باعث حساس‌تر شدن بیش‌تر رگ‌ها می‌شود. در عوض، از دستمال یا دستمال مرطوب برای پاک کردن خونی که از بینی می‌چکد استفاده کنید.

بینی خود را به آرامی فشار دهید

قسمت نرم و گوشتی بینی خود، زیر استخوان‌های بینی را به مدت 10 دقیقه بگیرید تا رگ‌های خونی فشرده شوند و خونریزی قطع شود.

در این ده دقیقه همانگونه که بینی خود را گرفته‌اید فشار زیادی به آن وارد نکنید، چرا که دوباره خونریزی شروع می‌شود.

فشار دادن بینی

مراحل پیشین را به مدت ۱۵ دقیقه تکرار کنید

اگر خونریزی بینی شما پس از 10 دقیقه فشار آوردن بند نیامد، این کار را به مدت 10 دقیقه دیگر نیز انجام دهید. اگر پس از 30 دقیقه خونریزی بینی شما بند نیامد یا حجم زیادی خون از بینی شما خارج شد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

جلوگیری از خون دماغ شدن

شما می‌توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می‌شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

 • از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدت زیاد خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.
 • فضای درونی بینی را با اسپری‌های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.
 • در طول ماه‌های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.
راه‌های پیشگیری از خون دماغ شدن
 • در هنگام خواب با کمک پمادهایی هم‌چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید
 • در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. 
 • در هنگام انجام ورزش‌هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد؛ مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت استفاده کنید.
 • از تنفس مواد شیمیایی تحریک‌کننده جلوگیری کنید.

پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان

با اقداماتی می‌توان از خون دماغ شدن در پیشگیری کرد. نکات زیر را رعایت کرده تا از خونریزی بینی در تابستان جلوگیری کنید:

 • در هوای گرم از خانه بیرون نروید. اگر مجبور به بیرون رفتن بودید کلاه لبه‌دار به سر کنید و بینی خود را با دستمال سر یا پارچه‌ای نخی بپوشانید تا هوای گرم وارد بینی شما نشود.
 • اگر اتاق شما دارای رطوبت است از دستگاه‌های تصفیه هوا یا خنک‌کننده هوا استفاده کنید و همچنین از خشک شدن بینی خود جلوگیری کنید.
 • از دمیدن در بینی زمانی که به دلیل سرماخوردگی کیپ شده است، خودداری کنید.
 • از مصرف الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های گرم اجتناب کنید؛ زیرا باعث افزایش سلول‌های خونی در بینی شما می‌شوند.
 • پس از خونریزی، خون در داخل بینی لخته می‌شود. بهتر است بینی خود را زمانی که مرطوب است تمیز کنید یا از دستمالی مرطوب به آن منظور استفاده کنید.

سخن آخر

اگر به دفعات خون دماغ می‌شوید بهتر است با پزشک در مورد عوامل احتمالی آن و راه‌هایی که می‌تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق‌کننده‌ خون مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم شود. 

در صورتی که تجربه‌ای در رابطه با خون دماغ شدن‌های طولانی و مکرر دارید؛ با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. تمام سوالات شما عزیزان توسط پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ داده می‌شود.

منبع:

webmd

Medicoverhospital

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

329 دیدگاه در حال حاضر

 1. میبخشید ممکنه خون دماغ بر اثر عصبی شدن هم باشه

 2. سلام میبخشید امروز پسرم خون دماغ شد وحدودا سال پیش هم دو سه مرتبه این انفاق افتاد میشه راهنماییم کنید ممنونم

 3. سلام من ۲۲ سالم است این دوشب تو خواب خون دماغ میشم فقط هم از یه بینیم خون میاد علت چیه

 4. سلام من ۲۲ سالم است الان این دو شب تو خواب خون دماغ میشم علت چیه فقط شب ها خون دماغ میشم

  • سلام ممكنه بدليل خشكي مخاطتون باشه
   اما بايد اين آزمايشات را هم بدهيد
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Pt ptt inr bps
   Bt

 5. سلام وعرض ادب
  پسر من ۷ ساله ،دوسال هست که قطع درمان از رتینو بلاستوماس ،این هفته سه بار خون دماغ شده ،ایا این احتمال هست که مربوط به بیماری قبلی پسرم باشه

  • سلام لازمه اين آزمايشات را انجام بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt inr
   Pbs
   بايد دوباره توسط پزشكش معاينه شه
   احتمال عود خيلي كمه اما بايد از نظر تشخيص هاي ديگه بررسي شه

 6. سلام من 16سالمه ونزدیک یک سالی میشه کی زیادخون دماغ میشم وهربارهم که خون دماغ میشم خونریش بندنمیادهیچ دارویی هم مصرف نمیکنم

 7. سلام من ۲۲ سالمه الان یکی دو هفتس که خون دماغ میشم نه اینکه هرروز خون بیادنه، قبلا خون زیاد میومد ولی الان یه چن روزیه دو سه قطره میاد قطع میشه وبعدش درد میپیچه تو بینیم

  • سلام اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Pt ptt inr
   Bt
   Pbs
   و در صورت نرمال بودن بدليل خشك بودن مخاط بيني هست از پماد ويتامين A موضعي داخل بيني استفاده كنيد

 8. سلام پسرم 18 سالشه چند ساله که خون دماغ میشه ولی جدیدا خیلی زیاد شده و تقریبا روزی دوبار خون دماغ میشه هیچ دارویی مصرف نمیکنه و هیچ مشکلی نداره فقط خون دماغ میشه

 9. سلام خسته نباشید
  من یک ماهی هست که خون دماغ شدید می شم و از دماغم خون بصورت لحته هم خارج می شه بیشتر اوقات هم در خواب این اتفاق کی آفته خون به قدی شدیده که دماغم درد می گیره و همش بعد خون دماغ سرفه می کنم طوری که خون خارج می شه کرم ADهم می زنم مشکلم چی می تونه باشه؟

  • سلام
   اول از همه باید آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR ,crp انجام دهید

 10. با سلام و وقت بخیر
  مادرم ۶۷ سالشونه و چندساله به دلیل عمل قلبی آسپرین ۸۰ مصرف میکنن روزانه.
  یک هفته است هر روز خون دماغ میشن.
  آزمایشات را انجام دادن همه چیز طبیعی بوده فشار خونشون هم نرماله.
  علت از چی میتونه باشه؟؟؟

  • سلام
   باید آزمایش cbc,diff,pt,ptt ,inr جدید بدهند
   همچنین فشار خونشون روزی ۳ بار بررسی بشه

 11. سلام دخترم ۹سالش دماقش خیلی خارش مید الان ۳روز خوندماق میشه چیزای که گرم بخور خون دماق میشه چه کار کنم

 12. من ۱۱ سالمه تا ۱ متر پیش روزی ۶ تا ۷ با خون دماغ می شم ولی الان هر دو روز یکبار خون دماغ میشم چیکار کنم

  • سلام عزیزم
   اول باید آزمایشات زیر رو انجام بدين ،
   Ast, Alt, Cbc.diff، Esr، Crp، ، Pt، ptt، inr
   اگه نرمال بود آزمایشا جهت بررسی و معاینه بینی و عروق خونریزی دهنده بینی به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 13. سلام من ی بچه 3 ساله دارم که بسیار عادت داره دست تددماغش میکنه و مرتب میگه خارش داره و از بس تو دماغش میکنه خون میفته باید چیکار کنم مشکل خاصی داره یعنی؟

 14. سلام از بچگی خون دماغ میشم امروزم دوبار شدم به نظروون مشکلم چی میتونه باشه

 15. من اصلا خون دماغ نشدم ولی الان دو روز که خون دماغ میشم روز اول یخرده زیاد بود ولی سریع قطع شد روز دوم کم بود توروخدا کمکم کنید

  • سلام
   فعلا عدم دستکاری بینی
   چرب کردن با پماد ویتامین آ د
   گذاشتن یخ روی قسمت بالایی بینی روی پیشانی
   اگر در عرض یک هفته خوب نشد باید آزمایش بدهید

 16. سلام من ۱۷ سالمه حدود ۳ روزه که هر روز خون دماغ میشم سردرد و سرگیجه خیلی کم هم دارم
  حرارت بدنم هم یکم بالاس مشکل من چیه

 17. با سلام من در کم تر از ۳ روز حداقل روزی ۱ بار خون دماغ میشم چه علتی ممکنه داشته باشه

 18. سلام من همیشه ازاول بهار تا پاییزخون دماغ میشم روزی سه یا چهاربارتا ده دقیقه بعضی وقتا یه ربع از دماغم خون میاد دماغم هم خارش میده اب میاد بی زحمت میشه بهم بگید چیکار کنم

  • سلام
   قرص سیتریزین هر ۱۲ ساعت یکی
   پماد ویتامین آ د هر ۱۲ ساعت داخل بینی چرب شود
   پماد بتامتازون روزی یک بار داخل بینی چرب شود

 19. سلام دختر ۴ساله ای دارم که صبح ها در خواب خون دماغ میشه یا اگه ی کم ناراحت بشه و گریه کنه خون دماغ میشه علتش چیه

 20. سلام، پسر من 14سالشه در هفته چندین بار خون دماغ میشه حتی تو خواب، چه باید کرد چه پیشنهادی دارید

 21. سلام من۳۶ سالمه چند روزیه خون دماغ میشم خیلیم میاد اصلا قطع نمیشه چیکار کنم
  یه سوال هم داشتم این ازمایش هایی که میگن مربوط به چی میشه توضیح میدین ممنون میشم.

  • سلام بايد از نظر انعقاد خونتو و عداد پلامت بررسي شيد ممكنه همه چي نرمال باشه و بدليل خشكي مخاط اين اتفاق ميوفته
   در هر حال اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pbs
   Pt ptt inr
   Bt

 22. من روزانه دوبار الی ۳بارخون بدماغ میشم ۴۰ساله هستم خیلی اذیتم لطفا راهنمایی کنید

 23. سلام.خواهر9ساله ی من گاهی روزا ،مثلا دو روز در میان، فقط از یک سوراخ بینی خون دماغ میشود.لطفا راهنمایی کنید

  • سلام
   جهت بررسی انحراف بینی و اختلال آناتومیک باید ویزیت شود
   د و آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR ,crp بدهد
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

   • سلام من ۱۵ سالمه و هر روز تغریقا بعد از ظهر ها خون دماغ میشم خون غلیظ است و حدود ۱۰ دیقه یا بهضی اوقات کمتر کول میشه ک تا قطع بشه باید چیکار کنم؟؟

    • سلام
     باید معاینه شود و آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR ,crp بدهید
     و اگه نرمال بود به متخصص گوش حلق بینیمراجعه کنید

 24. سلام وقت بخیر
  همسرم درطول هفته چندین بار خون دماغ میشه جدا از اون اکثرا چشماشم خون میوفته خودش میگه خونم غلیظه و چون قبلا زیاد خون میدادم اینطوری میشم . میخواستم بدونم این علائم خطرناک نیست؟؟؟ آیا ممکنه این علائم نشانه بیماری باشه؟؟؟

  • سلام
   باید معاینه شود و آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدهد

 25. سلام دختر 13ساله من سابقه نداشته ول در این هفته 2 بار خون دماغ شده آیا علت زدن ماسک نیست؟

 26. سلام من18سالمه یه مدته خیلی سردرد دارم قسمت فوقانی سرم وسط سرم درد میکنه الانم چندین روزه خکن دماق میشم معمولا شبا خون دماغ میشم مکرر قط میشع باز خون میاد توروخدا بگین دیقا چمه علاییم چیه لطفا بگین

 27. سلام من 12 سالم هس هرروز 4یا5 بار خون دماغ میشم یا تو خاب هم خون دماغ میشم نمیدونمع چ کار کنم خیلی نگران هسم

  • سلام
   اول باید آزمایشات زیر رو انجام بدين ،
   Ast, Alt, Cbc.diff، Esr، Crp، ، Pt، ptt، inr

  • سلام بنده18سالمه ی مدته سردر شدید دارم الانم یه مدته هر روز خون دماغ میشم معمولا در شب به صورت می در پی خون میاد خاهش میکنم بگین چمه دقیقا ممنون

 28. باعرض‌سلام‌خدمت‌شما‌درطول‌۲۴ساعت‌۵‌دفعه‌‌خون‌دماغ‌میشم‌الان‌راه‌درمان‌چیه‌ممنون

  • سلام بايد اين آزمايشات را انجام بدين
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt inr
   Pbs
   Bt

  • سلام من یک کودک 3 ساله دارم که همیشه میگه دماغم خارش داره و دست میکنه داخلش تا خون بیفته به نظرتون مشکل خاصی داره؟ یاعادت کرده چیکار باید بکنم تشکر

   • سلام به يه چيزي حساسيت داره
    بينيشو مرتب با قطره سديم كلرايد پاك كنيد

   • سلام ببخشید من ۱۲ سالمه از بچگی زیاد خون دماغ می شدم. حدود چند ماه پیش توی یک روز تقریبا سه بار خون دماغ شدید شدم با اینکه اصلا به بینیم هم دست نمی زدم به نظر شمل مشکل چیه؟

    • سلام میتونه به علت انحراف بینی یا وجود رگ خونریزی دهنده توی بینی باشه
     به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید تا هم بینی معاینه شه و هم آزمایش های لازم درخواست شود

 29. با سلام خسته نباشی ممنون از رهنمایتان من 25 سالمه هرصبح از خواب بلند میشم خون دماغ میشم نمیدونم چیکار کنم

  • سلام اين آزمايشات را بديد و فشار خونتونم انداره بگيريد
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Bt
   Pt prt inr
   Pbs

 30. سلام خسته نباشید از راهنماییتان ممنون من پسرم 5سالش در هفته یک با خون دماغ می‌شود از راهنماییتان ممنون تشکر

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه