علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟

 • 1398-10-04
 • ۲۳۵۵۲۴ بازدید
 • 425
علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن چیست؟ چگونه از خون دماغ شدن پیشگیری کنیم؟ در این مقاله به بررسی دلایل خونریزی از بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که رگ‌های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می‌شوند، خون از بینی جاری می‌شود که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می‌گویند.

علت خون دماغ شدن‌های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده‌ی شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی‌ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت. 

انواع خون دماغ شدن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می‌گیرد:

خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds

دیواره‎ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می‌کند سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ‌های خونی زیادی است و این رگ‌ها می‌توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش‌تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می‌شوند. 

خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن‌تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده دیده می‌شود. 

فشار خون دلیل خون دماغ خلفی

علت خون دماغ شدن

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده‌ این عارضه ربط مستقیمی به جراحت‌های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان‌های بینی و یا شکستگی پایه‌ی جمجمه می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر ضربه‌ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده‌اید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت‌های خون دماغ شدن قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد کرد و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد. 

خشکی هوا از دلایل خون دماغ

چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می‌شود؟

انگشت کردن در بینی 

اگر به آلرژی‌هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری‌هایی که باعث خارش بینی می‌شوند، مبتلا هستید، باعث می‌شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید. 

فین کردن 

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی سطحی شود. 

محکم فین کردن و خون دماغ شدن

اختلالات لخته شدن خون از علت‌های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی‌دهنده  (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می‌کنند، می‌توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند. 

داروها

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که خون را رقیق می‌کنند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می‌کنند؛ مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار دشوار خواهد بود. 

وارفارین عامل خونریزی از بینی

داروهای موضعی و اسپری‌های بینی 

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین‌ها (antihistamines) می‌توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی استفاده کنید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد کرد. 

مکمل‌های غذایی طبیعی

برخی مکمل‌های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می‌توانند خون را رقیق کرده، باعث ادامه‌دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدن شوند که توقف آن بسیار دشوار باشد. این مکمل‌های غذایی طبیعی شامل:

 • زنجبیل 
 • بابونه‌ی گاوی 
 • سیر
 • کهن‌دار یا گینگو 
 • جینسینگ 
 • ویتامین E

علل خون دماغ شدن در کودکان چیست؟

چندین دلیل برای خون دماغ شدن کودک وجود دارد:

 • هوای خشک: هوای گرم یا اغلب هوای خشک باعث خون دماغ شدن کودکان می‌شود. هر دو عامل سبب حساس شدن و دهیدراته شدن غشاهای بینی می‌شوند.
 • خراشیدن یا گرفتن بینی: این دومین عامل خون دماغ شدن است. حساس کردن بینی با خراش دادن یا گرفتن آن باعث می‌شود که رگ‌های خونی در معرض خونریزی قرار گیرند.
خون دماغ شدن در کودکان
 • ضربه: زمانی که ضربه‌ای به بینی کودک وارد شود، می‌تواند آغاز خونریزی بینی باشد. اغلب مشکلی جدی نیست، اما اگر پس از ده دقیقه خونریزی بند نیامد حتما کودک را نزد پزشک ببرید.
 • سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی: هر بیماری که سبب گرفتگی یا حساس شدن بینی شود باعث خونریزی بینی می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: عفونت‌های باکتریایی می‌توانند باعث زخم و قرمزی و پوسته پوسته شدن داخل بینی و جلوی سوراخ بینی شود. این عفونت‌ها منجر به خونریزی می‌شوند.

در موارد نادر، اغلب خونریزی‌های بینی به علت مشکلات مربوط به لخته شدن خون یا رگ‌های خونی غیرطبیعی است. اگر کودک شما دچار خونریزی بینی شد و دلایل آن به موارد ذکر شده در بالا مربوط نبود، کودک را نزد پزشک ببرید.

بیماری‌هایی که احتمال خون دماغ شدن را بالا می‌برد؟

اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین‌تر از سایر افراد باشد و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را دشوارتر خواهد کرد. 

فشار خون 

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد. 

علت عمده خون دماغ

ناهنجاری‌ها 

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مشکلات مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت. 

تومورها

تومورهای خوش‌خیم و بدخیم بینی و سینوس‌ها می‌توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن‌تر و افراد سیگاری بیش‌تر از سایرین است. 

مواد مخدر 

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می‌شود، باعث پارگی رگ‌های خونی درون راه‌های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد. 

تحریک‌کننده‌های شیمیایی 

اگر در محیط خانه و یا کار در معرض تحریک‌کننده‌های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است دچار خونریزی بینی شوید.

تحریک‌کننده‌های شیمیایی برای خون دماغ

چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر وقت‌ها خونریزی از بینی نگران‌کننده نیست؛ ولی برخی از انواع خون دماغ شدن نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت:

 • خونریزی از بینی بعد از 20 دقیقه متوقف نشود
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشد
 • بعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت به طور مکرر و به مقدار زیاد خون دماغ می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش‌تر از یک بار در هفته خون دماغ می‌شوید، احتمالاً این نشانه‌ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. 

راه‌های درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

اگر خون دماغ شدید، می‌توانید مراحل زیر را انجام داده تا به سرعت خونریزی بینی خود را کم یا قطع کنید:

صاف بنشینید و کمی به جلو خم شوید

در این وضعیت بیشتر تمایل بر آن است که کمی به سمت عقب متمایل شوید تا از چکیدن خون بر صورت خود جلوگیری کنید، اما باید بدانید که کمی به سمت جلو متمایل شدن روش بهتری است.

این کار باعث می‌شود که خون وارد مجرای گلو نشود؛ زیرا اگر این اتفاق رخ دهد در نهایت باعث خفه شدن یا استفراغ می‌شود. سعی کنید به جای بینی با دهان خود نفس بکشید و آرام بمانید.

از بستن بینی خود خودداری کنید

بعضی افراد از پد پنبه‌ای، دستمال، یا حتی تامپون استفاده می‌کنند تا جلوی خونریزی بینی را بگیرند. این کار می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود، چرا که باعث حساس‌تر شدن بیش‌تر رگ‌ها می‌شود. در عوض، از دستمال یا دستمال مرطوب برای پاک کردن خونی که از بینی می‌چکد استفاده کنید.

بینی خود را به آرامی فشار دهید

قسمت نرم و گوشتی بینی خود، زیر استخوان‌های بینی را به مدت 10 دقیقه بگیرید تا رگ‌های خونی فشرده شوند و خونریزی قطع شود.

در این ده دقیقه همانگونه که بینی خود را گرفته‌اید فشار زیادی به آن وارد نکنید، چرا که دوباره خونریزی شروع می‌شود.

فشار دادن بینی

مراحل پیشین را به مدت ۱۵ دقیقه تکرار کنید

اگر خونریزی بینی شما پس از 10 دقیقه فشار آوردن بند نیامد، این کار را به مدت 10 دقیقه دیگر نیز انجام دهید. اگر پس از 30 دقیقه خونریزی بینی شما بند نیامد یا حجم زیادی خون از بینی شما خارج شد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

جلوگیری از خون دماغ شدن

شما می‌توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می‌شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

 • از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدت زیاد خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.
 • فضای درونی بینی را با اسپری‌های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.
 • در طول ماه‌های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.
راه‌های پیشگیری از خون دماغ شدن
 • در هنگام خواب با کمک پمادهایی هم‌چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید
 • در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. 
 • در هنگام انجام ورزش‌هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد؛ مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت استفاده کنید.
 • از تنفس مواد شیمیایی تحریک‌کننده جلوگیری کنید.

پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان

با اقداماتی می‌توان از خون دماغ شدن در پیشگیری کرد. نکات زیر را رعایت کرده تا از خونریزی بینی در تابستان جلوگیری کنید:

 • در هوای گرم از خانه بیرون نروید. اگر مجبور به بیرون رفتن بودید کلاه لبه‌دار به سر کنید و بینی خود را با دستمال سر یا پارچه‌ای نخی بپوشانید تا هوای گرم وارد بینی شما نشود.
 • اگر اتاق شما دارای رطوبت است از دستگاه‌های تصفیه هوا یا خنک‌کننده هوا استفاده کنید و همچنین از خشک شدن بینی خود جلوگیری کنید.
 • از دمیدن در بینی زمانی که به دلیل سرماخوردگی کیپ شده است، خودداری کنید.
 • از مصرف الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های گرم اجتناب کنید؛ زیرا باعث افزایش سلول‌های خونی در بینی شما می‌شوند.
 • پس از خونریزی، خون در داخل بینی لخته می‌شود. بهتر است بینی خود را زمانی که مرطوب است تمیز کنید یا از دستمالی مرطوب به آن منظور استفاده کنید.

سخن آخر

اگر به دفعات خون دماغ می‌شوید بهتر است با پزشک در مورد عوامل احتمالی آن و راه‌هایی که می‌تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق‌کننده‌ خون مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم شود. 

در صورتی که تجربه‌ای در رابطه با خون دماغ شدن‌های طولانی و مکرر دارید؛ با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. تمام سوالات شما عزیزان توسط پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ داده می‌شود.

منبع:

webmd

Medicoverhospital

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

425 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام واقعا از ته دل ممنون از اطلاعات خوبتون ،
  من مادرم الآن یه چند وقتیه خون دماغ میشه همیشه نیست شاید ماهی دو بار احساس خارش می کنه و گاهی خون رقیق و گاهی هم لخته خون میان بیرون علتش چیه ؟

  • سلام
   می تواند به علت خشکی بینی باشد
   پماد ویتامین آ د هر ۸ ساعت داخل بینی بزنید
   اگر خوب نشد آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 2. سلام من ۱۵ سالمه از یه هیچ وقت خون دماغ نشده بودم که از یه سال پیش وقتی عادت ماهیانه می شدم دو بار خون دماغ می شدم ولی نزدیمک به سه ماهه که زود به زود و هفته ای یه بار خون دماغ میشم به نظر شما باید چی کار کنم آیا می تونه علت خاصی داشته باشه؟؟؟

 3. سلام خواهر من ۲۶ ساله است که اخیرا معمولا هر روز دچار خون ریزی شدید بینی می شود خونریزی طولانی مدت حدود ده تا ۲۰ دقیقه ولی امشب حدود یکساعت خون دماغ شدید بود به حدی که حتی داخل حلق هم میرفت و بعدش کاملا بی حال میشه دکتر گوش و حلق و بینی ببرم ؟
  بخاطر کرونا دمنوش گیاهی زیاد میخوره …
  به نظر شما علتش چه هست ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید مستاصل شده ام…

 4. سلام‌من‌دختره۳.۵ساله‌دارم‌که‌سالای‌قبل‌شاید‌سالی۲یا۳بار‌خون‌دماغ‌میشد.ولی‌الان‌توی‌یک‌هفته‌۳باری‌خون‌دماغ‌شده‌زودبند‌میاد‌ولی‌خیلی‌میترسم.پسرم‌که‌الان۱۵سالش‌هست‌تو‌بچگی‌خون‌دماغ‌میشد.لطفا‌راهنماییم‌کنید‌.ممنون.

  • سلام
   می تواند به علت خشکی بینی باشد
   پماد ویتامین آ د هر ۸ ساعت داخل بینی بزنید
   اگر خوب نشد آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 5. سلام مادربزرگم یکهفته است که مرتب خون دماغ میشه سیگار هم عادت داره توروخدابگو چیکارش کنیم بیست دقیقه است که داره ازدماغش خون میره

  • سلام بايد از نظر فشار خون بررسي شن
   احتمال افزايش فشار خونشون هست

 6. سلام من الان چندروزه خون دماغ میشم درطول روز4بارخون دماغ میشم قبلش هم سردردمیگیرم هم حالت تهوع باردوم خون دماغ شدنم یک ساعت طول کشیدتاقطع بشه ولی دفعه های بعدی کمترطول کشیدخیلی هم بی‌حال میشم خواستم بدونم علتش چی می‌تونه باشه ممنون میشم راهنماییم کنید البته من بیماری روماتیسم مفصلی هم دارم تحت نظردکترم

  • سلام اولین قدم انجام آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین
   اگر آزمایش ها مشکلی نداشت به متخصص به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید تا بینی معاینه شود و از نظر عروق خونریزی دهنده بررسی شود

 7. سلام من سوید زندگی میکنم و از بچگی خون دماغ میشم این جا هم هوا خیلی سرد است اصلا به من سازگار نیست پارسال رفتم دکتر رگ داخل دماغم رو سوختوندن دیگه از اون به بعد خون دماغ نشدم ولی الان دماغ طرف دیگه شروع کرده به خونریزی حقیتا کمی میترسم که نکنه سرطانی چیزی دارم

  • سلام بعید است از مشکل خونی باشد
   بیشتر به علت سرما و خشکی هوا است
   جهت اطمینان خاطر می توانید آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 8. سلام خسته نباشید ..الان ۳ روز هر روز یکبار خون دماغ میشم .۳۵ساله هستم ..
  میشه از کار کردن زیاد باشه …یا از بی خوابی زیاد .ممنون میشم جواب بدین …

  • سلام
   از کار کردن و خستگی خیر
   اولین قدم چک فشارخون و انجام آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 9. سلام من دوازده سالمه گاهی وقت ها مثلا هر دو سه ماه یک بار خون دماغ می شم خیلی می ترسم این خون دماغ شدنم علت جدی داشته باشه می تونه برای مخاط باشه ؟

  • سلام بله می تونه به خاطر خشکی مخاط بینی باشه
   اگر خونریزی به شکل قطره ای و کم هست پماد ویتامین آ د داخل بینی بزنید و بینی دستکاری نشود
   اگر خونریزی تکرار شد و حجم خونریزی زیاد بود آزمایش خون بدهید

 10. علت خون‌دماغ مکرر در پدرم که حدود نود سالش هست چیست؟ قرص فشار خون‌هم داره بعضی وقتا مصرف میکنه کاپتوپریل ۲۵

  • سلام دوست عزیز هم باید فشار خونشان چک شود و هم آزمایش CBC,diff PT ,Ptt, INR انجام شود

 11. سلام ببخشید پسرم‌۶ سالشه حس کردم دستش تو بینیش بود جلو تلفزیون حالا دقیقا نمیدونم قبلش خون دماغ شده بعد دستش تو بینیش کرده یا بعد از دست تو بینی کردنش خون دماغ شد بعد قطع شد خوابید تو خواب تو فاصله چند ساعت باز خون دماغ شد یعنی کلا ۳ دفعه خیلی میترسم دلیلش چی میتونه باشه ؟

  • سلام اگر هر بار حجم خونریزی زیاد است باید حتما معاینه شود اما اگر حجم خونریزی کم و به شکل قطره ای است و فقط از یک سوراخ بینی می آید می تواند به علت دستکاری باشد
   اگر خونریزی باز هم تکرار شد و حجمش زیاد بود ویزیت شود

 12. سلام دخترم۱۵سالش الان سه شب که خون دماغ میشه
  ما چیکار کنیم ممنون

 13. سلام پسرم 7ساله دارم که حدود یک سال هست بدون علت خون دماغ میشه یک بار هم شب تو خواب خون دماغ شد،شاید ماهی یکبار یا هر چند ماه یکبار خون دماغاغ بسه وکمترا. 5دقیقه تمام میشه

 14. سلام خسته نباشید دخترم ۱۲سالشه قبلا چند وقتی یکبار خون دماغ میشد ولی الان هروز خون دماغ میشه بعضی روزها هم چند بار در روز خون دماغ میشه باید چیکار کنم❓ مرسی از پاسخگویتون 🙏🏻

 15. سلام‌ وقت بخیر پسرم ۱۳ سالش هست ومرتب خون دماغ میشه دکتر زیاد بردمش ام ار ای نوار مغز اعصاب وگوش وحلق وبینی چند مرتبه سوزاندن ولی بی فایده ن عصبی شده کم خون شده داغونیم تورا خدا بگید چیکار کنیم.مادر

  • سلام عزیزم آیا درمعاینه رنگ خونریزی دهنده در بینیش وجود داره؟
   آیا از نظر فاکتورهای انعقادی خون بررسی شده است؟

 16. سلام من ۱۹ سالمه همش خون دماغ بعضی اوقات لخته و بعضی اوقات معمولی یا همون رقیق ولی سرگیجه با حالت تهوع و دوبینی میشم نمیدونم چیکار کنم میشه لطفا راهنمایی کنین و اینکه قبلا خون بالا میاوردم وقتی ۱۳ سالم بود دکتر واسه کل بدن آزمایش حتی واسه سرطان گرفت ولی هیچی نبود الان یکم میترسم به هم ربط داشته باشه

  • سلام اولین قدم انجام آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین
   اگر آزمایش آن مشکلی نداشت برای معاینه بینی و بررسی وجود رگ خونریزی دهنده به
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 17. سلام.مادرم 50 سالشه هفت ماه پیش خون دماغ شد. بعد از هفت ماه دو بار در هفته خون دماغ شده که یکبارش زیاد بوده یکبارشم کم.میخواستم علتشو بدونم مرسی.

  • سلام
   میتونه به علت خشکی بینی باشد
   پماد ویتامین آ د در بینی هر روز استفاده شود
   اگر چند بار دیگر تکرار شد آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 18. سلام خسته نباشید من ۳۳ سالمه حدود یک هفته هست که هنگام دراز کشیدن سر گیجه میشدم و الان دوروز هست که خون دماغ میشم که تقریبا شدید هست لطف کنید بفرمائید علت چیست و باید چکار کنم ؟ ممنون

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ferritin
   بدليل كم خوني فقر آهن هست

 19. سلام .دخترم 10 سالشه از سه روز پیش روزی دو سه دفعه خون دماغ شده دفعه اول بعد از هفت هشت دقیقه بند اومد ولی دفعات بعدی زودتر و حجم خون کمتر بود. دیشب تو خواب خون دماغ شد .لطفا راهنمایی بفرمایید

  • سلام به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود
   ممکن است نیاز به کوتر کردن رگ خونریزی دهنده باشد

 20. سلام وقتتون بخیر
  پسرم ۶ سالش هست و گاهی وقتها از یک سوراخ بینی بی دلیل خون میآید و قطع میشود علت چیست
  ممنونم بابت پاسخگویتان

 21. سلام پسرم 3 سالگی زمین خورد خون دماغ شد الا ن یازده سالشه اگه استریل چشمی ویتامین آ نزنم هر روز خون دماغ شدید میشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام مخاط بينيش خشكه احتمالا بيس حساسيت هم داره از دستگاه بخور براي مرطوب كردن هواي خونه استفاده كنيد
   پماد ويتامين A هم مرتب استفاده كمبد

 22. سلام من قبل از خون دماغ سردرد دارم هر روز چند بار برام اتفاق میفته علتش میتونه چی باشه

  • سلام یکی از علت ها ممکن است فشارخون بالا باشد لطفاً جهت معاینهبه متخصص داخلی مراجعه کنید

  • سلام.وخسته نباشید دختر من ۱۵ساله هست الان سه شب ساعت ۱۲الی۱۲/۵خون دماغ میشه به نظر شما علت چیه ممنون

   • سلام اين آزمايشات را انجام بديد
    Cbc.diff esr crp
    Pt ptt inr
    Bt
    شبها قبل از خواب بينيشو با پماد ويتامين A چرب كنه

 23. سلام خسته نباشید من 37 سالمه ازبچگی خون دماغ میشم الان بچه هام خون دماغ میشن چی کارکنیم

 24. سلام خسته نباشید ۱۴ سالمه ،از چهار سالگی تا الان هر روز خون دماغ شدید میشم که کنترل به سختی میشه .یک ساله پریود میشم خونریزی زیاد ۱۵ روز پریود طول میکشه .چیکار کنم ،برم پیش متخصص چیه ،چه آزمایش انجام بدم .

 25. سلام من گاهی اوقات خون دماغ میشم ولی وقتی خون دماغ میشم از دوتا سوراخ بینیم خون میاد
  علتش چی میتونه باشه؟

  • سلام اولین قدم انجام آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 26. سلام پسر من ۵ سالشه و یه وقتایی خون دماغ میشد ولی الان چهارشبه که توی خواب یهو خون دماغ میشه و من از حالت تنفسش می فهمم، باید پیش چه متخصصی ببرمش، میشه راهنمایی ام کنید.
  ممنون

  • سلام
   لطفاً به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید باید داخل دماغ معاینه شود گاهی نیاز به کوتر رگ خونریزی دهنده می باشد

 27. سلام وقتتون بخیر مادرم ۶۵ ساله هستن و حدودا پنج سال است که مشکل قلبی دارن و تحت نظر دکتر هستن قرص آسپیرین ۸۰ هم می خورند
  سابقه خون دماغ نداشتند ولی در طول یک هفته سه بار خون دماغ شدن و مقدار آن بسیار کم است در حد یک دستمال کاغذی و زود بند می اید به نظر شما مشکل از چیست
  در ضمن دو هفته پیش در بیمارستان بستری بودند بخاطر قلبشون آیا ممکن است دارو هایی که در بیمارستان خورده اند تاثیر گذاشته باشد

 28. سلام من ۲۰ سالمه همیشه از بچگی خون دماغ میشدم اما الان با شدت گرفتن حساسیت فصلی و خشک شدن بینی به طبع اون بیشتر هم خون دماغ میشم همیشه هم از بینی سمت راست خون دماغ میشم و اینم بگم که یه چیز گوله مانند رو هم تو بینی سمت راستم حس میکنم که به محض اینکه کوچیک ترین ضربه ایی بهش وارد میشه تحریک میشه اول چندبار پشت سر هم عطسه میکنم و بعدش خون دماغ میشم اما الان موضوعی که باعث نگرانیم شده اینکه الان باهر عطسه خون دماغ میشم حدودا سه چهار بار در روز و این موضوع من رو میترسونه اگر من رو راهنمایی کنید ممنون میشم

  • سلام هر شب با پماد ویتامین آ داخل دماغ چرب کنید در صورتی که بهبودی حاصل نشد به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید

 29. سلام خسته نباشید من روزی یبار خون دماغ میشم از سن ۶ ساله تا الان ک ۲۲ سالمه توروخدا بگید چیکار کنم

 30. سلام ببخشید من ۱۵سالمه هردو سه روز خون دماغ میشم علت چیه

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر