علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟

 • 1398-10-04
 • ۲۳۵۵۴۶ بازدید
 • 425
علت خون دماغ شدن

علت خون دماغ شدن چیست؟ چگونه از خون دماغ شدن پیشگیری کنیم؟ در این مقاله به بررسی دلایل خونریزی از بینی می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

زمانی که رگ‌های خونی درون بینی به صورت ناگهانی بریده می‌شوند، خون از بینی جاری می‌شود که به آن در اصطلاح خون دماغ شدن (nosebleed) می‌گویند.

علت خون دماغ شدن‌های مکرر

خون دماغ شدن بسیار پدیده‌ی شایع و معمولی است. حدود 60 درصد از آمریکایی‌ها حداقل یکبار در طول عمر خود خون دماغ شدن را تجربه خواهند کرد و از این تعداد چیزی در حدود 6 درصد افراد نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت. 

انواع خون دماغ شدن

خونریزی بینی گاهی از جلوی بینی و گاهی از قسمت پشتی بینی منشا می‌گیرد:

خون دماغ قدامی Anterior nosebleeds

دیواره‎ای که دو قسمت بینی را از هم جدا می‌کند سپتوم (septum) نام دارد. این قسمت دارای رگ‌های خونی زیادی است و این رگ‌ها می‌توانند بر اثر ضربه به صورت و یا حتی خراش ایجاد شده توسط انگشت پاره شوند. بیش‌تر انواع خون دماغ از قسمت پایینی سپتوم و در نزدیکی سوراخ بینی آغاز می‌شوند. 

خون دماغ خلفی Posterior nosebleeds

این نوع از خونریزی بینی چندان شایع نیست و از قسمت عقبی بینی آغاز خواهد شد. خون دماغ خلفی معمولاً در افراد مسن‌تر، افرادی دارای فشار خون بالا و افرادی که به صورت آن‌ها ضربه وارد شده دیده می‌شود. 

فشار خون دلیل خون دماغ خلفی

علت خون دماغ شدن

با وجود اینکه دلایل زیادی برای خونریزی از بینی وجود دارد، دو علت عمده‌ این عارضه ربط مستقیمی به جراحت‌های شدید و دما و رطوبت محیط دارد.

تروما: شکستگی استخوان‌های بینی و یا شکستگی پایه‌ی جمجمه می‌تواند باعث خونریزی بینی شود. اگر ضربه‌ای به سر شما وارد شده و در نهایت خون دماغ شده‌اید، لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خشکی هوا: از دیگر علت‌های خون دماغ شدن قرار گرفتن در معرض هوای خشک یا هوای گرم داخلی است. در این صورت بافت داخلی بینی تحریک شده و غشای بینی خشک خواهد شد. خشکی فضای درونی بینی احساس خارش ایجاد خواهد کرد و زمانی که انگشت دست یا جسمی خارجی درون بینی قرار گیرد، خونریزی رخ خواهد داد. اگر در فصل سرما به بیماری سرماخوردگی مبتلا شوید، ترکیب فین کردن مکرر و در معرض هوای سرد و خشک بودن باعث خون دماغ شدن خواهد شد. 

خشکی هوا از دلایل خون دماغ

چه دلیلی باعث خون دماغ شدن مکرر می‌شود؟

انگشت کردن در بینی 

اگر به آلرژی‌هایی مانند تب یونجه (hay fever) و یا دیگر بیماری‌هایی که باعث خارش بینی می‌شوند، مبتلا هستید، باعث می‌شود که به صورت خودآگاه یا ناخودآگاه انگشت خود را درون بینی قرار دهید. 

فین کردن 

اگر به منظور خالی کردن محتویات بینی خیلی شدید فین کنید، این فشار می‌تواند باعث پارگی رگ‌های خونی سطحی شود. 

محکم فین کردن و خون دماغ شدن

اختلالات لخته شدن خون از علت‌های خون دماغ شدن است

اختلالات مادرزادی مانند هموفیلی (hemophilia) تلانژکتازی خونریزی‌دهنده  (hemorrhagic telangiectasia) یا بیماری اسلر وبر راندو که فرایند لخته شدن خون را مختل می‌کنند، می‌توانند دلیل خونریزی از بینی به صورت مکرر باشند. 

داروها

اگر داروهایی مصرف می‌کنید که خون را رقیق می‌کنند یا به عنوان یک داروی ضد انعقاد عمل می‌کنند؛ مانند آسپرین (aspirin)، کلوپیدوگرل (clopidogrel) و وارفارین (warfarin) توقف خونریزی بینی بسیار دشوار خواهد بود. 

وارفارین عامل خونریزی از بینی

داروهای موضعی و اسپری‌های بینی 

داروهای موضعی بینی مانند کورتیکواستروئیدها (corticosteroids) و آنتی هیستامین‌ها (antihistamines) می‌توانند باعث خون دماغ شدن شوند. اگر مرتب از اسپری بینی استفاده کنید، سر اسپری باعث تحریک فضای داخلی بینی شده و در نهایت بینی خونریزی خواهد کرد. 

مکمل‌های غذایی طبیعی

برخی مکمل‌های غذایی طبیعی (Topical nasal medications) می‌توانند خون را رقیق کرده، باعث ادامه‌دار شدن خونریزی و در نهایت خون دماغ شدن شوند که توقف آن بسیار دشوار باشد. این مکمل‌های غذایی طبیعی شامل:

 • زنجبیل 
 • بابونه‌ی گاوی 
 • سیر
 • کهن‌دار یا گینگو 
 • جینسینگ 
 • ویتامین E

علل خون دماغ شدن در کودکان چیست؟

چندین دلیل برای خون دماغ شدن کودک وجود دارد:

 • هوای خشک: هوای گرم یا اغلب هوای خشک باعث خون دماغ شدن کودکان می‌شود. هر دو عامل سبب حساس شدن و دهیدراته شدن غشاهای بینی می‌شوند.
 • خراشیدن یا گرفتن بینی: این دومین عامل خون دماغ شدن است. حساس کردن بینی با خراش دادن یا گرفتن آن باعث می‌شود که رگ‌های خونی در معرض خونریزی قرار گیرند.
خون دماغ شدن در کودکان
 • ضربه: زمانی که ضربه‌ای به بینی کودک وارد شود، می‌تواند آغاز خونریزی بینی باشد. اغلب مشکلی جدی نیست، اما اگر پس از ده دقیقه خونریزی بند نیامد حتما کودک را نزد پزشک ببرید.
 • سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت سینوسی: هر بیماری که سبب گرفتگی یا حساس شدن بینی شود باعث خونریزی بینی می‌شود.
 • عفونت باکتریایی: عفونت‌های باکتریایی می‌توانند باعث زخم و قرمزی و پوسته پوسته شدن داخل بینی و جلوی سوراخ بینی شود. این عفونت‌ها منجر به خونریزی می‌شوند.

در موارد نادر، اغلب خونریزی‌های بینی به علت مشکلات مربوط به لخته شدن خون یا رگ‌های خونی غیرطبیعی است. اگر کودک شما دچار خونریزی بینی شد و دلایل آن به موارد ذکر شده در بالا مربوط نبود، کودک را نزد پزشک ببرید.

بیماری‌هایی که احتمال خون دماغ شدن را بالا می‌برد؟

اگر به بیماری‌های کلیوی یا کبدی مبتلا هستید، توان خون شما برای لخته شدن ممکن است پایین‌تر از سایر افراد باشد و همین موضوع توقف خونریزی از بینی را دشوارتر خواهد کرد. 

فشار خون 

نارسایی مزمن قلبی (congestive heart failure) یا فشار خون بالا احتمال خون دماغ شدن افراد در حالت دمر را افزایش خواهند داد. 

علت عمده خون دماغ

ناهنجاری‌ها 

اگر بینی به دلیل جراحی زیبایی، مشکلات مادرزادی و یا جراحت دچار اختلال عملکردی باشد، احتمال خونریزی مکرر از بینی وجود خواهد داشت. 

تومورها

تومورهای خوش‌خیم و بدخیم بینی و سینوس‌ها می‌توانند منجر به خون دماغ شدن شوند. این امکان در افراد مسن‌تر و افراد سیگاری بیش‌تر از سایرین است. 

مواد مخدر 

کوکائین که به صورت استنشاقی مصرف می‌شود، باعث پارگی رگ‌های خونی درون راه‌های هوایی بینی و در نهایت خون دماغ شدن خواهد شد. 

تحریک‌کننده‌های شیمیایی 

اگر در محیط خانه و یا کار در معرض تحریک‌کننده‌های شیمیایی مانند دود سیگار، سولفوریک اسید، آمونیاک و گازوییل قرار بگیرید، ممکن است دچار خونریزی بینی شوید.

تحریک‌کننده‌های شیمیایی برای خون دماغ

چه زمانی برای خون دماغ شدن باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیش‌تر وقت‌ها خونریزی از بینی نگران‌کننده نیست؛ ولی برخی از انواع خون دماغ شدن نیاز به مراقبت‌های پزشکی خواهند داشت:

 • خونریزی از بینی بعد از 20 دقیقه متوقف نشود
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه به سر باشد
 • بعد از ضربه و جراحت شکل بینی عوض شده و یا احساس شکستگی داشته باشد

اگر به دلایل کم اهمیت به طور مکرر و به مقدار زیاد خون دماغ می‌شوید حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بیش‌تر از یک بار در هفته خون دماغ می‌شوید، احتمالاً این نشانه‌ای از یک مشکل دیگر باشد که باید مورد بررسی دقیق قرار گیرد. 

راه‌های درمان خونریزی بینی یا خون دماغ شدن

اگر خون دماغ شدید، می‌توانید مراحل زیر را انجام داده تا به سرعت خونریزی بینی خود را کم یا قطع کنید:

صاف بنشینید و کمی به جلو خم شوید

در این وضعیت بیشتر تمایل بر آن است که کمی به سمت عقب متمایل شوید تا از چکیدن خون بر صورت خود جلوگیری کنید، اما باید بدانید که کمی به سمت جلو متمایل شدن روش بهتری است.

این کار باعث می‌شود که خون وارد مجرای گلو نشود؛ زیرا اگر این اتفاق رخ دهد در نهایت باعث خفه شدن یا استفراغ می‌شود. سعی کنید به جای بینی با دهان خود نفس بکشید و آرام بمانید.

از بستن بینی خود خودداری کنید

بعضی افراد از پد پنبه‌ای، دستمال، یا حتی تامپون استفاده می‌کنند تا جلوی خونریزی بینی را بگیرند. این کار می‌تواند باعث خونریزی بیشتر شود، چرا که باعث حساس‌تر شدن بیش‌تر رگ‌ها می‌شود. در عوض، از دستمال یا دستمال مرطوب برای پاک کردن خونی که از بینی می‌چکد استفاده کنید.

بینی خود را به آرامی فشار دهید

قسمت نرم و گوشتی بینی خود، زیر استخوان‌های بینی را به مدت 10 دقیقه بگیرید تا رگ‌های خونی فشرده شوند و خونریزی قطع شود.

در این ده دقیقه همانگونه که بینی خود را گرفته‌اید فشار زیادی به آن وارد نکنید، چرا که دوباره خونریزی شروع می‌شود.

فشار دادن بینی

مراحل پیشین را به مدت ۱۵ دقیقه تکرار کنید

اگر خونریزی بینی شما پس از 10 دقیقه فشار آوردن بند نیامد، این کار را به مدت 10 دقیقه دیگر نیز انجام دهید. اگر پس از 30 دقیقه خونریزی بینی شما بند نیامد یا حجم زیادی خون از بینی شما خارج شد خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید.

جلوگیری از خون دماغ شدن

شما می‌توانید تعداد دفعاتی که خون دماغ می‌شوید را کاهش دهید یا اینکه با انجام برخی کارها از آن جلوگیری کنید:

 • از قرار دادن انگشت در بینی و فین کردن با شدت زیاد خودداری کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید و در معرض دود سیگار افراد دیگر هم قرار نگیرید.
 • فضای درونی بینی را با اسپری‌های بینی نمکی مرطوب نگه دارید.
 • در طول ماه‌های فصل زمستان از دستگاه بخور در منزل استفاده کنید.
راه‌های پیشگیری از خون دماغ شدن
 • در هنگام خواب با کمک پمادهایی هم‌چون باسیتراسین (Bacitracin)، کرم آ د (A and D Ointment) اوسرین (Eucerin)، پولیسپورین (Polysporin) یا وازلین دو سوراخ بینی را چرب کنید
 • در اتومبیل حتماً کمربند ایمنی را ببندید، بستن کمربند امکان جراحت صورت در هنگام تصادف احتمالی را کاهش خواهد داد. 
 • در هنگام انجام ورزش‌هایی که امکان آسیب و ضربه به صورت وجود دارد؛ مانند لاکراس، کاراته و هاکی از گاردهای مخصوص محافظ سر و صورت استفاده کنید.
 • از تنفس مواد شیمیایی تحریک‌کننده جلوگیری کنید.

پیشگیری از خون دماغ شدن در تابستان

با اقداماتی می‌توان از خون دماغ شدن در پیشگیری کرد. نکات زیر را رعایت کرده تا از خونریزی بینی در تابستان جلوگیری کنید:

 • در هوای گرم از خانه بیرون نروید. اگر مجبور به بیرون رفتن بودید کلاه لبه‌دار به سر کنید و بینی خود را با دستمال سر یا پارچه‌ای نخی بپوشانید تا هوای گرم وارد بینی شما نشود.
 • اگر اتاق شما دارای رطوبت است از دستگاه‌های تصفیه هوا یا خنک‌کننده هوا استفاده کنید و همچنین از خشک شدن بینی خود جلوگیری کنید.
 • از دمیدن در بینی زمانی که به دلیل سرماخوردگی کیپ شده است، خودداری کنید.
 • از مصرف الکل، دخانیات و نوشیدنی‌های گرم اجتناب کنید؛ زیرا باعث افزایش سلول‌های خونی در بینی شما می‌شوند.
 • پس از خونریزی، خون در داخل بینی لخته می‌شود. بهتر است بینی خود را زمانی که مرطوب است تمیز کنید یا از دستمالی مرطوب به آن منظور استفاده کنید.

سخن آخر

اگر به دفعات خون دماغ می‌شوید بهتر است با پزشک در مورد عوامل احتمالی آن و راه‌هایی که می‌تواند از آن جلوگیری کند مشورت کنید. پزشک احتمالاً از شما خواهد خواست که با یک پزشک متخصص گوش، حلق و بینی (otolaryngologist) مشورت کنید. اگر شما رقیق‌کننده‌ خون مصرف می‌کنید، شاید لازم باشد که دوز آن دوباره توسط متخصص تنظیم شود. 

در صورتی که تجربه‌ای در رابطه با خون دماغ شدن‌های طولانی و مکرر دارید؛ با ما و سایر خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید. تمام سوالات شما عزیزان توسط پزشکان مجله دکتردکتر پاسخ داده می‌شود.

منبع:

webmd

Medicoverhospital

healthline

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت خون دماغ شدن‌های مکرر چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

425 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام وسپاس از آگاهی بخشی بی چشمداشت سلامت
  خواهرم با سن ۵۶ سال در سال دوسه بار خون دماغ میشود و این در حالیست که فشار خون در کنترل است و حدود ۱۵ می‌باشد در خونریزی. وار قسمت انتهایی بینی و فال بینی چپ و گاهی دوبینی است که بیش از دو ساعت زمان میبرد و با فیتیله اورژانسی قطع میشود.
  داروهای رقیق کننده خون هم استفاده نمیشود.
  علت فشار خون است؟
  آیا باسوزاندن بینی در صورت فشار بالا خطراتی برای خونریزی مویرگ‌های سر وجود ندارد؟
  راهکار مناسب چیست ؟

  • سلام
   اول از همه آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بده تا ببینیم مشکل خون نداشته باشه
   اگر آزمایش ها مشکلی نداشت به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنیدتا بینی معاینه شود و از نظر انحراف بینی و عروق خونریزی دهنده بررسی شود

 2. سلام من ۲۱ سالمه سه ساله که هر روز خون دماغ میشم حدود یک ماهه در روز سه یا چهار ماه خون دماغ میشم چیکار کنم ایا تو این سن فشار خون باعث مرگ میشه

 3. باسلام.دختری ۵ ساله دارم چندوقتیه خون دماغ میشه.چکاب کامل شده همه چی نرمال.واسه داخل بینیشم پماد داده ولی بازخون دماغ میشه.نه ضربس نه انگشت کردن.تکلیف چیه؟؟ممنون بابات پاسخ گویی

 4. سلام از عوامل خون به دماغ شدن کم خونی هم میتونه باشه

  • سلام افت پلاكت ميتونه باشه، اين آزمايشات را بديد
   Cbc.diff esr crp
   Pt ptt inr bt
   Pbs

 5. سلام مادر من ۵۰ سالشونه و فشار خون بالا و بیماری قلبی دارن و الان ۳ روزه که در روز شاید ۳بار به طور خیلی شدییییید خون دماغ میشن و اصلا قابل کنترل نیست.امروز رفتن پیش متخصص مغز و اعصاب چون قبلا سابقه وجود لخته داخل سرشون رو داشتن ولی دکتر براشون mri نوشتن و آزمایش خون و مراجعه به پزشک قلب و متخصص حلق و بینی…ولی نگرانی ما از اینه که آیا احتمال داره این خون دماغ شدنها نشونه ای از سرطان خون باشه؟چون مادربزرگم سال ۹۰ بر اثر سرطان خون از دنیا رفتن😔

  • سلام
   نگران نباشین
   فقط آزمایش هاشونو سریع انجام بدین و اورژانسی
   چون ممکن بخاطر سابقه قلبی و مغز و اعصاب داروهایی بخورن که سبب رقیق شدن خون بشه

 6. سلام دخترم چهار سال و نیمه است و خون دماغ میشه تایم مشخصی نداره صبح بعدازظهر توی خواب شاید هر روز بشه شاید هفته ای یک بار. زمان هم یکی دو دقیقه طول میشه. موهای بسیار کمی هم دارد یا این دو مساله مرتبط است؟ مشکل چیست لطفا راهنمایی بفرمایید

 7. ۳۵ساله ام از ماه اخر بارداری خون دماغم وسردرددارم

  • سلام بايد فشار خونتون چك شه و به پزشكتون مراجعه كنيد
   اين آزمايشات تا هم بايد بدهيد
   Cbc.diff esr crp
   Pt ptt ibr
   Pbs
   Bun cr
   U/A

 8. باسلام وخسته نباشید خدمت شما پسرم ده سالشه دریک هفته چهار بار خون دماغ شده چهکار کنیم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را انجام دهد
   Cbc.diff esr crp pt ptt inr bt
   در صورت نرمال بودن بايد داخل بيني معاينه شود

 9. سلام و عرض ادب دختر من 5سالشه و تقریبا هرشب خون دماغ میشه واز خواب می پره ،یک هفته است من باید چکار کنم ،خیلی نگرانم ،لطفا جواب منو بدیدسپاسگذارم .

  • سلام اولین قدم انجام آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین
   اگر آزمایش آن مشکلی نداشت برای معاینه بینی و بررسی وجود رگ خونریزی دهنده به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

 10. سلام خسته نباشید دختر من ۲سال و دوماهشه.هرچنوق خونریزی میکرد اما الان دوروزه پشت سرهم روزی یبار خون دماغ میکنه البته میگ این انگشتمو تو بینیم کردم.نمیدونم راس میگ یا دروغ.لازمه ببرمش دکتر

  • سلام
   بله باید ویزیت شه و آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین براش

 11. با عرض سلام و خسته نباشید بنده حدود دو سال پیش به طور ناگهانی دچار خونریزی از یک سوراخ بینی شدم بعد چند بار مکرر تکرار شد بیمارستان تامپون گذاشتن و حالا دوباره بعد دو سال از چند روز پیش دوباره خونریزی دماغ دارم ازمایش اکو قلب دادم مشکلی نبود اون زمان بیمارستان گفتند فشارت بالا بود من حدود سی سال سن دارم سیگاری نیستم به فوق تخصص هم دو سال پیش مراجعه کردم گفت شاید مشکل سینوس باشه البته یه مشکل دندان فک بالا دارم که فقط ریشه اش مانده ودر لثه ام پنهان شده لطفا راهنمایی نماید

 12. سلام من پسری۴ساله دارم هرچندوقت دچارخون دماغ می شدولی الان روزی یک بار دوروزیک بارخون دماغ می شه توی خواب هم خیلی عرق میکنه چکارش کنم

 13. سلام دخترمن ۴سالشه گاهی اوقات خون دماغ میشه وقتی هم دست به بینیش میکنه خون دماغ میشه مشکل چیست ممنون میشم راهنمای کنید

  • سلام پماد ويتامين A موضعي بزنيد
   اين آزمايشات را هم انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt
   Inr
   Bt

 14. سلام و وقت بخیر پسر ۸ ساله ای دارم که از ۶ سالگی بعد از ضربه ای که توی مدرسه به بینیش خورد دائم خون دماغ میشد که با وازلین و … کنترل شد و بهتر شد خیلی کم پیش میومد دوباره خون دماغ بشه الان دوباره با کوچکترین ضربه ای که به بینیش وارد میشه خون دماغ میشه دو‌سال پیش ی بار که تایم خیلی طولانی خون دماغ شد بیمارستان بردیم و آزمایش هم داد که سالم بود ، الان من چیکار باید بکنم ؟؟؟

 15. سلام شوهرم امروز ۳ تا ۴ بار خون دماغ شده به مقدار زیاد هر دفعه خوابش کم شده چند ماهه به خاطر کارش و نامنظم شده استرس هم زیاد داره میخواستم بدونم باید حتما به دکتر مراجعه کنه یا نه همین چند دقیقه پیشم دوباره خون دماغ شد و الانم گرفته خوابیده و نمیاد بریم دکتر اشکالی نداره؟؟؟

 16. سلام مادر من ۴۵ سالش هست ۱ ماهه که مکرر هر چند روز یه بار خون دماغ میشه خودش میگه احساس میکنم از پایین بینیمه و وقتی دست میکنم توش اینجوری شده البته یه دارویی هم میخورع برای حوش های زیادی که زده بود الان نگران شدم چیز جدی هست؟؟

  • سلام
   فشار خونشون چک شه
   نام دارو ذکر کنید
   اگر خوب نشد آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 17. سلام من ۲۲ سالمه قنادی کار میکنم زیادی سر پا هستم و خسته میشمدوروز یک بار خون دماغ میشم لطفا راهنماییم کنید دلیلش چی هست و چیکار باید بکنم

  • سلام لطفا اين آزمايشات را بديد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt inr bt
   از پماد ويتامين A موضعي داخل بيني هم استفاده كنيد

 18. سلام من صابقه خون دماغ نداشتم زمانی که زیاد سر ما هستم و خسته میشم خون دماغ میشم لطفا راهنماییم کنید که دلیلش چیه و چیکار باید بکنم ممنون

  • سلام
   می تواند به علت خشکی بینی باشد
   پماد ویتامین آ د هر ۸ ساعت داخل بینی بزنید
   اگر خوب نشد آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 19. باعرض سلام وخسته نباشید دختر من ۱۸ سالش است الان چندروز است که بینیَش خونی است ودیشب خون دماغ شده بود وصبحی هم همین طور دوباره خون دماغ شده می خواستم ببینم چه جوری هست لازم است ببرمش دکتر یا نه

  • سلام
   می تواند به علت خشکی بینی باشد
   پماد ویتامین آ د هر ۸ ساعت داخل بینی بزنید
   اگر خوب نشد آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

 20. سلام دختر من هفت سالشه سه چهار سال هست که از بینیش خونابه چند وقتی یه بار میومد اما دو ماه پیش شب تو خواب خون دماغ شد امشب هم دوباره خون دماغ شد چکار کنم

  • سلام پناد ويتامين A موضعي داخل بيني براش بزنيد اگه بهتر نشد لطفا اين آزمايشات را انجان بديد: cbc.diff
   Pt ptt inr
   Bt

   • سلام ببخشید پدر من 42 سالشه چند وقت پیش سرما خورده بود الان چند روزه که مدت طولانی خون دماغ میشه و خونش خیلی زیاده تورو خدا بگید مشکلش چیه خدایی نکرده مشکل جدی که نیست؟؟؟

    • سلام ، اطفا فشار خونشون چك شه و اين آزمايشات را انجام دهند
     Cbc.diff
     Esr crp
     Bt pt ptt inr

 21. سلام
  پدرم دو سال و نیم و قبل سکته مغزی کردن و تقریبا بهتر شدن و میتونن کارهای خودشون رو انجام بدن، اما دکتر گفت که در اثر فشار خون رگهاش گشاد شدن
  و قرص زالربان 15 هم برای جلوگیری از لخته خون استفاده میکنن

  الآن حدود 7، 8 روز هست که مرتب خون دماغ میشن، و خون زود بند میاد
  بار اول بعد از خون دماغ که فشارشون رو میگیریم بار اول 16 رو 11 بود و دفعه های بعد گاهی 14 رو 10 و بیشتر اوقات 14 رو 9/5 بوده

  بیشتر صبحها و عصر و وقتهایی که سرشون رو پایین میارن خون دماغ میشن، دو سه بار هم موقع خواب

  البته از دستگاه موزر بینی هم جدیدا استفاده میکردن

  دلیلش چی میتونه باشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین براش و از موزر استفاده نکنید

 22. سلام من ٣٠ سالم هست و الان چند روزه بی جهت خون دماغ میشم در حدی که دو قطره خون بیاد، ب نظرتون چکار باید کرد تو این شرایط مطب ها هم بسته است و از بیمارستان رفتن میترسیم.

  • سلام از پماد ويتامين A موضعي استفاده كنيد
   اگه بهتر نشديد بايد اين آزمايشات را انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Pt ptt inr bt

 23. دخترم ۱۱ سالشه بر اثر سرما خوردگی بینی اش چند بار خون اومده

  • سلام از پماد ويتامين A موضعي داخل بيني استفاده كنيد
   اگه باز خونريزي داشت بايد آزمايش خون بديد
   Cbc.diff
   Bt
   Pt ptt inr
   Esr crp

 24. سلام
  دختر۱۰ساله ای دارم که چند وقته زیادخون دماغ میشه لطفاراهنمایی کنید.آخرین بارامروزصبح وقتی خواب بودخون دماغ شد

  • سلا اين آزمايشات را انجام دهيد براش
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt inr
   Bt
   از پماد موضعي ويتامين A استفاده كنيد

 25. سلام خانم دکتر .دختر من ۸سالشه وهروقت باقالی میخورد شبها خون دماغ میشد ..ودیشب دباره تکرارشد ولی بااین تفاوت که اون روز ازغذاها ومیوه هایی باطب سرداستفاده کرده بود .میخاستم بدونم ایا تاثیری داره خوردن غذاباطب سرد ب خون دماغ شدن ؟؟؟

 26. سلام قسمت عقبی بینیم شب در حال خواب خونریزی میکنه و چون متوجه نمیشم صبح از بوی خونی که از حلقم میاد متوجه میشم.. باتوجه به اینکه ترومای بینی داشتم قبلا و الان باعث انحراف بینیم شده آیا نیاز به عمل دارم؟

  • سلام اگر انحراف بینی زیاد است و موجب خونریزی مکرر می شود بله نیاز به عمل است
   هر چند ممکن است یک رگ خونریزی دهنده داشته باشید که با سوزاندن حل شود

 27. سلام خسته نباشید …دختر ۱۳ ساله دارم که الان ۴ روزه خون دماغ شدید شده وپیش متخصص بردمش براش تامپون گذاشته بعد سه روز همراه با عطسه تامپون بیرون اومده و دوباره خون دماغ میشه….چکارش کنم که بند بیاد؟؟؟

  • سلام بايد دوباره تامپون براش بذاريد، ببريدش بيمارستان الان كه تعطيله مطبا
   اين آزمايشات را هم انجام دهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt inr
   Bt

 28. سلام، وقت بخیر، من 57 سالمه ، دیشب ناگهان و برای اولین بار خون دماغ شدم، ولی بعداز آن فشار بالا رفته و الان 14 روی 9 هست و با اینکه قرص لوزار 25 خوردم پایین نیومده ، دستور جنابعالی چیست.

  • سلام ، بايد فشارتونو مرتب كنترل كنيد و دارو ضد فشار خون منظم مصرف كنيد، لوزارتان ٢٥ ميلي گرم روزي سكي بخوريد همراه با يك چهارم قرص هيدروكلروتيازيد روزي يك نوبت

 29. سلام، من ی خواهر ۷ ساله دارم ک قبلا خون دماغ میشد پماد ویتامین ا ،د استفاده کردیم و خوب، بعد از ۳ ماه ‌ک قطع کردیم یهویی تو خواب حدود یک ربع تا ۲۰ دقیقه خون دماغ شد، و رنگ خون دماغ هم پر رنگ بود ، اول سمت راست سوراخ دماغ و بعد سمت چپ، و اینک خواهرم ی کم اعصبانی هس
  میتوکه از اعصابش باشه؟ تروخدا جواب بدین واقعا خیدی نگران خواهرمم

 30. سلام شوهرم ۳۵سالشه خون دماغ شدیدمیشه یکم فشارخون هم داره

  • سلام بايد فشارش دوباره چك شه
   اين آزمايشات را هم بدهيد
   Cbc.diff
   Esr crp
   Pt ptt inr
   Pbs
   Bt

   • سلا م من دختر ۲۰ ساله هستم تقریبا از ۷ سالگیم هر سال خون دماغیشدم تا الان فقط ۲ ساله که خون دماغ نشدم وهر سال تقریبا ۲یا سه ماه یکبار من خون دماغ میشوم ایا نیاز به دکتر دارم تاحالا دکتر به خاطر خون دماغم نرفتم چکن ف‌کر میکردم عادی هست لطفا کمکم کنید

    • سلام
     بعید مشکل خاصی باشد جهت اطمینان خاطر
     آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین

     • سلام خسته نباشید
      مادرپیری دارم ۷۱سال سن دارد مدتی است خون دماغ میشود لخته لخته خون ریزی دارددلیل آن چیست

     • سلام اولین قدم انجام آزمایش cbc,diff,pt,ptt,inr,ldh,ESR , crp بدین
      اگر آزمایش آن مشکلی نداشت برای معاینه بینی و بررسی وجود رگ خونریزی دهنده به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه‌های اخیر