علت سوزش چشم و راه درمان سوزش چشم چیست؟

عوامل مختلفی مثل آلرژی، ضربه، عفونت و خشکی چشم می‌توانند منجر به سوزش چشم شوند. ازطرفی دیگر، گاهی علت سوزش چشم وجود یک بیماری و مشکل ثانویه است که تنها یک چشم‌پزشک می‌تواند منشا آن را تشخیص بدهد. در بیشتر موارد، سوزش چشم به سرعت تشخیص داده شده و با داروهای بدون نسخه درمان می‌شود. بااین‌حال ممکن است که سوزش چشم نیاز به درمان‌های تخصصی داشته باشد. در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر، 10 دقیقه با ما همراه باشید تا با علائم سوزش چشم، دلایل و درمان آن آشنا شوید.

 درانتها اگر سوالی درخصوص علل سوزش چشم دارید، می‌توانید در انتهای همین صفحه و در بخش کامنت‌ها بپرسید تا کارشناس سلامت دکتردکتر یا پزشک متخصص پاسخ شما را بدهد.

علت سوزش چشم چیست؟

سوزش چشم یک وضعیت آزاردهنده است که گاهی نشان‌ از یک بیماری ثانویه دارد. اگر دچار سوزش چشم هستید، مهم است که علت آن را تعیین کنید تا بتوانید درمان مناسب را دریافت کنید. اگر سوزش چشم شما شدید یا با سایر علائم مانند قرمزی، تورم یا ترشح همراه است، باید به پزشک مراجعه کنید. در جدول زیر نگاهی کلی به سوزش چشم و درمان آن داشته باشید.

علتخشکی چشم، آلرژی، عفونت، آسیب، عوارض جانبی دارو
علائم سوزش چشمسوزش، قرمزی، خارش، اشک ریزش، حساسیت به نور
درماندرمان علت زمینه‌ای، قطره‌های چشمی روان‌کننده، آنتی‌هیستامین، استروئید، داروهای خوراکی
پیشگیریاز قرار گرفتن در معرض دود، گردوغبار یا مواد شیمیایی خودداری کنید، از لنزهای تماسی نامناسب یا آلوده استفاده نکنید

 

در ویدیویی که در ادامه می‌بینید، دکتر مهدی رخصت یزدی درباره علت سوزش چشم نکات مهمی را بازگو می‌کنند:

 

play-rounded-fill

در ادامه بیشتر درباره علل سوزش چشم خواهیم گفت:

آلرژی و حساسیت چشم

آلرژی‌ها یکی از شایع‌ترین دلایل سوزش چشم اول صبح هستند. آلرژن‌هایی مثل گرده، کپک، موی حیوانات خانگی و گردوغبار می‌توانند باعث سوزش چشم و حساسیت شوند. حساسیت چشم که به نام «التهاب ملتحمه آلرژیک» نیز شناخته می‌شود، زمانی بروز پیدا می‌کند که مواد حساسیت‌زا وارد چشم شوند. واکنش بدن در مقابل این مواد خارجی تولید هیستامین است که موجب سوزش چشم‌ها خواهد شد. سایر علائم حساسیت چشم عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • التهاب یا عفونت کیسه‌های اشکی 
 • خارش چشم.

اینفوگرافی علت سوزش چشم

خشکی چشم

گاهی علت سوزش چشم و تاری دید، خشک شدن بیش‌ازاندازه چشم است. خشکی چشم زمانی رخ می‌دهد که چشم به اندازه کافی اشک تولید نمی‌کند. این موضوع می‌تواند به‌دلیل عوامل مختلفی مانند قرار گرفتن در معرض باد یا دود، سن، برخی داروها یا شرایط پزشکی ایجاد شود. خشکی چشم بیشتر در زنان و افراد مسن بروز پیدا می‌کند. سایر علائم خشکی چشم عبارتند از:

 • درد
 • قرمزی چشم
 • سنگینی پلک‌ها
 • سوزش بیش‌ازحد چشم
 • تاری دید.

عفونت

عفونت‌های چشم توسط باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها ایجاد می‌شود. اگر در بدن شما عفونت وجود داشته باشد یا چشمان شما مستقیما با یک عفونت درگیر باشند، اولین نشانه‌ای که احساس خواهید کرد، حس سوزش چشم و قرمزی است. عموما با تشخیص علت سوزش چشم و رفع عفونت، مشکل برطرف خواهد شد. اما درصورت تشخیص دیر یا نادرست، ممکن است به درمان‌های دیگری نیاز باشد.

آفتاب‌سوختگی چشم

قرار گرفتن بیش‌ازحد دربرابر اشعه فرابنفش (UV) ناشی از نور آفتاب می‌تواند موجب آفتاب‌سوختگی چشم شود که به آن «فتوکراتیت» گفته می‌شود. سوزش چشم بعد از جوشکاری و علت احساس سوزن‌سوزن شدن چشم نیز همین موضوع است. نور UV می‌تواند به قرنیه و شبکیه چشم آسیب برساند و باعث بروز مشکلات بینایی شود.

سایر علائم آفتاب‌سوختگی چشم علاوه‌بر سوزش عبارتنداز:

 • حساسیت به نور
 • سوزش تخم چشم و درد
 • احساس وجود ریگ در چشم
 • سوزش و آبریزش چشم
 • مشاهده هاله‌ی نور در اطراف چراغ‌ و اجرام پرنور.

بلفاریت 

بلفاریت (Blepharitis) نوعی التهاب پلک است که می‌تواند باعث قرمزی، سوزش، خارش، پوسته‌پوسته شدن، تاری دید چشم و خشکی پلک شود. این بیماری معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند. مشخصه بلفاریت پوسته‌هایی مانند شوره سر در پلک‌ها به ويژه در لبه‌ها‌ی آن است. این بیماری بر اثر عفونت باکتریایی به وجود می‌آید.

ناخنک چشم

علت سیخ زدن چشم یا احساس سوزش شدید در چشم ممکن است نشانه بیماری ناخنک چشم باشد. ناخنک یا زایده چشم (Pterygium)، رویش بافت گوشتی در قسمت سفیدی چشم است. این عارضه معمولا در نزدیکی بینی بروز پیدا می‌کند، اگرچه می‌تواند در قسمت بیرونی چشم نیز ظاهر شود. عقیده براین است که ترکیبی از خشکی چشم و نور فرابنفش در شکل‌گیری ناخنک چشم مؤثر هستند.

علائم آن نیز عبارتند از:

 • سوزش چشم
 • خارش
 • قرمزی
 • ورم

در برخی موارد، رویش بافت می‌تواند به قرنیه نیز برسد و موجب اختلال در بینایی فرد شود.  

روزاسه چشمی

روزاسه چشمی عارضه‌ای است موجب التهاب پلک‌ها می‌شود. این بیماری در افرادی که مبتلا به «آکنه روزاسه» هستند بروز پیدا می‌کند. آکنه روزاسه که به نام «جوش بالغین» نیز شناخته می‌شود، بیماری پوستی است که مشخصه اصلی آن قرمزی و پرخونی عروق پوست صورت است. 

سایر علائم روزاسه چشمی عبارتند از:

 • درد
 • حساسیت به نور
 • نابینایی در موارد شدید.

علت سوزش چشم چیست؟

آسیب و ضربه به چشم

برای تشخیص و درمان ابتدا باید بدانید که سوزش چشم نشانه چیست؟ اگر هیچکدام از بیماری‌های فوق را ندارید اما احساس سوزش شدید در چشم دارید، باید به‌دنبال نشانه‌هایی از ضربه به چشم باشید. آسیب به چشم می‌تواند باعث سوزش چشم شود. این آسیب ممکن است به‌دلیل ضربه، جسم خارجی یا استفاده طولانی‌مدت از لنزهای تماسی ایجاد شود.

سوزش چشم بعد از عمل بینی

سوزش چشم بعد از عمل بینی یک عارضه شایع است که به دلیل خشکی چشم، عفونت، آسیب و حساسیت در بعضی از افراد ایجاد می‌شود. دربیشترموارد، سوزش چشم بعد از عمل بینی خفیف است و به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. اما در مواردی نادر ممکن است این سوزش با علائم دیگری همراه شده و نیاز به درمان داشته باشد.

سوزش چشم بعد از بوتاکس

سوزش چشم بعد از بوتاکس یک عارضه جانبی معمولاً خفیف است و به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. این سوزش معمولاً ناشی از تزریق بوتاکس به عضلات اطراف چشم است. بوتاکس می‌تواند باعث انقباض این عضلات و درنتیجه باعث تحریک و سوزش چشم شود. در بیشتر موارد، سوزش چشم بعد از بوتاکس طی چند روز برطرف می‌شود. 

سوزش چشم آلودگی هوا

علت سوزش چشم و سردرد در بعضی از مواقع، آلودگی هوا است. در هوای آلوده ممکن است چشمان شما تحریک شده و ذرات ریز و گازهای مضر وارد آن شوند. درنتیجه این اتفاق احساس سوزش چشم و سردرد خواهید داشت. علائم سوزش چشم ناشی از آلودگی هوا عبارتنداز:

 • قرمزی
 • سوزش
 • خشکی
 • خارش
 • حساسیت به نور.

سوزش چشم استفاده از موبایل

استفاده طولانی‌مدت از تلفن همراه می‌تواند باعث سوزش چشم و خشکی آن شود. وقتی به صفحه تلفن همراه خود خیره می‌شوید، ناخودآگاه کمتر پلک می‌زنید و همین موضوع منجر به خشک شدن و نهایتا سوزش چشم می‌شود. زیرا پلک‌زدن به مرطوب نگه‌داشتن چشمان شما کمک می‌کند. این موضوع درخصوص استفاده زیاد از کامپیوتر نیز صدق می‌کند.

سوزش چشم اشک آمدن

سوزش چشم در اثر استفاده از موبایل

بعد از استخر به‌دلیل قرار گرفتن در معرض کلر و سایر مواد شیمیایی موجود در آب استخر ممکن است دچار احساس سوزش چشم شوید. کلر یک ماده ضدعفونی‌کننده است که برای جلوگیری از رشد باکتری‌ و سایر میکروب‌ها در آب استخر استفاده می‌شود. بااین‌حال، کلر می‌تواند باعث تحریک چشم نیز شود.

سوزش چشم بعد از عمل لیزیک و آب مروارید

سوزش چشم بعد از عمل آب مروارید، لیزیک و لازک یک عارضه شایع و البته خفیف است که عموما به‌خودی‌خود رفع می‌شود. پزشک معالج برای کمتر شدن این عوارض داروهایی مثل قطره سوزش چشم تجویز می‌کند که به کمتر شدن احساس سوزش کمک خواهد کرد. 

سوزش چشم در آنفولانزا

ویروس سرماخوردگی و آنفولانزا می‌تواند باعث التهاب در چشم شود. این التهاب در مواقع خفیف با سوزش چشم و در موارد شدیدتر با عفونت بروز می‌کند. این سوزش و التهاب عموما با استراحت و استفاده از داروهای تجویزی پزشک درمان می‌شود. اما بهتر است درخصوص سوزش چشم در سرماخوردگی کودکان و زنان باردار حساسیت بیشتری به‌خرج دهید و با یک پزشک مشورت کنید.

جلوگیری از سوزش چشم

دربرخی از موارد سوزش چشم ناشی از سهل‌انگاری است. برای مثال سوزش چشم با شامپو یا فلفل. دراین‌خصوص باید توجه داشته باشید که چشم حساسترین عضو بدن است و گاه یک موضوع ساده می‌تواند سلامت چشم را با خطرات جدی روبه‌رو کند. بنابراین زمانی که دستان شما آلوده به یک ماده خاص است، از لمس چشمان خودداری کنید. نکات زیر نیز در جلوگیری از سوزش چشم موثر هستند:

 • نوشیدن مقادیر بالای آب در طول روز می‌تواند به مرطوب نگه داشتن چشم و کاهش خشکی آن کمک کند.
 • استراحت منظم در زمان استفاده از کامپیوتر می‌تواند موجب کاهش خشکی و سوزش چشم شود. 
 • پوشیدن عینک آفتابی برای محافظت از چشم در مقابل اشعه فرابنفش و تحریک بیشتر.
 • از قرار گرفتن در معرض دود، گردوغبار یا مواد شیمیایی خودداری کنید.
 • از لنزهای تماسی نامناسب یا آلوده استفاده نکنید.
 • اگر به مواد آرایشی یا سایر محصولات چشمی حساسیت دارید، از آنها استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از سوزش چشم در شب، قبل از خواب از قطره‌های چشمی روان‌کننده استفاده کنید.
 • اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، آنها را قبل از خواب خارج کنید.

اما مهم‌تر از تمام این توصیه‌ها، باید در نظر بگیرید که مراجعه به‌موقع به چشم پزشک، شما را در مسیر درمان و پیشگیری از بیماری‌های دیگر، قرار می‌دهد. خوشبختانه، در تمامی شهرهای ایران، می‌توانید بهترین چشم پزشک‌ها را یافته و به راحتی نوبت ویزیت حضوری یا غیرحضوری با آن‌ها را ثبت کنید. مثلا اگر در تهران زندگی می‌کنید، بیش از 108 دکتر چشم تهران هستند که آماده پذیرش شما هستند، کافیست در دکتردکتر، جستجو کنید. 

تشخیص سوزش چشم

شناسایی علت اصلی سوزش چشم اهمیت زیادی دارد. کسانی که دچار سوزش چشم هستند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند. پزشک معالج با سوال در مورد علائم و همینطور سوابق پزشکی بیمار، علت سوزش چشم را تشخیص می‌دهد. پزشک معمولا سوالاتی درمورد زمان بروز علائم، عواملی که موجب بدتر یا بهتر شدن علائم می‌شود، خواهد پرسید. پزشک معالج همچنین داروهایی که فرد مصرف می‌کند را به دقت بررسی خواهد کرد. برخی داروها مانند ضداحتقان‌ها (Decongestant) ممکن است که موجب سوزش چشم شوند. درصورتی که پزشک عمومی علت سوزش چشم را نشانه‌ای از بیماری‌های چشمی تشخیص دهد، شما را به یک چشم‌پزشک ارجاع خواهد داد. چشم‌پزشک ممکن است که از تجهیزات چشم‌پزشکی یا از قطره‌های مخصوص برای بررسی دقیق و واضح چشم و مجرای اشک و رطوبت چشم استفاده کند تا بفهمد که سوزش چشم از چیست و درمان مناسب را به شما تجویز کند.

درمان دارویی سوزش چشم

بعد از این که پزشک متوجه شد که سوزش چشم نشانه چیست، درمان مناسب را به شما تجویز خواهد کرد. ممکن است این درمان شامل مراقبت‌های خانگی یا استفاده از قطره سوزش چشم و داروهای خاص باشد. برخی از درمان‌های دارویی رایج برای سوزش چشم عبارتنداز:

 • استفاده از قطره‌های روان‌کننده چشمی: پزشک ممکن است که برای چشمان بسیار خشک، قطره‌های روان‌کننده چشمی یا اشک مصنوعی را تجویز کند تا علاوه بر برطرف کردن قرمزی چشم، عملکرد چشم نیز بهبود پیدا کند. 
 • قطره‌های چشمی آنتی‌هیستامین: قطره‌های چشمی آنتی‌هیستامین می‌توانند به کاهش التهاب ناشی از آلرژی کمک کنند.
 • داروهای خوراکی: دربرخی‌موارد، پزشک ممکن است داروهای خوراکی را برای درمان علت سوزش چشم تجویز کند. به عنوان مثال، اگر سوزش چشم شما ناشی از عفونت باشد، پزشک ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند.
 • مصرف مکمل‌هایی مانند روغن ماهی و فلکسید اویل (روغن بذر کتان): این موارد می‌توانند به کاهش اثرات خشکی چشم کمک کنند.

در موارد نادر که فرد دچار خشکی بالای چشم باشد، پزشک ممکن است که عمل جراحی را به بیمار توصیه کند. دربرخی موارد، پزشک ممکن است که اقدام به بستن مجرای اشک کند تا از تخلیه اشک جلوگیری شده و چشم مرطوب نگه داشته شود.

درمان سوزش چشم

درمان خانگی سوزش چشم

درمان خانگی سوزش چشم می‌تواند به تسکین علائم و جلوگیری از بدتر شدن آنها کمک کند. برخی از درمان‌های خانگی رایج برای سوزش چشم عبارتند از:

 • تمیز کردن حاشیه‌های پلک چشم در نزدیکی پایه‌ی مژه‌ها: فرد با تمیز کردن چشم به وسیله پاک‌کننده‌های ملایم و همچنین آب ولرم، می‌تواند به آرامی تا حد زیادی خشکی چشم را برطرف کند. 
 • استفاده از کمپرس آب گرم روی چشم‌ها: یک حوله تمیز و نرم را در آب گرم خیسانده و روی چشم‌های خود قرار دهید.
 • استفاده از قطره‌های چشمی اشک مصنوعی: قطره‌های چشمی اشک مصنوعی می‌توانند به مرطوب نگه داشتن چشمان شما کمک کنند. این قطره‌ها بدون نسخه در داروخانه‌ها موجود هستند.
 • استفاده از قطره چشم یا قرص آنتی‌هیستامین برای کاهش اثرات واکنش‌های آلرژيک در چشم: این محصولات را می‌توانید به صورت آنلاین هم تهیه کنید.
 • استفاده از عینک آفتابی: عینک آفتابی می‌تواند به محافظت از چشمان شما در برابر نور خورشید و باد کمک کند. 

منبع:

medicalnewstoday

سوالات متداول سوزش چشم

گاهی ممکن است سوزش چشم بعد از مصرف الکل یا استفاده طولانی از موبایل باشد. آلودگی هوا، خشکی چشم، مشکلات چشمی نیز از دیگر دلایل آن هستند. برای تشخیص علت باید به پزشک مراجعه کنید.

برای درمان سوزش، ابتدا باید علت آن تشخیص داده شود. پزشک معالج ممکن است استفاده از داروهای خوراکی یا قطره‌های چشمی را به شما تجویز کند.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
417 نظرات
 1. سمیه می گوید

  باسلام و خسته نباشید
  دوماه است وقتی سرم را پایین میندازم کتاب میخوانم حتی زمینو نگاه میکنم وقتی سرم را بالا میارم بمدت 2دقیقه همجا تار میشودبهترین متخصص چشمم رفتم چشمانم را معاینه کرد و هیچ مشکلی نداشت حتی شماره ی عینکمم تغییر نکرده فقط این اذیتم میکنه که تا سرم را پایین میندازم و سرم را بلند میکنم همجارا تار میبینم حتی نمیتوانم کتاب بخونم ویا طراحی کنم شدیدن تا سرم را بالا میارم همجا تار میشه و کلافه میشم قطره ی اشک مصنوعی هم ریختم اما تاری تمام نمیشه فقط فقط پایین میندازم سرم را تا بالا میارم سرم را تارمیبینم درحالت عادی همجا خوب تار نیست ممنونم اگر راهنمایی کنید سپاسگذارم.

 2. Max می گوید

  با درود فراوان خسته نباشید
  بنده چند وقته بصورت لحظه ای یک بار در روز چشم سمت چپم،فوق العاده در آن واحد نوک چشم داغ می‌کنه خواستم ببینم علت این موضوع چیست

 3. ناشناس می گوید

  سلام خسته نباشید من وقتی که گریه میکنم یا زیاد میخندم و اشک از چشم هام میاد هر دوتا چشم هام اینقدر میسوزه که نمیتونم چشم هام رو باز کنم حتی مواقعی که صورتم رو میشورم

  1. Amirreza می گوید

   منم یک مدت هست اینطوری شدم حتی خمیازه میزنم و اشک از چشمام میاد بازم چشمام میسوزه

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    عللی همچون آلرژی، آلودگی، خشکی چشم و…مطرحه
    قطره اشک مصنوعی استفاده کرده و جهت معاینه به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

 4. مژگان حسینی می گوید

  سلام و خسته نباشید.من یکسال هست ک چشمام میسوزه خیلی بقدری ک نمیتونم گاهی اوقات چشمام رو باز کنم بنظر شما مشکل از چیه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. امیرعلی می گوید

  سلام خانم دکتر من چشم ها ۲ روز هست که میسوزه نزدیک بینی سوزش شدیدی داره و بعضی اوقات سمت راست گوشه چشمم میسوزه روزی هم حدود ۷ ساعت در گوشی هستم وقتی به چشمم دست میزنم سوزش خیلی شدیدی میگیره ولی وقتی دست نمیزنم سوزش خیلی کمی هست کلا داره منو اذیت میکنه آیا قطره ای برای این مشکل هست

 6. فاطمه احمدی می گوید

  سلام وقت بخیر ، من وقتی اشک از چشمم میاد یا گریه میکنم چشام‌خیلی مسوزه بقدری ک نمیتونم باز نگه دارم و باید چشام ببندم
  ب نظرتون مشکل از چیه ؟ایا نیاز ب قطره چشم‌هم‌هست

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سوزش چشم ها به دنبال اشک ریزش علل زیادی داره از جمله خشکی، آلرژی، جسم خارجی و…
   بهتره از نظر خشکی چشم بررسی شین و به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید

 7. Reza می گوید

  سلام
  من چشمام میسوزه و نمیدونم چیکار کنم دکتر رفتم گفت چشمات مشکلی نداره بینایی سنجی رفتم گفت مشکلی نداره ولی الکی الکی میسوزه حساسیت یا آلرژیک هم ندارم بار اول اینطوری میشم احساس میکنم یک چیزی داخل چشمه و میسوزه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر خشکی چشم بررسی شوید

 8. مبینا می گوید

  سلام من 16 سالمه و سوزش شدید چشم دارم و وقتی میخوام تخته رو نگاه کنم سر کلاس چشم هام رو خیلی ریز میکنم درصورتی که میتونم کاملا ببینم بعضی وقت ها تاری دید دارم و مثل این میمونه که یک ناحیه ای هاله ای از نور میبینم و برای اینکه اون هاله از بین بره باید چشم هام رو مالش بدم و چند وقته که در طی روز چندین بار سردرد میشم که اولش فقط در ناحیه ی پشتی سرم بود اما چند روزیه که ناحیه ی بالا و کناره های سرم هم درگیر این سردرد شدن و تا چند وقت پیش سردردم در حدی نبود که خیلی اذیت بشم و بیشتر از دو ساعت طول نمیکشید اما خیرا طوری سردرد میشم که حتی درس هم نمیتونم بخونم و ممکنه تا 4 و 5 ساعت هم طول بکشه و درنهایت با مسکن ی خورده اروم تر بشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با توجه به علایمی که شرح دادین جهت معاینه ابتدا به متخصص چشم پزشک مراجعه کنید، اگر از نظر ضعف بینایی مشکلی نداشتین جهت بررسی بیشتر به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 9. محمد می گوید

  سلام خانوم دکتر چشمای من حساسیت داره و وقتی میگیره خیلی میسوزه و به گرد و غبار و بعضی از عطر ها حساسیت دارم کار منم ماشین سنگینه و بعضا داخل گرد غبارم اگر میشه اسم قطره قوی سوزش چشم بگین ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قطره اشک مصنوعی یکبار مصرف
   اگر حالت آلرژی و خارش داشت قطره بتامتازون( مصرف کوتاه مدت فقط و در حد یکی دوبار هنگام علایم و به طور طولانی اصلا توصیه نمیشه و نیاز به ویزیت داره)

 10. علیرضا می گوید

  سلام محصلم. حدودا روزی ۸ الی ۱۰ ساعت پشت مانیتور کامپیوتر هستم.یکی دو هفته میشه که چشام میسوزه و کمی تاری دید دارم.به نظرتون چیکار کنم؟عینک مخصوص کامپیوتر بگیرم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اول ضعف بینایی و خشکی چشم بابد بررسی شه
   از قطره اشک مصنوعی یکبار مصرف استفاده کنید و به متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید

 11. علی محمدی می گوید

  سلام ببخشید من چشمام مثل اینکه پیاز خورد میکنیم و آب میاد و میسوزه اینطوری میشه و واسه رفعش مجبورم برم چشمامو با آب سرد بشورم تا چشمم خوب بشه اما دوباره بعد از 1ساعت ک چشمم داغ میشه و شروع میکنه به سوختن و آبریزش و 15 سالمم هست میشه راهنماییم کنید دلیلش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام.از نظر خشکی چشم و آلرژی باید بررسی بشین
   جهت معاینه به متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید

  2. اناهیتا می گوید

   سلام من ۱۶ سالمه و دقیقا همین حالت ب منم دست میده

 12. دانیال می گوید

  سلام خانم دکترمنچندوقتی هست که تاربودوالان هم سوزش چشم دارم وقتی خمیازه میکشم همیشه ازچشمام اشک میادعلتش چیه ممنون میشم راهنمایی کنیدسن ۴۱ساله

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از نظر ضعف بینایی و خشکی چشم بررسی لازم
   به متخصص” چشم پزشک مراجعه کنید

 13. سارینا می گوید

  سلام چشمم ناخنک داره و در جایی خوندم که اگر آب به چشمی که ناخنک داره برسه ناخنک بزرگتر میشه و آب برای ناخنک ضرر داره آیا واقعیت داره ؟پس برای وضو و دوش گرفتن چکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   همچین تماس هایی مورد ندارن

 14. مینا می گوید

  سلام وقتتون بخیر دخترم دوساله هست و جدیدا روزی چند بار میگه چشمام و چشماش قرمز میشه و دوباره خود ب خود خوب میشه بنظر شما آلرژی فصلی هست؟چون من خودم نزدیک ب پاییز و بهار خارش چشم و ابریزش بینی دارم و دخترم متاسفانه ب شدت ب گوشی وابسته شده ممکنه ماله نور گوشی باشه چون نور گوشی رو هم زیاد میکنه و بازی میکنه توی تاریکی.ممنون

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله میتونه بخاطر الرژی باشه اما چون کوچیکه معاینه لازنه

 15. علی ۳ می گوید

  سلام خانم دکتر مادر من گاهی سوزش چشم داره و یکم سنگینی پلک میشه بگید علتش چیه.

  وقتای هم که کرم سفید کننده میزنه اینجوری میشه
  ممنون از لطف تون.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بیشتر آلرژی مطرحه

  2. محمد می گوید

   سلام دوستم از سوزش چشم شکایت داره میگه انگار حدود 1 دقیقه اسپری فلفل میپاشن تو چشمم، بعد اروم میشم، دلیلش چی میتونه باشه خانم دکتر،؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    از نظر آلرژی و خشکی چشم بررسی بشن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر