درد چشم هنگام پلک زدن؛ دلایل + درمان ها

درد چشم هنگام پلک زدن بر اثر عوامل گوناگونی اتفاق می افتد. بیشتر آنها خود به خود یا با چند روش درمانی، به سرعت از بین می روند. اما برخی از آنها ممکن است جدی باشند و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارند. در این مقاله در مورد دلایل درد چشم هنگام پلک زدن و نحوه درمان و کاهش درد خواهید خواند.

دلایل درد چشم هنگام پلک زدن

دلایل شایع درد چشم هنگام پلک زدن عبارتند از خشکی چشم، گل مژه یا چشم صورتی (ورم ملتحمه). بیماری های جدی تری که می توانند منجر به درد چشم هنگام پلک زدن شوند عبارتند از گلوکوم یا نوریت اپتیک. در ادامه با دلایل بیشتر این عارضه آشنا خواهید شد.

ورم ملتحمه آلرژیک

داشتن حساسیت به موادی مانند گرده یا قارچ های هوایی می تواند منجر به ورم ملتحمه شود. ملتحمه یک غشای نازک است که روی کره چشم و داخل پلک را می پوشاند. این التهاب یا ورم ملتحمه آلرژيک می تواند باعث قرمزی چشم، خارش و اشک شود و دردناک نیز باشد.

آستیگماتیسم

آستیگماتیسم نقصی در شکل کره چشم شما است. این عارضه باعث تاری دید و تغییرات بینایی می شود. همچنین می تواند منجر به درد چشم هنگام پلک زدن و سردرد شود.

بلفاریت

بلفاریت، التهاب پلک بر اثر مسدود شدن غدد چربی در فولیکول های مویی است که مژه های شما را تشکیل می دهند. این بیماری باعث ایجاد تورم، خارش پلک، قرمزی چشم، چشم های اشک آلود و احساس سوزش می شود.

سوختگی های شیمیایی

کار کردن با مواد شیمیایی و قرار گرفتن در اطراف این مواد، احتمال آسیب دیدن چشم را افزایش می دهد.

سردردهای خوشه ای

درد ناشی از سردردهای خوشه ای، معمولاً در یک طرف سر و پشت چشم احساس می شود. این نوع سردرد می تواند باعث افتادگی و تورم پلک شود. قرمز شدن پلک ها نیز از عوارض سردرد خوشه ای است.

خراش قرنیه

قرنیه لایه شفافی در جلو چشم است که مردمک و عنبیه را می پوشاند. یک خراش بر روی قرنیه می تواند باعث ایجاد سوزش و درد چشم هنگام پلک زدن شود.

زخم قرنیه

زخم قرنیه بر اثر التهاب قرنیه اتفاق می افتد. وجود یک عفونت یا خراش در چشم می تواند منجر به التهاب شود.

خشکی چشم

چشم شما اشک تولید می کند تا عمل پلک زدن، حرکت و دیدن آسان شود. اگر چشم به اندازه کافی این مایع را تولید نکند، ممکن است علائم خشکی چشم را تجربه کنید. درد چشم هنگام پلک زدن یکی از علائم خشکی چشم است.

رفتن جسم خارجی در چشم

وارد شدن یک تکه زباله یا هر نوع جسم خارجی به چشم می تواند باعث تحریک قرنیه و پلک داخلی شود. همچنین می تواند منجر به درد چشم هنگام پلک زدن شود. جسم خارجی در چشم می تواند به کوچکی یک مژه باشد و همچنان باعث تحریک حساسیت شدید شود.

جراحت چشم

اگر خراشی به چشم شما وارد شود، زخم می شود. جراحت چشم، باعث درد شدید هنگام پلک زدن می شود.

برق زدگی چشم

افرادی که با لوازم جوشکاری کار می کنند، ممکن است برق زدگی قرنیه را تجربه کنند. خیره شدن به نور خورشید نیز می تواند منجر به برق زدگی چشم شود.

گلوکوم

این گروه از بیماری ها شامل انباشته شدن مایع در چشم است. گلوکوم به ندرت دارای علائم مشهودی است. اما احساس فشار بر روی چشم می تواند نشانه یک وضعیت اورژانسی باشد و لازم است هر چه زودتر به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

ایریتیس (iritis)

عنبیه (iris) مرکز رنگی کره چشم است. التهاب عنبیه می تواند منجر به درد چشم و حساسیت به نور شود.

چشم صورتی (ورم ملتحمه)

چشم صورتی نوعی عفونت یا التهاب در غشای خارجی چشم و پوشش داخلی پلک است که باعث می شود این غشا ملتهب شده و رنگ چشم شما به صورت قابل توجهی صورتی یا قرمز شود. چشم صورتی مسری است.

نوریت اپتیک

عصب بینایی با چشم و مغز شما ارتباط برقرار می کند. این عصب، هر آنچه شما می بینید را برای مغز تفسیر می کند. التهاب عصب بینایی ممکن است موجب درد هنگام پلک زدن و حرکت دادن چشم شود. این التهاب اغلب بر اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود و می تواند مسری باشد.

گل مژه

گل مژه وقتی به وجود می آيد که یک عفونت استاف بر روی فولیکول های مژه یا غدد چربی پلک ایجاد شود. این عفونت تورم و التهاب ایجاد می کند و می تواند باعث درد چشم هنگام پلک زدن شود. گل مژه مسری است.

ضربه به صورت

آسیب به صورت، مانند شکستگی حفره چشم، ممکن است باعث درد چشم هنگام پلک زدن شود.

تغییرات بینایی

تغییرات بینایی ممکن است درد موقتی ایجاد کند. اگر هنگام پلک زدن، علاوه بر درد چشم، تاری دید یا مشکل در دید واضح را تجربه می کنید، ممکن است بینایی شما تغییر کرده باشد.

درد چشم هنگام پلک زدن

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که علائم، ظرف ۴۸ ساعت از بین نرفته و یا درمان های خانگی مؤثر واقع نشود و درد شدیدتر شود، لازم است به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکل جدی تر از یک عفونت یا حساسیت ساده چشم باشد، به مراقبت فوری پزشکی نیاز خواهید داشت.

درد چشم هنگام پلک زدن، اغلب یکی از علائم یک مشکل است. علائم دیگر نیز به مرور خود را نشان می دهند. اگر درد چشم ناشی از یک جراحت یا بیماری خاص نباشد، علائم دیگر می توانند به پزشک کمک کنند که عامل درد را تشخیص دهد. این علائم عبارتند از:

 • درد هنگام حرکت دادن چشم
 • احساس فشار روی چشم ها
 • التهاب پلک یا فولیکول های مژه
 • درد یا حساسیت به نور
 • حساس شدن اطراف چشم (یا سینوس ها)

چه وقت باید به فوریت های پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر هنگام پلک زدن، علائم زیر را تجربه می کنید، باید در جستجوی فوریت های پززشکی باشید:

 • درد غیر قابل تحمل
 • اختلال بینایی
 • درد شدید هنگام لمس چشم
 • استفراغ یا درد شکم
 • دیدن هاله در اطراف چراغ ها
 • مشکل در بستن کامل پلک ها، به دلیل برآمدگی چشم ها

عوارض درد چشم هنگام پلک زدن

درد چشم هنگام پلک زدن همیشه نشانه یک مشکل خیلی بزرگ نیست. می تواند آزاردهنده باشد اما همیشه خطرناک نیست. با این حال به این معنی نیست که درمان را جدی نگیرید. اگر برای هر کدام از عفونت های زمینه ای، زخم یا التهاب ها درمان را پیگیری نکنید، علائم شما شدیدتر شده و بیش از حد طولانی خواهد شد. عوارض ناشی از عدم درمان مناسب مشکلات چشم عبارتند از:

 • آسیب دائمی به قرنیه یا پلک ها
 • تغییرات بینایی دائمی، شامل از دست دادن کامل یا جزئی بینایی
 • بروز یک عفونت گسترده تر در بدن

نحوه تشخیص درد چشم هنگام پلک زدن

اگر دلیل درد چشم واضح نباشد، پزشک ممکن است به انجام آزمایش ها و معایناتی نیاز داشته باشد. پزشک عمومی می تواند برای بسیاری از دلایل رایج درد چشم، دارو تجویز کند. این دلایل شامل ورم ملتحمه، گل مژه و خشکی چشم می شود.

در صورتی که مشکل شما جدی تر به نظر برسد، پزشک عمومی ممکن است شما را به یک چشم پزشک ارجاع دهد. چشم پزشک از تجهیزات خاصی برخوردار است که به تشخیص فشار درون کره چشم کمک می کنند. اگر فشار به طور خطرناکی، سریعاً در حال گسترش است، چشم پزشک برای تشخیص و شروع سریع درمان، کمک کننده خواهد بود.

درد چشم هنگام پلک زدن

درمان ها و دستورالعمل های خانگی برای درد چشم

پزشک پیش از تصمیم گیری برای انتخاب بهترین روش درمان برای شما، علت درد و سایر علائم شما را شناسایی می کند. پس از آن توصیه هایی برای درمان علل زمینه ای علائم ارائه می دهد. درمان های چشم درد به سه دسته کلی تقسیم می شوند: داروهای نسخه ای، داروهای بدون نیاز به نسخه و دستورالعمل های خانگی.

داروهای زیر برای درمان علائم علل زمینه ای چشم درد تجویز می شوند و عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت زمینه ای
 • قطره های چشمی
 • چرک خشک کن، شامل داروهای غیر استروئیدی و ضد التهابی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن (ادویل) و قطره های چشم دارویی مانند دیکلوفناک (ولتارن) و کتورولاک (آکولار)
 • داروهای حساسیت
 • داروهای استروئید مانند قطره های چشمی پردنیزولون برای حساسیت شدید و شرایط التهابی

همچنین می توانید از محصولات بدون نیاز به نسخه و دستورالعمل های خانگی برای کمک به کاهش علائم و ایجاد مقداری تسکین استفاده کنید. اما برای مصرف هر دارویی باید با پزشک مشورت کنید.

نکات تسکین درد چشم هنگام پلک زدن

 • قطره های چشمی غیر دارویی به درمان خشکی چشم کمک می کنند. قطره هایی مانند اشک مصنوعی در بیشتر داروخانه ها پیدا می شوند.
 • اگر درد بر اثر فرو رفتن ذرات درون چشم باشد، چشم را به آرامی با آب استریل یا محلول نمکی بشویید. محلول نمکی را می توانید از اکثر داروخانه ها تهیه کنید.
 • یک کمپرس گرم می تواند به کاهش درد و التهاب ناشی از گل مژه یا عفونت پلک کمک کند.

برای ساختن کمپرس گرم، یک دستمال تمیز را در آب گرم فرو کنید و سپس به آرامی آن را بر روی چشم خود قرار دهید. کمپرس را با فرو بردن مجدد دستمال در آب گرم نگه دارید. پس از آن لازم است دستمال را همراه با باقی لباس ها با آب داغ بشویید تا عفونت های مسری مانند ورم ملتحمه و گل مژه انتشار پیدا نکنند.

جمع بندی

چشم درد عارضه ای موقتی است. اما اگر درمان های رایج، شامل مسکن ها، قطره های چشم یا کمپرس آب گرم به کاهش علائم کمک نکند، لازم است به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم به صورت چشمگیری رو به وخامت رفت یا  ظرف مدت کوتاهی، علائم جدیدی به قبلی ها اضافه شد، لازم است به فوریت های پزشکی مراجعه کنید. به محض تشخیص علل زمینه چشم درد، پزشک درمان را شروع می کند. درمان های چشم درد بسیار مؤثر هستند.

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشید و امیدوارم که خوب باشید من ۱۶ سالمه و چشم درد دارم هیچ علائمی روی چشم من دیده نمیشه نه قرمزی نه چرک کردن چشم هیچ گونه علائمی ندارم اما وقتی پلک میزنم چشمم خیلی درده میگیره و در حالت عادی یکم میسوزه پلک پایین چشمم درده و با کمی دست گرفتن درد میگیره چند وقت پیش یه چیزی رفت داخل چشم من و هر کاری کردم بیرون نیومد و دیگ بیخیالش شدم که فک کنم خارج شد ولی موقع خارج کردن اون شی خیلی با چشم خودم کلنجار رفتم ولی از اون چند روز گذشت و بعد چند روز چشم من این جوری شد امکان داره برای اون باشه؟ ممنونم از وقتی که برای ما میزارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر