علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

 • 1399-02-28
 • ۷۱۸۶۱ بازدید
 • 124
علت پرش چشم چیست

آیا تاکنون دچار پرش پلک چشم و یا تیک عصبی چشم شده‌اید؟ شاید برای شما این سوال پیش بیاید که علت آن چیست و چگونه می‌توان آن را متوقف کرد. در این مقاله به 8 علت و راه درمان پریدن پلک چشم یا تیک عصبی چشم خواهیم پرداخت.

پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟

پرش یا تیک عصبی چشم (eye twitching) – یا اگر دقیق‌تر بگوییم پرش پلک چشم – یک اسپاسم و گرفتگی غیر قابل کنترل ماهیچه‌های پلک چشم است. در بیش‌تر موارد، این عارضه تنها چند دقیقه طول خواهد کشید، اما برخی اوقات ممکن است تا روزها و یا حتی بیش‌تر ادامه داشته باشد. 

زمانی که فرد دچار پرش چشم می‌شود، تصور می‌کند که همه‌ی اطرافیان متوجه‌ی مشکل او هستند. اما در بیش‌تر موارد این مشکل به راحتی قابل مشاهده توسط دیگران نیست. در پزشکی به مشکل پرش پلک چشم مایوکیمیا (myokymia) گفته می‌شود. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با پرش پلک چشم را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

شایع‌ترین علل پرش چشم چیست؟

دلایل بروز این عارضه عبارتند از:

 • استرس
 • خستگی 
 • کافئین 
 • خستگی چشم
 • الکل 
 • خشکی چشم 
 • مشکلات تغذیه‌ای 
 • حساسیت‌ها 

چگونه می‌توان پرش چشم را متوقف کرد؟

برای متوقف کردن این مشکل، ابتدا باید علت بروز آن را شناخت. برخی اوقات، تغییر اندکی در رژیم غذایی و سبک زندگی تا حد قابل قبول و زیادی خطر ابتلا به این مشکل را کم کرده و حتی به رفع آن به صورت کامل کمک خواهد کرد. 

درمان تیک عصبی چشم

روش رفع و درمان پرش چشم

علت بروز پرش چشم و راهکارهای رفع آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

استرس 

استرس یکی از رایج‌ترین دلایل پرش چشم است. یوگا، تمرینات هوازی، وقت گذرانی با دوستان و خانواده و سبک کردن جدول برنامه‌ی روزانه و اختصاص وقت بیش‌تر برای استراحت، از جمله راهکارهای پیشنهادی برای کاهش استرس بوده و احتمالاً به از بین رفتن پرش پلک چشم کمک خواهد کرد. 

خستگی 

کمبود خواب که ممکن است به دلیل استرس ایجاد شده و یا علت دیگری داشته باشد، می‌تواند بروز پرش چشم را تحریک کند. 

خستگی چشم 

خستگی چشم ناشی از کار کردن زیاد با کامپیوتر، تبلت یا گوشی‌های تلفن هوشمند – یکی از علت‌های رایج پرش پلک چشم است. 

در هنگام کار با ابزار دیجیتال قانون 20 – 20 – 20 را اجرا کنید. هر 20 دقیقه یکبار از رایانه‌ی خود چشم برداشته و به مدت 20 ثانیه به نقطه‌ای در دور دست (حداقل فاصله‌ی 20 فوتی یا 6 متری) خیره شوید. این کار خستگی چشم که عامل تحریک کننده‌ی بروز پرش چشم است را کاهش خواهد داد. 

درمان پرش پلک چشم

کافئین 

مصرف فراورده‌های حاوی کافئین هم عامل تحریک کنننده‌ی این مشکل چشمی به شمار می‌رود. به مدت یک و یا دو هفته مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های گاز دار را متوقف کرده و یا انواع بدون کافئین آن را مصرف کنید.

الکل 

اگر بعد از مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل دچار پرش چشم شدید، باید مصرف آن را متوقف کنید. چرا که مصرف این ماده باعث بروز آن شده است. 

خشکی چشم 

بسیاری از افراد بزرگسال به خصوص بعد از سن 50 سال به خشکی چشم دچار می‌شوند. این عارضه خصوصاً در میان افرادی که با رایانه کار می‌کنند، داروهای خاصی – برخی آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد افسردگی – مصرف می‌کنند، از لنزهای تماسی چشمی استفاده می‌کنند و یا به مقدار زیاد الکل و کافئین مصرف می‌کنند، بسیار شایع‌تر از دیگر افراد است. 

اگر به پرش چشم مبتلا هستید و در عین حال در چشم‌های خود احساس خشکی بیش‌ از حد دارید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید. پزشک در چنین مواقعی قطره‌های اشک مصنوعی تجویز می‌کند، این قطره‌ها رطوبت چشم‌ها را تامین خواهد کرد و منجر به توقف پرش چشم خواهد شد و از طرفی احتمال بروز آن را در آینده بسیار کاهش خواهد داد. 

مشکلات تغذیه‌ای 

برخی گزارش‌ها حاکی از این است که کمبود برخی از مواد همچون منیزیم می‌تواند به اسپاسم پلک چشم منجر شود. این گزارش‌ها را نمی‌توان با قاطعیت تایید کرد، ولی می‌توان از آن به عنوان یکی از دلایل احتمالی بروز این مشکل یاد کرد.

اگر نگران هستید که رژیم غذایی شما، همه‌ی نیازهای بدن برای داشتن دید سالم‌تر را پوشش نمی‌دهد، قبل از خرید مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها حتما با پزشک خود مشورت کنید. 

حساسیت‌ها 

افراد مبتلا به آلرژی‌ها یا حساسیت چشمی، دچار خارش، تورم و اشک چشم زیاد می‌شوند. فرد به دلیل داشتن حساسیت چشم خود را زیاد می مالد و همین باعث آزاد شدن هیستامین از پلک شده و در نتیجه به پرش پلک چشم می انجامد. 

در برخی از مواقع قطره‌های چشمی که برای کاهش علایم حساسیت ساخته شده‌اند، کمک کننده خواهند بود. اما آنتی هیستامین موجود در این قطره‌ها منجر به خشکی چشم خواهد شد. پیش از مصرف هرگونه ماده‌ای اگر علائم حساسیت و یا پرش چشم دارید با پزشک خود مشورت کنید.

راهکار درمان پرش چشم

آیا انجام بوتاکس برای متوقف کردن پرش چشم موثر است؟

در موارد نادر، با وجود آگاهی از علت و انجام روش‌های درمانی در دسترس، پرش چشم متوقف نخواهد شد. اگر این مشکل پلک چشم ماندگار و مزمن باشد، می‌توان با تزریق بوتاکس آن را درمان کرد. بوتاکس انقباضات ماهیچه‌ای غیرارادی پلک چشم که باعث بروز مشکل شده را متوقف خواهد کرد. 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن مشکلات زیر، بلافاصله باید به چشم پزشک مراجعه کرد، همه‌ی این موارد علائم وجود مشکلی جدی هستند که باید به دقت بررسی شوند:

 • پرش پلک چشم ماندگار و مزمن 
 • تغییر ناگهانی در ظاهر و حرکات نیمی از صورت – از جمله پلک‌ها 
 • چفت شدن پلک‌ها تا حدی که امکان باز کردن چشم‌ها وجود نداشته باشد 

اگر پرش چشم از بین نرود، ممکن است نشانه‌ای از وجود یک مشکل جدی عصبی باشد که پلک چشم را تحت تاثیر قرار داده است. انقباضات پلک‌ها یا بلفارواسپاسم یا پرش های غیر عادی صورت یا اسپاسم همی فاسیال از جمله این بیماری‌ها هستند. 

این مشکلات به نسبت پرش پلک چشم، وخیم‌تر بوده و به خوبی قابل مشاهده هستند. 

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با پرش پلک چشم را در سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

منبع:

allaboutvision

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص مغز و اعصاب روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص مغز و اعصاب دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «علت پرش پلک چشم یا تیک عصبی چشم چیست؟»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

124 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام من بالای چشم راستم خیلی میزنه موقع عطسه کردن یا دهانم باز کردن یا به صورتم آب زدن خیلی میزنه بی زحمت راهنمایی کنین

  • سلام قوص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم بخوريد
   همراه با مكمل كلسيم و منيزيم
   استراحتتونم كافي باشه و سعي كنيد اضطرابتونو كنترل كنيد

 2. سلام من چشم چپم پلک میزنم و سر هرچیز بی ارزش استرس و عصبانی میشم ایا تیک عصبیه؟

 3. سلام در روستاها بزرگترها، افراد میانسال برای ازبین بردن پرش های غیر ارادی پلک چشم، روی همان پلک پر کاهی سبک قرار میدهند، هر چند این کار جنبه علمی ندارد ولی جالب ایناست که با همین کار پرش پلک چشم بر طرف میشود.

 4. سلام پلک سمت چپم چند روزه افتاده البته بگم من همیشه عصبی هستم ولی نمیدونم مال اعصابه یا نع

  • سلام بله بدليل اعصاب هست، سعي كنيد در موقعيت استرس زا قرار نگيريد، قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد

 5. سلام پلک سمت چپم از صبح میپره تاحالا سابقه هم نداشتم بپره مشکل چیه؟

  • سلام بدليل كم خوابي يا اضطراب يا كنبود مواد معدني در بدن هست
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با مكمل كلسيم -منيزيم -ويتامين دي Apovit هر شب يكي

 6. سلام خسته نباشید من یک خانم سی وهشت ساله هستم الان تقریبا دو هفته یا سه هفته است که پلک پایین چشم راستم می پرد و هر کاری هم میکنم بند نمیشومد هر دو دقیقه چند ثانیه می پرد میشه بفرمایید علتش چیست آیا به چشم پزشک مراجعه کنم یا مشکلم جدی نیست?

  • سلام نه مشكل جدي نيست بدليل كم خوابي يا اضطراب يا كمبود مواد معدني هستش
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بهوريد همراه با مكمل كلسيم منيزيم ويتامين دي روزي يكي
   ضمنا استراحت كافي هم داشته باشيد

 7. با عرض سلام
  من زیر چشمم تیک دارم یعنی حس میکنم رگ یا ماهیچه چشمم میزنه و درضمن دیده میشه، دلیلش چیه؟

  • سلام بدليل كم خوابي، اضطراب و عصبي بودن هست
   يا بدليل كمبود ويتامين دي ، كلسيم منيزيم و ب١
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب بخوريدهمرله با مكمل كلسيم و منيزيم هر شب يك عدد
   استراحت كافي هم داشته باشيد

 8. سلام ۵ماهی هست پلک سمت چپم می پره چیکار کنم

  • سلام قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با قرص كلسيم-منيزيم-ويتامين دي هر شب يكي بخوريد

 9. سلام یک ماهی میشه چشم چپم پلک بالییش پرش داره خیلی رو اعصابمه چیکار کنم

  • سلام قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد
   مكمل كلسيم-منيزيم-ويتامين دي هر شب يكي بخوريد

 10. سلام وقت بخیر.20روزی هست که پلک بالای چشم سمت چپم درطول روز یکم لرزش داره.ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام بدليل اضطراب هست
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر روز يكي بخوريد همراه با مكمل كلسيم منيزيم ويتامين دي روزي يكي

 11. سلام. تقریبا یک سالی هست که چشم راستم پرش دارد و چشمم هم کمی کوچک شده و وقتی که پرش دارد دهنم هم کج می شود و حتی موقع صحبت کردن نیز از بین نمی برد. لطفا راهنمایی کنید!!!

 12. سلام ۲روزه پلک بالایی چشم چپم حس پرش دارم اما جوری نیس که کسی ببینه ضمنا از نظر روحی هم چند روزه حالم مساعد نیست اگه میتونید راهنماییم کنید ممنون

  • سلام
   استرس رو از خودتون دور کنین و قهوه و کافیین و ادویه نخورین
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر ۱۲ ساعت و قرص زینک پلاس یک روزی یکی تا ۱۰ روز بخورین

 13. سلام من گاهی اوقات پلک چشم چپم خیلی میزنه عصبیم میکنه و چشمم میسوزه تا چند روزم طول می کشه ولی هروقتم اینجوری شدم واقعا بعدش اتفاق بدی برام افتاده چه جوری میتونم کامل رفعش کنم که دیگه پلک چشمم اینجوری نشه

  • سلام
   استرس رو از خودتون دور کنین و قهوه و کافیین و ادویه نخورین
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر شب یک عدد و قرص زینک پلاس و قرص کلسیم د۳ روزی یکی تا یک ماه
   اگه خوب نشدین
   آزمایش کم خونی و کلسیم و منیزیم و زینک بدهید

 14. سلام.بیشتر از یکماهه که پلک بالایی چشم راستم دچار پرش شده.تقریبا تمام روز می‌پره. شاید چند ثانیه متوقف بشه ولی دوباره شروع به پریدن میکنه.با توجه به شیوع بیماری کرونا و احتیاط لازم به پزشک هم مراجعه نکردم.لطفا. اهنمایی کنید.

  • سلام قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با مكمل كلسيم – منيزيم-ويتامين دي روزي يكي

   • سلام خانم دکتر ۲روزه پلک بالایی چشم چپم حس پرش دارم ضمنا از نظر روحی هم حال خوبی ندارم وچشمام هم مخصوصا وقتی از خواب بیدار میشم کم آبه یه کم طول میکشه که راحت باز وبسته شه و ۳۳ساله هستم اگه میشه راهنماییم کنید باید چیکار کنم ممنون میشم

    • سلام بدليل اضطرابتون هست
     قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد با مكمل كلسيم -منيزيم-ويتامين دي هر روز يكي
     استراحت بيشتري هم داشته باشيد

 15. سلام حدود دو سالی است به علت کار زیاد با کامپیوتر و همچنین گوشی موبایل هم از دو تا چشم آب میاد و زود خسته میشه و از همه بدتر پرش چشم خیلی اذیتم میکنه و به پزشک مراجعه نکردم میخواستم بدونم که چکار باید بکنم ممنون

  • سلام
   هنگام کار با کامپیوتر قطره اشک مصنوعی استفاده کنید استراحت کافی داشته باشید
   قرص ویتامین ب ۱ و قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر شب یک عدد
   و قرص زینک پلاس و قرص کلسیم د۳ روزی یکی تا یک ماه
   اگه خوب نشدین
   آزمایش کم خونی و کلسیم و منیزیم و زینک بدهید

 16. سلام‌ مدت یک هفته س که پلک چشم چپم میپره کلافه م کرده پلک بالایی چشمم هست
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • سلام
   استراحت کافی داشته باشید
   استرس رو از خودتون دور کنین و قهوه و کافیین و ادویه نخورین
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر شب یک عدد و قرص زینک پلاس و قرص کلسیم د۳ روزی یکی تا یک ماه
   اگه خوب نشدین
   آزمایش کم خونی و کلسیم و منیزیم و زینک بدهید

 17. سلام
  وقت بخیر
  تیک عصبی دارم چندین ساله بدون دلیل زیر چشمی به اطرافیان نگاه میکنم
  و خیلی زجر میکشم دست خودمم نیست
  خواهشا کمکم کنید

  • سلام دوست عزیز که عصبی نیاز به درمان و معاینه زیر نظر روانپزشک دارد
   با توجه به اینکه در شما مزمن شده شاید نیاز به درمان طولانی مدت و حوصله داشته باشد
   می توانید از تماس تلفنی دکتر دکتر با متخصص روانپزشک استفاده کنید

 18. من الان سه روز هست پلک بالایی چشمم میپره و خیلی رو اعصابمه خواستم دلیلش رو بدونم و چه کاری برای توقفش انجام بدم

  • سلام بدليل اضطراب يا كم خوابي كم كمبود كلسيم هست
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد همراه با مكمل كلسيم و منيزيم

 19. سلام وقتتون بخیر، بیست و هفت سالمه و عینکی هستم مدت سه هفته پلک بالای چشم چپم پرش داشت و حدود دو‌ هفته خوب شده بود الان دو روزه که باز پلکم پرش داره…گاهی وقتا بعلت مطالعه و کار با کامپیوتر چشمم میسوزه و درد میگیره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سلام
   هنگام مطالعه طولانی و کار با کامپیوتر قطره اشک مصنوعی استفاده کنید
   استراحت کافی داشته باشید
   استرس رو از خودتون دور کنین و قهوه و کافیین و ادویه نخورین
   قرص کلرودیازپوکساید ۵ میلی هر شب یک عدد و قرص زینک پلاس و قرص کلسیم د۳ روزی یکی تا یک ماه
   اگه خوب نشدین
   آزمایش کم خونی و کلسیم و منیزیم و زینک بدهید

 20. سلام چندروزه ک چشم راستم پرش داره و گاهی زیاد میشه ک سر درد میشم
  علت و راه درمانش چیه

  • سلام قرص ويتامين ب ١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد
   مكمل كلسيم منيزيم ويتامين دي هم هر شب يكي بخوريد
   استراحت كافي داشته باشيد

 21. سلام چند روزه که چشم راستم تیک تیک می زنه چکار کنم قط بشه

  • سلام بدليل كم خوابي يا اضطراب يا كمبود كلسيم منيزيم و ويتامين ب ١ هست
   از لحاظ تغذيه اي رعايت كنيد
   مكمل كلسيم منيزيم روي و ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هم بخوريد هر شب يك عدد
   خوابتونم كافي باشه

 22. سلام من خیلی وقته چشم چپم میپره موقع غذا خوردن یا دادزدن و اعصبی شدن باید چیکار کنم

  • سلام اين حالت بدليل اضطراب و كم خوابيدن هست
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر روز بخوريد همراه با مولتي ويتامين منيزيم كلسيم و روي apovit

 23. سلام چند روزی هست که رگ زیر چشم چپم تیک میزنه میخواستم بدونم چی کار باید بکنم خود به خود متوقف میشه یا خیلی طول می کشه؟

  • سلام بدليل اضطراب يا كم خوابي هستش
   لازمه قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب بخوريد همراه با مكمل كلسيم و منيزيم

   • سلام تقریبا یه سالی میشه که دچار تیک چشم سمت راست شدم واین منو خیلی ازار میده موقع‌هایی که عصبانی میشم بیشتر میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

    • سلام قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد
     مكمل كلسيم منيزيم ويتامين دي بخوريد
     از نظر اضطراب هم بررسي شويد.

 24. سلام وقت بخیر،تقریبا یک هفتس زیر چشم راستم پرش داره و انقد زیاد میشه که درد میگیره واقعا کلافم کرده و اینم بگم که بخاطر خشکی چشم قطره sno tears مصرف میکنم که درد بالای چشمم بهتر شده اما علت پرش زیر چشمم چیه؟

  • سلام بدليل كمرخوابيدن يا استرس يا كمبود منيزيم و كلسيم در بدن هست
   مكمل كلسيم و منيزيم مصرف كنيد
   كافي بخوابيد و هر شب قوص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم مصرف كنيد

 25. سلام چند روزه پلک چپم پرش داره

  • سلام بدليل استرس و كم خوابي هست
   هر شب يك عدد قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم بخوريد همراه با مكمل كلسيم و منيزيم

 26. سلام عرض میکنم یک روزی هست چشم سمت راستم میزنه و باعث میشه پلکم بیوفته و چشمام بسته بشه.نمیدونم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنین.

  • سلام بدليل خستگي و اضطرتب هست
   بيشتر استراحت كنيد
   هر شب يك عدد قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم مصرف كنيد

 27. سلام وقتتون بخیر ببخشید من سه روزه که پلک چشم راستم تند تند میپره و خیلیییی اذیتم میکنه و نمیدونم چیکار کنم میشه لطفا راهنمایی کنید

  • سلام يا بدليل كم خوابيه يا استرس كم كمبود منيزيم و كلسيم و ويتامين خوانواده ب
   مكمل كلسيم و منيزيم بخوريد
   امپول نوروبيون بزنيد
   هر شب قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هم مصرف كنيد
   از نظر خواب و استرس هم كنترل شيد

 28. شلام من حدکد دو هفته هست که پرش چشم دارم،بعد از یه ماجرا و درگیری عصبی اینطور شدم،دوسالی هم هست که چشمم رو لیزیک کردم،می خواستم بدونم ک باید برم‌چشم پزشک یا روانشناس؟

  • سلام عصبي هستش
   قرص ويتامين ب١ ٣٠٠ ميلي گرم هر شب يكي بخوريد
   مكمل كلسيم و منيزيم هم مصرف كنيد
   از نظر روحي هم اگه مشكل داريد تحت نظر روانشناس باشيد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر