معرفی داروها و شامپوی ضد شپش

 • 1399-04-22
 • ۵۲۵۲۶ بازدید
 • 11
درمان شپش موی سر

انتخاب بهترین داروها و شامپوی ضد شپش برای درمان شپش موی سر یکی از دغدغه‌های افراد و به ویژه والدینی است که کودکشان به این بیماری مبتلا شده است. در این مقاله سعی کرده‌ایم بهترین روش درمان شپش موی سر با استفاده از داروها و شامپوی ضد شپش را به شما معرفی کنیم.

بهترین شامپو ضد شپش چیست؟

اگر بخواهید بدانید که کدام روش برای از بین بردن شپش موی سر مؤثرتر و قابل اطمینان‌تر است، باید گفت که استفاده از شامپوهای ضد شپش بهترین گزینه است.

شامپوهای ضد شپش توسط دانشمندان و پزشکان تایید شده‌اند و حتی عقیده دارند که از برخی روش‌های طبیعی بهتر عمل می‌کنند. ممکن است برخی روش‌های طبیعی برای از بین بردن شپش موی سر عوارض جانبی نیز داشته باشند.

بسیاری از افراد نیز عقیده دارند که درمان‌های طبیعی برای از بین بردن شپش موی سر تاثیر بیشتری دارد. ما سعی می‌کنیم تمامی روش‌های ممکن را برای از بین بردن شپش موی سر در این مقاله ارائه دهیم. در آخر انتخاب با شماست که از کدام روش استفاده کنید.

شانه ضد شپش چیست؟

چگونه از شامپوی ضد شپش مو استفاده کنیم؟

استفاده از شامپوی ضد شپش باید همراه با شانه کردن مو با شانه‌ای دندانه‌ریز باشد؛ در این صورت تمامی شپش‌هایی که خون را می‌مکند از بین خواهند رفت. شامپوی ضد شپش لاروها را از بین می‌برد و با شانه کردن می‌توانید رشک‌ها را از بین ببرید.

ممکن است تاثیر داروهای مختلف برای از بین بردن شپش موی سر متفاوت باشد و برخی ضعیف‌تر یا قوی‌تر عمل کنند. حتی ممکن است مجبور باشید تا ۱۰ روز از شامپو استفاده کنید تا شپش موی سر شما از بین برود.

توجه داشته باشید که حتما از دستورالعمل نوشته شده روی شامپو پیروی کنید و آن را به صورت دقیق انجام دهید. اگر پس از یک دوره درمان مشاهده کردید که شپش موی سر شما به طور کامل از بین نرفته است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شامپو ضد شپش برای کودکان

 درمان شپش در کودک بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک دارد. دیگر عاملی که در درمان مؤثر است شدت این بیماری در کودک است.

شپش‌ها قابل درمان هستند. این درمان می‌تواند استفاده از کرمی دارویی یا شامپو برای موی سر کودک باشد. بسیاری از داروهای ضد شپش مو بدون نسخه در دسترس هستند. اگر داروهای بدون نسخه نتوانست شپش موی کودک را برطرف کند، پزشک کودک داروهای دیگری تجویز می‌کند.

با پزشک کودک حتما صحبت کنید تا بهترین شامپو را برای کودک پیشنهاد دهد. هرگز از دو روش درمانی به طور همزمان استفاده نکنید. اگر یک روش درمانی را برای کودک پیش گرفتید و نتیجه مطلوب به دست نیامد، از روش درمانی دیگری استفاده کنید یا از پزشک کودک راهنمایی بگیرید.

شامپو ضد شپش برای کودکان

چه داروهایی برای درمان شپش سر وجود دارد؟

بسیاری از داروهایی که برای درمان شپش موی سر وجود دارند بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند. هر کدام از داروهای بدون نسخه ضد شپش مو که توسط سازمان ‌FDA آمریکا نیز به تایید رسیده‌اند، حاوی موادی هستند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

در مقابل یک سری داروهایی نیز وجود دارند که با نسخه ارائه می‌شوند که این داروها نیز به تایید سازمان FDA آمریکا رسیده‌اند. برای استفاده از این داروها حتما باید به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید. در ادامه هر دو مدل دارو را شرح می‌دهیم.

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

ترکیب پیرِترین‌ها با پیپِرونیل بوتوکسید:

پیرِترین‌ها به طور طبیعی از عصاره پیرِتروئید گل داوودی به وجود می‌آیند. پیرِترین‌ها را می‌توان به صورت مستقیم استفاده کرد؛ چرا که ایمن و مؤثر هستند. البته ذکر این نکته الزامیست که پیرِترین‌ها تنها شپش‌های زنده را می‌کشند و نمی‌توانند رشک‌ها را از بین ببرند.

استفاده از این نوع دارو برای افرادی که به گل داوودی حساسیت و آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود. هم‌چنین این دارو برای کودکان ۲ سال و بالاتر استفاده می‌شود.

لوسیون پِرمِترین ۱ درصد:

پِرمِترین، پیرِتروئید مصنوعی است که مشابه همان پیرِترین‌های طبیعی عمل می‌کند. لوسیون پِرمِترین ۱ درصد توسط FDA آمریکا تایید شده است و برای درمان شپش موی سر به کار می‌رود. پِرمِترین‌ها نیز به طور مستقیم استفاده می‌شوند و ایمن و مؤثر هستند.

این دارو نیز همانند پیرِترین شپش‌های زنده را از بین می‌برد. این دارو پس از چند روز شروع به کشتن رشک‌های جدید می‌کند. استفاده از این دارو برای نوزادان ۲ ماهه و بالاتر بلامانع است.

درمان دارویی شپش سر

داروهای تجویزی برای درمان شپش

لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد:

لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد دارویی است که از سوی سازمان FDA آمریکا تایید شده است و برای درمان شپش موی سر روشی ایمن و مؤثر است. این دارو شپش‌ها را می‌کشد، اما تخم شپش را از بین نمی‌برد. این دارو اغلب برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر به کار برده می‌شود. ولی استفاده از آن برای افراد بالاتر از ۶۰ سال توصیه نشده است. این دارو می‌تواند کمی سوزش روی پوست ایجاد کند.

لوسیون ایوِرمِکتین ۰/۵ درصد:

این دارو نیز توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است. استفاده از این دارو برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر مشکلی ندارد. این دارو تخم شپش را نمی‌کشد، اما از رشد تخم‌های جدید جلوگیری می‌کند. استفاده از این دارو برای افرادی که موهای خشک دارند، بدون شانه زدن رشک‌ها نیز موثر واقع می‌شود. برای درمان مجدد شپش مو با استفاده از این دارو حتما باید با پزشک متخصص صحبت کرد و مشورت گرفت.

لوسیون مالاتیون ۰/۵ درصد:

مالاتیون حاوی ماده آلی دارای فسفات است. فرمول مالاتیون در ایالات متحده آمریکا تایید شده و استفاده از آن به صورت مستقیم ایمن و موثر است. مالاتیون شپش‌های زنده را از بین می‌برد و تا حدودی نیز تخم‌های شپش را نابود می‌کند.

اسپینوزاد ۰/۹ درصد:

اسپینوزاد از باکتری‌های خاک به وجود آمده‌ است. این دارو در سال ۲۰۱۱ توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است. این دارو هم شپش‌های زنده را از بین می‌برد و هم تخم شپش را. اغلب دوره درمان با این دارو به دوره دوم نیازی ندارد. زمانی که از این دارو استفاده می‌کنید نیازی به شانه زدن رشک‌ها نیز ندارید. این دارو برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر قابل استفاده است.

هشدار برای استفاده از شامپوی لیندان ۱ درصد

اگر هیچ‌کدام از داروهای تجویزی ذکر شده در بالا تاثیرگذار نبود، برای مرحله دوم می‌توانید از شامپوی لیندان ۱ درصد استفاده کنید. لیندان یک ماده اُرگانوکلراید است.

شامپوی ضد شپش لیندان

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) دیگر این شامپو را برای از بین بردن شپش موی سر پیشنهاد نمی‌کند. اگرچه این شامپو توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است، اما باز هم تنها برای مرحله دوم درمان پیشنهاد می‌شود.

استفاده بیش از حد، استفاده نادرست و بلعیدن شامپوی لیندان ۱ درصد به صورت تصادفی می‌تواند برای مغز و سایر  بخش‌های سیستم عصبی سمی باشد. این شامپو تنها برای افرادی تجویز می‌شود که داروهای ذکر شده قبلی برای آن‌ها موثر نبوده است.

استفاده از شامپوی لیندان ۱ درصد برای چه افرادی ممنوع است؟

استفاده از این شامپو برای نوزادان نارس، افرادی که ایدز دارند، کسانی که سابقه تشنج دارند، خانم‌های باردار و شیرده، افرادی که پوست بسیار حساسی دارند یا در محلی که شامپو استفاده می‌شود دارای زخم هستند، نوزادان، کودکان، افراد مسن و افرادی که کمتر از ۵۰ کیلوگرم وزن دارند اکیدا ممنوع است.

موارد منع مصرف و احتیاط داروهای ضد شپش

حساسیت به شامپوی ضد شپش

در استفاده از داروها و شامپوهای ضد شپش موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 1. از داروی ضد شپش خود بیش از حد معمول استفاده نکنید، مگر آن که توسط پزشک متخصص به شما توصیه شود. داروهایی که برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند حکم حشره‌کش را دارند و نباید بیش از حد از آن استفاده شود یا به صورت نادرست استفاده شود.
 2. تمامی داروها و شامپوهای ذکر شده در این مقاله نباید وارد چشم شما شوند. اگر این اتفاق افتاد فورا چشم‌های خود را بشویید.
 3. هیچ‌گاه یک روش درمانی را ۲ الی ۳ مرتبه استفاده نکنید. اگر یک روش درمانی اثر مطلوبی نگذاشته ممکن است به این دلیل باشد که یا از روشی نامناسب از دارو استفاده کردید یا موی شما نسبت به این نوع دارو مقاومت نشان می‌دهد. همیشه سعی کنید در این موارد از پزشک متخصص توصیه‌های لازم را دریافت کنید؛ ممکن است پزشک شما روش درمانی جایگزین بهتری را پیشنهاد دهد.
 4. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که در هنگام استفاده از داروها و شامپوهای ضد شپش بهتر است موهای خود را در سینک بشویید به جای آن که زیر دوش این کار را انجام دهید. با انجام این کار پوست بدن خود را کمتر در معرض این داروها و شامپوها قرار می‌دهید. برای شستن موهایتان نیز بهتر است از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید تا جذب به حداقل ممکن برسد.

منابع:

cdc

stoppestinfo

stanfordchildrens

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «معرفی داروها و شامپوی ضد شپش»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

11 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام خانواده ام چند هفته ای است ک خارش سر دارند و متوجه شدیم که شپش است برای از بین رفتن سریع چه باید کرد

  • شامپو لیندان از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند
   پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید
   وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 2. با سلام تو ر و خدا یک دار وی خ وب برای شپش سر بگید قوی باشه موهای دخترم خیلی بلنده 🙏🙏🙏🙏🙏

  • سلام شامپو ليندان خودتون و كل خونوادتون مصرف كنن هفته بعد هم تكرارش كنيد
   با اسپري درمين وسايلي كه به موتون ميخوره ضد عفوني كنيد

 3. سلام
  من یک ماه پیش دچار شپش سر شده بودم
  الان یک هفته هست که دوباره دچار این مشکل
  شدم دفعه قبل از سرکه اسفاده کردم و درمان شد
  دکتر نرفتم موهامم کوتاه کردم
  چیکار کنم که این مشکل کاملا حل بشه و دیگه دچار این مشکل نشم

  • سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه نمایید و طبق بروشور روی آن عمل کنید
   پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 4. سلام خسته نباشید یک ماهی یا دوماهی یکبار دچار بیماری شپش سر میشوم شامپو لیندان مصرف کردم و درمان های خانگی هیچکدام جواب نداد چکار کنم؟

  • سلام تمام افراد خانواده بايد درمان شوند
   و كل خونتون با اسپري درمين ضد عفوني كنيد
   درمان هم به اين صورته كه يك نولت امروز استفاده ميكنيد يك نوبت هفته بعد

 5. سلام من ۴۰ روزه درگیر خارش سر و گردن و شونه هام شدم
  روش های خانگی زیادی رو امتحان کردم ولی جواب نداده
  دکترنرفتم هنوز
  خارش شدید دارم
  از سرکه ، سدر وماست،سس مایونز هم استفاده کردم و تاثیری نداشته
  دوستان مشاور طب سنتی گفتن گرمای زیاد کبد هست و کلی خنکی بران تجویز کردن
  ولی همچنان مشکل ب قوت خودش باقی مونده
  توروخدا نجاتم بدین خارش سرم عذاب آوره

  • سلام شامپو كتوكونازول و سلنيوم استفاده كنيد
   كپسول فلوكونازول ١٥٠ ميلي گرم هر سه روز بكي تا سه روز بخوريد

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

دیدگاه ها اخیر