مجله پزشکی دکتر دکتر

معرفی داروها و شامپوی ضد شپش

22 تیر 1399

253

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌‌های پوست، مو و زیبایی
معرفی داروها و شامپوی ضد شپش

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

انتخاب بهترین داروها و شامپوی ضد شپش برای درمان شپش موی سر یکی از دغدغه‌های افراد و به ویژه والدینی است که کودکشان به این بیماری مبتلا شده است. در این مقاله سعی کرده‌ایم بهترین روش درمان شپش موی سر با استفاده از داروها و شامپوی ضد شپش را به شما معرفی کنیم.

بهترین شامپو ضد شپش چیست؟

اگر بخواهید بدانید که کدام روش برای از بین بردن شپش موی سر مؤثرتر و قابل اطمینان‌تر است، باید گفت که استفاده از شامپوهای ضد شپش بهترین گزینه است.

شامپوهای ضد شپش توسط دانشمندان و پزشکان تایید شده‌اند و حتی عقیده دارند که از برخی روش‌های طبیعی بهتر عمل می‌کنند. ممکن است برخی روش‌های طبیعی برای از بین بردن شپش موی سر عوارض جانبی نیز داشته باشند.

بسیاری از افراد نیز عقیده دارند که درمان‌های طبیعی برای از بین بردن شپش موی سر تاثیر بیشتری دارد. ما سعی می‌کنیم تمامی روش‌های ممکن را برای از بین بردن شپش موی سر در این مقاله ارائه دهیم. در آخر انتخاب با شماست که از کدام روش استفاده کنید.

شانه ضد شپش چیست؟

چگونه از شامپوی ضد شپش مو استفاده کنیم؟

استفاده از شامپوی ضد شپش باید همراه با شانه کردن مو با شانه‌ای دندانه‌ریز باشد؛ در این صورت تمامی شپش‌هایی که خون را می‌مکند از بین خواهند رفت. شامپوی ضد شپش لاروها را از بین می‌برد و با شانه کردن می‌توانید رشک‌ها را از بین ببرید.

ممکن است تاثیر داروهای مختلف برای از بین بردن شپش موی سر متفاوت باشد و برخی ضعیف‌تر یا قوی‌تر عمل کنند. حتی ممکن است مجبور باشید تا ۱۰ روز از شامپو استفاده کنید تا شپش موی سر شما از بین برود.

توجه داشته باشید که حتما از دستورالعمل نوشته شده روی شامپو پیروی کنید و آن را به صورت دقیق انجام دهید. اگر پس از یک دوره درمان مشاهده کردید که شپش موی سر شما به طور کامل از بین نرفته است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شامپو ضد شپش برای کودکان

 درمان شپش در کودک بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک دارد. دیگر عاملی که در درمان مؤثر است شدت این بیماری در کودک است.

شپش‌ها قابل درمان هستند. این درمان می‌تواند استفاده از کرمی دارویی یا شامپو برای موی سر کودک باشد. بسیاری از داروهای ضد شپش مو بدون نسخه در دسترس هستند. اگر داروهای بدون نسخه نتوانست شپش موی کودک را برطرف کند، پزشک کودک داروهای دیگری تجویز می‌کند.

با پزشک کودک حتما صحبت کنید تا بهترین شامپو را برای کودک پیشنهاد دهد. هرگز از دو روش درمانی به طور همزمان استفاده نکنید. اگر یک روش درمانی را برای کودک پیش گرفتید و نتیجه مطلوب به دست نیامد، از روش درمانی دیگری استفاده کنید یا از پزشک کودک راهنمایی بگیرید.

شامپو ضد شپش برای کودکان

چه داروهایی برای درمان شپش سر وجود دارد؟

بسیاری از داروهایی که برای درمان شپش موی سر وجود دارند بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند. هر کدام از داروهای بدون نسخه ضد شپش مو که توسط سازمان ‌FDA آمریکا نیز به تایید رسیده‌اند، حاوی موادی هستند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

در مقابل یک سری داروهایی نیز وجود دارند که با نسخه ارائه می‌شوند که این داروها نیز به تایید سازمان FDA آمریکا رسیده‌اند. برای استفاده از این داروها حتما باید به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید. در ادامه هر دو مدل دارو را شرح می‌دهیم.

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

ترکیب پیرِترین‌ها با پیپِرونیل بوتوکسید:

پیرِترین‌ها به طور طبیعی از عصاره پیرِتروئید گل داوودی به وجود می‌آیند. پیرِترین‌ها را می‌توان به صورت مستقیم استفاده کرد؛ چرا که ایمن و مؤثر هستند. البته ذکر این نکته الزامیست که پیرِترین‌ها تنها شپش‌های زنده را می‌کشند و نمی‌توانند رشک‌ها را از بین ببرند.

استفاده از این نوع دارو برای افرادی که به گل داوودی حساسیت و آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود. هم‌چنین این دارو برای کودکان ۲ سال و بالاتر استفاده می‌شود.

لوسیون پِرمِترین ۱ درصد:

پِرمِترین، پیرِتروئید مصنوعی است که مشابه همان پیرِترین‌های طبیعی عمل می‌کند. لوسیون پِرمِترین ۱ درصد توسط FDA آمریکا تایید شده است و برای درمان شپش موی سر به کار می‌رود. پِرمِترین‌ها نیز به طور مستقیم استفاده می‌شوند و ایمن و مؤثر هستند.

این دارو نیز همانند پیرِترین شپش‌های زنده را از بین می‌برد. این دارو پس از چند روز شروع به کشتن رشک‌های جدید می‌کند. استفاده از این دارو برای نوزادان ۲ ماهه و بالاتر بلامانع است.

درمان دارویی شپش سر

داروهای تجویزی برای درمان شپش

لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد:

لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد دارویی است که از سوی سازمان FDA آمریکا تایید شده است و برای درمان شپش موی سر روشی ایمن و مؤثر است. این دارو شپش‌ها را می‌کشد، اما تخم شپش را از بین نمی‌برد. این دارو اغلب برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر به کار برده می‌شود. ولی استفاده از آن برای افراد بالاتر از ۶۰ سال توصیه نشده است. این دارو می‌تواند کمی سوزش روی پوست ایجاد کند.

لوسیون ایوِرمِکتین ۰/۵ درصد:

این دارو نیز توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است. استفاده از این دارو برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر مشکلی ندارد. این دارو تخم شپش را نمی‌کشد، اما از رشد تخم‌های جدید جلوگیری می‌کند. استفاده از این دارو برای افرادی که موهای خشک دارند، بدون شانه زدن رشک‌ها نیز موثر واقع می‌شود. برای درمان مجدد شپش مو با استفاده از این دارو حتما باید با پزشک متخصص صحبت کرد و مشورت گرفت.

لوسیون مالاتیون ۰/۵ درصد:

مالاتیون حاوی ماده آلی دارای فسفات است. فرمول مالاتیون در ایالات متحده آمریکا تایید شده و استفاده از آن به صورت مستقیم ایمن و موثر است. مالاتیون شپش‌های زنده را از بین می‌برد و تا حدودی نیز تخم‌های شپش را نابود می‌کند.

اسپینوزاد ۰/۹ درصد:

اسپینوزاد از باکتری‌های خاک به وجود آمده‌ است. این دارو در سال ۲۰۱۱ توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است. این دارو هم شپش‌های زنده را از بین می‌برد و هم تخم شپش را. اغلب دوره درمان با این دارو به دوره دوم نیازی ندارد. زمانی که از این دارو استفاده می‌کنید نیازی به شانه زدن رشک‌ها نیز ندارید. این دارو برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر قابل استفاده است.

هشدار برای استفاده از شامپوی لیندان ۱ درصد

اگر هیچ‌کدام از داروهای تجویزی ذکر شده در بالا تاثیرگذار نبود، برای مرحله دوم می‌توانید از شامپوی لیندان ۱ درصد استفاده کنید. لیندان یک ماده اُرگانوکلراید است.

شامپوی ضد شپش لیندان

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) دیگر این شامپو را برای از بین بردن شپش موی سر پیشنهاد نمی‌کند. اگرچه این شامپو توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است، اما باز هم تنها برای مرحله دوم درمان پیشنهاد می‌شود.

استفاده بیش از حد، استفاده نادرست و بلعیدن شامپوی لیندان ۱ درصد به صورت تصادفی می‌تواند برای مغز و سایر  بخش‌های سیستم عصبی سمی باشد. این شامپو تنها برای افرادی تجویز می‌شود که داروهای ذکر شده قبلی برای آن‌ها موثر نبوده است.

استفاده از شامپوی لیندان ۱ درصد برای چه افرادی ممنوع است؟

استفاده از این شامپو برای نوزادان نارس، افرادی که ایدز دارند، کسانی که سابقه تشنج دارند، خانم‌های باردار و شیرده، افرادی که پوست بسیار حساسی دارند یا در محلی که شامپو استفاده می‌شود دارای زخم هستند، نوزادان، کودکان، افراد مسن و افرادی که کمتر از ۵۰ کیلوگرم وزن دارند اکیدا ممنوع است.

موارد منع مصرف و احتیاط داروهای ضد شپش

حساسیت به شامپوی ضد شپش

در استفاده از داروها و شامپوهای ضد شپش موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 1. از داروی ضد شپش خود بیش از حد معمول استفاده نکنید، مگر آن که توسط پزشک متخصص به شما توصیه شود. داروهایی که برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند حکم حشره‌کش را دارند و نباید بیش از حد از آن استفاده شود یا به صورت نادرست استفاده شود.
 2. تمامی داروها و شامپوهای ذکر شده در این مقاله نباید وارد چشم شما شوند. اگر این اتفاق افتاد فورا چشم‌های خود را بشویید.
 3. هیچ‌گاه یک روش درمانی را ۲ الی ۳ مرتبه استفاده نکنید. اگر یک روش درمانی اثر مطلوبی نگذاشته ممکن است به این دلیل باشد که یا از روشی نامناسب از دارو استفاده کردید یا موی شما نسبت به این نوع دارو مقاومت نشان می‌دهد. همیشه سعی کنید در این موارد از پزشک متخصص توصیه‌های لازم را دریافت کنید؛ ممکن است پزشک شما روش درمانی جایگزین بهتری را پیشنهاد دهد.
 4. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که در هنگام استفاده از داروها و شامپوهای ضد شپش بهتر است موهای خود را در سینک بشویید به جای آن که زیر دوش این کار را انجام دهید. با انجام این کار پوست بدن خود را کمتر در معرض این داروها و شامپوها قرار می‌دهید. برای شستن موهایتان نیز بهتر است از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید تا جذب به حداقل ممکن برسد.

منابع:

cdc

stoppestinfo

stanfordchildrens

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «معرفی داروها و شامپوی ضد شپش»

253 پاسخ به “معرفی داروها و شامپوی ضد شپش”

 1. م گفت:

  سلام من مدتیه فهمیدم سرم شپش داره هم تخم هاش و هم خودش لطفا شامپویی بگین که کاملا ریشه کن شه و دیگه تو سرم نباشه و اینکه میخواستم بپرسم شامپوی لیندان یک درصد چجوریه بزنم میره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام امشب بزنيد ، ١٥ دقيقه روي سرتون بمونه
   هفته بعد هم تكرارش كنيد

  • ناشناس گفت:

   سلام من چند ساله پشت سر هم دچار شپش سر میشم بااینکه رعایت میکنم دلیلش چیه ؟؟

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام شامپو پريمترين بزنيد
    هفته بعد هم تكرارش كنيد

 2. نیلا گفت:

  سلام دخترم ۱ سال و نیم هست رشک تو موهاش هست حتما شپش گرفته به نظرتون با شامپو حل میشه یا دکتر ببریم ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد
   سطوح هم با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 3. مریم گفت:

  سلام،شپش و رشکای سرم زیادن یه محلول بهم پیشنهاد بدین که نیازی به تکرار درمان نداشته باشه
  یک هفته دیگه عقده
  محلول اسپینوزاد خوبه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد
   تمام سطوح هم با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 4. پریسا گفت:

  سلام خسته نباشید من سرم خیلی میخاره امروز متوجه شدم که شپش داره موهام چیکار باید بکنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد ، هفته بعد هم تكرارش كنيد

  • علیرضا گفت:

   سلام خسته نباشید
   من خواهرم سرش خیلی درگیر شپش شده
   چند وقته شپش داره از شامپوهم استفاده کرده اما فایده نداشته
   الان من هم آلوده شدم خواهر کوچک ترم هم آلوده شده
   ب نظرتون چیکار کنیم؟؟

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد لطفا

 5. ناشناس گفت:

  آیا شامپو پرمترین شپش وتخم شپش را ازبین میبرد

 6. فاطمه فرهمند یان گفت:

  من دخترم 10 سالشه شپش گرفته شامپو استفاده کردم اما نرفت

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين استفاده كند هفته بعد هم تكرارش كند

 7. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم که برای از بین بردن شپش سر کودک 6 ساله چه باید کرد. 5ماه هستش که از شامپور های مختلف استفاده می‌کنیم. ولی دو هفته تمیز می‌شود و پس از دو هفته بر می‌گرده. ممنون میشم یکم زود تر جواب بدید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد
   تمام دانه ها بايد جدا شوند
   هفته بعد هم تكرار كنيد

 8. زهرا گفت:

  سلام من ۲ ماه خارش سر داشتم این چند روزه‌ به خانه‌ بهداشت‌ رفتم گفت‌ شپش دادی حالا رفتم شامپوی‌ لیندالایس‌ گرفتم نمیدونم خوبه یا نه میشه یه راه‌ نمایی‌ کنید که‌ اگه این شامپو‌ بده برم یکی دیگه بگیرم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   خوبه
   به فاصله ۱۰ روز استفاده کنید

 9. سارا گفت:

  سلام. من موهام مدت زیادیه بشدت شوره داره وجدیدن رشک هم توموهام پیدا کردم.توروخداراهنمایم کنید.که باید چیکارکنم .منون

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام، محلول دایلیس یا شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
   شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید

 10. ناشناس گفت:

  سلام من دوتادختردارم ونزدیک چندساله که درگیرباشپش هستیم ومدتی پاک میشه وبازهم برمیگرده هرکاری کردم تموم شه لطفابگیدچکارکنیم دیگه نیادتوی سربچه هام وتموم شه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين استفاده كنيد( كل اعضا خانواده) هفته بعد هم تكرار كنيد

 11. بی نام گفت:

  سلام خسته نباشید من ۳ ماهی میشه از اقوام شپش گرفتم هروقتم حموم میرم داروی ضد شپش میزنم یه مدت تمیز میشه بعد یک یا دوهفته دوباره بر میگرده میشه بگین چه شامپویی استفاده کنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   چه شامپویی زدین؟
   بقیه اعضای خانوادتون هم باید چک شن و درمان شن
   لباس ها، ملحفه ها کامل شسته شه
   خونه با اسپری درمین ، ضدعفونی کنید

 12. ناشناس گفت:

  سلام عزیزم دخترم هفت سالشه احساس میکنم شپش داره ولی از علایمش فقط خارش داره باید از چه شامپویی استفاده کنم و راه درمان چی هست .البته احساس میکنم از کسی گرفته.چون اون فرد قبلاً شپش داشت.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين براش بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد

   • مرتضی گفت:

    سلام دختر من 4سالشه هم شپش داره هم‌رشک سرش مرتب خارش میده میشه راهنمایی بفرمایید از چه شامپویی استفاده کنیم بهتر جواب میگیرم

 13. دنیا گفت:

  سلام من سوال داشتم ،میخاستم بپرسم ک برای کشتن تخم شپش باید چکارکرد و از چ شامپویی استفاده کرد؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين ، هفته بعد هم بايد تكرارش كنيد

 14. رضایی گفت:

  سلام خسته نباشید من و مادرم با هم شپش گرفتیم اول لیندان ابی مصرف کردین و هفته دیگه دوباره استفاده کردیم ، متاسفانه تاثیر نداشت، بعد لیندان یک درصد قرمز مصرف کردیم همش نابود شد، چند وقت بعد یکی از اقوام اومد متوجه شدیم سر اونم هست و دوباره شپش گرفتیم خود شپش رو ندیدیم فقط تخم ها هستن چیکار کنیم؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام دوباره درمانو تكرار كنيد و تمام تخمهاي شپش را جدا كنيد

 15. مهسا گفت:

  سلام من ب مدت دو هفتس ک سرم افتضاح شده باید ازچ شامپویی استفاده کنم سرمم زخم داره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   شپش یا رشک داره سرش یا فقط خارش؟

 16. اعظم گفت:

  من تازه دیشب متوجه شدم یکی از اقوام شپش داشته و من هم پیش ایشون بودم الان خیلی نگران هستم باید چی کار کنم و این مریضی خیلی پیشرفته بود چون عکسش رو برام فرستاده ۲۴ ساعت هم گذشته.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد

 17. ثنا گفت:

  سلام منو مامانمو خواهر شپش داریم هر محلولی می‌زنیم اسپری شامپو محلول اسپری لباس و… ولی باز هم در سرمون رشکک و شپش کوچک هستش لطفا راه حل بگید
  ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو لين ان بزنيد
   هفته بعد هم تكرارش كنيد
   همه وسايل خونتونم با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 18. مهتاب گفت:

  سلام خانم دکتر من هر سال زمستان سرم شپش میگیره
  لطفاا ی شامپویی بگین که ریشه‌کن کنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو ليندان استفاده كنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 19. حسن گفت:

  راه حل مشکلات جلو گیری ازشپش مو سر چیست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تمرارش كنيد

 20. Ysm گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من الان ۲۰سالمه وموهامم خیلی بلنده الان مدتیه دچار به شپش سر شدم همه راه های خانگی وداروها روامتحان کردم اما الان بازم دیدم شپش داره روسرم راه میره چیکار کنم هروز هم حمام میرم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 21. معصومه گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید من وبچه هام الان یک ساله درگیر شپش شدیم هرکاری میکنیم ریشه کن نمیشن میشه لطف کنید راهنمایم کنید تا از تخم شپش ها به راحتی خلاص بشیم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام تمام افراد خونواده شامپو پريمترين بزنيد
   هفته بعد هم تكرارش كنيد

 22. سمیرا گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه . ببخشید من الان حدود ۳ ماه هست که شپش دارم و از شامپو ضد شپش هم استفاده کردم اما نتیجه نداد و هنوز هم شپش دارم . میخواستم بهم کمک کنین از چه شامپویی استفاده کنم که به طور کامل شپش ها بمیرن

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   محلول دایلیس یا نیولایس بزنین

   • M گفت:

    سلام خانم دکتر من و خواهرم نزدیک دوسال که شپش گرفتیم در طی سال هر چند وقت یک بار رشک میکنه مجدد از سرکه سیب با نمک ،چند مدل شامپو گرفتیم زدیم ولی تاثیری نکرده لطفا یه راه کار بدید که کلا ریشه کن بشند
    ممنونم

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام،
     محلول دایلیس یا محلول نولایس از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
     همه خانواده و کسایی که باهاشون رفت و آند دارین باید بررسی و درمان شن
     شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
     تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید، وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
     تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 23. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشی من بچهام کلا شپش کردن هر کاری میکنم فایده ای نداره چیکار باید بکنم؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين براشون بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد
   خودتونم بايد بزنيد

 24. سعیده گفت:

  سلام متوجه رشک در موهای دخترم شدم ۹ سالشه اولین در ۵ سالگی از طریق مهد گرفت ولی الان که مدرسه بستست و جایی نمیریم نمیدونم چه طور گرفته من با اتو مو موهاش رو کاملا کشیدم اما برای شامپو از پریمترین استفاده کنم یا چیز دیگه ۵ سالگیش چون خیلی زیاد بودن شپشا و رشکهاش موهاش رو کاملا کوتاه کردیم شامپو پریمترین خیلی تاثیری نداشت الان نمیدونم چه شامپویی بزنم بهتره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   محلول دایلیس یا نیولایس بزنین

 25. donya.t گفت:

  سلام.ببخشید من امروز دستمو بردم پشت گوشم یهو دیدم یه شپش اومد تو دستم موهامم بلنده.ولی اصلا علائم شپش رو نداشتم مثل خارش میشه بگین چکار کنم تروخدا

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام، محلول دایلیس یا محلول نولایس از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
   شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید، وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

 26. سارا گفت:

  سلام من نه ماهه که خودم و دخترم درگیر شپش هستیم چند بارم شامپو های مختلفرو استفاده کردم ولی افاقه نکرد خیلی از این موضوع ناراحتم مخصوصا دخترم میشه بگید چیکارباید بکنم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   لام، محلول دایلیس یا محلول نولایس از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
   شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید، وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

   • زارعی گفت:

    سلام میگم من دخترم سرش شپش زدهرکاری میکنم خوب نمیشه چندروزدیگه عروسیش هست زا

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام، محلول دایلیس یا محلول نولایس از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
     شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
     تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید، وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
     تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهی

 27. رها گفت:

  سلام‌من‌‌۵‌ماهه‌که‌درگیر‌شپش‌هستم‌می‌شه‌بگین‌ترو‌خدا🙏🙏

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد
   هفته بعد هم تكرار كني
   با شانه فلزي تمامي تخم هاي شپش بايد جدا شود

   • مبینا گفت:

    سلام من خواهرم اول شپش گرفت و به من و مادرم هم انتفال داد سرمون خیلی میخواره و بدنمون هم همینطور یه شامپو معرفی میکنید

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام،
     محلول دایلیس یا محلول نولایس یا شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
     شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
     تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید، وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
     تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

    • ناشناس گفت:

     سلام خانومدکتر بچه ام خیلی رشک وشپش داردباید چه شامپوی استفاده کنم

     • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

      سلام شامپو پريمترين براش استفاده كنيد
      هفته بعد هم تكرار كنيد براش

   • زارعی گفت:

    سلام میگم من دخترم سرش شپش زدهرکاری میکنم خوب نمیشه چندروزدیگه عروسیش هست

    • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

     سلام شامپو پريمترين استفاده كنه هفته بعد هم تكرارش كنه

 28. ماریا گفت:

  سلام من تازه شپش گرفتم ازبس میخاره سرم زخم شده حالا بدنمم میخارن خیلی بدم میاد توروخدا ی داروی خوبی بگین ک تو کرمان باشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد
   هفته بعد هم تكرار كنيد

 29. فاطمه‌ محمدزاده گفت:

  سلام خسته نباشید من 15 سالمه مو هایم بلند هست رشک و شپش دارم از شامپوی لیندا الایس 1درصد استفاده کردم ولی هنوز بهتره نشود چه کار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد تمام تخم هاي زنده خارج شن
   هفته بعد هم بايد درمان را تكرار كنيد

 30. ستاره گفت:

  سلام من چند ماه شد سر شپش زد رشک یا همون تخم شپش هم زده چی بزنم که از بین بره موهام تا پیش کمرم هست دوست ندارم کوتاه کنم خودم ۱۵ سالمه ممنون میشم کمکم کنید

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   لام، محلول دایلیس یا محلول نولایس از داروخانه تهیه کنید و دو بار به فاصه یک هفته کل اعضای خانواده مصرف کنند،
   شب تا صبح موها را به روغن زیتون یا سس مایونز آغشته و با کلاه حمام بپوشانید و پس از حمام کردن سر را با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنید سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید
   تمام منزل را با اسپری درمین اسپری کنید، وسایل شخصی مثل بالش ملافه پتو و لباس های تان را بشویید و در آفتاب خشک کنید
   تمام وسایلی که قادر به شستشوی آنها نیستید را در کیسه زباله در بسته به مدت دو هفته قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد به متخصص قلب مراجعه كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله احتمالش هست لطفا تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر سردرد عصبي بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر عفونت ادراري بررسي شيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد سونوگرافي رحم بديد و برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت ح...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد اين آزمايشات را بديد Cbc.diff esr crp و برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام چون تحربك كننده پوست هست بهتره نخورند...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد و در صورت عدم بهبود برای معاینه کا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام شامپو پريمترين بزنين هفته بعد هم تكرارش كنيد...