مجله پزشکی دکتر دکتر

معرفی داروها و شامپوی ضد شپش

22 تیر 1399

322

پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌‌های پوست، مو و زیبایی
معرفی داروها و شامپوی ضد شپش

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

انتخاب بهترین داروها و شامپوی ضد شپش برای درمان شپش موی سر یکی از دغدغه‌های افراد و به ویژه والدینی است که کودکشان به این بیماری مبتلا شده است. در این مقاله سعی کرده‌ایم بهترین روش درمان شپش موی سر با استفاده از داروها و شامپوی ضد شپش را به شما معرفی کنیم.

بهترین شامپو ضد شپش چیست؟

اگر بخواهید بدانید که کدام روش برای از بین بردن شپش موی سر مؤثرتر و قابل اطمینان‌تر است، باید گفت که استفاده از شامپوهای ضد شپش بهترین گزینه است.

شامپوهای ضد شپش توسط دانشمندان و پزشکان تایید شده‌اند و حتی عقیده دارند که از برخی روش‌های طبیعی بهتر عمل می‌کنند. ممکن است برخی روش‌های طبیعی برای از بین بردن شپش موی سر عوارض جانبی نیز داشته باشند.

بسیاری از افراد نیز عقیده دارند که درمان‌های طبیعی برای از بین بردن شپش موی سر تاثیر بیشتری دارد. ما سعی می‌کنیم تمامی روش‌های ممکن را برای از بین بردن شپش موی سر در این مقاله ارائه دهیم. در آخر انتخاب با شماست که از کدام روش استفاده کنید.

شانه ضد شپش چیست؟

چگونه از شامپوی ضد شپش مو استفاده کنیم؟

استفاده از شامپوی ضد شپش باید همراه با شانه کردن مو با شانه‌ای دندانه‌ریز باشد؛ در این صورت تمامی شپش‌هایی که خون را می‌مکند از بین خواهند رفت. شامپوی ضد شپش لاروها را از بین می‌برد و با شانه کردن می‌توانید رشک‌ها را از بین ببرید.

ممکن است تاثیر داروهای مختلف برای از بین بردن شپش موی سر متفاوت باشد و برخی ضعیف‌تر یا قوی‌تر عمل کنند. حتی ممکن است مجبور باشید تا ۱۰ روز از شامپو استفاده کنید تا شپش موی سر شما از بین برود.

توجه داشته باشید که حتما از دستورالعمل نوشته شده روی شامپو پیروی کنید و آن را به صورت دقیق انجام دهید. اگر پس از یک دوره درمان مشاهده کردید که شپش موی سر شما به طور کامل از بین نرفته است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

شامپو ضد شپش برای کودکان

 درمان شپش در کودک بستگی به علائم، سن و سلامت عمومی کودک دارد. دیگر عاملی که در درمان مؤثر است شدت این بیماری در کودک است.

شپش‌ها قابل درمان هستند. این درمان می‌تواند استفاده از کرمی دارویی یا شامپو برای موی سر کودک باشد. بسیاری از داروهای ضد شپش مو بدون نسخه در دسترس هستند. اگر داروهای بدون نسخه نتوانست شپش موی کودک را برطرف کند، پزشک کودک داروهای دیگری تجویز می‌کند.

با پزشک کودک حتما صحبت کنید تا بهترین شامپو را برای کودک پیشنهاد دهد. هرگز از دو روش درمانی به طور همزمان استفاده نکنید. اگر یک روش درمانی را برای کودک پیش گرفتید و نتیجه مطلوب به دست نیامد، از روش درمانی دیگری استفاده کنید یا از پزشک کودک راهنمایی بگیرید.

شامپو ضد شپش برای کودکان

چه داروهایی برای درمان شپش سر وجود دارد؟

بسیاری از داروهایی که برای درمان شپش موی سر وجود دارند بدون نیاز به نسخه در داروخانه‌ها در دسترس هستند. هر کدام از داروهای بدون نسخه ضد شپش مو که توسط سازمان ‌FDA آمریکا نیز به تایید رسیده‌اند، حاوی موادی هستند که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

در مقابل یک سری داروهایی نیز وجود دارند که با نسخه ارائه می‌شوند که این داروها نیز به تایید سازمان FDA آمریکا رسیده‌اند. برای استفاده از این داروها حتما باید به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید. در ادامه هر دو مدل دارو را شرح می‌دهیم.

داروهای بدون نسخه برای درمان شپش موی سر

ترکیب پیرِترین‌ها با پیپِرونیل بوتوکسید:

پیرِترین‌ها به طور طبیعی از عصاره پیرِتروئید گل داوودی به وجود می‌آیند. پیرِترین‌ها را می‌توان به صورت مستقیم استفاده کرد؛ چرا که ایمن و مؤثر هستند. البته ذکر این نکته الزامیست که پیرِترین‌ها تنها شپش‌های زنده را می‌کشند و نمی‌توانند رشک‌ها را از بین ببرند.

استفاده از این نوع دارو برای افرادی که به گل داوودی حساسیت و آلرژی دارند، توصیه نمی‌شود. هم‌چنین این دارو برای کودکان ۲ سال و بالاتر استفاده می‌شود.

لوسیون پِرمِترین ۱ درصد:

پِرمِترین، پیرِتروئید مصنوعی است که مشابه همان پیرِترین‌های طبیعی عمل می‌کند. لوسیون پِرمِترین ۱ درصد توسط FDA آمریکا تایید شده است و برای درمان شپش موی سر به کار می‌رود. پِرمِترین‌ها نیز به طور مستقیم استفاده می‌شوند و ایمن و مؤثر هستند.

این دارو نیز همانند پیرِترین شپش‌های زنده را از بین می‌برد. این دارو پس از چند روز شروع به کشتن رشک‌های جدید می‌کند. استفاده از این دارو برای نوزادان ۲ ماهه و بالاتر بلامانع است.

درمان دارویی شپش سر

داروهای تجویزی برای درمان شپش

لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد:

لوسیون الکل بنزیل ۵ درصد دارویی است که از سوی سازمان FDA آمریکا تایید شده است و برای درمان شپش موی سر روشی ایمن و مؤثر است. این دارو شپش‌ها را می‌کشد، اما تخم شپش را از بین نمی‌برد. این دارو اغلب برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر به کار برده می‌شود. ولی استفاده از آن برای افراد بالاتر از ۶۰ سال توصیه نشده است. این دارو می‌تواند کمی سوزش روی پوست ایجاد کند.

لوسیون ایوِرمِکتین ۰/۵ درصد:

این دارو نیز توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است. استفاده از این دارو برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر مشکلی ندارد. این دارو تخم شپش را نمی‌کشد، اما از رشد تخم‌های جدید جلوگیری می‌کند. استفاده از این دارو برای افرادی که موهای خشک دارند، بدون شانه زدن رشک‌ها نیز موثر واقع می‌شود. برای درمان مجدد شپش مو با استفاده از این دارو حتما باید با پزشک متخصص صحبت کرد و مشورت گرفت.

لوسیون مالاتیون ۰/۵ درصد:

مالاتیون حاوی ماده آلی دارای فسفات است. فرمول مالاتیون در ایالات متحده آمریکا تایید شده و استفاده از آن به صورت مستقیم ایمن و موثر است. مالاتیون شپش‌های زنده را از بین می‌برد و تا حدودی نیز تخم‌های شپش را نابود می‌کند.

اسپینوزاد ۰/۹ درصد:

اسپینوزاد از باکتری‌های خاک به وجود آمده‌ است. این دارو در سال ۲۰۱۱ توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است. این دارو هم شپش‌های زنده را از بین می‌برد و هم تخم شپش را. اغلب دوره درمان با این دارو به دوره دوم نیازی ندارد. زمانی که از این دارو استفاده می‌کنید نیازی به شانه زدن رشک‌ها نیز ندارید. این دارو برای نوزادان ۶ ماهه و بزرگتر قابل استفاده است.

هشدار برای استفاده از شامپوی لیندان ۱ درصد

اگر هیچ‌کدام از داروهای تجویزی ذکر شده در بالا تاثیرگذار نبود، برای مرحله دوم می‌توانید از شامپوی لیندان ۱ درصد استفاده کنید. لیندان یک ماده اُرگانوکلراید است.

شامپوی ضد شپش لیندان

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) دیگر این شامپو را برای از بین بردن شپش موی سر پیشنهاد نمی‌کند. اگرچه این شامپو توسط سازمان FDA آمریکا تایید شده است، اما باز هم تنها برای مرحله دوم درمان پیشنهاد می‌شود.

استفاده بیش از حد، استفاده نادرست و بلعیدن شامپوی لیندان ۱ درصد به صورت تصادفی می‌تواند برای مغز و سایر  بخش‌های سیستم عصبی سمی باشد. این شامپو تنها برای افرادی تجویز می‌شود که داروهای ذکر شده قبلی برای آن‌ها موثر نبوده است.

استفاده از شامپوی لیندان ۱ درصد برای چه افرادی ممنوع است؟

استفاده از این شامپو برای نوزادان نارس، افرادی که ایدز دارند، کسانی که سابقه تشنج دارند، خانم‌های باردار و شیرده، افرادی که پوست بسیار حساسی دارند یا در محلی که شامپو استفاده می‌شود دارای زخم هستند، نوزادان، کودکان، افراد مسن و افرادی که کمتر از ۵۰ کیلوگرم وزن دارند اکیدا ممنوع است.

موارد منع مصرف و احتیاط داروهای ضد شپش

حساسیت به شامپوی ضد شپش

در استفاده از داروها و شامپوهای ضد شپش موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 1. از داروی ضد شپش خود بیش از حد معمول استفاده نکنید، مگر آن که توسط پزشک متخصص به شما توصیه شود. داروهایی که برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند حکم حشره‌کش را دارند و نباید بیش از حد از آن استفاده شود یا به صورت نادرست استفاده شود.
 2. تمامی داروها و شامپوهای ذکر شده در این مقاله نباید وارد چشم شما شوند. اگر این اتفاق افتاد فورا چشم‌های خود را بشویید.
 3. هیچ‌گاه یک روش درمانی را ۲ الی ۳ مرتبه استفاده نکنید. اگر یک روش درمانی اثر مطلوبی نگذاشته ممکن است به این دلیل باشد که یا از روشی نامناسب از دارو استفاده کردید یا موی شما نسبت به این نوع دارو مقاومت نشان می‌دهد. همیشه سعی کنید در این موارد از پزشک متخصص توصیه‌های لازم را دریافت کنید؛ ممکن است پزشک شما روش درمانی جایگزین بهتری را پیشنهاد دهد.
 4. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می‌کند که در هنگام استفاده از داروها و شامپوهای ضد شپش بهتر است موهای خود را در سینک بشویید به جای آن که زیر دوش این کار را انجام دهید. با انجام این کار پوست بدن خود را کمتر در معرض این داروها و شامپوها قرار می‌دهید. برای شستن موهایتان نیز بهتر است از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید تا جذب به حداقل ممکن برسد.

منابع:

cdc

stoppestinfo

stanfordchildrens

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «معرفی داروها و شامپوی ضد شپش»

322 پاسخ به “معرفی داروها و شامپوی ضد شپش”

 1. روژان گفت:

  سلام من ده سالمه دوهفته شپش دارم هر کاری میکنم‌نمیره چه شامپویی اگه یبار بزنم شپش هام از بین میره چون سرم هم خیلی میخوره میخوام با ۱ بار استفاده از بین برن

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   محلول نئولایس طبق بروشور

 2. ناشناس گفت:

  سلام دخترم ۸سالش شپش داره می تونم ازشامپوی لیندان براش استفاده کنم عوارض نداره

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره پريمترين بزنيد

 3. امیر گفت:

  برای از بین بردن شپش در کودکان 6 ساله بهترین راهکار چی هستش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 4. ناشناس گفت:

  سلام من بیست سالمه تازه ب شپش مبتلا شدم میخاستم ببینم چ شامپویی و باید استفاده کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 5. Sahar گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و تقریبا یک ماهی میشه ک درگیر بیماری شپش شدم شامپو زدم ولی نرفت سرم رشک داره چطور رشک هارو از بین ببرم ؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزميد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 6. M گفت:

  سلام من ۶ ساله که درگیر شپشم همه روش های خانگی و شامپو هم استفاده کردم چیکار کنم که کامل خوب بشه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تمرار كنيد

 7. گندم گفت:

  سلام من امروز فهمیدم شپش دارم سرکه زدیم ولی هحوز یکم مونده باید چکار کنیم؟!۱۶سالم هست.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 8. کوثر گفت:

  سلام من الان نزدیک یه ساله شپش دارم تمیز میشه ولی بعد یک یا دوهفته دیگه بازم شروع میشه من باید چی کار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از منبع آلودگي دور باشيد
   شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد

 9. ستایش گفت:

  سلام امروز من شپش گرفتم برای درمان سریعش چیکار کنم ۱۱ سالمم هست

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد

 10. ناشناس گفت:

  سلام برای درمان شپش به داروخانه مراجعه کردم شامپوی سلکو2/5درصد بهم دادن ایا برای درمان موثر هست؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   خیر
   این شامپو ضد شوره می باشد

 11. ALI گفت:

  شلام من الان یک ساله که درگیر شپشم اما هر کاری میکنم نمیره میشه یه راه درست و خوب به من بگید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه کرده و طبق دستور روی آن عمل کنید سپس هفته ی بعد مجددا از شامپو استفاده نمایید
   پس از حمام کردن روزی سه بار با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه میکنید سر را کاملاً شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید ،این کار را در حیاط انجام داده و یا پس از اتمام کار محیط را جارو برقی بکشید
   و تمام وسایل شخصی اعم از بالش ملافه پتو تمام لباس ها را شسته و در آفتاب خشک کنید همه وسایلی که قادر به شستشوی آن نیستید در کیسه زباله در بسته قرار داده به مدت دو هفته خارج نکنید
   تمام قسمت های خانه و حتی زیر فرش ها را جاروبرقی بکشید
   از اسپری درمین میتوانید جهت ضدعفونی کردن وسایل استفاده کنید

 12. معصی گفت:

  سلام شامپو اسپینوساد برای از بین بردن شپش موثره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره شامپو پريمترين بزنبد هفته بعد هم تكرارش كنيد

 13. محنا گفت:

  سلام دختر پنج ساله دارم که الان یک سال شپش داره که از داروخانه ها شامپو ضد شپش میخرم و براش استفاده کردم اما همش یک ماه تاثیر داره بعد دوباره مجددا تکرار میشه

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه کرده و طبق دستور روی آن عمل کنید سپس هفته ی بعد مجددا از شامپو استفاده نمایید
   پس از حمام کردن روزی سه بار با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه میکنید سر را کاملاً شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید ،این کار را در حیاط انجام داده و یا پس از اتمام کار محیط را جارو برقی بکشید
   و تمام وسایل شخصی اعم از بالش ملافه پتو تمام لباس ها را شسته و در آفتاب خشک کنید همه وسایلی که قادر به شستشوی آن نیستید در کیسه زباله در بسته قرار داده به مدت دو هفته خارج نکنید
   تمام قسمت های خانه و حتی زیر فرش ها را جاروبرقی بکشید
   از اسپری درمین میتوانید جهت ضدعفونی کردن وسایل استفاده کنید

 14. بهارامینی گفت:

  سلام من دو تا دختر دارم به سن ۸و۲ ساله والان حدود ۳ یا ۴ ماهه که دچار شپش مو شدیم من از تمام روش های خانگی استفاده کردم مثل سرکه و سس مایونز و آب اسپند ولی تاثیری نداشتن بعد از دارو خانه شامپوی پریمترین گرفتم زدم یه هفته بعد هم استفاده کردم تمیز شد من خودم هم رشک های سر بچه ها رو کشیدم و تمیز کردم کلا بعد دو روز بعد شپش رو تو سربچه ها دیدم از سر دختر ۲ سالم چند بار حشره ی شپش رو پیدا کردم یا بار هم از روغن استفاده کردم لباس ها و رخت خواب هاشون رو با حرارت بالا جوشاندم و الان خسته شدم لطفا ی داروی موثرتری معرفی کنید

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه کرده و طبق دستور روی آن عمل کنید سپس هفته ی بعد مجددا از شامپو استفاده نمایید
   پس از حمام کردن روزی سه بار با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه میکنید سر را کاملاً شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید ،این کار را در حیاط انجام داده و یا پس از اتمام کار محیط را جارو برقی بکشید
   و تمام وسایل شخصی اعم از بالش ملافه پتو تمام لباس ها را شسته و در آفتاب خشک کنید همه وسایلی که قادر به شستشوی آن نیستید در کیسه زباله در بسته قرار داده به مدت دو هفته خارج نکنید
   تمام قسمت های خانه و حتی زیر فرش ها را جاروبرقی بکشید
   از اسپری درمین میتوانید جهت ضدعفونی کردن وسایل استفاده کنید

 15. ساحل گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و شپش دارم دقیقا ۵ سالی هست با این مشکل درگیرم دو بار یه شامپویی بود اسمش رو نمیدونم زدم اما فقط چند روز خوب بود باز شروع شد واقعا کلافه شدم هم خجالت میکشم پیش دوستام شالم رو دربیارم هم مدام سرم خارش داره و امروز میرم حموم یک ساعت بعد دوباره سرم میخاره و مجبورم هر دو روز برم🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد و هفته بعد هم تكرارش كنيد

 16. خوشبخت گفت:

  باسلام وقتتون بخیر مادیشب متوجه شدیم همه خانواده اعم از مادربزرگ، دختران وداماد و نوه ۹ساله و۱ساله دچار شپش و رشک در ساقه موها شدیم مادرم از لیندان ۲مرتبه استفاده کردن ولی هنوز تخم ها وجود دارند و نوه ۹ساله هم ۲مرحله از پرمترین استفاده کردن ولی مجددا رشک در موهای ایشون مشاهده میشود.الان نمی‌دونیم بقیه اعضا چکار کنیم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   غیر از کودک یک ساله بقیه از لیندان استفاده نمایید
   برای از بین رفتن رشک ها باید با شانه فلزی مخصوص شپش پس از حمام کردن روزی چندبار سر را شانه کنید

 17. 💫 گفت:

  سلام چطوری میتونم از بین ببرم شپش سر را

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شامپو لیندان از داروخانه تهیه کرده و طبق دستور روی آن عمل کنید سپس هفته ی بعد مجددا از شامپو استفاده نمایید
   پس از حمام کردن روزی سه بار با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه میکنید سر را کاملاً شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید ،این کار را در حیاط انجام داده و یا پس از اتمام کار محیط را جارو برقی بکشید
   و تمام وسایل شخصی اعم از بالش ملافه پتو تمام لباس ها را شسته و در آفتاب خشک کنید همه وسایلی که قادر به شستشوی آن نیستید در کیسه زباله در بسته قرار داده به مدت دو هفته خارج نکنید
   تمام قسمت های خانه و حتی زیر فرش ها را جاروبرقی بکشید
   از اسپری درمین میتوانید جهت ضدعفونی کردن وسایل استفاده کنید

 18. ناشناس گفت:

  سلام زهرا هستم دخترم ۳ سالش است چند روز میشه شپش سر پیدا کرده چی کار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام شامپو پريمترين بزنيد هفته بعد هم تكرار كنيد

 19. ناشناس گفت:

  سلام من 19سالمه ازهردارویی استفاده کردم ولی رشکاتموم بشونیسن

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد رو بالشي و سطوحي كه با موهاتون در تماس هستن را هم با اسپري درمين ضد عفوني كنيد

 20. محدثه گفت:

  سلاممم من تقریبا 2 ساله که شپش میگیرم و خوب میشم ودوباره بعد دوماه شپش میگیرم نمیدونم واقعا چیکار کنم از همه شامپو هایی که بگید استفاده کرردم ولی هیچ تاثیری نداشت خواهش میگنم ازتون ی محلول یا شامپو قوی معرفی کنید تا از شرشون خلاص شمم البته لازم به زکره که پرمترین استفادع کردم تاثیری نداشت

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   شامپو دای لیس از داروخانه تهیه کرده و طبق دستور روی آن عمل کنید سپس هفته ی بعد مجددا از شامپو استفاده نمایید
   پس از حمام کردن روزی سه بار با شانه فلزی مخصوص شپش که از داروخانه تهیه میکنید سر را کاملاً شانه کرده و سعی کنید تمام تخم های شپش را از سر خارج کنید ،این کار را در حیاط انجام داده و یا پس از اتمام کار محیط را جارو برقی بکشید
   و تمام وسایل شخصی اعم از بالش ملافه پتو تمام لباس ها را شسته و در آفتاب خشک کنید همه وسایلی که قادر به شستشوی آن نیستید در کیسه زباله در بسته قرار داده به مدت دو هفته خارج نکنید
   تمام قسمت های خانه و حتی زیر فرش ها را جاروبرقی بکشید
   از اسپری درمین میتوانید جهت ضدعفونی کردن وسایل استفاده کنید

 21. فرشته گفت:

  سلام من الان پنج روزه موهای خودموبچم شپش زده پرمترین زدیمموهای پسرم تمیزشد ولی موهای خودم فایده نداشته هنوزم هست چیکارکنیم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   از شامپو لیندان استفاده کنید
   برای از بین رفتن رشک ها باید با شانه فلزی مخصوص شپش پس از حمام کردن روزی چندبار سر را شانه کنید

 22. نگین گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و وقتی متوجه شپش توی سرم شدم شامپو لیندان استفاده کردم الان فقط بعد از چند بار شانه زدن و کوتاه کردن موهام هنوز رشک توی سرم هست میخواستم بدونم شامپو روی رشک ها هم تاثیر گذاشته یا اگر همینطور باقی بمونن دوباره برمیگردن؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   برای از بین بردن تخم شپش باید مرتب سررا با شانه فلزی مخصوص شپش شانه کنیدتاتمام تخم ها خارج شوند
   درصورت باقی ماندن تخم های بارور،شپش مجددا از ان خارج شده و تخم ریزی می کند

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه tsh نرمال فعلا خیر...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید عکس مچ دست بگیرین برای بررسی صفحه رشد...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید فشارخونتون بررسی شه عدد hb, plt هم درآزمایش مشخص شه...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه ۸ سالته باید از نظر بلوغ زودرس و رشد قد بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

خواهش میکنم🌸🌸...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید بررسی شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نه موردی نیست...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام با توجه به موارد ذکر شده، بهتر است به صورت حضوری به متخصص مغز و اعص...