۱۵ روش درمان خانگی شپش سر؛ فوری و موثر

درمان خانگی شپش سر
اشتراک گذاری 669 نظر

شپش سر حشره ریز قهوه‌ای یا خاکستری رنگی است که معمولا لای تارهای مو و نزدیک به پوست سر پنهان می‌شود و از خون کف سر تغذیه می‌کند. ابتلا به شپش سر ناخوشایند است و باعث ایجاد مشکلات جسمانی و حتی روانی مختلفی می‌شود. اما ازطرفی درمان شپش سر هم کار سختی نیست و حتی می‌توان آن را با اتکا به روش‌های خانگی درمان کرد؛ هرچند که پیشنهاد می‌کنیم تا انتخاب اولتان برای درمان مراجعه به دکتر پوست و مو باشد.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر با ما همراه باشید تا بدانید که درمان خانگی شپش سر چیست و راه‌های از بین بردن شپش سر در خانه را بشناسید.

راه‌های درمان‌ خانگی شپش سر که باید بدانید!

برای درمان قطعی شپش سر باید به دکتر پوست و مو مراجعه کنید اما همچنین می‌توانید با علم به این‌که شپش سر چیست، از روش‌های درمان خانگی شپش سر را امتحان کنید. روش‌های درمان خانگی شپش سر برای موهای بلند و افرادی که تمایلی به استفاده از دارو ندارند، توصیه می‌شود.

همچنین معمولا کسانی که تمایل به استفاده از مواد شیمیایی ندارند، از راه‌های مختلف درمان خانگی شپش سر استفاده می‌کنند. در ادامه، 15 راه خانگی مطمئن برای از بین بردن شپش را معرفی خواهیم کرد. 

1. روغن‌های گیاهی برای رفع شپش سر

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که درمان خانگی شپش موی سر با استفاده از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی طبیعی می‌تواند اثر سمی روی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها داشته باشد، این ترکیبات شامل:

 • روغن بادیان کوهی (Anise oil
 • روغن درخت کانانگا (Ylang ylang oil)
 • نرولیدول (Nerolidol)، ترکیبی شیمیایی که در بسیاری از روغن‌های گیاهی وجود دارد.

درمان شپش سر

2. سس مایونز برای از بین بردن شپش سر

بسیاری از مواد معمول موجود در خانه مثل سس مایونز برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند. در واقع این ماده رسیدن هوا به شپش موی سر را غیرممکن کرده و به این ترتیب باعث کشته شدن آن‌ها خواهد شد.

استفاده از این روش بسیار هم ساده است، کافیست آن را روی پوست سر بمالید و با کلاه حمام بپوشانید. پس از چند ساعت (مثلا یک شب) به حمام بروید و با شانه شپش‌ها را از سر خارج کنید. 

3. دِهیدراته کردن مو

یکی از روش‌های درمان خانگی شپش سر، دهیدراته یا خشک کردن موی سر است. از بین رفتن آب راهی برای از بین رفتن شپش‌های مو سر و تخم‌های آن‌ محسوب می‌شود. برای این کار می‌توان با کمک سشوار مخصوص و هوای گرم، مو و کف سر را دی هیدراته کرد. البته این سشوار با سشوارهای معمول که روزانه از آن استفاده می‌کنید، متفاوت است. بنابراین برای دی‌هیدراته کردن مو بهتر است به یک مرکز درمانی و بهداشتی مراجعه کنید.

این سشوار مخصوص هوایی خنک‌تر از سشوارهای معمولی را ایجاد می‌کند ولی در عوض شدت جریان هوای تولیدی آن بیش‌تر است. سشوار معمولی نباید به این منظور استفاده شود، زیرا خیلی داغ است و باعث سوختن پوست کف سر می‌شود. 

از بین بردن شپش موی سر

4. سرکه و نمک برای رفع شپش سر

ترکیب نمک و سرکه روی پوست سر یکی از درمان‌های خانگی شپش سر است. نمک شپش سر را دهیدراته می‌کند و در همان حال سرکه شپش‌های جدید را از بین می‌برد. هرچند که این کار برای درمان خانگی شپش سر بزرگسالان نیست ولی برای درمان شپش سر کودکان مناسب است. درمان شپش سر با سرکه می‌تواند چسبندگی شپش را به موی سر از بین ببرد.

بهترین روش برای استفاده از سرکه، اسپری کردن آن به موها سه دقیقه قبل از شانه کردن است. این ماده را به عنوان درمان خانگی شپش سر فوری می‌شناسند البته تحقیقاتی درخصوص اثربخشی این ماده برای از بین بردن شپش انجام نشده است.

درمان شپش در خانه

5. آب پیاز و درمان خانگی شپش سر

آب پیاز یکی از دیگر راه‌های درمان خانگی شپش سر است که اتفاقا مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. برای این کار مقداری آب پیاز تهیه کنید و بین 3 الی 4 ساعت آن را روی پوست سرتان قرار دهید. بعد از آن شپش‌های مرده را با شانه ضدشپش بیرون آورده و موهایتان را با شامپو بشویید. هر 3 روز یکبار این کار را تکرار کنید تا شپش‌ها کاملا از بین بروند.

درمان خانگی شپش موی سر

6. وازلین، قویترین داروی ضدشپش خانگی

وازلین یکی از روش‌های قطعی درمان خانگی شپش سر است. وازلین دارای خاصیت بازدارندگی است و اثر خفه‌کنندگی دارد.

برای استفاده از این روش، شب قبل از خواب یک‌ لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سر بمالید و بعد آن را با کلاه پلاستیکی یا حوله حمام بپوشانید. هنگام شستشو می‌توانید با کمک روغن بچه و شانه شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌‌ها را جدا کنید.

درمان شپش با وازلین

7. روغن اوکالیپتوس

استفاده از 15 تا 20 قطره روغن اوکالیپتوس و روغن زیتون می‌تواند یکی از موثرترین راه‌ها برای از بین بردن و درمان خانگی شپش سر باشد. این محلول را هنگام شب به سر خود یا کودکتان بمالید و بعد به کمک کلاه حمام سر را بپوشانید. هنگام صبح به کمک شانه ضدشپش، شپش‌های مرده را خارج کنید.

اکالیپتوس

8. درمان شپش سر با حنا

برای درمان خانگی شپش سر با حنا، روی سر خود حنا گذاشته و آن را با پلاستیک ببندید. پس از چهار ساعت پلاستیک را برداشته و موی خود را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند. 

9. روغن نارگیل برای رفع شپش مو

روغن نارگیل بهترین درمان برای پوست و موهای خشک و مخصوصا درمان خانگی شپش سر است. در سال 2010، براساس تحقیقاتی که محققان برزیلی انجام دادند دریافتند که روغن نارگیل خالص درمانی موثر برای از بین بردن شپش سر است. با آزمایشی مشخص شد که استفاده از روغن نارگیل روی مو به مدت 4 ساعت می‌تواند 80 درصد از شپش‌های سر را از بین ببرد.

رفع شپش سر

10. درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین و سرکه

مقداری جوش شیرین را به سرکه اضافه کنید و به کف سر بمالید؛ این راهکار یکی از بهرین روش‌ها برای درمان خانگی شپش سر است. هرچند که اگر بخواهید، می‌توانید آن را به نرم‌کننده مو هم اضافه کنید و موی خود را به آن آغشته کنید.

این کار باعث مسدود شدن مسیرهای تنفسی شپش‌ها می‌شود. بعد از آغشته کردن موی سر به این مخلوط، موهایتان را به چند قسمت تقسیم کرده و با یک شانه تمیز شپش‌ها و تخم‌ها را بیرون بیاورید.

11. درمان خانگی شپش سر با اسپند

اسپند گیاهی دارویی است که خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی دارد. این گیاه در طب سنتی ایران برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله شپش سر استفاده می‌شود. برای درمان شپش سر با اسپند، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مقداری اسپند را در آب جوش بریزید و بگذارید حدود 10 دقیقه بجوشد.
 • پس از خنک شدن، موهای خود را با این محلول بشویید.
 • سپس، موهای خود را با یک شانه مخصوص شپش شانه کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها از بین بروند.
 • این کار را دو بار در هفته انجام دهید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

همچنین، می‌توانید اسپند را به صورت پودر یا روغن نیز استفاده کنید. برای استفاده از اسپند به صورت پودر، می‌توانید مقداری اسپند را پودر و آن را با آب مخلوط کنید تا خمیر شود. سپس، این خمیر را روی موهای خود بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. پس از یک ساعت، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

برای استفاده از اسپند به صورت روغن، می‌توانید مقداری روغن اسپند را به پوست سر خود بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

درمان شپش سر با اسپند

12. درمان خانگی شپش سر با تاید

اگر همچنان تمایل ندارید تا برای درمان شپش سر از یک روش دارویی و پزشکی استفاده کنید، می‌توانید درمان خانگی شپش با تاید را امتحان کنید. برای این کار باید سه قاشق از تاید را داخل آب خیس کنید به حمام رفته بعد از آبکشی سر، تاید خیس شده را روی موهای خود ریخته و به‌خوبی کف سر خود را ماساژ دهید. این عمل را دوبار در هفته تکرار کنید.

13. روغن درخت چای و درمان شپش سر

روغن درخت چای از برگ‌های درخت چای Melaleuca alternifolia استخراج می‌شود. این روغن دارای خواص ضدعفونی کننده، ضدالتهابی و ضد قارچی است. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده، روغن درخت چای 100% در از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها موثر است.

برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • 10-15 قطره روغن درخت چای را با 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی موهای خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند.
 • موهای خود را با شامپو بشویید.

این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم های آنها کاملاً از بین بروند.

با این‌حال، توجه به این نکته مهم است که روغن درخت چای ممکن است برای برخی از افراد تحریک‌کننده باشد. قبل از استفاده از روغن درخت چای روی پوست سر خود، حتماً آن را روی یک قسمت کوچک از پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید.

نظافت شخصی و درمان شپش

14. بنزوئیل پراکسید برای درمان شپش سر

بنزوئیل پراکسید یک داروی ضدعفونی‌کننده است که برای درمان انواع عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. این دارو به عنوان یک درمان مؤثر برای شپش سر نیز شناخته شده است. بنزوئیل پراکسید با از بین بردن لایه چسبنده‌ای که تخم شپش را به مو می‌چسباند، می‌تواند به از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها کمک کند. این دارو همچنین می‌تواند به خفه کردن شپش‌ها کمک کند.

برای استفاده از بنزوئیل پراکسید برای درمان شپش سر، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • 2.5 درصد بنزوئیل پراکسید را از داروخانه تهیه کنید.
 • بنزوئیل پراکسید را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده کنید.
 • موهای خود را با شانه مخصوص شپش شانه کنید تا هر شپش یا تخم شپشی که باقی مانده است برداشته شود.
 • این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

البته استفاده از این ماده برای درمان خانگی شپش سر بچه‌ها توصیه نمی‌شود، چون ماده‌ای حساسیت‌زا است و ممکن است کودکان را دچار حساسیت‌های پوستی کند.

15. از بین بردن شپش سر با الکل

استفاده از الکل برای رفع شپش‌های سر، یک روش غیرکارآمد است. زیرا طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از الکل تنها 10 درصد شپش‌ها را از بین می‌برد. آنهم درصورتی که سر و موها کاملا در الکل غوطه‌ور باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از این روش برای درمان خانگی شپش سر استفاده نکنید.

اشتباهات رایج برای درمان شپش سر در خانه

در کنار روش‌های خانگی برای درمان شپش موی سر، برخی باورهای غلط نیز وجود دارد که ممکن است روند درمان و از بین بردن شپش‌ها را کندتر کند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

استفاده از نوشابه برای رفع شپش موی سر

درمان خانگی شپش سر با نوشابه یکی از روش‌های غلط برای درمان خانگی شپش سر است. راه‌های متفاوتی برای درمان خانگی شپش سر در طب سنتی وجود دارد، اما تاکنون هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از نوشابه برای درمان شپش سر وجود نداشته است. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از نوشابه ممکن است شپش‌ها را بدتر کند.

نوشابه حاوی قند است که می‌تواند شپش‌ها را تغذیه و به آنها کمک کند تا زنده بمانند. همچنین، نوشابه ممکن است لایه‌ای روی مو ایجاد کند که شانه کردن شپش‌ها را دشوارتر کند.

استفاده از سیب له شده

هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از سیب له شده برای درمان شپش سر وجود ندارد. سیب له شده نیز مثل نوشابه حاوی قند است و می‌تواند روند درمان شما را کند کرده و حتی موجب تغذیه بیشتر شپش‌ها شود.

تاثیر نظافت وسایل شخصی در درمان خانگی شپش سر

شپش موی سر یک روز هم نمی‌تواند بدون تغذیه از خون کف سر زنده بماند، از طرفی اگر تخم‌ها در نزدیکی کف سر قرار نداشته باشند، از درجه حرارت لازم برای به عمل آمدن محروم خواهند ماند. بنابراین شانس زنده ماندن شپش روی این وسایل بسیار کم است.

اما رعایت بهداشت و نظافت وسایل شخصی می‌تواند راه خوبی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های پوستی باشد، برای همین توصیه می‌کنیم تا حتما برای موفقیت چه در درمان خانگی شپش سر یا به روش پزشکی، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • شستن وسایل به کمک آب گرم؛ تشک و ملافه‌ها، وسایلی که حیوانات خانگی با آن‌ها تماس دارند و لباس‌ها را در آب گرم 54 درجه بشویید و با حرارت زیاد خشک کنید.
 • تمیز کردن وسایلی که با سر تماس دارند؛ تمیز کردن شانه‌ها، برس‌ها، گیره‌ها و تل‌های مو با آب و صابون را فراموش نکنید.
 • مهر و موم کردن وسایل در کیسه‌های پلاستیکی؛ موادی که امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد را به مدت 2 هفته در پلاستیک دربسته قرار دهید.
 • جارو کردن؛ فرش و روکش‌های مبل باید به دقت جارو شوند.

همچنین از اهمیت شانه کردن مو با شانه‌ای که دندانه‌های مناسب دارد، غافل نشوید. این کار می‌تواند نقش مهمی در جدا شدن شپش‌ها و تخم‌های آن از کف سر ایفا کند. هرچند که شانه کردن به تنهایی کافی نیست.

موها باید قبل از شانه زدن خیس شده و با ماده‌ نرم‌کننده‌ یا شامپو ضدشپش مناسب آغشته شوند. بعد از آن مو باید از کف سر تا انتهای ساقه با دقت شانه شود. هر سه الی 4 ساعت باید این کار تکرار شود. 

بعد از استفاده از شامپو ضد شپش، ریشه و ساقه مو کمی ضعیف و کم آب خواهند شد. از این رو به‌منظور تقویت مو نیاز است تا از محصولات مراقبت از مو استفاده کنید. برای خرید روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان شپش بدون هزینه و در خانه!

اگر مشکوک هستید که کودک با شپش موی سر آلوده شده یا خودتان به آن دچار شده‌اید، حتماً به دکتر پوست و مو مراجعه کنید. پزشک به صورت دقیق مو و کف سر را بررسی کرده و در صورت لزوم نمونه‌ حشرات را در زیر میکروسکوپ بررسی و درمان دقیق را شروع خواهد کرد. بااین‌حال روش‌های درمان خانگی شپش موی سر از گذشته توسط افراد مختلفی انجام شده و موثر بوده است.

اگر موارد گفته شده در این مطلب برای از بین بردن شپش سر موثر نبود، بهتر است که با دریافت نوبت آنلاین از پلتفرم نوبت‌دهی آنلاین دکتردکتر به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا درمان‌های دارویی و شیمیایی را شروع کنید.

در انتها از شما می‌خواهیم که اگر سابقه ابتلا به شپش سر را دارید و با روش‌های خانگی آن را درمان کرده‌اید، با ما و دگیر خوانندگان مجله دکتردکتر به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها:
محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
اشتراک گذاری

در جریان اینستاگرام دکتردکتر باشید...

محتواهای داغ سلامتی و زیبایی با تأیید پزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

669 دیدگاه در “۱۵ روش درمان خانگی شپش سر؛ فوری و موثر

 • Avatar

  سلام من تقریبا یک ماهه پیش گرفتم یه محلول از عطاری گرفتم ایروپیل خیلی خوب بود متاسفانه اطرافیان دارن هر پنجشنبه و جمعه جمع می شن دور هم دوباره منو دخترم گرفتیم تو روستا هم هستیم چکار کنیم دسترسی به شهر نداریم لطفا کمکم کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   تا وقتی که اطرافیان شما درمان نشن، شما در ریسک ابتلای مجدد قرار دارین

   پاسخ
 • Avatar

  سلام روزتون بخیر من چند وقت پیش موهام شپش گرفته بود از داروخانه یه محلولی گرفتم زدم ولی انگار خوب نشده چون دوباره توی موهام هستن

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   شامپو و یا محلول های ضد شپش اصولا بعد از یک هفته الی ۱۰ روز نیاز به تکرار دارند

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت بخیر
  ببخشین من موهام شپش و رشک داشت و یه شش هفت ماهی میشه که تمیز شدن ولی رشک های مرده چسبیده به موهام و نمیریزه.چیکار باید بکنم؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   با شانه مخصوص باید خارج شوند

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من نزدیک یه چهار ماهه شپش دارم واقعا نمیدونم چیکار کنم دیگه کلافه شدم شامپو دوبار زدم فایده نداره لطفا راه حلی بگید که توی خونه انجام بدم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چه شامپویی زدین؟
   سایر افراد خانواده بررسی شدن از نظر ابتلا به شپش؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر
  من و خواهرم حدود شیش ماهه که به شپش مبتلا شدیم و هر دو دانش آموز هستیم از سرکه استفاده کردیم ولی جواب نداد
  میشه راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز)

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من یه چند روزه متوجه شدم سرم شپش داره و راستش میترسم و اینکه درمانش با محلول دی لایه و نئولایس چقدر طول میکشه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   درمان حدود ۱۰ روز( ۲ بار مصرف به فاصله ۱۰ روز) اما باید محیط منزل پاکسازی شود و سایر اعًای خانواده هم از نظر شپش بررسی شوند

   پاسخ
 • Avatar

  من احساس میکنم گرفتم چون موهام می‌خواره
  کم ولی میترسم شپش باشه یک بار گرفتم رفت
  الان دوباره آمده سس مایونز بار پیش خوبم کرد اما
  شامپو بیشتر سس بزنم خوبه؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   جهت معاینه به مرکز بهداشت محل سکونتتون مراجعه کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر من شپش دارم و یه نوازد ۳ ماه هم داره مشکلی نیست از شامپو ضد شپش استفاده کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   جهت معاینه به متخصص پوست مراجعه کنید یا
   محلول دی لایس ۴٪؜ (طبق دستور بروشور ) انجام بدین

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر من نزدیک یه ماهه که شپش دارم ولی دیروز متوجه شدم موهام هم بلنده نمیخوام کوتاه کنم خیلی موهام رو بخاطر شپش کوتاه میکرده یه دارویی بدین که شپشام بره سمتم هم نیاد

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز) برای شما و همه اعضای خانواده که تخم شپش دارد
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

   پاسخ
   • Avatar

    سلام این اسپری درمین روی وسایل های منزل زده بشه عوارضی نداره اگر تماسی داشته باشیم یا بخوریم بهش دستمون یا صورتمون یا هرچی

   • مشاور سلامتی

    سلام
    قبل از تماس با چشم و دهان دست هارو بشویید
    در استفاده از وسایل زمان بدهید

 • Avatar

  سلام من هرسال شپش میگیرم فقط تو تابستان ها ولی تو پاییز و زمستان شپش نمیگیرم میشه راهنمایی کنید که دیگه شپش نگیرم خیلی چندشم میشه🙏🏻

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   یک روز درمیان استحمام کنین و هفته ای یکبار چک کنین
   در صورت بروز رشک از محلول دای لیس استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من تازه شپش گرفتم و اصلان نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز) برای شما و همه اعضای خانواده که تخم شپش دارد
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من جدیدا خیلی زود ب زود شپش میگیرم دیگ گریم در اومده حساس شدم نمیدونم جرا مثلا هر شش ماه یکبار میگیرم یا همین ۳/۴ ماه پیش دوتا افتاد زود میفهمم و درمانش میکنم ولی واقعا خسته شدم نمیدونم چرا هی شپش میگیرم با این ک خیلی رسیدگی میکنم ترو خدا ی راه حل بدین

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محیط منزل و رختخواب ها باید بررسی و ضدعفونی بشن
   سایر اعضای خانواده چک بشن
   ممکن است با کسانی رفت و آمد داشته باشین که شپش دارند

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون. من مثل همین مطلب رو خودم از یک حکیم طب شناس که تخصصی روی طب سنتی ایرانی اسلامی کار می‌کرد شنیدم.
  خیلی عالی بود متنتون. موفق باشید

  پاسخ
 • Avatar

  سلام خانوم دکتر من وقتی بچه بودم به شپش مبتلا شدم اما مادرم با استفاده از شامپو و روش های قدیمی (خودش با دست رشک ها و شپش هارو داخل آفتاب میگرفت)سرم رو تمیز کرد الان بعد از چند سال گرفتم دوباره خیلی بدجور ب طوری که روی موهام دیده میشن گاهی اوقات با شامپو هرچی شستم و هرچی مادرم تلاش کرده تمیز نشده بچه خواهرم دوسالشه ازم گرفته مجبور شدن سرش رو ماشین کنن ترو خدا ی راهکار بهم بدین خسته شدم ……

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   محلول دایلیس یا محلول نولایس طبق بروشور به موها بزنید
   به مدت ۲ ساعت موها را با روغن زیتون یا نارگیل آغشته کنید و با شانه مخصوص خوب شانه کنید
   محیط را با اسپری درمین ضدعفونی کنید
   رختخواب و لباس و ملحفه شستشو و ضدعفونی بشن

   پاسخ
 • Avatar

  سلام یک راهنمای درباره شپش کنی دوتا دختردارم که شپش گرفتن هرکاری می کنم تمام نمیشه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چه اقداماتی تا حالا انجام دادین؟

   پاسخ
   • Avatar

    سلام من ۱۲ سالثت و ۲ ماهه شپش دارم سرکه نمک
    صدر حنا
    شتمپومخصوص شپش هم استفادتکردم ولی هیچ فایدتای نداشت مدرسه ای هستم میشه لطفا یک چیزی پیشنتددبدید که کلا ار بین بره هم تخمش هم خودش ممنون

   • مشاور سلامتی

    سلام
    محلول دای لیس طبق بروشور استفاده شود

 • Avatar

  سلام عزیزان
  من به عنوان یه مادر دختر ۶ ساله بهتون میگم که هر روشی رو امتحان کردم ولی نه به صورت جدی اصلا نمیدونستم شپش چیه و چجوریه تا اینکه دیدم دخترم درگیرش شده هر راهی رو همتحان کروم ولی چن تا نکته رو فهمیدم
  ۱-اینکه صبح اول وقت که از خواب بیدار شدینمو ها رو با سرعت زیاد شونه کنین چون جریان خون موقع خواب کمه اونا هم خوابالو ان و به شدت میریزن
  ۲-تخم شپشارو از موهای کسی که درگیره جدا کرده و پاکسازی کنین تا اگه شپشی هم باقی مونده به روشهایز که گفته شده از بین برن
  ۳-نکته اخر اینکه به صورت جدی این کارارو ادامه بدین تا شاهد ریشه کن شدن این موجودات موذی بشین

  پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر
  ببخشید من از روش وازلین استفاده کردم حالا وازلین ها از سرم بیرون نمیاد سرم چرب شده
  خواهش میکنم یه راه کار بدین خواهش میکنم خواهش

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از شامپو زیاد استفاده کنید عزیز
   و ۲ الی ۳ بار بشویید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام
  من موهام بلنده وحدودیکی دوماه هست که شپش گرفتم چند بارهم دارم شامپوشپش وگازوعیل وبنزین استفاده میکنم یک مدت رفتن اما حالابازامدن راهکارخانگی داریدیاشامپوخیلی خوب بخدااگه درمان بشه براتون دعای خیرمیکنم من موهام باهزارویک بدبختی رشد کردن حالاهم شپش زدن

  پاسخ
  • Avatar

   دقیقا منم همینطوری شدم😪تازه دو سه روزه شپش گرفتم
   به زور چن سال موهامو بلن کردم که دختر همسایمون اینقد منو بغل کرد و کلشو چسبوند کلم و منم شپشو تو موهاش دیدم و هی گفتم برو اونور گرمه😐
   نرفت و اینقد چسبید بهم آخر بهم شپش داد🙄
   موهامم خیلی بلنده و کلی روغن زیتون زدم،موهامو با آب جوش شستم
   خدا کنه بره😭😭😭

   پاسخ
   • مشاور سلامتی

    سلام
    محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز

  • مشاور سلامتی

   سلام
   بنزین و گازوییل خطرناکه و اصلا استفاده نکنید
   از محلول نیولایس طبق بروشور استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام بچم ۶ سالشه سرش پر از شپش دو سه بار محلول سفارش دادم فایده نداره واقعا دیگه خسته شدم ۲ ساله
  این شپش هز بین نمیره سرش خیلی الوده سر خودمم دو سه تا افتاده 🤕اطفا بگید چکار کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از چه محلولی استفاده کردین؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من چهار ساله ک شپش دارم هر کاری می کنم خوب نمیشه از هر دوایی استفاده می کنم خوب نمی شه بلکه زیاد تر هم میشه چیکار کنم ترو خدا بگید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز) برای شما و همه اعضای خانواده که تخم شپش دارد
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من موهام تازه شپش افتاده موهام تاروی شونه هام است چی باید استفاده کنم که خوب بشه و نیازی به کوتاه کردن نباشه

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محلول نیولایس یا دای لیس بگیرین و طبق بروشور مصرف کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر.دخترم کلاس دوم ابتدایی هستش موهاش به شپش آلوده شدشامپوشپش استفاده کردم ولی بازم نرفت .چه کنم که تمیزبشه موهاشم بلنده

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   به مدت ۲ ساعت موها را با وازلین آغشته کنید و با شانه مخصوص خوب شانه کنید
   از محلول دای لیس طبق بروشور استفاده کنید
   محیط را با اسپری درمین ضدعفونی کنید
   رختخواب و لباس و ملحفه شستشو و ضدعفونی بشن

   پاسخ
 • Avatar

  سلام وقت به خیر بچه های من از مدرسه گرفتن بعد حدود دو ماه خوب شدن ولی خودم سه ماه شد هنوز تخم هست تو این سه ماه زنده رو ندیدم ولی دکتر دید گفت تخم شپش همه کار کردم از خانگی تا سه بار زدن شامپو پرمترین…چکار کنم؟

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   موهاتون رو حدود ۲ ساعت با وازلین یا روغن زیتون آغشته کنید و با شانه دندانه ریز مخصوص خوب شانه کنید
   رختخواب و لباس و ملحفه شستشو و ضدعفونی بشن
   از محلول نیولایس طبق بروشور استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من مدت چند ماهی هست که موهام شپش زده خیلی بلند بودن مجبور بودم کوتا کنم ولی با وجود اینکه کوتا کردم بازم شپش ها از بین نرفتن از شامپو و راهکارهای خانگی هم استفاده کردم ولی نتیجه نداشت میشه لطفاً راهنمایی کنید

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از محلول نولایس طبق بروشور استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام خانم دکتر من کلاس پنجم هستم مو هام شپش زده تازه بلند شد بود پسرونه کردم میشه یه داروی بهم بگید استاده کنم مادرم سرش می خواره می‌ترسه داسه باشه
  لطفا برام یه دارو بگید که خوب بشه ودیگه سمتم نیاد

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیزم
   محلول ضد شپش نولایس خوبه، طبق دستور بروشور هم شما و هم مادرتون استفاده کنید

   پاسخ
 • Avatar

  سلام دخترای من ۲بار شپش گرفتن دفعا اول تموم شد وپاک باز دوباره گرفتن هر روشی که گفتن استفاده کردم خوب نشدن دختر کوچیکم فقط خود شپش تو سرش هست تخمش نیست اونارو از سرش جدا میکنم تمیز میکنم بازم دوباره میگیره نمیدونم چیکار کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   از چه شامپوهایی استفاده کردین؟

   پاسخ
 • Avatar

  صلام من الان شپش و تخمش دارم هرچی استفاده میکنم درست نمیشه تورو خدا بهم بگید چجوری شپش و تخمش از بین ببرم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   چه شامپوهایی استفاده کردین؟ همه اعضای خانواده بررسی و درمان شدن؟

   پاسخ
 • Avatar

  سلام من کلاس پنجم بودم سرم شپش کرد بعد الان ک کلاس هشتمم دوباره شپش کرده ولی از دفعه قبل کمتر هست موهامم تازه بلند شده نمیخام موهامو بزنم از چه دارویی استفاده کنم سرکه سیب و روغن چای رو امتحان کردم شپشا رفت فقط رشک مونده

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام عزیز
   محلول دای لیس بگیر و طبق بروشور استفاده کن
   موهاتو به روغن نازگیل یا زیتون آغشته کن و ۲الی ۳ ساعت با کلاه پلاستیکی بپوشون و بعدش با شونه مخصوص شپش شونه کن

   پاسخ
   • Avatar

    سلام .با روغن زیتون خوبه یا وازلین دست ساز .من مشکوک هستم چیکار کنم پیشگیری کنم؟؟

   • مشاور سلامتی

    سلام
    محلول دای لیس بزنین

 • Avatar

  من خیلی از شپش میترسم هیچ وقت نگرفتم وسواس شدید پیدا کرم دوتا پسرام از دستم دیوانه شدن تو رو خدا کمک کنید چکار کنم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   ترس نداره عزیز، درصورت ابتلا هم درمان داره

   پاسخ
   • Avatar

    سلام خانم دکتر دختر من از اسفند تا الان شپش داره خودم و دوتا پسرام هم گرفتیم هر چی استفاده کردم فایده نداره شامپو از داروخانه گرفتم شامپو عطاری .اسپند.سرکه .سس .حنا همه چی امتحان کردم ولی اصلا خوب نمیشه ب تازگی هم موهای خودم هم دخترمو کوتاه کردم ولی بازم با شونه مخصوص شانه زدم چنتا شپش بالغ بود لطفا بگین چکار کنم

 • Avatar

  سلام من موقعه مدرسه ها شپش گرفتم و درمانش کردم الان باز ب سرم زده انقد زیادن نمیشه گرفت هم شپش هم تخمشون نمیدونم‌چیکار‌کنم الکل زدم نزدیک ۱۰ تا افتاد
  توی سرم زخمه انقد الکل زدم موهام سوخته نمیخوام موهامم کوتاه کنم سس زدم بنزین نفت هرچه ک میگن انقد سم شپش استفاده کردم هیچ تاثیری واسم نداشت خاهش میکنم یه راه بگین که واسه همیشه از بین برن دیگه سمتم نیان دکتر متخصص هم‌رفتم یه دارو نوشت مثل پوماد بود ۱۰۰ هزار تومان دادم ۱ هفته پیش ولی اونم تاسیری‌نداشت نمیدونم چیه مادرم میگه دیگه الرژی بهش پیدا کردی ولی اگه اینجوری باشه نمیخوام خواهشن یه راهی بگین ممنونتون میشم

  پاسخ
  • مشاور سلامتی

   سلام
   محیط را با اسپری درمین ضدعفونی کنید
   محلول دایلیس یا محلول نولایس طبق بروشور به موها بزنید
   به مدت ۲ ساعت موها را با وازلین آغشته کنید و با شانه مخصوص خوب شانه کنید

   پاسخ