15 روش درمان خانگی شپش سر؛ فوری و موثر

شپش سر حشره ریز قهوه‌ای یا خاکستری رنگی است که معمولا لای تارهای مو و نزدیک به پوست سر پنهان می‌شود و از خون کف سر تغذیه می‌کند. ابتلا به شپش سر ناخوشایند است و باعث ایجاد مشکلات جسمانی و حتی روانی مختلفی می‌شود. اما ازطرفی درمان شپش سر هم کار سختی نیست و حتی می‌توان آن را با اتکا به روش‌های خانگی درمان کرد؛ هرچند که پیشنهاد می‌کنیم تا انتخاب اولتان برای درمان مراجعه به دکتر پوست و مو باشد.

در ادامه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر با ما همراه باشید تا بدانید که درمان خانگی شپش سر چیست و راه‌های از بین بردن شپش سر در خانه را بشناسید. مطالعه این مطلب، 6 دقیقه زمان نیاز دارد. 

اگر سوالی در این رابطه دارید، می‌توانید در انتهای همین صفحه و در بخش نظرات بنویسید تا کارشناس سلامتی دکتردکتر پاسخ دهد. 

1. روغن‌های گیاهی برای رفع شپش سر

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که درمان خانگی شپش موی سر با استفاده از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی طبیعی می‌تواند اثر سمی روی شپش‌ سر و تخم‌های آن‌ها داشته باشد، این ترکیبات شامل:

 • روغن بادیان کوهی (Anise oil
 • روغن درخت کانانگا (Ylang ylang oil)
 • نرولیدول (Nerolidol)، ترکیبی شیمیایی که در بسیاری از روغن‌های گیاهی وجود دارد.

درمان شپش سر

2. سس مایونز برای از بین بردن شپش سر

بسیاری از مواد معمول موجود در خانه مثل سس مایونز برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند. در واقع این ماده رسیدن هوا به شپش موی سر را غیرممکن کرده و به این ترتیب باعث کشته شدن آن‌ها خواهد شد.

استفاده از این روش بسیار هم ساده است، کافیست آن را روی پوست سر بمالید و با کلاه حمام بپوشانید. پس از چند ساعت (مثلا یک شب) به حمام بروید و با شانه شپش‌ها را از سر خارج کنید. 

3. دِهیدراته کردن مو

یکی از روش‌های درمان خانگی شپش سر، دهیدراته یا خشک کردن موی سر است. از بین رفتن آب راهی برای از بین رفتن شپش‌های مو سر و تخم‌های آن‌ محسوب می‌شود. برای این کار می‌توان با کمک سشوار مخصوص و هوای گرم، مو و کف سر را دی هیدراته کرد. البته این سشوار با سشوارهای معمول که روزانه از آن استفاده می‌کنید، متفاوت است. بنابراین برای دی‌هیدراته کردن مو بهتر است به یک مرکز درمانی و بهداشتی مراجعه کنید.

این سشوار مخصوص هوایی خنک‌تر از سشوارهای معمولی را ایجاد می‌کند ولی در عوض شدت جریان هوای تولیدی آن بیش‌تر است. سشوار معمولی نباید به این منظور استفاده شود، زیرا خیلی داغ است و باعث سوختن پوست کف سر می‌شود. 

از بین بردن شپش موی سر

4. سرکه و نمک برای رفع شپش سر

ترکیب نمک و سرکه روی پوست سر یکی از درمان‌های خانگی شپش سر است. نمک شپش سر را دهیدراته می‌کند و در همان حال سرکه شپش‌های جدید را از بین می‌برد. هرچند که این کار برای درمان خانگی شپش سر بزرگسالان نیست ولی برای درمان شپش سر کودکان مناسب است. درمان شپش سر با سرکه می‌تواند چسبندگی شپش را به موی سر از بین ببرد.

بهترین روش برای استفاده از سرکه، اسپری کردن آن به موها سه دقیقه قبل از شانه کردن است. این ماده را به عنوان درمان خانگی شپش سر فوری می‌شناسند البته تحقیقاتی درخصوص اثربخشی این ماده برای از بین بردن شپش انجام نشده است.

درمان شپش در خانه

5. آب پیاز و درمان خانگی شپش سر

آب پیاز یکی از دیگر راه‌های درمان خانگی شپش سر است که اتفاقا مورد استقبال افراد بسیاری قرار گرفته است. برای این کار مقداری آب پیاز تهیه کنید و بین 3 الی 4 ساعت آن را روی پوست سرتان قرار دهید. بعد از آن شپش‌های مرده را با شانه ضدشپش بیرون آورده و موهایتان را با شامپو بشویید. هر 3 روز یکبار این کار را تکرار کنید تا شپش‌ها کاملا از بین بروند.

درمان خانگی شپش موی سر

6. وازلین، قویترین داروی ضدشپش خانگی

وازلین یکی از روش‌های قطعی درمان خانگی شپش سر است. وازلین دارای خاصیت بازدارندگی است و اثر خفه‌کنندگی دارد.

برای استفاده از این روش، شب قبل از خواب یک‌ لایه ضخیم از وازلین را روی پوست سر بمالید و بعد آن را با کلاه پلاستیکی یا حوله حمام بپوشانید. هنگام شستشو می‌توانید با کمک روغن بچه و شانه شپش‌های مرده و تخم‌های آن‌‌ها را جدا کنید.

درمان شپش با وازلین

7. روغن اوکالیپتوس

استفاده از 15 تا 20 قطره روغن اوکالیپتوس و روغن زیتون می‌تواند یکی از موثرترین راه‌ها برای از بین بردن و درمان خانگی شپش سر باشد. این محلول را هنگام شب به سر خود یا کودکتان بمالید و بعد به کمک کلاه حمام سر را بپوشانید. هنگام صبح به کمک شانه ضدشپش، شپش‌های مرده را خارج کنید.

اکالیپتوس

8. درمان شپش سر با حنا

برای درمان خانگی شپش سر با حنا، روی سر خود حنا گذاشته و آن را با پلاستیک ببندید. پس از چهار ساعت پلاستیک را برداشته و موی خود را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند. 

9. روغن نارگیل برای رفع شپش مو

روغن نارگیل بهترین درمان برای پوست و موهای خشک و مخصوصا درمان خانگی شپش سر است. در سال 2010، براساس تحقیقاتی که محققان برزیلی انجام دادند دریافتند که روغن نارگیل خالص درمانی موثر برای از بین بردن شپش سر است. با آزمایشی مشخص شد که استفاده از روغن نارگیل روی مو به مدت 4 ساعت می‌تواند 80 درصد از شپش‌های سر را از بین ببرد.

رفع شپش سر

10. درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین و سرکه

مقداری جوش شیرین را به سرکه اضافه کنید و به کف سر بمالید؛ این راهکار یکی از بهرین روش‌ها برای درمان خانگی شپش سر است. هرچند که اگر بخواهید، می‌توانید آن را به نرم‌کننده مو هم اضافه کنید و موی خود را به آن آغشته کنید.

این کار باعث مسدود شدن مسیرهای تنفسی شپش‌ها می‌شود. بعد از آغشته کردن موی سر به این مخلوط، موهایتان را به چند قسمت تقسیم کرده و با یک شانه تمیز شپش‌ها و تخم‌ها را بیرون بیاورید.

11. درمان خانگی شپش سر با اسپند

اسپند گیاهی دارویی است که خواص ضدعفونی‌کننده و ضدالتهابی دارد. این گیاه در طب سنتی ایران برای درمان بیماری‌های مختلفی از جمله شپش سر استفاده می‌شود. برای درمان شپش سر با اسپند، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا مقداری اسپند را در آب جوش بریزید و بگذارید حدود 10 دقیقه بجوشد.
 • پس از خنک شدن، موهای خود را با این محلول بشویید.
 • سپس، موهای خود را با یک شانه مخصوص شپش شانه کنید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها از بین بروند.
 • این کار را دو بار در هفته انجام دهید تا شپش‌ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

همچنین، می‌توانید اسپند را به صورت پودر یا روغن نیز استفاده کنید. برای استفاده از اسپند به صورت پودر، می‌توانید مقداری اسپند را پودر و آن را با آب مخلوط کنید تا خمیر شود. سپس، این خمیر را روی موهای خود بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. پس از یک ساعت، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

برای استفاده از اسپند به صورت روغن، می‌توانید مقداری روغن اسپند را به پوست سر خود بمالید و بگذارید حدود یک ساعت بماند. سپس، موهای خود را با آب و شامپو بشویید.

درمان شپش سر با اسپند

12. درمان خانگی شپش سر با تاید

اگر همچنان تمایل ندارید تا برای درمان شپش سر از یک روش دارویی و پزشکی استفاده کنید، می‌توانید درمان خانگی شپش با تاید را امتحان کنید. برای این کار باید سه قاشق از تاید را داخل آب خیس کنید به حمام رفته بعد از آبکشی سر، تاید خیس شده را روی موهای خود ریخته و به‌خوبی کف سر خود را ماساژ دهید. این عمل را دوبار در هفته تکرار کنید.

13. روغن درخت چای و درمان شپش سر

روغن درخت چای از برگ‌های درخت چای Melaleuca alternifolia استخراج می‌شود. این روغن دارای خواص ضدعفونی کننده، ضدالتهابی و ضد قارچی است. طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده، روغن درخت چای 100% در از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها موثر است.

برای استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش سر، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • 10-15 قطره روغن درخت چای را با 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل مخلوط کنید.
 • مخلوط را روی موهای خود بمالید و بگذارید 30 دقیقه بماند.
 • موهای خود را با شامپو بشویید.

این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم های آنها کاملاً از بین بروند.

با این‌حال، توجه به این نکته مهم است که روغن درخت چای ممکن است برای برخی از افراد تحریک‌کننده باشد. قبل از استفاده از روغن درخت چای روی پوست سر خود، حتماً آن را روی یک قسمت کوچک از پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید که حساسیت ندارید.

نظافت شخصی و درمان شپش

14. بنزوئیل پراکسید برای درمان شپش سر

بنزوئیل پراکسید یک داروی ضدعفونی‌کننده است که برای درمان انواع عفونت‌های پوستی استفاده می‌شود. این دارو به عنوان یک درمان مؤثر برای شپش سر نیز شناخته شده است. بنزوئیل پراکسید با از بین بردن لایه چسبنده‌ای که تخم شپش را به مو می‌چسباند، می‌تواند به از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آنها کمک کند. این دارو همچنین می‌تواند به خفه کردن شپش‌ها کمک کند.

برای استفاده از بنزوئیل پراکسید برای درمان شپش سر، می‌توانید از دستورالعمل زیر استفاده کنید:

 • 2.5 درصد بنزوئیل پراکسید را از داروخانه تهیه کنید.
 • بنزوئیل پراکسید را طبق دستورالعمل روی بسته‌بندی استفاده کنید.
 • موهای خود را با شانه مخصوص شپش شانه کنید تا هر شپش یا تخم شپشی که باقی مانده است برداشته شود.
 • این کار را حداقل دو بار در هفته انجام دهید تا شپش ها و تخم‌های آنها کاملاً از بین بروند.

البته استفاده از این ماده برای درمان خانگی شپش سر بچه‌ها توصیه نمی‌شود، چون ماده‌ای حساسیت‌زا است و ممکن است کودکان را دچار حساسیت‌های پوستی کند.

15. از بین بردن شپش سر با الکل

استفاده از الکل برای رفع شپش‌های سر، یک روش غیرکارآمد است. زیرا طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از الکل تنها 10 درصد شپش‌ها را از بین می‌برد. آنهم درصورتی که سر و موها کاملا در الکل غوطه‌ور باشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که از این روش برای درمان خانگی شپش سر استفاده نکنید.

اشتباهات رایج برای درمان شپش سر در خانه

در کنار روش‌های خانگی برای درمان شپش موی سر، برخی باورهای غلط نیز وجود دارد که ممکن است روند درمان و از بین بردن شپش‌ها را کندتر کند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

استفاده از نوشابه برای رفع شپش موی سر

درمان خانگی شپش سر با نوشابه یکی از روش‌های غلط برای درمان خانگی شپش سر است. راه‌های متفاوتی برای درمان خانگی شپش سر در طب سنتی وجود دارد، اما تاکنون هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از نوشابه برای درمان شپش سر وجود نداشته است. در واقع، برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از نوشابه ممکن است شپش‌ها را بدتر کند.

نوشابه حاوی قند است که می‌تواند شپش‌ها را تغذیه و به آنها کمک کند تا زنده بمانند. همچنین، نوشابه ممکن است لایه‌ای روی مو ایجاد کند که شانه کردن شپش‌ها را دشوارتر کند.

استفاده از سیب له شده

هیچ مدرک علمی برای حمایت از استفاده از سیب له شده برای درمان شپش سر وجود ندارد. سیب له شده نیز مثل نوشابه حاوی قند است و می‌تواند روند درمان شما را کند کرده و حتی موجب تغذیه بیشتر شپش‌ها شود.

تاثیر نظافت وسایل شخصی در درمان خانگی شپش سر

شپش موی سر یک روز هم نمی‌تواند بدون تغذیه از خون کف سر زنده بماند، از طرفی اگر تخم‌ها در نزدیکی کف سر قرار نداشته باشند، از درجه حرارت لازم برای به عمل آمدن محروم خواهند ماند. بنابراین شانس زنده ماندن شپش روی این وسایل بسیار کم است.

اما رعایت بهداشت و نظافت وسایل شخصی می‌تواند راه خوبی برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های پوستی باشد، برای همین توصیه می‌کنیم تا حتما برای موفقیت چه در درمان خانگی شپش سر یا به روش پزشکی، توصیه‌های زیر را جدی بگیرید:

 • شستن وسایل به کمک آب گرم؛ تشک و ملافه‌ها، وسایلی که حیوانات خانگی با آن‌ها تماس دارند و لباس‌ها را در آب گرم 54 درجه بشویید و با حرارت زیاد خشک کنید.
 • تمیز کردن وسایلی که با سر تماس دارند؛ تمیز کردن شانه‌ها، برس‌ها، گیره‌ها و تل‌های مو با آب و صابون را فراموش نکنید.
 • مهر و موم کردن وسایل در کیسه‌های پلاستیکی؛ موادی که امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد را به مدت 2 هفته در پلاستیک دربسته قرار دهید.
 • جارو کردن؛ فرش و روکش‌های مبل باید به دقت جارو شوند.

همچنین از اهمیت شانه کردن مو با شانه‌ای که دندانه‌های مناسب دارد، غافل نشوید. این کار می‌تواند نقش مهمی در جدا شدن شپش‌ها و تخم‌های آن از کف سر ایفا کند. هرچند که شانه کردن به تنهایی کافی نیست.

موها باید قبل از شانه زدن خیس شده و با ماده‌ نرم‌کننده‌ یا شامپو ضدشپش مناسب آغشته شوند. بعد از آن مو باید از کف سر تا انتهای ساقه با دقت شانه شود. هر سه الی 4 ساعت باید این کار تکرار شود. 

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
684 نظرات
 1. دانیا و دانیال می گوید

  سلام.من دختر تازه وارد ۵سال شده.سال پیش یه نوع حشره داخل سرش دیدم که چسبیده بود به پوست سرش حالا از سال پیش تا امسال دوبار موهاش شپش زده البته یه چیزی مثل تخم یا رشک آخه سفید هست چسبیده به ساقه موهاش.سال قبل یه بار با شامپو پرمترین شستم رفت.ولی حالا دوباره که نگاه کردم دوبار با همون شامپو شستم ولی دوباره همون تخم های ریز داخل موهاش هست.البته بگم ما منزلمون روستا هست و داخل حیاطمون درخت زیاد هست و دخترم هم زیاد زیر درخت ها بازی میکنه امکان داره از روی درخت ها حشره وارد موهاش شده باشه البته شنیدم که میگن.بعدم روی پوست سرش یه چیزی های مثل جای زخم هم دیدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شامپو پرومترین رو ۱۰ روز بعد مجددا مصرف کنید

 2. Reyhan می گوید

  سلام من رفتم حموم داشتم موهامو تو حموم شونه میکردم یه حشره خاکستری ب صورت اتفاقی روی شونم افتاد بعد اون هرچی شونه کردم دیگ چیزی نبود اومدم تو خونه شوهرمم دید ولی چیزی نبود چجوری باید بفهمم تو سرم هس یا ن؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   به پایگاه بهداشت محل سکونتتون مراجعه کنید تا موهاتون بررسی بشه

 3. مهدیه می گوید

  سلام خسته نباشید من داشتم موهامو شونه میکردم که دوتا دیدم خیلی میترسم و موهام بلنده لطفاً یه روش بگین که از بین بره

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   از لوسیون دای لیس طبق بروشور استفاده کنید و درمان رو ۱۰ روز بعد هم تکرار کنید
   پس از حمام موها را با شانه مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید
   تمام افراد خانواده بررسی از نظر شپش بشوند

 4. سحر آزاد می گوید

  سلام خانم دکتر
  من 13 سالمه و به مدت ۳ یا ۲ و نیم ماهه که موهام ریشک و شپش زده و حالا هر دو خواهرممم خواه کلانم ۱۷ هس و ۱۸ میشه و آبجی متوسطم ۱۶ اس ۱۷ میشه میزان ۱۴۰۳ زده از ه محلولی که به بقیه ین امتحان کردیم خونه و اینقد ضد عفونی و شستشو کردیم ولی خیلی زیادن پاک نمیشن ازون محلول ام که گفاین و ه جور روغن گیاهی و شامپو شپش و شانه زرن اونا بهدموت ۲ الی ۳ ساعت خسته شدیم
  آب پیاز و سرکه و سس مایون ه چی زدیم نشد
  دکتر هم رفتیم ولی نشد
  از همونایی استفاده کردیم که شما گفتین اگر از بین برن ایقد براتون دعا میکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نام‌‌ شامپو و محلولی که استفاده کردین ذکر کنید
   و اینکه همه اعضای منزل بررسی از نظر شپش شدن و درمان شدن؟
   ملحفه و لباس ها پاکسازی شده؟

 5. رها می گوید

  ممنون از آگاه سازی هاتون ، من بخاطر خارش و شست و شوی زیاد کف سرم گز گز می کنه و خود جوش وازلین زدم که این سوزش کم بشه اما یک چیزی که در مورد وازلین برای من ناخوشایند بود این بود که تو دمای اتاق مایع نیست و رو پوست سر خوب مالیده نمیشه ، میشه به جای اون از روغن غذا استفاده کنیم ؟ شپش ها از ابن روغن ها تغذیه نمی کنن ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام‌عزیز
   از روغن نارگیل یا بادام به میزان بسیار کم استفاده کنید

 6. روز می گوید

  سلام من تقریبا یک ماهه پیش گرفتم یه محلول از عطاری گرفتم ایروپیل خیلی خوب بود متاسفانه اطرافیان دارن هر پنجشنبه و جمعه جمع می شن دور هم دوباره منو دخترم گرفتیم تو روستا هم هستیم چکار کنیم دسترسی به شهر نداریم لطفا کمکم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   تا وقتی که اطرافیان شما درمان نشن، شما در ریسک ابتلای مجدد قرار دارین

 7. فاطمه می گوید

  سلام روزتون بخیر من چند وقت پیش موهام شپش گرفته بود از داروخانه یه محلولی گرفتم زدم ولی انگار خوب نشده چون دوباره توی موهام هستن

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شامپو و یا محلول های ضد شپش اصولا بعد از یک هفته الی ۱۰ روز نیاز به تکرار دارند

   1. زیبا می گوید

    سلام من شپش گرفته بودم بعدهمه مردن ولی مرده هاتوشرم مونده بودن الان بازهم توسرم پیداکردم چه کارکنم که هم مرده هاازسرم برن هم زنده ها

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام عزیز
     استفاده از شامپو ضد شپش و تکرار شامپو ضد شپش یک هفته بعد
     چرب کردن موها با روغن نارگیل و استفاده از شانه مخصوص شپش و رشک برای خارج کردن رشک ها

 8. الی می گوید

  سلام وقت بخیر
  ببخشین من موهام شپش و رشک داشت و یه شش هفت ماهی میشه که تمیز شدن ولی رشک های مرده چسبیده به موهام و نمیریزه.چیکار باید بکنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   با شانه مخصوص باید خارج شوند

  2. رها می گوید

   دوست عزیز این امکان نداره ، شپش یه جواریی چسب خیلی قوی تولید می کنه که خودش و تخم هاش می چسبن به مو و کف سر ، زمانی که شپش می میره دیگه این چسب رو نمی تونه تولید بکنه پس با یه آبکشی ساده همه شون میریزن

 9. نرگس می گوید

  سلام من نزدیک یه چهار ماهه شپش دارم واقعا نمیدونم چیکار کنم دیگه کلافه شدم شامپو دوبار زدم فایده نداره لطفا راه حلی بگید که توی خونه انجام بدم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه شامپویی زدین؟
   سایر افراد خانواده بررسی شدن از نظر ابتلا به شپش؟

 10. نرگس می گوید

  سلام خانم دکتر
  من و خواهرم حدود شیش ماهه که به شپش مبتلا شدیم و هر دو دانش آموز هستیم از سرکه استفاده کردیم ولی جواب نداد
  میشه راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز)

 11. نازنین می گوید

  سلام من یه چند روزه متوجه شدم سرم شپش داره و راستش میترسم و اینکه درمانش با محلول دی لایه و نئولایس چقدر طول میکشه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درمان حدود ۱۰ روز( ۲ بار مصرف به فاصله ۱۰ روز) اما باید محیط منزل پاکسازی شود و سایر اعًای خانواده هم از نظر شپش بررسی شوند

 12. ماهان می گوید

  من احساس میکنم گرفتم چون موهام می‌خواره
  کم ولی میترسم شپش باشه یک بار گرفتم رفت
  الان دوباره آمده سس مایونز بار پیش خوبم کرد اما
  شامپو بیشتر سس بزنم خوبه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت معاینه به مرکز بهداشت محل سکونتتون مراجعه کنید

 13. آیدا کریمی می گوید

  سلام خانم دکتر من شپش دارم و یه نوازد ۳ ماه هم داره مشکلی نیست از شامپو ضد شپش استفاده کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت معاینه به متخصص پوست مراجعه کنید یا
   محلول دی لایس 4٪؜ (طبق دستور بروشور ) انجام بدین

 14. ستایش می گوید

  سلام خانم دکتر من نزدیک یه ماهه که شپش دارم ولی دیروز متوجه شدم موهام هم بلنده نمیخوام کوتاه کنم خیلی موهام رو بخاطر شپش کوتاه میکرده یه دارویی بدین که شپشام بره سمتم هم نیاد

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز) برای شما و همه اعضای خانواده که تخم شپش دارد
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

   1. ساحل اکبری می گوید

    سلام این اسپری درمین روی وسایل های منزل زده بشه عوارضی نداره اگر تماسی داشته باشیم یا بخوریم بهش دستمون یا صورتمون یا هرچی

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     قبل از تماس با چشم و دهان دست هارو بشویید
     در استفاده از وسایل زمان بدهید

 15. زهرا می گوید

  سلام من هرسال شپش میگیرم فقط تو تابستان ها ولی تو پاییز و زمستان شپش نمیگیرم میشه راهنمایی کنید که دیگه شپش نگیرم خیلی چندشم میشه🙏🏻

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   یک روز درمیان استحمام کنین و هفته ای یکبار چک کنین
   در صورت بروز رشک از محلول دای لیس استفاده کنید

 16. ناشناس می گوید

  سلام من تازه شپش گرفتم و اصلان نمیدونم چیکار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   محلول نئولایس یا دای لیس از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید(مصرف به فاصله ۱۰ روز) برای شما و همه اعضای خانواده که تخم شپش دارد
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید
   از اسپری درمین برای ضدعفونی منزلتون استفاده کنید

 17. ... می گوید

  سلام من جدیدا خیلی زود ب زود شپش میگیرم دیگ گریم در اومده حساس شدم نمیدونم جرا مثلا هر شش ماه یکبار میگیرم یا همین 3/4 ماه پیش دوتا افتاد زود میفهمم و درمانش میکنم ولی واقعا خسته شدم نمیدونم چرا هی شپش میگیرم با این ک خیلی رسیدگی میکنم ترو خدا ی راه حل بدین

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   محیط منزل و رختخواب ها باید بررسی و ضدعفونی بشن
   سایر اعضای خانواده چک بشن
   ممکن است با کسانی رفت و آمد داشته باشین که شپش دارند

 18. آرتا رضایی می گوید

  سلام
  ممنون از مطلب خوبتون. من مثل همین مطلب رو خودم از یک حکیم طب شناس که تخصصی روی طب سنتی ایرانی اسلامی کار می‌کرد شنیدم.
  خیلی عالی بود متنتون. موفق باشید

 19. ... می گوید

  سلام خانوم دکتر من وقتی بچه بودم به شپش مبتلا شدم اما مادرم با استفاده از شامپو و روش های قدیمی (خودش با دست رشک ها و شپش هارو داخل آفتاب میگرفت)سرم رو تمیز کرد الان بعد از چند سال گرفتم دوباره خیلی بدجور ب طوری که روی موهام دیده میشن گاهی اوقات با شامپو هرچی شستم و هرچی مادرم تلاش کرده تمیز نشده بچه خواهرم دوسالشه ازم گرفته مجبور شدن سرش رو ماشین کنن ترو خدا ی راهکار بهم بدین خسته شدم ……

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   محلول دایلیس یا محلول نولایس طبق بروشور به موها بزنید
   به مدت ۲ ساعت موها را با روغن زیتون یا نارگیل آغشته کنید و با شانه مخصوص خوب شانه کنید
   محیط را با اسپری درمین ضدعفونی کنید
   رختخواب و لباس و ملحفه شستشو و ضدعفونی بشن

 20. شیوا می گوید

  سلام یک راهنمای درباره شپش کنی دوتا دختردارم که شپش گرفتن هرکاری می کنم تمام نمیشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   چه اقداماتی تا حالا انجام دادین؟

   1. ناشناس می گوید

    سلام من 12 سالثت و 2 ماهه شپش دارم سرکه نمک
    صدر حنا
    شتمپومخصوص شپش هم استفادتکردم ولی هیچ فایدتای نداشت مدرسه ای هستم میشه لطفا یک چیزی پیشنتددبدید که کلا ار بین بره هم تخمش هم خودش ممنون

    1. مشاور سلامتی می گوید

     سلام
     محلول دای لیس طبق بروشور استفاده شود

 21. پروین محمدی می گوید

  سلام عزیزان
  من به عنوان یه مادر دختر ۶ ساله بهتون میگم که هر روشی رو امتحان کردم ولی نه به صورت جدی اصلا نمیدونستم شپش چیه و چجوریه تا اینکه دیدم دخترم درگیرش شده هر راهی رو همتحان کروم ولی چن تا نکته رو فهمیدم
  ۱-اینکه صبح اول وقت که از خواب بیدار شدینمو ها رو با سرعت زیاد شونه کنین چون جریان خون موقع خواب کمه اونا هم خوابالو ان و به شدت میریزن
  ۲-تخم شپشارو از موهای کسی که درگیره جدا کرده و پاکسازی کنین تا اگه شپشی هم باقی مونده به روشهایز که گفته شده از بین برن
  ۳-نکته اخر اینکه به صورت جدی این کارارو ادامه بدین تا شاهد ریشه کن شدن این موجودات موذی بشین

 22. ناشناس می گوید

  سلام خانم دکتر
  ببخشید من از روش وازلین استفاده کردم حالا وازلین ها از سرم بیرون نمیاد سرم چرب شده
  خواهش میکنم یه راه کار بدین خواهش میکنم خواهش

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از شامپو زیاد استفاده کنید عزیز
   و ۲ الی ۳ بار بشویید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر