معرفی درمان‌های خانگی برای درمان شپش موی سر

آیا برای درمان شپش باید موها را کوتاه کرد؟ برای درمان شپش سر چکار کنیم؟ در ادامه این مطلب به روش‌های خانگی درمان شپش موی سر پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

روش‌های خانگی برای درمان شپش موی سر  که در این مقاله‌ به آنها می‌پردازیم ازمعتبرترین سایت‌های پزشکی دنیا گردآوری شده است؛ اما توجه داشته باشید بهترین کار برای درمان شپش موی سر این است که ابتدا با پزشک خود مشاوره کنید.

درمان‌ خانگی برای رفع شپش موی سر

اگر تمایلی به استفاده از دارو ندارید؛ می‌توانید درمان‌های جایگزین خانگی را امتحان کنید. لازم است توجه داشته باشید که هیچ‌گونه شواهد علمی دال بر موثر بودن این روش‌ها وجود ندارد.

درمان خانگی شپش موی سر با شانه کردن مو به صورت خیس

شانه کردن مو با شانه‌ای که دندانه‌های مناسب دارد، می‌تواند برخی از شپش‌ها و تخم‌های آن را از سر فرد جدا کند. با این همه پژوهشگران نمی‌توانند کارایی صد در صدی این روش را تایید کنند. موها باید قبل از شانه زدن خیس شده و با ماده‌ی نرم‌کننده‌ی مو هم آغشته شوند. بعد از آن مو باید از کف سر تا انتهای ساقه با دقت شانه شود. هر سه الی 4 ساعت باید این کار تکرار شود. حداقل دو هفته بعد دیگر نشانی از شپش موی سر نخواهد بود.

درمان خانگی شپش مو

درمان گیاهی برای شپش موی سر

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد که درمان خانگی شپش موی سر با استفاده از اسانس‌ها و روغن‌های گیاهی طبیعی می‌تواند اثر سمی بر روی شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها داشته باشد، این ترکیبات شامل:

 • روغن درخت چای (Tea tree oil)
 • روغن بادیان کوهی (Anise oil
 • روغن درخت کانانگا (Ylang ylang oil)
 • نرولیدول (Nerolidol)، ترکیبی شیمیایی که در بسیاری از روغن‌های گیاهی وجود دارد.
درمان شپش با روغن درخت چای

 این مواد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده‌اند. در صورتی که درباره ی درمان شپش موی سر پرسشی دارید می‌توانید در قسمت پایین همین مقاله سوالات خود را بپرسید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده شود.

درمان شپش موی سر با سس مایونز

بسیاری از مواد معمول موجود در خانه برای درمان شپش موی سر استفاده می‌شوند. در واقع این مواد رسیدن هوا به شپش موی سر را غیر ممکن کرده و به این ترتیب باعث کشته شدن آن‌ها خواهند شد. این مواد را باید بر روی مو قرار داد، سپس از یک پوشش بر روی آن استفاده کرد و اجازه داد تا در طول شب بر روی مو باقی بماند. 

این مواد شامل:

 • مایونز
  روغن زیتون 
 • کره 
 • ژله پترولیوم (Petroleum jelly) یا به عبارتی دیگر وازلین 
سس مایونز، روش خانگی درمان شپش

یک پژوهش آزمایشگاهی این چند ماده را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که تنها وازلین در کشتن شپش موثر واقع می‌شود. 

درمان شپش به روش دی هیدراته کردن مو

با کمک سشواری مخصوص که هوای گرم را به جریان می‌اندازد، می‌توان مو و کف سر را دی هیدراته کرد و از بین رفتن آب راهی برای از بین رفتن شپش‌های مو سر و تخم‌های آن‌هاست. این وسیله تنها در برخی از مراکز درمانی وجود دارد و دسترسی همه به آن ممکن نیست. 

این سشوار مخصوص هوایی خنک‌تر از سشوارهای معمولی را ایجاد می‌کند ولی در عوض شدت جریان هوای تولیدی آن بیش‌تر است. سشوار معمولی نباید به این منظور استفاده شود، چرا که خیلی داغ بوده و باعث سوختن پوست کف سر می‌شود. 

سشوار کشیدن مو در درمان شپش

موادی که استفاده از آن‌ها خطرناک است، موادی که شعله‌ور می‌شوند، هم‌چون نفت و گازوئیل برای از بین بردن شپش موی سر توصیه نمی‌شوند. 

درمان شپش با سرکه و نمک

ترکیب نمک و سرکه روی پوست سر یکی از درمان‌های خانگی شپش موی سر است. به این دلیل که نمک شپش سر را دهیدراته می‌کند و در همان حال سرکه شپش‌های جدید و رشک‌ها را از بین می‌برد. اگرچه باید دانست که این کار شپش موی بزرگسالان را از بین نمی‌برد. سرکه می‌تواند چسبندگی شپش را به موی سر از بین ببرد.

بهترین روش برای استفاده از سرکه، اسپری کردن آن به موها 3 دقیقه قبل از شانه کردن رشک‌هاست. البته ذکر این نکته الزامیست که تحقیقات زیادی در خصوص استفاده از سرکه برای درمان شپش موی سر انجام نشده است.

درمان شپش با نمک

درمان شپش سر به روش «شرینک رَپ» یا لفافپیچی کاهشی

برخلاف نامی که این روش دارد، منظور آن لفافپبچی سر با پلاستیک نیست. این کار استفاده از ماده‌ای غیرسمی برای خشک کردن موها، شانه کردن زیاد موها و خشک کردن موهاست. این کار باید سه بار در طول یک هفته تکرار شود.

در یک آزمایشی که روی افراد انجام شد، 96 درصد افراد با این روش درمان شدند و شپش موی سرشان از بین رفت.

درمان شپش با رنگ مو

مطالعات دقیقی درخصوص این که رنگ مو بتواند شپش موی سر را برطرف کند وجو ندارد. اما در این زمینه تجربیاتی وجود دارد که نشان می‌دهد رنگ مو می‌تواند تسکینی بر این روند باشد. با این حال باز هم باید گفت که رنگ مو رشک‌ها را از بین نمی‌برد.

درمان شپش سر با شانه‌های مخصوص شپش

شانه‌های دندانه‌دار ظریف و نازک استانداردترین وسیله برای از بین بردن شپش موی سر هستند. این کار را همیشه در کنار تمامی درمان‌هایی که انتخاب می‌کنید باید به صورت مرتب انجام دهید. برای انجام این کار موی خود را به دسته‌های جدا تقسیم کنید و هر دسته را جداگانه شانه بزنید و رشک‌ها را خارج کنید.

درمان شپش موی سر با حنا

برای درمان شپش موی سر با حنا، روی سر خود حنا گذاشته و آن را با پلاستیک ببندید؛ پس از 4 ساعت پلاستیک را برداشته و موی خود را با شامپو بشویید تا تمامی شپش‌ها و رشک‌ها از موی شما خارج شوند.

درمان شپش با روغن نارگیل

روغن نارگیل بهترین درمان برای پوست و موهای خشک است. در سال 2010، براساس تحقیقاتی که محققان برزیلی انجام دادند دریافتند که روغن نارگیل خالص درمان موثری است. با آزمایشی مشخص شد که استفاده از روغن نارگیل روی مو به مدت 4 ساعت می‌تواند 80 درصد از شپش‌های سر را از بین ببرد.

درمان شپش با روغن نارگیل

تاثیر نظافت وسایل شخصی در درمان شپش

شپش موی سر یک روز هم نمی‌تواند بدون تغذیه از خون کف سر زنده بماند، از طرفی اگر تخم‌ها در نزدیکی کف سر قرار نداشته باشند، از درجه حرارت لازم برای به عمل آمدن محروم خواهند ماند. بنابراین شانس زنده ماندن شپش بر روی این وسایل بسیار کم است. 

 • شستن وسایل به کمک آب گرم: تشک و ملافه‌ها، وسایلی که حیوانات خانگی با آن‌ها تماس دارند و لباس‌ها در آب گرم 54 درجه و خشک کردن آن‌ها با حرارت زیاد 
 • تمیز کردن وسایلی که با سر تماس دارند: تمیز کردن شانه‌ها، برس‌ها، گیره‌ها و تل‌های مو با آب و صابون 
 • مهر و موم کردن وسایل در کیسه‌های پلاستیکی: موادی که امکان شستشوی آن‌ها وجود ندارد، باید در پلاستیک به مدت دو هفته قرار داده شوند.
 • جارو کردن: فرش و روکش‌های مبل باید به دقت جارو شوند.
شستن وسایل آلوده به شپش

آماده شدن برای ملاقات با پزشک 

اگر مشکوک هستید که کودک با شپش موی سر آلوده شده، حتماً به پزشک مراجعه کنید. بهترین راهی که می‌توان تشخیص داد که کودک به آلودگی شپش موی سر مبتلا شده، این است که به دنبال نیمف زنده یا شپش موی سر بالغ باشیم. پزشک موی کودک را بررسی کرده و در صورت لزوم نمونه‌ی حشرات را در زیر میکروسکوپ بررسی خواهد کرد. 

تشخیص شپش مو توسط پزشک

شما می‌توانید سوالات خود را در رابطه با درمان خانگی شپش موی سر از پزشکان مجله دکتردکتر بپرسید. تنها کافیست از قسمت نظر دهی در پایین صفحه اقدام کنید.

منبع: 

health.com

thehealthy

mayoclinic

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «درمان خانگی شپش سر با روش‌های قطعی و سریع»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

4 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام دخترم پارسال سرش شپش گرفته بود شامپوی پریا مترن گرفتیم شپش تموم شد ولی الان دوماهه دوباره شپش گرفته با وجود اینکه اصلا بیرون هم‌نرفتیم لطفا کمکم کنید

  • سلام
   مجددا شامپو پرمترین از داروخانه تهیه کرده و مطابق دستور نوشته شده روی ان عمل کنید
   پس از حمام موها را با شانه فلزی مخصوص شپش کاملا شانه کرده و سعی کنید تخم ها را از سر خارج کنید
   تمام وسایل شخصی مثل حوله،لباس،برس،بالش،تشک پتو و ….را با اب ۶۰ درجه شسته و اتو بزنید و وسایلی که قادر به شستن و اتو زدن نیستید در کیسه زباله قرار داده در ان را محکم بسته و تا دو هفته ان ها را خارج نکنید
   تمام خانه را خوب جارو برقی بکشید

 2. سلام خسته نباشی من یه دختر ۶ ساله دارم موهای سرش همیشه شپش داره هر روشی که گفته شده استفاده کردم اما تخم هاش از بین نرفت من دیگه چه کار کنم؟

  • سلام
   شربت کوتریموکسازول هر ۱۲ ساعت ۴ سی سی تا یک هفته به او بدهید
   سعی کنید سر را از تخم ها پاک کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر