درمان شپش مو ؛ آیا شپش باعث ریزش مو می شود؟

شپش و ریزش مو رابطه مستقیمی ‌با یکدیگر دارند و افرادی که دچار شپش می‌شوند از ریزش مو هم شکایت دارند. اما باید بدانید که این مشکل همانند سایر انگل‌های اندامی، ‌نیاز به درمان شپش مو دارد تا به مو و پوست سر آسیب جدی وارد نشود. خارش سر یکی از مهم‌ترین علائمی‌ است که هنگام وجود شپش برای فرد ایجاد می‌شود. اما برای اینکه به سوال آیا شپش باعث ریزش مو می‌شود؟ بهتر پاسخ دهیم تا انتهای متن همراه دکتردکتر باشید. مطالعه این مطلب، 4 دقیقه زمان خواهد برد.

سوالات خود درباره مشکل شپش و سلامت مو را در انتهای مطلب بپرسید، مشاور سلامتی دکتردکتر پاسخ شما را می‌دهد.

آیا شپش باعث ریزش مو می‌شود؟

در همین ابتدا باید گفت که مانند هر انگل انسانی، درمان شپش سر مهم است. درمان نشدن این آلودگی می‌تواند عواقب جدی هم برای خود فرد و هم برای نزدیکان داشته باشد. فردی که شپش سر دارد باید مراقبت‌های بیشتری انجام دهد تا سایر افراد خانواده و اطرافیان را به این انگل مبتلا نکند. استفاده از رختخواب جدا، لباس‌های تفکیک شده و عدم نزدیکی سر فرد میزبان به سر فرد دیگر از موارد احتیاطی است که باید انجام داد.

شپش در صورتی که درمان نشود و مدت زیادی از موی میزبان، تغذیه کند، موجب ریزش می‌شود و حتی احتمال التهابات پوستی هم وجود دارد.

وجود شپش بر روی سر که باعث ضعیف شدن مو می شود.

رابطه شپش سر و ریزش مو

هنگامی‌ که شپش وارد مو و سر فرد می‌شود، به دلیل گزش‌هایی که از کف سر دارد تا تغذیه کند همراه با خارش‌های شدیدی است. هر چه مدت میزبانی فرد از شپش بیشتر باشد، احتمال آسیب به ریشه و ساقه مو بیشتر شده و در نهایت منجر به ریزش مو می‌شود. در نتیجه هنگامی‌ که احساس خارش در سر دارید یا موجودات شپش را مشاهده کردید، باید به فکر درمان و مراجعه به پزشک باشید تا به مو و پوست کف سر آسیب کمتری وارد شود.

اگر شپش سر درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

در حالی که ممکن است شما فکر کنید شپش یک ناراحتی بی‌خطر است و به راحتی با استفاده از محصولات ضد شپش برطرف می‌شود، این نگاه شما تأثیر و عواقب واقعی عدم درمان کامل را نادیده می‌گیرد و از این جهت خطرناک است. درمان نشدن یا عدم درمان کافی شپش سر به این معنی است که آلودگی کنترل نشده است و به تکثیر ادامه خواهد داد.

شپش ماده بالغ فقط یک بار نیاز به جفت گیری دارد و پس از آن در ۳۰ روز زندگی خود روزانه ۱۰ تخم می‌گذارد، بنابراین در مجموع ۳۰۰ تخم می‌گذارد. این میزان را در تعداد زیادی شپش که بر روی سر زندگی می‌کنند، ضرب کنید تا میزان سرعت تکثیر آلودگی را درک کنید. این موضوع به سادگی در صورت عدم درمان ادامه می‌یابد و یک آلودگی شدید و بسیار جدی در موها رخ می‌دهد

سست شدن ریشه و ساقه مو

گزیده شدن پوست توسط شپش‌ها باعث خارش سر می‌شود. این خارش ناشی از حرکت و تعذیه شپش‌ها بوده و فرد باید از خاراندن زیاد و خشن سر خودداری کند. زیرا هر چه خاراندن سر محکم‌تر و با شدت باشد، در کف سر، زخم ایجاد شده و باعث بیماری‌های عفونی می‌شود. از طرفی هم شکنندگی موی سر بیشتر خواهد شد. در حقیقت هر زخمی ‌در کف سر، باعث ریزش مو می‌شود و بهتر است که برای شکننده نشدن ساقه مو از شامپوهای ضد شپش یا برس‌های نرم استفاده کرد.

وجود شپش باعث خارش زیاد در سر و ریزش مو می شود
خاراندن زیاد سر به دلیل وجود شپش

آسیب محصولات ضد شپش به ریشه مو

برخی از محصولات ضد شپش به دلیل وجود ترکیبات قوی شیمیایی به ساقه مو، آسیب وارد می‌کنند. از این‌رو باید برای تهیه این محصولات دقت بیشتری داشته باشید و با توجه به پوست سر خود از این محصولات استفاده کنید.

آیا درمان نکردن شپش سر باعث ریزش مو می‌شود؟

شپش سر درمان نشده، ممکن است پوست سر را تخریب کرده و بر سلامت پوست و مو تأثیر بگذارد. اگر فولیکول‌ها مسدود شوند، ممکن است ریزش مو رخ دهد. اگر موها با تخم شپش، شپش و باکتری پوشانده شده باشند، طبیعی است که در این صورت داشتن موهایی خوش حالت سخت است. برس زدن موها نیز زمانی که شپش سر درمان نشده باشد، بسیار مشکل می‌شود و برس زدن برای سلامت مو مهم است.

شپش درمان نشده منجر به کاهش خون رسانی به ریشه مو می‌شود. ریشه مو به وسیله خون تغذیه می‌شود. بنابراین به این دلیل که شپش در این خون رسانی اختلال ایجاد می‌کند، منجر به ریزش مو می‌شود. همچنین شپش‌ها از پوست سر تغذیه می‌کنند و این عامل باعث ضعیف شدن پوست سر شده که خود به ریزش مو منجر می‌شود.

از طرفی وجود شپش‌ها و آسیب به پوست سر باعث خارش پوست سر می‌شود. خاراندن مدام سبب شکنندگی موی سر شده و به تارهای مو آسیب می‌زند. این عامل بر ریزش مو تاثیر می‌گذارد.

تاثیر عدم درمان شپش سر بر روی سلامت بدن

یک عفونت درمان نشده نه تنها شدید می‌شود، بلکه عوارض جانبی آن نیز جدی است. عدم درمان شپش ابتدا، برای فرد مبتلا بسیار ناراحت کننده خواهد بود. ممکن است به طور غیرقابل کنترلی خارش سر ایجاد شود. همچنین به دلیل تجمع باکتری روی شپش و روی تخم‌ها که روی پوست سر رسوب می‌کند، بوی نامطبوعی هم ایجاد می‌شود. خواب افراد ممکن است گاهی اوقات به شدت مختل شود. از طرفی هم با خارش سر، خطر پاره شدن پوست سر و ایجاد عفونت وجود دارد. اختلالات خونی مانند کم خونی نیز ممکن است به وجود بیاید.

همچنین شپش‌هایی که از خون فرد تغذیه می‌کنند، می‌توانند علائمی ‌شبیه آنفولانزا به او بدهند. آلودگی‌های شدید که برای مدت طولانی درمان نشده‌اند می‌توانند منجر به سندرم شوک سمی ‌شوند.

فراتر از پیامدهای سلامتی، عواقب اجتماعی نیز وجود دارد که در آن افراد از فرد مبتلا به عفونت شدید و درمان نشده دوری می‌کنند. این دوری کردن مردم از نظر اجتماعی می‌تواند عواقب روانی عمیق و پایداری برای افراد داشته باشد.

وجود شپش روی سر که باعث کم پشتی و ریزش مو شده است

روش‌های درمان شپش مو برای جلوگیری از ریزش مو

تا به امروز دو روش خانگی و دارویی برای درمان شپش استفاده شده است. هریک از این‌روش‌ها در مراحل مختلف رشد شپش جواب می‌دهند و بهتر است بلافاصله بعد از اطلاع از وجود شپش، درمان را شروع کرد تا به پوست سر و مو‌ها آسیبی وارد نشود. اگر می‌خواهید بدانید برای درمان قطعی این مشکل باید به کدام پزشک متخصص مراجعه نمایید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب تخصص پوست و مو و زیبایی چیست  را در دکتردکتر حتما بخوانید.

درمان خانگی شپش سر

اگر ترجیح می‌دهید که خودتان در خانه شپش و ریزش مو را کنترل کنید می‌توانید از روش‌های درمان خانگی شپش بهره‌مند شوید که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

شانه کردن موهای مرطوب با شانه شپش: موها را خیس کرده و به مقدار کافی از نرم کننده مو استفاده کنید تا شانه کشیدن موها راحت‌تر باشد. برای شانه کردن مرتب موها از شانه‌های بسیار ریز مخصوص شپش استفاده کنید تا این موجودات ریز، بین دنده‌های شانه گیر کنند و از مو خارج شوند.

استفاده از روغن‌های دشمن شپش: از طریق روغن‌هایی مانند: روغن درخت چای، روغن رازیانه و نرولیدول می‌توان به از بین بردن تخم شپش کمک کرد. همچنین استفاده از سس مایونز، روغن زیتون، کره و وازلین هم برای از بین بردن شپش توصیه شده است. موها را به این مواد آغشته کنید و بعد از چند دقیقه آبکشی کنید تا تخم‌های شپش از بین بروند.

درمان شپش با پودر لباسشویی: شستشوی موها با پودر لباسشویی یکی از روش‌های خانگی است که هیچ دلیل علمی ‌ندارد اما برخی از این ‌روش خانگی نتیجه گرفته‌اند. اما بهتر است اگر مشکلات پوستی دارید یا زخم‌هایی در کف سر خود مشاهده می‌کنید با یک پزشک مشورت کنید.

استفاده از شانه ریز برای درمان شپش موی سر
خارج کردن شپش از مو با شانه ریز برای درمان این مشکل

درمان به کمک دارو و مواد شیمیایی

محلول‌های ضد شپش حاوی ترکیبات شیمایی هستند که منجر به مرگ شپش‌ها می‌شوند. ترکیبات پرمترین، مالاتیون و ایورمکتین به درمان شپش و ریزش مو کمک می‌کنند و در زمان کوتاهی، این انگل مزاحم را از پوست و مو از بین می‌برند. همچنین یکسری محصولات مانند: شامپو و محلول‌هایی وجود دارند که به عنوان ضد شپش شناخته شده و تاثیرت مثبتی برای از بین بردن شپش‌های سر دارند. کافی است که به داروخانه‌ها مراجعه کنید تا این محصولات را تهیه کنید.

آیا شپش‌ها خود به خود می‌میرند؟

شپش سر تا ۳۰ روز عمر می‌کند و سپس می‌میرد، اما در این مدت، به ازای هر شپش سر ماده تا ۳۰۰ تخم تولید شده است. بنابراین وقتی شپش‌های والد می‌میرند، شپش‌های تازه به دنیا آمده، زندگی می‌کنند و به نوبه خود جفت می‌شوند، تخم‌های جدیدی می‌گذارند و یک نسل جدید متولد می‌شود. این چرخه هر ۲۴ تا ۳۷ روز اتفاق می‌افتد، بنابراین به طور تقریبی هر ماه و به طور تصاعدی در حال رشد هستند، به این معنی که دامنه آلودگی بزرگ و بزرگتر می‌شود. پس احمقانه است که فکر کنیم آلودگی به طور طبیعی از بین می‌رود و بهتر است بدانید که وضعیت بدتر می‌شود.

استفاده از محلول های شیمیایی برای درمان شپش مو و جلوگیری از گسترش آن

از کجا می‌توانم برای شپش سر درمان نشده کمک بگیرم؟

افرادی که دچار بیماری و انگل شپش شده‌اند می‌دانند که شپش و ریزش مو رابطه مستقیمی ‌با هم دارند. زیرا شپش یه عنوان یک انگل شناخته می‌شود که در صورت عدم درمان شپش  باعث ریزش و آسیب به ساقه‌های مو می‌شود. از این‌رو اگر فردی با شپش سر درمان نشده که از بین نمی‌رود، دست و پنجه نرم می‌کند و به کمک حرفه‌ای نیاز دارد، باید به دکتر پوست مراجعه کند.

سامانه نوبت دهی دکتردکتر برای دریافت نوبت بدون اتلاف وقت و انرژی در کنار شما است تا در زمان کوتاهی از بهترین متخصص‌های مو، نوبت دریافت کنید و از شر شپش و ریزش مو راحت شوید.

سوالات متداول شپش و ریزش مو

استفاده از محصولات ضد شپش و ترکیبات شیمیایی تایید شده از سوی پزشک.

هنگامی‌ که کف سر توسط انگل شپش گزیده شود ریشه مو ضعیف شده و در نهایت منجر به ریزش خواهد شد.

شپش سر از طریق تماس شخص میزبان شپش با فرد دیگر اتفاق می‌افتد.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر