مجله پزشکی دکتر دکتر

سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

26 فروردین 1399

154

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دلیل سر درد پشت گوش چیست؟ آیا امکان دارد که این درد هشداری باشد؟ در این مقاله به علل درد پشت گوش خواهیم پرداخت.

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

همه‌ی افراد در طول زندگی خود به سردرد دچار می‌شوند ولی همه‌ی سردردها مشابه هم نیستند. در حقیقت بیش از 300 نوع سردرد وجود دارد. 

با این همه سردردهایی که پشت گوش ایجاد می‌شوند، چندان شایع نیستند. اگر دردی در این ناحیه وجود داشته باشد، فرد باید به سرعت در مورد علت آن آگاه شده تا برای رهایی از درد  دست به درمان بزند. در این مقاله در مورد این درد نه چندان معمول بیش‌تر خواهیم آموخت.

درد پشت گوش

چه عاملی باعث ایجاد درد پشت گوش می‌شود؟

همیشه امکان تشخیص عامل ایجاد کننده‌ی سردرد پشت گوش وجود ندارد. اگر دردی دائمی در این ناحیه وجود داشته باشد، احتمالاً یکی از این مشکلات وجود دارد. 

نورالژی اکسی پیتال

نورالژی اکسی پیتال نوعی از سردرد است که به دلیل جراحت، گیرافتادگی و یا التهاب اعصاب ناحیه‌ی گردن به وجود می آید. زمانی که فرد گردن خود را به مدت طولانی خمیده نگه می‌دارد، گیر افتادگی عصب رخ میدهد. التهاب مفاصل گردن و شانه هم می‌تواند دلیل ایجاد این مشکل باشد. 

نورالژی اکسی پیتال باعث ایجاد دردی ضربان دار در گردن، پشت گوش یا یک طرف سر می‌شود. برخی از افراد این درد را در پیشانی یا پشت چشم‌ها احساس می‌کنند. این مشکل همچنین می‌تواند باعث حساسیت جمجمه شود. درد از گردن شروع شده و به سمت نواحی بالاتر حرکت می‌کند. 

ماستوئیدیت

استخوان ماستوئید درست پشت گوش قرار دارد. در ماستوئیدیت یا درد گوش باکتری‌ها باعث عفونت و یا التهاب این استخوان می‌شوند. همچنین عفونت درمان نشده‌ی گوش میانی هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. هر کسی می‌تواند به ماستوئیدیت مبتلا شود، ولی امکان ابتلای کودکان بیش‌تر است. 

قرمزی، تورم و ترشحات غیر طبیعی از گوش از جمله علایم این بیماری بوده و میتواند منجر به سردرد، تب، و از دست دادن شنوایی در آن گوش شود. 

سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

مفصل گیجگاهی فکی به باز و بسته شدن فک کمک می‌کند. اگر این مفصل به دلیل التهاب مفاصل آسیب ببیند، دیگر به آسانی باز و بسته نخواهد شد و هنگامی که دهان حرکت می‌کند مفصل ساییده شده و صدا تولید می‌کند. 

سندروم مفصل گیجگاهی فکی گاهی فرایند جویدن را بسیار سخت و دشوار خواهد کرد. گاهی فرد احساس می‌کند که مفصل در حال ساییده شدن است و گاهی هم در هنگام حرکت فک صدای باز و بسته شدن آن به گوش میرسد. این سندروم معمولاً با درد در ناحیه‌ی فک همراه است و در برخی مواقع حتی فک قفل شده و دیگر دهان باز و بسته نخواهد شد. در این شرایط باید هر چه سریع‌تر اقدامات پیشرفته‌ی درمانی انجام شود. 

مشکلات دهان و دندان 

مشکلات دهان و دندان هم می‌تواند با درد پشت گوش مرتبط باشد. احتمال زیادی وجود دارد که این درد به علت وجود یک دندان شکسته و یا یک آبسه‌ی دندانی ایجاد شده باشد. دندان پزشک با معاینه‌ی دقیق می‌تواند دلیل ایجاد کننده‌ی این مشکل را تشخیص دهد. 

تنفس بدبو، حساسیت لثه یا جویدن سخت و دشوار از جمله علایم مشکلات دندانی هستند که باید به سرعت برطرف شوند. 

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

برای درد پشت گوش چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فرد می‌تواند دردی مختصر یا سردرد را تجربه کند. در بسیاری از مواقع نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در موارد زیر باید با پزشک ملاقات کرد:

 • درد شدید شود
 • مشکوک به عفونت گوش باشید 
 • مراحل درمان را طی کرده و بهبودی حاصل نشده است 
 • تب دارید
 • بدون دلیل وزن زیادی از دست دادید 

در صورت داشتن علایم زیر به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • سردرد ناگهانی و شدید 
 • فک قفل شده 
 • تب بالا، تهوع و استفراغ 
 • سردرگمی و تغییر حالات و رفتار شخصی 
 • تشنج 
 • لتارژی یا گیجی و خواب آلودگی 

این علایم می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک مشکل حاد و شدید باشد. 

تشخیص سردرد پشت گوش

چگونگی تشخیص علت درد پشت گوش

پزشک برای معاینه‌ی بالینی از گوش فرد شروع می‌کند. گاهی نیاز به کشت ترشحات گوش و آزمایش خون هم وجود دارد. اگر عفونت و یا التهابی در گوش وجود داشته باشد بیمار به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد شد.

اگر فرد مشکوک به ابتلا به نورالژی اکسی پیتال باشد برای او داروهای بیحسی مسدود کننده‌ی عصب تجویز خواهد شد. اگر درد فرد متوقف شود، پزشک با اطمینان می‌تواند بگوید که فرد به این مشکل مبتلا است.

برای تشخیص درست سندروم مفصل گیجگاهی فکی بیمار به جراح فک و صورت ارجاع داده شده و جراح با روش‌های تشخیصی عکسبرداری وجود بیماری را تایید خواهد کرد.

اگر سردرد فرد بدون هیچ علت خاص و مشخصی ادامه داشته باشد، فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

تشخیص سردرد پشت گوش

پزشک متخصص بعد از بررسی سابقه‌ی پزشکی فرد و انجام آزمایش‌های عصبی ممکن است برای تشخیص بهتر بررسی‌‌های بیش‌تری انجام دهد:

 • عکس برداری رادیولوژی اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

چکاپ مرتب توسط دندانپزشک هم به تشخیص مشکلات دندانی منجر می‌شود که همان گونه که گفته شد یکی از دلایل این سردرد هاست.

درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

در هنگامی که فرد منتظر تشخیص نهایی و دقیق مشکل خود است می‌تواند داروهای مسکن مصرف کند. اگر فرد به گردن درد مبتلا باشد، استفاده از گرما هم تا حدود زیادی باعث آسایش عضلات گردن خواهد شد. درمان‌های دیگر به علت به وجود آوردنده‌ی درد بستگی دارد.

درمان نورالژی اکسی پیتال

استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضد التهابی به رفع این مشکل کمک خواهد کرد. مسدود کننده‌های عصبی موضعی و استفاده از شل کننده‌ی عضلات هم کمک کننده خواهند بود. در موارد پیشرفته تر کورتیکواستروئید به صورت موضعی به محل درد تزریق خواهد شد. 

اگر این بیماری به علت وجود مشکلی در گردن ایجاد شده باشد، تلاش کنید که سر و گردن را برای مدت طولانی در یک وضعیت مشابه و ثابت قرار ندهید. موقعیت نشستن خود را عوض کرده و اگر به موبایل و یا هر وسیله‌ی دیگری به مدت زیادی خیره شده‌اید برای مدتی آن را کنار بگذارید. 

درمان‌های تکمیلی هم کمک کننده هستند این درمان‌ها شامل:

 • استفاده از گرما و درمان‌های مبتنی بر گرما روی گردن 
 • ماساژ 
 • فیزیوتراپی و ورزش 
 • شل کردن عضلات و مدیتیشن 

درمان ماستوئیدیت

این مشکل معمولا با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اگر عفونت شدید باشد، آنتی بیوتیک به صورت وریدی تجویز خواهد شد. اگر استفاده از آنتی بیوتیک موثر نباشد، شستشوی گوش میانی انجام خواهد شد. در موارد خیلی شدیدتر قسمتی از استخوان ماستوئید برداشته خواهد شد که به آن ماستوئیدکتومی (mastoidectomy.) گفته می‌شود. 

درمان سندرم مفصل گیجگاهی فکی

ساییدن و فشار دادن شدید دندان‌ها روی هم در افراد مبتلا به این سندروم علایم بیماری را شدیدتر خواهد کرد. روش‌های درمانی زیادی برای کمک به این افراد وجود دارد:

 • داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب و شل کننده‌ی عضلات 
 • گاردهای دندانی و اسپلینت دهانی 
 • فیزیوتراپی 
 • خارج کردن مایعات مفصلی
 • تزریق کورتیکواستروئید 
 • جراحی آرتروسکوپی
 • عمل جراحی باز مفصل 

درمان‌های تکمیلی شامل 

 • طب سوزنی 
 • مدیتیشن و روش‌های ریلکس کردن 
 • بیوفیدبک (Biofeedback)
درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

راه‌ های پیشگیری از سردرد پشت گوش

برای کم کردن خطر ابتلا به سردردهای شدید پشت گوش این توصیه‌ها را رعایت کنید:

 • حفظ ساختار قامتی در وضعیت مناسب: خم کردن بیش از حد سر و نگه داشتن وضعیت سر و گردن برای مدت طولانی در وضعیت یکسان منجر به گیر افتادگی عصب خواهد شد، بنابراین باید فرد سر و گردن خود را در وضعیت و موقعیت درست قرار دهد.
 • محدود کردن استفاده از موبایل و سایر وسایل الکترونیک قابل حمل: برای استفاده از این وسایل به مدت طولانی گردن در وضعیت خمیده قرار خواهد گرفت و همین مشکلات زیادی را به بار خواهد داشت. بنابراین باید تا آن جایی که امکان دارد روزانه به مدت کم‌تری از آن‌ها استفاده کرد.
 • استراحت کردن: در محیط کار هر یکساعت یکبار از صندلی و پشت میز بلند شده و چند دقیقه قدم بزنید. این کار اگر به صورت مرتب انجام شود از سفت شدن گردن و گرفتگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.
 • بر طبق برنامه غذا بخورید: خوردن غذاهایی که منجر به سردرد خواهد شد را کنار بگذارید.
 • به قدر کافی بخوابید: استرس و خستگی از عوامل خطر ایجاد کننده‌ی سردرد هستند. هر روز در ساعت مشخصی به تخت خواب رفته و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.

سخن پایانی

با استراحت و انجام روش‌های درمانی درد ناشی از نورالژی اکسی پیتال بهبود پیدا می‌کند. اگر فشار و استرس وارد شده به گردن ادامه پیدا کند، علایم بیماری باز خواهند گشت.

علایم ماستوئیدیت چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک بهبود خواهند یافت. بسیاری از افراد به صورت کامل بهبود خواهند یافت. برای اطمینان از رفع شدن کامل عفونت باید دوره‌ی آنتی بیوتیک به صورت کامل مصرف شود. حتی اگر علایم بیماری برطرف شده باشد باید آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را به صورت کامل مصرف کرده و دوره‌ی درمان را کامل کرد.

در بسیاری از موارد سندروم مفصل گیجگاهی فکی بدون درمان بهتر خواهد شد. زمان بهبود بیماری به شدت علائم و روش‌های درمانی بستگی دارد. درمان سردردهای مزمن هم مستلزم کنترل بلند مدت بیماری است.

در صورتی که هرگونه سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با سردرد پشت گوش دارید، در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن»

154 پاسخ به “سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن”

 1. زهرا. 222 گفت:

  سلام من الان 2 روزه گوش سمت چپم درد میکنه و الان زده به صورتم و موقع غذا خوردن و حرف زدن درد میگیره
  داخل گوشم داغه. باید چیکار کنم؟

 2. علیرضا آموزگار گفت:

  سلام دو ماه است که پشت استخوان گوش سمت راست همسرم درد میگیرد وبه سمت بالای سر میزند علتش چیست ممنون و متشکرم.

 3. زهرارحمتی گفت:

  سلام من چندوقته گوشم صدا میده الانم چندروزه زیرگوشم دردمیکنه بعضی وقتهاپشت سرم ومیزن به کتفم سرتاپاعرق شدیدیاسردشدن کل بدن دارم اگه میشه لطف کنین راهنماییم کنین درضیمن من یک سال بیشترمیشع ازبوی غذایی که سرخ میکنن بدم میادحتمابایدبینیم بگیرم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 4. سمانه گفت:

  سلام، من چند روزه پشت گوش چپم تیر میکشه فقط با مسکن آروم میشه، دردش از خواب بیدارم میکنه، هیچ کدوم از مشکلاتی که گفته هم ندارم، چی کار کنم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 5. ناشناس گفت:

  سلام من چند وقتیه پشت گوش وگردن سمت چپم درد میکنه.وکلا سمت چپ بدنم از جمله کتف ودست چپ وسوزش کف پای چپ دارم .خواستم علت رو بدونم.البته چشمم هم ضعیفه ورفتم دکتر گفت عینک بزن والان ۲ هفته ایی هست میزنم.ودکتر گفت اگه خوب نشدی برو دکتر مغز واعصاب.الان گیج شدم نمیدونم چیکار کنم.ممنون میم راهنماییم کنید‌

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   جهت معاینه و در صورت نیاز mri به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

  • ناشناس گفت:

   سلام خسته نباشید من یه مدت هست که پشت گو ش داخل گوشم تیر میکشه سردرد هم میگیرم چکار کنم راهنمایی کنید ممنون
   بعضی اوقات پشت کتفم بی حس میشه در عرض دو سانیه بعد دیگه درست میشه

 6. پریسا گفت:

  پشت گوش راستم دوروز هست یکدفعه تیر میکشه خیلی اذیتم لطفا راهنماییم کنید استامینوفن کدئین هم میخورم فایده ای نداره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز علایم و شرح حال شما کامل نیست
   جهت بررسی بیشتر از مشاوره تلفنی رایگان مجموعه دکتر دکتر جهت ارتباط با پزشک استفاده کنید

 7. sajad گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یک ماهی میشه سردرد دارم در دو طرف پشت گوش هام و سر گیجه هم دارم و لثه هام هم باد کرده و داخل دهانم هم جوش زده متخصص داخلی هم رفتم ازمایش گرفت تشخیص ندادن ممنون میشم راهنمایی کنین پیش چه متخصصی برم ممنون

 8. ناشناس گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه نزدیک یک ساله ک گردن درد دارم و هر چن ساعت ی بار دردم شدید میشه و ب پشت گوشم و شانه و کتفم میزنه میخواستم بدونم مشکل از چیه و خیلی جدیه؟

 9. مهدی گفت:

  سلام پدرم دیابتی هستن و دچار مریضی عفونت استخوان جمجمه هستن بمدت یکسال.
  الان خیلی لاغر شدن و کم اشتها. حالت تهوع و استفراغ دارن
  تاحالا قرص ها عفونی هم جواب نداده
  ممنون راهنمایی کنید تا درمان بشن یا یه دکتر مرتبط با این کار معرفی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد سرم اينترا ليپيد و امينو اسيد بگيرن
   يك بار در ماه
   توسط متخصص عفوني ويزيت شوند

 10. f.a گفت:

  سلام من چند روزه بشت گوشم یه جوش زده ودرد داره لازمه به دکتر مراجعه کنم/

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام خير لازم نيست
   مجلول كليندامايسين موضعي روش استفاده كنبد

 11. سبحانی گفت:

  سلام من یه چند هفته ای می شود که داخل گوشم درد می کند بعدا متوحه شدم پایین تر از گوش همون حفره ای که کنار استخوان فک است بهش دست می زنم درد داخل گوشم تشدید میشه در هر دو کوش این مشکل رو دارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام عفونت گوش است اين داروها را مصرف كنيد
   قوص كوآموكسي كلاو ٦٢٥ ميلي گرم هر ٨ ساعت بك عدد تا ٧ شب
   قوص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت بك عدد
   برص تلفست هر ١٢ ساعت بك عدد تا ٧ شب

 12. ا.م گفت:

  سلام.. چندروزه حالت کسلی وسردرد وکوفتگی دارم دکتر گفته احتمال کرونا خفیف.. الان 5رروزه قرنطینه هستم. اماالان دوروزه پشت گوش سمت راستم سرم تیر میکشه هر3دقیقه یبار.. کل سرم سر میشه. خیلی اذیتم لازمه برم دکتر؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله بايد معاينه شبد حتما

 13. لیلا گفت:

  سلام وقت بخیر۱۵روزدندان کرسی کشیدم ولثه هم دردمیکنه ولی ازوقتی کشیدم‌گردنم واستخوان پشت گوش راستم دردبدی میگیری که میترسم دزضمن این ۱۵روزورک خشک کن ومسکن هم میخورم ولی یک ساعت مونده به ساعت مجدد بخورم دوباره دردمیکنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر آبسه بايد توسط دندانپزشكتان معاينه شويد

 14. نیما ن گفت:

  سلام من 16 سالمه حدودا یک هفتس که احساس فشار توی گوش راست و استخوان های پایینتر دارم لطفا راهنمایی کنید

 15. رضوانه ز گفت:

  سلام وقت بخیر من گوشم درد نمی کند منتهی سمت راست سرم بالای گوش راست سه روز حس سنگینی دارد علت چیست؟

 16. مریم .ش گفت:

  سلام
  همسرم داروهای اعصاب زیاد استفاده میکنه و الان نزدیک دو ماه هست ک پشت گوشش درد میکنه ایا دارو گیاهی هست برای درمانش؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عفونت گوش بررسي شوند
   دارو گياهي نيست

  • ناشناس گفت:

   سلام چند روزه متوجه یک برآمدگی روی استخوان پشت لاله گوش شدم که کوچک است و درد نداره و از پوست جداست لطفا راهنمایی کنید(گوش سمت چپ)

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام لطفا سونوگرافي انجام بديد

 17. راحیل گفت:

  سلام وقت بخیر یک هفته درد شدید پشت سر دارم یعنی بالاتر از گوش سمت چیم خیلی ازار دهنده هستش

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عفونت گوش مياني بررسي شويد

 18. Saghar گفت:

  با سلام مادرمن ۶۰ سال سن دارند و از ظهر دچار درد و تیرکشیدن پشت گوششان شدند علت چی میتونه باشه. آیاعلت میتونه مربوط به فشارخون یا چربی خون باشه اخه قبلا سابقه بالا بودن فشار داشتند.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد فشارشون اندازگيري شه
   از لحاظ قلب و مغز بايد معاينه شوند

 19. دلخوش گفت:

  یک ماهی هست سردرد دوطرفه پشت گوش و سنگینی گوش دارم هرچه دکتر رفتم بهتر نشد نمی‌دونم دیگه چکار کنم?دکتر اعصاب .گوش و دندانپزشکی و داخلی هم رفتم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ام اري بدين و نوار گرش

 20. مصطفی موسوی گفت:

  عالی و کامل

 21. علی گفت:

  سلام ، هنگامیکه هوا سرد می شه یا سردم میشه ، گوش راست و پشت راست گردنم و کتف راستم درد خفیف و آزار دهنده ای پیدا می کند و گاهی قسمت راست سر و چشم راستم درد خفیف و آزار دهنده ای پیدا می کند و حدود سه سالی دارم ، دکترهای مختلف رفتم کمتر شده ولی درمان نمی شه ، لطفا چکار کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه سينوزيت مزمن داشته باشيد بهتره توسط متخصص گوش و حلق و بيني ويزيت شويد

 22. الهه مختاری گفت:

  سلام وقت بخیر یه سوال داشتم
  من دیروز بعد از ظهر به بیرون از خانه رفتم و وقتی وارد شدم درد کمی پشت گوشم حس کردم و امروز اون درد دو برابر شده ولی هیچ ورمی نکرده نوبت دکتر گرفتم اما میخوام زودتر بدونم مشکل چیه

 23. الهه مختاری گفت:

  سلام
  وقت بخیر. یه سوال داشتم دیروز استخوان پشت گوش دختر من درد گرفت و ورم کرد و امروز اون درد دو برابر شده میشه بگید مشکلش چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ، بايد سيتي اسكن بگيرن و از نظر عفونت استخوان استايلوييد بررسي شود

 24. طب گفت:

  سردردسمت چپ سر وپشت گوش شدید دارم البته سمت چپ فک قسمت بالا دندان شکسته هم دارم به دندان ربط داره سردرد ودردپشت گوش ووقتی چیزی در دندانم بره تا سرم تیر میکشه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر عفونت دندان بررسي شويد و به دندان پزشك مراجعه كنيد.

 25. شیما اصغری گفت:

  دختر من سرش همراه باگوشو چشمو استخون صورت وگردنش ینی از گردن به بالا همش درد میکنه به چه دکتری مراجعه کنم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام به متخصص گوشو حلق و بيني

 26. نسرین گفت:

  سلام پرده گوشم پاره شده مدام گوشم عفونت میکنه واز درد شدید رنج می برم چه کار کنم خواهش میکنم کمکم کنید ممنون می شم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام، نبايد بذاريد آب داخل گوشتون بره
   هنگام حمام قسمت خارجي گوشتونو با وازلين چرب كنيد
   همچنين واسه ترميمش با متخصص گوش و حلق و بيني مشورت كنيد،

 27. مریم .م گفت:

  سلام وقت بخیر
  از روز قبل متوجه درد در ناحیه استخوان پشت گوشم شدم دست می‌زنم کمی ورم داره و درد داره امروز رفتم پزشک عمومی انتی بیوتیک برام تجویز کرد کلاموکس ۶۲۵ و ایبوپروفن ۲۰۰ و اموکسی سیلین ۵۰۰ . خواستم نظر شما رو بدونم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ، آموكسي را لازم نيست بخوريد، بقيع اكي هست
   از نظر مروا هم بررسي شويد و اين آزمايشات را بدهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covud igm and igg

 28. مریم عنوانی گفت:

  سلام. وقت بخیر.
  الان که فصل امتحانات است بیشتر درس میخونم و سرم بیشتر به جهت پایین خم میشه. سردرد پشت گوش به طور ضربه ای دارم. مراجعه به پزشک لازمه؟ اگر آره چه تخصصی؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   معاینه لازم است
   در مراجعه اول می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید

 29. سحر کلهری گفت:

  سلام خسته نباشید پسر من سه چهار روز پیش سرش درد میکرد دو سه روزه هم گوش و پشت گوش و گردنش درد میکنه الانم که احساس کردم یک طرف صورتش به درستی عمل نمیکنه میشه بگید مشکل از چیه یا پیش چه دکتری ببرمش خیلی نگرانم ممنون

 30. پروانه فاضل گفت:

  سلام.من یه مدت هست که یه چیز سفت اندازه یه نخود بزرگتر طرف چپ گردنم حس می کنم در قسمت جلو گردن و تا قسمت پشت گوشم درد وسنگینی دارم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز
   ضایعه مذکور باید معاینه و بررسی از نظر غده لنفاوی شود
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

   • احمد شکرپور گفت:

    سلام و خسته نباشید فرد ۳۶ اقا میباشم که استخوان جفت پشت گوش هایم درد میکند شدید ممنون میشم راهنمایی کنید

   • مهدی محمدی گفت:

    با سلام…. من یه مدتی بود شبا تپش قلب شدید منو گرفته بود و از خواب میپریدم و یا اوایل خواب تیک میزدم و میپریدم بعد چند وقت که دکتر اعصاب رفتم و یه قرص آسنترا بهم داد بهتر شدم و تپش قلبم خوب شد. ولی الان یه مدته که بیشتر اوقات مخصوصا شبها که میرم خونه استخوان پشت گوشم که وصل میشه به فک میگیره و خود فک هم هم گاهی درد میکنه و انگار خون نمیرسه بهش و خیلی اذیت میشم و وقتی با گوشی کار میکنم و یا تلویزیون و لبتاپ نگاه میکنم این درد بیشتر میشه و وقتی صفحات و رد میکنم چشام تار میبینه. دکتر گوشم رفتم و نوار گوش گرفت و گفت عفونت نداری و قرص بتاهیستین داد و یه مدت خوردم ولی هنوز اذیتم و گاهی اوقات دست چپمم بی حس میشه و دندونام هم سالمن. حتی چکابم دادم و از نظر قندخون و کم خونی کاملا اکی هستم.دکتر چشمم رفتم چشمم زیاد ضعیف نبود و مواقع عادی مشکلی در دید ندارم. چیکار کنم که خوب شم ؟؟؟ لطفا کمکم کنید؟؟ تقریبا دو ماهه که این گرفتگی پشت سر و دارم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا بديد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و ا...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد از نظر رفلاكس معده به مري و هليكوباكتر معده بررسي شيد لطفا بر...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بله بزودي پريود ميشيد تا ٦ ماه ديگه...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اول سونوگرافي بديد تا از نظر سنگ كيسه صفرا بررسي شيد و برای معاینه ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام منفي هست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد رژيم غذايي رعايت كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام ممكنه اما بايد اول نوار قلب بديد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دار...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام محلول كليندامايسين موضعي بزنيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام از نظر رفلاكس معده به مري بررسي شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز ...