سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

 • 1399-01-26
 • 60
چه عاملی باعث ایجاد درد پشت گوش می‌شود؟

دلیل سر درد پشت گوش چیست؟ آیا امکان دارد که این درد هشداری باشد؟ در این مقاله به علل درد پشت گوش خواهیم پرداخت.

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

همه‌ی افراد در طول زندگی خود به سردرد دچار می‌شوند ولی همه‌ی سردردها مشابه هم نیستند. در حقیقت بیش از 300 نوع سردرد وجود دارد. 

با این همه سردردهایی که پشت گوش ایجاد می‌شوند، چندان شایع نیستند. اگر دردی در این ناحیه وجود داشته باشد، فرد باید به سرعت در مورد علت آن آگاه شده تا برای رهایی از درد  دست به درمان بزند. در این مقاله در مورد این درد نه چندان معمول بیش‌تر خواهیم آموخت.

درد پشت گوش

چه عاملی باعث ایجاد درد پشت گوش می‌شود؟

همیشه امکان تشخیص عامل ایجاد کننده‌ی سردرد پشت گوش وجود ندارد. اگر دردی دائمی در این ناحیه وجود داشته باشد، احتمالاً یکی از این مشکلات وجود دارد. 

نورالژی اکسی پیتال

نورالژی اکسی پیتال نوعی از سردرد است که به دلیل جراحت، گیرافتادگی و یا التهاب اعصاب ناحیه‌ی گردن به وجود می آید. زمانی که فرد گردن خود را به مدت طولانی خمیده نگه می‌دارد، گیر افتادگی عصب رخ میدهد. التهاب مفاصل گردن و شانه هم می‌تواند دلیل ایجاد این مشکل باشد. 

نورالژی اکسی پیتال باعث ایجاد دردی ضربان دار در گردن، پشت گوش یا یک طرف سر می‌شود. برخی از افراد این درد را در پیشانی یا پشت چشم‌ها احساس می‌کنند. این مشکل همچنین می‌تواند باعث حساسیت جمجمه شود. درد از گردن شروع شده و به سمت نواحی بالاتر حرکت می‌کند. 

ماستوئیدیت

استخوان ماستوئید درست پشت گوش قرار دارد. در ماستوئیدیت یا درد گوش باکتری‌ها باعث عفونت و یا التهاب این استخوان می‌شوند. همچنین عفونت درمان نشده‌ی گوش میانی هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. هر کسی می‌تواند به ماستوئیدیت مبتلا شود، ولی امکان ابتلای کودکان بیش‌تر است. 

قرمزی، تورم و ترشحات غیر طبیعی از گوش از جمله علایم این بیماری بوده و میتواند منجر به سردرد، تب، و از دست دادن شنوایی در آن گوش شود. 

سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

مفصل گیجگاهی فکی به باز و بسته شدن فک کمک می‌کند. اگر این مفصل به دلیل التهاب مفاصل آسیب ببیند، دیگر به آسانی باز و بسته نخواهد شد و هنگامی که دهان حرکت می‌کند مفصل ساییده شده و صدا تولید می‌کند. 

سندروم مفصل گیجگاهی فکی گاهی فرایند جویدن را بسیار سخت و دشوار خواهد کرد. گاهی فرد احساس می‌کند که مفصل در حال ساییده شدن است و گاهی هم در هنگام حرکت فک صدای باز و بسته شدن آن به گوش میرسد. این سندروم معمولاً با درد در ناحیه‌ی فک همراه است و در برخی مواقع حتی فک قفل شده و دیگر دهان باز و بسته نخواهد شد. در این شرایط باید هر چه سریع‌تر اقدامات پیشرفته‌ی درمانی انجام شود. 

مشکلات دهان و دندان 

مشکلات دهان و دندان هم می‌تواند با درد پشت گوش مرتبط باشد. احتمال زیادی وجود دارد که این درد به علت وجود یک دندان شکسته و یا یک آبسه‌ی دندانی ایجاد شده باشد. دندان پزشک با معاینه‌ی دقیق می‌تواند دلیل ایجاد کننده‌ی این مشکل را تشخیص دهد. 

تنفس بدبو، حساسیت لثه یا جویدن سخت و دشوار از جمله علایم مشکلات دندانی هستند که باید به سرعت برطرف شوند. 

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

برای درد پشت گوش چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فرد می‌تواند دردی مختصر یا سردرد را تجربه کند. در بسیاری از مواقع نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در موارد زیر باید با پزشک ملاقات کرد:

 • درد شدید شود
 • مشکوک به عفونت گوش باشید 
 • مراحل درمان را طی کرده و بهبودی حاصل نشده است 
 • تب دارید
 • بدون دلیل وزن زیادی از دست دادید 

در صورت داشتن علایم زیر به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • سردرد ناگهانی و شدید 
 • فک قفل شده 
 • تب بالا، تهوع و استفراغ 
 • سردرگمی و تغییر حالات و رفتار شخصی 
 • تشنج 
 • لتارژی یا گیجی و خواب آلودگی 

این علایم می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک مشکل حاد و شدید باشد. 

تشخیص سردرد پشت گوش

چگونگی تشخیص علت درد پشت گوش

پزشک برای معاینه‌ی بالینی از گوش فرد شروع می‌کند. گاهی نیاز به کشت ترشحات گوش و آزمایش خون هم وجود دارد. اگر عفونت و یا التهابی در گوش وجود داشته باشد بیمار به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد شد.

اگر فرد مشکوک به ابتلا به نورالژی اکسی پیتال باشد برای او داروهای بیحسی مسدود کننده‌ی عصب تجویز خواهد شد. اگر درد فرد متوقف شود، پزشک با اطمینان می‌تواند بگوید که فرد به این مشکل مبتلا است.

برای تشخیص درست سندروم مفصل گیجگاهی فکی بیمار به جراح فک و صورت ارجاع داده شده و جراح با روش‌های تشخیصی عکسبرداری وجود بیماری را تایید خواهد کرد.

اگر سردرد فرد بدون هیچ علت خاص و مشخصی ادامه داشته باشد، فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

تشخیص سردرد پشت گوش

پزشک متخصص بعد از بررسی سابقه‌ی پزشکی فرد و انجام آزمایش‌های عصبی ممکن است برای تشخیص بهتر بررسی‌‌های بیش‌تری انجام دهد:

 • عکس برداری رادیولوژی اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

چکاپ مرتب توسط دندانپزشک هم به تشخیص مشکلات دندانی منجر می‌شود که همان گونه که گفته شد یکی از دلایل این سردرد هاست.

درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

در هنگامی که فرد منتظر تشخیص نهایی و دقیق مشکل خود است می‌تواند داروهای مسکن مصرف کند. اگر فرد به گردن درد مبتلا باشد، استفاده از گرما هم تا حدود زیادی باعث آسایش عضلات گردن خواهد شد. درمان‌های دیگر به علت به وجود آوردنده‌ی درد بستگی دارد.

درمان نورالژی اکسی پیتال

استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضد التهابی به رفع این مشکل کمک خواهد کرد. مسدود کننده‌های عصبی موضعی و استفاده از شل کننده‌ی عضلات هم کمک کننده خواهند بود. در موارد پیشرفته تر کورتیکواستروئید به صورت موضعی به محل درد تزریق خواهد شد. 

اگر این بیماری به علت وجود مشکلی در گردن ایجاد شده باشد، تلاش کنید که سر و گردن را برای مدت طولانی در یک وضعیت مشابه و ثابت قرار ندهید. موقعیت نشستن خود را عوض کرده و اگر به موبایل و یا هر وسیله‌ی دیگری به مدت زیادی خیره شده‌اید برای مدتی آن را کنار بگذارید. 

درمان‌های تکمیلی هم کمک کننده هستند این درمان‌ها شامل:

 • استفاده از گرما و درمان‌های مبتنی بر گرما روی گردن 
 • ماساژ 
 • فیزیوتراپی و ورزش 
 • شل کردن عضلات و مدیتیشن 

درمان ماستوئیدیت

این مشکل معمولا با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اگر عفونت شدید باشد، آنتی بیوتیک به صورت وریدی تجویز خواهد شد. اگر استفاده از آنتی بیوتیک موثر نباشد، شستشوی گوش میانی انجام خواهد شد. در موارد خیلی شدیدتر قسمتی از استخوان ماستوئید برداشته خواهد شد که به آن ماستوئیدکتومی (mastoidectomy.) گفته می‌شود. 

درمان سندرم مفصل گیجگاهی فکی

ساییدن و فشار دادن شدید دندان‌ها روی هم در افراد مبتلا به این سندروم علایم بیماری را شدیدتر خواهد کرد. روش‌های درمانی زیادی برای کمک به این افراد وجود دارد:

 • داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب و شل کننده‌ی عضلات 
 • گاردهای دندانی و اسپلینت دهانی 
 • فیزیوتراپی 
 • خارج کردن مایعات مفصلی
 • تزریق کورتیکواستروئید 
 • جراحی آرتروسکوپی
 • عمل جراحی باز مفصل 

درمان‌های تکمیلی شامل 

 • طب سوزنی 
 • مدیتیشن و روش‌های ریلکس کردن 
 • بیوفیدبک (Biofeedback)
درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

راه‌ های پیشگیری از سردرد پشت گوش

برای کم کردن خطر ابتلا به سردردهای شدید پشت گوش این توصیه‌ها را رعایت کنید:

 • حفظ ساختار قامتی در وضعیت مناسب: خم کردن بیش از حد سر و نگه داشتن وضعیت سر و گردن برای مدت طولانی در وضعیت یکسان منجر به گیر افتادگی عصب خواهد شد، بنابراین باید فرد سر و گردن خود را در وضعیت و موقعیت درست قرار دهد.
 • محدود کردن استفاده از موبایل و سایر وسایل الکترونیک قابل حمل: برای استفاده از این وسایل به مدت طولانی گردن در وضعیت خمیده قرار خواهد گرفت و همین مشکلات زیادی را به بار خواهد داشت. بنابراین باید تا آن جایی که امکان دارد روزانه به مدت کم‌تری از آن‌ها استفاده کرد.
 • استراحت کردن: در محیط کار هر یکساعت یکبار از صندلی و پشت میز بلند شده و چند دقیقه قدم بزنید. این کار اگر به صورت مرتب انجام شود از سفت شدن گردن و گرفتگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.
 • بر طبق برنامه غذا بخورید: خوردن غذاهایی که منجر به سردرد خواهد شد را کنار بگذارید.
 • به قدر کافی بخوابید: استرس و خستگی از عوامل خطر ایجاد کننده‌ی سردرد هستند. هر روز در ساعت مشخصی به تخت خواب رفته و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.

سخن پایانی

با استراحت و انجام روش‌های درمانی درد ناشی از نورالژی اکسی پیتال بهبود پیدا می‌کند. اگر فشار و استرس وارد شده به گردن ادامه پیدا کند، علایم بیماری باز خواهند گشت.

علایم ماستوئیدیت چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک بهبود خواهند یافت. بسیاری از افراد به صورت کامل بهبود خواهند یافت. برای اطمینان از رفع شدن کامل عفونت باید دوره‌ی آنتی بیوتیک به صورت کامل مصرف شود. حتی اگر علایم بیماری برطرف شده باشد باید آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را به صورت کامل مصرف کرده و دوره‌ی درمان را کامل کرد.

در بسیاری از موارد سندروم مفصل گیجگاهی فکی بدون درمان بهتر خواهد شد. زمان بهبود بیماری به شدت علائم و روش‌های درمانی بستگی دارد. درمان سردردهای مزمن هم مستلزم کنترل بلند مدت بیماری است.

در صورتی که هرگونه سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با سردرد پشت گوش دارید، در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

لیست پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی

لیستی از پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی را آماده کرده‌ایم تا در صورت نیاز به معاینه یا مشاوره توسط پزشک، به راحتی بتوانید از پزشک موردنظر خود نوبت ویزیت حضوری یا ویزیت تلفنی دریافت کنید. برای دریافت نوبت، تصویر زیر را کلیک کنید(یا لمس کنید)

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

60 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام دو ماه است که پشت استخوان گوش سمت راست همسرم درد میگیرد وبه سمت بالای سر میزند علتش چیست ممنون و متشکرم.

 2. سلام من چندوقته گوشم صدا میده الانم چندروزه زیرگوشم دردمیکنه بعضی وقتهاپشت سرم ومیزن به کتفم سرتاپاعرق شدیدیاسردشدن کل بدن دارم اگه میشه لطف کنین راهنماییم کنین درضیمن من یک سال بیشترمیشع ازبوی غذایی که سرخ میکنن بدم میادحتمابایدبینیم بگیرم

 3. سلام، من چند روزه پشت گوش چپم تیر میکشه فقط با مسکن آروم میشه، دردش از خواب بیدارم میکنه، هیچ کدوم از مشکلاتی که گفته هم ندارم، چی کار کنم؟

 4. سلام من چند وقتیه پشت گوش وگردن سمت چپم درد میکنه.وکلا سمت چپ بدنم از جمله کتف ودست چپ وسوزش کف پای چپ دارم .خواستم علت رو بدونم.البته چشمم هم ضعیفه ورفتم دکتر گفت عینک بزن والان ۲ هفته ایی هست میزنم.ودکتر گفت اگه خوب نشدی برو دکتر مغز واعصاب.الان گیج شدم نمیدونم چیکار کنم.ممنون میم راهنماییم کنید‌

 5. پشت گوش راستم دوروز هست یکدفعه تیر میکشه خیلی اذیتم لطفا راهنماییم کنید استامینوفن کدئین هم میخورم فایده ای نداره

 6. سلام وقتتون بخیر
  من یک ماهی میشه سردرد دارم در دو طرف پشت گوش هام و سر گیجه هم دارم و لثه هام هم باد کرده و داخل دهانم هم جوش زده متخصص داخلی هم رفتم ازمایش گرفت تشخیص ندادن ممنون میشم راهنمایی کنین پیش چه متخصصی برم ممنون

 7. سلام من ۱۸ سالمه نزدیک یک ساله ک گردن درد دارم و هر چن ساعت ی بار دردم شدید میشه و ب پشت گوشم و شانه و کتفم میزنه میخواستم بدونم مشکل از چیه و خیلی جدیه؟

 8. سلام پدرم دیابتی هستن و دچار مریضی عفونت استخوان جمجمه هستن بمدت یکسال.
  الان خیلی لاغر شدن و کم اشتها. حالت تهوع و استفراغ دارن
  تاحالا قرص ها عفونی هم جواب نداده
  ممنون راهنمایی کنید تا درمان بشن یا یه دکتر مرتبط با این کار معرفی کنید

 9. سلام من چند روزه بشت گوشم یه جوش زده ودرد داره لازمه به دکتر مراجعه کنم/

  • سلام خير لازم نيست
   مجلول كليندامايسين موضعي روش استفاده كنبد

 10. سلام من یه چند هفته ای می شود که داخل گوشم درد می کند بعدا متوحه شدم پایین تر از گوش همون حفره ای که کنار استخوان فک است بهش دست می زنم درد داخل گوشم تشدید میشه در هر دو کوش این مشکل رو دارم

  • سلام عفونت گوش است اين داروها را مصرف كنيد
   قوص كوآموكسي كلاو ٦٢٥ ميلي گرم هر ٨ ساعت بك عدد تا ٧ شب
   قوص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت بك عدد
   برص تلفست هر ١٢ ساعت بك عدد تا ٧ شب

 11. سلام.. چندروزه حالت کسلی وسردرد وکوفتگی دارم دکتر گفته احتمال کرونا خفیف.. الان 5رروزه قرنطینه هستم. اماالان دوروزه پشت گوش سمت راستم سرم تیر میکشه هر3دقیقه یبار.. کل سرم سر میشه. خیلی اذیتم لازمه برم دکتر؟

 12. سلام وقت بخیر۱۵روزدندان کرسی کشیدم ولثه هم دردمیکنه ولی ازوقتی کشیدم‌گردنم واستخوان پشت گوش راستم دردبدی میگیری که میترسم دزضمن این ۱۵روزورک خشک کن ومسکن هم میخورم ولی یک ساعت مونده به ساعت مجدد بخورم دوباره دردمیکنه

  • سلام از نظر آبسه بايد توسط دندانپزشكتان معاينه شويد

 13. سلام من 16 سالمه حدودا یک هفتس که احساس فشار توی گوش راست و استخوان های پایینتر دارم لطفا راهنمایی کنید

  • سلام بايد از نظر عفونت گوش مياني معاينه شويد
   تا اون زنان هر ١٢ ساعت قرص تلفست و هر ١٢ ساعت قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم همراه با غذا بخوريد

 14. سلام وقت بخیر من گوشم درد نمی کند منتهی سمت راست سرم بالای گوش راست سه روز حس سنگینی دارد علت چیست؟

  • سلام قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دوتا ساير روزها يك عدد تا ٥ روز
   قرص تلفست هر ١٢ ساعت يك عدد تا ٧ روز مصرف كنيد
   اگر مشكل قلبي نداريد قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرن هر ١٢ ساعت يك عدد مصرف كنيد

 15. سلام
  همسرم داروهای اعصاب زیاد استفاده میکنه و الان نزدیک دو ماه هست ک پشت گوشش درد میکنه ایا دارو گیاهی هست برای درمانش؟

 16. سلام وقت بخیر یک هفته درد شدید پشت سر دارم یعنی بالاتر از گوش سمت چیم خیلی ازار دهنده هستش

 17. با سلام مادرمن ۶۰ سال سن دارند و از ظهر دچار درد و تیرکشیدن پشت گوششان شدند علت چی میتونه باشه. آیاعلت میتونه مربوط به فشارخون یا چربی خون باشه اخه قبلا سابقه بالا بودن فشار داشتند.

  • سلام بايد فشارشون اندازگيري شه
   از لحاظ قلب و مغز بايد معاينه شوند

 18. یک ماهی هست سردرد دوطرفه پشت گوش و سنگینی گوش دارم هرچه دکتر رفتم بهتر نشد نمی‌دونم دیگه چکار کنم?دکتر اعصاب .گوش و دندانپزشکی و داخلی هم رفتم

 19. عالی و کامل

 20. سلام ، هنگامیکه هوا سرد می شه یا سردم میشه ، گوش راست و پشت راست گردنم و کتف راستم درد خفیف و آزار دهنده ای پیدا می کند و گاهی قسمت راست سر و چشم راستم درد خفیف و آزار دهنده ای پیدا می کند و حدود سه سالی دارم ، دکترهای مختلف رفتم کمتر شده ولی درمان نمی شه ، لطفا چکار کنم

  • سلام ممكنه سينوزيت مزمن داشته باشيد بهتره توسط متخصص گوش و حلق و بيني ويزيت شويد

 21. سلام وقت بخیر یه سوال داشتم
  من دیروز بعد از ظهر به بیرون از خانه رفتم و وقتی وارد شدم درد کمی پشت گوشم حس کردم و امروز اون درد دو برابر شده ولی هیچ ورمی نکرده نوبت دکتر گرفتم اما میخوام زودتر بدونم مشکل چیه

  • سلام ميتونه بخاطر عفونت گوشتون باشه
   قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم هر روز اول دوتا ساير روزها يك عدد بخوريد تا ٥ روز
   قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هم هر ١٢ ساعت تا ٧ روز مصرف كنيد
   اگر بعد از ٢ روز بهتر نشدين از نظر كرونا بررسي شويد و اين آزمايشات را انحام دهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp
   Ldh
   Covid igm and igg

 22. سلام
  وقت بخیر. یه سوال داشتم دیروز استخوان پشت گوش دختر من درد گرفت و ورم کرد و امروز اون درد دو برابر شده میشه بگید مشکلش چیه؟

 23. سردردسمت چپ سر وپشت گوش شدید دارم البته سمت چپ فک قسمت بالا دندان شکسته هم دارم به دندان ربط داره سردرد ودردپشت گوش ووقتی چیزی در دندانم بره تا سرم تیر میکشه

  • سلام بايد از نظر عفونت دندان بررسي شويد و به دندان پزشك مراجعه كنيد.

 24. دختر من سرش همراه باگوشو چشمو استخون صورت وگردنش ینی از گردن به بالا همش درد میکنه به چه دکتری مراجعه کنم

 25. سلام پرده گوشم پاره شده مدام گوشم عفونت میکنه واز درد شدید رنج می برم چه کار کنم خواهش میکنم کمکم کنید ممنون می شم

  • سلام، نبايد بذاريد آب داخل گوشتون بره
   هنگام حمام قسمت خارجي گوشتونو با وازلين چرب كنيد
   همچنين واسه ترميمش با متخصص گوش و حلق و بيني مشورت كنيد،

 26. سلام وقت بخیر
  از روز قبل متوجه درد در ناحیه استخوان پشت گوشم شدم دست می‌زنم کمی ورم داره و درد داره امروز رفتم پزشک عمومی انتی بیوتیک برام تجویز کرد کلاموکس ۶۲۵ و ایبوپروفن ۲۰۰ و اموکسی سیلین ۵۰۰ . خواستم نظر شما رو بدونم

  • سلام ، آموكسي را لازم نيست بخوريد، بقيع اكي هست
   از نظر مروا هم بررسي شويد و اين آزمايشات را بدهيد:
   Cbc.diff
   Esr crp ldh
   Covud igm and igg

 27. سلام. وقت بخیر.
  الان که فصل امتحانات است بیشتر درس میخونم و سرم بیشتر به جهت پایین خم میشه. سردرد پشت گوش به طور ضربه ای دارم. مراجعه به پزشک لازمه؟ اگر آره چه تخصصی؟

  • سلام
   معاینه لازم است
   در مراجعه اول می توانید به پزشک عمومی مراجعه کنید

 28. سلام خسته نباشید پسر من سه چهار روز پیش سرش درد میکرد دو سه روزه هم گوش و پشت گوش و گردنش درد میکنه الانم که احساس کردم یک طرف صورتش به درستی عمل نمیکنه میشه بگید مشکل از چیه یا پیش چه دکتری ببرمش خیلی نگرانم ممنون

 29. سلام.من یه مدت هست که یه چیز سفت اندازه یه نخود بزرگتر طرف چپ گردنم حس می کنم در قسمت جلو گردن و تا قسمت پشت گوشم درد وسنگینی دارم

  • سلام
   دوست عزیز
   ضایعه مذکور باید معاینه و بررسی از نظر غده لنفاوی شود
   به متخصص گوش حلق بینی مراجعه کنید

   • سلام و خسته نباشید فرد ۳۶ اقا میباشم که استخوان جفت پشت گوش هایم درد میکند شدید ممنون میشم راهنمایی کنید

    • سلام
     ذکر نکردید از کی شروع شده
     اما ميتواند بخاطر عفونت گوشباشد
     قرص آزيترومايسين ٥٠٠ ميلي گرم روز اول دو عدد ساير روزها يك عدد تا ٥ روز
     قرص ناپروكسن ٢٥٠ ميلي گرم هر ١٢ ساعت تا ۳ روز مصرف كنيد
     اگر بعد از ٢ روز علایم بهبود پیدا نکرد جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

جدید‌ترین پرسش‌ها و نظرهای پزشکی شما

کتابچه‌ها

پربازدیدترین‌های ماه

عضویت در خبرنامه دکتردکتر