مجله پزشکی دکتر دکتر

سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

26 فروردین 1399

187

بیماری‌های گوش، حلق و بینی
سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

دلیل سر درد پشت گوش چیست؟ آیا امکان دارد که این درد هشداری باشد؟ در این مقاله به علل درد پشت گوش خواهیم پرداخت.

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

همه‌ی افراد در طول زندگی خود به سردرد دچار می‌شوند ولی همه‌ی سردردها مشابه هم نیستند. در حقیقت بیش از 300 نوع سردرد وجود دارد. 

با این همه سردردهایی که پشت گوش ایجاد می‌شوند، چندان شایع نیستند. اگر دردی در این ناحیه وجود داشته باشد، فرد باید به سرعت در مورد علت آن آگاه شده تا برای رهایی از درد  دست به درمان بزند. در این مقاله در مورد این درد نه چندان معمول بیش‌تر خواهیم آموخت.

درد پشت گوش

چه عاملی باعث ایجاد درد پشت گوش می‌شود؟

همیشه امکان تشخیص عامل ایجاد کننده‌ی سردرد پشت گوش وجود ندارد. اگر دردی دائمی در این ناحیه وجود داشته باشد، احتمالاً یکی از این مشکلات وجود دارد. 

نورالژی اکسی پیتال

نورالژی اکسی پیتال نوعی از سردرد است که به دلیل جراحت، گیرافتادگی و یا التهاب اعصاب ناحیه‌ی گردن به وجود می آید. زمانی که فرد گردن خود را به مدت طولانی خمیده نگه می‌دارد، گیر افتادگی عصب رخ میدهد. التهاب مفاصل گردن و شانه هم می‌تواند دلیل ایجاد این مشکل باشد. 

نورالژی اکسی پیتال باعث ایجاد دردی ضربان دار در گردن، پشت گوش یا یک طرف سر می‌شود. برخی از افراد این درد را در پیشانی یا پشت چشم‌ها احساس می‌کنند. این مشکل همچنین می‌تواند باعث حساسیت جمجمه شود. درد از گردن شروع شده و به سمت نواحی بالاتر حرکت می‌کند. 

ماستوئیدیت

استخوان ماستوئید درست پشت گوش قرار دارد. در ماستوئیدیت یا درد گوش باکتری‌ها باعث عفونت و یا التهاب این استخوان می‌شوند. همچنین عفونت درمان نشده‌ی گوش میانی هم می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. هر کسی می‌تواند به ماستوئیدیت مبتلا شود، ولی امکان ابتلای کودکان بیش‌تر است. 

قرمزی، تورم و ترشحات غیر طبیعی از گوش از جمله علایم این بیماری بوده و میتواند منجر به سردرد، تب، و از دست دادن شنوایی در آن گوش شود. 

سندرم مفصل گیجگاهی فکی (TMJ)

مفصل گیجگاهی فکی به باز و بسته شدن فک کمک می‌کند. اگر این مفصل به دلیل التهاب مفاصل آسیب ببیند، دیگر به آسانی باز و بسته نخواهد شد و هنگامی که دهان حرکت می‌کند مفصل ساییده شده و صدا تولید می‌کند. 

سندروم مفصل گیجگاهی فکی گاهی فرایند جویدن را بسیار سخت و دشوار خواهد کرد. گاهی فرد احساس می‌کند که مفصل در حال ساییده شدن است و گاهی هم در هنگام حرکت فک صدای باز و بسته شدن آن به گوش میرسد. این سندروم معمولاً با درد در ناحیه‌ی فک همراه است و در برخی مواقع حتی فک قفل شده و دیگر دهان باز و بسته نخواهد شد. در این شرایط باید هر چه سریع‌تر اقدامات پیشرفته‌ی درمانی انجام شود. 

مشکلات دهان و دندان 

مشکلات دهان و دندان هم می‌تواند با درد پشت گوش مرتبط باشد. احتمال زیادی وجود دارد که این درد به علت وجود یک دندان شکسته و یا یک آبسه‌ی دندانی ایجاد شده باشد. دندان پزشک با معاینه‌ی دقیق می‌تواند دلیل ایجاد کننده‌ی این مشکل را تشخیص دهد. 

تنفس بدبو، حساسیت لثه یا جویدن سخت و دشوار از جمله علایم مشکلات دندانی هستند که باید به سرعت برطرف شوند. 

درد پشت گوش، یک سر درد متفاوت

برای درد پشت گوش چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

هر فرد می‌تواند دردی مختصر یا سردرد را تجربه کند. در بسیاری از مواقع نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما در موارد زیر باید با پزشک ملاقات کرد:

 • درد شدید شود
 • مشکوک به عفونت گوش باشید 
 • مراحل درمان را طی کرده و بهبودی حاصل نشده است 
 • تب دارید
 • بدون دلیل وزن زیادی از دست دادید 

در صورت داشتن علایم زیر به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنید:

 • سردرد ناگهانی و شدید 
 • فک قفل شده 
 • تب بالا، تهوع و استفراغ 
 • سردرگمی و تغییر حالات و رفتار شخصی 
 • تشنج 
 • لتارژی یا گیجی و خواب آلودگی 

این علایم می‌تواند نشانه‌ای از بروز یک مشکل حاد و شدید باشد. 

تشخیص سردرد پشت گوش

چگونگی تشخیص علت درد پشت گوش

پزشک برای معاینه‌ی بالینی از گوش فرد شروع می‌کند. گاهی نیاز به کشت ترشحات گوش و آزمایش خون هم وجود دارد. اگر عفونت و یا التهابی در گوش وجود داشته باشد بیمار به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد شد.

اگر فرد مشکوک به ابتلا به نورالژی اکسی پیتال باشد برای او داروهای بیحسی مسدود کننده‌ی عصب تجویز خواهد شد. اگر درد فرد متوقف شود، پزشک با اطمینان می‌تواند بگوید که فرد به این مشکل مبتلا است.

برای تشخیص درست سندروم مفصل گیجگاهی فکی بیمار به جراح فک و صورت ارجاع داده شده و جراح با روش‌های تشخیصی عکسبرداری وجود بیماری را تایید خواهد کرد.

اگر سردرد فرد بدون هیچ علت خاص و مشخصی ادامه داشته باشد، فرد باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند.

تشخیص سردرد پشت گوش

پزشک متخصص بعد از بررسی سابقه‌ی پزشکی فرد و انجام آزمایش‌های عصبی ممکن است برای تشخیص بهتر بررسی‌‌های بیش‌تری انجام دهد:

 • عکس برداری رادیولوژی اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • ام آر آی

چکاپ مرتب توسط دندانپزشک هم به تشخیص مشکلات دندانی منجر می‌شود که همان گونه که گفته شد یکی از دلایل این سردرد هاست.

درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

در هنگامی که فرد منتظر تشخیص نهایی و دقیق مشکل خود است می‌تواند داروهای مسکن مصرف کند. اگر فرد به گردن درد مبتلا باشد، استفاده از گرما هم تا حدود زیادی باعث آسایش عضلات گردن خواهد شد. درمان‌های دیگر به علت به وجود آوردنده‌ی درد بستگی دارد.

درمان نورالژی اکسی پیتال

استفاده از داروهای مسکن و داروهای ضد التهابی به رفع این مشکل کمک خواهد کرد. مسدود کننده‌های عصبی موضعی و استفاده از شل کننده‌ی عضلات هم کمک کننده خواهند بود. در موارد پیشرفته تر کورتیکواستروئید به صورت موضعی به محل درد تزریق خواهد شد. 

اگر این بیماری به علت وجود مشکلی در گردن ایجاد شده باشد، تلاش کنید که سر و گردن را برای مدت طولانی در یک وضعیت مشابه و ثابت قرار ندهید. موقعیت نشستن خود را عوض کرده و اگر به موبایل و یا هر وسیله‌ی دیگری به مدت زیادی خیره شده‌اید برای مدتی آن را کنار بگذارید. 

درمان‌های تکمیلی هم کمک کننده هستند این درمان‌ها شامل:

 • استفاده از گرما و درمان‌های مبتنی بر گرما روی گردن 
 • ماساژ 
 • فیزیوتراپی و ورزش 
 • شل کردن عضلات و مدیتیشن 

درمان ماستوئیدیت

این مشکل معمولا با مصرف آنتی بیوتیک درمان می‌شود. اگر عفونت شدید باشد، آنتی بیوتیک به صورت وریدی تجویز خواهد شد. اگر استفاده از آنتی بیوتیک موثر نباشد، شستشوی گوش میانی انجام خواهد شد. در موارد خیلی شدیدتر قسمتی از استخوان ماستوئید برداشته خواهد شد که به آن ماستوئیدکتومی (mastoidectomy.) گفته می‌شود. 

درمان سندرم مفصل گیجگاهی فکی

ساییدن و فشار دادن شدید دندان‌ها روی هم در افراد مبتلا به این سندروم علایم بیماری را شدیدتر خواهد کرد. روش‌های درمانی زیادی برای کمک به این افراد وجود دارد:

 • داروهای مسکن، داروهای ضد التهاب و شل کننده‌ی عضلات 
 • گاردهای دندانی و اسپلینت دهانی 
 • فیزیوتراپی 
 • خارج کردن مایعات مفصلی
 • تزریق کورتیکواستروئید 
 • جراحی آرتروسکوپی
 • عمل جراحی باز مفصل 

درمان‌های تکمیلی شامل 

 • طب سوزنی 
 • مدیتیشن و روش‌های ریلکس کردن 
 • بیوفیدبک (Biofeedback)
درد پشت گوش چگونه درمان می‌شود؟

راه‌ های پیشگیری از سردرد پشت گوش

برای کم کردن خطر ابتلا به سردردهای شدید پشت گوش این توصیه‌ها را رعایت کنید:

 • حفظ ساختار قامتی در وضعیت مناسب: خم کردن بیش از حد سر و نگه داشتن وضعیت سر و گردن برای مدت طولانی در وضعیت یکسان منجر به گیر افتادگی عصب خواهد شد، بنابراین باید فرد سر و گردن خود را در وضعیت و موقعیت درست قرار دهد.
 • محدود کردن استفاده از موبایل و سایر وسایل الکترونیک قابل حمل: برای استفاده از این وسایل به مدت طولانی گردن در وضعیت خمیده قرار خواهد گرفت و همین مشکلات زیادی را به بار خواهد داشت. بنابراین باید تا آن جایی که امکان دارد روزانه به مدت کم‌تری از آن‌ها استفاده کرد.
 • استراحت کردن: در محیط کار هر یکساعت یکبار از صندلی و پشت میز بلند شده و چند دقیقه قدم بزنید. این کار اگر به صورت مرتب انجام شود از سفت شدن گردن و گرفتگی آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.
 • بر طبق برنامه غذا بخورید: خوردن غذاهایی که منجر به سردرد خواهد شد را کنار بگذارید.
 • به قدر کافی بخوابید: استرس و خستگی از عوامل خطر ایجاد کننده‌ی سردرد هستند. هر روز در ساعت مشخصی به تخت خواب رفته و در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.

سخن پایانی

با استراحت و انجام روش‌های درمانی درد ناشی از نورالژی اکسی پیتال بهبود پیدا می‌کند. اگر فشار و استرس وارد شده به گردن ادامه پیدا کند، علایم بیماری باز خواهند گشت.

علایم ماستوئیدیت چند روز بعد از مصرف آنتی بیوتیک بهبود خواهند یافت. بسیاری از افراد به صورت کامل بهبود خواهند یافت. برای اطمینان از رفع شدن کامل عفونت باید دوره‌ی آنتی بیوتیک به صورت کامل مصرف شود. حتی اگر علایم بیماری برطرف شده باشد باید آنتی بیوتیک‌های تجویز شده را به صورت کامل مصرف کرده و دوره‌ی درمان را کامل کرد.

در بسیاری از موارد سندروم مفصل گیجگاهی فکی بدون درمان بهتر خواهد شد. زمان بهبود بیماری به شدت علائم و روش‌های درمانی بستگی دارد. درمان سردردهای مزمن هم مستلزم کنترل بلند مدت بیماری است.

در صورتی که هرگونه سوال، نگرانی و صحبتی در رابطه با سردرد پشت گوش دارید، در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

منبع:

healthline

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص گوش و حلق و بینی دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن»

187 پاسخ به “سردرد پشت گوش ؛ علل، علائم و درمان آن”

 1. مهسا گفت:

  سلام ببخشید من از دیروز پشت گوش چپم درد می‌کنه میشه راهنماییم کنید

 2. Medi گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و دیشب یهویی یه درد نزدیک گوش سمت راست و سرم احساس کردم انگار شبیه غده ای چیزیه دردش زیاده حتی پرده گوشمم اذیت میکنه باید‌ چیکار کنم ؟

 3. مینا گفت:

  سلام من گردنم آسیب دید و بعدش گوشم عفونت کرد و الان سمت راست سرم درد میکنه و گیج میره و حالت تهوع دائمی دارم

 4. علی .جم گفت:

  سلام دکتر جان
  ۴۴ ساله هستم سابقه سر درد دارم
  سینوزیت و مشکوک به میگرن
  حدود ۱۵ روز پیش واکسن آسترازنکا زدم .گاهی تو سرم تیر میکشه چند ثانیه .تست d.dimer دادم ۱۳۰ بود
  الان چند روز هست آسپرین میخورم جای نگرانی داره .پیگیری کنم
  هیچ علامت دیگه ای هم ندارم .حد مرز تست d.dimerاز نظر آزمایشگاه ۵۰۰ بود
  متشکرم .راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام توصيه ميكنم

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص داخلی مراجعه کنید.

 5. مانی گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه
  شب دو بار شر گیجه داشتم رفتم دکتر سه تا آمپول زد بعد اومدم خونه وقتی چاشمو میبندم بدنم بی حسی میاد عین یه فشار بعد میره چن ثانیه ای هس رفتم دکتر سی تی اسکن گرفتن مغزم سالم بود بنظرتون میتونه از گوشت باشه و خیلی میترسم تشنج باشه میشه راهنمایی کنید مدام گوش و پشت گردنم درد میکنه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره تست كرونا بديد و در صورت نرمال بودن از نظر عفونت گرش مياني بررسي شيد

 6. یکتا گفت:

  سلام من چند روزی هست ک گوش راستم کمی عفونت کرده و ب سمت راست سرمن
  درد میکنه و آیا از همون عفونت گوش هست ک سردرد دارم

 7. فاطمه ....۱۳۸۳ گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و یه مدتیه که سمت راست سرم بالای گوشم درد میگیره و این درد به گوشم هم سرایت میکنه گاهی هم به چشم راستم و اینکه سمت راست گردنم هم میگیره البته من دندان سمت راستم هم سوراخ شده و با درد دندان این درد سر و گردن بیشتر میشه و اینکه گاهی هم احساس ضعف و بدن درد دارم و سرگیجه هم دارم
  به نظرتان می تونه چی باشه
  خودم خیلی میترسم که نکنه تومار باشه
  میشه راهنمایی کنید؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   این درد احتمال خیلی قوی مربوط به دندان شماست اول دندان رو درمان کنید اگه خوب نشد سایر علل بررسی شن

 8. شهناز گفت:

  با سلام ۲۱ سالمه دو سه روزی هست سردرد دارم که سمت چپ سرم هست به پشت گوش و گردن هم میزنه جوری که گردنمو نمیتونم تکون بدم و این هم بگم که مداوم با گوشی کار میکنم و سرم خم هست ممکنه به این علت باشه و در موقع قاعدگی هستم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   تب و بی حالی و تهوع اگه دارین که فورا بررسی لازمه
   در غیر این صورت اگه درد با تکان دادن و حرکات و چرخش سر و گردن بیشتر میشه احتمال بالا اسپاسم عضلانی و با گرم کردن و پماد دیکلوفناک موضعی به مرور بهتر میشه

 9. F.s گفت:

  سلام خسته نباشید ، مادر من علائم نورالژی اکسیپیتال داشتن، حس درد و سفتی در پشت گوش داشتن و من بهشون ناپروکسن ۲۵۰ دادم درد اروم شد ولی گاها برمیگرده. ایا به دادن ناپروکسن ادامه بدم یا ببرمشون ویزیت پزشک؟ ایا این بیماری با این روش کنترل میشه یا امکان پیشرفت داره؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بهتره به متخصص مغز واعصاب مراجعه كنيد يا متخصص طب فيزيك

 10. علی عبداللهی گفت:

  سلام ۳روزه پشت گوس سمت راست پسرم یکم باد کرده ودرد میکنه ووقتی مخنده انگاری دهنش کج میشه دکتر از چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد معاينه شه و از نظر عفونت گوش مياني بررسي شه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 11. مهتاب گفت:

  سلام من چند روز که سمت چت گوشم احساس فشارمیکنم و حتی غده لنفاوی سمت چپم ورم کرده خیلی استرس دارم که به خاطره غده لنفاوی ام باشه بعضی وقتام درد گوشم می زن به چشمام و سرم میشه بگید علتش از چی؟ ممنون

 12. راضیه صالحی گفت:

  سلام خدا قوت ، به علت اینکه زیاد سرم را خم می کنم با موبایل کار می کنم گوش سمت چپ و گردنم درد می کند بعضی وقت احساس می کنم پرده گوشم می خواد از جا کنده بشه و موجب سر گیجه می شم بعد که استراحت می کنم خوب می شم باز کار می کنم درد می کند .

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   باید استفاده از موبایل،لپ تاب و … به حداقل برسانید

 13. Mohsen گفت:

  سلام پشت سر نزدیک گوش چپم درد گرفته و مانع درس خوندن من میشه چه کار کنم؟

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   توضیحتون خیلی مختصره

   اگر امکان ویزیت حضوری ندارید، می‌توانید از مشاوره تلفنی با پزشک عمومی استفاده کنید.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 14. ati گفت:

  سلام من چند روز ک یه قسمت چپ سرم پشت سرم بالاتر از گوش ام هس تیر میکشه و حتی موهامو تکون میدم درد میگیره ک کم کم دردش به گوشم میزنه و تیر میکشه و امروز موقع بلع هم فشار به سمت چپ گلوم میاد. و کمی درد میگیرههمش در حال تیر کشیدن اون قسمت سر و گوشم هس. حتی با حرکت ناگهانی سرم .علت اش چیه و راه درمانش اخه نمیخوام به مراکز درمانی مراجعه کنم ?

 15. توحید گفت:

  سلام
  من 55ساله هستم.
  2روزه که هنگام ادای فریضه نماز موقع سجده سمت چپ سرم اعم از کاسه سر ، چشم وگوش چپم درد میگیره ولی درحالت عادی دردآنچنانی ندارم. البته 3ماه پیش درد گوش داشتم که با مراجعه به متخصص و ادیو متری و تصویر گوش بجز ضعف شنوائی مشکل خاصی نداشتم وتنها یک پماد تریامسینولونNNتجویزکردند که بسیار مؤثربود و مشکلم بر طرف شد . لطفا راهنمایی بفرمائید
  باتشکر

 16. علی گفت:

  سلام من چند روزه سمت راست سرم از بلای گوشم تا روبه عقب سرم یک خط به اندازه ۵ سانت درد میکنه در حالت عادی دردی ندلرم با حرکت سرم درد شروع میشه و خیلی نیست قابل تحمل هیچ علایمی هم ندارم .۵۲ سالمه و فشار خون خفیف دارم روزی یک عدد لوزارتان اچ میخورم این درد یک هفته ست که شروع شده

  • خانم دکتر اطهر نقیب الذاکرین گفت:

   سلام
   چند روز از مسکن استفاده کنید
   در صورت عدم بهبود جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید
   به نظر نمی رسد چیز نگران کننده ای وجود داشته باشد

 17. رضا گفت:

  سلام وقت بخیر من 28 سالمه پشت گوش و بالای سرم سمت راست (هر دو در یک نقطه) حالت تیر کشیدن داره در حد یکی دو ثانیه درد میکنه و ول میکنه پیش متخصص گوش رفتم و تست شنوایی دادم گفتن گوشت سالمه ولی سر درد دارم. به نظرتون مشکلم چیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام لطفا تست كرونا pcr هم بديد

 18. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 22 سالمه و سه روزی هست احساس سنگینی سر و سرگیجه وگیجی و تاری دید خفیف که گاهی شدید هم میشه دارم پشت گوشم نزدیک به گردن هم دست میکشم احساس درد میکنم،حدودا دو هفته پیش هم واکسن مننژیت زدم امکان داره از اون باشه ؟؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام نه از واكسن نيست، بايد تست كرونا بديد و از نظر كرونا بررسي شيد
   در صورت نرمال بودن

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 19. M.Sh گفت:

  سلام
  من مدتها گردن درد داشتم چند روز پیش فشار عصبی بهم وارد شد و بعد از اون هرروز پشت گوشم درد میکنه و تا پشت سر و گردن ادامه داره
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام پماد كاپساسين موضعي روي گردنتون بزنيد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 20. سودابه گفت:

  سلام درد ی بین پشت گوش ‌ سر و گردن دارم بقدری شدید میشه کل سمت چپم رو مختل میکنه قبلا چند روز میشد ولی الان بیشتر از چند ماه هست

 21. ابوالفضل گفت:

  سلام من زیاد هدفون میزارم رو گوشم هدست گیمینگ هم هست اما حالا پشت گوشم نه جلوی گوش منظورم پشت سرم پشت گوش ی استخون داره ک درد شدید داره علتش چیه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام علتش همين فشاري هست كه هدفن وارد ميكنه
   لطفا كمتر استفاده كنيد

 22. آیلین گفت:

  سلام خسته نباشید من ۶ ماه پیش سرم ضربه خورد و باعث شد من چند ماه خوابم بهم بخوره وبه صداها حساس شده بودم وپشت گوشم درد میکرد الان همه علایم خوب شدن به جز گوش دردم الان باید چیکار کنم؟

 23. ... گفت:

  سلام وقت بخیر..
  من سرم مدت زیادی درد داشت و الان تقریبا شده عادت برام از یه طرف هم بخاطر ضعیف بودن چشمام میگن سردردم برا همینه…
  ولی درکل انقد سردرد دارم ک تب میکنم باید چیکار کنم؟

 24. مریم. ک گفت:

  با سلام. حدود سه هفته پیش تصادفی شدید داشتم. رانندگی میکردم. به شدت از جاده به حاشیه جاده پرت شدم و ماشین چند دور چرخید و به شدت به یه ساختمان برخورد کرد. هنگام توقف ماشین. صندلیراننده(خودم) به حالت خوابیده در آمده بود. تقریبا از اون زمان سردرد های شدیدی از قسمت پس سری و پشت گوش میگیرم (در سمت راست سر و گوش) هنگام استرس، سردرد هام شدید تر شده و با حالت تهوع همراهه. خواستم بدونم این موضوع نگران کنندهست؟ و اینکه باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنم یا متخصص گوش، با سپاس از پاسخدهی شما.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بله حتما
   بايد ام ار اي مغز و ستون و فقرات بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 25. رزگل گفت:

  من پشت یک گوشم استخونش درد داره و هردو گوشم مثل هم نیست گوشت چپم پشتش دردمیکنه و دست میزنم استخون انگارزده بیرون و تکون میخوره ودردداره ولی مال سمت راست ثابت بدون بیرون زدگی و دردباید چیکارکنم؟

 26. غلامرضا گفت:

  سلام ببخشید برآمدگی به اندازه نخود داخل خط ریشم بوجود آمده ولی اصلا درد نداره ولی بالا گوشم درد ضربانی داره و بعضی مواقع حالت تهوع بهم دست میده لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام غدد لنفاويتون هست احتمالا عفونت ويروسي يا حتي عفونت باكتريال گوش مياني يا دندان داشتيد كه دچار تورم غدد لنفاوي شده ايد
   بهتره اين آزمايشات را بديد: cbc.diff esr crp
   و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 27. غزاله گفت:

  سلام خانم دکتر من یه چند وقتیه گوش سمت چپم داخلش و پشتش درد میکنه و میزنه به استخون های فکم الان یه چند وقتی هم هست وقتی درد میگیره پس سرم هم طرف نزدیک به گوش سمت چپم هم تیر میکشه گاهی اوقات

 28. ناشناس گفت:

  سلام من وقتی به پشت گوشم روی موهام دست زدم خیلی کم درد داشتوقت دست میزنم درد میگره پشت گوش سمت راستم

 29. مهناز گفت:

  سلام خانوم دکتر چند وقتی هست درد پشت گوش دارم و گوشم صدای سوت ممتد میده و اصلا قطع نمیشه و درد به طرف فک و گاهی وقتا به گردنم هم می‌ره خیلی دارم اذیت میشم به متخصص گوش و حلق و بینی هم مراجعه کردم ولی گفتن گوشم هیچ عفونتی نداره اگه میشه راهنمایی کنید ممنون

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام از نظر عفونت دندان بررسي شيد لطفا

   • مهرزاد گفت:

    سلام من زیر گوش هام تقریبا زیر شقیقه وقتی که فکم رو باز و بسته میکنم درد میگیره و صدای تقه می‌شنوم هنگام باز و بسته شدن فکم
    آیا این همون سندروم مفصل گیجگاهی فک هست؟

    • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

     سلام عزیزم
     بله به احتمال خیلی زیاد

     • محمد گفت:

      سلام دکتر من حدود یک ماه سرگیجه دارم ام آر ای وسیعی اسکنم سالم بود دکتر گوش وحلق وبینی برام چند جلسه توان بخشی ورزشی نوشته اما بهتر نشدم رگ کردنم هم سفت میشه گه گاهی میخواستم ببینم من چکار کنم چون ازمایش خونم هم سالم بوده وچهار کنم برا سر گیجه ام

     • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

      سلام
      احتمالا سرگیجتون از گوش هست
      براتون مگه دارو ننوشتن؟

 30. Toba گفت:

  سلام من مدتی پشت گوش راستم درد داره قبلا غده لنفاوی همین سمتو برداشتم حالا استخوان پشت گوشم درد داره میترسم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه عفونت گوش مياني باشه
   لازمه كه معاينه شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر آمنه مرشدی:

اگع کمتر از ۴۰ سال هستین، قدم اول رعایت تغذیه و نخوردن ترشیجات، ادویه، چ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام روزانه ورزش منظم (حتی الامکان باشگاه) داشته باشید، در طول روز اصلا ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام روزانه ورزش منظم (حتی الامکان باشگاه) داشته باشید، در طول روز اصلا ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام استرابیسم ممکن باشه معاینه لازمه با توجه به موارد ذکر شده، بهتر اس...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام باید معاینه میشدین! و عکس رادیولوژی میگرفتن اگه شکستگی نداشت هم آت...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام نگران نباشین فقط زیر نظر فوق تخصص گوارش ویزیت دوره ای بشین و هر چند ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ۳ ساعت قبل حمام رفتن کف سر رو با لوسیون یا قطره کلوبتازول چرب کن و د...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اثر واکسن نیست اما اگر درد دارین از نظر قلبی ویزیت شین...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام اگه دانه و تاول نزده زونا نیست در زونا اول درد داریم بعد بروز قرمزی ...

خانم دکتر آمنه مرشدی:

سلام ادویه و سرخکردنی نخورین مایعات زیاد بخورین...