درد بیضه سمت چپ؛ مهم‌ترین دلایل و درمان

درد بیضه سمت چپ

ممکن است فکر کنید زمانی که یک مشکل بر بیضه ها تاثیر می گذارد، علائم درد در هر دو طرف راست و چپ احساس می شود. اما خیلی از وقت ها، درد تنها در یک طرف حس می شود و دلیل آن نیز آناتومی متفاوت بیضه چپ با راست است. بیضه چپ به طور خاص می تواند تحت تاثیر تعدادی از شرایط آسیب پذیر، مانند واریکوسل ها، مشکلات پیچ خوردگی بیضه، که پیچیدگی بیضه داخل کیسه بیضه است و … قرار بگیرد.

اگر بیضه چپ صدمه ببیند، مهم است که برخی از علل شایع تر، علائم آنها و برخی از گزینه های درمان را بدانیم.

 

واریکوسل

شریان ها که خون غنی از اکسیژن را از قلب به استخوان ها، بافت ها و اندام ها می رسانند، در تمام بدن وجود دارند. همچنین رگ هایی در بدن خون اکسیژن داررا به قلب و ریه ها منتقل می کنند. هنگامی که یک ورید در یک بیضه بزرگ می شود، این وضعیت را واریکوسل می نامند. واریکوسل 15 درصد از مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. واریکوسل ها مانند رگ های واریس در پاها ممکن است زیر پوست به نظر برسد.

واریکوسل تمایل به شکل گرفتن در بیضه چپ دارد، زیرا ورید در سمت چپ بدن پایین تر قرار دارد. این امر انتقال خون به اندام توسط دریچه های درون رگ را دشوار می کند.

درمان واریکوسل

ممکن است برای واریکوسل نیازی به درمان نداشته باشید، هرچند اگر درد و مشکلات باروری داشته باشید، باید در مورد گزینه های درمان با اورولوژیست صحبت کنید. جراحی می تواند جریان خون را در قسمت بزرگ ورید آسیب دیده ببندد و خون را از طریق رگ های دیگر به حرکت دراورد. جراحی معمولا در از بین بردن درد و اجازه دادن به عملکرد بیضه سالم موفق است. در یک دهم بیماران، بیماری مجددا عود می کند.

 

ارکیت

ارکیت التهاب بیضه ها معمولا توسط ویروس یا عفونت باکتریایی ایجاد می شود. درد آن ممکن است در بیضه چپ یا راست شروع شود و در کیسه بیضه باقی بماند یا گسترش یابد. علاوه بر درد، کیسه بیضه ممکن است متورم و گرم شود. پوست نیز ممکن است قرمز شود و کیسه بیضه از حد معمول نرم تر یا سفت تر باشد. ویروس اوریون اغلب علت ارکیت است. اگر علت این باشد، علائم در کیسه بیضه ممکن است تا یک هفته ظاهر نشود. عفونت های منتقله از نظر جنسی (STIs)، مانند گونوره یا عفونت ادراری نیز ممکن است منجر به ارکیت شود.

 

درمان ارکیت

گزینه های درمان برای ارکیت بستگی به علت اصلی آن دارد. عفونت باکتریایی می تواند با آنتی بیوتیک ها درمان شود. ویروسی مانند اوریون، معمولا فقط نیاز به زمان برای درمان دارد. داروهای ضد درد بدون نسخه ممکن است به رفع علائم شما کمک کند.

 

اسپرماتوسل

اسپرماتوسل یک کیسه کیست پر از مایع است که در لوله ای که اسپرم را از قسمت بالای بیضه حمل می کند، تشکیل می شود. اسپرماتوسل می تواند در هر یک از بیضه ها ایجاد شود. اگر کیست کوچک باقی بماند، ممکن است هرگز علائمی نداشته باشید. اگر رشد کند، در بیضه احساس درد و سنگینی خواهید داشت. شما می توانید تغییر در بیضه های آسیب دیده را در طول بررسی بیضه خود متوجه شوید، در این صورت باید به یکی از پزشکان کلیه شهرتان مراجعه کنید. نگران نباشید! در هر شهری که باشید، می‌توانید از پلتفرم‌های نوبت دهی آنلاین استفاده کنید. برای مثال، اگر در تهران هستید، با استفاده از امکان نوبت دهی متخصص کلیه تهران در پلتفرم نوبت‌دهی سایت دکتردکتر، از بهترین متخصص مورد نظر خود به‌راحتی نوبت دریافت کنید.

هنوزعلت اسپرماتوسل شناخته شده نیست و اگر علامتی ندارید احتمالا به درمانی نیاز ندارید.

 

درمان اسپرماتوسل

اگر درد و ناراحتی را تجربه می کنید، یک روش جراحی به نام اسپرماتوسلکتومی می تواند کیست را حذف کند. این عمل ابتلا به باروری را به خطر می اندازد، بنابراین در بعضی موارد، به مردان توصیه می شود تا منتظر بمانند و بعد از بچه دار شدن، این کار را انجام دهند.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک اورژانس پزشکی است، پیچ خوردگی بیضه زمانی رخ می دهد که بند اسپرمی در بیضه به دور خود پیچیده شود و عرضه خون به آن را قطع کند. بند اسپرم یک لوله است که به حمایت از بیضه ها در کیسه بیضه کمک می کند. اگر این وضعیت در عرض شش ساعت درمان نشود، بیضه های آسیب دیده از دست می رود. پیچیدگی بیضه تا حدودی غیر معمول است و در حدود 1 در 4000 مرد جوان رخ می دهد.

یکی از شایع ترین علل پیچ خوردگی بیضه، شرایطی به نام بدشکلی بل کلپر است. افراد دارای بدشکلی بل کلپر به جای داشتن یک بند اسپرم که بیضه ها را محکم نگه می دارد، ، دارای بند اسپرمی هستند که اجازه می دهد بیضه ها آزادانه حرکت کنند و این باعث می شود راحت تر پیچ خوردگی بیضه اتفاق بیفتد.

پیچ خوردگی بیضه معمولا تنها یک بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد و در بیضه سمت چپ شایع تر است. در این وضعیت درد معمولا به طور ناگهانی و با تورم رخ می دهد.

 

درمان پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه باید تحت جراحی قرار گیرد، هرچند پزشک اورژانس ممکن است بتواند به طور موقت بند را با دست جدا کند. عمل جراحی شامل بخیه زدن بیضه ها به دیواره داخلی کیسه بیضه برای جلوگیری از پیچ خوردگی در آینده است. اگر بدشکلی بل کلپر تشخیص داده شود، جراح ممکن است بیضه دیگر را نیز درون کیسه بیضه ایمن کند، حتی اگر پیچیدگی وجود نداشته باشد.

 

هیدروسل

در داخل کیسه بیضه، یک لایه نازک بافت هر بیضه را احاطه کرده است. هنگامی که مایع یا خون این غلاف را پر می کند، این وضعیت هیدروسل نامیده می شود. در این وضعیت معمولا کیسه بیضه متورم می شود و ممکن است درد داشته باشد. هیدروسل می تواند در اطراف یک یا هر دو بیضه ایجاد شود. هیدروسل در نوزادان شایع تر است و در طی یک سال بعد از تولد خود به خود رفع می شود. اما التهاب یا آسیب می تواند در پسران و مردان مسن تر باعث ایجاد هیدروسل شود.

 

درمان هیدروسل

ممکن است جراحی برای حذف هیدروسل مورد نیاز باشد. پس از عمل، ممکن است نیاز به تخلیه مایع یا خون از اطراف بیضه داشته باشید، که هیدروسلکتومی نامیده می شود.

 

آسیب ها

بیضه ها نسبت به صدمات در ورزش، مبارزه یا حوادث مختلف آسیب پذیرهستند. از آن جا که بیضه چپ پایین تر از بیضه راست قرار دارد، سمت چپ کمی آسیب پذیر تر است. در حالی که آسیب خفیف به بیضه ها ممکن است منجر به درد موقت شود که با گذشت زمان و یخ تسکین می یابد، آسیب های جدی باید توسط پزشک ارزیابی شود. شکل گیری احتمالی هیدروسل یا پارگی یک بیضه نیاز به درمان پزشکی فوری دارد.

 

درمان

در موارد آسیب جدی به بیضه، ممکن است برای جلوگیری از عوارض جراحی لازم باشد. آسیب های خفیف ممکن است با مسکن تسکین یابد.

 

سرطان بیضه

هنگامی که سلول های سرطانی در بیضه ها شکل می گیرند، سرطان بیضه نامیده می شود. حتی اگر سرطان به بخش دیگری از بدن گسترش یابد، تشخیص سرطان بیضه خواهد بود. همیشه مشخص نیست که چرا این نوع سرطان ایجاد می شود. عوامل خطر این سرطان شامل سابقه خانوادگی سرطان بیضه و داشتن بیضه های نزول نکرده است. اما کسی که هیچ یک از این شرایط را نیز ندارد ممکن است به این بیماری مبتلا شود. سرطان بیضه معمولا در طی یک معاینه فیزیکی توسط یک پزشک تشخیص داده می شود. یک توده یا تورم در کیسه بیضه می تواند تومور سرطانی را نشان دهد.

در ابتدا ممکن است درد وجود نداشته باشد. اما اگر متوجه تغییری در یک یا هر دو بیضه شدید، و حتی دردی خفیف را تجربه می کنید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

درمان سرطان بیضه

درمان برای سرطان بیضه بستگی به نوع سرطان بیضه و میزان رشد تومور یا گسترش سرطان دارد. برخی از گزینه های درمانی عبارتند از:

 

عمل جراحی : عمل جراحی تومور را حذف می کند و اغلب شامل حذف بیضه نیز می شود. برای مردان مبتلا به بیماری که دارای یک بیضه سرطانی و یک بیضه طبیعی هستند، حذف بیضه سرطانی توصیه می شود. فعالیت جنسی و باروری به طور معمول در مردان دارای یک بیضه طبیعی، مختل نخواهد شد.

 

پرتو درمانی : این شامل استفاده از پرتوهای انرژی بالا برای از بین بردن سلول های سرطانی است. معمولا اگر سرطان به گره های لنفاوی نزدیک گسترش یافته باشد،این روش انجام می شود.

 

شیمی درمانی : در این شیوه داروهای خوراکی مصرف می شود یا آنها به بدن تزریق می شود تا سلول های سرطانی را از بین ببرند. اگر سرطان فراتر از بیضه ها گسترش یافته است، شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

تومورهای سلولی ژن (GCTS) اکثریت قریب به اتفاق سرطان های بیضه را تشکیل می دهند. درمان GCTS با پرتودرمانی یا شیمی درمانی ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی یا سرطان های دیگر را افزایش دهد.

 

سخن پایانی

درد بیضه در یک یا هر دو طرف می تواند ناراحت کننده باشد. اکثر موارد نیاز به توجه پزشکی فوری ندارند، هرچند درد مداوم باید توسط یک پزشک ارزیابی شود. اگر درد بیضه به طور ناگهانی و شدید رخ می دهد، یا همراه با سایر علائم، مانند تب یا وجود خون در ادرار است، بلافاصله یک پزشک را ببینید. اگر درد خفیف باشد، اما بعد از چند روز رفع نمی شود نیزبه پزشک مراجعه کنید.

به همین ترتیب، اگر شما تغییری در بیضه های خود احساس می کنید، به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. فرشید بابائی می گوید

    عالی بود مطالبی که گذاشتید من بیضه سمت چپم کوچیک تر از سمت راستمه بعضی مواقعه در میگیره مخصوصا وقتی آلتم بلند میشه ممنونم از راهنمایهاتون

  2. ناشناس می گوید

    خیلی ممنون عالی متشكرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر