پلورال افیوژن بدخیم (MPE) چیست؛ علائم، تشخیص و درمان

پلورال افیوژن بدخیم (MPE) نوعی بیماری است که در آن سلول های مایع و سرطانی بین دیواره قفسه سینه و ریه تجمع می کنند. این امر می تواند باعث احساس تنفس سخت و ناراحتی در قفسه سینه شود. این یک عارضه نسبتا رایج در سرطان های مختلف است.

 

پلورال افیوژن چیست؟

پلورال افیوژن تجمع مایع در فضای پلور است.

 

فضای پلور چیست؟

ریه ها و دیواره قفسه سینه با غشای نازکی به نام «پلورا» تحت پوشش قرار می گیرند. ریه معمولا به طور کامل در قفسه سینه گسترش پیدا کرده اند و به سمت دیواره قفسه سینه می آیند. به همین ترتیب، فضای طبیعی پلور (منطقه ای بین ریه و دیواره قفسه سینه) تنها حاوی مقدار کمی مایع (تقریبا 1 قاشق چای خوری) است.

چه چیزی باعث پلورال افیوژن می شود؟

پلورال افیوژن می تواند توسط بسیاری از بیماری ها ایجاد شود. این وضعیت را می توان در عفونت ها و سایر بیماری ها علاوه بر سرطان های مختلف مشاهده کرد. به طور کلی، در این بیماری در فضای پلور مایع ایجاد می شود ، اگر تولید بیش از حد مایع وجود داشته باشد، جذب مایع کاهش می یابد. اگر افیوژن به علت وجود سلول های سرطانی ایجاد شده باشد، افیوژن ‘پلورال افیوژن بدخیم’ یا MPE نامیده می شود.

 

چه چیزی باعث پلورال افیوژن بدخیم (MPE) می شود؟

پلورال افیوژن بدخیم زمانی روی می دهد که سلول های سرطانی ناشی از سرطان ریه یا نوع دیگری از سرطان به فضای پلور گسترش می یابند. این سلول های سرطانی تولید مایع پلور را افزایش داده و باعث کاهش جذب مایع می شوند.

 

چه کسی به پلورال افیوژن بدخیم مبتلا شود؟

افراد مبتلا به سرطان ریه، سرطان پستان و لنفوم (سرطان بافت لنفاوی) به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا می شوند. مزوتلیوم (یک سرطان نادر پلورا) یکی دیگر از علل شایع MPE است. علل دیگر MPE شامل سرطان هایی است که از معده، کلیه، تخمدان ها و کولون ها گسترش یافته اند.

علائم  پلورال افیوژن بدخیم چیست؟

علائم یکپارچه MPE می تواند بسیار متغیر بوده و در بعضی افراد به شدت ناراحت کننده باشد. در زیر لیستی از

علائم رایج ذکر شده است:

  • تنگی نفس در هنگام استراحت یا فعالیت
  • درد قفسه سینه یا فشار در قفسه سینه
  • سرفه
  • درد هنگام  نفس عمیق، و یا احساس عدم توانایی نفس عمیق و رضایت بخش
  • تب
  • خستگی

 

تشخیص پلورال افیوژن بدخیم

برای دیدن اینکه آیا شما MPE  دارید یا خیر و تخمین اینکه که چقدر مایع وجود دارد، باید یک یا چند آزمایش تصویربرداری انجام دهید:

  • اشعه ایکس قفسه سینه: تصویری از قفسه سینه از جمله قلب و ریه ها.
  • سی تی اسکن سینه: عکس های متعدد از قفسه سینه که جزئیات و اطلاعات بیشتری نسبت به اشعه ایکس قفسه سینه به پزشکان می دهد.
  • سونوگرافی سینه: یکی از بهترین روش های تصویربرداری فضای پلور. سونوگرافی شامل هیچ تابشی نمی شود و همچنین می تواند برای کمک به مراحل نمونه برداری یا تخلیه مایع پلور استفاده شود.

هنگامی که پلورال افیوژن مشکوک است یا تشخیص داده می شود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید نمونه ای از مایع را ببیند تا بررسی کند چه چیزی باعث افیوژن می شود. این امر را می توان از طریق دو راه انجام داد:

توراسنتز: این یک روش ساده و ایمن است که اغلب سرپایی انجام می شود. همچنین این روش با استفاده از بی حسی موضعی انجام می شود تا هر گونه ناراحتی یا درد را کاهش دهد. سونوگرافی اغلب برای شناسایی محل امنی در بدن برای قرار دادن کاتتر استفاده می شود. در این روش سوراخی ایجاد می شود، کاتتر قرار داده شده، مایع در چند دقیقه تخلیه می شود و کاتتر برداشته می شود.

در پایان این روش، یک باند بر روی زخم قرار می گیرد که پس از آن بدون نیاز به بخیه خود به خود بسته شده و بهبود می یابد. مایع برای تعیین علت افیوژن و بررسی سلول های سرطانی تحت آزمایش قرار می گیرد.

توراکوسکوپی با بیوپسی: این یک روش کم تهاجمی است که به طور کلی برای یکی از دلایل مختلف زیر انجام می شود:

اگر از طریق توراسنتز علت پلورال افیوژن مشخص نشده است.

اگر بافت بیشتری برای بررسی مورد نیاز باشد. این به انکولوژیست شما کمک خواهد کرد تا بهترین داروها را برای درمان سرطان انتخاب کنید.

برای انجام پلورودز که روشی برای چسباندن ریه به دیواره قفسه سینه است.

توراکوسکوپی: روش تحت بی حسی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. پزشک یک برش کوچک ایجاد می کند، مایع از فضا تخلیه می شود و یک دوربین به داخل حفره قفسه سینه وارد می شود تا بطور بصری پلورا را بررسی کند. همچنین نمونه ها برای تجزیه و تحلیل زیر یک میکروسکوپ ارسال می شود. در موارد خاص، این روش را می توان به عنوان یک روش سرپایی انجام داد، اما ممکن است نیاز باشد که حداقل یک روز در بیمارستان بمانید.

 

درمان پلورال افیوژن

انکولوژیست های پزشکی (متخصصانی که سرطان را درمان می کنند) و انکولوژیست های پرتو درمانی ممکن است سرطان را با شیمی درمانی، ایمونوتراپی و یا پرتو درمانی برای جلوگیری از تجمع مایع درمان کنند. متخصص ریه یا جراح قفسه سینه شما با تیم انکولوژیک خود کار خواهد کرد تا در مورد چندین درمان دیگر که در حال حاضر برای حذف مایع و یا جلوگیری از تجمع مایع و بهبود بیماری در دسترس است بحث کرده و بهترین درمان را انتخاب کنند . ارائه دهندگان خدمات بهداشتی با هم کار خواهند کرد تا شما بهبود بیابید.

توراسنتز که قبلا شرح داده شد برای تخلیه مایع به طور کامل می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

پلورودز که در طی آن پزشک دارویی به داخل حفره قفسه سینه (پس از آنکه مایع پلور تخلیه شد) تزریق می کند. دارو بافت را ملتهب و تحریک کرده و موجب چسبیدن ریه به دیواره قفسه سینه می شود. این روش را می توان با قرار دادن یک کاتتر کوچک بین دنده ها و تزریق یک ماده شیمیایی از طریق لوله یا توراکوسکوپی (همانطور که در بالا توضیح داده شد) در فضای بین ریه و دیواره قفسه سینه انجام داد. شما باید چند روز در بیمارستان بمانید. مزیت اصلی این رویکرد این است که امیدوار باشیم در آینده مایع تجمع پیدا نخواهد کرد. ممکن است برای چند روز به دارو نیاز داشته باشید.

جای گذاری کاتتر پلورال IPC: این دستگاه یک کاتتر کوچک است که زیر پوست شما قرار می گیرد و تخلیه مکرر مایع پلور در منزل را (بدون قرار دادن هر گونه سوزن بیشتر) ممکن می سازد. این کاتترها با استفاده از بی حسی موضعی و طی یک عمل سرپایی در جای خود قرار می گیرند. کاتتر امن و استفاده از آن آسان است و می تواند به ریه کمک کند تا در نهایت به طور کامل به دیواره قفسه سینه گسترش یابد.

کاتتر را می توان در بسیاری از بیماران پس از 2، 3 ماه برداشت. عیب روش IPC نیاز به مراقبت از کاتتر است که دشوار نیست.

 

منبع : thoracic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر