پاپول‌های مرواریدی آلت تناسلی

پاپول های مرواریدی آلت تناسلی که به عنوان پاپیلوم های هیرسوتوئید نیز شناخته می شوند، برجستگی های کوچک و همرنگ پوست هستند که در اطراف سر آلت تناسلی ایجاد می شوند. پاپول یک رشد برجسته و جوش مانند روی پوست است که چرک تولید نمی کند. اگرچه این برجستگی های ریز ممکن است هشدار دهنده به نظر برسند، اما بی ضرر هستند و با افزایش سن از نظر ظاهری محو می شوند. این وضعیت در 8 تا 43 درصد مردان دیده می شود. پاپول ها معمولا بعد از بلوغ ظاهر شده و در مردانی که ختنه نشده اند بیشتر دیده می شود. با این حال، آنها می توانند در هر فردی ظاهر شوند.

علائم پاپول های مرواریدی آلت تناسلی

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، به محض ایجاد شدن، گسترش نمی یابند یا در اندازه یا شکل آن تغییر زیادی به وجود نمی آید.همچنین آنها مسری و دردناکنیستند. پاپیلوم های هیرسوتوئید را می توان با چندین ویژگی از جمله موارد زیر شناسایی کرد:

  • صاف هستند.
  • مانند برجستگی ها یا رشته های ریز به نظر می رسند.
  • قطر آنها 1 تا 4 میلی متر است.
  • آنها یک یا دو ردیف در اطراف قاعده آلت تناسلی (سر گرد آلت تناسلی) تشکیل می دهند.

شرایط مشابه دیگری مانند لکه های فوردایس نیز وجود دارد. آن ها پاپول های بی ضرر هستند. با این تفاوت که لکه های فوردایس به جای اینکه در یک یا دو ردیف در اطراف قاعده آلت تناسلی ظاهر شوند، پراکنده تر به نظر می رسند و به صورت یک یا تعداد زیادی برآمدگی ایجاد می شوند. اگر متوجه شدید که برجستگی، تغییر رنگ یا سایر ویژگی‌های غیرعادی در ناحیه تناسلی شما یا اطراف آن ایجاد شده است، برای تشخیص به پزشک مراجعه کنید. برخی از تغییرات، مانند پاپول آلت تناسلی مرواریدی، کاملاً خوش خیم هستند.

اما هر تغییری می‌تواند باعث ایجاد اضطراب شود، بنابراین در اقدام برای معاینه شدن شک نکنید. اورولوژیست پزشکی است که در سلامت اندام های تناسلی مردانه و همچنین شرایطی که بر سیستم ادراری مردانه یا زنانه تأثیر می گذارد، تخصص دارد. با این حال، مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه نیز اغلب اقدام خوبی است.

علل پاپول های مرواریدی آلت تناسلی

گاهی اوقات به اشتباه تصور می شود که پاپول های آلت تناسلی مرواریدی نشانه یک بیماری مقاربتی یا عدم رعایت بهداشت هستند. با این حال به نظر نمی رسد که این وضعیت منبع خارجی داشته باشد و این پاپول ها نتیجه یک عفونت یا سایر علل زمینه ای نیستند. همچنین این برجستگی ها بدخیم نیستند. پاپول ها ممکن است از زمان رشد جنینی مرد در رحم باقی مانده باشند. در حالی که علت دقیق آن مشخص نیست، کارشناسان بهداشت توافق دارند که پاپول های آلت تناسلی مرواریدی یک وضعیت آناتومیک طبیعی هستند.

درمان پاپول های مرواریدی آلت تناسلی

هنگامی که پاپول های آلت تناسلی مرواریدی به درستی تشخیص داده شدند، هیچ درمانی لازم نیست. تشخیص را معمولاً می توان به سادگی با بررسی ظاهر آنها انجام داد. تشخیص پاپول آلت تناسلی مرواریدی از سایر بیماری های پوستی، مانند زگیل های ویروسی، دشوار نیست.

اگر این نگرانی وجود داشته باشد که برجستگی ها ممکن است خطرناک باشند، می توان برخی از بافت ها را برای تایید تشخیص، بیوپسی کرد. اگرچه هیچ مداخله ای از نظر پزشکی ضروری نیست، اما درمان هایی برای پاپیلوم های هیرسوتوئید وجود دارد. اگر شرایط ایجاد شده باعث ناراحتی روانی قابل توجهی برای شما شود، گزینه هایی برای درمان در دسترس است.

جراحی لیزر دی اکسید کربن:

لیزرهای دقیق دی اکسید کربن انرژی مادون قرمز تولید می کنند که می تواند پاپول ها را حل کند. این روش به طور کلی بی خطر و موثر است

رادیوسرجری:

در این روش پرتوهای هدفمند، رادیکال‌های آزاد را که می‌توانند به سلول‌های سالم آسیب برسانند، ایجاد می کنند. رادیکال های آزاد به سلول های پاپول ها حمله می کنند و باعث محو شدن آنها می شوند. اگرچه این روش دقیق است، اما باز هم رادیوسرجری دقیق تر و موثرتر از جراحی لیزر دی اکسید کربن نیست.

کرایوسرجری:

در این روش از سرمای شدید برای منجمد کردن پاپول ها استفاده می شود تا ناپدید شوند.

جراحی برش:

جراح از ابزارهای سنتی مانند چاقوی جراحی برای برداشتن هر پاپول به صورت جداگانه استفاده می کند. این روش بیشتر از روش های دیگر باعث ایجاد اسکار می شود.

تمام روش های جراحی با خطرات و مزایایی همراه هستند. قبل از انجام هر عملی، مطمئن شوید که درک کاملی از آن چه انجام می شود و اینکه بهبودی شما چگونه خواهد بود، داشته باشید. ممکن است وسوسه شوید که پمادهای موضعی بدون نسخه یا داروهای خانگی را مانند شستن پاپول ها با خمیر دندان یا آب لیمو، امتحان کنید. قبل از اقدام به هر یک از این درمان ها، با پزشک خود صحبت کنید.

پیشگیری از پاپول های مرواریدی آلت تناسلی

هیچ راهی برای جلوگیری از پاپول آلت تناسلی مرواریدی وجود ندارد. آنها با هیچ تغییری در سبک زندگی شما ایجاد نمی شوند. همچنین اگرچه در میان مردانی که ختنه نشده‌اند شایع‌تر هستند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که ختنه از ظاهر شدن برآمدگی‌ها جلوگیری کند.

چشم انداز بیماری

پاپول های آلت تناسلی مرواریدی نباید با سلامتی شما تداخل داشته باشند یا بر فعالیت هایی مانند مقاربت تأثیر بگذارند. با افزایش سن، پاپول ها احتمالا محو می شوند. اگر احساس می کنید که به بررسی درمانی برای از بین بردن آنها نیاز دارید، با یک متخصص اورولوژی صحبت کنید.

به همین ترتیب، اگر متوجه تغییرات دیگری در آلت تناسلی خود یا علائمی مانند ادرار دردناک یا اختلال نعوظ شدید، به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. احتمالاً این چیزها به پاپول‌های مرواریدی آلت تناسلی مربوط نمی‌شوند، اما مهم است که در مورد هر مشکل سلامتی، حتی موضوعی که ممکن است در ابتدا صحبت از آن سخت باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:

healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر