نگاهی به برخی از متداول‌ترین سوال‌ها درباره‌ی سنگ کلیه

 • 1398-11-02
 • ۱۵۸۶ بازدید
 • 2
نگاهی به برخی از متداول‌ترین سوال‌ها درباره‌ی سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی از بیماری‌های ناخوشایندی است که باعث درد در ناحیه‌ی کمر و پهلو می‌شود. در این مقاله نگاهی به متداول‌ترین سوالاتی که درباره‌ی سنگ کلیه می‌شود، خواهیم داشت. اگر پرسشی دراین باره دارید می‌توانید در پایان این مقاله و در قسمت نظردهی بپرسید تا در کمترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.

سنگ شاخ گوزنی کلیه چیست؟

همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، این سنگ‌های کلیه در هنگام رشد در کلیه شاخه‌های شبیه گوزن را شکل می‌دهند. سنگ‌های شاخ گوزنی عموما به دلیل عفونت‌های مكرر مجاری ادراری یا عفونت از طریق باکتری‌ها بروز پیدا می‌کنند.

سنگ شاخ گوزنی کلیه چیست؟

این نوع سنگ‌ها به دلیل اینکه درد ناچیزی دارند و علامت خاصی نیز ندارند، ممکن است بدون تشخیص باقی بمانند. سنگ کلیه‌ی شاخ گوزنی حتی اگر مانع از عبور ادرار نیز نشود، بازهم ممکن است به عملکرد کلیه آسیب برساند. اکثر موارد سنگ‌های شاخ گوزنی از نوع سنگ‌های کلیه استروویتی یا عفونی هستند.

 وقتی کسی سنگ کلیه می‌گیرد، فرزندانش هم ممکن است سنگ کلیه بگیرند؟

 سنگ کلیه در افرادی که یکی از اعضای خانواده‌ آن‌ها سنگ کلیه داشته بیش از سایرین دیده می‌شود. برخی از بیماری‌هایی که موجب تشکیل سنگ کلیه می‌شوند می‌توانند ارثی باشند. تشکیل سنگ کلیه در اعضای یک خانواده یا بستگان ممکن است به دلیل رژیم غذایی یا سبک زندگی یکسان نیز باشد.

نگاهی به برخی از متداول‌ترین سوال‌ها درباره‌ی سنگ کلیه

آیا سنگ کلیه می‌تواند به کلیه‌ها آسیب وارد کند؟

 بله، اما به ندرت. در صورتی که عفونت‌های مکرر یا جدی بروز پیدا کند یا کلیه برای مدت طولانی دچار انسداد شود، سنگ می‌تواند به کلیه آسیب وارد کند. برخی از سنگ‌های کلیوی در صورتی که بدون درمان باقی بمانند می‌تواند باعث از کار افتادن کامل کلیه شوند. 

چرا باید در حین و پس از درمان سنگ کلیه باید پیگیر باشیم؟ 

در حین درمان، پزشک معالج ممکن است به بیمار آزمایش جمع‌آوری 24 ساعته ادرار را توصیه کند یا اینکه آزمایش خون یا ادرار را برای بررسی‌های بیشتر تجویز کند.

پزشک معالج همچنین ممکن است عوارض جانبی داروهای تجویز شده را نیز ارزیابی کند. اگر در فرد احتمال تشکیل سنگ کلیه بالا باشد، باید دائما تحت نظر پزشک باشد و تصویربرداری‌های اشعه ایکس را برای حصول اطمینان انجام دهد. همین‌طور پزشک بر تاثیر داروها و تغییرات رژیم غذایی در بیمار نیز نظارت می‌کند. 

نگاهی به برخی از متداول‌ترین سوال‌ها درباره‌ی سنگ کلیه

چگونه می‌توانم سنگ کلیه خود را همراه با سایر بیماری‌ها مانند دیابت یا انواع نارسایی‌های قلبی و عروقی کنترل کنم؟ 

تغییرات رژیم غذایی که برای نارسایی‌های قلبی و عروقی توصیه می‌شوند، اغلب برای ممانعت از تشکیل سنگ کلیه نیز مثمر ثمر هستند.

یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه و سبزیجات تازه و پروتئین حیوانی و نمک کم می‌تواند به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و سایر بیماری‌ها کمک کند. نگهداشتن وزن در حد اعتدال نیز می‌تواند به پیشگیری از دیابت و تشکیل سنگ کلیه کمک کند. 

هنوز سنگ کلیه را دفع نکردم، آیا به عمل جراحی نیاز دارم؟

اگر سنگ کلیه برای مدت طولانی در مجاری ادرار باقی بماند یا موجب درد یا عفونت شود، برای برداشتن آن حتما نیاز به انواع عمل‌های جراحی خواهید داشت.

اگر سنگ کلیه دوباره و دوباره عود کند چه اتفاقی می‌افتد؟

حتی اگر فرد عمل جراحی انجام داده یا رژیم غذایی خود را تغییر داده و دارو مصرف کرده باشد باز هم دوباره سنگ کلیه بگیرد. اما با این حال، با یک رژیم دارویی و غذایی مناسب، احتمال عود سنگ کلیه بسیار پایین است.

اگر شما هم درباره‌ی سنگ کلیه سوالی دارید می‌توانید همین حالا برای ما در قسمت نظردهی که در پایین این صفحه است بنویسید تا پزشکان سایت دکتر دکتر در کوتاهترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ دهند.

منبع:

urologyhealth.org

راهنماي بیماری سنگ کلیه

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

 • این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin

پرسش و پاسخ درباره «نگاهی به برخی از متداول‌ترین سوال‌ها درباره‌ی سنگ کلیه»

پرسش‌های پزشکی و دیدگاهتان درباره این مقاله را بنویسید؛ پزشکان و کارشناسان مجله پاسخ‌گوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه در حال حاضر

 1. سلام .همسرم 31سالشه و از یازده سالگی سنگ کلیه داشته انگار کلیه دائم داره سنگ میسازه .تا الان 3-4بار هم سنگ شکنی رفته و بیشتر وقتا هم سنگ دفع میکنه .گفتن سنگاش کلسیمی .4ماه پیش که سونو رفت تو کلیه چپش بیشتر از 10تا سنگ ریزه و 10تا سنگ داشت که بزرگترنش 11میل بود کلیه چپشم سنگ ریزه 4تا سنگ که بزرگترینش8میل بود .دارو هم مصرف کرده ولی فایده نداشته دائم سنگ سازی داره .این وضعیت به کلیه هاش اسیب میرسونه ؟برا درمان و رژیم غذایی باید چیکار کنه ؟میخایم بچه دار بشیم احتمال داره بچه هم سنگ کلیه بگیره چون برا خودشون ارثیه پدرش خواهر و برادر وعمش دارن ولی نه به شدیدی همسرم .

 2. مرد 34 ساله
  چند شب پشت سرهم قبل خواب قرص مولتی دیلی خوردم والان چند روزه نفخ دارم و وقتی میشینم پهلوهام سمت پشت انگار میخواد بترکه .درد خیلی کمی تو پهلوهام دارم

کتابچه‌ها

دیدگاه‌های اخیر