فتق فمورال؛ علائم، روش های تشخیص و درمان

فتق فمورال

عضلات شما معمولا آنقدر قوی هستند که روده ها و اندام ها را در جای مناسب خود نگه دارند. با این حال گاهی اوقات، بافت‌های داخل شکمی ممکن است از طریق یک نقطه ضعیف در عضله‌، در هنگام فشار بیش از حد فشار داده شوند.

در این هنگام اگر بخشی از بافت از دیواره کانال فمورال عبور کند، این وضعیت فتق فمورال نامیده می شود. فتق فمورال به صورت برآمدگی در نزدیکی کشاله ران ظاهر می شود. کانال فمورال شریان فمورال، وریدهای کوچکتر و اعصاب را در خود جای داده است و درست زیر رباط اینگوینال در کشاله ران قرار دارد.

فتق فمورال را می توان فموروسل نیز نامید. زنان بیشتر از مردان از فتق فمورال رنج می برند. به طور کلی، فتق فمورال شایع نیست. اکثر فتق هایی که کشاله ران را تحت تاثیر قرار می دهند، فتق اینگوینال هستند و کمتر از 3 درصد از تمام فتق ها فمورال هستند. اکثر فتق های فمورال علائمی ایجاد نمی کنند. با این حال، اگر فتق مانع از انسداد جریان خون به روده شود، گهگاه می تواند منجر به مشکلات شدید شود. این وضعیت فتق خفه‌شده نامیده می‌شود که یک اورژانس پزشکی است و نیاز به جراحی فوری دارد.

علل فتق فمورال

علت دقیق فتق فمورال و سایر فتق ها اغلب ناشناخته است. ممکن است با ناحیه ضعیف شده کانال فمورال متولد شده باشید یا این ناحیه ممکن است به مرور زمان ضعیف شود. همچنین زور زدن می تواند به ضعیف شدن دیواره های عضلانی کمک کند.

عواملی که می توانند منجر به فشار بیش از حد شوند عبارتند از:

  • زایمان
  • یبوست مزمن
  • بلند کردن اجسام سنگین
  • اضافه وزن
  • مشکل در ادرار کردن به دلیل بزرگ شدن پروستات
  • سرفه مزمن

 

علائم و نشانه های فتق فمورال

حتی ممکن است در برخی موارد متوجه فتق فمورال نشوید. فتق های کوچک و متوسط ​​معمولا هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. در بسیاری از موارد، حتی ممکن است برآمدگی یک فتق کوچک فمورال را نبینید. فتق های بزرگ ممکن است بیشتر قابل توجه باشند و باعث ناراحتی شوند. ممکن است یک برآمدگی در ناحیه کشاله ران نزدیک بالای ران شما قابل مشاهده باشد. برآمدگی ممکن است بدتر شود و هنگام ایستادن، بلند کردن اجسام سنگین یا فشار آوردن به هر طریقی باعث درد شود. فتق فمورال اغلب بسیار نزدیک به استخوان لگن قرار دارد و در نتیجه ممکن است باعث درد لگن شود

 

علائم شدید فتق فمورال

علائم شدید می تواند نشان دهد که فتق فمورال روده را مسدود کرده است. این یک وضعیت بسیار جدی به نام خفه کردن است. خفگی باعث از بین رفتن بافت روده می شود که می تواند زندگی شما را به خطر بیندازد. این وضعیت یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود.

علائم شدید فتق فمورال عبارتند از:

اگر فتق روده ها را مسدود کند، جریان خون به روده ها قطع می شود. بنابراین درمان اورژانسی می تواند فتق را برطرف کرده و جان شما را نجات دهد.

تشخیص فتق فمورال

پزشک معاینه فیزیکی را با لمس آرام ناحیه انجام می دهد تا تشخیص دهد که آیا فتق فمورال دارید یا خیر. اگر فتق بزرگ باشد، به احتمال زیاد برآمدگی احساس خواهد شد. سونوگرافی از ناحیه شکم و کشاله ران می تواند تشخیص را تایید کند یا اگر مشکوک به فتق فمورال باشید اما در معاینه فیزیکی برآمدگی مشهود نباشد، در صورت سونوگرافی تشخیص داده می شود. فناوری تصویربرداری می تواند نقص دیواره عضلانی و همچنین بافت بیرون زده را نشان دهد.

 

درمان فتق فمورال

فتق های فمورالی که کوچک و بدون علامت هستند ممکن است نیاز به درمان خاصی نداشته باشند. پزشک ممکن است برای اینکه ببیند آیا علائم پیشرفت می کنند یا خیر نشانه ها را بررسی کند. فتق های متوسط ​​تا بزرگ فمورال نیاز به ترمیم جراحی دارند، به خصوص اگر باعث ناراحتی شوند. ترمیم فتق جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

این به این معنی است که شما برای انجام عمل خواب خواهید بود و نمی توانید درد را احساس کنید. ترمیم فتق فمورال را می توان به صورت جراحی باز یا لاپاراسکوپی انجام داد. روش جراحی باز نیاز به برش بزرگتر و دوره نقاهت طولانی تری دارد. جراحی لاپاراسکوپی از سه تا چهار برش به اندازه سوراخ کلید استفاده می کند که از دست دادن خون را به حداقل می رساند. نوع جراحی انتخابی به چند عامل از جمله موارد زیر بستگی دارد،:

  • تخصص جراح
  • اندازه فتق و هرگونه عارضه پیش بینی شده
  • زمان بهبودی پیش بینی شده
  •  هزینه

به عنوان مثال، جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز، درد و اسکار کمتری را شامل می شود و همچنین زمان کمتری برای بهبودی لازم است. با این حال، این روش گران‌تر از جراحی باز است.

در هر دو روش جراحی، جراح برای دسترسی به فتق، برش هایی در ناحیه کشاله ران ایجاد می کند. روده یا سایر بافت های بیرون زده از ناحیه فمورال به موقعیت مناسب خود بازگردانده می شود. جراح سوراخ را بخیه می زند و ممکن است آن را با یک تکه مش تقویت کند. مش دیواره کانال را تقویت می کند. برخی از روش‌ها به نام «ترمیم بدون تنش» کم تر تهاجمی هستند و نیازی به استفاده از بیهوشی عمومی ندارند.

 

چشم انداز پس از فتق فمورال

فتق فمورال معمولاً شرایط پزشکی تهدید کننده زندگی نیست. با این حال، خفه شدن فتق می تواند تهدید کننده زندگی باشد و باید از طریق جراحی اورژانسی درمان شود. روده تقریباً 8 تا 12 ساعت پس از خفه شدن زنده می ماند، بنابراین در صورت داشتن علائم ضروری است که فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

ترمیم این وضعیت بسیار ایمن است و خطر کمی دارد. اکثر افراد می توانند در عرض دو هفته به فعالیت های سبک بازگردند. همچنین اکثر افراد در عرض شش هفته به طور کامل بهبود می یابند. باید این هم در نظر گرفت که عود فتق فمورال بسیار کم سابقه است.

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر