علائم کیست تخمدان چپ چیست؟

علائم کیست تخمدان چپ

تخمدان‌ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. آن‌ها در قسمت پایین شکم در دو طرف رحم قرار دارند. زنان دارای دو تخمدان هستند که تخمک و همچنین هورمون‌های استروژن و پروژسترون را تولید می‌کنند. گاهی اوقات کیسه‌ای پر از مایع به نام کیست رو یا در یکی از تخمدان‌ها ایجاد می‌شود.

این اتفاق امری بسیار رایج است و بسیاری از زنان در طول زندگی خود حداقل یک بار تجربه آن را خواهند داشت. در بیشتر موارد، کیست‌ها بدون درد هستند، اما اگر درد شکم یا ناراحتی طولانی مدت و شدیدی در آن ناحیه دارید، ممکن است که کیست تخمدان چپ داشته باشید. در ادامه علائمی که نشان می‌دهد که ممکن است کیست تخمدان چپ داشته باشید و راه‌کارهایی که باید در صورت داشتن کیست تخمدان به آن‌ها عمل کنید آورده شده است.

علائم کیست تخمدان چپ

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست‌های تخمدان مانند کیست درموئید و کیست اندومتریوما وجود دارد. با این حال، کیست‌های عملکردی شایع‌ترین نوع هستند. دو نوع کیست عملکردی شامل کیست فولیکول و جسم زرد است.

کیست فولیکولی

در طول چرخه قاعدگی یک زن، تخمک در کیسه‌ای به نام فولیکول رشد می‌کند. این کیسه در داخل تخمدان‌ها قرار دارد. در بیشتر موارد، این فولیکول یا کیسه باز می‌شود و تخمک آزاد می‌کند. اما اگر فولیکول باز نشود، مایع داخل فولیکول می‌تواند یک کیست روی تخمدان ایجاد کند.

کیست جسم زرد

کیسه‌های فولیکولی معمولاً پس از آزادسازی تخمک حل می‌شوند. اما اگر کیسه حل نشود، مایع اضافی در داخل کیسه ایجاد می‌شود و این تجمع مایع باعث ایجاد کیست جسم زرد می‌شود.

انواع دیگر کیست‌های تخمدان عبارتند از:

  • کیست‌های درموئید: توده‌های کیسه مانند روی تخمدان‌ها که می‌توانند حاوی مو، چربی و سایر بافت‌ها باشند.
  • سیست ادنوما: رشد غیر سرطانی که می‌تواند در سطح خارجی تخمدان‌ها ایجاد شود.
  • آندومتریوم: بافت‌هایی که به طور معمول در داخل رحم رشد می‌کنند می‌توانند خارج از رحم رشد کنند و به تخمدان‌ها بچسبند و در نتیجه کیست ایجاد شود.

برخی از زنان دچار بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌شوند. این وضعیت به این معنی است که تخمدان‌ها حاوی تعداد زیادی کیست کوچک هستند. می‌تواند باعث بزرگ شدن تخمدان‌ها شود. در صورت عدم درمان، تخمدان پلی کیستیک می‌تواند باعث ناباروری شود.

علائم کیست تخمدان چپ

علائم شایع کیست تخمدان چپ

تخمدان شما معمولاً در زمان تخمک گذاری کیست تخمدان تولید می‌کند. وقتی بارداری بعد از تخمک گذاری رخ نمی‌دهد، کیست تخمدان کوچک می‌شود و از بین می‌رود. برخی از افراد ممکن است درد خفیفی را در همراه با تخمک گذاری تجربه کنند که یک تا دو روز طول می‌کشد. علاوه بر تخمک گذاری، اندومتریوز و تولید مثل غیر طبیعی سلول‌ها، عفونت لگنی مانند بیماری التهابی لگن (PID) نیز می‌تواند باعث ایجاد کیست تخمدان شود.

کیست‌های تخمدان معمولا به اندازه‌ای کوچک هستند که اکثر افراد مبتلا به آن حتی متوجه وجود آن نمی‌شوند. به گفته پزشکان و متخصصان کیست‌ها معمولا به طور اتفاقی در طول معاینات سالانه لگن یا سونوگرافی‌هایی که به دلیل دیگری انجام می‌شوند، تشخیص داده می‌شوند.

حتی کیست‌هایی که بزرگ می‌شوند اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند و این در حالی است که اگر کیست به اندازه کافی بزرگ شود، ممکن است احساس فشار یا حتی درد ایجاد کند.

علائم کیست تخمدان چپ می‌تواند با رشد کیست ظاهر شود. علائم ممکن است شامل: نفخ یا تورم شکم، حرکات دردناک روده، درد لگن قبل یا در طول سیکل قاعدگی، مقاربت دردناک، درد در ناحیه کمر یا ران، حساسیت سینه، تهوع و استفراغ باشد.

علائم شدید کیست تخمدان که نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد عبارتند از: درد شدید یا تیز لگن، تب، غش یا سرگیجه، تنفس سریع و پی در پی. این علائم می‌تواند نشان دهنده پارگی کیست یا پیچ خوردگی تخمدان باشد. هر دو عارضه در صورت عدم درمان به موقع می‌توانند عواقب جدی داشته باشند.

علائم کیست تخمدان چپ

عوارض کیست تخمدان چپ

اکثر کیست‌های تخمدان خوش خیم هستند و به طور طبیعی بدون درمان خود به خود از بین می‌روند. اما در موارد نادر، پزشک ممکن است توده سرطانی تخمدان کیستیک را در طی یک معاینه معمول تشخیص دهد. پیچ خوردگی تخمدان یکی دیگر از عوارض نادر کیست تخمدان است.

این امر زمانی رخ می‌دهد که یک کیست بزرگ باعث پیچ خوردن یا حرکت تخمدان از موقعیت اصلی خود می‌شود. خون رسانی به تخمدان قطع می‌شود و در صورت عدم درمان می‌تواند باعث آسیب یا مرگ بافت تخمدان شود. اگرچه این عارضه غیر معمولی است، اما پیچ خوردگی تخمدان تقریباً ۳ درصد از جراحی‌های اورژانسی زنان را تشکیل می‌دهد.

کیست‌های پاره شده، هم از دیگر عوارض نادر این بیماری هستند که می‌توانند باعث درد شدید و خونریزی داخلی شوند. این عارضه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد و در صورت عدم درمان می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

تشخیص کیست تخمدان

پزشک شما می‌تواند کیست تخمدان را در طول معاینه معمول لگن تشخیص دهد. آن‌ها ممکن است متوجه تورم در یکی از تخمدان‌های شما شوند و برای تایید وجود کیست، آزمایش سونوگرافی را درخواست کنند.

آزمایش اولتراسوند (سونوگرافی) یک آزمایش تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصویری از اندام‌های داخلی شما استفاده می‌کند. آزمایشات اولتراسوند به تعیین اندازه، محل، شکل و ترکیب (جامد یا مایع پر شده) کیست کمک می‌کند.

ابزارهای تصویربرداری مورد استفاده برای تشخیص کیست تخمدان چپ عبارتند از:

  • سی تی اسکن: دستگاه تصویربرداری بدن که برای ایجاد تصاویر مقطعی از اندام‌های داخلی استفاده می‌شود.
  • MRI: آزمایشی که از میدان‌های مغناطیسی برای تولید تصاویر عمیق از اندام‌های داخلی استفاده می‌کند.
  • دستگاه اولتراسوند: دستگاه تصویربرداری که برای تجسم تخمدان استفاده می‌شود.

از آنجایی که اکثر کیست‌ها پس از چند هفته یا چند ماه ناپدید می‌شوند، ممکن است پزشک شما بلافاصله درمان خاصی را توصیه نکند. در عوض، ممکن است آزمایش اولتراسوند را در چند هفته یا چند ماه برای بررسی وضعیت شما تکرار کنند. اگر هیچ تغییری در وضعیت شما وجود نداشته باشد یا اندازه کیست افزایش یابد، پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین علل دیگر علائم شما درخواست می‌کند. این آزمایش‌ها شامل:

انجام تست بارداری برای اطمینان از اینکه باردار نیستید، آزمایش سطح هورمون برای بررسی مشکلات مرتبط با هورمون، مانند استروژن یا پروژسترون بیش از حد، آزمایش خون CA-125 برای غربالگری سرطان تخمدان.

علائم کیست تخمدان چپ

درمان کیست تخمدان

اگر کیست به خودی خود از بین نرفت یا بزرگتر شد، پزشک ممکن است درمان را برای کوچک کردن یا برداشتن کیست توصیه کند.

داروهای ضد بارداری

اگر به صورت مکرر با کیست‌های تخمدانی دست و پنجه نرم می‌کنید، پزشک معالج شما می‌تواند داروهای ضد بارداری خوراکی را برای توقف تخمک گذاری و جلوگیری از ایجاد کیست‌های جدید تجویز کند. داروهای ضد بارداری خوراکی نیز می‌توانند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان یائسه بیشتر است.

لاپاراسکوپی

اگر کیست شما کوچک باشد و پس از انجام آزمایش‌های مربوطه احتمال ابتلا به سرطان رد شده باشد، پزشک می‌تواند با انجام لاپاراسکوپی کیست را با جراحی خارج کند. در این روش پزشک شما یک برش کوچک در نزدیکی ناف ایجاد می‌کند و سپس ابزار کوچکی را برای برداشتن کیست در شکم شما وارد می‌کند.

لاپاراتومی

اگر کیست بزرگی دارید، پزشک می‌تواند کیست را از طریق یک برش بزرگ در شکم شما با جراحی خارج کند. برای انجام این کار بیوپسی فوری انجام داده می‌شود و اگر تشخیص دهند که کیست سرطانی است، ممکن است هیسترکتومی را برای برداشتن تخمدان‌ها و رحم انجام دهند.

علائم کیست تخمدان چپ

پیشگیری از کیست تخمدان

کیست تخمدان قابل پیشگیری نیست. با این حال، معاینات معمول زنانه می‌تواند کیست‌های تخمدان را زود تشخیص دهد. کیست‌های خوش خیم تخمدان سرطانی‌نمی شوند. با این حال، علائم سرطان تخمدان می‌تواند شبیه به علائم کیست تخمدان باشد. بنابراین، مهم است که به پزشک خود مراجعه کنید و او را در مورد علائمی مانند: تغییرات در چرخه قاعدگی شما، درد لگنی مداوم، از دست دادن اشتها، کاهش وزن غیر قابل توضیح و پری شکم که ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد، آگاه کنید.

کیست تخمدان چپ پس از یائسگی

داشتن کیست تخمدان قبل از دوران یائسگی اتفاق نادر و عجیبی نیست و اکثر کیست‌ها در عرض چند ماه ناپدید می‌شوند. با این حال، کیست تخمدان عود کننده و شدید می‌تواند در زنان یائسه و زنان با عدم تعادل هورمونی رخ دهد.

در صورت عدم درمان، برخی از کیست‌ها می‌توانند باروری را کاهش دهند. این در آندومتریوما و سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج است. برای بهبود باروری، پزشک می‌تواند کیست را حذف یا کوچک کند. کیست‌های عملکردی، سیستادنوما و کیست‌های درموئید بر باروری تاثیری ندارند.

اگرچه برخی از پزشکان در رابطه با کیست تخم‍دان ترجیح می‌دهند که کمی صبر کنند تا نتایج و پیامدهای آن را در بدن ببیند و سپس اقدام به درمان کنند، پزشک شما ممکن است جراحی را برای برداشتن و بررسی هر گونه کیست یا رشدی که در تخمدان‌ها پس از یائسگی ایجاد می‌شود توصیه کند.

این به این دلیل است که خطر ابتلا به کیست سرطانی یا سرطان تخمدان پس از یائسگی افزایش می‌یابد. با این حال، کیست تخمدان خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش نمی‌دهد. برخی از پزشکان کیست را در صورتی که قطر آن بزرگتر از ۵ سانتی متر باشد، بر می‌دارند.

کلام آخر

تفاوتی ندارد که به کیست تخمدان چپ مبتلا شده باشید یا راست،در هر صورت امکان اینکه این موضع برای شما دردسر ساز باشد خیلی کم است. زیرا همانطور که گفته شد کیست‌های تخمدانی معمولا کمتر از سه هفته باقی می‌مانند. اما باید این نکته را در نظر بگیرد که در صورت دیدن مداومت در هر یک از علائم کیست تخمدان چپ، باید به سرعت با دکتر معالج خود در میان بگذارید. شما می‌توانید برای دسترسی سریع‌تر به پزشک زنان از خدمات مشاوره پزشکی تلفنی دکتردکتر استفاده کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
آیا درمان افسردگی با طب سوزنی امکان‌پذیر است؟
حدود ۳۰۰۰ سال است که پزشکان طب سنتی چین، از طب سوزنی...
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
آیا واکسن اچ‌پی‌وی به برنامه واکسیناسیون ملی وارد می‌شود؟ HPV برای چه کسانی است؟
بر اساس بیانات رئیس اداره مدیریت سرطان وزارت بهداشت، با توجه به...
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
افسردگی ارثی چیست؛ آیا افسردگی با ژنتیک منتقل می‌شود؟
طبق برخی از تحقیقات صورت گرفته، افرادی که یکی از بستگان درجه...
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
گردهمایی فعالان حوزه سلامت دیجیتال
روز سه‌شنبه ۴ ام مرداد ماه گردهمایی فعالان سلامت دیجیتال با هدف...
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
طول درمان افسردگی و میزان اثربخشی آن با روش‌های مختلف
افسردگی مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، به درمان نیاز دارد و اگر...