کیست تخمدان و تمام نکات درباره علائم، تشخیص و درمان آن

بیماری خاصی در زنان وجود دارد که به آن کیست تخمدان می‌گویند. کیست تخمدان توده شایعی است که درون یا روی تخمدان ایجاد می‌شود و انواع مختلفی دارد. بیشتر این کیست‌ها علامت خاصی ندارند و خودبه‌خود درمان می‌شوند. برای تشخیص کیست در تخمدان باید چکاپ‌های مرتب داشته باشید تا در صورت وجود این توده، سریع متوجه شوید و اقدامات لازم را انجام بدهید. نفخ شکم، تهوع یا درد در ناحیه تخمدان از علامت‌های این وضعیت‌اند و با دارو یا روش‌های جراحی مانند لاپاراسکوپی یا درمان‌های خانگی مانند گرمادرمانی یا نوشیدن برخی دمنوش‌ها از بین می‌روند.

در این مقاله، درباره علائم، علل، تشخیص، پیشگیری و درمان کیست‌های تخمدان گفته‌ایم. مطالعه مطلب به حدود ۵ دقیقه زمان نیاز دارد.

در انتهای همین صفحه و در بخش نظرات می‌توانید سؤالات خود را مطرح کنید تا پزشک پاسخ بدهد.

کیست تخمدان کیسه‌ای پر از مایع یا مواد نیمه‌جامد است که درون یا روی یک یا هر دو تخمدان تشکیل می‌شود. تخمدان‌ها اندام‌های کوچکی در لگن هستند که سلول‌های تخمک را نگه می‌دارند و هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون را می‌سازند. کیست‌های تخمدان انواع مختلفی دارند که بیشترشان بدون درد و بی‌ضرر (کیست تخمدان خوش‌خیم) هستند. معمولا کیست تخمدان علائمی ایجاد نمی‌کند و احتمالا متوجه  وجودشان در بدن نخواهید شد؛ مگراینکه متخصص در طول معاینه معمول لگن یا به‌کمک روش تصویربرداری، آن را پیدا کند. به‌ندرت، کیست تخمدان عوارضی ایجاد می‌کند. برنامه‌ریزی منظم برای معاینات لگنی و صحبت با پزشک درباره علائمی که ممکن است تجربه کنید هم می‌تواند به جلوگیری از هرگونه مشکل کمک کند.

کیست تخمدان

علائم کیست تخمدان

برخی از کیست‌های تخمدان کوچک هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. در این موارد ممکن است حتی ندانید که کیست دارید. کیست‌های بزرگتر می‌توانند باعث بروز نشانه‌های زیر شوند. علائم کیست تخمدان راست و چپ شامل موارد زیر است:

 • پریودهای دردناک
 • درد لگن یا درد مبهم در کمر
 • درد هنگام مقاربت (دیسپارونی)
 • احساس پری (نفخ) واقع در قسمت پایین شکم که ممکن است در یک طرف بدن بارزتر باشد.
 • گاهی علائم نشان‌دهنده وضعیتی به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) هستند. کیست تخمدان سندرم پلی‌کیستیک وضعیتی است که باعث پریودهای نامنظم و سایر مشکلات مرتبط با هورمون از جمله چاقی و ناباروری می‌شود. سایر علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از هیرسوتیسم (افزایش رشد موهای بدن) و مشکل در کاهش وزن.

علت کیست تخمدان

تخمک‌گذاری علت اصلی کیست تخمدان سمت راست یا چپ است. علل دیگر عبارت‌اند از:

 • کیست تخمدان اندومتریوز؛ این کیست‌ها اغلب در مراحل پیشرفته اندومتریوز روی تخمدان ایجاد می‌شوند.
 • تولیدمثل غیرطبیعی سلولی؛ تولید مثل سلول‌های غیر معمول می‌تواند باعث ایجاد کیست‌هایی مانند درموئید و سیستادنوما شود.
 • بیماری التهابی لگن (PID)؛ عفونت‌های شدید لگن می‌توانند به تخمدان‌ها سرایت کنند و باعث ایجاد کیست شوند.

انواع کیست تخمدان

بیشتر کیست‌های تخمدان از نوع عملکردی هستند و در پاسخ به تغییرات بدن در طول چرخه قاعدگی شکل می‌گیرند. به‌ندرت، کیست تخمدان به دلایل غیرمرتبط با قاعدگی ایجاد می‌شود.

کیست‌های عملکردی

کیست‌های عملکردی شایع‌ترین نوع کیست تخمدان هستند و بیماری یا وضعیت خاصی باعث بروزشان نشده است. آن‌ها در نتیجه تخمک‌گذاری (آزادشدن تخمک از تخمدان) ایجاد می‌شوند.

این کیست‌ها می‌توانند نشانه‌ای از عملکرد تخمدان‌ها باشند. کیست‌های عملکردی معمولا در طول زمان، در عرض ۶۰ روز، بدون درمان خاصی کوچک می‌شوند.

 • کیست‌های فولیکولی؛ این کیست تخمدان نوعی کیست عملکردی است. کیسه کوچکی در تخمدان، به نام فولیکول، هر ماه یک تخمک را به عنوان بخشی از چرخه قاعدگی آزاد می‌کند. کیست فولیکولار زمانی تشکیل می‌شود که فولیکول تخمک را آزاد نکند. در عوض، فولیکول با مایع پر و بزرگتر می‌شود.
 • کیست جسم زرد؛ پس از اینکه فولیکول تخمک را آزاد می‌کند، گروهی از سلول‌های تولیدکننده هورمون به نام جسم زرد را تشکیل می‌دهد. کیست زمانی تشکیل می‌شود که مایع در جسم زرد جمع و باعث رشد آن می‌شود.

سایر کیست‌ها

انواع کیست تخمدان سمت چپ یا راست در پاسخ به چرخه قاعدگی ایجاد نمی‌شوند و همیشه نشانه بیماری نیستند، اما باید تحت نظر باشند تا اطمینان حاصل شود که مشکلی به‌وجود نمی‌آورند. این کیست‌ها عبارت‌اند از:

 • سیستادنوما(Cystadenomas)؛ این کیست‌ها روی سطح تخمدان تشکیل می‌شوند و مایعی رقیق و آبکی یا غلیظ‌تر و مخاطی درونشان وجود دارد.
 • کیست‌های درموئید (Dermoid cysts)؛ کیست‌های درموئید از سلول‌هایی تشکیل شده‌اند که انواع بافت‌های بدن انسان از پوست، مو، دندان و حتی بافت مغز را تشکیل می‌دهند.
 • آندومتریوم(Endometriomas)؛ این کیست‌ها با بافت آندومتر پر می‌شوند، همان بافتی که هر ماه در طول قاعدگی خونریزی می‌کند.
 • سرطان تخمدان(Ovarian cancer)؛ برخلاف شرایط فوق، کیست‌های سرطانی تخمدان (تومورها) توده‌های جامد سلول‌های سرطانی هستند.

پیشگیری از کیست تخمدان

مصرف داروهای حاوی هورمون (مانند قرص‌های ضدبارداری) تخمک‌گذاری را متوقف می‌کند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که این قرص بازگشت کیست‌های خاص را کاهش می‌دهد. همیشه، علائمی را که می‌توانند نشان‌دهنده کیست باشند، یادداشت کنید و با پزشک متخصص زنان درمیان بگذارید. معاینات منظم لگن را برنامه ریزی کنید تا پزشک بتواند کیست‌های نیازمند به درمان را سریع و به‌موقع شناسایی کند.

تشخیص کیست تخمدان

پزشکان در ابتدا، مقوله بارداربودن یا نبودن را بررسی می‌کنند و سپس، ممکن است از آزمایش‌های زیر برای تشخیص کیست تخمدان استفاده کنند:

معاینه لگن پزشک داخل لگن را برای بررسی هرگونه توده یا تغییر بررسی می‌کند.
اولتراسوند یا سونوگرافی از این روش تصویربرداری از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری از اندام‌های داخلی بدن استفاده می‌شود. این مورد می‌تواند کیست‌ها را روی تخمدان‌ها، از جمله محل آن‌ها و اینکه عمدتاً مایع یا جامد هستند، تشخیص بدهد.
لاپاراسکوپیاین روشی است که در اتاق عمل انجام می‌شود. پزشکان نوعی دوربین را از طریق یک برش در شکم وارد می‌کنند و می‌توانند اندام‌های تولید مثل و حفره لگن را مشاهده کنند. تشخیص کیست می‌تواند موجب برداشتن آن شود.

به‌طور کلی، آزمایش خون برای کیست تخمدان کاربرد ندارد. ممکن است که انواع خاصی از آنها (به عنوان مثال، کیست‌های بدخیم یا سرطانی) نیاز به آزمایش خون داشته باشند. اگر پزشک شما مشکوک باشد که کیست نشان‌دهنده سرطان تخمدان است، شاید آزمایشی را برای اندازه‌گیری سطح آنتی ژن سرطانی 125 (CA-125) در خون تجویز کند.

کیست تخمدان بعد از یائسگی

مطالعات نشان می‌دهند که کیست تخمدان می‌تواند ۵ تا ۱۷درصد از افراد یائسه را تحت تاثیر قرار بدهد. بیشتر کیست‌های تخمدان در بیماران یائسه خوش‌خیم هستند، بااین‌حال، نیاز به پیگیری دارند. پزشک با طرح پرسش‌هایی در زمینه‌های زیر می‌تواند اوضاع بیمار را ارزیابی کند:

 • علائم
 • سابقه پزشکی
 • سابقه خانوادگی

کیست تخمدان و بارداری

شایع‌ترین توده‌های تخمدان مرتبط با بارداری، کیست‌های عملکردی مانند جسم زرد بارداری و کیست‌های تکالوتئین (theca-lutein) هستند. بیشتر این کیست‌ها پس از ۱۴ تا ۱۶ هفته اول بارداری برطرف می‌شوند، اما برخی مانند کیست‌های تکالوتئین می‌توانند تا پس از زایمان باقی بمانند.

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان چگونه است؟

دقت کنید که درمان کیست تخمدان به عواملی مانند سن، علائم و علت بروز کیست تخمدان وابسته است. روش‌های درمانی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • زیر نظرگرفتن وضعیت
 • استفاده از دارو
 • جراحی

زیر نظرگرفتن وضعیت

کیست‌های عملکردی تخمدان معمولا بدون درمان از بین می‌روند. اگر کیست به احتمال زیاد عملکردی است، پزشکان تلاش می‌کنند که اوضاع را زیر نظر بگیرند. ممکن است، طی چند هفته یا ماه پس از تشخیص، به انجام سونوگرافی دیگری نیاز باشد تا مشخص شود که کیست به‌طور خودبه‌خود از بین رفته یا خیر. برای این که تحت نظر پزشک باشید، می‌توانید در هرکجای ایران که هستید، توسط بهترین متخصصان زنان ایران ویزیت شوید. مثلا اگر ساکن شهر تهران هستید، بیش از 628 متخصص فقط در زمینه دکتر زنان تهران فعال هستند که شما را حضوری یا غیرحضوری، معاینه می‌کنند.

داروهای کیست تخمدان

ممکن است که پزشک داروهای حاوی هورمون (مانند قرص‌های ضدبارداری) را برای توقف تخمک‌گذاری و جلوگیری از تشکیل کیست‌های آینده تجویز کند.

جراحی کیست تخمدان

اگر کیست تخمدان علائم ایجاد می‌کند و بزرگتر می‌شود، احتمال دارد که برای برداشتن آن نیاز به جراحی داشته باشید. نوع عمل جراحی تخمدان بستگی به اندازه کیست و نحوه ظاهر آن در سونوگرافی دارد. رویه‌های مختلف مورد استفاده عبارت‌اند از:

 • لاپاراسکوپی: این روشی است که در آن پزشک یک دوربین کوچک را از طریق یک برش کوچک در شکم وارد می‌کند. با استفاده از دستگاه مذکور، امکان مشاهده اندام‌های تناسلی و حفره لگن به‌‌وجود می‌آید. کیست تخمدان را می‌توان از طریق برش‌های کوچک (سیستکتومی تخمدان) برداشت.
 • لاپاراتومی: اگر کیست بسیار بزرگ باشد یا نگرانی‌های دیگری وجود داشته باشد، شاید متخصص این روش را انجام بدهد. اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد، ممکن است با یک متخصص سرطان یا انکولوژیست زنان در مورد بهترین گزینه‌های درمانی مشورت کند.

درمان خانگی کیست تخمدان

در طول زمانی که پزشک، کیست را تحت‌نظر می‌گیرد تا اوضاع آن را چک کند، استفاده از برخی راه‌کارهای خانگی هم پیشنهاد می‌شود.

برخی از درمان های خانگی برای مدیریت علائم عبارت‌اند از:

 • داروهای بدون نسخه
 • ماساژ
 • ورزش و کشش
 • گرما
 • تکنیک‌های آرامش

داروهای بدون نسخه

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) درد کیست تخمدان و همچنین گرفتگی‌های پریود را درمان می‌کنند. افرادی که با مسکن‌های مذکور تسکین پیدا نمی‌کنند، باید با پزشک خود تماس بگیرند. در برخی موارد، ممکن است که پزشک داروهای ضددرد متفاوتی مانند کوکودامول (حاوی کدئین)، تجویز کند.

ماساژ

درد کیست تخمدان می‌تواند باعث کشش عضلات اطرافش شود و چنین وضعیتی خوشایند نیست. ماساژدادن کمر، ران‌ها، باسن و معده باعث شل‌شدن عضلات منقبض و کاهش درد می‌شود.

ورزش و کشش

تغییرات سبک زندگی، مانند افزایش سطح فعالیت به بهبود سلامت کلی فرد کمک می‌کند و در مدیریت علائم کیست تخمدان نقش دارد. به‌عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ورزش منظم در کنار مداخله غذایی تأثیر بیشتری بر کاهش علائم تخمدان پلی‌کیستیک نسبت به تغییرات رژیم غذایی به‌تنهایی دارد.

یوگا هم می‌تواند به کاهش تنش عضلانی و درد ناشی از کیست تخمدان کمک کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که تمرین یوگا به افراد در مدیریت علائم کیست تخمدان کمک می‌کند. یوگا خطر تشکیل کیست را هم کاهش می‌دهد.

گرما

گرما جریان خون را افزایش می‌دهد و به کاهش درد ناشی از درد عضلانی کمک می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند که گرمادرمانی مکرر می‌تواند التهاب و سایر نشانه‌های بیولوژیکی مشکلات تخمدان را کاهش بدهد.

کیست‌های تخمدان

تکنیک‌های آرامش

استرس و اضطراب می‌تواند درد را بدتر کند. تکنیک‌های تمدد اعصاب، مانند مدیتیشن، یوگا، و تنفس عمیق، در تسکین اضطراب و کاهش شدت درد نقش دارند. این تکنیک‌ها می‌توانند به فرد در مدیریت طولانی‌مدت درد و بهبود سلامت عمومی کمک کنند.

سوالات متداول کیست تخمدان

کیست تخمدان خطرناک است؟

معمولا، نه. بیشتر کیست‌های تخمدان بی‌ضرر هستند و بیشتر خود‌به‌خود از بین می‌روند. برخی از انواع کیست‌ها بیشتر احتمال سرطانی‌شدن یا ایجاد عوارض دارند اما چنین چیزی نادر است.

آیا کیست تخمدان باعث افزایش وزن می‌شود؟

بله، کیست‌ها باعث نفخ می‌شوند و وزن را بالا می‌برند. از طرف دیگر، برخی از کیست‌ها هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که می‌توانند باعث افزایش وزن شوند.

کیست تخمدان باعث ریزش مو می‌شود؟

کیست‌ تخمدان در دختران و زنان هورمون آندروژن اضافی تولید می‌کنند و علاوه بر نازک‌شدن مو، علائم متعدد دیگری مانندخونریزی قاعدگی نامنظم و رشد موهای زائد را به‌همراه دارند.

کیست تخمدان حالت تهوع دارد؟

کیست‌هایی که بزرگ می‌شوند، تخمدان را حرکت می‌دهند. این امر احتمال پیچ خوردگی دردناک تخمدان را افزایش می‌دهد. اگر این اتفاق بیافتد، ممکن است درد ناگهانی و شدید لگن و حالت تهوع و استفراغ داشته باشید. پیچ خوردگی تخمدان می‌تواند جریان خون به تخمدان را کاهش بدهد یا متوقف کند.

علامت پارگی کیست تخمدان چگونه است؟

علائمی که ممکن است در صورت پارگی کیست تخمدان تجربه کنید عبارتند از درد ناگهانی و شدید در قسمت پایین شکم یا کمر. لکه‌بینی یا خونریزی واژن و نفخ شکم.

از کجا بفهمیم کیست تخمدان داریم یا بارداریم؟

تشخیص حاملگی خارج رحمی تخمدان ممکن است دشوار باشد زیرا ظاهر آن در سونوگرافی می‌تواند شبیه کیست جسم لوتئال، اندومتریوما یا کیست تخمدان دیگری باشد. روش‌های لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی با ارزیابی هیستوپاتولوژیک بافت استاندارد طلایی برای تشخیص کاربرد دارند.

منابع:

medicalnewstoday.com

my.clevelandclinic.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
264 نظرات
 1. عسل می گوید

  سلام من در پریودی هیچ دردی ندارم خونریزیم هم کم هست تازه گی ها اقدام به بارداری کردم رفتم سونو واژینال گفت کیست داری ولی من علائمی ندارم ممکنه بچه باشه ؟

  1. م.د می گوید

   سلام
   منم سونوگرافی رفتم گفت کیست داری ولی باردار بودم

 2. Ftm می گوید

  سلام خوب هستین منو نامزدم یک‌و نیم هفته ی پیش رابطه داشتیم بعدش قرص خوردم الان سه روز از پریودی ام گذشته و دلمو زیر دلم پاهام و کمرم ناجور درد می‌کنه امکان داره کیست داشته باشم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش خون bhcg جهت رد بارداری بدهید

 3. بانو می گوید

  با سلام و وقت بخیر.سپاس از مطالب مفیدتون.من طول مدت دوره پریودیم کم شده بود بعد مراجعه به پزشک و سونو گفتن کیست دارم.و روکیتین بهم دادن گفتن سه ماه استفاده کنم.بعد استفاده در دوره پریودی لخته های خیلی تیره میبینم .آیا طبیعیه؟
  درضمن من مجرد و ۳۱ سالمه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیزم
   بله ممکن است این مورد در اثر درمان رخ دهد

 4. فاطمه می گوید

  سلام ببخشید
  من زیر شکمم دو هفتس درد میکنه و لگن و رانمم درد میکنه و بعضی موقعه ها تهو و استفراع دارم و بعصی نوقعه ها هم سرم گیج میره سمت راستمم درد میکنه و احساس میکنم یه چیزی مث کیست دارم پریودیمم ب موقع میشم 17ساله ام
  الان ممکنه من کیست داشته باشم؟!

 5. طراح جوان می گوید

  با سلام و وقت بخیر
  همسر بنده ۴ سال پیش باردار بودن و فرزندمان بدون هیچ مشکلی به دنیا‌ آمد
  ما مجدد می خواستیم اقدام به فرزند آوردی کنیم اما متاسفانه مدتیست دچار بیماری کیست تخمدان شده اند
  آیا امکانش هست با ناباروری روبرو شود ؟؟!
  آیا رژیم غذایی ناسالم روی این بیماری موثر است ؟؟

 6. سارا می گوید

  سلام ۱۷سالمه ،
  من اوایل ماه مرداد پریود شدم تقریبا دو هفته ی بعدش لکه بینی داشتم بعد از اون تقریبا یه هفته ی بعدش دوباره لکه بینی داشتم و بعد از اون اواخر ماه شهریور پریود شدم بخاطر بهم ریختن هورمونامه یا کیست؟

 7. لیلا مصطفي ئی می گوید

  سلام خسته نباشید من کیست تخمدانی به ابعاد۷۸×۴۹ میلی متری دارم تخمدان چپم.تو سونو نوشته باجدار نازک ومحتویات اکوفری .حالا نمیدونم با دارو رفع میشه یانه

 8. ناشناس می گوید

  سلام من ۲۰ سالمه و مجردم حدودا ۵،۴ روزه که پریودم عقب افتاده
  درد مبهم و گاها شدید شکم و کمر دارم
  درست مثل دردای قبل پریودی
  نفخ شکم هم دارم
  ممکنه که کیست داشته باشم؟

 9. فاطمه می گوید

  سلام وقت بخیر
  من ۳۵سالمه و مجرد هستم. چند ماهی هست که پریودهام تقریبا یک هفته جلو میفته. یعنی تقریبا هر سه هفته یکبار پریود میشم. درد و شدت خونریزی تغییری نکرده. به نظر شما دلیل این موضوع چی میتونه باشه؟ تشکر

 10. فاطمه می گوید

  سلام خسته نباشیدمن پریودی منظمی دارم فقط بخاطرتغیرفصلبعضی موقانهایتش یک هفته زودترمریض میشم ولی روی چونم خیلی کم موی ضخیم دارم دورهاله سینمم خیلی مودارم خیلی میترسم باردارنشم چیکاربایدبکنم مشکلم چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   شرح حالتون به نفع مشکل خاصی نیست اما به هرحال چکاپ دوره ای برای همه خانم ها توصیه میشه
   جهت چکاپ به متخصص زنان مراجعه کنید

 11. بدون نام می گوید

  سلام . من ۱۶ ساله هستم و چند روز میشه پریودیم عقب افتاده … آیا مشکلی دارم ؟ کیست تخمدان دارم ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   با یکبار تعویق پریود نمیتوان گفت حتما مشکلی هست
   اما اگر در سیکل های بعدی بی نظمی تکرار شد چکاپ لازمه و به متخصص زنان مراجعه کنید

 12. حمیده سبزواری می گوید

  سلام ببخشید من ۵ ساله درد پهلو در سمت راستم دارم و تازگیا شدید تر و قاعدگی نامنظمی به نظر شما علتش چیه و باید چه کار کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   هم سونوگرافی شکم و لگن لازمه و هم ازمایش هورمونی
   جهت بررسی به متخصص زنان مراجعه کنید

 13. Sa می گوید

  سلام من یک ماه پر یود نشدم ماه بعدش لکه بینی شروع شد تا به خونریزی شدید دچار شدم تا ۳هفته طول کشید بعد به پزشک مراجعه کردم سونو وآزمایش داد آزمایشاتم خوب کیست ۴cmسمت راست تخمدان و ضخامت آندومتر ۱۵ کا یه پزشک گفت که باید کورتاژتشخیصی بشی ولی یه پزشک دیگ قرص روکین بهم داد بسته اول که تموم شد بعد ۳روز پریود شدم با دل درد شدید دوره مجردیم دل درد داشتم اما متاهل شدم دل‌درد دیگ نداشتم تا به این سری! پریودیم همیشه یک هفته تا ۱۰روز جلو مینداختم ۳۷ سالمه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   مجددا سونوگرافی انجام شود

 14. شقایق محمدی می گوید

  سلام
  دوماه پریودیم نامنظم شده ماه اول خونریزی شدید داشتم اما ماه دوم سه روزه خونریزی خیلی کم ودرد شدید زیر شکم دارم
  ممکنه کیست داشته باشم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن است
   بهتره به متخصص زنان مراجعه کنید تا ازمایش هورمونی و سونوگرافی درخواست شود

 15. سحر می گوید

  سلام من دکتر رفتم قبلا گفت کیست داری دارو خوردم درس شد ولی باز سه ماه پریود نشدم هم چندبار بیبی چک زدم هم ازمایش خون دادم گفت منفی قرص دروسبلا خوردم ولی همش علائم بارداری دارم بخاطر چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سونوگرافی مجدد باید انجام شود

 16. شیرین صارمی می گوید

  با سلام خیلی خیلی مفید بود مطلب دستتون دردنکنه

 17. سوما می گوید

  سلام وقتتون بخیر🙏
  ۳۰سالمه و متأهلم من پریودم همییشه منظم بوده منتها حدودا۲ساله پیش یه کیست۳/۵میلی داشتم و چون پارگی داد عمل شدم و ازاون موقع پریودیم باز منظم بوده آذرماه پریود نشدم دی ماه شدم بهمن والان که اسفند شده هیچ خبری از پریودی نیس پری شب درد عمیقی زیرشکمم حس کردهمزمان بامقعدم رفته رفته درد زیر شکمم بهترشد ولی تا دیروز نمیتونستم بشینم یا راه برم که اونم با گرم کردن ظاهرا برطرف شده ولی نفخ ویبوست شدید دارم دلیلیش چی میتونه باشه؟!خوشحال میشم نظرتونو بدونم💐

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   باید مجدد سونوگرافی جهت بررسی کیست و ازمایش هورمونی بدین

 18. ناهیداحمدی می گوید

  سلام خانم دکتررفتم دکترگفته کیست داری بهم گفته بایدقرص ال دی بخورم منم نمیتونم بخورم وقتی میخورم حالت تهوع دارم یکسره میارم بالاچکارکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   قرص رو شب ها قبل خواب بخورید

 19. rahas می گوید

  سلام وقت بخیر من 15 سالمه در سمت چپه تخمدان من کیست بزرگی هست اما سمت راست لگن من درد میکنه بطوری پامو میگیره من موندم بجا سمت چپ چرا سمت راست من درد میکنه، ایا بخاطر کیسته یا چیزه دیگه ای؟؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   علل دیگر هم باید بررسی شوند

 20. فرسین می گوید

  سلام خیلی ممنون از راهنمایی تون وتشکرسپاس من همه این علاءم روداشتم ولی بجای یبوست اسهال میشدم به رنگ سیاه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اسهال سیاه رنگ خصوصا اگر قیری و چسبنده باشد باید از نظر خونریزی گوارشی بررسی شوید

 21. شیوا می گوید

  سلام
  من تقریبا ۵ ماه پیش یه کیست ۱۰ سانتی داخل تخمدان چپم داشتم عمل کردم الان مجدد رفتم سنو گفتند دقیقا همون قسمت دوباره کیست جدید به اندازه ۱۰ سانت رشد کرد آیا میشه با دارو رفع شد یا نه مجدد باید عمل شم ممنون میشم پاسخ بدیر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر کیست ساده و بی عارضه باشه ممکن بتوان با دارو حل کرد

 22. Zahra می گوید

  سلام من ۱۴ سالمه و سمت چپ پایین شکمم ب شدت درد می‌کنه و نمیتونم از جام بلند شم قاعدگیم نامنظمه ممکنه کیست باشه؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر درد خیلی شدیده باید بررسی شین از نظر کیست

 23. شیرین احمدی می گوید

  من ۳۶ سالمه امروز esr ام رو چک کردم ۳۳ شده و هماچوری خفیف در ادرار داشتم با توجه به اینکه سرما خوردم و عفونت ریه دارم میتونه علت بالا بودن esr باشه؟
  چند سال قبل تخمدان پلی کیستیک داشتم و درمان شدم نیاز هست دوباره چکاب کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله اگر الان عفونت دارین و سرماخوردین میتونه esr رو بالا ببره

 24. مریم می گوید

  سلام خانم دکتر وقت بخیر من ۴۳ سال دارم تقریبا پنج ساله نفخ ودرد شکم دارم لگنم خیلی درد میکنه مخصوصا وقتی میشینم به سختی میتونم بلند بشم درد زیر شکم دارم مخصوصا طرف راست شکم دو سال پیش رفتم دکتر گفت کیست داری و یسری دارو داد الان از اونموقع بدتر شده لطفا راهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید پیگیری مجدد از نظر کیست بشین و سونوگرافی مجدد بدین

 25. Sareh می گوید

  سلام ۱۸ سالمه حدود یه سال پیش دل درد شدید گرفتم گفتن اپاندیسه و عمل کردم . الان یه دوماهیه دوباره همون جای عمل درد میکنه شدید بعد سونو ایناهم چیز خاصی نشون نداد گفتن یه کیست کوچولو هست و عادی !
  اما من خیلی درد دارم حالت تهوع هم دارم و اصلا نمیتونم غذا بخورم چیکار کنم به نظرتون 😕😕

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سونوگرافی محل عمل جهت بررسی فتق انجام شده؟

   1. Sareh می گوید

    سونوگرافی های عادی انجام دادم از اونا هم تشخیص داده میشه؟؟

    1. مشاور سلامتی می گوید

     بله کیست در سونوگرافی از روش شکم جهت بررسی رحم و تخمدان مشخص میشه

 26. ... M.... می گوید

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  17 سالمه و مجردم از یه هفته قبل پریودیم درد زیر شکمم شروع میشه و روز اول پریودیم خیلی خیلی شدید درد میکنه که اصلا نمیتونم تحملش کنم حالت تهوع و نفخ هم دارم پریودیم هم نامنظم هست آیا ممکنه کیست باشه اگه کیست هست بدون دارو خوب میشه یا نه باید برم دکتر

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن کیست باشه و بدون دارو هم خوب نمیشه

  2. رویا می گوید

   سلام
   من 30 سال سن دارم متاهلم 2 ماه پیش رابطه محافظت نشده داشتم اما بیبی چک گرفتم هر دو بار منفی بود اما ماه قبل پریودی کوتاه با خون تیره داشتم این ماه هم عقب افتاده پریودم
   حالت تهوع و درد زیر شکم در سمت چپ و راست دارم
   ده سال پیش سابقه کیست داشتم که کوچک بود و با قرص ld درمان شد

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    لازمه ازمایش bhcg , ازمایش هورمونی و تیرویید
    و سونوگرافی انجام بشه
    بهتره به متخصص” زنان مراجعه کنید

 27. ناشناس می گوید

  سلام زنی 37ساله هستم حداقل ماهی یکبار بادردی شبیه به درد زایمان مواجهه هستم البته در بیشتر سونگرافی هایم کیست از34تل63میل دیده شده ،دردهای رودهای ولگنی زیادی دارم قاعدگی مرتب دارم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   کیست باید درمان شه
   همین کیست ها موجب درد میشن

  2. پری می گوید

   سلام داروی از بین بردن کیستی که سالهاست در بدن هست و از بین هم نمیره چی هست

 28. هلیا رحیمی می گوید

  سلام من ۱۷ ساله و مجرد هستم.آخرین بار ۵ آبان همین امسال(۱۴۰۱)پریود شدم ک ۷ روز تقریبا طول میکشه پریودام.بعد از اون پریود نشدم دیگه.این بین من سرماخوردگی شدید هم داشتم.قبلا وقتی ۱۴ سالم بود هم یه دوماهی عقب انداختم که بعد دوماه اومد.الان نگرانم میترسم کیست داشته باشم.امکانش هست کیست داشته باشم؟
  بعد اینکه چطوری باید حساب کنم چندوقت عقب انداختم؟۵ آبان پریود شدم و بعد اون دیگه نشدم باید از ۵ آذر ک باید میشدم و نشدم حساب کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ۲ ماه عقب افتاده
   بله ممکن کیست باشه

  2. م می گوید

   سلام خانم دکتر من چند سال پیش رحمم را در آوردم بعد از معاینه دکتر گفت که دهانه رحم را گذاشته
   الان در سمت چپ درد زیادی دارم که تا لگن کشیده میشود آیا ممکن است کیست داشته باشم چون قبلاً سابقه کیست داشتم

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    اگر تخمدان ها رو خارج نکردین نیاز به بررسی از نظر کیست یا مشکلات تخمدانی هست
    مجدد به پزشک معالجتون مراجعه یا به متخصص” زنان مراجعه کنید

 29. ناشناس می گوید

  سلام من سونوگرافی دادم ومشخص شد که کیست دارم دکتر به من قرص مارولین دادن . من دوماهه که پریود نشدم. از چه روزی مصرف قرص رو شروع کنم؟ مصرف قرص از روز اول قاعده گی تا پنجم قاعده گی هست؟ ولی من که پریود نشدم از چه روزی شروع کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   از روز پنجم قاعدگی شروع و ۲۱ عدد مصرف کنین و سپس قطع کنین

  2. مبینا سروری می گوید

   سلام من 5ماهه پریودیم عقب افتاده کمر درد و دل دردم بالای مثانم حالت یه قدع گرد هس
   16سالمه دخترم
   ممکنه کیست داشته باشم!؛

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    بله ممکنه
    لازمه سونوگرافی و ازمایش هورمونی بدین

 30. ناسناس می گوید

  سلام من پریدم دیر به دیر میشم کمردرد و پادردهم گاهی وقتا بیشتر میشه یعنی ممکن کیست داشته باشم.بعضی وقتل سرگیجه وحالات تهوع هم دارم.

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله ممکن
   بی نظمی و درد نیاز به بررسی و آزمایش و سونو داره
   بهتره به متخصص” زنان مراجعه کنید

 31. سارا می گوید

  سلام من نزدیکه ۹ ماه همش
  حالت تهوع دل درد داردم دردشم یک جور خاصی نمیشه گفت ۹ سال پیش من کیست تخمدان ترکید عمل کردم الان سونو گرافی دادم کیست تخمدان دارم ب قطر ۳۳ میلی
  این علائم به علاوه اینکه همشم بیرون‌ روی دارم
  قبل از عادت ماهانه ام یک هفته قبل مثلا این حالتم سراغم می باید اما این ماه خیلی اذیتم کرد و ۴ بار این حالت ها رو دارم و هر بارم میرم زیر سرم ممکن برای کیست باشه دکتر میگه‌ممکن‌میکروب باشه
  ۲۲ سالم مجردم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر تهوع دارین و درد شکم بالا و حوالی معدس از نظر عفونت معده هم باید بررسی شین

 32. ناشناس می گوید

  سلام من ۱۸ سالمه و مجردم و ۵ماهه ک لیزر مو انجام دادم و پریودی نامنظم داشتم ودکتر بهم گفته ک کیست داری و خونریزی کرده میخاستم ببینم ب دلیل اینکه پریودیم نامنظمه و دارو مصرف میکنه باعث برگشت مو هایی ک لیزر شده میشه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اگر کیست رو درمان نکنید سبب رشد موی زاید میشه

  2. مارال شاقلانی می گوید

   سلام وقتتون بخیر
   من سه روز اول پریودم درد شدید تو لگنم دارم و نمیتونم به پهلو بخوابم تقریبا یکساله که این حالتو دارم ،بنظرتون نیاز هست که به پزشک زنان مراجعه کنم؟

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام عزیز
    با توجه به اینکه یکسال هست علایم بروز کرده و درد شدیده بله به متخصص” زنان مراجعه کنید

 33. هلما می گوید

  سلام
  من خانم ۴و۳ساله هستم عمل کردم و کیست داخل رحم را خارج کردم الان الان حدود ۷۰روزه خونریزی دارم که زمان ۱۵روز متوقف شد و باز شروع شد و شدیدا هم کم خونم چکاری باید انجام بدم؟
  کلیه هام هم پروتین دفع میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام عزیز
   باید مجدد به پزشک معالجتون مراجعه و بررسی بشین

 34. زهرا می گوید

  سلام خسته نباشید
  من ۱۷ سالمه رفتم دکتر گفتن کیست داری یک قرص بهم دادن ولی خیلی سینم درد میکنه و زیر دلم و لگنم بعضی وقتا درد شدید میگیره باید چکار کنم
  راهنمایی میکنید🙏

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اسم قرص و اینکه چند وقت مصرف کردین؟

  2. فاطمه می گوید

   سلام من ۱۴ آذر آخرین زمان پریودیم بوده الان حدودا ۳ماه میگذره که پریود نشدم.آزمایش خون هم دادم و منفی بوده باردار نیستم.پروژسترون و زعفران و …خوردم ولی باز نشدم چه مشکلی وجود داره

   1. مشاور سلامتی می گوید

    سلام
    سونوگرافی لگن و بررسی رحم و تخمدان و ضمائم بدهید

 35. کوثررشیدی می گوید

  سلام خسته نباشید .
  من ۱۷ سالمه‌ ‌. پریودم نامنظمه بد کلن پریودام خیلی خونریزی دارم ولی این ماه پریودم ۳ روزه تموم شد تو هر پریودمم درد دارم این اخری خیلی شدید تر شده بود و موقع هایی ک پریود نیستم زیر شکمم خیلی درد میکنهه از سمت راست میگیره به چپ و داخل بدنم . علت چیه؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید هم آزمایش هورمونی بدین و هم سونوگرافی جهت بررسی کیست
   جهت بررسی
   به متخصص” زنان مراجعه کنید

 36. Riri می گوید

  سلام وقت شما بخیر
  من دختری 17 ساله هستم. 4 ماه بودش که پریود نمی‌شدم البته قبلا هم پریودم تنظیم نبود و رفتم دکتر ال دی دادن 21 روز خوردم والان پریود شدم. اما ظهر دل درد خیلی شدیدی داشتم و خوابیدم الان که از خواب بیدار شدم 2 تا لخته خون به طول 5یا 6 سانت اومد و دل دردم اروم شده. خیلی ترسیدم که این لخته خونا واسه چی بودن. الان لازم هست برم دکتر؟ آیا اتفاقی برام افتاده؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سونوگرافی رحم و تخمدان بدهید

 37. نرگس می گوید

  سلام من ۲۰ سالمه و ب دکتر زنان مراجعه کردم ک گفتن ی کیست ۲۰×۲۰ میلی متری در تخمدان سمت چپم دارم بهم داروی ضد بارداری دادن اما من همچنان درد خفیف دارم همیشه میخواستم بدونم این درد طبیعیه یا خیر؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بله درد خفیف بخاطر کیست هست

 38. دیبا می گوید

  سلام 32 سالمه مجردم پریود منظم دارم ..ولی اکثر وقتا چند ماهی میشه زیر شکمم چپ و گاهی سمت راست دردی شبیه درد پرویید شدن میگیرن ..میگیره ول می‌کنه ..دلیلش چیه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   باید شرح‌حال بیشتر و بررسی مدت درد، عوامل تخفیف و تشدید، علایم همراه و …بررسی شن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر