تنبلی تخمدان (PCOS) یا سندروم تخمدان پلی کیستیک را کامل بشناسید

خلاصه این مقاله را بشنوید

تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مشکل شایعی است که بر هورمون‌های بدن زنان تأثیر می‌گذارد و باعث قاعدگی نامنظم، رشد موهای زائد، آکنه و ناباروری می‌شود. درمان PCOS بستگی به خواسته بیمار درباره باردارشدن دارد. این بیماری عوارضی مانند بالارفتن احتمال دچارشدن به دیابت و فشار خون را به‌همراه دارد. از دلایل تنبلی تخمدان‌ها باید به سطوح بالای هورمون‌های مردانه به نام آندروژن، مقاومت به انسولین و التهاب با درجه پایین در بدن نام ببریم.

در این مقاله درباره سندروم تخمدان پلی‌کیستیک، دلایل، علائم، عوارض و درمان‌ها صحبت می‌کنیم. مطالعه این مطلب به حدود ۶ دقیقه زمان نیاز دارد.

اگر پرسشی دارید، در انتهای این مطلب و در بخش نظرات مطرح کنید تا پزشک به شما پاسخ دهد.

تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی تخمدان (PCOS) زمانی رخ می‌دهد که تعادل هورمونی در بدن زنان به‌هم بخورد. در این حالت، تخمدان‌ها (عضوی از بدن زنان که تخمک‌ها را تولید و آزاد می‌کند) هورمون‌های اضافی تولید می‌کنند.

اگر به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا همان تنبلی تخمدان مبتلا هستید، تخمدان‌هایتان سطوح بالایی از هورمون‌هایی به نام آندروژن تولید می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که تعادل سطح هورمون‌های تولیدمثل در بدنتان از بین برود.

افراد مبتلا به PCOS یا همان تنبلی تخمدان اغلب سیکل‌های قاعدگی نامنظم، پریودهای از دست رفته و تخمک‌گذاری غیرقابل پیش‌بینی دارند.

زمانی که بیماران مبتلا به این مشکل سونوگرافی می‌کنند، کیست‌های فولیکولی کوچک (کیسه‌های پر از مایع با تخمک‌های نابالغ) که نتیجه انجام‌نشدن تخمک‌گذاری هستند، روی تخمدان‌هایشان مشاهده می‌شود.

این کیست‌ها دردناک و خطرناک نیستند. سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از شایع‌ترین علت‌های ناباروری در زنان است و می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های دیگر را هم افزایش بدهد.

اینفوگرافی تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان چیست؟

از شایع‌ترین نشانه‌های تنبلی در تخمدان باید به موارد زیر اشاره کنیم:

تنبلی تخمدان و پریود نشدن یا قاعدگی نامنظم قاعدگی غیرطبیعی شامل منظم‌نبودن پریود یا پریودنشدن است. گاهی هم خود را به شکل پریودهای سنگین و شدید نشان می‌دهد.
رشد غیرطبیعی موهای زائدتنبلی در ناحیه تخمدان گاهی با رشد موهای زائد روی صورت، بازو، سینه و شکم همراه است. این عارضه در ۷۰درصد بیماران خود را نشان می‌دهد.
آکنهسندرم تخمدان پلی‌کیستیک می‌تواند باعث آکنه، به خصوص در پشت، سینه و صورت شود.
چاقی بین ۴۰ تا ۸۰درصد افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک چاق هستند و حفظ وزن مناسب برایشان مشکل است. تنبلی تخمدانها و چاقی به هم مرتبط‌اند. دقت کنید که برخی از افراد لاغر هم دچار این وضعیت می‌شوند و همین موضوع، تشخیص را برای آنها دشوار می‌کند چون اغلب بیماران چاق و مبتلا به اضافه‌وزن هستند.
تیره‌شدن پوست ممکن است لکه‌هایی تیره به خصوص در چین‌های گردن، زیر بغل، کشاله ران (بین پاها) و زیر سینه‌ها مشاهده شود.
کیست بسیاری از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا همان تنبلی، تخمدان‌هایی دارند که در سونوگرافی بزرگ‌تر یا با فولیکول‌های زیاد (کیست‌های کیسه تخمک) به نظر می‌رسند.
برچسب‌های پوستیمنظور از برچسب پوستی پوست اضافی یا ضایعه بدون درد و خوش‌خیمی از رشد اضافه توده‌ای روی پوست است. در زمان ابتلا به تنبلی ناحیه تخمدان، این برچسب‌ها در زیر بغل یا روی گردن دیده می‌شوند.
نازک‌شدن موها ممکن است که افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک دچار ریزش مو و طاسی شوند.
ناباروری این سندروم شایع‌ترین علت ناباروری در زنان است. فقدان تخمک‌گذاری منظم یا مکرر می‌تواند منجر به ناتوانی در بارداری شود. پس پاسخ به اینکه تنبلی تخمدان باعث نازایی است، در بیشتر موارد جوابی مثبت دارد.

علائم تنبلی تخمدان در دختر جوان و نوجوان چیست؟ همان علائمی که پیش‌تر گفتیم در این افراد هم دیده می‌شود. در واقع، باید بدانید که امکان بروز تنبلی در نوجوانان هم وجود دارد.

علت تنبلی تخمدان چیست؟

علت دقیق تنبلی در تخمدان ناشناخته است. شواهدی وجود دارد که انگشت اتهام را به سمت ژنتیک می‌گیرد. در واقع تنبلی تخمدان می‌تواند ارثی هم باشد. چندین عامل دیگر، از جمله چاقی، هم در ایجاد PCOS یا همان تنبلی یا سندروم تخمدان پلی‌کیستیک نقش دارند:

 • سطوح بالای هورمون‌های مردانه به نام آندروژن
 • مقاومت به انسولین
 • التهاب با درجه پایین و تنبلی تخمدان التهابی

سطوح بالای هورمون های مردانه به نام آندروژن

سطح بالای آندروژن مانع از ترشح تخمک از سوی تخمدان‌ها می‌شود و چرخه‌های قاعدگی را نامنظم می‌کند. تخمک‌گذاری نامنظم می‌تواند کیسه‌های کوچک پر از مایعی را در تخمدان به وجود بیاورد. آندروژن بالا باعث آکنه و رشد موهای زائد در زنان می‌شود.

سندروم تخمدان پلی کیستیک

مقاومت به انسولین

افزایش سطح انسولین موجب می‌شود که تخمدان‌ها هورمون‌های مردانه (آندروژن‌ها) بسازند و آزاد کنند. افزایش هورمون‌های مردانه جلوی تخمک‌گذاری را می‌گیرد و نشانه‌ها و عوارض دیگری به همراه می‌آورد.

انسولین به بدن کمک می‌کند تا گلوکز (قند) را پردازش و از آن برای تولید انرژی استفاده کند. مقاومت به انسولین به این معنی است که بدن نمی‌تواند انسولین را به درستی پردازش کند و منجر به افزایش سطح گلوکز در خون می‌شود.

یادتان باشد که تمام افراد مبتلا به مقاومت به انسولین گلوکز بالا یا دیابت ندارند، اما این مقاومت می‌تواند منجر به دیابت شود. اضافه وزن یا چاقی هم از هم‌دستان بروز این وضعیت‌اند. افزایش سطح انسولین، حتی در صورت نرمال‌بودن گلوکز خون در برخی موارد نشان‌دهنده مقاومت به انسولین است.

التهاب با درجه پایین و تنبلی تخمدان التهابی

افراد مبتلا به تنبلی تخمدان PCOS در برخی از مواقع به التهاب مزمن با درجه پایین مبتلا می‌شوند. به توصیه پزشکان باید آزمایش‌های خون برای اندازه‌گیری سطح پروتئینی خاص و گلبول‌های سفید خون انجام شود. این موارد سطح التهاب در بدن را مشخص می‌کنند. تنبلی تخمدان التهابی هم نیاز به پیگیری و درمان دارد.

تصویر تنبلی تخمدان
تصویر تنبلی تخمدان

عوامل خطر ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

عوامل خطر یعنی عواملی که احتمال ابتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک را بالا می‌برند و شامل موارد زیر می‌شوند:

 • سموم محیطی
 • ژنتیک
 • دیس‌بیوز روده (فقدان باکتری‌های مفید روده)
 •  رژیم غذایی نامناسب

تنبلی تخمدان باعث سرطان می‌شود؟

همان‌طور که در خطوط پیش گفته شد، بروز تنبلی در تخمدان می‌تواند با شکل‌گیری بیماری‌هایی جدی همراه باشد و حتی امکان ابتلا به سرطان رحم را به همراه بیاورد.

از همین رو، ابتلا به آن بی‌خطر نیست و نیاز به پیگیری و درمان جدی دارد.  پاسخ به این پرسش هم که تنبلی ناحیه تخمدان باعث سرطان می‌شود، در برخی از مواقع مثبت است.

عوارض تنبلی تخمدان چیست؟

تنبلی در تخمدان چه عوارضی دارد؟ تحقیقات نشان می‌دهند که این مشکل می‌تواند خطر ابتلا به چندین بیماری را افزایش بدهد، از جمله:

 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلب و عروقی
 • هیپرپلازی آندومتر
 • سرطان آندومتر
 • اختلالات خواب مانند آپنه
 • افسردگی و اضطراب

پیشگیری از تنبلی تخمدان ممکن است؟

راهی قطعی برای جلوگیری از سندروم تخمدان پلی‌کیستیک وجود ندارد، اما می‌توانید اقدامات جزئی و مناسبی را برای کاهش علائم آن انجام دهید. به عنوان مثال:

 • ورزش منظم
 • ثابت نگه‌داشتن وزن
 • دوری از غذاهای فست‌فودی
 • کاهش مصرف کربوهیدرات مانند برنج و نان
 • پرهیز از مصرف چربی مانند سس، کره، روغن
 • حذف قند و شیرینی‌جات مضر با داشتن یک رژیم غذایی تنبلی تخمدان کم کالری

تشخیص تنبلی تخمدان چگونه است؟

متخصصان برای تشخیص تنبلی در تخمدان از آزمایش‌های خون (بررسی سطح هورمون و گلوکز) و سونوگرافی (برای بررسی ضخامت دیواره رحم و دلایل خونریزی غیرعادی) استفاده می‌کنند. ضمن اینکه درباره موضوعات زیر هم از بیمار سوالاتی می‌پرسند:

 • وزن و فشار خون
 • در مورد علائم و سابقه پزشکی
 • درباره سابقه بروز مشکل در خانواده
 • بررسی تنبلی تخمدان و ریزش مو
 • معاینه لگن برای بررسی خون‌ریزی‌های غیرطبیعی
 • بررسی موهای زائد، صورت آکنه، تغییر رنگ پوست و برچسب پوستی

تخمدان پلی‌کیستیک تاحدی با سونوگرافی مشخص می‌شود و در مسیر تشخیص، پزشکان از آزمایش‌ها و معاینات فیزیکی هم استفاده می‌کنند. برای آگاهی از آن، نیاز به انجام آزمایشی هورمونی هم هست. در واقع، سونوگرافی و آزمایش در کنار هم می‌توانند نتیجه قطعی درباره دچاربودن به سندروم را اعلام کنند.

درمان تنبلی تخمدان چگونه انجام می‌شود؟

روش‌های مختلفی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد. از طب سنتی و داروهای گیاهی گرفته تا روش‌های درمانی تهاجمی مثل عمل جراحی و غیر تهاجمی.

ممکن است، روش‌های مختلفی در راستای درمان تخمدان پلی‌کیستیک از طرف پزشک معالج برای درمان علائم کیست تخمدان چپ و راست تجویز شوند.

بهترین دارو برای تنبلی تخمدان چیست و کدام روش بهترین است؟ در ادامه به روش‌های مختلف نگاهی خواهیم داشت:

 • جراحی
 • داروها
 • طب سنتی
 • درمان خانگی

درمان تنبلی تخمدان با جراحی

گاهی دارو‌های باروری روی زنان تأثیر نمی‌گذارد، به همین علت، عمل جراحی روی تخمدان‌ها انجام می‌شود تا احتمال تخمک‌گذاری افزایش پیدا کند.

 • در یکی از انواع عمل‌های جراحی، تخمدان‌ها با استفاده از سوزن کوچکی سوراخ می‌شوند که حامل جریان الکتریکی است. این فرآیند که به نام حفاری تخمدان‌ها شناخته می‌شود با کاهش سطح آندروژن باعث عمل تخمک‌گذاری می‌شود.
 • در عمل جراحی لاپاراسکوپی، برش‌های کوچکی روی شکم ایجاد و با استفاده از یک دوربین کوچک، اندام‌های درون لگن قابل مشاهده می‌شوند.

بیشتر زنان مبتلا به تنبلی در تخمدان، با طی کردن فرایند درمان می‌توانند باردار شوند. با جراحی کیست تخمدان هم مشکلات مربوط به این عضو به راحتی حل می‌شود.

سایر روش‌های جراحی عبارتند از:

 • اوفورکتومی (برداشتن یکی از تخمدان‌ها)
 • آسپیراسیون کیست (تخلیه مواد کیست با سوزن)

درمان تنبلی تخمدان

درمان دارویی سندروم تخمدان پلی کیستیک

روش‌های مختلفی برای درمان تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان وجود دارد؛ بنا به قصد باردارشدن یا نشدن باید با تجویز پزشک از موارد مناسب استفاده کنید.

هورمون‌درمانی سندروم تخمدان پلی کیستیکدر این مورد از قرص‌های ضدبارداری (مثلا تنبلی تخمدان با قرص ال دی)، چسب‌ها، شات‌ها، حلقه واژینال یا دستگاه داخل رحمی (IUD) بهره می‌برند. کنترل بارداری هورمونی به تنظیم چرخه قاعدگی کمک می‌کند، برخی از انواع آن هم آکنه را از بین می‌برند.
داروی حساس‌کننده به انسولینمتفورمین دارویی است که برای درمان دیابت استفاده می‌شود و با کمک به پردازش انسولین بدن در بهبود وضعیت نقش دارد. هنگامی که انسولین تحت کنترل است، برخی از افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک در چرخه‌های قاعدگی خود بهبود مشاهده می‌کنند.
داروهایی برای مسدودکردن آندروژن‌هابرخی از داروها می‌توانند اثر آندروژن ها را مسدود کنند. این موضوع به کنترل آکنه یا رشد مو کمک می‌کند.
داروهایی برای تحریک تخمک گذاری (آزادسازی تخمک) بارداری موفق با تخمک‌گذاری شروع می‌شود. ثابت شده است که برخی داروها باعث تحریک تخمک‌گذاری در افراد مبتلا به PCOS یا همان تنبلی در تخمدان می‌شوند. داروهای کلومیفن (Clomifene) و لتروزول (Letrozole) به صورت خوراکی و گنادوتروپین‌ها (Gonadotropin) به صورت تزریقی مصرف می‌شوند.
درمان تنبلی تخمدان با ویتامین Eطبق مطالعات انجام شده، مصرف همزمان ویتامین E و D3 باعث افزایش شانس باروری دز زنان می‌شود. ویتامین E از طریق بهبود ترومبوز عروقی در بیماران و افزایش خون‌رسانی به اندومتر رحم می‌تواند شانس لانه گزینی جنین را بالا ببرد.
قطره ویتاگنوس برای تنبلی تخمدانقطره ویتاگنوس در رفع اختلالات قاعدگی، تنظیم هورمون‌های زنان و رفع تنبلی تخمدان موثر است.

بهترین قرص برای تنبلی تخمدان

دارویی به نام کلومیفن (clomifene) می‌تواند اولین درمانی باشد که برای زنان مبتلا به PCOS و در تلاش برای باردارشدن تجویز شود. کلومیفن آزادسازی ماهانه تخمک از تخمدان‌ها (تخمک‌گذاری) را تحریک می‌کند. اگر کلومیفن در تشویق تخمک‌گذاری ناموفق باشد، ممکن است داروی دیگری به نام متفورمین توصیه شود.

از قرص‌های متنوع دیگری هم برای رفع تنبلی ناحیه تخمدان استفاده می‌شود. برای مثال تنبلی تخمدان و قرص گلای وانس هم از مواردی است که در زمینه درمان مطرح می‌شود. قرص سیپروترون کامپاند هم بنا به تجویز پزشک می‌تواند در برخی موارد به درمان تنبلی تخمدان کمک کند.

درمان تنبلی تخمدان با طب سنتی

درمان تنبلی با گیاهان دارویی یکی از راه‌هایی است که افرادی که به طب سنتی و گیاهان دارویی علاقه دارند، معمولا استفاده می‌کنند. اما این نکته مهم را در نظر بگیرید که هرگز بدون مشورت پزشک متخصص با طب سنتی خوددرمانی نکنید. برای درمان تنبلی تخمدان در طب سنتی چه بخوریم و چه نخوریم؟ در ادامه برایتان می‌گوییم.

گیاهان مفید بسیاری برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارند اما یادتان باشد که توصیه این‌ها همراه با پایه‌های علمی نیست و شاید نه‌تنها مثبت نباشند بلکه اثری منفی هم به وجود بیاورند.

اگر قصد استفاده از انواع درمان  تنبلی تخمدان در خانه را دارید، باید با پزشک مشورت کنید؛ در طب گیاهی و سنتی گفته می‌شود که موارد زیر برای درمان تنبلی تخمدان‌ها مفیدند:

تمشک قرمزبرگ تمشک قرمز به افزایش باروری کمک می‌کند.
چای سبز و تنبلی تخمدانچای سبز تأثیر مستقیمی بر روی افزایش تخمک‌گذاری و تقویت تخمدان دارد.
پای شیر یکی از گیاهانی است که در تنظیم عادت ماهیانه و افزایش تخمک‌گذاری برای‌ یانوان بسیار مؤثر عمل می‌کند. این دارو را با مشورت پزشک استفاده کنید.
گزنه برای زنانی که احتمال باروری در آن‌ها کمتر است و یا از ناباروری می‌ترسند، توصیه می‌شود از دم‌کرده گیاه گزنه استفاده کنند.
شبدر قرمزبا کمک گیاه شبدر قرمز سطح ایزوفلاون در بدن افزایش پیدا می‌کند. ایزوفلاون باعث افزایش احتمال بارداری در زنان می‌شود. از سوی دیگر مهم‌ترین کار این گیاه منظم کردن زمان قاعدگی در خانم‌ها است.
نعنادم‌کرده نعنا را باید زیر نظر پزشک طب سنتی و هر روز ۲ بار مصرف کنید.
زنجبیل این گیاه که برای افزایش میل جنسی آقایان و تقویت تخمک بانوان تأثیر مثبت دارد.
یام وحشی؛ گیاه یام وحشی برای افزایش میزان حاملگی بسیار مفید است و زمان مصرف این گیاه بعد از تخمک‌گذاری اعلام می‌شود.

درمان تنبلی تخمدان با حجامت

استفاده از حجامت به منظور افزایش احتمال بارداری و درمان تنبلی تخمدان معمولا برای تمامی خانم‌ها توصیه نمی‌شود اما به هر حال یکی از راه‌های درمان کیست تخمدان است. بنابراین برای انجام این کار حتما باید با پزشک متخصص طب سنتی مشورت و بعد برای انجام آن اقدام کنید.

درمان تنبلی تخمدان در خانه

برای رفع تنبلی تخمدان در منزل هم اقداماتی وجود دارد که باید حتما پیش از استفاده از هریک با متخصص مشورت کنید. روش‌های گیاهی و ورزشی زیر را مرور و با نظر پزشک از آنها استفاده کنید:

روش‌های گیاهیروش‌های ورزشی
رازیانه؛

یکی از گیاه‌های بسیار مفید برای درمان سندروم پیش از قاعدگی، درمان تنبلی تخمدان و افزایش شیر مادر، رازیانه است. این گیاه برای بهبود پریود‌های نامنظم و پیشگیری از ابتلا به سرطان نیز موثر است.

پیاده‌روی آهسته
گیاه پنج انگشت؛

طب گیاهی ادعا می‌کند که اثر گیاه پنج انگشت در افزایش هورمون‌های زنانه و میزان تخمک‌گذاری قابل چشم‌پوشی نیست. شما می‌توانید با مشورت پزشک متخصص طب سنتی از انواع درمان گیاهی برای فعال شدن تخمدان استفاده کنید. به دنبال درمان قطعی تنبلی تخمدان با گیاهان دارویی نباشید و حتما به عوارض احتمالی‌شان دقت کنید.

یوگا
درمان تنبلی تخمدان با حنا؛

حنا یکی از بهترین درمان‌ها برای تنبلی تخمدان است. به این صورت که می‌توانید حنا را با سایر گیاهان ترکیب و یک ماسک برای واژن خود تهیه کنید. گیاهانی مانند بلوط، مازو، کندر و سرکه طبیعی بهترین ماسک برای واژن شما خواهند بود. به منظور استفاده می‌توانید آن را روی نوار بهداشتی بریزید و هنگام خواب روی دهانه واژن خود قرار دهید. بر خواص حنا برای رحم و تخمدان در طب سنتی زیاد تاکید می‌شود.

پیلاتس
جنسینگ؛

بنا به ادعای طب گیاهی و سنتی، این گیاه در درمان اختلالات هورمونی و علائم یائسگی مفید و مؤثر است. استفاده از داروی گیاهی برای تنبلی تخمدان باید با احتیاط صورت بگیرد و مراقب عوارض احتمالی باشید.

شنا
درمان تنبلی تخمدان با پیاز؛

یکی از درمان‌های تنبلی تخمدان در خانه استفاده از پیاز است. شما می‌توانید یک عدد پیاز متوسط را صبح قبل از نهار مصرف کنید.  برای درمان تنبلی تخمدان پیاز و عسل را مخلوط و از این عصاره هر روز صبح میل کنید. این درمان خانگی تنبلی تخمدان را در نظر داشته باشید و حواستان به عوارض احتمالی‌اش باشد.

دوچرخه‌سواری

رژیم غذایی تنبلی تخمدان

برای کنترل تنبلی تخمدان باید از مصرف برخی از مواد غذایی پرهیز کنید:

 • گوشت قرمز
 • برنج سفید
 • تنقلات فرآوری شده
 • غذاهای سرخ شده
 • نوشیدنی‌های الکلی
 • چربی‌های اشباع مانند کره یا مارگارین
 • آرد تصفیه شده، نان سفید، خمیر پیتزا و پاستا
 • غلات آماده شده با قند بالا، از جمله بلغور جو دوسر فوری، گرانولا
 • نوشیدنی‌های قندی مانند نوشابه، چای و نوشیدنی‌های ورزشی

در مقابل، از یک رژیم غذایی تنبلی تخمدان کم‌کالری بهره ببرید که سرشار از مواد زیر است:

 • سبزیجات
 • میوه‌ها
 • پروتئین‌های کم‌چربی
 • چربی‌های سالم

رفع تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان در دختران مجرد

در دختران مجرد نیز تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک اتفاق می‌افتد. این عارضه به دلیل تولیدنشدن محرک برای رشد تخمدان‌ها به وجود می‌آید. در برخی از دختران مبتلا به تنبلی تخمدان، سلول‌های تولید مثل شکل نگرفته است.

در نتیجه با قطع ناگهانی قاعدگی مواجه می‌شوند که به این عارضه یائسگی زودرس می‌گویند. دلایلی از جمله ژنتیک، جراحی و اشعه درمانی باعث یائسگی زودرس می‌شوند. تفاوت تنبلی تخمدان با یائسگی زودرس را در نظر داشته باشید و بدانید که یائسگی زودهنگام می‌تواند نتیجه‌ای از تنبلی تخمدان‌ها باشد.

درمان تنبلی تخمدان و بارداری

معمولا اولین علت ناباروری در خانم‌هایی که تنبلی تخمدان دارند، مسأله تخمک‌گذاری است. حتی با وجود تخمک‌گذاری به علت نبود تعادل هورمونی، لایه داخلی آندومتر توانایی لانه‌گزینی و پذیرش تخمک بالغ را ندارد.

فقدان تعادل هورمونی در تنبلی تخمدان منجر به سیکل‌های قاعدگی نامنظم هم می‌شود. سیکل‌های قاعدگی غیرقابل پیش‌بینی بارداری را با مشکل مواجه می‌کنند. با دارو درمانی می‌توانید تخمک‌گذاری را با قاعده پیش ببرید. به این ترتیب احتمال باروری نیز افزایش پیدا می‌کند.

تنبلی تخمدان و بارداری سریع

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در مقایسه با سایر زنان بیشتر با مشکل باردارشدن مواجه می‌شوند. بیشتر زنان مبتلا به سندرم باردار می‌شوند، اما باردارشدن آنها اغلب بیشتر طول می‌کشد.

تنبلی تخمدان و بارداری دوم

گاهی‌اوقات، تنبلی تخمدان بعد از زایمان همچنان باقی می‌ماند و از بین نمی‌رود. این تصور اشتباهی است که اگر فردی باردار شد، دیگر به این سندروم دچار نیست یا علائم بیماری‌اش دیگر از بین رفته‌اند.

تنبلی تخمدان و سقط جنین

احتمال سقط جنین در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان بیشتر از سایر زنان است. رعایت رژیم غذایی و پیروی از دستورات پزشک برای چنین زنانی به‌شدت لازم است.

سوالات متداول تنبلی تخمدان

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک در زنانی که قصد بارداری ندارند چگونه است؟

انواع داروهایی که PCOS و علائم آن را درمان می کنند عبارت‌اند از کنترل بارداری هورمونی، از جمله قرص، چسب، شات، حلقه واژینال و دستگاه هورمون داخل رحمی (IUD). برای زنانی که نمی‌خواهند باردار شوند، کنترل بارداری هورمونی می‌تواند چرخه قاعدگی را منظم‌تر کند.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک با تغییر سبک زندگی چگونه است؟

رعایت رژیم غذایی سرشار از سبزی، میوه و پروتئین‌های کم‌چربی همراه با ورزش‌کردن؛ ورزش‌هایی مانند پیلاتس، یوگا، شنا و دوچرخه‌سواری مفیدند.

اندازه تخمدان تنبل چقدر است؟

تخمدان‌های پلی کیستیک (PCO) در سونوگرافی با ۱۲ یا بیشتر فولیکول در هر تخمدان با قطر ۲ تا ۹ میلی‌متر و/یا افزایش حجم تخمدان (بیش از ۱۰ میلی‌لیتر) توصیف می‌شوند.

برای بیماری تنبلی تخمدان چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

با مشاهده علائمی شامل رشد موهای زائد در صورت و بدن، آکنه و طاسی با الگوی مردانه به پزشک زنان مراجعه کنید. پریودها و روند تخمک‌گذاری را زیر نظر داشته باشید و هرگونه رخداد و روند غیرعادی و دردناک را پیگیری کنید.

مراقبت‌های بعد از درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تداوم رعایت زندگی سالم با ورزش‌کردن و تغذیه مناسب می‌تواند مانع از ابتلای دوباره به وضعیت قبلی شود.

منابع:

mayoclinic.org

my.clevelandclinic.org

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  راه کارهای سریع میخوام برای تنبلی تخمدان دکترهم رفتم ولی خوب نشدم ازتون خاهش میکنم یک راه سریع برای خوب شدن جلوم بزارید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   تنبلی تخمدان راهکار و درمان سریع ندارد
   کاهش وزن، عدم‌ مصرف شکر و شیرینیجات، ورزش منظم و درمان هورمونی در درازمدت موثر است

 2. مادر می گوید

  یه شربت تلخی هست سابوژکس چند وقت پیش یکی پیشنهاد داد تنبلی تخمدان خیلی بهتر شد همش شکمم باد میکرد تا این شربت خوردم پرودی باز شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر