مجله پزشکی دکتر دکتر

به چه علت یائسگی زودرس در زنان اتفاق می‌افتد

13 آبان 1397

178

بیماری‌های زنان و زایمان
به چه علت یائسگی زودرس در زنان اتفاق می‌افتد

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

علائم یائسگی زودرس چیست؟ آیا یائسگی زودرس درمانی دارد؟ در این مطلب به طور کامل به بررسی یائسگی زودرس و دلایل آن می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

یائسگی زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که دوره‌های تخمک‌گذاری قبل از سن 45 سالگی متوقف شود. علت یائسگی زودرس متنوع است.

برای اکثر زنان، یائسگی بین سنین 45 تا 55 سالگی شروع می‌شود. اگر شما زیر 45 سال سن دارید و متوجه شده‌اید که دوره‌های شما کم و بیش یا کاملاً متوقف شده است؛ باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. یائسگی که پیش از سن 40 سالگی رخ دهد، یائسگی پیش‌رس است. یائسگی که بین 40 تا 45 سال اتفاق می‌افتد، یائسگی زودرس نامیده می‌شود. حدود 5٪ از زنان به طور طبیعی مبتلا به یائسگی زودرس می‌شوند. سیگار کشیدن و مصرف بعضی از داروها یا درمان‌ها می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد.

یائسگی چیست

یائسگی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها ساختن استروژن را متوقف کنند؛ هورمونی که چرخه تولید مثل را کنترل می‌کند. یک زن زمانی یائسه گفته می‌شود که بیش از 12 ماه قاعدگی نداشته اما علائم مرتبط با یائسگی را داشته باشد. هر موردی که عملکرد تخمدان را مختل یا تولید استروژن را متوقف کند؛ می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. مانند شیمی درمانی برای سرطان یا حذف تخمدان‌ها

تفاوت بین یائسگی پیش‌رس و یائسگی زودرس

یائسگی زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان‌ها تولید هورمون‌ها را متوقف کنند و دوره‌ها در سن جوان‌تر از حد معمول متوقف شود (میانگین سن یائسگی 52 است). یائسگی زودرس می‌تواند به علل طبیعی یا پزشکی (مانند زمانی که هر دو تخمدان در هیسترکتومی برداشته می‌شود) رخ دهد.

یائسگی زودرس و یائسگی پیش‌رس علل مشابهی دارند. تنها تفاوت، سن وقوع آنها است. یائسگی که پیش از 45 سالگی اتفاق می‌افتد، یائسگی زودرس نامیده می‌شود. یائسگی که پیش از سن 40 سالگی رخ می‌دهد، یائسگی پیش‌رس است. زناني که در معرض ابتلا به يائسگی زودرس هستند، نمی‌توانند باردار شوند.

علائم یائسگی زودرس

در اوایل یائسگی ممکن است دوره‌های نامنظم یا دوره‌هایی به طور قابل توجه، طولانی‌تر یا کوتاه‌تر از حد معمول داشته باشید.

سایر علائم یائسگی زودرس عبارت‌اند از:

 • خونریزی شدید
 • لکه‌بینی
 • دوره‌های طولانی‌تر از یک هفته
 • پس از یک سال یک دوره بدون خونریزی

در این موارد، به پزشک خود مراجعه کنید تا مسائل دیگر بررسی شوند.

 • تغییر خلق‌وخو
 • تغییر در احساسات یا میل جنسی
 • خشکی واژن
 • مشکل خواب
 • گر گرفتگی
 • عرق شبانه
 • از دست دادن کنترل مثانه

علت یائسگی زودرس

چند دلیل شناخته‌شده برای یائسگی زودرس وجود دارد، هر چند گاهی اوقات علت یائسگی زودرس مشخص نمی‌شود.

 • ژنتیک. اگر دلیل مشخصی برای علائم یائسگی وجود نداشته باشد؛ علت آن احتمالاً ژنتیکی است. سن شما در شروع یائسگی به احتمال زیاد به ژنتیک وابسته است. دانستن اینکه یائسگی مادر شما در چه سنی شروع شده، می‌تواند سر نخ‌هایی را درباره زمانی که یائسگی شما شروع می‌شود ارائه دهد. اگر مادر شما یائسگی زودرس داشته است، احتمال بیشتری برای آن دارید. با این حال، ژن‌ها تنها نیمی از داستان هستند.
 • شیوه زندگی. برخی از عوامل سبک زندگی ممکن است در شروع یائسگی تأثیر داشته باشند. سیگار کشیدن اثرات آنتی‌ استروژن دارد که می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. مطالعات متعدد نشان داده که افراد سیگاری یائسگی زودرس دارند. زنان سیگاری نسبت به زنان که سیگار نمی‌کشند، ممکن است یک یا دو سال زودتر یائسگی را شروع کنند.

شاخص توده بدنی (BMI) می‌تواند علت یائسگی زودرس باشد. استروژن در بافت چربی ذخیره می‌شود. زنان بسیار لاغر دارای ذخایر استروژن کمتری هستند که زودتر از بین می‌روند. برخی تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که یک رژیم گیاهخواری، عدم تمرین و عدم وجود آفتاب در طول زندگی، می‌تواند باعث ایجاد یائسگی زودرس شود.
نقص‌های کروموزومی برخی از نقایص کروموزومی می‌تواند منجر به یائسگی زودرس شود. به عنوان مثال، سندرم ترنر (که همچنین مونوزومی X و دیسژنز گنادیک نامیده می‌شود) شامل کروموزوم ناقص می‌شود. زنان مبتلا به سندرم ترنر دارای تخمدانی هستند که به درستی عمل نمی‌کند. این پدیده اغلب باعث می‌شود تا آنها به دوره یائسگی زودرس برسند.

بیماری‌های خود ایمنی یائسگی زودرس می‌تواند نشانه‌ای از بیماری‌های خود ایمنی مانند بیماری تیروئید و آرتریت روماتوئید باشد. در سیستم ایمنی بدن، سیستم ایمنی بخشی از بدن را به‌عنوان یک مهاجم اشتباه گرفته و به آن حمله می‌کند. التهاب ناشی از برخی از این بیماری‌ها می‌تواند تخمدان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد. یائسگی زمانی شروع می‌شود که تخمدان‌ها کار تولید هورمون را متوقف کنند.

صرعصرع یک ​​اختلال عصبی ناشی از تشنج در مغز است. زنان مبتلا به صرع بیشتر به نارسایی زودرس تخمدان مبتلا می‌شوند که منجر به یائسگی می‌شود. یک مطالعه سال گذشته از سال 2001 نشان داد که در گروهی از زنان مبتلا به صرع، حدود 14 درصد از افراد مورد مطالعه، یائسگی زودرس داشتند.

شیمی درمانی یا پرتو درمانی برای سرطان. این درمان‌ها می‌توانند به تخمدان‌ها آسیب برسانند و دوره‌های تخمک گذاری را برای همیشه یا فقط برای مدتی متوقف کنند. همچنین ممکن است فرد دچار اختلال در بارداری شود یا دوباره قادر به باردار شدن نباشد. البته همه زنان که شیمی درمانی یا پرتودرمانی می‌شوند، یائسه نمی‌شوند.

علت یائسگی زودرس

جراحی برای تخریب تخمدان یا جراحی حذف هر دو تخمدان، به نام oophorectomy دو طرفه (OH-fuh-REK-tuh-mee)، ممکن است علائم یائسگی را ایجاد کند. بعد از این عمل، دوره‌های شما متوقف خواهند شد و سطح هورمون شما به سرعت کاهش خواهد یافت. ممکن است علائم یائسگی قوی داشته باشید، مانند گرگرفتگی و میل جنسی کمتر.

 تشخیص یائسگی زودرس

در طول مراحل اولیه یائسگی زودرس، ممکن است دوره‌های نامنظم و علائم دیگر یائسگی را داشته باشید. اگر به مدت 12 ماه قاعدگی بدون خونریزی داشته‌اید شما در معرض یائسگی هستید. آزمایشات معمولاً برای تشخیص یائسگی مورد نیاز نیستند. اکثر زنان می‌توانند بر اساس علائم خود، یائسگی خود را تشخیص دهند.

اگر فکر می‌کنید که در معرض ابتلا به یائسگی هستید، می‌توانید پزشک خود کمک بخواهید. پزشک شما می‌تواند آزمایشات هورمون را برای تعیین اینکه آیا علائم شما به علت پری مونوپوز یا یکی دیگر از بیماری‌ها است، تجویز کند. پزشک ممکن است سطوح استروژن شما را که استرادیول نیز نامیده می‌شود، بررسی کند. در دوره یائسگی سطح استروژن کاهش می‌یابد.

 مدیریت و درمان مراحل اولیه یائسگی

مراحل اولیه یائسگی به طور کلی نیاز به درمان ندارد. با این حال، گزینه‌های درمان برای کمک به مدیریت علائم یائسگی یا شرایط مرتبط با آن وجود دارد که می‌توانند به راحتی به تغییرات در بدن یا شیوه زندگی کمک کنند. برخی از درمان‌های معمول عبارت‌اند از:

درمان جایگزینی هورمون (HRT): درمان هورمون‌های سیستمیک می‌تواند علائم یائسگی معمولی را از بین ببرد. این داروها معمولاً در دوزهای پایین، برای کمک به علائم یائسگی مصرف می‌شود.

علت یائسگی زودرس

هورمون درمانی یائسگی (MHT): مکمل‌های استروژن و پروژسترون می‌توانند به کاهش علائم یائسگی کمک کنند. این درمان‌ها می‌تواند شانس داشتن بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، یا سرطان سینه را افزایش دهد. قبل از انجام HRT یا MHT با پزشک خود درباره این خطرات صحبت کنید. دوزهای پایین هورمون ممکن است خطر شما را کاهش دهد.

آیا می‌توان یائسگی را تغییر داد

معمولاً در دوران اولیه یائسگی نمی‌توان آن را معکوس کرد، اما درمان می‌تواند به تأخیر یا کاهش علائم یائسگی کمک کند.

عوارض یائسگی زودرس

ناباروری اغلب بیشترین نگرانی در هنگام شروع یائسگی است. با این حال، دیگر نگرانی‌های بهداشتی نیز وجود دارد. جریان ثابت استروژن به بافت‌های شما دارای کاربردهای فراوانی است. استروژن باعث افزایش کلسترول خوب HDL می‌شود و LDL یا کلسترول بد را کاهش می‌دهد. همچنین رگ‌های خونی را شل می‌کند و مانع از رسیدن به استخوان‌ها می‌شود. از دست دادن استروژن زودتر از حد طبیعی می‌تواند خطرات زیر را افزایش دهد:

منابع:

healthline

womenshealth

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «به چه علت یائسگی زودرس در زنان اتفاق می‌افتد»

178 پاسخ به “به چه علت یائسگی زودرس در زنان اتفاق می‌افتد”

 1. اسو گفت:

  سلام ۳۲ سالمه . تمام علائم یائسگی را دارم . ازمایش هورمونام بد . چکار باید بکنم . ایا یائسگیم قطعیه

 2. اسو گفت:

  سلام خانم دکتر ۳۲ سال سن دارم ازمایش دادم دکتر گفته یائسه ای . چکار باید بکنم ‌ ‌ اگر بخواهم باردار شوم می تونم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   دوست عزیز بستگی داره تخمک گزاری دارین یا خیر
   اگه پریود میشین و تخمک گزاری دارین بله میشه

 3. اسو گفت:

  سالام خانم دکتر . من ۳۲ سال سن دارم . گر گرفتی . دوران خونریزی نامنظم ازمایش هورمونهام هم مشکل داره ایایایسگی زودری برام اتفاق افتاده

 4. مینا گفت:

  سلام.من 30 سالمه و پنج ساله ازدواج کردم الان سه ماهه که مدت پریودم کم شده البته کم کاری تیروئید هم دارم.ممکنه کم شدن زمان پریود روی بارداری تاثیر داشته باشه هنوز بچه ندارم

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بدليل كم كاري تيروييدتون هست بايد درمان شه

 5. Ayda گفت:

  سلام من در سن ۴۰ سالگی منوپوز شدم ، سوالم اینه آیا کم بودن روابط زناشویی میتونه دلیلی بر منوپوز زودرس باشه یا خیر .

 6. الهام امیری گفت:

  سلام
  من ۴۵ سالمه و۱۰روز پریودیم عقب افتاده خیلی نگرانم درضمن من ۲تا زایمان داشتم میشه راهنماییم کنید چه کنم

 7. آنیتا گفت:

  سلام،من از بهمن ۹۸ دوبار در ماه پریود شدم،آزمایشهای هورمونیم و سونو سالم بود،بعد از ۲ماه تو سونو پولیپ تشخیص دادن که با قرص از بین نرفت،شهریور۹۹ پولیپ رو جراحی کردم،تا بهمن ماه کامل خوب بودم،فاصله ی پریودم تا اسفند ۲شب لکه بینی داشتم،اسفند و فروردین هم پریودم بجای ۷روز به ۳روز کاهش پیدا کرد،۱۵فروردین پریود شدم و از ۴اردیبهشت لکه بینی و علائم پریود دارم
  مشکلی که نتونستم حضوری با پزشکام مطرح کنم این بود که چند سال افسردگی شدید داشتم و مواد مخدر مصرف(تریاک) میکردم،الان بیشتر از یکساله زندگی خیلی سالمی دارم،مواد مخدر چند سال یائسگی رو جلو میندازه؟من الان ۳۴سالمه
  مشکل خواب دارم،پریودم دوباره نامنظم شده،من هرگز پریود ۳روزه نداشتم و به فاصله ی دو هفته دارم دوباره میشم،لطفا لطفا لطفا راهنماییم کنین چون حضوری واقعا نمیتونم از کسی کمک بخوام و دکترام بگم

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   نگران نباشین
   فقط آزمایش ذخیره تخمدان بدین جهت بررسی اینکه پریودهاتون تخمک گزاری دارن یا نه

 8. زهرا گفت:

  من۳۷سالمه،چندساله که سیکلم۲۵ یا۲۶روزه است.سال گذشته آزمایش دادم هورمونهام مشکلی نداشتند،این دفعه آخرکه پریودشدم فقط۲روزخونریزی داشتم ویک روز لکه بینی.ممکنه یائسه شده باشم؟

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   اگه فقط یک سیکلتون دچار مشکل شده خیر بعید

 9. مارال گفت:

  سلام
  بیست سالمه و از یازده سالگی ک پریودم شروع شد تا الان نامنظمه. دکتر رفتم تیروییدم و سونو آزمایش خون و ادرار دادم همه نرمال بودن. وزنمم ثابته رو پنجاه. بهم گفتن دورت ک ۶۰ روزه شد قرص دوفاستون بخور. من سالی یکی دوبار خودم پریود میشم بقیش با قرص. کاری نمیشه کرد برای مرتب شدنش؟

 10. ناشناس گفت:

  سلام وقت بخیر .
  من تقریبا ۱ سالی هست پریودم نامنظم شده و کم و بیش ۴الی ۵روز عقب جلو میشه یبارم دوماه پریود نشدم
  ۱۷فروردین که باید پریود میشدم ۱۱ شدم و کلا کم و به رنگ قهوه ای بود الان که ۲۶ ام هنوز لکه بینی قهوه ایی دارم
  سال پیش دکتر گفت استرس تاخییرش و نامنظمی مشکل دیگه ایی نیست
  اما این لکه بینی ها علتش چیه
  ۳۰ سالمه و جلوگیری طبیعی دارم.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه كيست تخمدان داشته باشيد
   ٤-٥ روز طبيعيه ، اما اگه بيشتر از ٤-٥ روز هست بايد سونوگرافي رحم و تخمدان بديد و

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 11. کمالی گفت:

  سلام من ۴۵ سالمه پریودم هم کاملا منظمه
  ولی الان حدود ۱۰ روزه که مرتب گر میگیرم
  دلیلش چی میتونه باشه میترسم یائسگی باشه
  البته دو هفته پیش لکه بینی داشتم رفتم دکتر ازمایش دادم دکتر گفت هورمون هات مشکلی ندارن .

 12. بانو گفت:

  سلام من قرار بود دوم پریود شم ولی الان ۱۳ است و پریود نشدم هر چیزی هم که فکر کنید امتحان کردم مث زعفران و کاهو و زردچوبه و آب تره اصلا پریود نمیشم . ۲۲ سالمه و نامزد دارم و اصلا اتفاقی نیفتاده که منجر به حاملگی بشه ترشحات واژن هم کمابیش دارم . تو رو خدا راهنمایی کنید ممکنه که یائسه شده باشم 😔😔

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد از نظر كيست تخمدان بررسي شبد
   نه عزيزم يائسگي نيست ممكنه كيست تخمدان باشه
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 13. مریم گفت:

  ببخشید یک سوال دیگه مثلا تند تند میرم دستشویی اونوقت یکم دیر ک میرم دستشدیی ادرارم بند میاد از چیه؟

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد آزمايش ادرار بديد تا از نظر عفونت ادراري بررسي شويد

 14. فاطمه گفت:

  سلام 43 سالمه 4 ماهه پریود نشدم سر درد شدید و پا درد شدید دارم میخاستم ببینم از علائم یائسگی زودرس هست یا نه

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه بدليل كيست تخمدان باشه
   لطفا آزمايش fsh بديد و توسط متخصص زنان ويزيت شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 15. زهرا گفت:

  سلا خانم دکتر . من ۲۲ سالمه وحدود یه ماهو نیمه ک پریود نشدم. دو دفعه برام پیش اومده ک سر تایمی ک باید پریود بشم ی ترشح خونی دارم و دیگه تموم میشه . قبلا هم سابقه ی عقب افتادن پریودی رو داشتم سونو و آزمایش روز سوم پریودیم هم نرمال بوده. ولی جدیدا هیچ ازمایشی نگرفتم . ممکنه دلیلش استرس باشه یا به مطالب این مقاله تون مرتبطته؟ ممنون میشم جواب بدین.

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام ممكنه استرس باشه اما بايد از نظر كم كاري تيروييد هم بررسي شيد و از نظر كيست تخمدان هم چك شيد
   لطفا

   برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید.

 16. شهلا غلامی گفت:

  من پریود نا منظمی پیدا کردم حتی حس میکنم افسردگی هم دارم ممکنه من یائسه بوده باشم

 17. رقیه گفت:

  سلام خانم دکتر . من ۴۲ سالمه تقریبا ۶ ماهه عادت ندارم سونو دادم گفتن هورمونات تنبل شدند دارو هم دادن هیچ اثری نکرده ممکنه یائسه شده باشم ؟

 18. Shahla گفت:

  سلام ، وقت بخیر
  من ۴۴ سالمه و دوسه ماه پریودم نامنظم بود ولی بعد برای چندماه منظم شد ولی الان دوباره عقب افتاده وقبلا هم این اتفاق برام نیفتاده و تقریبا همیشه منظم بوده ولی الان حالت گرگرفتگی هم دارم ، ضمنا من فیبروم و کیست تخمدان هم دارم ، میخواستم ببینم ممکنه دچار یایسگی شده باشم یا بخاطر فیبروم هست که اینطور نامنطم شده
  ممنون میشم جواب بدین چون واقعا نگرانم کرده این موضوع

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   بله ممکنه
   باید ازمایش هورمونی و سونوگرافی بدین عزیزم

  • مریم گفت:

   سلام من ۳۹سالمه پریودی های منظمی داشتم ..یکماه پریودنشدم وقتی شروع شدشدیدورنگ شفاف بودسونودادم چیزی نبوددوباره بعدازدوماه شدم ده روزخونریزی قطع شددوباره بعدازیک هفته شروع شده

   • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

    سلام از نظر عفونت واژينال بررسي شيد لطفا و اگه متاهليد تست بتا خون هم بديد

 19. Ati گفت:

  سلام. وقت تون بخیر من ۳۷ سالم هست و در سن ۳۳ سالگی متوجه شدم که دچار بیماری سرطان مغز استخوان شدم. ابتدای ۳۵ سالگی پیوند مغز استخوان شدم و بعد از پیوند حتی یکبار هم پریود نشدم و تمام علایم یائسگی رو دارم. یعنی دیگه نمیتونم باردار بشم؟ چون بعد از بیماری ازدواج کردم و فرزندی ندارم😢

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام مشخص نيست عزيزم
   ممكنه بدليل درمانتون موقتا پريود نشديد
   به متخصث زنان مراجعه كنيد از نظر ذخيره تخمدانها بررسي شيد و در مورد فريز كردن تخمكتون با متخصص زنان مشورت كنيد

 20. مریم کشاورز گفت:

  سلام من ۳۵ سال سن دارم ششماه عادت ماهانه نمیشوم تو ای شش ماه در حد یه لکه قهوهای چیکار باید بکنم

 21. پری محمدی گفت:

  مقاله خوب ومفیدی بود اما بنظر میرسه کامل نیست
  لطفا پاسخ بدید خانم دختری توسن 34-35امکان یائسه شدنش هست ؟؟
  وباید چکارکرد ؟؟درمان داره

  • خانم دکتر آمنه مرشدی گفت:

   سلام
   ممکنه بله
   باید ازمایش جهت بررسی ذخیره تخمدان و ازمایش هورمونی بدهد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...