علل درد بیضه در آقایان چیست و چه درمانی دارد؟

درد بیضه به دلایل مختلف از عفونت تا آسیب‌های شدید ایجاد می‌شود. گاهی اوقات این درد نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارد. در این مقاله دلایل احتمالی درد بیضه و زمان مراجعه به پزشک بررسی می‌شود.

شایع‌ترین علت درد بیضه چپ و راست در مردان

در این قسمت از مقاله شایع‌ترین علل درد بیضه‌ها را مطرح کرده و در انتها به صورت مختصر درباره‌ی روش درمان هر کدام صحبت خواهیم کرد.

اپیدیدیمیت و درد بیضه

در بیماری اپیدیدیمیت (Epididymitis) مجرای اپیدیدیم که مکان بلوغ اسپرم قبل از خروج به بدن است، دچار التهاب می‌شود.

علائم اپیدیدیمیت عبارتند از:

 • دردی که به تدریج افزایش می‌یابد
 • ورم بیضه
 • کیسه‌ی بیضه‌ی داغ

عفونت‌های قابل انتقال از طریق تماس جنسی مانند کلامیدیا و سوزاک باعث بروز این بیماری می‌شوند. عفونت مجاری ادراری هم گاهی به این التهاب مجرای اپیدیدیم منجر می‌شود. این بیماری معمولا بعد از مصرف آنتی بیوتیک برطرف می‌شود

فتق و درد بیضه

فتق (Hernias) زمانی رخ می‌دهد که یک قسمت بافتی از بخش ضعیفی از ماهیچه‌ فوقانی خود  به بیرون راه می‌یابد. فتق مغبنی (inguinal hernia) که در ناحیه کشاله ران رخ می‌دهد به کیسه بیضه فشار وارد کرده و منجر به درد بیضه و تورم می‌شود.

پزشکان قادر به کاهش فتق و برگرداندن آن به حالت اولیه هستند. اگر این روش درمانی موثر نباشد، بیمار تحت عمل جراحی قرار می‌گیرد.

درمان درد بیضه

سنگ کلیه و درد بیضه

درد ناشی از سنگ کلیه می‌تواند به سمت بیضه‌ها هم منتشر شود که به آن درد ارجاعی می‌گویند. در دردهای ارجاعی مکانی که درد احساس می‌شود با محلی که رخ داده است، متفاوت است.

دیگر علائم سنگ کلیه عبارتند از:

 • ادرار خونی
 • احساس سوزش در هنگام دفع ادرار
 • حالت تهوع
 • درد در سر آلت تناسلی
 • درد شدیدی که به قسمت پشتی کشاله ران هم کشیده می‌شود
 • تکرر ادرار
 • استفراغ

در بسیاری از موارد تا گذشتن سنگ باید صبور بود. اما اگر بعد از مدتی سنگ رد نشود و یا علائم بروز عفونت مانند تب و یا ترشحات در فرد دیده شود، باید هر چه سریع‌تر اقدامات پزشکی لازم را انجام داد.

برای خارج کردن سنگ کلیه از روش جراحی و یا سنگ شکنی به کمک امواج فراصوت استفاده می‌شود.

عوارض درد بیضه

اورکیتیس 

عفونت و التهاب بیضه‌ها اورکیتیس (Orchitis) نام دارد. اگر التهاب مجرای اپیدیدیم درمان نشود هم به عفونت بیضه منجر می‌شود.

علائم عفونت بیضه عبارتند از:

 • خستگی
 • تب
 • حالت تهوع
 • درد بیضه
 • ورم یک بیضه و یا هر دو بیضه
 • استفراغ

در صورت ابتلا به عفونت بیضه باید هر چه سریع‌تر مراحل درمانی آغاز شود. گاهی درد ناشی از این بیماری مانند درد پیچش بیضه بسیار شدید بوده و نیاز به درمان فوری دارد.

درمان عفونت بیضه به علت بیماری بستگی دارد. اگر ناشی از عفونت باکتریایی باشد، آنتی بیوتیک تجویز خواهد شد. اگر ویروس عامل بیماری باشد برای بیمار داروهای مسکن ضد درد، استراحت و بالا نگه داشتن کیسه بیضه تجویز می‌شود.

پیچش بیضه 

پیچش بیضه (Testicular torsion) یک بیماری وخیم است و در آن بیضه به دور طناب اسپرماتیک یا طناب منوی (spermatic cord) پیچیده می‌شود. این طناب وظیفه انتقال اسپرم‌ها از بیضه به سمت میزراه را دارد. این بیماری در میان مردان جوان زیر ۲۵ سال شایع‌تر است.

علائم این بیماری عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • قرمزی و یا تیرگی کیسه بیضه
 • درد ناگهانی و شدید در یک سمت کیسه بیضه 
 • تورم کیسه بیضه
 • استفراغ

درد ناشی از پیچش بیضه همیشه ناگهانی نیست. درد برخی از بیماران با گذشت چند روز به آهستگی شدید می‌شود. بر اساس انجمن اورولوژی آمریکا پیچش بیضه بیش‌تر در بیضه‌ی چپ رخ می‌دهد.

برای درمان معمولا عمل جراحی انجام می‌شود. اگر به کمک جراحی پیچش بیضه برطرف نشود، جراح مجبور به برداشتن یکی از بیضه‌ها می‌شود.

معمولا این بیماری تنها یکی از بیضه‌ها را درگیر می‌کند، بنابراین خارج کردن یکی از آن‌ها باروری بیمار را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

پیچش بیضه و درد بیضه

تومور بیضه 

تومور بیضه به درد و تورم در این ناحیه‌ی بدن می انجامد. دیگر علائم شامل:

 • درد و بی حسی در ناحیه کشاله ران
 • ایجاد توده در بیضه
 • تورم بیضه

علائم تومور بیضه به علائم سایر بیماری‌های مردانه مانند فتق کشاله ران و اپیدیدمیت شباهت دارد. پزشک با انجام آزمایش‌های مخصوص وجود توده در بیضه را تشخیص خواهد داد.

تروما و آسیب شدید که منجر به درد بیضه می‌شود

ضربه به بیضه منجر به درد، کبودی و تورم در این ناحیه می‌شود. در اثر ضربه بیضه دچار پارگی یا هماتوسل (hematocele) می‌شود. در هماتوسل خون درون کیسه بیضه جمع شده و به بیضه فشار وارد می‌کند و این فشار بر جریان خون اثر می‌گذارد.

در صورت ضربه به بیضه، اگر فرد احساس درد و تورم داشته باشد، باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کند. 

واریکوسل 

در واریکوسل رگ‌های خونی بیضه به صورت غیر طبیعی بزرگ و پیچ خورده می‌شوند. برخی موارد این بیماری هیچ علامت مشخصی ندارد.

فرد مبتلا دردی در ناحیه بیضه احساس می‌کند و این درد با انجام فعالیت‌های روزانه شدیدتر خواهد شد. این بیماری ممکن است باروری مردان را هم تحت تاثیر قرار دهد. علت بیماری مشخص نیست و معمولاً با جراحی درمان می‌شود. 

چه زمانی برای درد بیضه به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت داشتن هر کدام از علائم زیر به همراه درد بیضه به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر رنگ بیضه‌ها
 • حالت تهوع
 • ترشحات خونی و یا کدر نامعمول از آلت تناسلی
 • ورم بیضه
 • استفراغ
 • دردی که با گذشت زمان شدیدتر می‌شود

بیمار در صورت داشتن علائم پیچش بیضه باید هر چه سریع‌تر اقدامات درمانی را آغاز کند. هر عاملی که جریان خون را تحت تاثیر قرار می‌دهد در صورت درمان نشدن، منجر به از دست رفتن یکی از بیضه‌ها و یا اندام‌های اطراف بیضه خواهد شد. بنابراین، در اولین فرصت باید به یکی از متخصصان اورولوژی شهرتان مراجعه کنید. ازآنجایی‌که، چندین متخصص کلیه خوب و باتجربه در همه شهرهای ایران شناسایی شده و در حال فعالیت هستند، پس برای یافتن یک متخصص خوب دچار مشکل نخواهید شد. برای مثال با یافتن بهترین دکتر کلیه تهران می‌توانید مراقبت‌های بهداشتی و تخصصی لازم را از پزشک مورد نظر خود دریافت کنید.

رفع درد بیضه

سخن پایانی 

اگر بیمار در یکی از بیضه‌ها و یا هر دو احساس درد و تورم دارد، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کند. اگر درد به حالت تهوع و استفراغ منجر شود هم باید با اورژانس تماس گرفت تا هر چه سریع‌تر اقدامات درمانی برای بیمار آغاز شود.

در صورت پیچش بیضه هر چه زودتر شخص به بیمارستان مراجعه کند، احتمال بیشتری وجود دارد که جریان خون شخص حفظ شود. برای بسیاری از مشکلات و بیماری‌های بیضه در حال حاضر درمان‌هایی وجود دارد و بنابراین جای نگرانی نیست. 

شما می‌توانید سوالاتتان را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.

منبع:

medicalnewstoday

از کدام خدمات دکتردکتر استفاده کنیم؟

نوبت‌دهی اینترنتی

اگر شما هم در خصوص مشکل خود نیاز به پزشک دارید با استفاده از امکان نوبت‌دهی اینترنتی می‌توانید به راحتی برای مراجعه حضوری، در روز و ساعت دلخواه خود، نوبت دریافت کنید. برای دریافت نوبت اینترنتی از پزشک متخصص ارولوژي روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویزیت تلفنی

گاهی اوقات دسترسی به پزشک سخت و هزینه‌بر است. شما با استفاده از امکان ویزیت تلفنی می‌توانید به راحتی برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک مورد نظرتان، نوبت دریافت کنید. برای برقراری تماس تلفنی با پزشک متخصص ارولوژي دلخواهتان روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

پرسش و پاسخ پزشکی

شما با استفاده از امکان پرسش و پاسخ با پزشک می‌توانید در هر ساعتی از شبانه روز پرسش پزشکی خود را مطرح کنید و پاسخ معتبری از پزشک دریافت کنید. برای ثبت سوال پزشکی خود روی دکمه زیر کلیک(یا لمس) کنید.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
466 نظرات
 1. محمدرضا مرادیان می گوید

  سلام و درود بنده ۲۰ روزی هس که بیصه هام سرخ شدن و تکرر ادرار دارم ۵ روز پیش توی شهر رفتم دکتر ازمایش ادرار بردم و سونو گفتن که ماینه کردن گفتن التهاب بیصه هس و گفتن چکابم بگیرید سریع بعد اومدید . قرص دادن افلوکسیر۳۰۰/یوریناسین ۵ / گل دارو پروستاتان /افی کلوزون موصغی/ الان چند وقت طول میکشه که این درد بیصه که به پاهام میزنه تکرررم شبا کمی زیاده روزا بهتر شدم چند روز باید قرصها عمل میکنه راحت شم از درد دم عیدم هس همه دکترا رفتن مسافرت کمکم کنید لطفا خواهش میکنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   اصولا دوره درمان ۱۰ روز طول میکشد
   در صورت عدم بهبود میتوانید از تماس تلفنی با متخصص اورولوژی استفاده کنید

 2. فرنوش می گوید

  سلام دکتر خسته نباشید من حدود ۱۰سالی هست تو هر دو بیضم درد خفیفی دارم اگه با نوک انگشت یه کم ضربه بزنی بهشون درد می‌کنن راستش مشکل خاصی ندارم فقط چرا باید اینقدر حساس به ضربه جزئی باشند لطفا راهنماییم بکنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   لازم‌است معاینه و سونوگرافی از بیضه ها انجام شود
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 3. ۰ می گوید

  سلام من ۳۰ سالمه چند وقته وقتی کار های سنگین میکنم بیضه هام درد میکنه

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتر است از نظر فتق و واریکوسل معاینه شوید و در صورت لزوم سونوگرافی بیضه ها انجام شود
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 4. Bilinmeyen می گوید

  با عرض درود و خسته نباشید .
  سوزش هنگام ادرار و درد خفیف هر از گاهی بیضه سمت راست چه می تواند باشد؟و درمان؟
  به این صورت که پا روی پای دیگه گذاشته بودم و وقتی از تخت آمدم بیرون بیضه راست حرکت کرده به سمت بالا کشیده شده و با دست سر جایش آوردم دردی هم نداشت ،الان ۲ روز میشه درد هر ازگاهی کمک میاد و بعد از ۲ روز ،امروز موقع ادار سوزش دارم .شکل رنگ بیضه هیچ تغییری نکرده ،موقع لمس هم دردی احساس نمی کنم .تازه مهاجرت کردم زبان یاد ندارم برم دکتر‌،لطفا کمک می کنید ؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   ازمایش ادرار و کشت ادرار
   و سونوگرافی بیضه ها انجام شود

 5. امیر می گوید

  سلام بیضه چپم ده روزه درد دارم پای چپم درد مگیره بعضی وقتا چپ کمر درد مگیره الت بعض وقتا سوزش دارم سن ۳۹ کار گچ کاری میترسم دکتر برم بگن چیز بدی هست چکا کنم

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   سنگ کلیه میتواند دردپهلو تیرکشنده به شکم و سوزش بدهد
   دردکمر اگر به پا تیر میکشد لازم است از نظر دیسک کمر بررسی شین
   جهت معاینه ابتدا به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 6. هیچ کس می گوید

  سلام دکتر
  موقع صحبت کردن با دختر ا بیضه هام بدجوری درد می گیرن! (بعضی وقت ها این درد تا شکمم میره!) نمی تونم راه برم (بیضه هام خیلی حساس می شن) بعد کل روز داغونم. طبیعیه؟ (البته بعد از چند جلسه دیگه این مشکل رو ندارم!) بیشتر روانم به هم میریزه! چی کار کنم؟

 7. علی حسینی چره می گوید

  سلام مدت کوتاهی هست که ازناحیه بضه سمت چپم دردخفیفی شروع می شودوبه سمت کلیه وکبد حرکت می کند علت چیست وچه اقداماتی نیاز است؟ممنون ازشما حسینی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   نیاز به شرح حال بیشتر و معاینه هست
   عللی همچون سنگ کلیه و عفونت باید بررسی شوند
   به متخصص اورولوژی مراجعه کنید

 8. م می گوید

  سلام خسته نباشید. من مشکلی دارم.
  بعضی وقت ها مثلا زمانی که میخوام درس بخوانم بیضه راستم فعالیتش زیاد میشه و بعد کمی درد میگیره و احساس میکنم فشار میوفته. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   منظورتون از فعالیتش زیاد میشه چیه؟

 9. علی یوسفی می گوید

  سلام خسته نباشید بیضه راست من وقتی دست بهش میخوره درد میگیره نه تورم داره نه قرمزی

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   در صورت درد در لمس و یا فشار معاینه لازم هست
   برای معاینه به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 10. علی حیدرپور می گوید

  سلام چند روزی هست که بیضه سمت چپم درد میکنه و یکم پیچ خورده و زیر شکمم یکم درد اومده باید چکار‌ کنم؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه و مراجعه به متخصص” اورولوژی الزامی است

  2. امیر محمد می گوید

   سلام .
   من امروز اومدم تمرین کردن یکم پروانه رفتم و تمرینات شکم بعد از ۱ یا ۲ ساعت وقتی روی مبل دراز کشیده بودم یهو بیضه سمت راست درد گرفت و بعد ۱ یا ۲ دقیقه دردش کمتر شد و بهد از یک ربع یا نیم ساعت میشه گفته دردش افتاد.
   میشه بگید آیا این مشکه یا نه باید معاینه بشم؟

 11. علیرضا افتخاری می گوید

  سلام من ۱۷ سالمه و سر یه شوخی دوستم به بیضه هام ضربه وارد کرد و الان چند روزی هست که درد کمی در بیضه سمت راستم احساس میکنم
  چیکار باید کرد؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بهتره معاینه شین و به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 12. عماد می گوید

  سلام وقتتون بخیر پسرم دوازده سالشه ناحیه تناسلیش وقتی نفس میکشه درد میکنه میزنه به زیر شکمش دردش

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   معاینه و بررسی از نظر فتق بشود
   به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 13. احمدبصیر می گوید

  سلام و عرض ادب خسته نباشید چند سال هست که خود ارضایی میکنم 18 سالمه الان کشاله بیضه هام درد داره و بعضی موغه فتخ ام درد مکنه الان باید چکار کنم؟؟؟

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   جهت معاینه به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

 14. حسین می گوید

  سلام
  حدود ده روزه که بیضه سمت راست درد دارم وبه پاها کشیده میشه که با راه رفتن وخوابیدن بهتر میشه
  میشه لطف کنید وراهنمایی کنید

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   درد ۱۰ روزه با تیرکشیدن، نیاز به معاینه دارد به متخصص” اورولوژی مراجعه کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر