مجله پزشکی دکتر دکتر

راههای انتقال زگیل تناسلی به زنان و مردان را بشناسید

19 اسفند 1399

2

بیماری‌های پوست، مو و زیبایی
راههای انتقال زگیل تناسلی به زنان و مردان را بشناسید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

 بیماری زگیل تناسلی یکی از بیماری‌های مقاربتی یا آمیزشی (STD) است که عموما از طریق تماس و رابطه جنسی منتقل می‌شود. بیماری‌های مقاربتی به بیماری‌هایی گفته می‌شود که طی برقراری رابطه جنسی منتقل می‌شوند. زگیل تناسلی به‌دلیل عفونت ویروس HPV (Human Papilloma Virus) یا ویروس پاپیلوما انسانی در ناحیه تناسلی دیده می‌شود. به‌دلیل شیوع بیش‌ازحد این بیماری در سراسر جهان، آگاهی و اطلاع‌رسانی در مورد سلامت جنسی و راههای انتقال زگیل تناسلی اهمیت فراوانی دارد. اگر برای شما این سوال پیش آمده که بیماری زگیل تناسلی چیست؟ و راه‌های انتقال و درمان آن کدام است؟ در ادامه مقاله همراه ما باشید تا به‌طور کامل پاسخ این سوالات را برای شما توضیح دهیم.

زگیل تناسلی چیست و چه علائمی دارد؟

عامل بیماری زگیل تناسلی (Condylomata Acumin) نوعی از ویروس‌های HPV است که اغلب از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند. تاکنون بیش از ۱۰۰ نوع از این ویروس کشف شده است که ۴۰ گونه از آن موجب ایجاد زگیل در ناحیه تناسلی و مقعد می‌شود. ممکن است در اندام‌های مختلفی از بدن مثل دست‌، پا یا ناحیه تناسلی زگیل وجود داشته باشد؛ ولی عامل ویروسی هرکدام متفاوت است. 

گونه‌های ۱،۲،۳،۴،۲۷ و ۵۷ ویروس HPV عامل ایجاد زگیل‌های پوستی دست و پا هستند که با استفاده از پمادهای موضعی به سرعت درمان می‌شوند. زگیل‌های تناسلی معمولا به شکل توده‌های گوشتی ریز و کوچک یا ضایعات پوستی مسطحی در اطراف کشاله ران، مقعد، دهان یا گلو و روی آلت تناسلی مردان یا زنان مشاهده می‌شوند. این زگیل‌ها اغلب روی پوست به رنگ‌های سفید، صورتی، قهوه‌‌ای تیره، خاکستری و گاهی هم‌رنگ پوست رشد می‌کنند و به دو نوع خوش‌خیم و بدخیم طبقه‌بندی می‌شوند. ویروس‌های HPV ۱۶ و ۱۸ عامل نوع بدخیم و گونه‌ی ۶ و ۱۱ عامل ایجاد زگیل‌های خوش‌خیم در ناحیه تناسلی هستند. 

اولین و مهم‌ترین علامت ابتلا به زگیل تناسلی ایجاد برجستگی‌هایی ریز و گوشتی در اندام تناسلی، دهان یا گلو است. توجه کنید که هر نوع توده گوشتی یا خال به معنای وجود زگیل تناسلی نیست. ممکن است وجود این توده‌ها دلیل دیگری داشته باشد؛ بنابراین در صورت مشاهده این ضایعات پوستی حتما به متخصص پوست و مو یا اورولوژیست مراجعه کنید. 

در بیشتر موارد در افراد ناقل ویروس HPV، تا مدت‌ها نشانه‌های خارجی مثل زگیل دیده نمی‌شود و ممکن است ویروس تا چندین سال در خون باقی بماند و از بین نرود. بر اساس گزارش‌های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، بیماری زگیل تناسلی رایج‌ترین نوع بیماری آمیزشی در جهان است. نهفته ماندن این ویروس در بدن و سرایت آن به افراد مختلف یکی از دلایل بارز شیوع جهانی این بیماری است. 

وجود زگیل روی آلت تناسلی، داخل واژن، مقعد، دهان یا گلو، احساس خارش و سوزش یا خارج شدن ترشح از زگیل‌ها و خون‌ریزی هنگام برقراری رابطه جنسی از علائم ابتلا به زگیل تناسلی به شمار می‌روند. زگیل‌ها ممکن است به صورت خوشه‌ای یا تکی وجود داشته باشند.

انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر
انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس پوستی

عوارض و خطرات ابتلا به زگیل تناسلی چیست؟

در صورت وجود ویروس HPV در بدن، تا ۲۰ درصد احتمال ابتلا به دیگر بیماری‌های مقاربتی افزایش می‌یابد. زگیل تناسلی در مردان نیز می‌تواند روی توانایی باروری آن‌ها اثر بگذارد. اگر ویروس در مایع منی وجود داشته باشد و تخمک بارور شود، احتمال سقط جنین نیز افزایش می‌یابد. 

همچنین در صورت ابتلا به نوع بدخیم ویروس‌های HPV ۱۶ و ۱۸ و موثر نبودن روش‌های درمانی، امکان بروز سرطان‌های مقعد و آلت تناسلی در مردان و سرطان دهانه واژن، رحم و مقعد در زنان وجود خواهد داشت. ابتلا به زگیل تناسلی در افرادی که رابطه جنسی دهانی دارند نیز امکان‌پذیر است؛ زیرا ویروس‌های زگیل تناسلی در نواحی مرطوب رشد می‌کنند و دهان و گلو هم مکان‌های مناسبی برای آن‌ها است. 

اگر این بیماری درمان نشود، خطر ابتلا به سرطان حنجره، زبان و دهان افزایش می‌یابد. از آنجایی که روش‌های درمانی مختلفی برای زگیل تناسلی وجود دارد و تنها ۱۰ درصد افراد به نوع بدخیم این بیماری مبتلا می‌شوند، احتمال بهبود این بیماری بسیار بالا است. زمانی که ویروس HPV وارد جریان خون می‌شود، ممکن است سال‌ها در بدن باقی بماند؛ به ‌همین دلیل بروز مجدد زگیل‌های تناسلی بعد از درمان نیز وجود دارد. 

راههای انتقال و پیشگیری زگیل تناسلی کدام است؟

مهم‌ترین راه انتقال ویروس HPV، آمیزش جنسی است؛ تا جایی که ۹۵ درصد مبتلایان از این طریق و تنها ۵ درصد از راه‌های غیرجنسی بیمار می‌شوند. راههای انتقال زگیل تناسلی شامل موارد زیر است:

 • انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون: اپیلاسیون و رفع موهای زائد بدن در آرایشگاه‌ها و مکان‌های غیربهداشتی و عدم‌استفاده از وسایل یک‌بارمصرف، امکان سرایت زگیل تناسلی را بالا می‌برد.
 • انتقال زگیل تناسلی از طریق لباس: استفاده از وسایل شخصی مانند لباس زیر و حوله فرد آلوده به زگیل تناسلی، احتمال سرایت ویروس را افزایش می‌دهد.
 • انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر: انتقال ویروس از طریق آب استخر امکان‌پذیر نیست؛ اما از طریق سونا و اتاق بخار آلوده می‌تواند منتقل شود.
 • استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده مانند تیغ، ریش‌تراش و لیف
 • لیزر موهای زائد به وسیله دستگاه‌هایی که با پوست تماس دارند
 • عدم‌ استفاده از کاندوم حین برقراری رابطه جنسی
 • تعدد شرکای جنسی
 • رابطه جنسی دهانی
 • شروع فعالیت جنسی از سنین پایین و عدم‌آگاهی از سلامت جنسی
انتقال زگیل تناسلی از طریق اپیلاسیون
پیشگیری از انتقال زگیل تناسلی

تزریق واکسن از بهترین و موثرترین راههای پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی است. در حال حاضر سه نوع واکسن برای مقابله با ویروس HPV ساخته شده است:

 • واکسن گارداسیل چهارگانه: این واکسن در برابر ۴ گونه ویروس HPV ۱۱، ۶،۱۶ و ۱۸ از بدن محافظت می‌کند. افراد ۹ تا ۴۵ سال می‌توانند این واکسن را تزریق کنند.
 • واکسن گارداسیل نه‌گانه: این واکسن در برابر ۹ گونه ویروس HPV ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ از بدن محافظت می‌کند و برای زنان و مردان ۹ تا ۴۵ سال قابل تزریق است. این واکسن کامل‌ترین و موثرترین نوع واکسن ‌HPV است. 
 • واکسن سرواریکس (Cervarix): این واکسن در برابر ۲ گونه ویروس HPV پرخطر ۱۶ و ۱۸ بدن را ایمن می‌کند. افراد ۹ تا ۴۵ سال می‌توانند این واکسن را تزریق کنند.

استفاده از کاندوم حین آمیزش جنسی به معنای حفاظت کامل در برابر ویروس نیست؛ بلکه می‌تواند تا حدود۷۰ درصد از شما محافظت کند. به‌طور کلی کاهش روابط جنسی پرخطر بهترین راه حفظ ایمنی شما در برابر این ویروس است. 

چه زمانی برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

در برخی افراد، علامت بارز ابتلا به زگیل تناسلی ایجاد برجستگی‌های ریز و گوشتی در مقعد، داخل واژن یا رحم، دهان، زبان یا گلو، روی نوک آلت تناسلی مردان، کیسه بیضه‌ها و کشاله ران است. در بعضی دیگر نیز این علائم وجود ندارد و ممکن است ویروس تا سال‌ها به‌صورت نهفته در بدن باقی بماند. در صورت مشاهده زگیل در اندام تناسلی یا آگاهی از آلودگی شریک جنسی‌تان، حتما برای تشخیص و درمان به پزشک پوست و مو یا اورولوژیست مراجعه کنید. پزشک از طریق معاینه بالینی و آزمایش، بهترین روش درمان را برای شما تجویز خواهد کرد.

آیا درمان قطعی برای زگیل تناسلی در زنان و مردان وجود دارد؟

برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان روش‌های مختلفی وجود دارد. کرایوتراپی یا سرمادرمانی، لیزردرمانی، تجویز پمادهای موضعی و جراحی روش‌های پرکاربرد و موثر درمان قطعی زگیل تناسلی به شمار می‌روند. پزشک بر اساس شدت و شرایط بیماری، بهترین روش درمان را برای شما مشخص می‌کند. 

در کرایوتراپی با استفاده از گاز نیتروژن ناحیه مورد نظر را سرد می‌کنند تا رشد زگیل‌ها متوقف شود و از بین بروند. امکان بروز تاول در ناحیه تحت‌درمان وجود دارد که بعد از مدت کوتاهی بهبود می‌یابد. در لیزردرمانی نیز زگیل‌ها را می‌سوزانند که یکی از سریع‌ترین و موثرترین روش‌های درمانی است. تجویز پمادهای موضعی اغلب در مراحل اولیه بیماری صورت می‌گیرد و باید روی زگیل‌ها مالیده شود تا رشد آن‌ها متوقف شود. اگر این روش‌ها در درمان موثر نبودند و اندازه زگیل‌ها بزرگ بود؛ باید جراحی انجام شود تا بیماری وارد مراحل پیشرفته نشود.

کلام آخر

سالانه مردان و زنان بسیاری به بیماری زگیل تناسلی مبتلا می‌شوند؛ به همین دلیل آگاهی از روش‌های پیشگیری از آن و راههای انتقال زگیل تناسلی می‌تواند سرعت رشد آن را کاهش دهد. تشخیص و درمان دیرهنگام این بیماری می‌تواند جان انسان‌ها را به‌خطر بیندازد؛ زیرا در مراحل پیشرفته امکان بروز سرطان رحم و دهانه واژن در زنان و سرطان آلت تناسلی و مقعد در مردان وجود دارد. کاهش روابط جنسی پرخطر و تعداد شرکای جنسی، تزریق واکسن HPV و عدم استفاده از وسایل شخصی دیگران مانند تیغ و حوله می‌تواند شما را از این بیماری دور نگه دارد.

سوالات متداول

آیا امکان انتقال زگیل تناسلی از طریق استخر وجود دارد؟

انتقال ویروس از طریق آب استخر امکان‌پذیر نیست؛ اما از طریق سونا و اتاق بخار آلوده می‌توان به این ویروس مبتلا شد.

آیا برای پیشگیری از زگیل تناسلی واکسن‌ مناسبی وجود دارد؟

واکسن گارداسیل چهارگانه، واکسن گارداسیل نه‌گانه و واکسن سرواریکس (Cervarix) از واکسن‌های ساخته شده برای مقابله با ویروس HPV هستند. این واکسن‌ها برای افراد ۹ تا ۴۵ ساله تزریق می‌شوند.

بهترین نوع واکسن زگیل تناسلی کدام است؟

واکسن گارداسیل چهارگانه شما را در برابر ویروس HPV ۱۱، ۶، ۱۶ و ۱۸ که از گونه‌های پرخطر و کم‌خطر این ویروس هستند ایمن می‌کند. واکسن گارداسیل نه‌گانه شما را در برابر ۹ گونه ویروس HPV ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ که از گونه‌های پرخطر و کم‌خطر این ویروس هستند ایمن می‌کند. این واکسن کامل‌ترین و موثرترین نوع واکسن ‌HPV است.

مهم‌ترین راههای انتقال زگیل تناسلی کدامند؟

عدم استفاده از کاندوم حین برقراری رابطه جنسی، تعدد شرکای جنسی، رابطه جنسی دهانی، اپیلاسیون در مکان‌های غیربهداشتی و استفاده از لوازم شخصی افراد آلوده از مهم‌ترین راههای انتقال زگیل تناسلی به شمار می‌روند.

منابع:

healthline

obpmedical

با امتیازدهیِ این صفحه به بهتر شدن محتوای ما کمک کنید

به این مقاله امتیاز دهید

امتیاز این مقاله: 3.8

این نوشته را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

نوشته های مرتبط

پرسش و پاسخ درباره «راههای انتقال زگیل تناسلی به زنان و مردان را بشناسید»

2 پاسخ به “راههای انتقال زگیل تناسلی به زنان و مردان را بشناسید”

 1. بهجتی گفت:

  سلام، بنده چند سال هست که مبتلا به بیماری زگیل تناسلی هستم ولی به تازگی متوجه شدم چون یک عارضه کوچک روی آلت قابل مشاهده بود، حال از چه راهی برای درمان استفاده کنم وهمسرم که هیچ آثاری قابل مشاهده نیست چه اقداماتی را باید انجام بده. با تشکر از شما

  • خانم دکتر نازلی آتش زر گفت:

   سلام بايد خانومتون آزمايش پاپ اسمير بدهند
   شماهم بايد درمان شيد

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جدیدترین بیماری های اضافه شده

کتابچه ها

دیدگاه های اخیر

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام اسپري مومتازوت بزنيد هر ١٢ ساعت دو پاف...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه بايد جراحي كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضو...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بهتره برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری به متخصص زنان، ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه خطرناك نيست طبيعيه نگران نباشيد...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد و آزمايش مدفوع بديد لطفا p> برای معاینه کامل و تجوی...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام يدونه ال دي اورژانسي جلوگيري نميكنه بايد برای معاینه کامل و تجویز ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد دارو مصرف كنيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حض...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام نه عزيزم راهي نيست...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد معاينه شيد لطفا برای معاینه کامل و تجویز دارو، به صورت حضوری ...

خانم دکتر نازلی آتش زر:

سلام بايد تست كرونا هم بديد و اين آزمايشات را هم انجام دهيد Cbc.diff esr crp Pbs...