پیشگیری از زگیل تناسلی؛ میانبری نجات‌بخش برای زنان و مردان

زگیل تناسلی یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مقاربتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. هر فردی که از نظر جنسی فعال است در برابر عوارض HPV از جمله زگیل تناسلی آسیب‌پذیر خواهد بود؛ مگر اینکه واکسینه شود. خبر خوب این است که این بیماری قابل پیشگیری است و واکسن گارداسیل از افراد با هر جنسیت در برابر شایع‌ترین گونه‌های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند محافظت می‌کند و همچنین می‌توانند در برابر سویه‌های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند نیز ایمنی ایجاد کنند. اگر مشکوک به زگیل تناسلی هستید یا می‌خواهید واکسن بزنید بهتر است با دکتر زنان مشورت کنید. اصولا یکی از دغدغه‌هایی که درباره‌ این بیماری وجود دارد نحوه پیشگیری از ابتلا به آن و جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران است که در این مقاله از مجله دکتردکتر در مورد چگونگی پیشگیری از زگیل تناسلی صحبت خواهیم کرد.

پیشگیری از زگیل تناسلی چگونه ممکن است؟

ویروس پاپیلومای انسانی که بیشتر به عنوان HPV شناخته می‌شود، گروهی از ویروس‌ها است که عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست مانند فعالیت جنسی انتقال می‌یابد. HPV برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما عفونت می‌تواند منجر به زگیل تناسلی و حتی برخی از انواع سرطان شود. اما خوب است بدانیم دقیقاً ویروس HPV می تواند منجر به چه چیزی شود؟

زگیل تناسلی برآمدگی‌هایی به رنگ پوست هستند که می‌توانند باعث درد، ناراحتی و خارش شوند. زگیل‌ها معمولا سطح صافی دارند یا شبیه گل کلم‌های کوچک هستند و روی اندام تناسلی یا مقعد ظاهر می‌شوند. شما آنها را از تماس جنسی با یک فرد آلوده به HPV دریافت می‌کنید.

تخمین زده می‌شود که تا 80 درصد از زنان در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می‌شوند، اما بدون اطلاع از وجود این بیماری به دلیل عدم وجود علائم، خود به خود بهبود می‌یابند. با این حال، HPV گاهی اوقات بیماری‌های زیر را ایجاد می‌کند:

 • زگیل تناسلی: انواع کم خطر HPV باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود. انواع دیگری از HPV وجود دارد که زگیل‌های دست یا پا ناشی از آنها هستند.
 • ویروس HPV و سرطان: در موارد بسیار نادر ممکن است انواع پرخطر HPV منجر به سرطان دهانه رحم یا سرطان مقعد شود و همچنین آلت تناسلی، گلو، زبان یا لوزه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. شایع‌ترین انواع پرخطر HPV انواع 16 و 18 هستند، اگرچه 11 نوع پرخطر دیگر نیز وجود دارد. تعداد زنانی که در نهایت به سرطان دهانه رحم مبتلا می‌شوند بسیار اندک است (از هر 142 زن بریتانیایی 1 نفر در طول زندگی خود مبتلا می‌شود). تعداد افرادی که با سایر سرطان‌های مرتبط با HPV تشخیص داده می‌شوند بسیار کمتر است.

برنامه واکسیناسیون NHS، دختران و پسران 12 تا 13 ساله را در برابر انواع خاصی از HPV که منجر به سرطان دهانه رحم، برخی از سرطان‌های دهان و گلو (سر و گردن)، برخی از سرطان‌های ناحیه مقعد و تناسلی و زگیل ناحیه تناسلی می‌شوند، محافظت می‌کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر ابتدا مقاله‌ زگیل تناسلی مردان را در مجله سلامت دکتردکتر مطالعه کنید.

زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم

عوامل خطر ابتلا به زگیل تناسلی

هر فردی که از نظر جنسی فعال است می‌تواند به زگیل تناسلی (genital warts) مبتلا شود، اگرچه این احتمال در صورت وجود ریسک فاکتورهایی افزایش پیدا می‌کند. این عوامل خطر عبارتند از:

 1. سن: زگیل تناسلی در افراد زیر 30 سال شایع‌تر است.
 2. ضعف سیستم ایمنی: یک سیستم ایمنی ضعیف ممکن است نتواند با عفونت HPV مبارزه کند. این وضعیت معمولا ناشی از HIV/AIDs یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی پس از پیوند اعضا است.
 3. آلوده شدن توسط مادر در حین زایمان: مادری که به زگیل تناسلی مبتلا می‌شود، گاهی اوقات می‌تواند ویروس را در حین زایمان به نوزاد خود منتقل کند. در این رابطه پیشنهاد می‌کنیم تا مطلب زگیل تناسلی در بارداری و بررسی تاثیر آن بر جنین را مطالعه کنید.
 4. رابطه جنسی محافظت نشده: هر رابطه جنسی محافظت نشده، مانند رابطه جنسی بدون کاندوم، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را در اثر تماس پوست به پوست افزایش می‌دهد.
 5. چند شریک جنسی: داشتن رابطه جنسی با چندین شریک، با افزایش خطر قرار گرفتن در معرض ویروس همراه است.
 6. سابقه جنسی ناشناخته: از آنجایی که عفونت HPV گاهی بدون علامت است یا زگیل قابل مشاهده نیست، در صورت داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی نامشخصی دارد، ممکن است ناخواسته آلوده شوید.
 7. سیگار کشیدن: برخی از مطالعات نشان داده‌اند که کشیدن سیگار به ایجاد زگیل تناسلی کمک می‌کند. اگر سیگار می‌کشید، نسبت به افرادی که سیگار نمی‌کشند، شانس بیشتری برای ابتلا به زگیل دارید، و همچنین احتمال بازگشت زگیل در صورت سیگار کشیدن بیشتر است.

چگونگی انتقال ویروس در بیماری زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی با تماس جنسی پوست به پوست در رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از فرد مبتلا به فرد دیگر منتقل می‌شوند. پس تنها راه مطمئن برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری  و دیگر بیماری‌های آمیزشی عدم برقراری هرگونه رابطه‌ی جنسی با فرد مبتلا به بیماری است. خوب است مقاله را‌ه‌های انتقال اچ‌پی‌وی زگیل تناسلی را بخوانید.

از آنجایی که برقراری رابطه‌ی جنسی یکی از بخش‌های مهم زندگی افراد را تشکیل می‌دهد، بسیار مهم است که چگونگی برقراری رابطه‌ی جنسی امن را بیاموزیم. در صورت استفاده از وسایل مراقبتی همچون کاندوم و کاندوم دهانی شانس ابتلا به بیماری‌های آمیزشی در افراد کم و کم‌تر خواهد شد. اچ‌پی‌وی دهانی منجر به ضایعات دهانی بی‌ضرر می‌شود که معمولاً شبیه زگیل‌های معمولی هستند، اما پزشکان برخی دیگر را با سرطان‌های دهان مرتبط می‌دانند. 

اگر شریک جنسی در اطراف ناحیه‌ی تناسلی و مقعد دارای زگیل‌های تناسلی باشد، باید از برقراری رابطه‌ی جنسی با او خودداری کرد، چرا که در این شرایط امکان انتشار بیماری بسیار بیش‌تر از اوقات دیگر خواهد بود. فراموش نکنید که حتی اگر زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده هم نباشند، امکان انتقال و انتشار آن‌ها به فرد دیگر وجود دارد. پس حتی اگر همه چیز در شرایط عادی قرار دارد باید از وسایل مراقبتی همچون کاندوم و کاندوم دهانی استفاده شود.

در حالی که هیچ آزمایشی برای بررسی وجود احتمالی زگیل‌های تناسلی وجود ندارد، فرد باید در ملاقات ماهیانه و سالیانه با پزشک خود از نظر وجود احتمالی بیماری‌های آمیزشی به دقت بررسی شود. این کار به حفظ سلامت فرد کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

پیشگیری از hpv

چگونه می‌توان از ابتلا به زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

خلاص شدن از شر زگیل تناسلی به این معنی نیست که ویروس از بدن شما خارج شده است. زگیل‌ها ممکن است برگردند و شما همچنان ممکن است HPV را در طول رابطه جنسی به دیگران انتقال دهید. در مورد وضعیت خود با شرکای جنسی صادق باشید. هنگام رابطه جنسی از کاندوم برای جلوگیری از انتشار HPV استفاده کنید. در مورد کارهای دیگری که باید انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید.

بهتر است در اولین قدم با پزشک خود در مورد واکسن اچ‌پی‌وی و چگونگی دریافت آن صحبت کنید. این واکسن در برندهای مختلف موجود است و از شما در برابر سویه‌ای از ویروس اچ‌پی‌وی که باعث ایجاد این بیماری می‌شود به خوبی محافظت خواهد کرد. این بهترین راه برای جلوگیری از هرگونه مشکل مرتبط با HPV، از جمله زگیل تناسلی است.

این را بدانید که نداشتن شریک‌های جنسی متعدد و دریافت واکسن اچ‌پی‌وی تا حدود زیادی از ابتلا به زگیل‌های تناسلی جلوگیری خواهد کرد. توجه کنید استفاده از کاندوم در هر بار رابطه‌ی جنسی بسیار خوب است، ولی لزوما از شما در برابر زگیل تناسلی محافظت نخواهد کرد. به عبارت دیگر،حتی در صورت استفاده از کاندوم هم ممکن است به زگیل مبتلا شوید، زیرا کاندوم کل ناحیه تناسلی را نمی‌پوشاند.

پیشگیری از زگیل تناسلی با واکسیناسیون

اگر زگیل تناسلی نداشته اید اما نگران ابتلا به آن هستید، ممکن است بخواهید واکسن بزنید. واکسن ها می توانند از عفونت HPV جلوگیری کنند. به همین دلیل، کمتر احتمال دارد که به زگیل تناسلی یا سرطان مرتبط با HPV مبتلا شوید. اگر در کودکی واکسن نزده اید، تا سن 26 سالگی فرصت دارید که این واکسن را بزنید؛ البته زنان می‌توانند واکسن Gardasil 9 را تا سن 45 سالگی دریافت کنند. درباره زگیل تناسلی زنان می‌توانید در مطلبی تحت همین عنوان در مجله دکتردکتر مطلبی را مطالعه کنید.

در حال حاضر سازمان غذا و داروی آمریکا سه واکسن اچ‌پی‌وی را تایید کرده است. واکسن گارداسیل ۹ (Gardasil 9) برای زنان و مردان ۹ تا ۴۵ ساله استفاده می‌شود که از آن‌ها در برابر سرطان دهانه‌ی رحم و زگیل‌های تناسلی محافظت خواهد کرد.

سازمان کنترل و جلوگیری از بیماری‌های آمریکا توصیه می‌کند که دختران و پسران بین سنین ۱۱ و ۱۲ سال به صورت مرتب واکسینه شوند، از طرفی واکسیناسیون از سنین کم‌تر یعنی ۹ سالگی می‌تواند آغاز شود. بهترین سن دریافت واکسن در دختران و پسران پیش از شروع فعالیت جنسی و داشتن رابطه‌ی جنسی است.

واکسن گارداسیل

عوارض جانبی واکسن چندان زیاد نیست، برخی افراد در محل تزریق واکسن دچار سوزش می‌شوند، برخی دیگر سردرد، تب و علایم شبه آنفولانزا را تجربه می‌کنند.  سازمان کنترل و پیشگیری  بیماری‌های آمریکا پیشنهاد می‌کند که افراد ۱۱ تا ۱۲ ساله به فاصله‌ی ۶ ماه دو دز متفاوت از واکسن اچ‌پی‌وی را دریافت کنند. پیش از این سه دوز متفاوت از این واکسن تزریق می‌شد.

افرادی با سن پایین‌تر ۹ و ۱۰ سال و نوجوانان در سنین ۱۳ و ۱۴ سال هم بهتر است که دو دز از این واکسن را دریافت کنند. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که دو دوز از این واکسن در افراد زیر ۱۵ سال بسیار اثر بخش بوده است.

نوجوانان و جوانانی که واکسیناسیون را از سنین ۱۵ تا ۲۶ آغاز کرده‌اند باید سه دوز واکسن را دریافت کنند. در حال حاضر توصیه‌ی سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا این است که همه افراد تا سن ۲۶ سال که تاکنون واکسینه نشده اند این واکسن را دریافت کنند.

چگونه در مورد ابتلا به زگیل تناسلی با همسرم صحبت کنم؟

صحبت کردن در مورد یک بیماری مقاربتی ممکن است سخت باشد، اما زگیل تناسلی شایع است و منجر به مشکلات جدی سلامتی نمی‌شود؛ بنابراین سعی کنید خجالت نکشید و استرس نداشته باشید. بسیاری از افراد زگیل تناسلی دارند و بسیاری از آنها در رابطه هستند. برای اکثر زوج‌ها، داشتن زگیل تناسلی مشکل بزرگی نیست. سعی کنید با نگرش آرام و مثبت وارد گفتگو شوید؛ داشتن زگیل تناسلی صرفاً یک مسئله سلامتی است.

از شریک جنسی خود بپرسید آیا قبلاً آزمایش داده است یا قبلاً یک بیماری مقاربتی STD داشته‌ است. به او بگویید راه‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به زگیل تناسلی در حین رابطه جنسی وجود دارد. اگر همسرتان عصبانی شد، سعی کنید آرام بمانید و در مورد همه راه‌هایی که برای جلوگیری از گسترش زگیل تناسلی وجود دارد صحبت کنید. ممکن است فقط لازم باشد به او زمان و فضای کمی برای پردازش اطلاعات بدهید که طبیعی است. هرچند اکثر افراد می‌دانند که زگیل تناسلی شایع است و موضوع مهمی نیست.

سعی کنید وقتی با شریک زندگی خود صحبت می‌کنید، او را سرزنش نکنید. اگر یکی از شما برای اولین بار در طول رابطه دچار زگیل تناسلی شده است، به این معنی نیست که کسی خیانت کرده است یا اینکه یکی از شما آن را از دیگری گرفته است. ظاهر شدن زگیل‌ها ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی بیشتر از زمان ابتلا به عفونت طول بکشد. بنابراین معمولاً راه‌های تشخیص زگیل تناسلی برای اینکه بیمار کی و کجا مبتلا شده است بسیار سخت است. مهمترین چیز این است که هر دوی شما معاینه شوید؛ اگر معلوم شد که فقط یکی از شما زگیل تناسلی دارد، در مورد اینکه چگونه می‌توانید از انتقال آنها جلوگیری کنید صحبت کنید.

چگونه می‌توان از انتقال زگیل‌ تناسلی جلوگیری کرد؟

اگر متوجه‌ی وجود زگیل‌های تناسلی در خود شدید، آرامش خود را حفظ کرده و وحشت زده نشوید. راه‌هایی وجود دارد که اجازه‌ی انتشار و انتقال این بیماری را به شریک جنسی شما نخواهد داد.

 • از شریک جنسی خود بخواهید که توسط یک پزشک معاینه شود و با پزشک در مورد واکسن اچ‌پی‌وی صحبت کند. این واکسن در برندهای مختلف از شما در برابر آن سویه از ویروس اچ‌پی‌وی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود به خوبی محافظت خواهد کرد.
 • همیشه در هنگام رابطه‌ی جنسی واژینال، مقعدی و دهانی از کاندوم و کاندوم‌های دهانی استفاده کنید.
 • زمانی که مطمئن هستید که مبتلا به بیماری شده‌اید، حتی با استفاده از کاندوم رابطه‌ی جنسی برقرار نکنید. گاهی در مناطقی که کاندوم امکان پوشاندن آن را ندارد هم زگیل‌های تناسلی وجود دارد.
 • سیگار نکشید، در صورت مصرف دخانیات خطر ابتلا به این بیماری در شما بیش‌تر از سایر افراد خواهد بود. از طرفی در افراد سیگاری حتی بعد از بهبودی هم احتمال زیادی وجود دارد که دوباره زگیل‌های تناسلی ظاهر شوند.
 • همیشه پیش از برقراری رابطه‌ی جنسی با شریک جنسی خود صحبت کنید و او را در جریان بیماری‌های آمیزشی خود قرار دهید. به این ترتیب با کمک هم از انتشار بیماری تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

در مقاله انواع درمان خانگی زگیل تناسلی مردان با روش‌های مختلف درمان این بیماری در طب سنتی آشنا شوید.

پیشگیری از انتشار زگیل تناسلی

مقابله و چشم‌انداز بیماری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی عارضه عفونت HPV کم خطر است که شایع و قابل درمان است. آنها می‌توانند در طول زمان ناپدید شوند، اما درمان برای جلوگیری از بازگشت آنها و عوارض احتمالی ضروری است. در خصوص درمان و همچنین روش‌های پیشگیری و انتشار این بیماری خوب است به متخصص زنان مراجعه کنید. برای گرفتن نوبت اینترنتی پزشک نیز می‌توانید از سامانه دکتردکتر کمک بگیرید.

آیا درباره‌ی پیشگیری از بیماری زگیل تناسلی سوالی دارید؟ اگر پرسشی دارید که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است در قسمت نظرات سوال خود را بنویسید تا در کمترین زمان ممکن پزشکان و کارشناسان دکتردکتر به سوالات شما پاسخ دهند.

منابع:

plannedparenthood

healthymatters

netdoctor

healthgrades

healthline

mayoclinic

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
92 نظرات
 1. Mahtab می گوید

  درود برشما اگه زگیل رو پوست نباشه چه علائم دیگری هست که مطمئن باشیم زگیل از شخصی که داشته گرفتیم یانه.باتوجه به اینکه گفته میشه بعضی مواقع زگیل به شکلی که هست روی بدن نمیزنه (شکل گل کلم)وآیا بچه ۸ساله هم میتونه از والدینش بگیره؟ممنون میشم پاسخ بدین

 2. مبينا می گوید

  سلام آيا راه حلي هست كه اگر ندونيم طرف مقابل hpv داره بعد رابطه بتونيم جلوگيري كنيم ؟!

  1. مشاور سلامتی می گوید

   سلام
   بعد از رابطه درمانی وجود ندارد
   اگر تماس مشکوک داشتین حتما به متخصص زنان مراجعه کنید

 3. مهدی می گوید

  سلام من به متخصص اورولوژی مراجعه کردم با معاینه ظاهری گفتن زگیل تناسلی دارم
  و فریز کردن البته چون شیو زیاد کرده بودم پخش شد و در حال زگیل زدن جدیدم
  می خواستم بدونم بجای شیو کردن چیکار کنم و اینکه تا زگیل جدید زدم زود برم فریز یا صبر کنم بیشتر شد برم
  و اینکه دست زدن ب زگیل خودم باعث انتقالش به جای دیگه بدنم یا بیشتر شدنش میشه؟
  و اینکه ایا واکسن ایرانی برای برای کسی ک می خوام ازدواج کنم کفایت می کنه یا حتما گاردسیل تزریق کنه
  واقعا ممنون میشم پاسخ سوالاتم بدین

 4. دریا می گوید

  سلام ، من با قاشق دهنی دوستم که زگیل تناسلی داره غذا خوردم و مشترکن از یه نی برای نوشیدنی استفاده کردیم ، چون گفتین از طریق بزاق قابل انتقاله ، احتمالش هست منم گرفته باشم ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر