آنفولانزا چیست و چند نوع دارد؟ + راه‌های پیشگیری و درمان

خلاصه این مقاله را بشنوید

درد عضلانی، تب و لرز، خستگی و گلودرد از علائم آنفولانزا هستند. ویروس آنفولانزا در انواع آنفولانزای نوع A، آنفولانزای نوع B و آنفولانزای نوع C باعث ایجاد اپیدمی فصلی می‌شود. برای درمان آنفولانزا مراجعه زودهنگام به پزشک لازم است. پزشک، برای تشخیص آنفولانزا، معاینه فیزیکی، آزمایش خون و آزمایش آنفولانزا انجام می‌دهد. استراحت کافی، مصرف مایعات و داروهای ضدویروس به درمان آنفولانزا کمک می‌کند. واکسیناسیون آنفولانزا، شستشوی منظم دست‌ها، اجتناب از تماس با افراد بیمار، تغذیه سالم و ورزش منظم، بهترین روش‌های پیشگیری از آنفولانزا هستند.

با مطالعه این مطلب از مجله پزشکی دکتردکتر که تنها به 7 دقیقه زمان نیاز دارد، با انواع ویروس آنفولانزا، علت آنفولانزا و راه‌های درمان این عفونت ویروسی آشنا خواهید شد.

در انتها، اگر سوالی درباره علل آنفولانزا و مصرف داروهای بدون نسخه دارید، آن را در قسمت نظرات بنویسید. کارشناس سلامتی دکتردکتر، پاسخ خواهد داد.

آنفولانزا چیست؟

آنفولانزا یک عفونت حاد تنفسی است که توسط ویروس‌های آنفولانزا ایجاد می‌شود. این ویروس‌ها بینی، گلو و گاهی ریه‌‌ها را آلوده می‌کنند. آن‌ها هنگام سرفه، عطسه، صحبت‌کردن و لمس سطوح آلوده به راحتی بین افراد سرایت می‌کنند. علائم آنفولانزا می‌تواند شامل تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، درد عضلانی و سردرد باشد.

براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ،

سالانه حدود یک میلیارد مورد آنفولانزای فصلی وجود دارد که شامل 3 تا 5 میلیون مورد بیماری شدید می‌شود. از این تعداد، حدود 290000 تا 650000 مرگ تنفسی رخ می‌دهد.

تشخیص آنفولانزا و درمان زودهنگام این بیماری از بروز عوارض جدی آن پیشگیری می‌کند. درصورت ادامه‌دار شدن علائم، حتما به دکتر عفونی مراجعه کنید.

علائم آنفولانزا
خستگی و خواب‌آلودگی، از علائم آنفولانزا هستند.

دوره آنفولانزا چقدر است؟

دوره آنفولانزا، می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد. اما به‌طورکلی، علائم 1 تا 4 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شوند و دوره بیماری بین 5 تا 7 روز طول می‌کشد. افرادی که واکسن آنفولانزا زده‌اند، این دوران کوتاه‌تر و شدت علائم کمتر خواهد بود. در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف‌تر، بهبودی علائم ممکن است طول بکشد. این گروه‌ها، شامل افراد زیر هستند:

 • کودکان
 • افراد بالای 65 سال
 • افراد مبتلا به آسم، بیماری‌های قلبی، ایدز یا دیابت
 • خانم‌های باردار

این افراد، نه‌تنها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آنفولانزا هستند، بلکه پس از بهبودی، همچنان احساس کسالت و بیماری می‌کنند.

مشاوره تلفنی و آنلاین با دکتر عفونی

آنفولانزا تا چند روز واگیر دارد؟

فرد مبتلا به آنفولانزا، از یک روز قبل از بروز علائم، می‌تواند ویروس را انتقال دهد. این قابلیت انتقال، بین 5 تا 7 روز پس از شروع بیماری ادامه پیدا می‌کند. کودکان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، می‌توانند برای مدت طولانی‌تری مسری باشند. بعضی از پزشکان بر این باور هستند که احتمال شیوع ویروس، بین روزهای 3 و 4 بیماری بیش از روزهای دیگر است.

در این روزها، علائمی همچون سرفه و عطسه، شدیدتر ظاهر می‌شوند. قطره‌های حاوی ویروس ناشی از عطسه و سرفه، تا 2 متر هوای اطراف خود را آلوده می‌کنند. ورود این قطرات آلوده، به مجاری تنفسی، دهان و چشم‌های فرد سالم، می‌توانند او را مبتلا کنند. همچنین این قطرات با فرود روی سطوح سخت، مانند میز، دستگیره و لیوان، تا 48 ساعت زنده می‌مانند. به‌همین‌خاطر، در صورت ابتلا، حتی اگر احساس بهتری دارید، دوری از افراد، بهترین راه برای جلوگیری از سرایت این بیماری است.

سرفه‌های متمادی، از علائم آنفولانزا جدید
سرفه‌های متمادی، از علائم آنفولانزا جدید

چند نوع ویروس آنفولانزا داریم؟

ویروس‌های آنفولانزا براساس خواص ژنتیکی و آنتی‌ژنی خود به چهار نوع اصلی گروه‌بندی می‌شوند. چهار نوع ویروس آنفولانزا، شامل انواع A، B، C و D هستند که همگی، توسط دکتر عفونی درمان می‌شوند. هر یک از این ویروس‌ها، می‌توانند بیماری‌هایی با علائم مشابه سرماخوردگی ایجاد کنند؛ پس تشخیص قطعی نوع آن به معاینات پزشکی نیاز دارد. در ادامه، به معرفی هر یک از انواع این ویروس‌ها پرداخته‌ایم:

آنفولانزای نوع A

ویروس‌های آنفولانزای نوع A، خطرناک‌ترین پاتوژن‌های انسانی در بین 4 گروه آنفولانزا هستند. این نوع ویروس‌ها، تقریبا هر زمستان، باعث اپیدمی‌های فصلی بیماری آنفولانزا می‌شوند. ویروس‌های نوع A، تنها ویروس‌های شناخته‌شده برای ایجاد اپیدمی‌های جهانی بیماری آنفولانزا هستند. موارد شدید آنفولانزای نوع A، می‌تواند کشنده باشد. علائم شایع این نوع آنفولانزا، سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، خستگی، لرز و بدن‌درد است. این ویروس به‌سرعت جهش پیدا کرده و هر فصل گونه‌های جدیدی از آنفولانزا ایجاد می‌کند.

ویروس‌های آنفولانزای نوع A، براساس دو پروتئین موجود روی سطح ویروس، طبقه‌بندی می‌شوند. 18 زیرگروه مختلف پروتئین هماگلوتینین و 11 زیرگروه مختلف پروتئین نورآمینیداز وجود دارد.

آنفولانزای نوع B

ویروس‌های آنفولانزای نوع B، نسبت به نوع A کمتر خطرناک هستند. اما همچنان اپیدمی‌های فصلی ایجاد می‌کنند. این نوع آنفولانزا بسیار مسری است و علائم آن، 1 تا 4 روز پس از تماس با ویروس ظاهر می‌شوند. شایع‌ترین علائم آنفولانزا شامل شروع ناگهانی تب و لرز، گلودرد، احتقان بینی، خستگی، سردرد، تهوع و استفراغ هستند. در بیشتر موارد، علائم به مدت یک هفته بهبود پیدا می‌کنند. اما گاهی گلودرد و سرفه تا چند هفته ادامه خواهد داشت.

آنفولانزای نوع B، دو گونه B/Yamagata و B/Victoria دارد. این نوع آنفولانزا، کندتر از ویروس‌های نوع A گسترش می‌یابند و در بین کودکان بالای 5 سال شیوع بیشتری دارند. با این حال این دو نوع از ویروس‌های آنفولانزا، نسبت به دو نوع دیگر بسیار خطرناک هستند.

آنفولانزای نوع C

ویروس‌های آنفولانزای نوع C، نسبت به دو نوع قبلی کمتر شایع است. اما همچنان باعث بیماری‌های شدید و اپیدمی‌های موضعی می‌شود. این نوع آنفولانزا، عفونت‌های خفیف در دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می‌کند. ویروس‌های آنفولانزای نوع C، دوره نهفتگی نسبتا کوتاهی دارند؛ به‌گونه‌ای که از زمان قرار گرفتن در معرض پاتوژن‌ها تا ظهور علائم، تنها 18 تا 72 ساعت طول می‌کشد.

علائم آنفولانزای نوع C، تب، سرفه خشک، ترشحات بینی، دردهای عضلانی، کاهش حس بویایی، طعم فلز در دهان و لرز است. ویروس‌های این نوع آنفولانزا، به دلیل توانایی زنده ماندن روی سطوح، از طریق قطرات سرفه و عطسه، به راحتی به افراد دیگر منتقل می‌شوند.

آنفولانزای نوع D

ویروس آنفولانزای نوع D، در خوک‌ها و گاوها باعث آلودگی می‌شود. هیچ عفونت انسانی از این ویروس‌ها مشاهده نشده است. با این حال، آنتی‌بادی‌های مهارکننده هماگلوتیناسیون، علیه ویروس آنفولانزای D، در انسان‌ها شناسایی شده‌اند. ولی نتیجه‌گیری در این مورد، به مطالعات بیشتری نیاز دارد.

علائم آنفولانزا چیست؟

عفونت ویروسی آنفولانزا، سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم آنفولانزا، می‌توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند. در ادامه، به شایع‌ترین علائم آنفولانزا اشاره کرده‌ایم:

 • احساس تب و لرز
 • سرفه
 • گلودرد
 • آبریزش و گرفتگی بینی
 • درد عضلانی
 • درد در ناحیه سر
 • خستگی
 • استفراغ و اسهال (شایع در کودکان)

این علائم، معمولا ناگهانی شروع می‌شوند و در بیشتر موارد، به مدت چند روز تا کمتر از دو هفته بهبود پیدا می‌کنند. اما گاهی در افراد مسن، کودکان و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، می‌تواند منجر به ذات‌الریه و حتی مرگ شوند.

بالا رفتن درجه دمای بدن، از علائم آنفولانزا
بالا رفتن درجه دمای بدن، از علائم آنفولانزا

تفاوت علائم سرماخوردگی و آنفولانزا چیست؟

سرماخوردگی و آنفولانزا، هر دو بیماری تنفسی قابل سرایت هستند؛ اما توسط ویروس‌های مختلفی ایجاد می‌شوند. آن‌ها می‌توانند علائم مشابهی داشته باشند؛ اما در شدت و سرعت ظهور این علائم، تفاوت‌های زیادی وجود دارد. در جدول زیر، به مهم‌ترین تفاوت‌های علائم آنفولانزا و سرماخوردگی پرداخته‌ایم:

تفاوتآنفولانزاسرماخوردگی
شروع بیماریظهور تب، خستگی و درد عضلانی به‌طور ناگهانیظهور گلودرد و به تدریج
تبتب شدید به مدت 3 الی 4 روزبه‌ندرت
درددرد شدید عضلانی و خستگی زیاد به مدت چند هفتهبدن‌درد خفیف و احساس خستگی خفیف
لرزشدیدندارد
عطسه و گلودردکمبسیار شایع
سرفه و درد قفسه سینهشدید و گاهی همراه با ظهور ذات‌الریهخفیف تا متوسط
آبریزش و گرفتگی بینیکمبسیار شایع

این تفاوت‌ها می‌تواند به بیمار در تشخیص سرماخوردگی یا آنفولانزا کمک کند. ازآنجایی‌که، این علائم هم‌پوشانی دارند، برای تشخیص دقیق‌تر و درمان مناسب‌تر به پزشک مراجعه کنید.

علت آنفولانزا چیست؟

بیماری آنفولانزا، توسط انواع ویروس‌های آنفولانزا شامل نوع A، B و C ایجاد می‌شود. این ویروس‌ها با اتصال به گیرنده‌های روی دستگاه تنفسی فوقانی، سلول‌ها را آلوده کرده و شروع به تکثیر می‌کنند. بیماری آنفولانزا بسیار مسری است و هنگام سرفه، عطسه و صحبت با افراد آلوده، از طریق قطرات هوای تنفسی منتشر می‌شوند. لمس سطوح آلوده به ویروس، می‌تواند راهی برای ورود ویروس به دستگاه تنفسی باشد.

آنفولانزا در بارداری

زنان باردار، به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی در سیستم ایمنی، قلب و ریه‌ها، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عوارض شدید آنفولانزا در بارداری هستند. این تغییرات در دوران بارداری، مبارزه با عفونت‌های ویروسی را دشوارتر می‌کند. از شایع‌ترین این عوارض، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش احتمال خطر ابتلا به ذات‌الریه
 • افزایش احتمال خطر زایمان زودرس
 • افزایش احتمال خطر آسیب به جنین

اقدامات ساده پیشگیرانه مانند شستن مکرر دست‌ها و پرهیز از تماس نزدیک با افراد مبتلا به آنفولانزا، می‌تواند احتمال وقوع این خطرات را کاهش دهد. همچنین در صورت مشاهده علائم، مصرف داروهای ضدویروس با نظر پزشک، می‌تواند علائم را بهبود داده و خطر عوارض را کم کند.

آنفولانزا در بارداری

آنفولانزا در کودکان و نوزادان

کودکان و نوزادان، به دلیل سیستم ایمنی ضعیف، در برابر عوارض شدید آنفولانزا آسیب‌پذیرتر هستند. کودکان کمتر از 2 سال، بیشتر در معرض عوارض جدی این بیماری قرار دارند. شایع‌ترین عوارض آنفولانزا در کودکان شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ذات‌الریه
 • کم‌آبی بدن
 • اختلال عملکرد مغز مانند آنسفالوپاتی
 • شدید شدن سایر شرایط پزشکی کودک مانند آسم و دیابت
 • مشکلات سینوسی و عفونت گوش

این عوارض، گاهی به بستری شدن و مرگ منجر می‌شوند. به‌همین‌خاطر، پس از بروز علائم آنفولانزا در کودکان و نوزادن، باید مراقبت‌های بهداشتی و درمانی لازم را به‌ عمل آورد. مهم‌ترین نشانه‌های این بیماری، شامل تب، سرفه، گلودرد، آبریزش بینی، بدن‌درد، اسهال و استفراغ است. در این شرایط، مصرف داروهای ضدویروس، برای کاهش شدت و مدت بیماری تجویز می‌شود.

چگونه آنفولانزا را تشخیص دهیم؟

تشخیص آنفولانزا، شامل ارزیابی علائم بالینی و انجام تست‌های موردنیاز است. در ادامه، به روش‌های تشخیص آنفولانزا، توسط پزشک پرداخته‌ایم:

 • ارزایابی بالینی؛ پزشک علائمی مانند تب، گلودرد، سرفه و گرفتگی بینی را بررسی می‌کند.
 • تست آنتی‌ژن سریع؛ به وسیله سواب، از پشت بینی یا گلو، نمونه تهیه می‌شود. نتایج این آزمایش را در حدود 15 دقیقه ارائه می‌دهند. این آزمایش برای شناسایی بخش‌هایی از ویروس در نمونه‌های سیستم تنفسی انجام می‌شود. اما به اندازه سایر آزمایش‌ها دقیق نیستند.
 • سنجش‌های سریع مولکولی؛ این آزمایش، دقیق‌تر از تست آنتی‌ژن است. چراکه به شناسایی RNA ویروس می‌پردازد. نتایج سنجش‌های مولکولی در طول 15 تا 30 دقیقه آماده می‌شود.
 • تست‌های PCR؛ تست PCR، استاندارد اصلی برای تشخیص آنفولانزا در نظر گرفته می‌شود. این آزمایش، مواد ژنتیکی ویروس را شناسایی می‌کند. ارائه نتایج این تست به چندین ساعت زمان نیاز دارد.
 • کشت ویروسی؛ دقیق‌ترین تشخیص و طولانی‌ترین زمان ارائه نتایج را کشت‌های ویروسی دارند.

انجام این آزمایش‌ها، برای افراد در معرض خطر و شیوع بیماری‌ در محیط‌های بسته مانند خانه‌های سالمندان یا بیمارستان‌ها لازم است. در صورت وقوع اپیدمی که بدون توجه به نتیجه آزمایش، درمان یکسان است، پزشکان، آزمایش‌های تشخیصی را تجویز نمی‌کنند.

تشخیص آنفولانزا در کودکان توسط پزشک
تشخیص آنفولانزا در کودکان توسط پزشک با استفاده از دستگاه دماسنج طبیعی بدن

درمان آنفولانزا چگونه انجام می‌شود؟

در درمان آنفولانزا، مدیریت علائم و پیشگیری از عوارض در اولویت قرار دارند؛ به‌ویژه برای افرادی که نسبت به ویروس آنفولانزا آسیب‌پذیرتر هستند. در ادامه، مفصل‌تر به راهکارهای رایج و اثربخش درمان آنفولانزا پرداخته‌ایم:

درمان دارویی آنفولانزا

برای درمان دارویی آنفولانزا، در قدم اول باید داروهای ضدویروس استفاده کرد. داروهای موردنیاز برای بهبود علائم و عوارض می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضدویروس‌ها؛ مانند زانامیویر و اوسلتامیویر با بهترین عملکرد در صورت شروع آن‌ها حداکثر دو روز پس از شروع علائم
 • کاهش‌دهنده‌های تب؛ مانند استامینوفن برای مدیریت تب
 • مسکن‌ها؛ مانند ایبوپروفن برای مدیریت بدن‌درد و سردرد
 • آنتی‌هیستامین‌ها؛ مانند کلرفنیرامین برای تسکین ترشحات بینی و عطسه
 • سرکوب‌کننده‌های سرفه؛ مانند دکسترومتورفان برای بهبود علائم سرفه و قفسه سینه

مصرف این داروها، می‌تواند به‌صورت استنشاقی، خوردنی و تزریقی باشد. بهتر است میزان و نحوه مصرف توسط پزشک تعیین شود.

درمان آنفولانزا با داروهای ضد احتقان
درمان آنفولانزا با داروهای ضد احتقان

درمان خانگی آنفولانزا

درمان خانگی، می‌تواند به عنوان یک درمان مکمل، به بهبود علائم و مدیریت اثرات جانبی بیماری آنفولانزا کمک کند. در ادامه، به اثربخش‌ترین اقدامات خانگی برای درمان آنفولانزا اشاره کرده‌ایم:

 • نوشیدن مایعات زیاد؛ به دلیل کم‌آبی بدن در اثر عوارضی مانند تب، تعریق، اسهال و استفراغ
 • استراحت کافی؛ کمک به سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت
 • نوشیدن مایعات گرم؛ مانند آبگوشت، چای و آب‌گرم همراه با عسل برای تسکین گلودرد و کاهش احتقان
 • دستگاه‌های بخور آب؛ مرطوب نگه داشتن هوای محیط خانه با هدف کاهش گرفتگی بینی و سرفه
 • رژیم غذایی خوب؛ مصرف غذاهای غنی از پروتئین، آهن، پتاسیم و آنتی‌اکسیدان برای بهبودی سیستم ایمنی

این درمان‌های خانگی، درمان قطعی آنفولانزا نیستند و تنها به بهبود و تسکین علائم کمک می‌کنند.

چگونه از آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

انجام اقدامات پیشگیرانه، منجر به کاهش شیوع بیماری آنفولانزا می‌شود. در اینجا، اثربخش‌ترین اقدامات برای پیشگیری از آنفولانزا را آورده‌ایم:

 • واکسیناسیون سالانه آنفولانزا؛ دریافت این واکسن برای افراد بالای 6 ماه توصیه شده است. واکسن‌ها هرسال به‌روزرسانی می‌شوند تا بتوانند با ویروس‌های جهش‌یافته مقابله کنند.
 • مراقبت‌های بهداشتی شخصی؛ شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون یا ضدعفونی آن‌ها با الکل از موثرترین راه‌های جلوگیری از انتشار بیماری است.
 • ممانعت از لمس صورت؛ ویروس‌ها از طریق دست‌های آلوده به‌راحتی به چشم، دهان و مجاری تنفسی راه پیدا می‌کنند.
 • پوشاندن دهان و بینی؛ هنگام سرفه و عطسه، از دستمال کاغذی برای پوشاندن دهان و بینی خود استفاده کنید و آن را در سطل زباله بیاندازید.
 • استراحت در خانه؛ هنگام بیماری، با استراحت در خانه، از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری کنید.
 • تقویت سیستم ایمنی؛ استفاده از رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی منظم، خواب کافی و مدیریت استرس برای پیشگیری از بیماری بسیار مهم است.

بیماری آنفولانزا در بسیاری افراد بدون درمان بهبود پیدا می‌کند؛ اما باعث شرایط سخت پزشکی و مرگ در بسیاری دیگر از افراد می‌شود. بنابراین، انجام اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم است.

پیشگیری از آنفولانزا در کودکان

واکسن آنفولانزا چگونه عمل می‌کند؟

واکسن آنفولانزا، سیستم ایمنی بدن را برای شناسایی و مبارزه با ویروس آنفولانزا آماده می‌کند. سیستم ایمنی فرد، پس از دریافت واکسن، با تولید آنتی‌بادی به سویه‌های خاص ویروس پاسخ می‌دهد. این آنتی‌بادی‌های پروتئینی، به ویروس‌ها متصل شده و مانع آلوده شدن سلول‌های بدن به آن‌ها می‌شوند. دریافت واکسن سالانه، به دلیل کاهش پاسخ ایمنی بدن نسبت به واکسیناسیون با گذشت زمان، بسیار مهم است. ازآنجایی‌که، ویروس‌های آنفولانزا، دائما در حال جهش هستند، هرساله فرمول واکسن به‌روز می‌شود تا با ویروس‌های درحال تغییر آنفولانزا مطابقت داشته باشد.

چه کسانی به واکسن آنفولانزا نیاز دارند؟

دریافت سالانه واکسن آنفولانزا برای همه افراد بالای 6 ماه توصیه شده است. اما این واکسن، برای گروه‌های خاص با احتمال بالای ابتلا به آنفولانزا بسیار مهم است. این گروه‌های پرخطر شامل موارد زیر هستند:

 • افراد 65 سال به بالا
 • کودکان کمتر از 5 سال
 • زنان باردار
 • افراد مبتلا به آسم، دیابت، بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های مزمن
 • ساکنان خانه‌های سالمندان و سایر مراکز مراقبتی
 • کارکنان مراقبت‌های بهداشتی

درعین‌حال، افراد با شرایط پزشکی خاصی وجود ندارند که نباید واکسن آنفولانزا را دریافت کنند. به‌همین‌خاطر، بهترین راه برای اطمینان از عملکرد درست واکسن، مشورت با پزشک قبل از دریافت واکسن است.

تزریق واکسن آنفولانزا برای پیشگیری
تزریق واکسن آنفولانزا برای پیشگیری

عوارض واکسن آنفولانزا چیست؟

واکسن آنفولانزا، مانند هر دارو دیگری، می‌تواند اثرات جانبی داشته باشد. اما این عوارض بسیار خفیف هستند و خودبه‌خود رفع می‌شوند. برخی از رایج‌ترین عوارض واکسن آنفولانزا، شامل موارد زیر هستند:

 • درد، التهاب و قرمزی در محل تزریق
 • دردهای عضلانی یا درد در ناحیه سر
 • تب
 • تهوع
 • غش

اگر پس از تزریق واکسن آنفولانزا، علائم غیرعادی مانند تغییرات رفتاری یا علائم آلرژیک شدید داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید. علائم آلرژیک شامل اختلال در تنفس، تورم اطراف چشم یا لب‌ها، کهیر، ضربان سریع قلب یا ضعف و سرگیجه می‌شوند.

عوارض آنفولانزا چیست؟

عفونت ویروسی آنفولانزا، اگر درمان نشود، می‌تواند عوارض متعددی را به دنبال داشته باشد. احتمال بروز این عوارض برای گروه‌های پرخطر بسیار بیشتر است. در ادامه، به مهم‌ترین عوارض آنفولانزا پرداخته‌ایم:

 • ذات‌الریه؛ اختلال در تنفس، تب و سرفه ناشی از عفونت جدی ریه
 • برونشیت؛ سرفه‌های مداوم در اثر التهاب لوله‌های برونش
 • سینوزیت؛ گرفتگی بینی و درد ناشی از التهاب بافت پوشاننده سینوس‌ها
 • عفونت گوش؛ احساس فشار و درد در گوش ناشی از پیش‌روی ویروس آنفولانزا به سمت گوش‌ها
 • میوکاردیت؛ اختلال در عملکرد پمپاژ قلب ناشی از التهاب عضله میوکارد قلب
 • آنسفالیت؛ احساس گیجی، تشنج، اختلال در حواس و حرکت ناشی از التهاب مغز
 • میوزیت؛ ضعف و درد عضلانی ناشی از التهاب ماهیچه
 • نارسایی کلیه؛ عدم توانایی کلیه‌ها برای فیلترکردن مواد زائد از خون

برای گروه‌های پرخطر، واکسن آنفولانزا بهترین راه مراقبتی در برابر این عوارض است. همچنین تجویز به‌موقع و زودهنگام داروهای ضدویروس، به کاهش شدت علائم و عوارض آنفولانزا کمک می‌کنند.

اغما، از عوارض آنفولانزا
اغما، از عوارض آنفولانزا

آنفولانزا 24 ساعته چیست؟

آنفولانزای 24ساعته، با عفونت ویروسی آنفولانزا تفاوت دارد. بیماری آنفولانزای 24ساعته، یک مورد گاستروانتریت مرتبط با بیماری التهاب معده و روده است. علائم اصلی این بیماری، شامل دل‌درد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال و تب احتمالی می‌شوند. این علائم ناگهانی ظاهر شده، اما معمولا در عرض یک روز یا بیشتر از بین می‌روند. به‌همین‌خاطر با این نام، نامگذاری شده است. در بیماری آنفولانزای 24ساعته، بدن به دلیل اسهال و استفراغ، آب خود را از دست می‌دهد. نوشیدن مایعات در این دوره بسیار مهم است.

برای درمان آنفولانزا به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده علائم آنفولانزا مانند درد عضلانی، ضعف، گلودرد و تب‌ و لرز، ابتدا باید به یک متخصص عمومی مراجعه کنید. پزشک عمومی با تشخیص آنفولانزا، استراحت کافی، مصرف مایعات و تجویز داروهای ضدویروس را برای درمان آنفولانزا توصیه می‌کند. درصورت نیاز بیمار به مراقبت‌های تخصصی‌تر به دلیل پیچیده بودن علت آنفولانزا، پزشک عمومی او را به متخصص بیماری‌های عفونی ارجاع خواهد داد. دکتر عفونی در تشخیص و درمان عفونت‌های باکتریایی و ویروسی تخصص دارد. این پزشک، با ارائه مراقبت‌های تخصص و درمانی، نقش ویژه‌ای در درمان موفقیت‌آمیز فرد مبتلا به آنفولانزا دارد. با مطالعه مطلب تخصص عفونی چیست ، می‌توانید دید بهتری نسبت به وظایف پزشکان این تخصص پیدا کنید. با این کار، روند درمان شما، سریع‌تر و البته، راحت‌تر خواهد بود. 

انجام اقدامات پیشگیرانه برای پیشگیری از آنفولانزا به‌ویژه برای گروه‌های پرخطر، ضروری است. این اقدامات شامل واکسیناسیون آنفولانزا، شستشوی منظم دست‌ها، اجتناب از تماس با افراد بیمار و تغذیه سالم می‌شوند.

چنانچه از گروه افراد پرخطر هستید یا درباره آنفولانزا سوالی دارید، می‌توانید از مشاوره‌های آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر عفونی در سایت دکتردکتر استفاده کنید. برای این کار، پس از ورود به سایت دکتردکتر و یافتن متخصص عفونی، وارد پروفایل او شوید و وقت مشاوره آنلاین یا حضوری بگیرید.

منابع:

health.harvard.edu

cdc.gov

pennmedicine.org

سوالات متداول آنفولانزا

در بیشتر مواقع، پس از یک هفته علائم بهبود پیدا می‌کنند. اما زمانی می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید که 24 ساعت از برطرف شدن تب‌تان گذشته باشد.

ابتدای فصل پاییز و با شروع شیوع آنفولانزا، بهترین زمان برای دریافت واکسن است.

مصرف آب، باعث مرطوب بودن گلو و بینی باعث می‌شود ویروس توسط مخاط و خلط از بدن خارج شود. همچنین افرادی که دچار طب و اسهال و استفراغ می‌شوند، بدن آن‌ها آب زیادی از دست می‌دهد. برای پیشگیری از کم‌آبی بدن، مصرف مایعات لازم است.

داروهای ضدویروس در 48 ساعت اول ظهور علائم، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
 1. ثمین می گوید

  من ۴ روزه انفولانزا گرفتم بدن درد و خستگی سردرد گلودرد شدید سرفه و…امروز جدیدا متوجه شدم توسرفم خلط خونی هست چه کنم ؟؟؟برم دکتر باز

 2. کژال حعفری می گوید

  آنفولانزا بدترین دردی بود ک تجربه کردم باگلودرد وحشتناک تبولرزشروع شد وسردم بود ۵لایه لباس میپوشیدم روز اول سرم ویتامین سی ودگزازدم بازشب ازگلودرد داشتم میمردم روزی صدتاعطسه بزور سرپا خلاصه نوروبین زدم یه کم سرپاشدم تازه خوشحال ک گلودردم خوب شده وقتی راه میرفتم بعد۳روزتپش قلب وقفسه سینم درد وزودخسته میشدم ک بدترین قسمتش سرفه شروع شد سرفه هایی ک نابودادم میکرد ومعذب الان دوهفتس وهنوزسرفه هاخوب نشده داروهایی ک یه کم سرحالم میکرد مینویسم زینک ویتامین سی جوشان روزی دوبار وناپروکسن انتی بیوتیک هیچ تاثیری روی ویروس نداره واحساس میکنم نتیجه عکسم میده وازلحاظ غذایی سوپ مرغ قارچ عسل ولیمو آویش وانواع دمنوش زنجبیل کباب وپیاز به شلغم میوه های ک ویتامین سی پسته وبادام ک بتونی یه کم سرپابشی ایناب من کمک کرد مبارزه سختی بود حتما حتما رعایت کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت نوبت آنلاین - دکتر‌دکتر