قرص ال دی (LD) چیست و موارد مصرف

قرص ال دی (LD) چیست و موارد مصرف

قرص ال دی LD چیست

یکی از بزرگترین مشکلاتی که امروزه اکثر کشورهای در حال توسعه با آن مواجه هستند، رشد بی رویه جمعیت است. یکی از در دسترس‌ترین روش‌های پیشگیری از بارداری، روش‌های هورمونی است که در آن قرص‌های ترکیبی با دوز کم استروژن (LD) رایج‌ترین آنها در نظر گرفته می‌شود. مهم ترین دلیل قطع قرص های ترکیبی عوارض جانبی آن است که قطع آن می تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. ترویج روش های جدید بیشتر و ارائه روش های بهتر با عوارض کمتر می تواند گام مهمی در جهت رفع برخی از مشکلات و افزایش درصد استفاده از روش های پیشگیری از بارداری باشد.

 

به طور کلی قرص های ضد بارداری برای اکثر زنان بی خطر در نظر گرفته می شود. در حالی که بعضی از این قرص‌ها دارای برخی خطرات هستند، قرص های ضد بارداری جدیدتر با دوز پایین می توانند این خطرات را کاهش دهند.

اکثر قرص های ضد بارداری امروزه با دوز پایین در نظر گرفته می شوند. این مورد شامل هر دو قرص ترکیبی (استروژن و پروژسترون) و مینی قرص (فقط پروژستین) می شود.

قرص های با دوز پایین حاوی ۱۰ تا ۳۰ میکروگرم (mcg) هورمون استروژن هستند. قرص هایی که فقط ۱۰ میکروگرم استروژن دارند به عنوان دوز بسیار کم طبقه بندی می شوند. استروژن در اکثر قرص های ضد بارداری وجود دارد و با افزایش خطر مشکلات سلامتی مانند لخته شدن خون و سکته مرتبط است.

قرص های ضد بارداری که دوز پایین ندارند ممکن است تا ۵۰ میکروگرم یا بیشتر استروژن داشته باشند. این موارد امروزه به ندرت استفاده می شوند.

هورمون های استروژن و پروژسترون به بدن شما سیگنال می دهند تا تخمک تولید کند و برای بارداری آماده شود.

اگر اسپرم تخمک را بارور نکند، سطح این هورمون ها به شدت کاهش می یابد. در پاسخ، رحم شما پوششی را که ایجاد شده بود می شکند. این پوشش در طول پریود شما ریخته می شود.

استروژن و پروژسترون ، هر دو جهت جلوگیری از تولید هورمون های غده هیپوفیز که باعث تحریک تخمک گذاری می شوند عمل می کنند.

برخی افراد برای جلوگیری از بارداری این قرص را به صورت خوراکی مصرف می کنند که در صورت مصرف صحیح تا ۹۹.۹ درصد موثر است. اما این قرص از شما در برابر بیماری های مقاربتی از جمله HIV محافظت نمی کند.

قرص های ضد بارداری چگونه کار می کنند؟

زمانی باردار می شوید که تخمک آزاد شده از تخمدان شما (ارگان نگهدارنده تخمک ها) توسط اسپرم بارور شود. تخمک بارور شده به داخل رحم شما می چسبد و در آنجا به نوزاد تبدیل می شود. هورمون‌های بدن شما آزاد شدن تخمک را از تخمدان کنترل می‌کنند و بدن شما را برای پذیرش تخمک بارور شده آماده می‌کنند.

داروهای ضد بارداری هورمونی (قرص، چسب و حلقه واژینال) همگی حاوی مقدار کمی هورمون های استروژن و پروژسترون ساخته شده توسط انسان هستند. این هورمون ها ، هورمون های طبیعی بدن شما را مهار می کنند تا از بارداری جلوگیری کنند. داروهای ضد بارداری هورمونی معمولاً تخمک گذاری بدن را متوقف می کنند. آنها همچنین مخاط دهانه رحم را تغییر می دهند تا نطفه از طریق دهانه رحم عبور کند.

یکی از عوارض داروهای ضدبارداری ترکیبی، خونریزی ناگهانی و غیرمنتظره است که می تواند به دلیل فراموشی در مصرف داروهای ضد بارداری باشد. میزان خونریزی از ۱۰ تا ۳۰ درصد در چند ماه اول و تا ۱۰ درصد در ماه سوم متغیر است. لکه بینی بین قاعدگی بعد از ۲-۳ ماه اول کاهش می یابد. مصرف نامنظم قرص ها و مصرف داروهای ضد ریفامپین و ضد صرع، فراموشی، بارداری، جذب ضعیف خوراکی ناشی از تداخل دارویی، استفراغ ۲ ساعت پس از مصرف قرص یا اسهال شدید می تواند از دلایل خونریزی ناگهانی باشد.

یکی از اثرات مفید داروهای ضد بارداری خوراکی کاهش دیسمنوره، کاهش منوراژی و PMS (سندرم پیش از قاعدگی) و کنترل خونریزی است. نکته مثبت در مصرف قرص های ترکیبی این است که ۹۰ درصد مصرف کنندگان دارای الگوی خونریزی طبیعی هستند.

قرص ال دی (LD) چیست و موارد مصرف

انواع قرص های ضد بارداری چیست؟

اکثر افراد در ایالات متحده آمریکا از انوع ترکیبی این قرص استفاده می کنند. استروژن و پروژسترون از تخمک توسط تخمدان‌ها جلوگیری می‌کند و تغییراتی در دهانه رحم و رحم ایجاد می‌کند که احتمال بارداری شما را کاهش می‌دهد.

مینی قرص فقط از پروژسترون استفاده می کند. بیشتر با ایجاد تغییراتی که مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شود، عمل می کند.

افرادی که رابطه جنسی محافظت نشده دارند یا فکر می کنند که روش کنترل بارداری آنها ممکن است شکست خورده باشد، می توانند از لوونورژسترل یا اولیپریستال استفاده کنند که قرص های ضد بارداری اضطراری هستند که با یا بدون هورمون کار می کنند.

مشاهده و دریافت نوبت آنلاین بهترین پزشکان زنان و زایمان 

فواید قرص های ترکیبی چیست؟

اگر دقیقاً طبق دستور از آنها استفاده کنید، کمتر از ۱٪ شانس باردار شدن دارید. یعنی هر روز قرص خود را مصرف کنید. اثرات آنها نیز به راحتی قابل برگشت است. وقتی می خواهید باردار شوید، مصرف آنها را قطع کنید.

قرص های ترکیبی مزایایی فراتر از کنترل بارداری دارند. آنها به تنظیم پریود و کاهش گر گرفتگی کمک می کنند. همچنین می توانند خطر ابتلا به کیست تخمدان، سرطان تخمدان و سرطان آندومتر را کاهش دهند. حتی مصرف این قرص ها ممکن است آکنه های پوستی شما را از بین ببرد.

با مصرف این قرص ها ممکن است سندرم پیش از قاعدگی شدید (PMS) را تجربه نکنید و در برابر بیماری التهابی لگن نیز ایمن شوید.

با این حال، مصرف قرص های ترکیبی با دوز کم دارای معایبی نیز هست. معایبی نظیر:

  • افزایش خطر حمله قلبی
  • افزایش خطر سکته مغزی
  • افزایش خطر لخته شدن خون
  • کاهش تولید شیر (به همین دلیل است که پزشکان این قرص را در طول شیردهی توصیه نمی کنند)

 

سایر عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 

دو برند (بیاز، یاز) برای درمان نوع شدید سندرم پیش از قاعدگی تایید شده اند.

برخی از قرص ها ۱۰ میکروگرم استروژن دارند. اگر در دوران پیش از یائسگی هستید، قرص‌های با دوز پایین ممکن است گزینه خوبی باشند. آنها می توانند به علائمی مانند گرگرفتگی یا پریودهای نامنظم کمک کنند.

قرص های ترکیبی یا تک فازی (یک فاز) یا چند فازی (فازهای متعدد) هستند.

قرص های مونوفازیک سطح یکنواختی از هورمون ها را در طول ماه ارائه می دهند.

قرص های مولتی فازی دارای سطوح کمی متفاوت از هورمون ها در قرص های فعال هستند. آنها تغییرات هورمونی طبیعی را که در طول چرخه قاعدگی شما اتفاق می افتد، تقلید می کنند.

 

چه زمانی نباید هیچ نوع قرص ضد بارداری ترکیبی مصرف کنید؟

  • باردار هستید
  • بالای ۳۵ سال هستید و سیگار می کشید
  • سابقه بیماری قلبی، سکته مغزی یا لخته شدن خون دارید
  • سابقه سرطان سینه داشته یا دارید
  • میگرن همراه با اورا دارید
  • فشار خون بالا دارید، حتی اگر با دارو کنترل شود

 

منبع : healthline

محتوای این مقاله صرفا برای افزایش اطلاعات عمومی شماست و به منزله تجویز پزشکی نیست.
در همین خصوص بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گفتگو
جدیدترین‌ها
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
آزمایش pet یا پت اسکن چیست؛ آمادگی ها و خطرات
اسکن توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET) یک آزمایش تصویربرداری است که به...
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
کلانژیت صفراوی اولیه (PBC)؛ دلایل ابتلاء، علائم و درمان
با این وجود که درمانی برای کلانژیت صفراوی اولیه (pbc) وجود ندارد،...
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
افت دمای بدن (هیپوترمی )؛ علائم، علل، خطر ها و پیشگیری
هیپوترمی یا افت دمای بدن نوعی بیماری است که به رسیدگی سریع...
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
کپک در خانه؛ علل، بیماری های مرتبط و روش های رفع آن
به احتمال زیاد در تاریک ترین و مرطوب ترین فضاها، کپک در...
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
راش پوشک چیست؛ انواع، علائم، علل و درمان ها
بثورات پوشک یک بیماری شایع و تحریک کننده پوست است. این وضعیت...